Belfast Telegraph

Monday 21 April 2014

Full list of graduations: University of Ulster - July 10, 2012

Emma Abraham and Charlene McCooe from Portadown and Sinead Rafferty from Dungannon all graduated with BSc Hons Social Work.

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Alex Igundunasse

William Anthony Mahedy

Margaret Gloria O'Connor

Mark Anthony Owens



MASTER OF SCIENCE IN |APPLIED PSYCHOLOGY

Pass

John McDaid

Ellen Ann O’Kane



MASTER OF SCIENCE IN |CAREERS GUIDANCE

With Distinction

Beatrice Dooley



Pass

Patrick Doherty



POSTGRADUATE DIPLOMA IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)

Pass

Aveine Preece



POSTGRADUATE DIPLOMA IN CAREERS GUIDANCE

With Distinction

Angela Crawford

Oonagh Mary Donnelly

Jacqueline Marie Friel

Colleen McCrory

Annie Millar

Claire Helena O'Neill

Claire Toner



Pass

Gareth George Doherty

Pauline Marie Flood

Louise Fox

Eliza Kearney

Michael McGrath

Barry Martin McNally

Michaela O'Donnell



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |NURSING (ADULT)

With Second Class Honours Upper Division

Maria Antoinette Mullen

Ann-Marie Simpson



With Second Class Honours Lower Division

Unity Karen Barrow

Niamh Suzanne Bateson

Katrina Canning

Ciara Dooris

Mikala Christine Gibson

Claire Hill

Michelle Ann Johnston

Roisin McCullagh

Anne McDaid



With Third Class Honours

Sara Louise Coul

Sarah Hill

Ashlene Mary Rafferty



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |NURSING (MENTAL HEALTH)

With Second Class Honours Upper Division

Gail Sharkey



With Second Class Honours Lower Division

Melissa Lynn



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |NURSING SCIENCES

With Second Class Honours Lower Division

Yolanda Marie McDermott-Gill

Fiona Anne McIvor



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Karen Cafferkey

Abigail Christina Cahoon

Claire Coyle

Stephanie Louise Coyle

Louise Devlin

Lisa-Marie Durey

Edward Philip Lynn

Margaret McLafferty

Daniel Henry McNicholl

Alyssa Meenan

Witold Orlik

Patrick Russell



With Second Class Honours Upper Division

Grace Breslin

Bridget Teresa Denise Brolly

Bernadette Browne

Shantelle Burke

David Coyle

Aisling Curran

Lauren Paula Curry

Lydia Devenney

Ita Devine

Michelle Devine

Linda Donnelly

Imelda Dowling

Shane Richard Duffy

Ciaran Gilcreest

Sara Godfrey

Frances Heatley

Megan Catherine Kelly

Joanne Loughran

Nicole Lynch

Mairead Mahon

Samantha Anne Mailey

Caragh Mary McCallion

Daniel McCrory

Conor McDonald

Alison Louise McElchar

Aileen McGoldrick

Ruth McLaughlin

Kerrie McMonagle

Maria McMullan

Michael James McMurray

Jennifer McPhillips

Louise McQuaid

Helena McSorley

Shauna Moran

Nollaig Ni Charthaigh

Paula O'Neill

Caroline Roberts

Phoebe Simpson

Christopher John Tierney

Keith Toland

Roxanne Wall

Danny Wilson

Maria Treasa Wilson

Michelle Young



With Second Class Honours Lower Division

Cathryn Ann Atkinson

Sharon Majella Benson

Sinead Breslin

Rachel Brown

Rebecca Christy

Natasha Curley

Caoimhe Mary Patricia Devine

Colleen Doherty

Maria Duddy

Nicola Farren

Shauna Glenn

Christina Grant

Laura Hegarty

Brogan Hodge

Matthew Keeley

Adele Rebecca Laird

Rebecca Louise Lovell

Catherine Margaret Ann Lyle

Madonna Teresa Dominique Lynn

Donna McCabe

Violet Roberta McClelland

Mary McCrory

Catherine McCullagh

Michaela McGilloway

Danielle Murray

Belinda Sherrard

Ursula Simpson

Shannon Tully



BACHELOR OF SCIENCE IN HEALTH SCIENCES

Aegrotat

Charlene Carmichael

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING (ADULT)

Pass

Martina Mathers

Noella Catherine McDaid



FOUNDATION DEGREE IN SCIENCE IN NURSING (ADULT)

Pass

Grainne Cooke

Lynda Young

ULSTER BUSINESS SCHOOL

MASTER OF BUSINESS STUDIES

Pass

Michael Brennan

Anish Joe Cherian

Marie Duffy

Tharun Puthiyapurayil Jawahar

Stanly John

Claire Kelly

Ankit Ashokbhai Patel

Dhawal Prakash

Bhaskar Saha

Pushpender Singh

Vikram Yadav

Huseyin Yildirim

Huseyin Yilmaz



MASTER OF SCIENCE IN |INNOVATION MANAGEMENT IN THE PUBLIC SERVICE

With Distinction

Mary Faustina Graham

John O’Sullivan

Ken Spratt

Pass

Janice Barbour

Geoff Beattie

Mary Patricia Anne Carey

Paul Dowling

Fiona Flood

Linda Ford

Cathy Galway

Mark Livingstone

Chris Matthews

John McGinnity

Ronan Gerard Mulhall



MASTER OF SCIENCE IN |INTERNATIONAL BUSINESS

Pass

Yeman Al Eryani

Maria Jesus Arguelles

John Browne

Monika Adriana Matan



POSTGRADUATE DIPLOMA IN INTERNATIONAL BUSINESS

Pass

Anne-Marie Gallagher



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN |INTERNATIONAL BUSINESS

Pass

Domhnall Doyle

Gareth Francis McColgan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ADVERTISING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Laura Dears



With Second Class Honours Upper Division

Catherine Byrne

Grainne Kelly

Philip Shepherd

Carla-Jayne Whyte



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Daniel Keig

Stacey McCann

With Second Class Honours Upper Division

Sinead Brown

Leesa Maria Browne

Jayne Leary

Jamie Lee Logue

Siobhan McAleer

Chantelle McCallion

Majella Pauline McCarron

Aine Mary McCauley

Louise McClintock

Aislinn Sarah McDevitt

Barry McGinty

Christina Elizabeth O'Neill

Lucia O'Neill

Ava Sweeney



With Second Class Honours Lower Division

Christopher Feeney

Linda Jackson

Mairead McDermott

David Porter

Tanya Elizabeth Whittaker-Williams

Amanda Williamson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Leona McCallion



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT AND MARKETING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Catherine Hughes



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |ACCOUNTING AND |ADVERTISING

With Second Class Honours Lower Division

Tomas Loughran

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |ACCOUNTING AND HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With First Class Honours

Mark Patrick Johnstone

Sean McQuillan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |ACCOUNTING AND |MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Anthony O'Kane



With Second Class Honours Lower Division

James Heaney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |ADVERTISING

With First Class Honours

Sean Brendan Lynch

With Second Class Honours Upper Division

Cathal Bradley

Roisin Duncan

Conor Hanna

Danielle McAlonan

Louise McCorry

Paul McCullagh

Benjamyn Paul Welch



With Second Class Honours Lower Division

Aine Devine



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ADVERTISING WITH HUMAN |RESOURCE MANAGEMENT

With First Class Honours

Emma McCay



With Second Class Honours Lower Division

Aisling McLaughlin



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |BUSINESS STUDIES

With First Class Honours

Michael Brown

Mairead Campbell

Jennifer Condren

Anna-Marie Fox

Maurice Francis Kelly

Emmett Gerard O'Neill

Catriona Woods



With Second Class Honours Upper Division

Diane Atkinson

Natasha Barakat

Matthew William Best

Victoria Karen Brown

Niall Liam Clifford

Karen Louise Connolly

Michelle Coyle

Mary Dixon

Bronagh Doherty

Sara Duddy

Louise Mary Farren

Vivienne Folan

Fergus Brendan Friel

Lucinda Georgina Gibson

Pamela Gillian Hogg

Patrick Lennon

Lauren Taylor Lyttle

Thomas McAuley

Dympna McCann

Wendy Veronica McColgan

Brenda McDaid

Roslyn McDaid

Natasha Marie McGilloway

Olivia Murphy

Martin Page

Brenda Louise Plummer

Lee Searle

Barry Shiels

Philip Joseph Smyth

Leanne Sinead Thompson

David Toland

Seamus Ward

Patrick Mark White

Jonathan Wilson

Sara Yaacob

With Second Class Honours Lower Division

Kayleigh Breslin

Jason Browne

Liam Browne

Patrick Campbell

Kimberley Clarke

Stephanie Connor

Michael John Deery

John Devine

Ciaran Demian Dillon

Rachael Dobbins

Charlene Doherty

Amanda Donaghey

Brian Duddy

Gary Duddy

Cathair Gallagher

Gareth Gaynor

Jill Goligher

Darren Robert James Higginbotham

Caoimhe Houston

Aaron Kelly

Catherine Kelly

Aidan Kenna

Sarah Laverty

Clare Lavery

Ruaidhri McCartney

Gerard McClintock

Raymond Brian McDermott

Caolan McFeely

Sarah McGilloway

David McGinley

Aine McLarnon

Ann-Marie O'Carolan

Kirsty Patton

Alison Marie Pringle

Nicola Walker

Caoimhe Ward

Trudy Jennifer Wilson



With Third Class Honours

David Foy

Grainne Gillen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |BUSINESS STUDIES WITH ADVERTISING

With Second Class Honours Lower Division

Gregg Carson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING

With Second Class Honours Upper Division

Adam Robert Thomas Jewsbury

Helen Christine McNeill

Nicole Smith



With Second Class Honours Lower Division

Steve Coyle



With Third Class Honours

Orla Cooper



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH IRISH

With Second Class Honours Upper Division

Seanin Wray

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH |PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Mark Crean



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT AND MARKETING

With Second Class Honours Lower Division

Paula Brennan

Cassie-Louise Chambers



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN ACCOUNTING AND HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Commendation

Deborah Shiels

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN BUSINESS |STUDIES

Pass

Gareth Collins

Christopher Coyle

Anthony Gillen

Derek Kelly

Eamon Maxwell

Stephen McKnight



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING

Pass

Lee Brolly



CERTIFICATE OF HIGHER |EDUCATION IN ACCOUNTING AND HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

Pass

Rebecca Gormley



CERTIFICATE OF HIGHER |EDUCATION IN BUSINESS STUDIES

With Commendation

Rosaleen O'Hagan



Pass

Catherine Doherty

Stephanie Green

Wendy Jane McDermott

Liam O'Brien



CERTIFICATE OF HIGHER |EDUCATION IN BUSINESS STUDIES WITH PSYCHOLOGY

Pass

Rachel Gormley

Orla Maria Mullin



CERTIFICATE OF HIGHER |EDUCATION IN HUMAN |RESOURCE MANAGEMENT AND MARKETING

Pass

Jamie Feeney

FACULTY OF ARTS

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Mary Josephine Dullea

Dawn Frances Hargy

Mark Joseph McKnight

Christopher Peter Norby



MASTER OF ARTS IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With Distinction

Deborah McGettigan

Pass

Stephen Barrett

Monique Patrice Bryson-Clarke

Gerard Patrick Daly

Louise McAdam

Donna Marie Rafferty



MASTER OF ARTS IN |MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Distinction

Brendan James McGowan



Pass

Aristi Costopoulou

MASTER OF DESIGN IN |DESIGN COMMUNICATION

Pass

Maeve Hegarty

Andrew Hepburn

Radhika Krishnan Radhakrishnan

POSTGRADUATE DIPLOMA IN IRISH HISTORY AND |POLITICS

Pass

Claire Seoirsin Hawkins

Olivia Jane Whyte

POSTGRADUATE DIPLOMA IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Distinction

Cathal Eoghan Moore

Astrid Maria Treherne



Pass

George Joseph Hutton

Margaret Joan Livesey

Jim MacArdle

Julianne Maria Pitts

Emma Margaret Quinn

James Christopher Reynolds

Lyndsay Walker



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH HISTORY AND POLITICS AND|DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Christine Donna Boyle



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN LANGUAGES, BUSINESS AND COMPUTING AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Michelle Holmes



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CREATIVE TECHNOLOGIES

With First Class Honours

Sean Michael Corvan

Ciaran McAlister

Diarmuid Moloney

Robert Close Thompson



With Second Class Honours Upper Division

Robert David Bratton

John Connor

David Doherty

David Ryan Farrell

Rory Farren

Colin Mitchell

Niall O'Doherty

Matthew David George Tostevin



With Second Class Honours Lower Division

Caolan Padraig Harkin



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN DANCE

With First Class Honours

Karen Mary Clift

Brona Jackson

Georgina Kee



With Second Class Honours Upper Division

Carly Brownlee



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN DRAMA

With Second Class Honours Upper Division

Melissa Sarah Blaney

Hannah Gadsby

Catherine Grealish

Gerard Green

Jenny Healy

Rachael Maureen Marie Lynch McGinley

Gemma Mallon

David James McCracken

Shauna Marie McKendry

Fiona Clarke McPherson

Kerry Roper

Heather Elizabeth Scott

Christopher Torbitt

With Second Class Honours Lower Division

Victoria Alexander

Rioghnach Mary Armstrong

Fionnuala Bradley

Stephen Clarke

Joseph Gerard Duddy

Alison Christina Anne Franklin

Michaela Kennedy

Louise McKee

Pol McLoone

Amanda Milnes

Connlaith Pickering

Samantha Caroline Robertson

Georgia Thompson

With Third Class Honours

Danielle McCausland

Leona McCotter

Joanna Maria O'Neill

Danielle Shields



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN DRAMA WITH DANCE

With Second Class Honours Upper Division

Charley O'Dornan



With Second Class Honours Lower Division

Nicole Brown



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN DRAMA WITH MUSIC

With Second Class Honours Upper Division

Laura Douglas



With Second Class Honours Lower Division

Amy Rankin

With Third Class Honours

Nadine O'Hare



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN DRAMA WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Karen Baker

Annabel Neeson



BACHELOR OF ARTS |WITH HONOURS IN |INTERNATIONAL POLITICS

With Second Class Honours Upper Division

Matthew James Vernon Coon

Paula Fitzsimons

Helena Glackin



With Second Class Honours Lower Division

Ian Carlisle

Amy Louise Ramsey

BACHELOR OF ARTS |WITH HONOURS IN |INTERNATIONAL POLITICS AND IRISH HISTORY

With Second Class Honours Lower Division

Kathleen Crawford



BACHELOR OF ARTS|WITH HONOURS IN |INTERNATIONAL POLITICS WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Melissa Caroline Browne



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With First Class Honours

Lawrence Hughes

Darren Rodgers



With Second Class Honours Upper Division

Ryan Michael Anthony Brandon

Stephen Callaghan

Patrice Cooke

Ryan Curran

Daniel Downer

Jennifer Winifred Kirkpatrick

Gerard Martin

Helena McCarron

John-Edward McGill

Nathan McGlinchey

Neil McMonagle

Connor Murray

Alexander William Parry



With Second Class Honours Lower Division

Donna-Marie Doherty

Mary Kathleen Maureen Gallagher

Elizabeth Sarah Henderson

Caoimhghin Martin McFeely

Ann Christine Merrigan

Martina Nash



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH HISTORY WITH COMPUTING

With Second Class Honours Upper Division

John Craig

Kieran Doherty



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH HISTORY WITH DRAMA

With Second Class Honours Lower Division

Colleen Kelly



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH HISTORY WITH INTERNATIONAL |POLITICS

With Second Class Honours Upper Division

Anna O'Neill



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH HISTORY WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Vincent Van Wyk



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH |LANGUAGE AND LITERATURE

With First Class Honours

Tony Eamonn Mac Ruairi

Caitlin Ni Bhroin

Brid Colette Ni Ghallchoir

Poilin Ui Ghallachoir



With Second Class Honours Upper Division

Katrina Boyle

Eoghan Mac Suibhne



BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN DESIGN AND COMMUNICATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

David Alexander Kerr



BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN DESIGN AND COMMUNICATION

With First Class Honours

John Kinsella

Nicole McClean



With Second Class Honours Upper Division

Orla Bradley

Michelle Emma Browne

John Cunningham

Natalia Golden

Mark Hinds

Laura Jones

Zach McMordie

Ciaran O Hagan



With Second Class Honours Lower Division

Maureen Erin Connolly

Laura Elizabeth Downey

Niamh O'Doherty

Matthew Wilson



With Third Class Honours

Ryan McLaughlin

Riona Quinn



BACHELOR OF MUSIC |WITH HONOURS

With First Class Honours

Matthew Graham

Noel Patrick McGuinness

Steven McGuinness

Brian McNamee



With Second Class Honours Upper Division

Ashleigh Anne Campbell

Gemma Corrigan

Ruth Coulter

Ciaran Duddy

Kevin Patrick Fisher

Mary Hardy

Kim Lennon

Shonagh Lyons

Helen McConnell

Diane Kathryn McCullough

Colm McGarvey

Liam Padraig McGinn

Nathan Robert Alexander McIntyre

Katriona Meehan

Colin Montgomery

Rebecca Elizabeth Mary Montgomery

David Mulhern

Caitlin Mullan

Siobhan O'Halloran

Darius John Saadat

Emma Elizabeth Smith

Ruth Aimee Stevens

With Second Class Honours Lower Division

Roisin Carlin

Laura Colgan

Sarah Coulter

Emma Louise Flynn

Ben McGonigle

Ann-Marie McGowan

Christopher McGrath

Lauren Hazel Moffett

Ciara Stephens

Ciaran Sweeney

Gemma Wallace

Joanne Wilson



ADVANCED DIPLOMA IN IRISH STUDIES

With Commendation

Daniel Carney



ADVANCED DIPLOMA IN |ISSUES IN PEACE AND |CONFLICT STUDIES

With Commendation

Savannah Crowley

ADVANCED CERTIFICATE IN IRISH STUDIES

With Distinction

Tess O’Reilly Benham

Kellie Jo Carrigan

Alaina Engdahl

Lindy Jo Alice Evans

Emily Brianna Hilliard

Phylicia Nicolle Rios Rivera

Anna Elisabeth Wright

Meaghan Laura Young-Stephens



With Commendation

Halton Tony Albritton

Melissa King

Alexander Frederick Knox

Siobhan McLernon

Samantha Ann Nacker

Kent William Rothenmeyer



Pass

Jacklyn McGackin



ADVANCED CERTIFICATE |IN ISSUES IN PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction

Kacie Lundy

Molly Colleen Murphy

Felicia Segelken

Zeljana Varga



With Commendation

Matthew Cheyne

Nicholas Cogdall

Alicia Mangiafico

Christopher Spackman



DIPLOMA IN IRISH |LANGUAGE

With Distinction

Sandra Brennan

Maria Ann Cutliffe

Martina Fox

Stacey Elena Catherine Gill

Colm Gerard Gillespie

Joseph Francis Harkin

Janice Hay

Ann-Marie Kelly

Kirsty Ann Killen

Cathal Logue

Mary Logue

Vendela Susanne Lynch

Finghin McClafferty

Aeidin McCarter

Steven McLaughlin

Michelle Ni hAodha

Anne Strain



Pass

Brigid Kathleen Doherty

Joanne McLaughlin

CERTIFICATE IN IRISH |STUDIES

With Distinction

Eric Brendan Johnson

Lauren Elaine Kovalcik

Anna Rose Molinaro

With Commendation

Angelle Marie Damare

Tia Gurtler

Gabriel Benjamin Robison

Brittany Marie Thacker



Pass

Sara Heflin

FACULTY OF COMPUTING AND ENGINEERING

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Pawan Goyal

Philip Jonathan Vance



MASTER OF SCIENCE IN COMPUTING AND CREATIVE TECHNOLOGIES

With Distinction

Hugh David Bonnar Law



Pass

Holly Catherine Jane McDowell



MASTER OF SCIENCE|IN COMPUTING FOR |FINANCIAL SERVICES

Pass

Gerald Galway

Brendan Irwin



BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES|DEVELOPMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Gerard Downes

With Second Class Honours Upper Division

Conor Quinn



With Second Class Honours Lower Division

Craig McConville



BACHELOR OF |ENGINEERING WITH |HONOURS IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS AND DIPLOMA IN |PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Ayleen Marie McCann

Jeffrey McKee



With Second Class Honours Lower Division

Robert Williamson



BACHELOR OF |ENGINEERING WITH |HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With First Class Honours

Ciaran Christopher George



With Second Class Honours Upper Division

Ciaran Harrigan



With Second Class Honours Lower Division

Kyle Poland



BACHELOR OF |ENGINEERING WITH |HONOURS IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS

With First Class Honours

David Timothy John O'Callaghan



With Second Class Honours Upper Division

Nigel Griffin

David George McSparron

Terence Sweeney



With Second Class Honours Lower Division

Fergal Canning



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |COMPUTER SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Christopher Gerard Bryson

Stuart Cargill

Sean Carlin

Darren Michael Gabriel

Roisin Lautman



With Second Class Honours Upper Division

Aaron Bond

Gareth Cairns

Sean Elder

John Martin

Joseph McMahon

Eoin Breandan O'Donnell

Craig Spence



With Second Class Honours Lower Division

Gary Gillespie

Craig Stanley Lamrock

Nathan Li

Scott Morrison



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |COMPUTING WITH |ACCOUNTING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Shauna Burns

Fionnuala Makowski

Conor McIlveen



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH HUMAN RESOURCE MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Michaela Doherty



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |MULTIMEDIA COMPUTER GAMES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Alan Kelly



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |MULTIMEDIA COMPUTING AND DESIGN AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Patrick John Duffy

With Second Class Honours Lower Division

Stacey Nash

Matthew Tracey



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |COMPUTER SCIENCE

With First Class Honours

Shupeng Hu

Mengdi Li

Chuchu Lin

Wei Wei



With Second Class Honours Upper Division

Jiao Bi

Ronan Clarke

Xinming Li

James McGonagle



With Second Class Honours Lower Division

Aimee Bonner

Amie Campbell



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

With First Class Honours

Niall Eoin McCarroll



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MULTIMEDIA COMPUTER GAMES

With Second Class Honours Lower Division

Ciaran Doherty



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MULTIMEDIA COMPUTING AND DESIGN

With Second Class Honours Upper Division

Jason Brendan Steele



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation

James Hegarty



Pass

Ryan Raymond Devlin



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN COMPUTER SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Patrick Cregan

Leanne Doak

Judith Wilkinson



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

Pass

Neil Molloy



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN COMPUTER SCIENCE

With Distinction

Jeanette Angela Doherty

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz