Belfast Telegraph

Monday 22 December 2014

UNIVERSITY OF ULSTER AT COLERAINE AFTERNOON CEREMONY

FACULTY OF BUSINESS AND MANAGEMENT

DOCTOR OF PHILOSOPHY

DOCTOR OF PHILOSOPHY



Pass

Karise Charlotte Hutchinson



MASTER OF SCIENCE IN FINANCE AND INVESTMENT



Pass

Chiung-Yu Chen

Zijia Guo



POSTGRADUATE DIPLOMA IN E-BUSINESS AND INFORMATION INNOVATION



Pass

Daniel McClean Keith Graham



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING AND DIPLOMA IN AREA STUDIES



Second Class Honours Upper Division

Robert John Walls



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CONSUMER STUDIES AND DIPLOMA IN AREA STUDIES



Second Class Honours Lower Division

Christine McKeever





BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN INTERNATIONAL BUSINESS STUDIES AND DIPLOMA IN AREA STUDIES





First Class Honours

Suzanne McCord

Sharon Rita McParland





Second Class Honours Upper Division

Sanchia Jayne Kirkpatrick

Grace Mary Lyttle



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN RETAIL MANAGEMENT AND DIPLOMA IN AREA STUDIES



Second Class Honours Upper Division

Ross Kenneth Andrew Crawford



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



First Class Honours

Claire Elizabeth Alexander

Rachael Brid McConnell

Karen Louise McCurdy

Claire Frances McGarvey

Paula Thompson



Second Class Honours Upper Division

Louis Anderson

Jeremy Baird

Aisling Therese Conlon

Lesley Anne Margaret Gault

Mary Linton

Louise Elizabeth Mason

Karen Meneely

Edel Anne O'Neill

Allison Shaw

Carol Shaw

Laura Vera Wilson

David Stephen Wylie



Second Class Honours Lower Division

Gemma Rachel Elizabeth Dunn



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CONSUMER STUDIES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



First Class Honours

Rebecca Leonard

Lisa Ethel Meneely

Jennifer Robinson

Kathryn Janette Wiseman



Second Class Honours Upper Division

Ciara Cunningham

Rachel Mary Finlay

Susanna Jayne Lloyd

Arlene Frances McGarrigle

Eimear Mary Mullin

Roisin Brigid Mullin

Heather Dorothy Riley

Leanne Margaret Elizabeth Robinson

Jennifer Rebecca Semple

Patricia Snow

Sharon Louise Taylor



Second Class Honours Lower Division

Kathleen Ann Marie Connolly

Judith Katherine Elizabeth Johnston

Emma Jane Latimer

Laura Medlow



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CULINARY ARTS AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



Second Class Honours Upper Division

Kyle Robert George Anderson

Catherine McElmeel



Second Class Honours Lower Division

Darren John McCrossan



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HOSPITALITY MANAGEMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



First Class Honours

Louise Elizabeth Dorman



Second Class Honours Upper Division

Katrina Chapman

Allistair Stephen Cranston

Deborah Kathryn Deehan

Joanne Nora Marie Golding

Aine Patricia Houston

Lynnette Kerrigan

Lynsey Louise Loughlin

Sandra Christine Helen Mayne

Leona McCann

Alison Sarah McMaw

Angela Murray

Aileen O'Neill

Michelle Emma Wallace



Second Class Honours Lower Division

Una Brigid Clifford

Geraldine Mary McCusker

Declan Thomas O'Neill

Dominic Joseph Sutton

Gillian Elizabeth Taylor



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HOTEL AND TOURISM MANAGEMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



First Class Honours

Daryl Alexander Smiton

Reine Elizabeth Watt



Second Class Honours Upper Division

Emma Frances Henry

Helen Barbara Ruby Hunter

Ashley Claire Kennedy

Claire Aneka Louise Lipsett

Charlotte Elizabeth Margaret Moore

Sandra Violet Nethercott



Second Class Honours Lower Division

Keith Jackson

Alison Jayne Kane

Stefanie Louise Rankin

Damien Francis Rasdale





BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN INTERNATIONAL BUSINESS STUDIES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES





First Class Honours

Mark Graham Canning

Patricia McArdle

Nicola Patterson

Yuan Qu





Second Class Honours Upper Division

Ciara Bernadette Boyle

Leigh Alexis Chamberlain

Lynsey Hillen

Joanne Ellen McCluskey

Christopher Hugo McEntee

Jonathan Mark McIvor

Karen Mills

Aideen Frances Steele

Ryan William Wray





Second Class Honours Lower Division

Andrew Jason Simms





BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN LEISURE, EVENTS AND CULTURAL MANAGEMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES





First Class Honours

Valene Doreen Eagleson



Second Class Honours Upper Division

Zoe Davis

Sarah Louise Eveson

Lynsey Elizabeth Hanna

Gillian Frances Kelly

Kerry Jane Roberta Megrath



Second Class Honours Lower Division

Melissa Anne McQuitty



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



First Class Honours

Heather Sarah Ann Armstrong

Linzi Stacey Boyle

Layla Marlene Campbell

Victoria Gemma McDonald

Nicole Stevenson



Second Class Honours Upper Division

Julie Louise Carson

Yvonne Deirdre Coleman

Margaret Ruth McCombe

James Campbell Saunders

Grace Elizabeth Stewart

Suzanne Switzer



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING



First Class Honours

David William Laughlin

Abigail Fillis Thomas



Second Class Honours Upper Division

Pamela Helen Hayes

Kathleen Elish Healy

Kelly Sarah Jennings

Paul Michael Kelly

Neil Thompson Kerr

David Mark McCrystal

James McDermott

Gearoid McKibben

Gillian Letitia McMurran

Warren Hartley Mitchell

David Reid

Alistair Joel Smith

Christopher Michael Smyth

Rosemary Stephens

Gillian Sullivan

Karen Margaret Sarah Turnbull

Clare Walsh

William John White



Second Class Honours Lower Division

Dwyane Edwin Beattie

Justine Connolly

Joelene Devine

Andrew Alan Fee

Una Maria Kelly

Mark Robert William Lennox

Jonathan McCunn

Trudi Sarah Louise McLeese

Shauna Marie McQuilkin

Alan Richard Moore

Martina Ann O'Neill

Oonagh Marie Robinson

Kirsty Susan Ward



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CONSUMER STUDIES



Second Class Honours Upper Division

Caoimhe Gallagher

Ruth Carol Ann Martin

Gemma Hannah Reid



Second Class Honours Lower Division

Victoria Gibson

Sylvia McCay

Aisling McGivern



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CULINARY ARTS



Second Class Honours Upper Division

Patrick Aloysius Mark Gardiner



Second Class Honours Lower Division

Patricia Susan Feeney



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HOSPITALITY MANAGEMENT



Second Class Honours Upper Division

Alan David Richard Barlow

Rachel Gollogly



Second Class Honours Lower Division

Kathryn Teresa Donaghy

Kelly-Ann Kinghan

Vitalij Semionov



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HOTEL AND TOURISM MANAGEMENT



Second Class Honours Upper Division

Charlene Ann Tubman





Second Class Honours Lower Division

Lindsey Anderson

Geraldine Doherty

Naomi Elizabeth Mullan





BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN INTERNATIONAL BUSINESS STUDIES





First Class Honours

Christine Bowen

Ciara King





Second Class Honours Upper Division

Joanne Heather Elliott

Moya Theresa Lagan

Grace McMullan





Second Class Honours Lower Division

Brian Murray



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MANAGEMENT



First Class Honours

Jill Margaret June Davidson

Linda Yvonne Harkness

Mary Therese Henry

Rose McCloskey

Douglas John Lowry Moore

Leanne Moore

Doris Peden

Dawn Jean Smith

Victoria Walker



Second Class Honours Upper Division

Michelle Ann Allen

Michael Anthony Collins

Alvaro Garcia Gutierrez

Judith Ramona Beryl Kane

Jonathan Gerald Eric Mackenzie

Kristie Louise McCandless

James Gerald McGee

Laura Margaret McKean

Jerrard Martin Mullan

Carol Diane Patterson

Darren Desmond Pollock

Brenda Quinn

Nicola Ann Stewart

Andrew Joseph James Strutt

Roy James Warke

Mark Edmund Wood



Second Class Honours Lower Division

Kyle William Hare

Thomas William Monaghan

Lauretta Robinson

Michael Robert Thompson

Pamela Marie Wilson





BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT





First Class Honours

Paula Elizabeth Shanks





Second Class Honours Upper Division

Fiona McAuley

Carolyn Mae McNeice

Kim Florence Ann Walker

Sian Yau



Second Class Honours Lower Division

Nicola Bigger

Laura Brady

Deneise Larmer

Grace Catherine McFadden

Sinead Frances McGorman

Claire Patricia McLaughlin

Ciara Louise O'Connor

Donna Elaine Wright



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS FINANCE AND INVESTMENT AND DIPLOMA IN AREA STUDIES



Second Class Honours Upper Division

Deborah Mary Lavery



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MANAGEMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



Second Class Honours Lower Division

Christine Elizabeth Mawhinney



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS FINANCE AND INVESTMENT



First Class Honours

Karen Fleck

Neil James Harrison

Tracey Margaret Watterson



Second Class Honours Upper Division

Richard William Stanley Armstrong

Ryan Cornett

Deborah Ferguson

Louise Frances Finnegan

Fionnuala Fyfe

Julie Louise Harkness

Eamonn McCabe

Nichola Anne McDaid

Marcella McKeown

Clare Marie Rocks

Yang Sun

Xue Yuan



Second Class Honours Lower Division

Barbara-Anne Clarke

Jonathan Stephen Kenneth Grimison

Martin Patrick Lindsay

Gurpreet Mann

Michelle McDaid

Gary Robert McKenzie

Avril Patricia McManus

Paula O'Hanlon

Nigel Shevlin

Hazel Joeleen Snodgrass

Jason William Swann



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH PSYCHOLOGY



Second Class Honours Upper Division

Elaine Parke



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH SPANISH



Second Class Honours Upper Division

Claire Eleanor McGrath



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MANAGEMENT



First Class Honours

Jonathan Cully



Second Class Honours Upper Division

Lisa Anne Clarke

Desmond Patrick McNeill



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN RETAIL, MARKETING AND CUSTOMER SERVICES



First Class Honours

Peter Kelly

Edward Maguire

Richard Jonathan Mitchell



Second Class Honours Upper Division

Gareth David Boyce

Emma Patricia Boyle

Louise Clare Dickey

Karen Selene Foster

Nicola Loretto Hughes

Jill Elizabeth McClelland

Gerard Peter McSorley

Brian Joseph McVeigh

Brian Robert Henry Wilson





Second Class Honours Lower Division

Shauna Geraldine Daly

Errol Thomas Doherty

Adam Dowie

Stephen Michael Gartland

Louise Marie McCabe

Michael Thomas McCarron

Ciara Ann McCarthy

Rachel McNaughton

Niall Christopher Mulholland

Amanda Paden

Deborah Louise Smyth





ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT





Pass With Commendation

Wezi Phiri





Pass

Anastasia Karaseva





FOUNDATION DEGREE IN SCIENCE IN INTERNATIONAL HOSPITALITY OPERATIONS



Pass With Commendation

Ciara Ellen Bridget McAlary

Aisling McCaffrey



Pass

Lisa Michelle Gildernew

Craig John Harrison

Richard John McMillan

Samantha Taylor

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz