Belfast Telegraph

Ulster University graduations: Full list of results June 30 2015

Full list of results and pictures from the University of Ulster graduation ceremony held on June 30 2015.

FACULTY OF ARTS

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Linley Patrick Hamilton

Conn Mac Gabhann

Anna Mavourneen Nolan

 

MASTER OF ARTS

IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Distinction

Stephen McNamee

Pass

Elizabeth Freshwater

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Distinction

Ashton Keith Montgomery

John James Rattigan

Pass

Jacqueline Mary Hayes

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN DANCE

With Second Class Honours Upper Division

Megan O’Kane

With Second Class Honours Lower Division

Paige Lee-Timms

Bruno Machado

Sara McBride

Jade Morrow

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN DRAMA

With First Class Honours

Eileen McMaster

Emma Elizabeth Taylor

With Second Class Honours Upper Division

Cherie Alexandra Bell

Sarah Louise Conaghan

Rachel Cruickshank

Stephen Hall

Robert George Irwin

Megan Keenan

Colleen Rose McGivern

Lynn Murphy

Joseph O’Hagan

Jodie Peden

Laura Young

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Aspinall

Clodagh Clarke

Emma Rose Kennedy

Robyn Elizabeth Lorimer

Ashleigh Lauren McCracken

Rachel Simms

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With Second Class Honours Upper Division

Mark McClatchey

With Third Class Honours

Margo McConnell

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With First Class Honours

Declan Laverty

Duane Andrew Long

Regina McGettigan

Joseph Anthony O’Doherty

With Second Class Honours Upper Division

Mary Doherty

Aoife McLaughlin

Shannon Marie McManus

Siobhan McNelis

Conor Murray

Maedhbh Nic Aindreasa

Liam O Flannagáin

Niamh Quinn

Carleen Meabh Rush

Julie Williamson

With Second Class Honours Lower Division

Chloe Mairead Dunne

Fergal McDonald

Caoimhe McGilloway

Alanna Moore

Maire Ní Dhuifin

Jordan Patrick O’Kane

 

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS

IN DESIGN

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Sheila Bridget McCallan

Ciara McErlean

Tori McGrath

Mickael Pitarresi

With Second Class Honours Upper Division

Amie Boyle

Marie-Clare Duncan

Craig Stafford

 

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS

IN DESIGN

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Marcus Kirk

Matthew McDowell

Cathal Martin O’Kane

With Second Class Honours Upper Division

Elizabeth Moran

 

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS

IN DESIGN

With First Class Honours

Katherine Ellen Hughes

With Second Class Honours Upper Division

Alexander Baird

Barry Daly

Kim Edwards

Shauneen Mallon

Laura McFadden

Emma McKnight

Felicity Smyth

With Second Class Honours Lower Division

Jordan Sandy

Christine Shields

With Third Class Honours

Linda McCausland

 

BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS

With First Class Honours

Claire Sarah Costello

Michael Tom Neil Currie

Emily Charlotte Jones

Eimear McColgan

Sakito Oka

Rachael Mary Victoria Wilson

With Second Class Honours Upper Division

Ryan Cavanagh

Mark Collins

Nolan Euan Donnelly

Phillip Hannon

Tara Heffernan

Michael Anthony Mawhinney

Emma McAree

Hannah McKechnie

Joel McMordie

Campbell Robert Colin Morrison

Fionnuala Owens

Stephanie Quinn

Mary Natalie Rooney

Gavin James Scott

Glenn Sharkey

Megan Frances Thomas

With Second Class Honours Lower Division

Grace Buchanan

Lisa Colbert

Kerry Falconer

Rochelle O’Neill

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE TECHNOLOGIES

With First Class Honours

Joseph Armour

Kirsty Chatterton

Dermot Hughes

Brandon Joseph McCann

Anthony McDonald

Joseph Dominic McLaughlin

With Second Class Honours Upper Division

Laura Bonner

Cathal Doherty

Edel Doherty

Lorcan Hamilton

Anna Marie Hull

Victoria Martin

Aodhan McGowan

Blane O’Donnell

Conrad Stevenson

Damien Walsh

With Second Class Honours Lower Division

Blane Early

Arlene Ferris

Andrew McSparran

Jacinta Storrie

 

ADVANCED CERTIFICATE

IN IRISH STUDIES

With Distinction

Mary Anne Basic

Alina Franziska Becker

Shannon Elizabeth Donnelly

Haleigh Fallyn Evans

Maia Tami Catherine Fujimoto

Holly Kay Kirkpatrick

Klara Johanna Viktoria Koster

Elizabeth Kathleen Stirbens

Katherine Ann Thesing

Michael Scott Whittaker

Kirsten Alice Williams

With Commendation

Sharon Jerim Chin

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN DESIGN

Pass

Emer Hegarty

Adrian Kelly

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN DRAMA

Pass

Emma Lynas

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN DRAMA

Pass

Ritchie Collins-Moore

Sophia Charlotte Reynor

 

DIPLOMA

IN IRISH LANGUAGE

With Distinction

Padraig Boyle

Michelle Comer

Henry Conlan

James Vincent Conway

Maire Bernadette Conway

Niall Coyle

Margaret Rose Donnelly

Margaret Mary Farren

Patrick Joseph Fox

Alannah Toni Furlong

Bernadette Gray

Chris Grimes

Deirdre Kelpie

Emma Loughrey

Catherine Martins

Siobhan McErlean

Patrick McGroarty

John Bernard Mullan

Maria Bernadette Mullan

Odhran Mullan

Ainin Louise Nic An tSionnaigh

Catherine Louise O’Connor

Sean Thomas O’Farrell

Mary Columba Peoples

With Commendation

Aidan Heaney

 

CERTIFICATE

IN IRISH LANGUAGE

With Distinction

Rachael Doherty

Josephine Stemmer

Roisin Ward

 

CERTIFICATE

IN IRISH STUDIES

With Distinction

Caroline Julia Blankenship

Berkley Skye Churchill

Lindsey Joyce Lauritzen

Mary Nee

Marissa Ng

Katherine Swyers Nikodym

Robert Jude Rice

Sarah Lyn Smith

With Commendation

Annika Uriela Bolter

Anne Hauer

Jack Robert Kelly

Sarah Anne Stoltmann

Taylon McCafferty Sumners

 

FACULTY OF COMPUTING AND ENGINEERING

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Gautham Panamoottil Das

 

MASTER OF SCIENCE

IN COMPUTATIONAL INTELLIGENCE

Pass

Peter John McGowan

Donnagh McMahon

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN COMPUTATIONAL INTELLIGENCE

With Distinction

Paul Canning

Pass

Oonagh Harrigan

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN COMPUTING FOR FINANCIAL SERVICES

With Distinction

Cathal Joseph McLaughlin

 

MASTER OF ENGINEERING

IN ELECTRONIC ENGINEERING

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Distinction

Christopher James McCleery

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

David Albert Beck

Ryan Browne

Luke Harkin

Felix Stuart Wentworth

With Second Class Honours Upper Division

Sean Duffy

Dominic Christopher Hasson

Stephen King

James Thomas Richard McAlister

Conor McLaughlin

Glenn David Osborne

With Second Class Honours Lower Division

Sean Coyle

Paul Rocks

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Thomas Campbell Baker Millington

With Second Class Honours Upper Division

Tiarnan Patrick Daly

Diarmuid Shiels

With Second Class Honours Lower Division

Michael Clarke

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With First Class Honours

Shay Williams

With Second Class Honours Upper Division

Niall Paul Lyons

Richard O’Hara

With Second Class Honours Lower Division

Curtis Mitchell

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS

With First Class Honours

Simon Andrew Killen

With Second Class Honours Upper Division

Ciaran Bradley

With Second Class Honours Lower Division

William Campbell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE COMPUTING

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Barry McColgan

Matthew Neal McMaster

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Colum Brolly

Ronan Duddy

Barry Joseph Gilloway

Eamonn McCudden

John Ethan McElreavey

Liam Millar

Andrew Ming

Matthew O’Loughlin

Andrew James Snodgrass

Gordon Taggart

Stuart Dean Thompson

Kenneth John Vaughan

With Second Class Honours Upper Division

Eugene Boyle

David Connolly

Ciaran Dafydd Evans

Stephen Hegarty

Lisa Yvonne Hutchinson

Gary Mathers

Ciaran Vincent McCauley

Natasha McCracken

Oonagh Bridin McDermott

Alastair Ian McKee

Seamus Melaugh

Tanya Morton

Dean Peoples

Rachel Petticrew

Mark Tennyson

Conor Fergus Wallace

Keith Wilson

With Second Class Honours Lower Division

Carlo Angelone

Hugh Cooke

Conor Doherty

Patrick Kelly

Ryan Montgomery

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Kenneth Cruz

Keith Dunne

With Second Class Honours Upper Division

Nathan Villa

With Second Class Honours Lower Division

Brian McMonagle

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE COMPUTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Niall Doherty

Jessica McKenna

Jessica McKeown

Erin Judith Reid

With Second Class Honours Lower Division

Dwayne Andrew Kerr

Simon Rock

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Sarah McClean

Nadine O’Kane

With Second Class Honours Lower Division

Mark Concannon

Naomi Gallagher

Ryan McKinney

Jonathan Mitchell

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE

With First Class Honours

Jingsichao Chen

Timothy Dougan

Kaiyang Zhou

With Second Class Honours Upper Division

Ge Han

James Jayson

Patrick McGarvey

Sushan Wang

With Second Class Honours Lower Division

Jamie Adams

Richard Carlin

Christopher Reilly

With Third Class Honours

Connor Peter McCarron

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE COMPUTING

With Second Class Honours Upper Division

Kirsty Gillen

Kenneth Mulhern

Jonathan Watt

With Second Class Honours Lower Division

Robert Dougan

Daniel Huddleston

Conal John McCluskey

Matthew Norwood

Ria Natasha Ogle

Andrew Thompson

Kenneth Winfield John Walker

With Third Class Honours

Geoffrey Gardiner

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Upper Division

Karl McKinless

Aoife Woodrow

With Second Class Honours Lower Division

Laura O’Neill

With Third Class Honours

Stephen Cullen

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL

PRACTICE

Pass

Chris McGovern

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMPUTER SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Distinction

Clinton Reilly

With Commendation

Kyle O’Kane

Pass

Seamus McLaughlin

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN CREATIVE COMPUTING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Jamie Somers

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Conor McLafferty

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTER SCIENCE

With Distinction

Hector Alonso

Jeanette Angela Doherty

Peter Farrell

With Commendation

Ryan Clarke

Pass

Ryan Butler

Jonathan Warren McCaughan

Daniel Owen

 

Graduating from the Ulster University with a degree in Community Youth Work are Adrian Kelly and Declan Porteous from Londonderry

Martin McKeown

 

Graduating from the Ulster University yesterday with a degree in Law are Mairi Conlon, Natalie Bronkhorst and Stacey Owen                    Martin McKeown

 

FACULTY OF ARTS

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Linley Patrick Hamilton

Conn Mac Gabhann

Anna Mavourneen Nolan

MASTER OF ARTS

IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Distinction

Stephen McNamee

Pass

Elizabeth Freshwater

POSTGRADUATE DIPLOMA IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Distinction

Ashton Keith Montgomery

John James Rattigan

Pass

Jacqueline Mary Hayes

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN DANCE

With Second Class Honours Upper Division

Megan O’Kane

With Second Class Honours Lower Division

Paige Lee-Timms

Bruno Machado

Sara McBride

Jade Morrow

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN DRAMA

With First Class Honours

Eileen McMaster

Emma Elizabeth Taylor

With Second Class Honours Upper Division

Cherie Alexandra Bell

Sarah Louise Conaghan

Rachel Cruickshank

Stephen Hall

Robert George Irwin

Megan Keenan

Colleen Rose McGivern

Lynn Murphy

Joseph O’Hagan

Jodie Peden

Laura Young

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Aspinall

Clodagh Clarke

Emma Rose Kennedy

Robyn Elizabeth Lorimer

Ashleigh Lauren McCracken

Rachel Simms

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With Second Class Honours Upper Division

Mark McClatchey

With Third Class Honours

Margo McConnell

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With First Class Honours

Declan Laverty

Duane Andrew Long

Regina McGettigan

Joseph Anthony O’Doherty

With Second Class Honours Upper Division

Mary Doherty

Aoife McLaughlin

Shannon Marie McManus

Siobhan McNelis

Conor Murray

Maedhbh Nic Aindreasa

Liam O Flannagáin

Niamh Quinn

Carleen Meabh Rush

Julie Williamson

With Second Class Honours Lower Division

Chloe Mairead Dunne

Fergal McDonald

Caoimhe McGilloway

Alanna Moore

Maire Ní Dhuifin

Jordan Patrick O’Kane

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS

IN DESIGN

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Sheila Bridget McCallan

Ciara McErlean

Tori McGrath

Mickael Pitarresi

With Second Class Honours Upper Division

Amie Boyle

Marie-Clare Duncan

Craig Stafford

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS

IN DESIGN

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Marcus Kirk

Matthew McDowell

Cathal Martin O’Kane

With Second Class Honours Upper Division

Elizabeth Moran

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS

IN DESIGN

With First Class Honours

Katherine Ellen Hughes

With Second Class Honours Upper Division

Alexander Baird

Barry Daly

Kim Edwards

Shauneen Mallon

Laura McFadden

Emma McKnight

Felicity Smyth

With Second Class Honours Lower Division

Jordan Sandy

Christine Shields

With Third Class Honours

Linda McCausland

BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS

With First Class Honours

Claire Sarah Costello

Michael Tom Neil Currie

Emily Charlotte Jones

Eimear McColgan

Sakito Oka

Rachael Mary Victoria Wilson

With Second Class Honours Upper Division

Ryan Cavanagh

Mark Collins

Nolan Euan Donnelly

Phillip Hannon

Tara Heffernan

Michael Anthony Mawhinney

Emma McAree

Hannah McKechnie

Joel McMordie

Campbell Robert Colin Morrison

Fionnuala Owens

Stephanie Quinn

Mary Natalie Rooney

Gavin James Scott

Glenn Sharkey

Megan Frances Thomas

With Second Class Honours Lower Division

Grace Buchanan

Lisa Colbert

Kerry Falconer

Rochelle O’Neill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE TECHNOLOGIES

With First Class Honours

Joseph Armour

Kirsty Chatterton

Dermot Hughes

Brandon Joseph McCann

Anthony McDonald

Joseph Dominic McLaughlin

With Second Class Honours Upper Division

Laura Bonner

Cathal Doherty

Edel Doherty

Lorcan Hamilton

Anna Marie Hull

Victoria Martin

Aodhan McGowan

Blane O’Donnell

Conrad Stevenson

Damien Walsh

With Second Class Honours Lower Division

Blane Early

Arlene Ferris

Andrew McSparran

Jacinta Storrie

ADVANCED CERTIFICATE

IN IRISH STUDIES

With Distinction

Mary Anne Basic

Alina Franziska Becker

Shannon Elizabeth Donnelly

Haleigh Fallyn Evans

Maia Tami Catherine Fujimoto

Holly Kay Kirkpatrick

Klara Johanna Viktoria Koster

Elizabeth Kathleen Stirbens

Katherine Ann Thesing

Michael Scott Whittaker

Kirsten Alice Williams

With Commendation

Sharon Jerim Chin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN DESIGN

Pass

Emer Hegarty

Adrian Kelly

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN DRAMA

Pass

Emma Lynas

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN DRAMA

Pass

Ritchie Collins-Moore

Sophia Charlotte Reynor

DIPLOMA

IN IRISH LANGUAGE

With Distinction

Padraig Boyle

Michelle Comer

Henry Conlan

James Vincent Conway

Maire Bernadette Conway

Niall Coyle

Margaret Rose Donnelly

Margaret Mary Farren

Patrick Joseph Fox

Alannah Toni Furlong

Bernadette Gray

Chris Grimes

Deirdre Kelpie

Emma Loughrey

Catherine Martins

Siobhan McErlean

Patrick McGroarty

John Bernard Mullan

Maria Bernadette Mullan

Odhran Mullan

Ainin Louise Nic An tSionnaigh

Catherine Louise O’Connor

Sean Thomas O’Farrell

Mary Columba Peoples

With Commendation

Aidan Heaney

CERTIFICATE

IN IRISH LANGUAGE

With Distinction

Rachael Doherty

Josephine Stemmer

Roisin Ward

CERTIFICATE

IN IRISH STUDIES

With Distinction

Caroline Julia Blankenship

Berkley Skye Churchill

Lindsey Joyce Lauritzen

Mary Nee

Marissa Ng

Katherine Swyers Nikodym

Robert Jude Rice

Sarah Lyn Smith

With Commendation

Annika Uriela Bolter

Anne Hauer

Jack Robert Kelly

Sarah Anne Stoltmann

Taylon McCafferty Sumners

FACULTY OF COMPUTING AND ENGINEERING

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Gautham Panamoottil Das

MASTER OF SCIENCE

IN COMPUTATIONAL INTELLIGENCE

Pass

Peter John McGowan

Donnagh McMahon

POSTGRADUATE DIPLOMA IN COMPUTATIONAL INTELLIGENCE

With Distinction

Paul Canning

Pass

Oonagh Harrigan

POSTGRADUATE DIPLOMA IN COMPUTING FOR FINANCIAL SERVICES

With Distinction

Cathal Joseph McLaughlin

MASTER OF ENGINEERING

IN ELECTRONIC ENGINEERING

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Distinction

Christopher James McCleery

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

David Albert Beck

Ryan Browne

Luke Harkin

Felix Stuart Wentworth

With Second Class Honours Upper Division

Sean Duffy

Dominic Christopher Hasson

Stephen King

James Thomas Richard McAlister

Conor McLaughlin

Glenn David Osborne

With Second Class Honours Lower Division

Sean Coyle

Paul Rocks

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Thomas Campbell Baker Millington

With Second Class Honours Upper Division

Tiarnan Patrick Daly

Diarmuid Shiels

With Second Class Honours Lower Division

Michael Clarke

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With First Class Honours

Shay Williams

With Second Class Honours Upper Division

Niall Paul Lyons

Richard O’Hara

With Second Class Honours Lower Division

Curtis Mitchell

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS

With First Class Honours

Simon Andrew Killen

With Second Class Honours Upper Division

Ciaran Bradley

With Second Class Honours Lower Division

William Campbell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE COMPUTING

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Barry McColgan

Matthew Neal McMaster

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Colum Brolly

Ronan Duddy

Barry Joseph Gilloway

Eamonn McCudden

John Ethan McElreavey

Liam Millar

Andrew Ming

Matthew O’Loughlin

Andrew James Snodgrass

Gordon Taggart

Stuart Dean Thompson

Kenneth John Vaughan

With Second Class Honours Upper Division

Eugene Boyle

David Connolly

Ciaran Dafydd Evans

Stephen Hegarty

Lisa Yvonne Hutchinson

Gary Mathers

Ciaran Vincent McCauley

Natasha McCracken

Oonagh Bridin McDermott

Alastair Ian McKee

Seamus Melaugh

Tanya Morton

Dean Peoples

Rachel Petticrew

Mark Tennyson

Conor Fergus Wallace

Keith Wilson

With Second Class Honours Lower Division

Carlo Angelone

Hugh Cooke

Conor Doherty

Patrick Kelly

Ryan Montgomery

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Kenneth Cruz

Keith Dunne

With Second Class Honours Upper Division

Nathan Villa

With Second Class Honours Lower Division

Brian McMonagle

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE COMPUTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Niall Doherty

Jessica McKenna

Jessica McKeown

Erin Judith Reid

With Second Class Honours Lower Division

Dwayne Andrew Kerr

Simon Rock

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Sarah McClean

Nadine O’Kane

With Second Class Honours Lower Division

Mark Concannon

Naomi Gallagher

Ryan McKinney

Jonathan Mitchell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE

With First Class Honours

Jingsichao Chen

Timothy Dougan

Kaiyang Zhou

With Second Class Honours Upper Division

Ge Han

James Jayson

Patrick McGarvey

Sushan Wang

With Second Class Honours Lower Division

Jamie Adams

Richard Carlin

Christopher Reilly

With Third Class Honours

Connor Peter McCarron

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE COMPUTING

With Second Class Honours Upper Division

Kirsty Gillen

Kenneth Mulhern

Jonathan Watt

With Second Class Honours Lower Division

Robert Dougan

Daniel Huddleston

Conal John McCluskey

Matthew Norwood

Ria Natasha Ogle

Andrew Thompson

Kenneth Winfield John Walker

With Third Class Honours

Geoffrey Gardiner

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Upper Division

Karl McKinless

Aoife Woodrow

With Second Class Honours Lower Division

Laura O’Neill

With Third Class Honours

Stephen Cullen

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL

PRACTICE

Pass

Chris McGovern

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMPUTER SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Distinction

Clinton Reilly

With Commendation

Kyle O’Kane

Pass

Seamus McLaughlin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN CREATIVE COMPUTING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Jamie Somers

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Conor McLafferty

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTER SCIENCE

With Distinction

Hector Alonso

Jeanette Angela Doherty

Peter Farrell

With Commendation

Ryan Clarke

Pass

Ryan Butler

Jonathan Warren McCaughan

Daniel Owen

Belfast Telegraph Digital

Popular

From Belfast Telegraph