Belfast Telegraph

Friday 22 August 2014

Full list of graduations: University of Ulster, Coleraine - July 2, 2012

Julie McKendry from Antrim graduated today with an MSc degree in Applied Behavioural Analysis.
Ryan McKenna from Bangor graduated with the degreee of BSc Marine Science. Here he is pictured with his mum Caroline and grandmum Maeve.
Shelley McKeown, who is graduating with a PhD from the School of Psychology at Coleraine today, has been examining the religious segregation that exists among young people in everyday situations throughout Northern Ireland.

FACULTY OF LIFE AND HEALTH |SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

David Norman Crossett

Shannon Gore

Dawn Harbinson

Catherine McGavigan

Helen McGloin

Shelley McKeown

Russell Thomas John Orr

Sharon Elizabeth Spratt

Anja Walth



MASTER OF SCIENCE IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction

Claire Suzanna McIvor

Julie Elizabeth McKendry

Cormac Andrew McReynolds



MASTER OF SCIENCE IN COASTAL ZONE MANAGEMENT

With Distinction

Anne Elizabeth Cunningham

Sarah Davidson Hile

Myron Robert King

Eric William Pritchard



MASTER OF SCIENCE IN |ENVIRONMENTAL |MANAGEMENT

With Distinction

Kyle Magnus Hunter

Olawale Adetokunbo Ladapo

Laura Leahy

Sarah Jennifer Stapleton

Daniel Ford Twist



Pass

Brian Anthony Walsh



Aegrotat

Conan MacRuairi



MASTER OF SCIENCE IN |ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Ronald Owen Green

Moagi Letshwenyo

Martin Snider



Pass

Donal Michael Cassidy

Mark Cherry

Colette Moloney

Pia Katarina Sterndale-Bennett



MASTER OF SCIENCE IN |GEOGRAPHIC INFORMATION |SYSTEMS

With Distinction

Marc Harrington



Pass

Sasha Bartolo

Andrew Boyd

Michael Oliver Fitzsimons

David Frederick Moore

Mark Andrew Overend

Jay Paul Tondelier



MASTER OF SCIENCE IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction

Matthew Robert Harvey



POSTGRADUATE DIPLOMA IN COASTAL ZONE |MANAGEMENT

With Distinction

William Richard Tandy



POSTGRADUATE DIPLOMA IN |ENVIRONMENTAL |MANAGEMENT

With Distinction

Ian Omar Balite

Frances Michelle Jones



Pass

Stephen Charles Lambe

Siobhan Fitzpatrick

POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Mark Francis

Charlene Sarah Gallagher

Claire Majella Mary McLaughlin

Claire Marion Parke

Aidan Sinnott



Pass

Bronagh Conway

Renata Kaps

Rory Sheehan

POSTGRADUATE DIPLOMA IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Kate Elizabeth McNutt

Mark Payne



Pass

Alistair James Menary

Simon Tierney

Padraic Treacy

Mark Anthony Wardman



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN GEOGRAPHIC |INFORMATION SYSTEMS

Pass

Edwin Luke

Paul Gerard McCanny

Colin James Stewart



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN HEALTH PSYCHOLOGY

Pass

Lochlann Scott



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With First Class Honours

Sorley Somerled



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL |PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With First Class Honours

Mark Taylor



With Second Class Honours Upper Division

Kirsty Lamont



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |ENVIRONMENTAL SCIENCE AND DIPLOMA IN |INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Stephen Pentony



With Second Class Honours Lower Division

Caroline Ruth Baird

Marianne Verhoeven



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY AND DIPLOMA IN |INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Charles Magnus Maverley Churchill



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH GERMAN AND |DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Matthew Edward Barnes |McCready



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE |SCIENCE AND DIPLOMA IN |INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Ryan Michael McKenna



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Suzanne Marie Mawhirt



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN |INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Ellen Jane Douglas

Patrick McKeown

Sarah Patricia Skelton

Emma Leigh-Ann Wilson



With Second Class Honours Upper Division

Josephine Mary Harvey

Thomas Albert Hodgens

Fiona Magee

Aisling Mary McDaid

Christi-Anne Orr

Laura-Jayne Watson

Emma Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Saerlaith Forbes

Susan Dorothy Foster

Mecaela McFarland

Ciara O Connor

Emma-Jayne Torrens



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL |PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Claire Fleming

Stacey King

Susan Francis Lagdon

Michelle Martin

Denice McKay

Laura Susan O’Neill

Karen Mariee Wright



With Second Class Honours Upper Division

Joanne Lauren Perks

Una Preston



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |ENVIRONMENTAL SCIENCE AND |DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Emer Frances Curry

Megan Louise Noble

Emma Jayne Rodgers

Jennifer Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Jenyth Magee

Kimberly Porter



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Rachel Ferguson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Rebecca Jane Creed

Connor McCarron



With Second Class Honours Lower Division

Ross McComish

Kieranna McCormick



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With First Class Honours

Jemma Heather Heyburn

Martin McQuade

Keith Robert James Osbourne



With Second Class Honours Upper Division

James Cunningham

Lauren Doole

David Whitley



With Second Class Honours Lower Division

Rhys Owen Edwards

Joseph Robert Gervin

Adele Elizabeth Gillespie

Gary Thomas Hutton

Des Johnston

Natalie Dawn McIlvenna

William Colin McIntosh

Alexandra McWhirter

Lee Murphy

Martin Patrick O'Neill

Allen Kenneth William Storey

Michelle Lorraine Wright



With Third Class Honours

Aaron Harrington

Alan Harte

Olin Romer



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE AND MEDIA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Danielle Frances Mary Kerr



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With First Class Honours

Jonathan Kidd



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY

With First Class Honours

Lynsey Brown

Philip John Carson

Rachel Carol Sloan



With Second Class Honours Upper Division

Claire Craig

Sarah Elizabeth Crompton

Matthew Hollis

Ryan Stewart Johnston

Matthew Leeman

Gareth McBride

Erin Ciara McCracken

David Andrew McGovern

Sophie McGuile

Hannah Claire Orr

Eamon Rooney

Christopher Thomas James Shaw

Ruth Walker

Thomas Welshman

Aimee Rachel White



With Second Class Honours Lower Division

Jennifer Rebecca Allen

Jack William Armstrong

William Haskins

Stefan Hedley Jonathan Hill

Hannah Kelly

Aaron Kerr

Kerry Amanda Kilgore

Catherine Claire Kirk

Richard James Knox

Rachel Law

Adam Lindsay

Maeve Mary Maginness

Kirsty Martin

Diana McBride

Rachel Katherine Elizabeth McGurran

Darren Murphy

Ian Adam Neill

Sean O’Neill



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH BUSINESS

With Second Class Honours Upper Division

Ross Irwin



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With First Class Honours

Rachel Jayne Quinn



With Second Class Honours Upper Division

Carly Rebecca Cranston

Deborah Louise McCracken



With Second Class Honours Lower Division

Jennifer Ciale-Wilson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division

Adam Askin

Grainne Gillanders

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL |DEVELOPMENT

With First Class Honours

Stephanie Margret Prentice



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE |SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Kerry Elizabeth Strain



With Second Class Honours Lower Division

Eamonn Denny



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (ADULT)

With Second Class Honours Upper Division

Wilma Ruth Coulter

Rodney Craig William |McKitterick

Fiona Mulholland



With Third Class Honours

Julie Johnston

Catherine Watson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY

With First Class |Honours

Jonathan Boyd

Amy Elizabeth May |Cunningham

Jonathan Patrick Denvir

Michelle McMullan

Lubna Rahman

Alexia Siobhan Catherine Saoulli

With Second Class Honours Upper Division

Katie Bates

Yasmin Clare Louise Brennan

Ashleigh Browne

Ciara Byrne

Tracy Angela Mary Carson

Rachel Collins

Stacey Lucinda Crockett

Louise Morgan Davey

Lauren Christine Devlin

Carly Alana Fenton

Tracey Elizabeth Frazer

Jonathan Kerr

Rachel Kirkpatrick

Barry Leonard

Victoria Magill

Mark David Maginty

Ashley Martin

Danielle McAuley

Louise McClurg

Eimear McDowell

Aine Maire McFadden

Victoria McNamee

Colleen McSorley

Ann Montgomery

Claire O'Neill

Johanna Pearson

Melissa Purvis

Noleen Sparrow

Megan Sweeney



With Second Class Honours Lower Division

Katherine Crimmins

Marie Claire Rose Desgranges

Natalie Claire Duffy

Oisin Forbes

Susan Gorman

Ashleigh Grundie

Lauren Hyslop

Jennifer Jackson

Elisha Kealey

Krisztina Larmour

Rebekah Louise Maguire

Nina McAfee

Catherine McCaw

Claire McClelland

Emma Louise McCorry

Caitriona McMullan

Dara Mc Neill

Cathy Jill Moore

Keiva Murray

Sinead Rice

Beverly Ann Smyth

Abigail Webb



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Andrea Maguire

Denise McNally

Mary Lou Winchborne

With Second Class Honours Upper Division

Sara Bailie

Nadia Anita Ferguson

Laura Jayne Gilmore

Deborah Grace Griffith

Laura Hildreth

Victoria Lynn

Rachel McCullough

Catherine Mc Elroy

Seaneen Ellen Mcerlain

Claire Jane McMaster

Ciara Louise Iro O'Leary

Anne Louise Smyth

Leanne Joy Walker



With Second Class Honours Lower Division

Denise Cochrane

Natalia Gorman

Melanie Jenkins

Rebekah Claire Johnston

Tammie Kennedy

Joanne McNeill

Claire Nolan

Aideen O'Connor

Jessica Leigh Reynolds

Claire Margaret Jean Taggart



BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING (ADULT)

Pass

Kayleigh Louise Gowing



ASSOCIATE BACHELOR’S |DEGREE IN ENVIRONMENTAL STUDIES

With Commendation

Allan Thomas Lyons Donaghy

Andrew James Gracey

Amanda Linda Hylands

Thomas David Lilburn

Andrew Robert Rice



Pass

Craig Ballentine

Iain Coughlin

Hannah Ferguson

Ross Twomey

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Samia Mohamed Al-Ojali

Leanne Catherine Breslin

Victoria Daniels

Wolfgang Dusek

Anupma Dwivedi

Andreas Karl Gerhard Elsaesser

Emilie Marguerite Faivre

Zara Jane Franklin

Natasha Healey

Therese Kearney

Anisha Mazumder

Sara Jayne McCullough

Ian Andrew Montgomery

Catherine Elizabeth Pollock

William David Porter

Charlotte Emily Rutledge

Ya Hui Tang

Anuradha Tarafdar



MASTER OF SCIENCE IN |BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Dawn Alderson

Aileen Mary Coughlan

Lyndsey Crawford

Abdulwahab Ali Khashab

Joanne Christine McGivern

Lynn Morris

Lesley Neill

Aisling Malina O'Doherty

Stacey Dawn Scott

Tracey Marie Steede

Jennifer Victoria Taylor



Pass

Matouq Abdullah Al-Thumali

Mosoraf Ali

Nazia Anwar

Noreen Mwangala Brady

Lyndsey Anne Campbell

Catia Sofia Da Luz Rodrigues Coixao

Stephen John Doyle

Melissa Marjorie Ellis

Victoria Foster

Alison Garrett

Anthony Richard Hart

James Johnston

Steve Luool

Tresile McDowall

Allison Lynn Morris

Aine O’Callaghan

Chinedum Oguerilam Okpokiri

Richardson Omonzuwa Osawaru

Lorna Pentony

Nicola Elaine Polley

Garren Lee Scott

Farah Shahzadi

Aubrey Storey

Ismaila Olatunji Sule

Wai-Ling Wong



MASTER OF SCIENCE IN |DIETETICS

With Distinction

Maureen Joyce Earlie

Denise Maria Mulhare

Arleen Gemma Watt



Pass

Deirdre Marie Long

Eleanor O’Brien



MASTER OF SCIENCE IN HUMAN NUTRITION

Pass

Abeer Othman Azhar

Josephine McFadden



POSTGRADUATE DIPLOMA IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Kim Ruth Maguire

Barry Jude McGuinness

Donna Eveline McIlwaine

Enda Regan

Carol Shirley Stenning



Pass

Urmila Bhatt

Lianne Gilbert

Michelle Maria Griffin

Clare Kelso

Christine Mary Logan

Gillian Mair

Stephen Robert Midghall

Norma O'Brien

Ramesh Karsanbhai Patel



POSTGRADUATE DIPLOMA IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Carol Furlong



POSTGRADUATE DIPLOMA IN HUMAN NUTRITION

Pass

Tara Caroline Gilboy

Edna Patricia Rodriguez Guerra



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Martin Gill



Pass

Prince Manu



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN FOOD BIOTECHNOLOGY

Pass

Evgenia Papafotopoulou-Patrinou



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

Pass

Michael Andrew Bouchier

Charlotte Jones

Carol Shauna Wynne



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Piaras Gerard Nolan

Lucia Strhanova



Pass

Brid Margaret Burns

Adam Jonathan Gault

Mohammad Reza Ghaemi

Lisa Gregory

Paul James Hannigan

Sarah-Jayne Mackin

Aleksandra Helena Mozdzynska

Therese Murphy

Joanne O'Shaughnessy



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN VETERINARY PUBLIC HEALTH

With Distinction

Catherine Anne Gallagher

Peter Joseph McCann

Ciprian Militaru

Martina Joan Smyth



Pass

Conall Calleary

Desmond Patton

Ting Xu

GRADUATE CERTIFICATE IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Lorraine Aitchison

Caroline Rosalynd Brown

Zaheer Abas Din

Chloe Gouge

Mahboob Ilyas

Ffion Ann Jones

Janette Gail Kinane-Kennedy

James Francis Munro

Elizabeth Lindsay Houston Parsons

David Joseph Reddington

Karen Williams



With Commendation

Sonja George Abraham

Patrycja Abramczuk

Alexander John Bolingbroke

Rumena Khanom

Helena Milton

Jemma Elaine Morris

Louise Chrystall Palm

Sajal Patel

Abdah Saddique

Lynsey Slater

Ifeyinwa Chioma Soronnadi

Nicola Louise Sterland

Joan Toner



Pass

Helen Kiconco

Irene McQuillan

Karen Scott



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Cheryl Conway

Estelle Margaret Johnston



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Ashleen O’Kane



With Second Class Honours Lower Division

Sarah Ashleigh Clugston

Sarah Muldoon



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

David Courtney



With Second Class Honours Upper Division

Jennifer Patricia Fox

Bernadette Jones

Erinn McCullagh

Declan Henry McGuigan

Patrick Wallace

Rachel Walls



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND |NUTRITION AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Tamsyn Fiona Connolly



With Second Class Honours Upper Division

Jan Caldwell

Caoimhe Maria Farren

Aimee Louise Gibson

Jane Gill

Elaine Gilmour

Julie Gregg

Katie Louise Niklas

Niamh Quinn



With Second Class Honours Lower Division

Pamela Davis

Catherine Kearns

Zekiye McAleer



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN |NUTRITION AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Nicola Jane Canning

Angela Carlin

Barbara Cronin

Cara Kathleen Dillon

Orla McDaid

Laura Mooney



With Second Class Honours Upper Division

Lydia Cooper

Naomi Clare Davidson

Frances Helen Dean

Louise Ferguson

Kirsty Grant

Emma Hughes

Maria Jenkins

Joanne Heather Milligan

Jemma Purvis

With Second Class Honours Lower Division

Alison Hazel Boyle

Laura Cornett

Charles Deery

Kirsty Mary Audrey Moody

Rory Michael Mulhern

Deirdre Bernadette Shannon

Michaela Shivers



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Asta Vasalauskaite



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Roslyn Cooke

Sheena-Louise McElreavey

Christopher O'Kane

Kathryn Silcock



With Second Class Honours Upper Division

Amy Victoria Booth

Stacey Clarke

Maria Corr

Aine Devlin

Emma Mary Farnham

Kevin Ferry

Noella Marie Gormley

Charlene Jane Lowe

Sarah Louise McKee

Kelly-Marie Mulligan

Nicole O'Doherty

Natasha Steele

Seamus Temple

Naomi Todd



With Second Class Honours Lower Division

Zara Crozier

Joanne Flatley

Judith Elizabeth Kane

Leanne Kearney

Catherine McAlister



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN APPLIED BIOSCIENCES

With First Class Honours

Christopher William Johnson



With Second Class Honours Upper Division

David Attard

Joan Carroll

James Michael Edward Davies

Peter Benvolio Ogembo Obare



With Second Class Honours Lower Division

Michael Jimmy Bassey

Declan Joesph Fox



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Jonathan Alexander Elliott



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES

With First Class Honours

Rachelle Irwin



With Second Class Honours Upper Division

Wendy Chan

Scarlett Anne Dvorkin

Michael Robert James Ferguson

Joanne Victoria Rostami

Natasha Marie Speers



With Second Class Honours Lower Division

Ryan Joseph Barr

Aaron Albert Bomber Beattie



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |BIOTECHNOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Sheung Yin Chan

Wai Yin Chan

Pak Hin Justin Chu

Chi Hin Lee

Ming Yan Leung

Chi Him Man



With Second Class Honours Lower Division

Wing Shun Lam

Emma Louise Williamson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN DIETETICS

With First Class Honours

Danielle Borland

Caomhan Logue

Amy Ruth McCabe

Antonia O’Kane



With Second Class Honours Upper Division

Stacey Collins

Hannah Rachel Crawford

Joy Olivia Violet Dorman

Kathryn Ferguson

Susanne Fitzgerald

Rachel Fitzsimons

Sinead Mac Nally

Niamh Mc Colgan

Susan Rachel McConnell

Andrea McGrattan

Grace Moore



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND |NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Ching Yee Chan

Yin Ting Cheung

Chung Yin Jonathan Chiu

Shuk Mui Chu

Hiu Chi Lam

Hsiu Hsin Louie

Yuet Wan Yeung

Wai Ki Yip



With Second Class Honours Lower Division

Oi Yan Jane Ng

Chak Yin Wong



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN |NUTRITION

With First Class Honours

Sarah-Jayne Boyce



With Second Class Honours Upper Division

Rachel Bryson

Ka Hin Cheung

Rosa Collum

Ka Yan Joyce Lee

Wing Shan Ma

Wing Ling Mak

Ann-Marie McHale

Hoo Pong Wong



With Second Class Honours Lower Division

Ho Ming Cheng

Wing Kin Wayne Lau

Louise Ann McAteer

Aoife McKernan

Wing Hang Yuen



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OPTOMETRY

With First Class Honours

Matthew Ferris

Stephanie Kearney

Marta McIntyre



With Second Class Honours Upper Division

Kimberley Alison Bruce

Shena Costello

Owen Coyles

Cathy Davis

Nuala Ann Hinds

Christina Hughes

Katie McCann

Roseleen Margaret |McCann

Alan McLaughlin

Claire Marie McManus

Katie Mohan

Joanne Patton

Amy Wilson



With Second Class |Honours Lower Division

Orlagh Conway

Peter William Kidd

Jennifer Alison Roper



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |PHARMACOLOGY

With Second Class |Honours Upper |Division

Terri Catherine Donaghy

Rebecca Gunning

ASSOCIATE BACHELOR’S |DEGREE IN HUMAN |NUTRITION

Pass

Christina Elizabeth Gamble

FACULTY OF SOCIAL |SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Dinali Enoka Devendra



MASTER OF ARTS IN |TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER |LANGUAGES

With Distinction

Irina Wrench



Pass

Lorraine Gaule

Martha Gilheaney

Mahin Gornall

Qiuzhu Huang

Linzi Moore

Mohammad Haronur Rashid

Zhen Wang

Kang Yang



POSTGRADUATE DIPLOMA IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER |LANGUAGES

Pass

Qian Chen

Niamh Maria Clynes

Rowan Andrew Davidson

Catherine Mary McAlister

Nadine Rogan



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PASTORAL CARE

Pass

David Richard Cunningham



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER |LANGUAGES

Pass

Richard Frank Fitzpatrick

Angela Lloyd-Humphreys



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN ART AND DESIGN

Pass

Jonathan Adam Alexander

Tristan Jonathan Telford Barry

Gillian Diane Davidson

Louise Doogan

Martina Maria Hurson

Claire Maria Lundy

Avril McCabe

Eimear McClean

Tony Gerard McMenamin

Sarah Elizabeth Kirsty Robinson



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN ENGLISH WITH DRAMA AND MEDIA STUDIES

Pass

Heather Armstrong

Rachel Beckett

Leonne Boylan

Bridget Breen

Aileen Convery

Majella Bernadette Devlin

Stephen James Douglas

Diane Erskine

David John Gilliland

Christa Haire

Laura Marian Hanna

Diarmuid McLaughlin

Kate McLoughlin



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN |GEOGRAPHY

Pass

Naomi Julie-Anne Bedi

Emma Christine Clarke

Adele Ruth Ferguson

Caroline Mary Harbinson

Kerry Alexandra Harvey

Sharon Lynn Karayiannis

Courtney McIlwaine

Aisling Maebh Nugent

Michelle Mary O'Neill

Rachael Sarah Parker

Grace Frances Wilson

David Mark Wood



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN HISTORY

Pass

Michael James Brown

James Copeland

Helen Duff

Deborah Anne Hutchinson

Matthew David Jess

Art McCarrick

Richard John McCusker

Jonathan Aaron McDaid

Robyn Melissa Hannah |McDonald

Marie Elizabeth McGrath

Clare Marie Morrison

Rachel Danielle Wallace



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN HOME |ECONOMICS

Pass

Zara Bradley

Christina Edith Connell

Mairead Josephine Davidson

Angela Grant

Colette King

Joanne Noelle Knox

Kathryn Anne Lyons

Fiona Louise Mark

Terri McAleer

Ruth Rebecca McIlwaine

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN MUSIC

Pass

Helen Elizabeth Bloomfield

Stephanie Elaine Currie

Claire Aisling Doherty

Carina Ferguson

Allen Thomas Gordon

Sarah Elizabeth Hughes

Julie Elizabeth Kissick

Emer Mallon

Niamh Murphy

Katherine Claire Anne O’Reilly

Andrew Neil Robinson



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN PRIMARY EDUCATION

Pass

Ashleigh Adair

Gerard Barr

Alison Norma Biggart

Jennifer Sarah Elizabeth Brown

Joanna Evelyn Clarke

Nathan Brian Cruise

Danielle Doherty

Laura Doherty

Sarah Elizabeth Dourish

Siobhan Aine Doyle

Edel Marie Flanagan

Andrew Robert Frizzell

Rachael Anna Gardiner

Michelle Helen Graham

Jonathan Robert Hall

Lauren Maria Harkin

Rachel Mary Harkin

Benjamin Harvey

Ciara Bernadette Herron

Sarah Rachel Hill

Lauren Hunniford

Jenny Clare Jordan

Gary Lennox

Patrick Joseph Loughran

Jenna Lowry

Bronagh Patricia Lynch

Cushla Mary Mallon

Katie Victoria Martell

Emma Louise McAvoy

Orla McCann

Allison Elaine McGeagh

Michelle McKeon

Lauren Sarah Minford

Julie May Mullan

Sean Thomas Murdock

Karen Quin

Louise Susan Roberts

Judith Watson

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz