Belfast Telegraph

Thursday 2 October 2014

Queen's University, Belfast graduations: Saturday July 5, 2014 part 1

FLASHBACK TO GRADUATIONS:  Catherine Wegwermer (L) cousin of Actor Ciaran Hinds and her daughter Ruth Claire (R)  (who graduated in Geography First Class) are reuinted after Ciaran was honoured at Queen's University Belfast. Photo/Paul McErlane
FLASHBACK TO GRADUATIONS: Catherine Wegwermer (L) cousin of Actor Ciaran Hinds and her daughter Ruth Claire (R) (who graduated in Geography First Class) are reuinted after Ciaran was honoured at Queen's University Belfast. Photo/Paul McErlane
Anne Orr with husband Steve, twins Chloe and Adam, and Megan (3). Anne graduted with a Masters in Social Science, Organisation and Management and says she can't speak highly enough of the support she received from Queen's
Anne Orr with husband Steve, twins Chloe and Adam, and Megan (3). Anne graduted with a Masters in Social Science, Organisation and Management and says she can't speak highly enough of the support she received from Queen's
Judith Hutchinson pictured with her mum and dad graduating from Queen's University with BSc in Business Information Technology.
Judith Hutchinson pictured with her mum and dad graduating from Queen's University with BSc in Business Information Technology.

School of Nursing and Midwifery

Doctor of Philosophy

Tracey Helena McCONNELL

Master of Science

by Examination

(Advanced Professional Practice)

Catherine Bridget CUNNINGHAM

Hui GUO

Deepthi ROSHAN

Master of Science in Nursing

with Commendation

Gemma Louise McANIRN

Bachelor of Science in Enhanced Neonatal Studies

First Class Honours

Danielle Alexandra WATSON

Second Class Honours, First Division

Indiradevi Kollamparambil THANKAPPAN

Bachelor of Science in Health Sciences

(Adult Branch)

Second Class Honours, First Division

Lorna Eleanor McCAY

Second Class Honours, Second Division

Alisha DONNELLY

 

(Mental Health)

Third Class Honours

Bernadette Kathleen MALLON

Bachelor of Science in Health Studies

First Class Honours

Siti Noor Sofinah HAJI AHMAD

Siobhan Marie MALUMPHY

Second Class Honours, First Division

Suhaila Rashid Salim AL-MANJI

 

Turki Saad H ALSULAIMANI

 

Masley HAJI HASSAN

 

Sharifah Hardiana HAJI WAN MOHD YALI

 

Stacey Elizabeth LEONARD

 

Ciara Mary MAGUIRE

 

Andrea McMAHON

 

Rachel Sarah SMALL

Second Class Honours, Second Division

Joanne Lisa HUGHES

Wendy Elizabeth McDOWELL

Bridgetta Anne QUINN

Third Class Honours

Rachel Catherine Veronica LEADER

Bachelor of Science in Midwifery Sciences

Second Class Honours, Second Division

Eimear TUBMAN

Bachelor of Science in Midwifery Studies

First Class Honours

Kirsty Ann CAMERON

 

Sinead Teresa DALY

 

Jennifer Mary EGAN

 

Maria Sarah McCROSSAN

 

Annie Sheree McGEOWN

 

Tanika Anne McGOWAN

 

Louise McKEE

 

Donna Margaret MEENAGH

 

Christina Joy MITCHELL

Second Class Honours, First Division

Fiona Theresa CURTIN

 

Lindsey Rachel HENRY

 

Helena Mary HUGHES

 

Aisling LE-MAHIEU

 

Aideen Theresa McKENNA

 

Lynda McWILLIAMS

 

Karen Leslie MONTGOMERY

 

Joanne Mary MURRAY

 

Naoimh Blathnaid O'CAOILTE

 

Julie QUAIL

Second Class Honours, Second Division

Joanne Marie MAGUIRE

Third Class Honours

Pamela DEVLIN

Bachelor of Science in Neonatal Studies

First Class Honours

Gillian Victoria WEIR

Bachelor of Science in Nursing Sciences

(Adult Nursing)

First Class Honours

Natalie Elaine BEACOM

 

Katherine Anne BELL

 

Hannah Margaret BOYLE

 

Niamh Geraldine BRUTON

 

Jill Louise CARDWELL

 

Neil Michael DORAN

 

Stacey Christina FORDE

 

Donna Wendy GARRETT

 

Catherine GOODALL

 

Rebecca HANNA

 

Lauren HASSARD

 

Tracy Brigitte LIVELY

 

Lauren Helen Margaret MACARTNEY

 

Leona Marie MACKLIN

 

Dervla Mary McCANN

 

Gerard Anthony McCAUGHEY

 

Matthew Laurence McCAUL

 

Sharon Nancy McCREARY

 

Sharon Wadzanai MUGWIRA

 

Heather Edith OLIVER

 

Deborah Anne POWELL

 

Meadhbh SCHAIBLE

 

Sara WALSH

Second Class Honours, First Division

Zoe Carleton ADAIR

 

Stacey ALLEN

 

Chantale Maria BIANCO

 

Linda Jane BINGHAM

 

Victoria BRADLEY

 

Catherine Lorraine CAIRNS

 

Deborah Anne Louise CAMPBELL

 

Sheree CHADWICK

 

Donna CHRISTIE

 

Anne Bernadette CONNOLLY

 

Edel CONWAY

 

Orla Anne COYLE

 

Louise CURRIE

 

Kirsty Marie DOMICAN

 

Mary-Ellen DONNELLY

 

Danielle DUFFIN

 

Rebecca Claire FERGUSON

 

Helen FERRIS

 

Deborah FLYNN

 

Fiona Anne GILDEA

 

Grace Elizabeth GOLLOGLY

 

Claire GREER

 

Sharon HAWTHORNE

 

Karen HEASTY

 

Ashleigh Elizabeth HERRON

 

Fionnghuala Marie HUNTER

 

Aisling Elaine JAMISON

 

Graeme Henry JELLIE

 

Lynne Maeve JOHNSTON

 

Emma Victoria KEAN

 

Samantha Wendy KENNEDY

 

Orla KING

 

Corriena Mary LAVERY

 

Anna-Louise LOGAN

 

Kerri Marie LOWRY

 

Dawn MAGENNIS

 

Aoife MARTIN

 

Sinead MARTIN

 

Emily McCONVILLE

 

Andrew Mario McCULLOUGH

 

Sarah McDONALD

 

Ciaran Gerard McGUCKIN

 

Niamh Elizabeth McGURK

 

Jill McLEAN

 

Sarah Lorraine McTEGGART

 

Nicola Jane MILLIGAN

 

Naomi Elizabeth MITCHELL

 

Hannah Deidre MONTGOMERY

 

Naomi MOORE

 

Megan MOOREHEAD

 

Rose-Ellen MORTIMER

 

Cora Mary MURRAY

 

Nicole Ellen MURRAY

 

Carrieann Lesley NASH

 

Ashleigh Emma PATTON

 

Pamela Anne PHAIR

 

Lindsey READER

 

Ann-Marie ROBINSON

 

Trudie Margaret ROBINSON

 

Barbara Stephani SANTOS POSE

 

Sarah SHANNON

 

Joanne Patricia STEVENSON

 

Sara TOPPING

 

Paula TRAINOR

 

Joanne Wilhelmina TURTLE

 

Suzanne WARWICK

 

Leah WILSON

Second Class Honours, Second Division

Emma CRANSTONE

 

Maura Susan CUNNINGHAM

 

Merin D'CRUZ

 

Emma Jean Florence DENNISON

 

Christine Lynn DEVLIN

 

Catherine Elizabeth DINSMORE

 

Samantha Mary FITZSIMONS

 

Megan GARVEY

 

Philip Robert HADDOCK

 

Mary Catherine HAUGHIAN

 

Noelle Mary HOLLAND

 

Jennifer Patrice HUGHES

 

Leah Olivia HUGHES

 

Rachel Elizabeth JAMESON

 

Amy Brigid McCARTHY

 

Gemma McCLEAN

 

Pauline Elizabeth McGHEE

 

Ashley Irene McKNIGHT

 

Kerrie-Ann McNAMEE

 

Ashley Margaret MILLIKEN

 

Mary Ann MORGAN

 

Judith Louise MURDOCK

 

Laura Anne MURPHY

 

Ashley Emily NOONAN

 

Lindsey Joanne ROBINSON

 

Ashleigh Ann SLOAN

 

Amber Lauren Mary SURGENOR

 

Sinead Mary WOODS

Third Class Honours

Rebekah Christine ADAMS

 

Mary KANE

 

Elizabeth Cathrine McATAMNEY

 

Laura Helen STEVENSON

 

(Children's Nursing)

Third Class Honours

Bernadine Mary KEALEY

 

(Learning Disability Nursing)

Second Class Honours, First Division

Kirsten Georgina FORREST

 

(Mental Health Nursing)

First Class Honours

Gemma Marie McLARNON

Third Class Honours

Deborah Valerie June BARBOUR

 

Christine Kay MILLIGAN

Bachelor of Science in Psychological Trauma Studies

First Class Honours

Regina Ann BRADLEY

 

Claire Mary CURRAN

 

Christiane EL ASSAL

 

Pauline FITZPATRICK

 

Sonja TAMMEN

Second Class Honours, First Division

Donna Marlene HOWARD

 

Patricia Mary Catherine McCONNELL

 

Patricia McCONNELL

Bachelor of Science in Specialist Practice in Nursing

First Class Honours

Noleen Theresa GRIEVE in Anaesthetic Nursing

 

Ita Mary Sarah HALL in Respiratory Nursing

 

Annette KEENAN in Anaesthetic Nursing

 

Deirdre Jane MAGEE in Cardiology Nursing

 

Second Class Honours, First Division

 

Mary Louise AYTON in Cognitive Behavioural Therapeutic Approaches to Care

 

Gail BEACHAM in Cognitive Behavioural Therapeutic Approaches to Care

 

Siobhan JOHNSTON in Cardiology Nursing

 

Hazel Elizabeth KERR in Cancer Nursing (Oncology)

 

Roisin Mary McNELIS in Cognitive Behavioural Therapeutic Approaches to Care

 

Claire Patricia McWATTERS in Respiratory Nursing

 

Kathleen Rose MELAUGH in Cancer Nursing (Oncology)

 

Dawn Mary Elizabeth STIRLING in Respiratory Nursing

Second Class Honours, Second Division

Andrea Mary ROONEY in Anaesthetic Nursing

 

Anna Liza YALONG in Anaesthetic Nursing

Graduate Diploma in Specialist Practice in Nursing

(Anaesthetic Nursing)

with Commendation

Natalie Ruth McLAUGHLIN

 

(Cancer Nursing - Oncology)

 

Jennifer FOREMAN

 

(Cardiology Nursing)

 

Craig Samuel MOORE

 

(Cognitive Behaviour Therapy)

 

Angela CARTWRIGHT

 

(Nursing Care of the Older Person)

 

with Commendation

 

Claire Martha RUSSELL

 

(Respiratory Nursing)

 

with Commendation

 

Frances Mary CAMPBELL

 

Katrina DONNELLY

 

Postgraduate Diploma in Nursing

 

with Commendation

 

Athanasios John KALDANIS

 

Gary Duncan SMYTH

Pass

Patrick Joseph SHERIDAN

Postgraduate Diploma in Psychosocial Interventions for People with Severe Mental Illness

with Commendation

 

Mairead McELWEE

Postgraduate Certificate in Specialist Practice in Nursing

(Anaesthetic Nursing)

 

Ashling Mairead McGLINCHEY

 

(Child and Adolescent Interventions)

 

Jacqueline Elizabeth McCRACKEN

School of Pharmacy

Doctor of Philosophy

Mervat ALSOUS

Ghaith AL-TAANI

Alessandro BUSETTI

Ester CAFFAREL SALVADOR

Keith William John CURRIE

Rebecca Frances HOUSTON

Bannin De Witt JANSEN

Shu LI

Yan LIN

Jie MA

Ashley Samantha Margaret MASSEY

Joanne McCAFFREY

Una McMENAMIN

Rachel Marie MOOHAN

Daniela SCHMID

Harry Martha WIJAYA

Xinping XI

Master of Science

by Examination

(Clinical Pharmacy)

with Distinction

Jennifer TAYLOR

Master of Pharmacy

First Class Honours

Aisling BALL

Rachel Hannah BINGHAM

Emma Caroline BOYLE

Sarah Jane BROWN

Clara Ellen Sarah CRAIG

Helen Margaret CROTHERS

Melissa DOHERTY

Hannah Elizabeth DONNELLY

Lisa Elizabeth Jane DOUGLAS

Amanda FORDE

Kevin James GALLAGHER

Christine Rose GALLEN

Elizabeth KEOWN

Catherine Jayne MACAULEY

Emma McALISTER

Clodagh McGETTIGAN

Mairead McGRATTAN

Danielle McKEOWN

Jessica Victoria MOORE

Catherine Ann MORGAN

Aoife MULVENNA

Ciaran NELIS

Danny O'KANE

Shannon O'NEILL

Wing Yee Winnie POON

Simon Luke PORTER

Catherine Aislinn SANDS

Stephanie SMITH

Christopher SPENCE

Laura Catherine STEWART

Second Class Honours, First Division

Naomi ABRAHAM

Chloe ANDERSON

Louise Sarah Lorna ARMSTRONG

Abigail Frances Ruth BALLANTINE

Laura Elizabeth BARCLAY

Rebecca BARR

Gavin BEST

Anita Grace BOYD

Megan BROWN

Ryan BYRNE

Susan CADDEN

Catherine Mary CASSIDY

Rachel Margaret CONNELL

Michael CULBERT

Grace DEVINE

Orla DEVLIN

Joanne DONNELLY

Melissa DONNELLY

Terrie DUFFIN

Joanne Ruby DUNCAN

Rachel Ann DUNNE

Adam Robert EWART

Lois Alexandria Nixon GALBRAITH

Laura GAMBLE

Kerry Louise GILMORE

Eimear GLASS

Karen HALL

Luke HARLEY

Marie HASSON

Niall Gerard HENDERSON

Nicola HENRY

Ann-Marie HIGGINS

Grace Therese HIGGINS

Katie Mary HUTCHISON

Mary JACKSON

Nicole Christina KILLEN

Ryan Alexander LAFFERTY

Jia Wern LEE

Maria Ann LUDLOW

Sinead MAGUIRE

Caoimhe McCAULEY

Mark Samuel Robert McCONKEY

Catherine McELREAVEY

Marie-Claire McEVOY

Christopher McGLEW

Leanne Teresa McGOVERN

Hayley Louise McINTYRE

Thomas James McKEOGH

Paul McMULLAN

Raisa McMULLAN

Jonathan David MOFFITT

Emma MURPHY

Leanne MURRAY

Mary O'DOHERTY

Sarah O'HANLON

Gregory Richard O'KANE

Caoimhe O'NEILL

Andrew PEOPLES

Hannah PICKEN

Jayne QUINN

Hope Abigail REDMOND

Samantha STRONGE

Stelby THOMAS

Frances Kathryn THOMPSON

Lynne THORNTON

Ryan TONER

Laura Aishling WALLACE

Matthew WILSON

Second Class Honours, Second Division

Andrew CHEUNG

Kevin CLARKE

Kelly DONAGHY

Ryan DOORLEY

Christine Joan Elizabeth EARLE

Matthew Graeme HARKNESS

Matthew HUNTER

Joshua IRWIN

Jamilatul Wahidah JAMAL RODZI

John Paul KELLY

John Colum LEGGETT

Eleanor Mabel MAGENNIS

Keava Helena MAGUIRE

Eimear MALOY

Ciaran Patrick McKENNA

James Michael MILLAR

Barry MONTAGUE

Connor Isaac David STANLEY

Bachelor of Science

Second Class Honours, First Division

Molly Lucia DUDDY in Pharmaceutical Studies

Second Class Honours, Second Division

Rachel CRAWFORD in Pharmaceutical Studies

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz