Belfast Telegraph

Friday 1 August 2014

Graduation list: College of Agriculture, Food and Rural Enterprise at Enniskillen.



BSc (Hons) Degree in Equine Management

Second Class Honours, Upper Division

Megan Anderson, Courtmacsherry, Co Cork

Sarah Donald, Craigavon

Amy Lawless, The Curragh, Co Kildare

Laura Jane Martin, Rush, Co Dublin

Eibhlin Sheridan, Bundoran, Co Donegal

Second Class Honours, Lower Division

Christopher Armstrong, Lisburn

Andrea Dobson, Rothesay, Isle of Bute

Emma McDonald, Naas, Co Kildare

Aisling O’Donnell, Ballyshannon, Co Donegal

Gemma Sharp, Craigavon

Third Class Honours

Darren McKay, Newry

Foundation Degree in Equine Management

Jill Bloomer, Killylea

Aoife Brady, Navan, Co Meath

Amy Brownlie, Duns, Berwickshire

Darren Cooney, Baillieboro, Co Cavan

Nichola Crawford, Hillsborough

Brendan Donlon, Lanesboro, Co Longford

Lisa Doogan, Enniskillen

Samantha Garvin, Ballymoney

Orla Lyons, Monkstown, Co Dublin

Keri Marden, Limavady

Ashleigh Miskimmin, Ballywalter

Claire Murtagh, Newry

Tara Savage, Ballisodare, Co Sligo

Gemma Scott, Kircubbin

Carol Ann Sloan, Kilkeel

Certificate of Higher |Education in Equine Management

Elaine Bury, Dunboyne, Co Meath

Hannah Capleton, London

Stuart Moloney, Drogheda, Co Louth

Seamus O’Hara, Foxford, Co Mayo

Diploma in Science (Equine Science)

Caroline Hillier, Ballymote, Co Sligo

Certificate in Science (Equine Science)

Judith Foster, Limavady

Carol McCarten, Antrim

Hilary Duncan, Burnfoot, Co Donegal

Joe Gethin, Knockarea, Co Sligo

Kim Lally, Balbriggan, Co Dublin

Deirdre Lynch, Kilpedder, Co Wicklow

Liza Goucher-Rogers, Balbriggan, Co Dublin

BTEC National Diploma in Horse Management

Louise Bogle, Omagh

Nicola Carr, Sulby, Isle of Man

Zoe Cordner, Lurgan

Amanda Dougherty, Eglinton

Natasha Flood, Newtownards

Martina Foley, Omagh

Amie Jones, Aughnacloy

Amy Knox, Ballinamallard

Carly MacBratney, Donaghadee

Seainin Mahon, Downpatrick

Alana Purcell, Hillsborough

Lisa Stewart, Lisburn

Aoife Thompson, Larne

BTEC National Diploma in Horse Management (Units Awarded)

Clair Grossart, Armaele, West Lothian

Klaire Henderson, Lurgan

Catherine Lightfoot, Limavady

Barry McCormack, Coolaney, Co Sligo

Kerri Pitman, Carrickfergus

BTEC First Diploma in Horse Care

Ciara Callaghan, Duleek, Co Meath

Amy-Leigh Donaghy, Claudy

John Joe Gallagher, Dromore, Co Tyrone

Noel Glass, Omagh

Audrey Knox, Dungannon

Carlisle McCahon, Coleraine

Rebecca Sheldrick, Downpatrick

Dean Campbell, Newry

Mark Coleman, Tandragee

Kyle Doherty, Ballyshannon, Co Donegal

Sean Greenan, Newry

Claire Mawhinney, Dundonald

Loucas Prescott, Tempo

Stephen Richardson, Craigavon

Phillip Smith, Downpatrick

BTEC First Diploma in Horse Care (Units Awarded)

Deirbhile McNicholl, Strabane

National Vocational |Qualification Level 2 in |Racehorse Care

Fran Carton, Feeny

Ciara Daffy, Ruan, Co Clare

Martina Dempsey, Woodside, Co Kildare

Aisling O’Donnell, Ballyshannon, Co Donegal

Gemma Sharp, Craigavon

Diploma of the Worshipful Company of Farriers

Max Fell, Castletownbere, Co Cork

Peter Finnerty, Castlerea, Co Roscommon

Eamon Harrington, Castletownbere, Co Cork

Certificate in Forgework

Dean Campbell, Newry

Mark Coleman, Tandragee

Kyle Doherty, Ballyshannon, Co Donegal

Sean Greenan, Newry

Claire Mawhinney, Dundonald

Sean O’Neill, Glenavy

Loucas Prescott, Tempo

Stephen Richardson, Craigavon

Phillip Edward Smith, Downpatrick

National Vocational |Qualification Level 3 in |Livestock Production (Multi-Skilling Programme)

Ollin Boyd, Maguiresbridge

Christopher Brady, Florencecourt

Aaron Graham, Fivemiletown

Aaron Houston, Plumbridge

Richard Johnston, Lisnarick

Chris McCrory, Fivemiletown

Connor McDonagh, Ederney

Richard McIIwaine, Plumbridge

Gareth McKelvey, Plumbridge

Stephen McNeill, Aughnacloy

Peter O’Kane, Drumquin

Conor Skelton, Drumquin

Mark Smyton, Tempo

Darryl Thompson, Belleek

John Timoney, Belcoo

Traineeship Award in Livestock Production

Luke McBride, Trillick

Alan Porter, Lisburn

National Vocational Qualification Level 2 in |Livestock Production

Raymond Caldwell, Fintona

David Hall, Omagh

Samuel Johnston, Fintona

Thomas Keenan, Keady

Alistair Keys, Victoria Bridge

Jonathan Moore, Fintona

National Vocational Qualification Level 2 in |Livestock Production (Multi-Skilling Programme)

David Allen, Ballygawley

Patrick Flanagan, Roslea

Stephen Flanagan, Newtownbutler

Iain Fleming, Drumquin

Orr Hawkes, Omagh

Matthew Kerrigan, Irvinestown

Jason Leonard, Garrison

Brian O’Donnell, Dromore

Terence O’Hagan, Omagh

Stuart Patterson, Fivemiletown

Phil Rooney, Garrison

Thomas Wilson, Letterbreen

BSc (Hons) Degree in Equine Studies and Management

Overall First: Laura Jane Martin

Second: Amy Lawless

Vaughan Trust Award For top final year degree student

Laura Jane Martin

The Tullyraine House Cup

Presented by Hugh Suffern MRCVS for the top final year degree student

Laura Jane Martin

The Irish Draught Horse Society Cup

Presented by The Irish Draught Horse Society (Northern Region) for the best dissertation produced by a final year |degree student

Laura Jane Martin

Vaughan Trust Awards

BSc (Hons) Degree in Equine |Management

First Year Overall First: Natalie Callaghan

Second Year Overall First: Naomi Meeke

Foundation Degree in Equine |Management

First Year Overall First: Hannah Capleton

Final Year Overall First: Ashleigh Miskimmin

The Irish Thoroughbred Breeders’ Association (Northern Region) Cup

Presented to the BSc (Hons) Degree second year student achieving highest marks for practical coursework in the Breeding and Enterprise module

Thomas Brosnan

Northern Bank Perpetual |Trophy

Presented to the Foundation Degree in Equine |Management student who achieved the highest marks on the |Business Opportunities |Module

Ashleigh Miskimmin

The Erne Veterinary Group Cup

Presented by Erne Veterinary Group for best practical mark in the Work |Placement Module in the final year of the Foundation Degree Programme

Ashleigh Miskimmin

Fort Dodge Animal Health Perpetual Trophy

Presented by Fort Dodge |Animal Health for the top Foundation Degree final year student Applied |Investigative Project

Orla Lyons

BTEC National Diploma in Horse Management

Overall First: Nicola Carr

Vaughan Trust Award for top National Diploma Students

Final Year: Nicola Carr

First Year: Ruth English

Hart Prize

For the best performance in first year National Diploma Principles of Animal Biology Module

Ruth English

BTEC First Diploma in Horse Care

Overall First: Kyle Doherty

The Thompson Cup

Presented by the Thompson Family for best performance on the First Diploma course

Kyle Doherty

Vaughan Trust Award

Awarded to the top practical First Diploma student

Phillip Smith

The Forging Cup

Presented by Mr Paul Duddy for the best performance in the Certificate in Forgework Examination

Phillip Smith

The Paul Duddy Cup

Presented by Mr Paul Duddy for endeavour

Stephen Richardson

The Forster Richardson Trophy

Presented by Mr Forster Richardson for the leading Point-to-Point rider

Chris Armstrong

The Glenalla Cup

Presented by Mr John |Hegarty for contribution to the Enniskillen Campus |Racing Club

Jennifer Feeney

Northern Ireland Dressage Society Cup

Presented by the Northern Ireland Dressage Society for the best dressage |performance during the year

Sarah Donald

The Equine Business Club Cup

Presented by Enniskillen Campus Equine Business/|Riding Club for the student who has shown most |commitment to the riding club during the year

Zara Doyle

The Equestrian and Farm Feeds Cup

Presented by Equestrian and Farm Feeds for the student considered to have made the most progress during the |academic year

Aisling O’Donnell

The Response Cup

Presented by Spillers Feeds for the best show jumping performance during the course of the year

Darren McKay

Vaughan Trust Travel Awards

Awarded to the top two NVQ students on Level 2 and 3 Agriculture courses

Richard McIlwaine

Darryl Thompson

Samuel Johnston

Jonathan Moore

Ulster Bank Cup

Awarded to the top student in NVQ Level 3

Richard McIlwaine

William Wilson Cup

Awarded to the top student in NVQ Level 2

Samuel Johnston

Fermanagh Cup

Awarded to the top NVQ Co Fermanagh student

Darryl Thompson

South Tyrone Cup

Awarded to the top NVQ Co Tyrone student

David Allen

Ulster Farmers’ Union Prize

First in practical work

Samuel Johnston

Fermanagh Grassland Club Prize

Awarded for Grass Skills

Jonathan Moore

West Prize

Awarded for endeavour within the Multi-Skilling Programme

Brian O’Donnell

Young Farmers’ Clubs of Ulster Prize

Awarded to the student who made the most progress

David Hall

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz