Belfast Telegraph

Tuesday 16 September 2014

Full list of graduations: Greenmount Campus - June 29, 2012

Land-Based Technology

Level 2 Certificate in

Land-Based Technology

Paul Kelly

Level 2 Extended Certificate

in Land-Based Technology

Niall Phillips

Level 2 Diploma in

Land-Based Technology

Jason Adams

Craig Agnew

Joshua Campbell

Aaron Carson

Jonathan Corr

Dean Doherty

Barry Givney

Roger Hamilton

Andrew McAlister

Christopher Scott

Mark Simpson

Joel Thompson

Ciaran Tumelty

Jake Wilson

National Certificate

in Land-Based Technology

James Donnelly

Ben Frazer

David McCann

Shane Potter

Thomas Watt

National Diploma in

Land-Based Technology

Lee Clements

David Fitzpatrick

William Graham

Craig Hamilton

Martin Loye

Stuart Phair

Michael Quinn

Darren Regan

David Sleator

Daniel Stewart

James Stewart

Robert Wilkinson

Level 2 National Vocational

Qualification in Land-Based

Service Engineering

Adam Buchanan

David Forsythe

Philip Hanson

Mark Hylands

Ross McElhinney

David Simpson

Russell Sloan

Alistair Stratton

David White

Christopher Wilkinson

Level 2 Certificate in Agriculture

Joseph McCracken

Paul McNicholl

Level 2 Diploma in Agriculture

David Aiken

Jack Beattie

Alan Burleigh

Ian Carson

Conor Catterson

Michael Chambers

Ross Clyde

Aaron Connolly

John Coulter

Peter Cubitt

Martin Cunningham

Sean Delargy

Eoin Donnelly

Lindsay Fleming

Christopher Gordon

Andrew Grafton

Nigel Graham

Rebecca Gregg

Wayne Houston

Jason Hunter

Conor Jackson

James McAvoy

Shane McCanney

Sean McDonnell

Owen McKenna

Jonathan Magilton

Ross Moore

Sean Rooney

Andrew Skelly

Simon Smith

Ryan Smyth

Matthew Starrs

Stephen Toner

Richard Watt

Level 2 Work Based

Diploma in Agriculture —

(Multi-Skilling Programme)

Thomas Agnew

Peter Somerville

Level 2 Work Based

Award in Agriculture

James Watterson

Level 2 Work Based

Diploma in Agriculture

Patrick Brennan

John Crawford

Stewart Gracey

Johnnie Harkness

Jamie Hunter

Stephen Maginn

Padraig McCone

Brett Matthews

Ryan Millar

Thomas Millar

Joe Milligan

Kingsley Smyth

Level 3 Work Based

Diploma in Agriculture

Ryan Campbell

Arnold Clement

Keith Dickson

William Donaldson

Stephen Gordon

Robert Hamilton

Owen Kelly

John McAuley

Brendan McCann

James McLeister

Jason McNiece

Ryan Mulholland

Brian Murphy

Level 3 Certificate

in Agriculture

Aaron Gordon

Paul Rafferty

Level 3 Subsidiary Diploma

in Agriculture

Matthew Davidson

Scott Davidson

Adam Noble

Sam Wright

National Award in Agriculture

Andrew Campbell

Gavin Crilly

National Diploma in Agriculture

Nathan Beattie

Kyle Bradley

Matthew Brady

Niall Brown

Martin Byrne

Jamie Carney

James Chartres

Andrew Clarke

James Compston

Teresa Connon

John Duffin

Jonathan Gillespie

Glenn Gregg

Aaron Haffey

Gordon Hamilton

Andrew Heslip

Lucy Hurrell

Daniel Jackson

Johnston Knipe

Stewart McAlister

Stephen McDonald

Richard McKeown

Daryl McLaughlin

Fergal Maguire

Jonathan Montgomery

Aaron Muldrew

Niall O'Callaghan

Dale Robinson

Stephen Roney

Michael Slaney

Luke Smith

James Wallace

Gary Watson

Level 3 Work Based Diploma

in Agriculture (Poultry)

David Adams

Robert Adams

Richard Calderwood

Steven Callaghan

Ruth Charles

David Clarke

David Crawford

John Creighton

Roy Cunningham

Alastair Doran

David Emerson

Andrea Ferreira

William Fleck

Roger Foster

Simon Foster

Benson George

Graham Glass

Sammy Glass

Dolores Gormley

Declan Grimes

David Hepburn

Colin Heron

Trevor Herron

Paul Hobson

Gordon Hughes

Robert Hunter

Hilary Johnston

Mark Johnston

Allen Jones

Timothy Kernaghan

David Kernohan

George Knipe

Amanda Knox

Filipe Ladeira

Stewart Law

Emma McAuley

Stephen McAuley

Colla McDonnell

William McFetridge

Plunkett McGarrity

Edward McIlwaine

Fiona McKay

Jason Magowan

Alan Millar

Graham Miller

Roy Moffett

Roy Nesbitt

Eileen Oliver

Derwin Ramage

Clare Reid

Carlos Sirgado

Silvia Sirgado

William Swann

Higher National Certificate

in Agriculture

Brendan Conway

Alexander Currie

David McNaugher

John Oliver

William Wallace

Higher National Diploma

in Agriculture

Philip Allister

David Armstrong

Steven Baird

Simon Brown

Christopher Buchanan

Michelle Butler

Jonathan Campbell

Emmett Devine

Richard Gibson

Christopher Gill

Lewis Graham

Orr Hawkes

David Johnston

John Loughlin

Sarah Lyness

Steven Lyons

Graeme Martin

Jonathan Mayers

Alan McBride

David McCarragher

Christopher McGonagle

Sheila McKenzie

Eamonn Mulholland

Thomas Perry

Richard Primrose

Paul Sharkey

Steven Spence

Rebecca Thomson

Rural and Countryside

Management

Certificate of Higher Education

in Rural and Countryside

Management

Pass with Distinction

Peter Courtney

Nigel Ireland

Pass with Commendation

Nora Jones

Laura Smith

Fiona Lavery

Pass

Jacob McClure

Foundation Degree in Rural

and Countryside Management

Pass with Distinction

Stephen Craig

Clare Rowland

Pass with Commendation

Samantha Acheson

Phillip Hanna

Pass

Charlene Abraham

Bruce McCandless

Paul McGurk

Agricultural Technology

Bachelor of Science Degree

in Agricultural Technology

Edward Agnew

Alan Archibald

Paul Elliott

Michael Gawn

Steven McAllister

Cathal McGeown

Jonathan McRoberts

Andrew Patton

James Vance

Mark Williams

Andrew Wright

Special Prizes

Level 2 Diploma in

Land-Based Technology

First overall

Jake Wilson

National Diploma in

Land-Based Technology

First overall and Redrock

Cup for best final year

engineering student

William Graham

Joint second overall

Lee Clements and Stuart Phair

Robert Canning Prize

awarded for workshop projects

Jake Wilson, Daryl Black and Niall Higgins

Level 2 Diploma in

Work-Based Agriculture

First overall

Joe Milligan

Level 3 Diploma in

Work-Based Agriculture

First overall and the

Ulster Bank Cup

Brendan McCann

Level 2 Diploma in Agriculture

First overall and the

Moore Memorial Prize and

the Northern Ireland Agricultural Producers’ Association Cup

for animal husbandry

Lindsay Fleming

National Diploma in Agriculture

First overall and the Hall Cup

for work experience

Michael Slaney

National Sheep Association

Cup for sheep production

James Chartres

National Beef Association Cup

for beef production

Andrew Clarke

The United Dairy Farmers

Award for milk production

Johnston Knipe



Higher National Diploma

in Agriculture

First overall

Richard Primrose

Northern Ireland Grain Trade

Association Perpetual Cup

for agricultural production

Jonathan Campbell

William Mulligan Memorial

Rose bowl for Performance

on a student-learning project

David Armstrong

Foundation Degree in Rural

and Countryside Management

First overall

Claire Rowland

Bachelor of Science Degree

in Agricultural Technology

First overall in industry placement

Mark Williams

Ulster Farmers’ Union

Prize awarded to the top student in enterprise technology and enterprise management and

The Lynn Dawson Memorial

Prize awarded to the top

student in livestock production

Michael Gawn

HORTICULTURE

Level 2 Certificate in Horticulture

David Cuckson

Edward Coffey

Level 2 Extended Certificate

in Horticulture

Andrew Brown

Michael Gray

Carmel Hillen

Ross Hynes

Level 2 Diploma in Horticulture

Martha Campbell

Aidan Crangle

Timothy Franklin

James Hamilton

Laura Irwin

Martha Meharg

Kyle Park

Level 2 Certificate in Floristry

Gemma Holbrook-Robinson

Amber McConkey

Level 2 Diploma in Floristry

Nicola Bradley

Karon Brennan

Alison Crockett

Fionnuala Doherty

Lynn Esler

Laura Hughes

Bethany Lindsay

Deirdre Loughran

Roisin McAtee

Betty McClelland

Nicola McLaughlin

Lauren Meredith

Melissa Millar

Jodie Poots

Mairead Quinn

Ann-Marie Rowland

Michaela Scullion

Andrew Smith

Jillian Watt

Level 3 Certificate in Horticulture

Matthew Barr

Andrew Hamilton

Mandy Mahon

Jessica Sheils

Level 3 Subsidiary Diploma

in Horticulture

Albert Cardwell

Margaret Connolly

Michael Coote

John Graffin

Edel Madden

Christopher McCann

Deirdre McCann

Robert McDowell

Fiona Robertson

Patrick Shivers

Colin Spence

Paul Williamson

Level 3 Diploma in Horticulture

Michael Scullion

Pádraig Sherry

Level 3 Extended Diploma

in Horticulture

Joan Blaney

Matthew Bradley

Luke Flavelle

Jonathan Gill

Aaron Jamison

James Moneypenny

Ryan Rea

Alan Saunderson

Phillip Stewart

Scott Watson

Higher National Certificate

in Horticulture

Philip Doherty

Higher National Diploma

in Horticulture

Andrew Wray

Certificate of Higher Education

in Horticulture

Pass with Distinction

Jacqueline Magennis

Emma McGuigan

Pass with Commendation

Andrew Bassett

James Butler

Pass

Jonathan Beckett

John Savage

Foundation Degree

in Horticulture

Pass with Distinction

Anne Eccleston

Pass with Commendation

Nicholas Brown

Dougal Dorman

Jonathan Jackson

Monica McAuley

John McCloy

David Murphy

Alan Patterson

Pass

Adam Davis

Nathan Johnston

Alexander Lyttle

Special Prizes

Floristry

First overall

Roisin McAtee

The Victoria Rose Bowl

for progress in practical floristry

Andrew Smith

Horticulture

Level 2 Diploma in Horticulture

First overall

Martha Campbell

Level 3 Subsidiary Diploma

in Horticulture

First overall

Fiona Robertson

Level 3 Extended Diploma

in Horticulture

First overall

Luke Flavelle

Prizes open to all Level 3

Horticulture Programmes

The Crosbie Cochrane Perpetual Award for best plantsperson

Philip Stewart

The Ronnie Cameron Perpetual Award presented by ALCI for landscape design project work

Matthew Bradley

Foundation Degree

in Horticulture

First overall, The Alpine

Garden Plant Society Prize

for plantsmanship and Institute of Horticulture Prize for the top part-time student

Anne Eccleston

Awards open to all students

The Young Farmers’ Clubs of

Ulster Prize for progress

Conor Catterson

Eric Boyce Perpetual

Trophy for contributions

to Students’ Council

Rebecca Thomson

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz