Belfast Telegraph

Friday 29 August 2014

Full list of graduations: Enniskillen Campus - June 27, 2012

BSc (Hons) Degree in

Equine Management

First Class Honours

Andrew Ross

Second Class Honours,

Upper Division

Dawn Comins

Martina Dunne

Danielle Jackson

Orla McGlynn

Laurena Ní Cheallaigh

Katie North

Megan Quinn

Lucy Scott

Second Class Honours,

Lower Division

Helen Barbour

Nicole Devlin

Zara Doyle

Fiona Fitzgibbon

Brendan Mayne

Ian McCluggage

Aisling Mulvihill

Aisling O’Brien

Elizabeth Reid

Laura Shettle

Third Class Honours

Ellyn Gourley

Niamh Holland

Foundation Degree

in Equine Management

Annalice Cullen

Emmy Doherty

Finnian McLoughlin

Jessica Regan

Jessica Whitney

Certificate of Higher Education

in Equine Management

Richard Forsythe

Honours Diploma in

Science (Equine Science)

John Dooley

Kate Gibbons



Honours Certificate in

Science (Equine Science)

Amanda Barr

Janet Latham

Kathryn Martin

Audrey McLaughlin

Lynda Simpson

BTEC Level 3 Extended

Diploma in Horse Management

Tara Armstrong

Ashley Black

Matthew Calderwood

Hannah Eakins

Danielle Hudson

Amber Kinghan

Lucy Lavery

Kevin Lawlor

Sarah Manders

Áobheánn McCabe

Ashley Neely

Shauna-Lee O’Brien

Alexandria Ramsey

Connor Strain

Lauren White

Mikaela Woods

BTEC Level 3 Diploma

in Horse Management

Sean Murphy

Matthew Wright

BTEC Level 2 Diploma

in Horse Care

Hannah Cheevers

Erin Gallagher

Michael Hodson

Angus Holmes

Shannon Kelly

Cetera McCallion

Nicole McConnell

Louise McMahon

Niamh McNamara

Kerry McTeggart

David Patterson

Amber Rose

Lauren Smyth

Mark Walker

Shane White

BTEC Level 2 Extended

Certificate in Horse Care

Nigel Brennan

National Vocational Qualification Level 2 in Racehorse Care

Kyle Hayes

Megan Quinn

BTEC Level 2 Diploma in

Horse Care (Units Awarded)

Kevin Quigg

BTEC Level 2 Certificate

in Horse Care

Tyler Barnes

Diploma of the Worshipful

Company of Farriers

Shane Crabbe

Ron Flavin

John Hagan

Christopher O’Donovan

Level 2 Certificate in Forgework

Nigel Brennan

Michael Hodson

Angus Holmes

David Patterson

Kevin Quigg

Mark Walker

Shane White

Level 3 Work-Based

Diploma in Agriculture

Ian Dorrian

Brian Maguire

Mark McFarland

Jason McKenzie

Owen Taggart

Level 2 Work-Based

Diploma in Agriculture

Declan Dolan

Christopher Irwin

Sean Murphy

Level 2 Award in Agriculture

(Day Release)

Neil Kee

Aiden McBride

Level 2 Work-Based Diploma

in Agriculture (Multi-Skilling)

Ryan Cooke

Conall Daly

Stephen Doyle

Gary Elliott

Conor Fitzpatrick

David Fleming

Henry Giles

Christopher Gribben

James Irvine

Niall Killen

Ryan Lucas

Mark McDowell

Cormac McGarvey

Niall McGuinness

Ciaran McNulty

Michael Murnion

Christopher Patterson

Shane Quinn

Andrew Williamson

Level 2 Certificate in

Agriculture (Multi-Skilling)

Brendan Magee

Level 2 Award in

Agriculture (Multi-Skilling)

Shane Branagan

Jonathan Watt

BSc (Hons) Degree in

Equine Management

Overall first

Andrew Ross

Second

Martina Dunne

Vaughan Trust Award (the

top final year degree student)

Andrew Ross

The Tullyraine House Cup (the

top final year degree student)

Andrew Ross

The Irish Draught Horse

Society Cup (the best

dissertation produced

by a final year degree student)

Andrew Ross

Vaughan Trust Awards

BSc (Hons) Degree in

Equine Management

First year overall first

Kathryn Boyd

Second year overall first

Craig Rountree

Foundation Degree in

Equine Management

First year overall first

Anna Wallace

Final year overall first

Annalice Cullen

The Irish Thoroughbred

Breeders’ Association

(Northern Region) Cup (BSc (Hons) Degree second year |student achieving highest marks for practical coursework in the enterprise management module)

Kyle Hayes



Northern Bank Perpetual |Trophy (First year Foundation Degree in Equine Management student who achieved the highest marks on the introduction to business

management module)

Janet Furlong

The Erne Veterinary Group Cup (best practical mark in the work placement module in the final year of the Foundation Degree Programme)

Annalice Cullen

Elanco Animal Health

Prize (top Foundation

Degree final year student

applied investigative project)

Annalice Cullen

BTEC Level 3 Extended

Diploma in Horse Management

Overall first

Áobheánn McCabe

Vaughan Trust Award for top Level 3 Extended Diploma in Horse Management Students

Final year

Áobheánn McCabe

First year

Gabrielle Percival

Hart Prize (best performance in first year BTEC Level 3 Extended Diploma in Horse Management — understand the principles of

animal biology module)

Leanne Buchanan

BTEC Level 2 Diploma

in Horse Care

Overall first

Mark Walker

The Thompson Cup (best

performance on the

BTEC Level 2 Diploma

in horse care programme)

Mark Walker

Vaughan Trust Award (top

practical Level 2 Diploma student)

Kerry McTeggart

The Forging Cup (best

performance in the Certificate

in Forgework examination)

Michael Hodson

The Paul Duddy Cup

(for endeavour)

Angus Holmes

The Forster Richardson Trophy (the leading point-to-point rider)

Danielle McKeever

The Glenalla Cup (for

contribution to the

Enniskillen Campus Racing Club)

Mark Rapple

Northern Ireland Dressage

Society Cup (best dressage

performance during the year)

Ian McCluggage

The Equine Business Club Cup

(for the student who has shown most commitment to the riding club during the year)

Zara Doyle

The Equestrian and Farm Feeds Cup (for the student considered to have made the most progress

during the academic year)

Kirsty Wilson

The Response Cup (best

show jumping performance

during the year)

Sarah Manders

Vaughan Trust Travel

Awards (awarded to the

top two students on the Level 2 and Level 3 Work-Based Diploma in Agriculture programmes)

Joe Milligan

David Fleming

Owen Taggart

Jason McKenzie

Ulster Bank Cup (top student on the Level 2 Work-Based Diploma in Agriculture programme)

David Fleming

William Wilson Cup (top

dairying student on the

Level 3 Work-Based Diploma

in Agriculture programme)

Owen Taggart

Fermanagh Cup (top multi-skilling Co Fermanagh student)

Andrew Williamson

South Tyrone Cup (top

multi-skilling Co Tyrone student)

David Fleming

Ulster Farmers’ Union Prize

(first in practical work)

Andrew Williamson

Fermanagh Grassland Club

Prize (awarded for grass |skills)

Sean Murphy

West Prize (for endeavour within the Level 3 Work-based Diploma in Agriculture programme)

Jason McKenzie

Young Farmers’ Clubs of

Ulster Prize (student who

made the most progress)

Christopher Irwin

Greenmount Association Cup

(top multi-skilling student)

David Fleming

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz