Belfast Telegraph

Friday 26 December 2014

Full list of graduations: University of Ulster, Coleraine - July 3, 2012

Diane McCullough and Emma Smith from Ballymena graduated with the degree of BMus.
Diane McCullough and Emma Smith from Ballymena graduated with the degree of BMus.
Strabane twins Andrea and Michelle Houston who are both graduating with a Bsc in Physiology.
Sara McCullough,who receives a PhD in Optometry
Kerry Kilgore from Coleraine graduated today with the degree of BSc (Geog). Here she is pictured with her dog Oscar.
Sharon Spratt from Maghera reciived her PhD today. Sharon studied Environmental Science. She is photographed here with her mum Lily and sister Joy.
Gareth McBride, Ross Irwin and Eamon Rooney from Belfast all graduated with BSc. Geography degrees
Ryan McKenna from Bangor graduated with the degreee of BSc Marine Science. Here he is pictured with his mum Caroline and grandmum Maeve.
Kayleigh Gowing from Bangor graduated with the degree of BSc Adult Nursing. Here she is pictured with mum and dad Lesley and Russell.
Michelle Martin (left) and Joanne Perks, from Antrim, both graduated today with the degree of BSc Social Psychology.
Anja Walth from Germany received her PhD today. Anja studied psychology at Coleraine
Julie McKendry from Antrim graduated today with an MSc degree in Applied Behavioural Analysis.
Sasha Bartolo from Malta graduated today with an MSc in GIS
Catherine McGavigan from Claudy received her PhD at the Coleraine graduations. Catherine studied freshwater ecology.. She is pictured here with proud sons Cathal (left) and Caolan.
Philip Carson from Portstewart graduated today with the degree of BSc Geography (1st Class Hons).
Megan Noble from Belfast who graduated with A BSc in Enviromental Science, with Dr Peter Wilson.
Joanne Perks, from Antrim graduated in Social Psychology, pictured with from left, Lauren Perks, Stephen Perks, Anne Doole, and Stephen Gibbs.
Rachel Quinn from Maghera, left and Jemma Heyburn from Waringstown graduated with a BSc in Enviromental Science
Dr Russell Orr, from Belfast recieved a PhD, with, John and Ann Orr, Lorainne Beatty, and Professor Robert Hutchinson.
Helen McGloin from Ballyshannon Co Donegal, with John Dunt, and Megan (13 months) received a Phd in Nursing.
Aine McFadden from Ballintoy, Joanne Neill from Ballycastle, and Caitrina McMullen from Swatragh, all received a BSc in Psychology.
Suzanne Mawhirt, from Newcastle recieved a BSc in Geography with Psychology and DPP.
BSc Psychology graduates from left, Katie Bates, Rebekah Maguire, Jennifer Jackson, Rachel McCullough, and Melissa Purvis.
Stephanie Prentice from Craigavon received a BSc (First Class with Hons.) in Geography with International Development. She was also the recipient of the Stephen Chapman Memorial Award. She is pictured here with Dr Paul Dunlop, Lecturer in Geographical Information Systems/Remote Sensing and Professor Keith Day, Head of School of Environmental Sciences
Shannon Gore from the British Virgin Islands studied coastal geomorphology. Today she received her PhD at Coleraine's graduation ceremony. Shannon is pictured here with mum Gloria Allbright and partner Huw Pritchard-Jones
Conan Mac Ruairi received an MSc in Environmental Management at the Coleraine graduation ceremonies today.
Hong Kong graduates from left, Ricky, Kitty, Joyce and Sibie, all graduated with a BSc in Nutrition
Rachel Sloan from Dromore graduated today with the degree of BSc Geography (1st Class Hons).
Emma McAvoy left, and Grace Wilson, both from Portadown, both received a PGC.
David Porter, from Waterside, Londonderry, who received a Phd in Biomedical Science.
Dr Susan Whoriskey photographed with husband Douglas Barker, daughter Juliet Barker, brother John Whoriskey and his wife Julie.
Azlina Cohen acted as official university stave -bearer at the graduations in Coleraine.
Shelley McKeown, who is graduating with a PhD from the School of Psychology at Coleraine today, has been examining the religious segregation that exists among young people in everyday situations throughout Northern Ireland.

FACULTY OF COMPUTING & ENGINEERING DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Gary Russell Marrs

Aaron McConnell

Richard Paul

Deborah Mary Rankin

Alan Patrick Turpin



MASTER OF SCIENCE IN TELECOMMUNICATIONS AND INTERNET SYSTEMS

Pass

Glenn Ronald Davidson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING AND DIPLOMA IN |PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Emma Marley

Sinead McLaughlin

Peter Moffett

Ryan Scott



With Second Class Honours Upper Division

Sarah Anne Louise Eastop

Christopher Graham

Francis John Grogan

Kylie Irvine

David Kennedy

Jonathan Kennedy

Shane Martin Loughran

Ben Mckeown

Steven McStravog

Malcolm Watterson



With Second Class Honours Lower Division

Katherine Thirza McQuillan

Ryan Dennis Miskelly

Muireann Ni Bhroin

Bradley Savage

With Third Class Honours

James Alexander Raj Kumar Marie Rajan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING ARTIFICIAL INTELLIGENCE AND DIPLOMA IN |PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Marie McArt



With Second Class Honours Lower Division

Jason Stewart



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT) AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Gareth Armour

Philip Edgar Ian Tran



With Second Class Honours Lower Division

Devan Morrey

Matthew Quigg



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH ACCOUNTING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Sabrina Alexandra Brown



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH BUSINESS AND |DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Richard Maybin

Kelley Orr



With Second Class Honours Lower Division

Gemma Narelle Braiden

Emma Rynn



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH EDUCATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Sarah Elizabeth Charles



With Second Class Honours Lower Division

Colleen Clarke

Luke Forrest



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Jacqui Patterson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING

With First Class Honours

Deborah Mitchell



With Second Class Honours Upper Division

Diane Elizabeth Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Chris Coleman

Alan Steven Ewing

Zoe Jean Alexandra Stewart



With Third Class Honours

Lee Donaldson

Carla Stinson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

With Second Class Honours Upper Division

Jonathan Gemmell

Robert William Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Andrew Jonathan Leslie



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH BUSINESS

With Second Class Honours Lower Division

Darren Robert Monteith



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH EDUCATION

With Third Class Honours

Rachel Alexandra McGahie



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Claire McCarry



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN COMPUTING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Distinction

Alan Joseph Davis



ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMPUTING

Pass

Mark Connor

Michael Kane

Ciara Mooney

ULSTER BUSINESS SCHOOL

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Kristel Miller

Richard Johnathan Mitchell

Jie Wen



MASTER OF SCIENCE IN CULTURAL MANAGEMENT

With Distinction

Philip Julian Castang



Pass

Orla McGrady



MASTER OF SCIENCE IN FINANCIAL SERVICES

Pass

Mamta Kumari

Ryan Samuel Perry

David Reynolds

Darren Stephen Ryles

Nichola Sheridan

Christine Wang



POSTGRADUATE DIPLOMA IN CULTURAL MANAGEMENT

Pass

Louise Mullan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Leisa Victoria Emerson

Jenna Victoria Ruth Gowdy



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS |FINANCE AND INVESTMENT AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With First Class Honours

Gary Lee Harron



With Second Class Honours Upper Division

James Gerald Mallon



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH COMPUTING AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With First Class Honours

Steven Calvert



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH FRENCH AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Lisa Kennedy



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH GERMAN AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Ashleigh Elizabeth Taylor



With Second Class Honours Lower Division

Patricia Jane Owens



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Milan Broskovic



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |BUSINESS WITH MARKETING AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Jennifer Gowdy



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH MEDIA STUDIES AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Paul McNeice



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Patricia Jane Taylor



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With First Class Honours

Orla McLarnon



With Second Class Honours Lower Division

Stephanie Reid



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT AND |

DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Jane Catherine Murphy



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Louie Johnston



With Second Class Honours Upper Division

Emmet Barr

Lydia Carlin



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS FINANCE AND INVESTMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Nicola Mitchell



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH ACCOUNTING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Raymond Henry Lusty



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH COMPUTING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Brian Tweed



With Second Class Honours Upper Division

Amy-Louise Dallas

Mark William Paul

Michael George Smyth



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH ENVIRONMENTAL SCIENCE AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Amanda Edith McFerran



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH MARKETING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Judith Campbell



With Second Class Honours Upper Division

Aine Gallagher



With Second Class Honours Lower Division

Maria Hunter



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Christina Magee

Eoin McGrath



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Jason Peter McLean



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN CONSUMER STUDIES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Jayne Alexandra Carson

Diane Forsythe

Judith Glasgow

Dominique Therese O' Kane

Rachael Louise Prentice

Clare Richardson



With Second Class Honours Upper Division

Leeanne Catherine Brown

Anna Carron

Laura Espie

Lynsey Fry

Johanna Maria Lynch

Jennifer Magennis

Sarah May Elaine Magill

Rachel Sarah Jane Malcolmson

Janet McBride

Robyn Wilma McCormick



With Second Class Honours Lower Division

Stephanie Fulton

Stacey Hurson



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT AND DIPLOMA IN |PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Kirsty Devlin



With Second Class Honours Upper Division

Jemma Clydesdale

Justine Cole

Kerry Theresa McCann



With Second Class Honours Lower Division

Roberta Elizabeth Donnelly

Lynn Moore

David William Smyth



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Laura Heather Naimi



With Second Class Honours Upper Division

Stephen Lee Johnston

Maria Mc Atarsney

Catherine McAuley

David McCleary

Helen Mc Glone

Claire Mooney

Maria Niblock

Nicola Stevenson



With Second Class Honours Lower Division

Mary Jennifer Morrissey



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN LEISURE, EVENTS AND CULTURAL MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Alexandra Liane Saunders



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN CONSUMER STUDIES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Upper Division

Patricia Devlin

Lisa Huston

Naomi Johnston



With Second Class Honours Lower Division

Deborah Byrne

Louise Lenzi



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Upper Division

Amy Lucy Ruby Clydesdale

Kelly Wan Yi Lau

Pui Ting Tsang

Christine Whyte

Laura Rebecca Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Eimear Mc Gill

Daria Trzcinska



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Upper Division

Shea Dornan

Rebecca Jane Ferguson

Shawna Kristine Holt



With Second Class Honours Lower Division

Emma Wilson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BANKING AND FINANCE

With Second Class Honours Upper Division

Ryan Eastwood



With Second Class Honours Lower Division

Connie Burns

Jenna Flynn

Holly Gahan

Scott Leighton

Niall Mallon

Nathan Martin

Finbar John McGrath

Susan McKeown

John Morgan

Ciara O’Kane

Maurice Tannahill



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS

With First Class Honours

James Alexander Blee

Linda Helen Copes

James Logue



With Second Class Honours Upper Division

Jemma Bacon

Nicola Claire Bacon

Sharon Burnett

Kelly Cloughley

Aaron Cunningham

Matthew Henry Dempster

Matthew Doherty

Robyn Douglas

Craig Hartin

Chris Magee

Christina McOwing

Nicole Mealey

Gareth Millar

Michael Moreland

Gregg Henry Stewart

Dehra-Jane Adele Tomb



With Second Class Honours Lower Division

Tracey Arthur

Kellie Blakely

Grainne Carson

Mark Crozier

Ciaran Daniel Gallagher

Lauren Gribben

Victoria Hargrove

Alan Ramsey Hughes

Mark Johnston

Thomas Philip Mckelvey

Lisa Morgan

Christopher Woods



With Third Class Honours

Matthew MacCabe



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS |FINANCE AND INVESTMENT

With Second Class Honours Lower Division

Daniel Pollock



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

With First Class Honours

Stephen Neil Clarke

Carly Ellis

Rebekah Elizabeth Field

Lee Marcus McFadden

James Nelson

Nicola Elizabeth Diane Stirling



With Second Class Honours Upper Division

Caroline Anne Brown

Killian Gerard Donnelly

Jillian Alexandra Gracey

Paul Hamill

Sarah Louise Kelly

Michael Logan

Fergal McManus

Heather Jane Porter

Roberta Todd



With Second Class Honours Lower Division

Mark Derek Arnold

Arlene McBride

John McKinley

Adam Samuel Wightman



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH COMPUTING

With Second Class Honours Upper Division

Matthew Ferguson

Richard John Fraser



With Second Class Honours Lower Division

James Paul Varley



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH EDUCATION

With First Class Honours

Hayley Loughrey



With Second Class Honours Upper Division

Alice Jane McClintock



With Second Class Honours Lower Division

Martin McGovern



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH ENVIRONMENTAL SCIENCE

With Second Class Honours Lower Division

Emma Mc Cartney



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH FRENCH

With Second Class Honours Upper Division

Melissa Crooks



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH GEOGRAPHY

With Second Class Honours Lower Division

Sarah Vallely



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH MARKETING

With First Class Honours

Jason William Broom

Gerard Carson

Bryan Gaynor

Louise Henry



With Second Class Honours Upper Division

Stuart James Campbell

Luke Storey



With Second Class Honours Lower Division

Jenna Darragh

Zara Victoria Mallon

Dean Mullen

Gary Keith Stewart Hegarty

Jamie Taggart

Nigel Watton



With Third Class Honours

Graeme William Alister



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Hilary Jean Acheson

Samantha McClatchey

Jonathan Porter

Paul Stafford Thompson



With Second Class Honours Lower Division

Charys Nicola Anderson

Aidan Carroll

Melissa Viola May Elliott

Melissa McDonald



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES

With First Class Honours

Laura Ann Cusack

Victoria Carol McQuilkin



With Second Class Honours Upper Division

Mark Bratty

Andrea Pauline Louise |Henderson

Laura Henry

Alexandra McCandless

Gemma Marie McNally



With Second Class Honours Lower Division

Terry Breet

Claire Doherty

Heidi Simpson

Rachel Taylor

Lisa Wilkinson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH SPANISH

With Second Class Honours Lower Division

Emma Green

Michael Brian Handford

Suzanne Heather Jackson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN CONSUMER STUDIES

With First Class Honours

Mary Bateson

Noirin Henry

Dawn McDowell



With Second Class Honours Upper Division

Catherine Rose Armstrong

Clare Heery

Ellen O'Kane



With Second Class Honours Lower Division

Orla Bridget McElhatton

Alison Margaret McKittrick

Simone O'Kane

Elaine Joan Patterson

Caroline Strain



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FINANCE AND INVESTMENT ANALYSIS

With First Class Honours

Xiao Han

Xi Jin

Cheng Luo

Yuchen Ma

Xiaoxiao Ouyang

Lijia Wei



With Second Class Honours Upper Division

Tingting Li

Jingyi Zhu



With Second Class Honours Lower Division

Yibin Sun

Qijie Wu



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division

Joy Elizabeth Dreaning

Ruth McMillan

Marie O’Connor



With Second Class Honours Lower Division

Jacqueline Hanna

Denise Kearney

Uwe Klein



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

With First Class Honours

Beverly Leckey



With Second Class Honours Upper Division

Desmond Magee



ASSOCIATE BACHELOR’S |DEGREE IN BUSINESS

Pass

Victoria Beattie

Alan Nelson Clegg

Dean William Reilly

Spencer James Mewha



ASSOCIATE BACHELOR’S |DEGREE IN BUSINESS FINANCE AND INVESTMENT

Pass

Ceara Barr



CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BANKING AND FINANCE

Pass

Damien Madden

Gary Quinn

FACULTY OF ARTS

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Jessica Danielle Barrios-O'Neill

Rachel Kelly

Margaret Linda McKeown

Alexandra Louise Swann

Daniela Emanuela Tegla



MASTER OF ARTS IN DOCUMENTARY PRACTICE

Pass

Matthew Neil Latimer



MASTER OF ARTS IN IRISH LITERATURE IN ENGLISH

Pass

Geraldine Angela Cameron

Sarah-Jane Crilly

Hannah Mary McWilliams

Steven Osborne



MASTER OF ARTS IN PROFESSIONAL TRANSLATION

Pass

Christopher Brian Peter Canning

Caroline Marie Paulette Dormion

Yongzhen Carrie McCluskey



MASTER OF RESEARCH IN ARTS

Pass

Naomi Jane Cavanagh



POSTGRADUATE DIPLOMA IN DOCUMENTARY PRACTICE

Pass

William John Ross Smyth



POSTGRADUATE DIPLOMA IN PROFESSIONAL TRANSLATION

Pass

Krzysztof Jaglewicz

Iva Kovacova

POSTGRADUATE DIPLOMA IN RESEARCH

Pass

Darren Burke

Gareth Alistair Steele

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Christopher Anthony Gilliland



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Mark David Robert Graham



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH FRENCH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Jenny Thompson



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Howard Jamieson



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND SPANISH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Philip Robert Cairnduff

Jonathan Patrick Smyth



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH WITH GERMAN AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Rachelle Shields



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH ENGLISH AND |DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Scott Jordan Gallagher



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH SPANISH AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Hayley Louise Mearns



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN SPANISH WITH BUSINESS AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Nicola Stewart



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN AMERICAN STUDIES AND HISTORY

With Second Class Honours Upper Division

Maria Therese Marsella



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN AMERICAN STUDIES WITH |INTERNATIONAL |DEVELOPMENT

With Second Class Honours Upper Division

Sarah Elizabeth Brunton



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH

With First Class Honours

Rebecca Elizabeth Mary Agar

Jason Lee Lovell

Gary McKay

Carolann North

Samuel Robert Poots



With Second Class Honours Upper Division

Julie Sarah Christine Campbell

Emma Carroll

Gemma Louise Day

Andrew Fearon

Katrina Hannigan

Kristine Kimberly Magowan

Martin McFadden

James Arthur McKenna

Lisa Louise McLean

Lisa Mary Catherine McMinn

Fiona Charlotte McQuade

Danielle Elizabeth Ellen Mills

Diane Elizabeth Nelson

Robert Samuel Reilly

Lucy-Ann Rodgers

Brendan Smyth

Martin Synan

Emma Claire Torrans



With Second Class Honours Lower Division

Stephanie Boyd

Jordanna Marie Boyle

Stacey Irene Clasper

Amy Louise Crawford

Hayley Donaldson

Chloe Michelle Duddy

Fiona Flynn

Andrew James Gardner

Martin Hasson

Sarah Hutchinson

Kate Lindsay

Callum McAfee

Kendra McClintock

Clare Mc Court

Dannielle Moore

Shauna Perrin

Jourdan Steadman

Heather Elizabeth Steele

Clare Jayne Warke



With Third Class Honours

Caroline Anne Marina Young



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH AND MEDIA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Amy-Beth Carron

Amy Crawford



With Third Class Honours

Alanna Elizabeth Kirk



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Shea Atchison



With Second Class Honours Lower Division

Anna Anderson

Courtney Finlay

Raisa Yvette Greer

Rebekah Heelham

Aimee Frances Jess

Catherine Majella Patterson

Nicola Price

Rebecca Rankin

Hayley Savage

Nicola Elizabeth Lesley Stewart

Andrew Tully

Jade Warwick

Alana Wright



With Third Class Honours

Liam Og Anthony Donnelly

Mark McCracken



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH FILM STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Laura Jane McCrea

Clare McGowan

Laura Aline Perkins



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH GEOGRAPHY

With Second Class Honours Lower Division

Karen Evelyn Moffett



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH

HISTORY

With Second Class Honours Lower Division

Amanda Doherty

Natasha Lendrum



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH MEDIA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Siobhan Hughes

Claire Molloy



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Aoife Drumm

Siobhan Farrelly

Michaela Johnston



With Second Class Honours Lower Division

Rachel Boyd

Niamh Donaghy

Aileen Patricia Mc Loughlin



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH SPANISH

With First Class Honours

Giuliana Monteverde



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN EUROPEAN STUDIES AND GERMAN

With Second Class Honours Upper Division

Matthew Weaver



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FILM STUDIES AND MEDIA STUDIES

With First Class Honours

Stephanie Hilditch



With Second Class Honours Upper Division

Andrew Trotter



With Second Class Honours Lower Division

Adam Caddoo

Cormac Flavin

Steven Mawhinney

Jacqueline Michelle McCloskey



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FILM STUDIES WITH AMERICAN STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Rachel Catherine Hull



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FILM STUDIES WITH MEDIA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Ryan Coney

Megan Kathryn Donnelly

Kirstine McClenaghan



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FILM STUDIES WITH PHOTO IMAGING

With Second Class Honours Upper Division

Kirsty Caldwell



With Second Class Honours Lower Division

Joshua Armstrong

Conor O’Kane



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND GERMAN

With Second Class Honours Upper Division

Rachael Susan Hanna



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH WITH BUSINESS

With Second Class Honours Upper Division

Ciara Patricia Stenson



With Second Class Honours Lower Division

Mark Marshall Rea Gillespie



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH WITH SPANISH

With Second Class Honours Lower Division

Thomas Crawford



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY

With First Class Honours

Zoe Kathleen Brock Edwards

Kyle Graham

Cara Vi Rosanne Hanley

Clare Louise Kelly

Daniel McCurdy



With Second Class Honours Upper Division

James Alexander Baxter

Sarah Boyd

Paul Brady

Samuel Joesph Campbell

Stephen Thomas Deery

Ciaran Duffy

Matthew Fleming

Sean Hicks

Ruth Hutchinson

Paul Lavery

Martyn James Legg

Fergus McBrearty

Kayle Ann Stuart

Brian Scott Templeton

Paul Trehy



With Second Class Honours Lower Division

Aisling Jane Mary Graham

Victoria Breige Holmes

Ryan McCormick

Nevin Aaron David McFarland



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH AMERICAN STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Rebekah Hammond

Marc Hegarty



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH EDUCATION

With First Class Honours

Amy Lok Ting Hung

Lynn McConnell



With Second Class Honours Upper Division

Elizabeth Sylvia Faloon

Hollie Leigh Hayes

Cheryl Anne McCook

Kelly Marie McGuigan

Hazel Mildred Quinn

Lesley-Ann Wallace



With Second Class Honours Lower Division

Louise McConnell



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH ENGLISH

With First Class Honours

Naomi Petropoulos



With Second Class Honours Upper Division

Jodie-Ann McAneaney



With Second Class Honours Lower Division

Emma Long



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH GEOGRAPHY

With Second Class Honours Upper Division

Ronan Connolly

Emmet Doherty



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH GERMAN

With Second Class Honours Upper Division

Milissa Deane



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Ronan Curran

Natasha Marie Stewart



With Second Class Honours Lower Division

Jennifer Shaw



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN INTERACTIVE MEDIA ARTS

With First Class Honours

Samuel Harold Forson



With Second Class Honours Upper Division

Corrie Jacklyn Lorraine Barlow

Denver Lewis

Mark Robinson

Carl Whinnery

Adam Michael Williamson

Lance Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Paul Russell



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH |LANGUAGE AND LITERATURE

With First Class Honours

Anthony Duffy



With Second Class Honours Upper Division

Jack Carville

Rory MacManus

Piarais McAllister

Breandan McConnell

Dermot Mulholland



With Second Class Honours Lower Division

Hannah Doohan

Aoibhinn Emer Ni Dhughaill

Caoimhin Shields



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH WITH BUSINESS

With Second Class Honours Upper Division

Shauna McMahon



With Second Class Honours Lower Division

Natasha Brown



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH WITH |EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Grainne Gallen



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH WITH |HISTORY

With Second Class Honours Upper Division

Fiona Crudden



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH WITH MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Gemma Devlin



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH AMERICAN STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Stephanie Catherine McMurray



With Second Class Honours Lower Division

Tracey Lawrence



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH COMPUTING

With First Class Honours

Tiernan Strickland



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division

Niall Morgan



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division

Carla Nikita Bowyer

Tiernan Hughes

Nodhlaig Rea

James Tait



With Second Class Honours Lower Division

Chloe Danielle Hall



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH FILM STUDIES

With First Class Honours

Deborah Boyle



With Second Class Honours Upper Division

India McKeown



With Second Class Honours Lower Division

Gary Taylor



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH GEOGRAPHY

With First Class Honours

Gareth Peter Hanna



With Second Class Honours Upper Division

Lauren Victoria Murphy



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH GERMAN

With Second Class Honours Upper Division

Benjamin Bingham



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH HISTORY

With Second Class Honours Upper Division

Niall Davies

Columba Mailey

Rachel McCarron



With Second Class Honours Lower Division

Daniel Duffy

Stephen McClelland

Caoimhe Shaw



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Darren Beattie



With Second Class Honours Lower Division

Philip Shaw



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH PHOTO IMAGING

With Second Class Honours Upper Division

Cassandra Carson

Conor O’Donnell



With Second Class Honours Lower Division

Michaela Gourley



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Caroline O’Driscoll



With Second Class Honours Lower Division

Christopher Paul Butler



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH SPANISH

With Second Class Honours Upper Division

Keri Wilson



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

With First Class Honours

Colm Brennan

Lewis Stephen Crothers

Gavin Duffy

Connor McKernan

Ciarnan Moore

Eleanor Mulholland



With Second Class Honours Upper Division

Steven Harry Bateman

James Cairns

Andrew Cameron

Scarlett Jean Skye Clarke

Rebecca Curran

Alison Donaghy

Sarah Margaret Gallagher

Mark Higham

Michael Jamieson

Robyn Lardie

Michael Leonard

Conor Oisin Maguire

Neil McConville

Scott James Mitchell

Darren Morgan

Marc Nutt

Joseph Smyth

Thomas David Whyte

Michael James Wood



With Second Class Honours Lower Division

Jessica Best

Bronagh Sarah Campbell

Hayley Carolan

Jonathon Carolan

Aaron William Dunlop

Roslyn Gallagher

Michael Griffin

Rachael Kennedy

Deniece Martin

Ian Anthony Douglas Murphy

Caoimhe Quinn



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH AMERICAN STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Ross Lee Allen



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH BUSINESS

With Second Class Honours Upper Division

Sinead Dowds

Lucy Graham



With Second Class Honours Lower Division

Emma Neill



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH COMPUTING

With Second Class Honours Upper Division

Kathryn Lyla Joanne Hargy



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division

Holly Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Ciara Louise Power



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH EUROPEAN STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

James McLaughlin



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH FILM STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Rory Ashworth

Harriet Budd

Sarah Davis

Colleen Maguire

Michelle Martin

Natalie Mullan



With Second Class Honours Lower Division

Caroline Dolan



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH HISTORY

With Second Class Honours Upper Division

Richard William Boyd



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Lois Rebecca Elizabeth Neely



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH PHOTO IMAGING

With Second Class Honours Upper Division

Szymon Kalitowski



With Second Class Honours Lower Division

Jemma Dolan



With Third Class Honours

Rachel Acton



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Kirsten Megan Young



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH RETAIL STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Shelley Marilyn Browne

Sarah Kirk

Donna Savage



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN SPANISH WITH FRENCH

With Second Class Honours Upper Division

Noel Hull



ADVANCED CERTIFICATE IN IRISH CULTURAL STUDIES

Pass

Mackenzie Howell



CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN IRISH CULTURAL STUDIES

With Commendation

Agnieszka Michalak

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz