Belfast Telegraph

Friday 29 August 2014

Maria Napier, after her graduation from Queen's University, Belfast, in Medicine yesterday, pictured with fiancé David Boyle and her mother Noreen Napier GERARD SMYTH

Queen's University afternoon graduation ceremony

SCHOOL OF LANGUAGES, LITERATURES AND (PERFORMING) ARTS

SCHOOL OF LANGUAGES, LITERATURES AND (PERFORMING) ARTS



Doctor of Philosophy

Penelope Ann POLLARD





Master of Arts by Examination

Drama with Distinction

Niall Paul LYNCH

Gabrielle Mary TUOMEY

Pauline Anne WILSON



Pass

Catriona Alison Maria GRAHAM

Gillian Frances KELLY

Pauline McKENNA

Kevin O'CONNOR

Caroline Mary Josephine PEEL (in absentia)

Tracy TALBOT



Irish and Celtic with Distinction

Breandan Sean MACARTAIN

Padraig MACCATHAIL (in absentia)

Conor McGAHAN



Modern Irish Translation Studies

Nora Bernadette DE BURCA





Bachelor of Arts Single Honours Schools First Class Honours

Ciaran Sean BRADLEY in Irish and Celtic Studies

Grainne Louise GILMARTIN in Drama

Bernard McCARRON in Film Studies

Brian Gerald McMAHON in Drama

Christina McQUILLAN in Drama

Tracey Ann MULDOON in Drama

Niall SAVAGE in Film Studies

David Thomas SHORTLAND in Film Studies

Grace SWEENEY in Film Studies

Jorjina Taylor WYLLIE in Drama



Second Class Honours, First Division

Leanne BAMBRICK in Spanish

Robbie BEST in Film Studies

Bronagh BLACK in Film Studies

Lisa Margaret BOYLE in Film Studies

Ryan BRADLEY in Film Studies

Caoilfhionn CASSIDY in Drama

Rebekah Margaret COOTE in Drama

Caroline CREGGAN in Drama

Peter CROTHERS in Film Studies

Caroline Elizabeth CURLEY in French

Caroline Pauline CURRAN in Drama

Briege DEVLIN in Drama

Sion DEY in French

Elaine DONAGHY in Spanish

Elaine Josephine EASTON in Spanish

Kevin FARRELL in Spanish

Lesa Marie GILLESPIE in Drama

Nadine GORMAN in Drama

Conor GOUGH in Film Studies

Dana KANE in Film Studies

Cailín LYNN in Drama

Claire McCARTAN in Film Studies

Peter Gordon McCAUGHAN in Film Studies

Raymond Barry McGAHAN in Drama

Ciaran Bartholomew McKEEVER in Drama

Monica McNALLY in Drama

Naomi Clare McVEIGH in French

Stephen MULHOLLAND in Film Studies

Klara Jane NELSON in Drama

Sarah Ruth NUTTALL in Film Studies

Esther Sarah Violet RUDDELL in French

Alison Elizabeth SCOTT in Film Studies

Ross David SHUFFLEBOTTOM in French

Elizabeth Marie WALKER in Drama

Deborah Ruth WATSON in Spanish



Second Class Honours, Second Division

Louise Josephine CASSIDY in Spanish

Jacqueline CREANEY in Irish and Celtic Studies

Tara DONEGAN in Spanish

David Anthony FLEMING in Drama

Ciara Therese GRAHAM in Film Studies

Caroline Jo-Ann GREER in Spanish

Kelly Marie McALLISTER in French

Iain McCOOL in Film Studies

Lesley McEWAN in Spanish

Julie McQUILLAN in Irish and Celtic Studies

John Paul McSHANE in French

Bronagh Mairead O'SULLIVAN in Irish and Celtic Studies

Brendan Raymond QUINN in Irish and Celtic Studies

Laura Jane WILLIS in Film Studies



Third Class Honours

Margaret Mary RAFFERTY in Irish and Celtic Studies





Joint Honours Schools – Single Classification First Class Honours

Emma Elizabeth BILLINGTON in Drama and Film Studies

Catharina HENDRICK in History of Art and Philosophy

Caoilinn HUGHES in Drama and English

Lisa Clare HUNTER in Film Studies and Philosophy

Karen Bridget LOUGHREY in History of Art and Modern History

Emma Jayne O'KANE in Drama and English



Second Class Honours, First Division

Ciara Marie CAMPBELL in Drama and Modern History

Robert Edward CANNING in Film Studies and History of Art

Elizabeth HARDY in History of Art and Modern History

Mary Louise HARPER in Irish and Celtic and Politics

Michael KILLEN in Drama and Film Studies

Clare Ann McAVOY in Drama and English



Jillian Elizabeth McLEAN in Drama and English

Andrew MIKHAEL in Drama and Politics

Lorcan O'CONNOR in Drama and Politics

Jennifer TUCK in Drama and Modern History

Claire-Louise WARD in Drama and English



Second Class Honours, Second Division

Seainin BATES in Drama and English

Paula Anne Georgina BREADY in Drama and English

Joanne SYMINGTON in History of Art and Social Anthropology



Third Class Honours

Rosita Edel QUINN in History of Art and Modern History





Joint Honours Schools – Double Classification

Joanne Ellen ALLAN First Class Honours in Drama; Second Class Honours, First Division in French

Katie Louise BELL Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Aoife Mary BRENNAN Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Caroline Margaret BRIGGS Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Sarah Nicola BROWN Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Schanelle Carol CHAPMAN Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish

Jonathan CONN Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish



Catherine Anne CREIGHTON First Class Honours in Drama; Second Class Honours, First Division in French

Paula DEVINE Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish

Mark DUFFY Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, Second Division in Modern History

Nicola DUREY Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish

Chloe Esther FAULKNER Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in German

Aislinn FEIGHAN Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Laura GAMBLE Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Merlene Jane Sophia GRIFFIN First Class Honours in French; First Class Honours in German

Barbara HAUGH Second Class Honours, Second Division in Music; Second Class Honours, First Division in Spanish

Laura HOLLOWAY Second Class Honours, First Division in History of Arts; Second Class Honours, First Division in Spanish

Christopher William Best HUNTER Second Class Honours, First Division in French; First Class Honours in Spanish

Zarah Ann KENNY Third Class Honours in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish

Rachel KIRK Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Latin

Fiona KYLE Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish



Ciara LAGAN Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Joanne Marie LAGAN Second Class Honours, First Division in French; First Class Honours in German

Joannah Maria LYTTLE Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, Second Division in Sociology

Sarah Rosemary MAHON Second Class Honours, First Division in Irish; Second Class Honours, First Division in Social Anthropology

Maria Beth MONTOYA Second Class Honours, First Division in German; Second Class Honours, First Division in Spanish

Marice Patricia McBARRON Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Susan Mary McCANN Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Maeve McHUGH Second Class Honours, First Division in Irish; Second Class Honours, First Division in Spanish

Doireann Marie McKENNA First Class Honours in Drama; Second Class Honours, First Division in Spanish

Glenn Andrew McKEVITT Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish

Claire McLAUGHLIN (in absentia) Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish

Rachel Claire NOAD First Class Honours in Drama; First Class Honours in French

Christopher O'HARA Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish



Rachel O'LOAN First Class Honours in French; Second Class Honours, First Division in Modern History

Grace O'NEILL Second Class Honours, First Division in Irish; Second Class Honours, First Division in Modern History

Jayne PERRY Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish

Aine Patricia QUIGLEY Second Class Honours, Second Division in French; Second Class Honours, Second Division in Spanish

Katherine Anne SLOAN Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Karen STEWART Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Jonathan Allen THOMPSON Second Class Honours, First Division in French; Second Class Honours, First Division in Spanish

Aisling WALSH Second Class Honours, First Division in European Area Studies (Major); Second Class Honours, First Division in French (Minor)





Major-Minor Honours Schools First Class Honours

Gillian McNICKLE in Spanish (Major) and German (Minor)



Second Class Honours, First Division

Sinead Rebecca KELLETT in Drama (Major) and Sociology (Minor)

Conor McGRATH in Drama (Major) and English (Minor)

Ralph Martin McKEOWN in Spanish (Major) and French (Minor)



Second Class Honours, Second Division

Niall Gerard LYONS in Film Studies (Major) and Cultural and Media Studies (Minor)

John VALLELY in Film Studies (Major) and Cultural and Media Studies (Minor)





SCHOOL OF LAW



Doctor of Philosophy

David James Samuel CAPPER

Alison Joy MAWHINNEY

Ronagh Jeannie Anne McQUIGG





Master of Laws by Examination Computers and Law

Frazer Paul HANRAHAN (in absentia)

Nicola Michele HODGEN (in absentia)



Human Rights and Criminal Justice

Susan FORGIE

Annaleen Elizabeth MACKIN

Emma NEILL



Human Rights Law

With Distinction

Rebecca Catherine THOMAS



Pass

Breedagh HUGHES





Master of Social Science by Examination Criminal Justice

John Thomas Laurence DOWNEY



Criminology

Judith Helen SMYTH



Criminology and Criminal Justice

Deirdre Ann SCULLION (in absentia)





Bachelor of Legal Science First Class Honours

Karen MOONEY



Second Class Honours, First Division

Connor James HEANEY

Lauren McDOWELL

John Edward Martin McVEIGH

Ceardha Ellen MORGAN

Natania Jane SIMPSON



Second Class Honours, Second Division

Leslie Gordon DYER



Bachelor of Laws First Class Honours

Megan Anne BOYD

William Robert BROWN

Colin CAUGHEY

Lisa Katrina DOUGLAS

Lindsey Anne FLECK

John Alexander GALLAGHER

Esme Dawn HAMILTON

Kelly HYNDMAN

Adam George WOOD



Second Class Honours, First Division

Nicola Suzanne BARRY

Cerian Pascha BLACKFORD

Gerarda Marie CAMPBELL

Rosemarie CARROLL-MAYER

Ian James CARTMILL

Avril Sheh May CHUNG (in absentia)

Jennifer Ruth CLENDINNING

Leanne Jane COCHRANE

Philip COLLINS

Thomas Andrew CONWAY

Susan COOKE

Heather Phyllis COOTE

Naomi DAWSON

Katy Maria DENKOWSKI

Diarmuid DEVLIN

Christopher DIAMOND

Grace Catherine DINSMORE

Brian Francis Aidan DONNELLY

Christina DONNELLY

Eoin Patrick DONNELLY

Kathryn DOWEY (in absentia)

Paul Kevin FARRELLY

Michael FORDE

Kevin Patrick GALLAGHER

Timothy Hill GASTON

Stephen Michael GILMORE



Christopher GOODFELLOW

Christopher GORDON

Eugenie GRANT

Patrick Anthony GREEN

Anna Catherine HAINES

Toni Catherine HAMILL

Patrick Peter HANN (in absentia)

Lianne Marie HARDING

Una HARDY

Louise Rachel HARVEY

Lauren Elizabeth HEASLEY

Claire Julie HURRELL

Sarah Henrietta HUTCHINSON

Andrew JENNINGS

Karla KERR

Ilias LAMBROU

Alan Samuel LAVERTY

Paul LOUGHNAN (in absentia)

Jeremy LUCK (in absentia)

Sean LYNCH

Jennifer Anne LYNN

Andrew Robert LYTTLE

Meabh Aine MAGEE

Shauna Mary McALEESE

Ruaidhri Patrick McAULEY

Victoria McBURNEY

Louise McCABE

Joanne McCAIN

Eilis McCONVILLE

Kathryn McCORMICK

Sean McDERMOTT

Jill Lyndsay McDOWELL

Colm McELROY

Leona McEVOY

Anne-Marie McFERRAN

Alison McGIRR

Dermot Kevin McGIRR

Shauna Brigid Annette McGONIGLE

Julie Elizabeth McILROY

Kelly Michelle McKEE

Leanne Patricia McKEOWN



Clara McMORRAN

Marion Jean McNEICE

Daniel McPHILLIPS

Darren John McSTRAVICK

Paula Claire McVEIGH

Ronan MOLLOY

Aaron James MOORE

Kathryn Ann MOORE

Roisin Theresa MOORE

Suzanne Rosaleen MORAN

Leona MORGAN

Deirdre Mary MULLAN

Mary Patricia MULLAN

Sean Ciaran MULVANEY

Kathleen Marie MURDOCK

Karen MURPHY

Darach NEESON

Kay Marie NUGENT

Niall O'CONNELL

Stephanie Ann PARKES

Rory Fergus PATTON

Steffan RAFFERTY

Catherine Maria RAMSEY

Claire Bernadette RAMSEY

David Ian REANEY

Victoria RIDDELL

Helen Rose ROGERS

Sarah SCULLION

Lisa Marie SLEVIN

Aileen SMYTH

Kathleen Mary STANTON

Kerrie Lee Ann STEWART

Ciara STRAIN

James STRAWBRIDGE

Mark TAGGART

Gillian UPRICHARD

Robert WATTERS

Jenna WHITE

Aaron WILLIS

Janet Mary WILSON



Second Class Honours, Second Division

Hamill William CLAWSON

Amie Fiona CONLON

Joseph Ryan GALLAGHER

Damien GILL

Ursula HIGGINS

Rosaleen JOHNSTON

Sarah Jane KELLY

Seamus Terence KELLY

Sherryl Ann KERR

Danielle May Ling LEUNG

Christine Josephine MACKLE

Gemma MALLON

Niamh Mary McALEENAN

Louise McAREAVY

Laura Ann McBRIDE

Victoria McCULLOUGH (in absentia)

Michele McGARRY

Colleen Elizabeth McGEE

Gary McKENNA (in absentia)

Michelle Marie McKEOWN

Lynne McNEILL

Shauna MOSS

Dennis Muturi NDERITU

Nicholas James NOLAN

Aisling Bernadette RAFFERTY

Andrew SCULLION

Susan Alexandra SHAW

Andrew SPRATT

Ciaran STUART

Tessa Louise WITTS



Bachelor of Laws (Law and Accounting) First Class Honours

Paul Joseph ADAMS

Michael William Gilbert COX

Anita Marie HUGHES

Laura HYLAND



Andrew James PIGOTT

Aisling TRAINOR

Marie TURLEY



Second Class Honours, First Division

Breige Frances AUSTIN

Michelle Louise BROWN

Timothy Robin COCKRAM

Maria Teresa CONNOLLY

Niamh CONNOR

Claire Louise FOX

Andrew Neill GILLILAND

Mark Robert James HILLEN

Marc McDAID

Fiona Marie McVEIGH

Andrew James MIDDLETON

Victoria MORROW

Michelle Debra O'NEILL

Charles Patrick William STEWART

Mairead Ann TRAINOR

Kate Elizabeth TROUGHTON



Second Class Honours, Second Division

Gareth KELLY

Ryan Joseph O'NEILL

Michael TRACEY





Bachelor of Laws (Law and Politics) First Class Honours

Michael DEVLIN

James Patrick McLERNON



Second Class Honours, First Division

Deaglan BARRETT

Kathryn Helen COLL

Conrad DIXON

Aidan JOHNSTON

Fergal MAGUIRE

Stephen Peter MARTIN

Aisling Niamh McDOWELL

Aoife McKIBBIN

Domhnall McQUOID

Darren ROONEY

Patrick Owen SAVAGE

Paula SCULLION

Christopher Terence SHORT

Ruth Daphne Victoria SLOAN

Paula TIERNAN



Second Class Honours, Second Division

Mary ALLEN

Karen BOAL

Sean BOYLE

Jonathan Francis FARRY

Christopher GASKIN

Elena HARRIS

Andrew KANE

Seamus Joseph LAVERTY

Melissa Carol Anne McHUGH

Siobhan MORAN (in absentia)

Gary Paul WARNOCK





Bachelor of Laws (Common and Civil Law with French) Second Class Honours, First Division

Edel CASEY

Alana FEARON (in absentia)

Carol Patricia FENN



Aimee FOX

Bridin HEANEY

Michelle HOUSTON

Catherine MAGUIRE

Helen MAGUIRE

Caroline Louise McNALLY

Neil Hugh McSHANE

Aisling Marie MELLON



Second Class Honours, Second Division

Claire Marie WRIGHT





Bachelor of Laws (Common and Civil Law with Hispanic Studies) First Class Honours

Angela Patricia CARAZO GORMLEY



Second Class Honours, First Division

Louise COLL

Caroline Marie CUNNINGHAM

Niall HARGAN

Cara MURRAY

Claire Emma O'KANE

Laura TOAL













NOT TO BE PRESENTED



School of Languages, Literatures and (Performing) Arts Postgraduate Diploma in Modern Irish Translation Studies with Commendation

Angela Mary SAVAGE





Certificate in French for Business

Rebecca Louise ADRAIN

Angela Patricia CARAZO GORMLEY

Catherine Louise McCLELLAND

Aileen SMYTH





Certificate in Spanish for Business

Charlene Mary DOHERTY

Joanne Andrea FERGUSON

Stacey Emily GIBSON



School of Law Postgraduate Diploma in Criminal Justice

Grainne Jane JONES

Lorna Louise SOMERS





Postgraduate Diploma in Criminology and Criminal Justice

Katrina Theresa McNAMEE





Postgraduate Diploma in Human Rights Law

Jonathan CALDWELL

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz