Belfast Telegraph

Friday 22 August 2014

University of Ulster, Coleraine graduations - 2 July 2013

Harriet McCullough from Banbridge and Nicole Sloan from Carrickfergus both graduate today with BSc Hons Psychology
Harriet McCullough from Banbridge and Nicole Sloan from Carrickfergus both graduate today with BSc Hons Psychology
Master of Pharmacy graduates Damien Lappin, and Helen Edwards.
Master of Pharmacy graduates Damien Lappin, and Helen Edwards.
Mamie Rock from Lurgan graduated with BSc Hons in Psychology at Coleraine
Mamie Rock from Lurgan graduated with BSc Hons in Psychology at Coleraine

FACULTY OF COMP & ENGINEERING

 

DOCTOR OF PHILOSOPHY


 

Pass

Priyanka Chaurasia

Jennifer Lesley Gillespie

Robert Stuart Henry

Naghmeh Moradpoor Sheykhkanloo

Sergio Pacheco-Sanchez

Timothy John Patterson

 

MASTER OF SCIENCE

IN TELECOMMUNICATIONS AND INTERNET SYSTEMS

 

Pass

Andrew Ryan Hamilton

Barry Anthony Hueston

Penny Loan

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING ARTIFICIAL INTELLIGENCE

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Christopher Newton

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Daniel Devlin

Adrian Hannigan

Amy Hopkins

Stephen Kelso

David Charles James McFadden

David Robert McFaull

 

With Second Class Honours Upper Division

Kathryn Eavanne Beattie

Adam Robert Currie

Rebecca Lynam

Ciara Murphy

Steven William Spence

William Jonathan Samuel Wilmont

 

With Second Class Honours Lower Division

Chloe Barnes

Jonathan Goodman

Daniel McGarry

Christopher Henry McGuinness

Naomi Ruth McMullan

Blaine O'Donnell

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING ARTIFICIAL INTELLIGENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Carrie-Lyn Kane

 

With Second Class Honours Upper Division

Lauren Alexandra Williams

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Craig James Hull

Jonathan Thomas McKinney

 

With Second Class Honours Upper Division

Craig Warwick

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING INTERNET SYSTEMS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Paul William Teague

 

With Second Class Honours Upper Division

Daniel Kelly

Conor Patrick McBay

 

With Second Class Honours Lower Division

William Ritchie Irwin

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING WITH BUSINESS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Nichola Preston

 

With Second Class Honours Lower Division

Grainne Joesphine Fitzpatrick

Nadia Herron

Adam Steele

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING WITH EDUCATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Lower Division

Maria McCormick

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING WITH PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Lower Division

Lee-Anne Duncan

Arlene Amy McKinney

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FINANCIAL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Lee Carson

 

With Second Class Honours Lower Division

Jason Edmund Taylor

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

 

With Second Class Honours Lower Division

Michael Patrick McMaster

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING

 

With First Class Honours

Mark Andrews

 

With Second Class Honours Lower Division

Michael McPoland

Benjamin O'Kane

 

With Third Class Honours

Zoe Clare Campbell

Enda O'Boyle

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

 

With Second Class Honours Upper Division

Mark David Daly

 

With Second Class Honours Lower Division

Aaron Melvyn King

William Alexander Lambe

 

With Third Class Honours

Scott McCrudden

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING INTERNET SYSTEMS

 

With Second Class Honours Upper Division

Steven Adams

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING WITH BUSINESS

 

With Second Class Honours Upper Division

William Armstrong

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING WITH EDUCATION

 

With Second Class Honours Lower Division

Caroline Beagan

 

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE

IN COMPUTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

Pass

Matthew Sterrett

 

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE

IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

Pass

Ryan James Purcell McClarey

 

DIPLOMA

IN COMPUTING

 

With Distinction

David George Kenneth Wilson

 

Pass

Conor Birt

Sarah Morgan

Christopher Todd


ULSTER BUSINESS SCHOOL

 

MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED MANAGEMENT

 

With Distinction

Sinéad Cassley

Susan Hargan

 

Pass

David Lee Campbell

 

MASTER OF SCIENCE

IN FINANCIAL SERVICES

 

With Distinction

Marc Robert Connolly

Fiona Haughey

Bryan Stanley McGreal

 

Pass

Adam Diamond

Zara Din

Sean Heneghan

Nora Elizabeth Winder

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FINANCIAL SERVICES

 

Pass

Ankur Kulhari

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH ENVIRONMENTAL SCIENCE

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Thomas Gray

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With First Class Honours

Sarah Ashe

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CONSUMER STUDIES

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Dearbhla Scott

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

 

With Third Class Honours

Jacqueline Molloy

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BANKING AND FINANCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

James McCullagh

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Louise Grimley

Matthew William Kyle

Elaine Paisley

 

With Second Class Honours Lower Division

Colm McNabola

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Philip Malone Anderson

Andrew McAuley

 

With Second Class Honours Upper Division

Edel Canavan

Mark Kelly

Sarah Louise Marley

Matthew James McKenna

David Phun

Adam Robinson

 

With Second Class Honours Lower Division

Jill Getty

Sinead Majella McGranaghan

Niall Robb

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH EDUCATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Louise Goudie

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Julie Ford

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH MARKETING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Samantha Hanna

Emma Roy Anne McKeown

Jan Louise McMurray

Phoebe Murray

 

With Second Class Honours Upper Division

Grainne Patricia McCrink

Noelle McTeague

Aaron Colin Edward Platt

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH MEDIA STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Kirsty Pollock

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Kathryn Kristina Adams

 

With Second Class Honours Upper Division

Richard Miller

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Jenny Edwards

Ian David Hugh McCracken

 

With Second Class Honours Upper Division

Sarah Josephine Lynch

 

With Second Class Honours Lower Division

Patrina McCooey

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH SPANISH

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Nathan Peadar Grimley

Deborah Rendle

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CONSUMER STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Faye Ellen Bradley

Stephanie Brown

Katie Craig

Michaela Therese Mary Donaghy

Eimear Donnelly

Sarah Elizabeth Gray

Naomi Hall

Samantha Julie Johnston

Rachel McConnell

Ashley Lauren McKeown

Edel McMaster

Lindsay Caroline Walker

Melissa Ashley Warnock

 

With Second Class Honours Upper Division

Kathryn Elaine Annett

Zara Mc Brien

Alison Julia McMullan

Rachael Alexandra Savage

Lauren Tumilty

Mary Wilson

 

With Second Class Honours Lower Division

Cassandra Cully

Danica Johnston

Paula Sargent

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FINANCE AND INVESTMENT ANALYSIS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

James Michael Logue

 

With Second Class Honours Upper Division

Bronagh Mullan

Ciara Murphy

Kathryn Smyth

 

With Second Class Honours Lower Division

Christopher Kearney

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Nicola Mary Armstrong

Sasha Elizabeth Elliott

Karen Frances Kerr

Charlotte Linton

Margaret McCartney

Ruth McCormick

Alisa Pugh

 

With Second Class Honours Lower Division

Alyson Boyle

Ashleigh Chivers

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Ryan Galway

Gearoid O Neill

 

With Second Class Honours Upper Division

Philip Goodwin

Katy Kernohan

Rebecca Mackey

Zoe Carol McCann

Timothy McCollum

Stephen McCrory

Jason Patton

Jason Reed

Elinor Jane Stanley

Kathryn Rebecca Jenine Walker

 

With Second Class Honours Lower Division

Natalie Louise Eastwood

Jonathan Hanna

Neil McAneney

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

 

With First Class Honours

Kim Kinnaird

Conor Quigley

Martin Quigley

Merly Simon

 

With Second Class Honours Upper Division

Michelle Eakin

Yuen Ling Lee

Nele Peiffer

 

With Second Class Honours Lower Division

Padraig Joseph McLoone

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

 

With Second Class Honours Upper Division

Carly Victoria McAuley

Leola Mary McErlane

Cormac Seamus McKay

Alex Wilson

 

With Second Class Honours Lower Division

Rebekah Jane Gaston

Alexandra Wall

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BANKING AND FINANCE

 

With Second Class Honours Upper Division

Laura Angus

Ting Kwok Chau

Bo Xing

 

With Second Class Honours Lower Division

Glenn Baird

Matthew McPolin

Lucie Sherie Russell

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS

 

With First Class Honours

Conall Bond

Sharon Elaine Shirley

 

With Second Class Honours Upper Division

Greg Allen

Cecil Boal

Jonathan Brady

Sinead Mc Connell

 

With Second Class Honours Lower Division

Andrew Briggs

Robert Darragh

Roisin Fionnuala Mullan

James Wales

Thomas Clarke Whittaker

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS MANAGEMENT

 

With First Class Honours

Ryan Sneddon

Martin Scott Wylie

 

With Second Class Honours Upper Division

David Desmond Montgomery Ball

Johnathan Bingham

Deaglan Campbell

Charles Connor

Scott Daly

Jordan Andrew Downs

Nathan Anthony Grimley

Emma Harbottle

Natasha Deborah Hawe

Grace Ella Kinnear

Martina McCartan

Timothy Morrison

Michael Shiels

Amanda Thompson

 

With Second Class Honours Lower Division

Victoria Grace Bailey

Austen Peter Blackburn

Laura Fearnon

David Gordon

Conor Graham

Andrew Houston

Natalie McCreesh

Eoin McGahon

Andrew McIlmoyle

Lewis William Morrison

Kelly Porter

Aaron Alexander Scott

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

 

With Second Class Honours Upper Division

Matthew Barr

Mary Crawford

Ryan Mc Closkey

Paul Jamie Robinson

 

With Second Class Honours Lower Division

Danielle Muldoon

Steven O'Neill

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH COMPUTING

 

With Second Class Honours Upper Division

Ruth Victoria Adams

Orlagh Murray

Neil Thompson

 

With Second Class Honours Lower Division

Rachael Jacqueline Hayes

Aisling McAlister

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH EDUCATION

 

With Second Class Honours Upper Division

Andrew James Chestnutt

Larry Ferguson

Darryl James Nesbitt

 

With Second Class Honours Lower Division

Darren Fusco

Karen McKay

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH FRENCH

 

With Second Class Honours Lower Division

Laura Barbara Ross

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

 

With Second Class Honours Upper Division

Chloe Emma O'Neill

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH MARKETING

 

With First Class Honours

Rachel Alison June Kennedy

Sarah Margaret King

Sarah McMillen

Staci Lauren Elizabeth Ann Smyth

 

With Second Class Honours Upper Division

Patrick Aiken

Samantha Davidson

Hanying Du

Nicole Gordon

Christina Philomena Mc Loughlin

Emma Mary McLoughlin

Andrew Robson

Laurelin Truesdale

 

With Second Class Honours Lower Division

Anthony Brady

Yu He

Robert Jackson

Christopher Michael Jones

David Micheal Kevin Kilpatrick

Nicola Dianne Lauder

Catherine Margaret Logue

Vincent Joseph Walsh

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH PHOTO IMAGING

 

With Second Class Honours Upper Division

Nicole Hunter

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH PSYCHOLOGY

 

With Second Class Honours Upper Division

Adam Richard Long

Ruth Newport

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Alison Louise Bryans

Maria McAllister

Laura Elizabeth McConkey

 

With Second Class Honours Lower Division

Nikita Campbell

Emma Cole

Deborah Mary Sarah Littler

Laura Mills

Karen Mary Elizabeth Munn

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH SPANISH

 

With Second Class Honours Lower Division

Sarah Margaret Mitchell

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CONSUMER STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Claire Hegarty

Nuala Mary McElhinney

Sara Mulligan

Leahona Mary O' Brien

 

With Second Class Honours Lower Division

Hannah Christina Bell

Emma McIvor

Laura Mc Kenna

 

With Third Class Honours

Patrick McGaughey

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FINANCE AND INVESTMENT ANALYSIS

 

With First Class Honours

Shu Cong

Chen Jia

John McSwiggan

Karina Svabauskaite

 

With Second Class Honours Upper Division

Matthew Patrick Baker

Yuhuan Cao

Kirsten Dodsworth

Gavin James Kerr

Baiyu Meng

Lisa O'Neill

Gemma Stewart

Richard Thom

Clare Workman

Yanmin Zhang

 

With Second Class Honours Lower Division

Dalu Che

Laura Conlon

Lynsey Emma Fletcher

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

 

With First Class Honours

Emma Sarah Hewitt

Laura Alexandra Rogan

 

With Second Class Honours Upper Division

Leanne Mary Rachel Moore

 

With Second Class Honours Lower Division

Dawn Blackstock

Leanne Moore

Alison Louise Stewart

Karina Zakurdajeva

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

 

With Second Class Honours Upper Division

Ashleigh Goodfellow

Jane Kerr

Toni Dawn Strawford

 

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

Pass

Nikki Colvin

Kirsty Cassandra Steele

 

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE

IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

Pass

Emma Lesley Simpson

 

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE

IN CONSUMER STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

 

Pass

Kathryn Elizabeth Glasgow

 

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

 

Pass

Susan Anne Lyle

 

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE

IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

 

With Commendation

Eleanor McCullough

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BANKING AND FINANCE

 

Pass

Gino Divito

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BUSINESS

 

Pass

David Michael Mooney

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BUSINESS MANAGEMENT

 

Pass

Simon Allen

Laura Waterworth

 

FACULTY OF ARTS

 

DOCTOR OF PHILOSOPHY

 

Pass

Jennifer Martin

Jennifer Mooney

Robert Joseph Wallace

Muhammad Zubair Iqbal

 

MASTER OF ARTS

IN IRISH LITERATURE IN ENGLISH

 

Pass

Craig Church

 

MASTER OF ARTS

IN PROFESSIONAL TRANSLATION

 

With Distinction

Jenna Leanne Malcomson

 

Pass

Connlaith Ni Raifeartaigh

 

MASTER OF RESEARCH

IN ARTS

 

Pass

Elizabeth MacPherson

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN IRISH LITERATURE IN ENGLISH

 

Pass

Salome Teresa Houston

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PROFESSIONAL TRANSLATION

 

Pass

Sarah Ennis

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH

AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Rebecca McCarthy

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN JOURNALISM WITH MARKETING

AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

 

With Second Class Honours Lower Division

Stuart Campton

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN APPLIED LANGUAGES AND TRANSLATION

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Lee Kirk Coupe

Rachel Mackenzie

Elaina Annmarie Mooney

Elena Morelli

Julie Anne Stockton

 

With Second Class Honours Lower Division

Joanne Coyle

Barry McGuinness

Rachel Jenna Stevenson

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH WITH EDUCATION

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Lower Division

Sonya Gorman

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN EUROPEAN STUDIES WITH HISTORY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

James Nixon Gallagher

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN SPANISH WITH BUSINESS

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Sarah MacKenzie

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN SPANISH WITH MARKETING

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Rory O'Kane

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN SPANISH WITH PHOTO IMAGING

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Lower Division

Roksana Anna Najdek

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN APPLIED LANGUAGES AND TRANSLATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Rachael Thompson

 

With Second Class Honours Upper Division

Stewart Ferguson

Julie Raisa Magee

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN FRENCH AND HISTORY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Lower Division

Susan Nicholl

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN FRENCH AND SPANISH

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Donald David Eastop

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN FRENCH WITH EDUCATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Nicole Moore

 

With Second Class Honours Lower Division

Ereina Kathleen McGrade

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN FRENCH WITH GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Louise Margaret Hanna

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN FRENCH WITH PHOTO IMAGING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Lower Division

Lindsay Bell

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN FRENCH WITH SPANISH

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With Second Class Honours Upper Division

Jessica Emily McKay

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN AMERICAN STUDIES WITH ENGLISH

 

With Third Class Honours

Jeffrey Finikin

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH

 

With First Class Honours

Ciaran Eoin Anderson

Matthew Thomas Quinn

Kendra Anne Reynolds

 

With Second Class Honours Upper Division

Zakk Appleyard

Nicole Bailie

Nyrissa Maureen Doris Cairns

Sophie Calderwood

Olivia Connolly

Daniel Thomas Paul Dennison

Richard Anthony Ferguson

Lesley Glendinning

Michael Kelly

Conor James Lennon

Sara Marion McAlister

Andrea Michelle McCormick

Fearghal Hugh McMahon

Niamh McMillan

Nicola Louise Mulligan

Catherine Ellen O'Kelly

Alexandra Elizabeth Margaret Sha

Annie Maureen Stewart

Gemma Michelle Walker

Christopher Walsh

Martin Winters

Shereen Younes

 

With Second Class Honours Lower Division

Orlanda Simone Brennan

Jamie Charles Bunting

Joseph Gallagher

Sarah Alice Gordon

Dean Hanson

Catherine Harkin

Jennifer Keenan

Nicola Jane Magee

Natasha Deborah McCormick

Sheree Anne McLaughlin

Aine Murphy

Lyndsay Narayan

Catherine Nash

Sofie Louise Paton

Stephanie Pullins

Suzanne Redfern

Oonagh Louise Rodgers

Stephanie Joy Smyth

Alice Storer

 

With Third Class Honours

Joy Anne Linton

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH AND HISTORY

 

With First Class Honours

Belinda Jayne Elizabeth Kennedy

 

With Second Class Honours Upper Division

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz