Belfast Telegraph

Thursday 21 August 2014

Graduations: University of Ulster Coleraine, June 28 2011

Portrush Golfer Graeme McDowell (right) who received an Honorary Doctor of Science (DSc) degree from the University of Ulster at Coleraine on tuesday with Chancellor of the University actor James Nesbitt.
University of Ulster, Coleraine graduate Dr Barry Kerr, with 16-week-old son Aadi and wife Shal
Sarah Clarke from Armagh, Nicola Moore, from Armagh and Shauna McAuley who all graduated from the University of Ulster at Coleraine with BSc (Hons) Psychology

Portrush golfer Graeme McDowell will today receive an honorary Doctor of Science (DSc) degree from the University of Ulster in recognition of his services to golf.

It follows his success at last year’s US Open at Pebble Beach when he became the first professional golfer from Northern Ireland to win a major title in 63 years.

Graduations continued at the university’s Coleraine campus today when students from the Faculty of Computing and Engineering and the Ulster Business School received their degrees and certificates.

Among those celebrating is Christina Finlay from Bangor who set up an award-winning business, which she plans to launch in America.

She recently came second in the Enterprise Ireland Think Outside the Box Awards, winning €3,000 for her business Cordou, which has developed a series of apps that can provide technical support and information to sufferers of health conditions such as autism and their carers.

Christina will graduate with French with Business BA Hons degree.

She said: “Cordou is a social enterprise with the ultimate outlook of providing a service to enable autistic sufferers and people with learning disabilities to lead an independent lifestyle.

“The ‘Walk with me’ app series is a range of simple personal guides for an autistic person to carry with them as a visual step by step guide on a range of social journeys. These apps will instill confidence in the user and enable them to lead a more independent and self sufficient life.

“After graduation I plan to use the prize money to travel to America and Canada to promote Cordou and attend a number of autism conferences later this year.

“I thoroughly enjoyed my course at Coleraine, especially the New Venture Creation module which was extremely useful for me as a springboard from my studies into the business world.”

Her lecturer Fred Scharf added: “Christina has moved on from the concept stage towards commercialisation and the fact that she has already set up her own company, Cordou, shows she means business.”

University of Ulster, Coleraine Graduations, 28 June 2011

FACULTY OF COMPUTING AND ENGINEERING

Doctor of Philosophy

Pass

James William Burke

Christopher James Hanna

Master of Science in Telecommunications and |Internet Systems

Pass

Michael Onyemaeze Onyebuchi



Postgraduate Diploma in Telecommunications and Internet Systems

Pass

Christopher Patrick Stewart Graham



Bachelor of Science with |Honours in Computing and Diploma in Industrial |Studies

With First Class Honours

Colin William Campbell

Kelly-Anne Glenn

Adam Makhfoudi

Simon Christopher Shevlin



With Second Class Honours Upper Division

Adam Robert Brady

Daniel Downey

Richard Flaherty

Lee Keery

Christopher McCaul

Sarah Louise McManus

Richard William Primrose

Darren John Taggart



With Second Class Honours Lower Division

James William Silas Dempsey

Norman James Donaldson

David Francey

Aidan Johnston

Richard William Francis McCrudden

Samuel Taylor



Bachelor of Science with |Honours in Computing |Artificial Intelligence and Diploma in Industrial |Studies

With Second Class Honours Lower Division

Mark Lawson



Bachelor of Science with |Honours in Computing (Game Development) and Diploma in Industrial |Studies

With First Class Honours

Jonathan David Crozier

Jonathan Paul Hughes

Jason Christopher Mitchell



With Second Class Honours Upper Division

Nathanuel Mills

Niamh Scullion

James Steele



Bachelor of Science with |Honours in Computing with Business and Diploma in |Industrial Studies

With Second Class Honours Upper Division

Claire Elizabeth Lyttle



With Second Class Honours Lower Division

Conail Maguire

Bachelor of Science with |Honours in Computing with Education and Diploma in Industrial Studies



With Second Class Honours Upper Division

Emma Mc Macken



With Second Class Honours Lower Division

Karen Denise Ferguson



Bachelor of Science with Honours in Computing with History and Diploma in Industrial Studies

With First Class Honours

Nikita Armstrong



Bachelor of Science with |Honours in Computing with Psychology and Diploma in Industrial Studies

With Second Class Honours Lower Division

Laura Elizabeth McLean

Bachelor of Science with |Honours in Computing

With Second Class Honours Upper Division

Philip James Corkin

Jonathan Crooks

Leanne Jeffrey

Donal Ruari Macdiarmid



With Second Class Honours Lower Division

Denise Marian Donnellan

Stacey Sinclair



With Third Class Honours

Colin Forsythe



Bachelor of Science with |Honours in Computing (Game Development)

With First Class Honours

Michael James Fredrick Macartney



With Second Class Honours Lower Division

Anthony Fenton



Bachelor of Science with Honours in Computing with Business

With Third Class Honours

David McCullough



Bachelor of Science with |Honours in Computing with Education

With Second Class Honours Lower Division

Darren Archer

Christine Elizabeth Donnellan

Mahaa Ibrahim



Associate Bachelor’s Degree in Computing and Diploma in Industrial Studies

Pass

David Barr

Philip David James Doherty



Associate Bachelor’s Degree in Computing (Game |Development) and Diploma in Industrial Studies



Pass

Kevin McNamee



Associate Bachelor’s Degree in Computing

Pass

Aaron Kelly



Associate Bachelor’s Degree in Computing (Game |Development)

Pass

Andrew Patrick Mc Carney

Diploma in Computing

Pass

Sarah Morgan

ULSTER BUSINESS SCHOOL

Doctor of Philosophy

Pass

Clare Frances Carruthers

Martina Gerbl

Lisa Ethel Meneely



Master of Science in Cultural Management

With Distinction

Graziella Vella

Pass

Edith Ann Logue

Patricia McBride

Amberlea Neely

Master of Science in Financial Services



With Distinction

Nicholas James Wilson



Pass

William Jay Hanna

Aidan Gerard O'Neill

Robert Paul Stuart

Arnaud Tassin



Postgraduate Diploma in Applied Management

Pass

Suzanne Ruth Irwin



Postgraduate Diploma in |Cultural Management

Pass

Emily Kate Bennett

Helen Clare Forsythe

Terence Vincent O'Kane



Bachelor of Science with |Honours in Consumer |Studies and Diploma in Area Studies

With Second Class Honours Upper Division

Leah Doherty



Bachelor of Science with |Honours in Business and Diploma in Industrial |Studies

With First Class Honours

Lesley-Anne Beacom



Bachelor of Science with Honours in Business Finance and Investment and Diploma in Industrial Studies

With First Class Honours

Leeanne Thompson



Bachelor of Science with Honours in Business with accounting and Diploma in Industrial Studies

With First Class Honours

Zara Hopkins

Laura Mawhinney

Aaron Christopher Mulholland



With Second Class Honours Upper Division

Sarah Black

Karen Gilpin

Linsey Hardy



Bachelor of Science with Honours in Business with Computing and Diploma in Industrial Studies

With Second Class Honours Upper Division

Ruth Catherine McNeilly

Garth Ian Alexander Niblock



With Second Class Honours Lower Division

Caitriona Frances Doran



Bachelor of Science with Honours in Business with Marketing and Diploma in Industrial Studies

With First Class Honours

Andrew Burnside

Jade Laverty

Jonathan Robert McMullan

Eoin McShane

Sarah Rebecca Sneddon



With Second Class Honours Upper Division

Sarah Jane McAllister

Lynsey McClean

Amy Rachel Proctor



With Second Class Honours Lower Division

John Richard Joseph Anderson



Bachelor of Science with Honours in Business with Media Studies and Diploma in Industrial Studies

With Second Class Honours Upper Division

Debbie Bonnar



Bachelor of Science with Honours in Business with Retail Studies and Diploma in Industrial Studies

With First Class Honours

Joanna Jennifer Burch



With Second Class Honours Upper Division

Rachel Wilson

Stuart Wilson



Bachelor of Science with Honours in Consumer Studies and Diploma in Industrial Studies

With First Class Honours

Kathryn Louise Callaghan

Colette King

Anne Niamh Mac Oscar

Ruth McIlwaine

Mairead Mary McLarnon

Roisin Anne Mulholland

Leanne Mary Scullion

Carolyn Sheila Wilson



With Second Class Honours Upper Division

Gillian Lynn Armstrong

Eimear Barton

Lisa Susan Deighan

Gemma Donnelly

Niamh Catherine Doyle

Judith Giboney

Shauna McStravock

Rebecca Owens

Jill Parkes



With Second Class Honours Lower Division

Rachel Emma Victoria Quigg



Bachelor of Science with Honours in International Travel and Tourism Management and Diploma in Industrial Studies

With First Class Honours

Victoria Barr

David Alexander Alan Coulter

Nichola Mealey

Amy Russell

Nina Sauer



With Second Class Honours Upper Division

Natalie Joanne Gilpin

Stacey O'Neill

Mark Philip Pauley

Steven Christopher Seawright

Stuart Wharry



With Second Class Honours Lower Division

Grace Marie Taylor



Bachelor of Science with Honours in International Travel and Tourism Studies with Spanish and Diploma in Industrial Studies

With Second Class Honours Upper Division

Leanne Elizabeth Booth



Bachelor of Science with Honours in Leisure, Events and Cultural Management and Diploma in Industrial Studies

With First Class Honours

Martin Gabriel Fitzpatrick

Claire Elaine Groves



With Second Class Honours Upper Division

Lindsay Kyle McClenaghan

Mark Thomas Samuel McKane

Holly Jade McMurray

Sarah Louise McQuillan

Melissa O' Donnell

Paul Robinson

Steven Francis John Rooney



With Second Class Honours Lower Division

Nicola McCann

Carly Heather McCracken

Orlaith Meenan



Bachelor of Science with Honours in Business

With First Class Honours

Claire Keenan

Leo Francis Mullan

With Second Class Honours Upper Division

Laura May Barnes

Darren Fintan Patrick Leonard

Richard James McLaughlin

Helen McRoberts

Emma Mitchell

Terri Anne O' Kane

Sharon Peden

Claire Ramage

Darryl Aaron Thompson



With Second Class Honours Lower Division

Warren Baine

Mark Andrew Broderick

John Joseph Dillon

Timothy Anthony Gearon

Ruth Jemma Kennedy

Martin Mc Cann

Ashley Alexander McMullan

Jacqueline Amanda Moore

Claire Rosemary Park

Gerard Stewart



With Third Class Honours

Conor O'Boyle



Bachelor of Science with Honours in Business Finance and Investment

With First Class Honours

Xin Guo

Steven Andrew Jeffers

Junxing Jin

Barry Kemp

Stephen McCavana

Patrick Joseph McGinn

Catherine McGregor

Margaret Savage

John George Sloan

Suriya

Jun Zhang



With Second Class Honours Upper Division

Adam David Alexander

Lauren Burnside

Hantong Chen

Sarah Louise Fleming

Naiwen Jiang

Dong Lu

Xiangyu Lu

Samantha Joanne Marcus

Irene Frances McCormick

Katie Morrison

Marian Rafferty

Rachel Simpson

Tong Sui

Ming Yang



With Second Class Honours Lower Division

Adam Diamond

Ciara McCullagh

Christos Orestis Paparisteidis

Kim Watson

Niall Wilson

Mingming Zhao



Bachelor of Science with Honours in Business Studies with Computing

With Second Class Honours Upper Division

Claire Ann Henderson



Bachelor of Science with Honours in Business with Accounting

With First Class Honours

Laura Margaret Currell



With Second Class Honours Upper Division

George Alton

Lisa King

Andrew McGarel

Sarah Jane Redfern



With Second Class Honours Lower Division

Rayhaanah Ali

Megan Beggs

Katherine Andrea McCarte

Jennifer Jayne Millar

Patricia Moran

Selina Kathleen Shingleton



Bachelor of Science with Honours in Business with Computing

With First Class Honours

Shane McGuinness



With Second Class Honours Lower Division

David Patterson

Derek William Shiels



Bachelor of Science with Honours in Business with International Development

With Second Class Honours Upper Division

Carlos Henrique Souza Dupim



With Second Class Honours Lower Division

Stephen David Turkington



Bachelor of Science with Honours in Business with Marketing

With First Class Honours

Jamie Wilkinson



With Second Class Honours Upper Division

Andrew James Archibald

Linton Clarke

Caroline Elder

Ruth Hunter

Andrew Neil Hynes

Richard David Johnston

Pamela McAlorum

Conor McStravick

Russell John Mullan

Colette Small

Elaine White



With Second Class Honours Lower Division

Emma Mary Georgena Crawford

Grace May Haddock

Jonathan William Hill

Heather Diane McBride

Aimee Elizabeth Newton

John Pickering



Bachelor of Science with Honours in Business with Media Studies

With Second Class Honours Lower Division

Roisin Elizabeth O'Neill



Bachelor of Science with Honours in Business with Psychology

With Second Class Honours Lower Division

Gemma Florence McAnally

Michelle Ann McMahon

David Graham Reilly



Bachelor of Science with Honours in Business with Retail Studies

With First Class Honours

Leanne Bradley

Christopher David Hamill

Victoria Porter



With Second Class Honours Upper Division

Jennifer Brolly

David Campbell

Gareth Robert John Chambers

Leanne Jeanette Davison

Emma Stacey Hassan

Jonathan Lyttle

Angela O'Neill

Martin Phillips

Natalie Speedie



With Second Class Honours Lower Division

Claire Audrey Sarah Edmund

Danielle Kearney

Una Mellan

Rachael Robinson



Bachelor of Science with Honours in Business with Spanish

With Second Class Honours Upper Division

Alexandra Vasiliu



Bachelor of Science with Honours in Consumer Studies

With First Class Honours

Niamh Kelly

Neal McParland



With Second Class Honours Upper Division

Terri Mc Aleer

Jonathon Rainnie

Gemma Majella Scullion



With Second Class Honours Lower Division

Danielle Diamond

Claire Louise O'Boyle



Bachelor of Science with Honours in International Travel and Tourism Management

With First Class Honours

Ciara Heaney



With Second Class Honours Upper Division

Laura Millar

Lindsay O'Halloran



With Second Class Honours Lower Division

Jonathan Brian Doey

Stacey Hegarty

Tracy Kirkpatrick



Bachelor of Science with Honours in Leisure, Events and Cultural Managemant

With Second Class Honours Upper Division

Killian Lennon



Bachelor of Science with Honours in Management

With First Class Honours

Caroline Morrison

FACULTY OF ARTS



Doctor of Philosophy

Pass

Maria Campbell

Geraldine Anne Connolly

Maeve Eileen Davey

Susanne Kalina-McMahon

Philip Trevor Ramsey

Russell Terence Sloan



Master of Arts in Irish Cultural Heritages

With Distinction

Catherine Eva Louise Bain Gartland



Pass

Bernard Browne



Master of Arts in Irish Literature in English

With Distinction

Brendan Thomas Mitchell



Master of Arts in Journalism

Pass

Sinead Mary McGlynn



Master of Arts in Museum Practice and Management



Pass

Anneatte Dearden Weatherell



Postgraduate Diploma in Documentary Practice



Pass

Aoife Loughran



Postgraduate Diploma in Film and Television Management and Policy

Pass

Gaurav Pathak



Postgraduate Diploma in Irish Literature in English

Pass

Lynsey Anita Grattan

Peter Holloway

Conor Kielt

Hannah Mary McWilliams

Maria O'Hare



Postgraduate Diploma in Museum Practice and Management



Pass

Fiona Kelly



Bachelor of Arts with Honours in American Studies and Diploma in Area Studies

With Second Class Honours Upper Division

Jemma Robinson



Bachelor of Arts With Honours in English and Diploma in Area Studies

With Second Class Honours Upper Division

Etta Joanne Stevenson



Bachelor of Arts with Honours in French and Diploma in Area Studies

With Second Class Honours Upper Division

Cara Davidson



Bachelor of Arts with Honours in French and Spanish and Diploma in Area Studies

With First Class Honours

Eleanor Elizabeth Kerrigan



Bachelor of Arts with Honours in French with Business and Diploma in Area Studies

With Second Class Honours Upper Division

Suzanne Kelly



Bachelor of Arts with Honours in French with Education and Diploma in Area Studies

With First Class Honours

Laura Elizabeth White



Bachelor of Arts with Honours in French with European Studies and Diploma in Area Studies

With Second Class Honours Upper Division

Margaret Jane Kealey



Bachelor of Arts with Honours in History and Diploma in Area Studies

With First Class Honours

Scott James Johnston



Bachelor of Arts with Honours in History with American Studies and Diploma in Area Studies

With Second Class Honours Upper Division

Hollie Jane Baird



Bachelor of Arts with Honours in French with Business and Diploma in Industrial Studies

With Second Class Honours Upper Division

Christina Finlay



Bachelor of Arts with Honours in American Studies and English

With Second Class Honours Lower Division

Conor Quinn



Bachelor of Arts with Honours in American Studies and Film Studies

With First Class Honours

Richard Felix Kiefer



Bachelor of Arts with Honours in American Studies and Irish

With Second Class Honours Lower Division

Sean Mac An Fhaili



Bachelor of Arts with Honours in American Studies and Media Studies

With Second Class Honours Lower Division

Eoin Mac Namara



Bachelor of Arts with Honours in English

With First Class Honours

Nathan Elout-Armstrong

Aaron Conor McCully

Conor McMullan

Melissa Quigley

Mark Scott

Vivien Kathleen Steele



With Second Class Honours Upper Division

Craig Church

Rachel Martina Crossan

Hannah Elizabeth Gibson

Judith Elizabeth Gorman

Boyd Charles Jamison

Elizabeth MacPherson

Kerry Elizabeth Mc Donald

George Robert Nelson

Rosanne Jane Palmer

Frank David Robinson

With Second Class Honours Lower Division

Niall Emmett Bradley

Janine Cousins

Rene Cowan

Kristal Fullerton

Ashleigh McDowell

Clara McFall

Natalie McPeak

Hannah McShane

Rosalie Lauren Murphy

Leanne Nesbitt

Samantha Nicole Patrick

Jenni Louise Diamond Reid



With Third Class Honours

Mary-Ellen O'Hare



Bachelor of Arts with Honours in English and Film Studies

With Second Class Honours Lower Division

Christopher Small

Bachelor of Arts with Honours in English and History

With Second Class Honours Upper Division

Lindsay Anne Rea



With Second Class Honours Lower Division

Patricia Josephine McCaffrey



Bachelor of Arts with Honours in English with Education



With Second Class Honours Upper Division

Aileen Convery

Chloe Mc Kinney

Rebecca Kathryn Phenix

Erin Margaret Sinclair



With Second Class Honours Lower Division

Shannon Coard

Catrice Elizabeth Frances Gordon

Rebecca Harper

Richard Philip Hunter

Nicola Lauren McCaskie

Natasha Jacqueline McCord

Rachel McCourt

Mellissa Mc Erlain

Victoria Sharon Moore

Amy Nutt



With Third Class Honours

Natascha Louise Tang



Bachelor of Arts with Honours in English with European Studies

With Third Class Honours

Sharon Kathryn Mairs



Bachelor of Arts with Honours in English with Film Studies

With Second Class Honours Upper Division

Martin Daniel Mc Callion



Bachelor of Arts with Honours in English with History

With Second Class Honours Lower Division

Colleen Amy Smyth



Bachelor of Arts with Honours in English with Media Studies

With Second Class Honours Upper Division

Steven Conville

Enda John McCallan

Andrew Nicholl

Ruth Smyth



With Second Class Honours Lower Division

Dymphna McConnellogue

Colette Ward



Bachelor of Arts with Honours in English with Psychology

With Second Class Honours Upper Division

Gillian Winifred Eve Pattison

Aimee Stewart

Sarah Toland



With Second Class Honours Lower Division

Catherine Natasha Rogers

Kate Stevenson

Laura Wray



Bachelor of Arts with Honours in European Studies with Business

With Second Class Honours Upper Division

Jonathan Peter Fleming



Bachelor of Arts with Honours in European Studies with Media Studies

With First Class Honours

Natasha Margaret Millar



Bachelor of Arts with Honours in Film Studies and Media Studies

With Second Class Honours Upper Division

Louise Andrea Camlin



Bachelor of Arts with Honours in Film Studies with Media Studies

With Second Class Honours Upper Division

Glen McKinley



Bachelor of Arts with Honours in French

With Second Class Honours Upper Division

Caoimhe Grainne Luthers



With Second Class Honours Lower Division

Niamh O’ Donnell

Anusha Thangavelu



Bachelor of Arts with Honours in French and German

With Second Class Honours Upper Division

Carolyn Crawford



With Second Class Honours Lower Division

Amanda Jayne McIntyre



Bachelor of Arts with Honours in French and Spanish

With First Class Honours

Steven Geoffrey Wallace



With Second Class Honours Lower Division

Jennifer Smyth



Bachelor of Arts with Honours in French with International Development

With Second Class Honours Lower Division

Sandra Ethel Mills



Bachelor of Arts with Honours in History

With First Class Honours

Orfhlaith Campbell

Rachel Elizabeth Crawford

Rachel Duncan

Matthew Patrick George Eastwood

Danielle Lindsay

Danielle McIlhatton

Clare Maureen O'Neill

Emma Rodgers



With Second Class Honours Upper Division

Emma Austin

David William Bonner

Donnamaria Carlin

Neidin Fiona Connolly

Philip Douglas

Peter Kenneth Dunbar

Katie Mae Eardley

Rebecca Amanda Gordon

Alexander Stuart Gould

Denise Carol Lynne Hunter

Heather Mary Lafferty

Hannah Lambe

Dean Lawlor

Gary William Magee

Laura McGirr

Daniel McKenna

Conall Eamann O'Murchu

Iain William Rea

Kathryn Elizabeth Rodgers

Heather Anne Taylor

Ryan Thibodeau

Enda Treanor

Mark Robert Williamson

Nicholas Wright



With Second Class Honours Lower Division

Robert Carson Gould

Christopher Andrew Irvine

Elizabeth Anne O'Keeffe

Bernadette Michelle Sarah Rainey



Bachelor of Arts with Honours in History and Media Studies

With Second Class Honours Lower Division

Kylie Satchwell



Bachelor of Arts with Honours in History with American Studies

With First Class Honours

Richard Brian Kenneth Wren



With Second Class Honours Lower Division

Ashleigh Margaret Sedgwick



Bachelor of Arts with Honours in History with Education

With First Class Honours

Catherine Anne Mc Guckin



With Second Class Honours Upper Division

Neil Harris

Darren James McClelland

Janice Sproule

Steven Young



With Second Class Honours Lower Division

David Richard McNeill



With Third Class Honours

Rachel Magee



Bachelor of Arts with Honours in History with English

With Second Class Honours Lower Division

Sian Connolly

Kerrie Lawlor

Alison Elizabeth Montgomery

Julie Ann Pepper



Bachelor of Arts with Honours in History with Film Studies

With Second Class Honours Upper Division

Brian Finlay

Bachelor of Arts with Honours in History with Media Studies

With Second Class Honours Upper Division

Robert Samuel Rock



Bachelor of Arts with Honours in Interactive Media Arts

With First Class Honours

Charles Alexander Clements



With Second Class Honours Upper Division

Iain McAuley

Louise Anne McConnell

Laura McKay

Emma Nicholl

Caroline Norris

April Tsang

Laura Jayne Winton



With Second Class Honours Lower Division

Danielle Coyle

Robert Thomas Mayberry

Keith Martin McBride

Jenna Mc Monagle

Andrew Robinson



Bachelor of Arts with Honours in Irish Language and Literature

With First Class Honours

Donncha O Broin



With Second Class Honours Lower Division

Paula Catherine Leonard

Una-Jane Marley

Aaron Joseph Paul Toner



Bachelor of Arts with Honours in Irish with Education

With Second Class Honours Lower Division

Caoimhe Rita Magee

Caoimhe McGoldrick



Bachelor of Arts with Honours in Irish with European Studies

With Second Class Honours Upper Division

Erin Kelly



Bachelor of Arts with Honours in Irish with History

With First Class Honours

Sara Mary Louise Gilmore

With Second Class Honours Upper Division

Maria McGouran



Bachelor of Arts with Honours in Journalism and Spanish

With First Class Honours

Michael William Purvis



Bachelor of Arts with Honours in Journalism with Computing

With Second Class Honours Lower Division

Allen Ervine



Bachelor of Arts with Honours in Journalism with English

With First Class Honours

Michelle Deery



With Second Class Honours Upper Division

Kiel Cathers

Gerald Lennon

Alan McIlfatrick



Bachelor of Arts with Honours in Journalism with Film Studies

With First Class Honours

Hannah Louise Grant

Ursula McKinley



With Second Class Honours Upper Division

Samuel David Archer

Michelle Dunlop

Declan Fanning



Bachelor of Arts with Honours in Journalsim with History

With Second Class Honours Upper Division

Liam Cox

Stephen Daniel Kennedy



Bachelor of Arts with Honours in Journalism with Marketing

With Second Class Honours Upper Division

Gemma Theresa McCann

Lisa Millar



Bachelor of Arts with Honours in Journalism with Photo Imaging

With Second Class Honours Upper Division

Rebecca Pedlow

James Rowan Phillips



Bachelor of Arts with Honours in Media Studies and Production

With First Class Honours

Andrew Robert William Burns

Alan McCracken

Guy William Johnston Phenix

Ryan Joseph Young



With Second Class Honours Upper Division

Timothy Austin

Stephen Edward Boyle

Kevin Browne

Michael Gerard Clarke

Sinead Darragh

Siobhan Marcelle Griffin

Adele Ellen Harkness

Sarah Kenny

Naomi Elizabeth Mary Mc Alarney

Thomasina McCallion

Luke McGuinness

Zivai Mutokonyi

Kelvin James O'Donnell

Colin O Neill

Brian O'Toole

Christina Poland

Jennifer Sloan

Kevin James Ward

Peter Hugh Woodside



With Second Class Honours Lower Division

Kieran Carlin

Edward Curran

Stephen Ferris

Orla Greene

Roisin Aoibheann Kelly

Olivia Kerr

Claire Stevens



With Third Class Honours

Oran Thomas Power



Bachelor of Arts with Honours in Media Studies With English



With Second Class Honours Upper Division

Sarah Greer

Lesley Frances Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Sinead Mary Harkin



Bachelor of Arts with Honours in Media Studies with Film Studies

With Second Class Honours Upper Division

Matthew O'Neill



With Second Class Honours Lower Division

Niamh Roisin McDonagh



Bachelor of Arts with Honours in Media Studies with French

With Second Class Honours Upper Division

Stephanie Alexandra Davison



Bachelor of Arts with Honours in Media Studies with Irish

With Second Class Honours Lower Division

Feidhlim O'Neill



Bachelor of Arts with Honours in Media Studies with Marketing

With Second Class Honours Lower Division

Gabrielle Cara Wyse

Ashleigh Younger



Bachelor of Arts with Honours in Media Studies with Photo Imaging

With Second Class Honours Upper Division

Jenny Brown

Ciara Mary Donaghy



Bachelor of Arts with Honours in Spanish with Business

With Second Class Honours Upper Division

Jemma Mulligan



With Second Class Honours Lower Division

Cathy Lea Vizard



Bachelor of Arts with Honours in Spanish with French

With Second Class Honours Upper Division

Kyla Roxborough



Bachelor of Arts with Honours in Spanish with Marketing

With Second Class Honours Upper Division

Lydia Jacqueline Wright



Advanced Certificate in Irish Cultural Studies

With Distinction

Joseph Patrick Boyle

Christopher Gleeson



With Commendation

Markus Diehl

Ashleigh Nicole Hans

Sabrina Kogler



Certificate in Irish Cultural Studies



With Distinction

Anna Wojcieszek



With Commendation

Elianor Holcomb

Ewa Krajewska

Alanna O’Gara

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz