Belfast Telegraph

University of Ulster graduations December 20, 2016 - full results and pictures

Brave student who went into labour in exam graduates with daughter at side

By Staff Reporter

A Downpatrick woman has told the remarkable story of how she went into labour while sitting one of her final exams at Ulster University.

Brave Shona McLaughlin (23) completed her examination before going to Belfast's Royal Victoria Hospital, where she gave birth to baby Daisy.

Six months on, she has graduated with a BSc (Hons) degree in public relations.

Shona paid tribute to her Ulster University lecturers for being so understanding and supportive throughout her pregnancy, and revealed how she felt when she realised mid-exam that Daisy was on the way.

"When I went into my exam, I was already in the very early stages of labour, but I thought I'd be okay," she said.

"My sister, Louise, drove me to the exam and was waiting outside because I wasn't sure what was going to happen.

"It was good to know she was waiting outside in case I needed to get to the hospital quickly.

"I was able to complete the exam, but as things progressed I knew Daisy was on her way.

"Ironically, I gave birth to Daisy on the day I was scheduled to sit my very last exam, but the university was hugely flexible and set everything up to enable me to sit my exam a few months later. I was so happy and relieved to do so and felt very proud."

"When I first left school, I wanted to work in a magazine or newspaper. However, after researching my options, public relations really appealed to me.

FACULTY OF COMPUTING & ENGINEERING

FACULTY OF COMPUTING & ENGINEERING
DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Phillip Jonathan Hartin
Robert Mc Lister
Joseph Padraig Rafferty
Tamilselvan Velusamy

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCED COMPOSITES AND POLYMERS

Pass
Kieran Gerard McVeigh
Ruairi Murton

MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Distinction
Mark Brolly

Pass
Kevin Vincent May

MASTER OF SCIENCE
IN INDUSTRIAL PRACTICE

Pass
Stephen David Clarke

MASTER OF SCIENCE
IN MANUFACTURING MANAGEMENT

Pass
Paul John Kivelehan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH INFORMATICS

With Distinction
Jacinta McAtamney

Pass
Harold Greenlees

MASTER OF ENGINEERING
IN ELECTRONIC ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Samuel McLaughlin

MASTER OF ENGINEERING
IN ELECTRONIC ENGINEERING

With First Class Honours
Ulrich Benjamin Bleicher
Fabian Willi Brosch
Andreas Dolp
Christoph Fackler
Leonie Gaiser
Manfred Garrecht
Benjamin Geirhos
Michael Haas
Andreas Loeffler
Rene Lusseni
Thomas Rupprecht
Sebastian Schiessler
Georg Schroeck
Christian Schwarzer
Daniel Skladny
Florian Stapler
Gerhard Steininger
Tobias Wagner
Matthias Weber
Markus Zeller

MASTER OF ENGINEERING
IN MECHATRONIC ENGINEERING

With First Class Honours
Cornelia Linder

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN CLEAN TECHNOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Ciaran Joseph McGlinchey

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN ELECTRONIC ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Matthew Hunter

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN ENGINEERING MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Daryl Boyd

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN MECHANICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Pearse McGrath
Connor James Watson

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN SOFTWARE ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Peter Murray

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN CLEAN TECHNOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Lucy Begley

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN MECHATRONIC ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
Raymond Nhembo

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Katherine Rachael Artt

With Second Class Honours Upper Division
Leon O’Neill

With Second Class Honours Lower Division
Crosbie Thomas Stanley Cox
Andrew John Leslie McKeown
Jonathan Swain

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Robinson

With Second Class Honours Lower Division
Megan Porter

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Diarmuid Bogner
Natasha Knox
Laura McHugh

With Second Class Honours Lower Division
Casey Doyle
Ben McGilton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Young-Beamand

With Third Class Honours
Paul McAleenan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Browne
Stephen Michael McParland
James Leslie Neville

With Second Class Honours Lower Division
Laura Brown
Malcolm Lowey
Jonathan Potts

With Third Class Honours
Carlos Cesar Galhos Cardoso

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Lower Division
James McConnell
Tiarnan Russell
Gemma Tummon
Paul Wilson

With Third Class Honours
Brian Cawley
Sean Dorman
Christopher Owens

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Lower Division
Conor McArdle

With Third Class Honours
Charlene Carr

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Thomas Markey

With Second Class Honours Lower Division
Emma Devlin

With Third Class Honours
Anthony Connolly
Scott Kerr

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN TECHNOLOGY WITH DESIGN
With Second Class Honours Upper Division
Stephen McKee
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Matthew Shaw

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MECHANICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation
Alan Hunter

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING SCIENCE

With Commendation
Brendan Breen

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING SYSTEMS

With Distinction
Mervyn Kenneth Elliott

Pass
Kyle Smith

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

With Commendation
Gavin Caldwell

Pass
Jenny Rose Bond

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

Pass
Conor Day
Mark McEvoy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Commendation
Aimee Ruth McAvoy
Cameron Turner

Pass
Ellen Clarke
Christopher James Faulkner
Dwaine Haughian

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MATHEMATICS

Pass
David McKeeman

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation
John Leneghan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTATIONAL FINANCE

With Commendation
Gavin George Ireland

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING SCIENCE

With Distinction
David McMullen

Pass
Jonathan Craig Allen
Steven Elliott
Aaron King
Niall Christopher McGimpsey

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

With Commendation
Matthew Grimes

Pass
Sean Campbell
Joe Dawson
Aimee Devlin
Kyle Flynn
Conor Mackin
Aoife McCloskey
Eimhear McCusker
Michael McGrath
Conor Murphy
Aoife O’Connor
Curtis Robson Rea
Chloe Walker

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENGINEERING

With Commendation
Ciaran Bennett
Peter Joseph Daly
Conleth Hendron
Andrew Lowry

Pass
Christopher Campbell
Darren Clarke
Curtis Mark Millen
Matthew Harry Moore
Shannon Abby Watson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

Pass
Jason Bell
Paige Brady
Damian Campbell
Caoimhe Hegarty
Paul Kerr
Niamh Quinn
Michael David Simpson
Kyle Weekes

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN MATHEMATICS

With Commendation
Sean Martin
Shannon McGurnaghan
Christopher McKeever

Pass
John Hoy
Emma Rice

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES
DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
William Malcolm Christopher Brown
Iain William McGowan

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction
Dorothy Veronica Clarke
Terri Patricia Flood
Kylie Holdback
Gemma O’Donnell

With Commendation
Denise Dockery

Pass
Aisling Jane Davis
Eileen Patricia Dolan
Janet Mary Eves
Sinead Fitzpatrick
Diana Pierags
Emma Regan
Sarah Jean Wink

MASTER OF SCIENCE
IN DEMENTIA STUDIES

Pass
Theresa Adams
Kevin Martin McLaughlin
Majella Olivia O’Donnell
Robert James Standen

MASTER OF SCIENCE
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Distinction
Bertha Dawn Ferguson
Sarah Henderson

Pass
Cathy Hamilton
Sandra Lemon
Peter Mervyn James Magowan
Catharine Mawhinney
Rosemary McCormick
Claire Murnin

MASTER OF SCIENCE
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction
Basmah Fehaid Alharbi
Janette Connolly
Catherine Anne Downey

With Commendation
Marese Camilla Fullen
Gemma Harkin
Siri Marleen Meylahn

Pass
Naomi Clare Davidson
Anna Linzi McIlroy

MASTER OF SCIENCE
IN NURSING

With Distinction
Patrick Gerard Deeny
Jerome Thomas Marley

Pass
Gerard Baxter
Samantha Soltani Rad

MASTER OF SCIENCE
IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

With Distinction
Jonathan Flynn

With Commendation
Blanaid Ellen Carney
Una Delahunt
Kristian Mallon
Eimear Nulty

Pass
Corina Marilyn Weekes

MASTER OF SCIENCE
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Aine Henry

Pass
Gina Daly
Rachael Daniels

MASTER OF SCIENCE
IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Distinction
Alison Jayne Robb

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE MEDICINE

With Distinction
Catriona Laverty

With Commendation
Rioghnach Sinead Bradley
Jamie Maurice Robert McFarland
Kyle David Mortland
Aidan O Neill
Shannon Tracey

Pass
Orlagh Kearns
Colm Mac Rory
Darian Shaw

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

With Distinction
Laura Mahony
Brian Mullen

With Commendation
Allsun Kelly
Katherine McToal
Tara Scully

Pass
Laura Masterson
Barry McGinley
Patrick Joseph McGuigan
Evan Regan
Julie Joanne Sittlington

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

With Distinction
Damian Haslett
Sophie Kiss
Carol McCarthy
Gary Woods

With Commendation
Nabil Murad Abdulkarim
Paul Brady
Brian Fitzpatrick
Tomas Mannion
Garbhan McKevitt
Eunan Quinn
Alexa Robertson

Pass
Kevin Nolan
Rachel Patton

MASTER OF SCIENCE
IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

With Commendation
Ryan Adams
Eimear Kane
Emily Maeve O’Leary

Pass
Hugh Francis Larkin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCING PRACTICE

Pass
Babatunde Festus Jegede

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Distinction
Collette Scullion

Pass
Allison Kathleen Crummey
Marysia Graffin
Tony O’Connor
Brenda Teresa Trainor

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH AND WELLBEING

Pass
Siobhan Dickson
Rachel Skews

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH
With Distinction
Lynsey Katharine Allen

Pass
Scott Sproule

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

Pass
Josh Adrian Mulligan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Julie Martell

With Commendation
Alison Neal
Vicky Ruffle

Pass
Laura Graham
Prasanta Kumar Pradhan
Beth Smart
Nick Smith

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With Distinction
Leanne Nicola Gordon
Michelle Anne Louden
Tracy McAllister

With Commendation
Carol Joanne Adams-Smith
Laura Jenifer Brown
Mary Corey
Anne Crawford
Daphne Elizabeth Glenn
Emer Hand
Naoimh Hughes
Patrica Jayne Kempton
Maria Geraldine Lennon
Linsay Kerry
Cecilia McNeice
Colleen Mulligan
Aine Murray
Ciara O’Reilly
Gillian Sara Mallinson Ross
Lorna Sarah Shannon
Lisa Sharpe
Cathy Smith
Bernadette Thompson
Leanne Turkington
Nicola Louise Wardle

Pass
Laura Alexandra Cherry
Sinead Duggan
Amanda Graham
Elaine Luke
Aisling Martin
Helen Elizabeth-Anne Mathews
Jennifer Murray
Danielle Quinn
Angela Mary Reid
Dionne Sloan
Aine Mary Small

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST NURSING

With Commendation
Christina Coney
Michael Denvir
Niamh Hardy
Sarah McGarrity
Olive McMullan
Keira Maria McParland
Sonya Mitchell
Catherine Elizabeth Moohan
Sarah Helen Ralph
Victoria Susan Shields

Pass
Eleanor Elizabeth Campbell
Maeve Campbell
Maria Gallagher
Elaine Anne Gillespie
Fiona Mc Ardle
Lisa McNiece
Gillian Mary Millar
Linda Marion Murphy
Marian O’Hagan
Elizabeth Margaret Preece

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

Pass
Stephen Henry James Baxter
Majella Louise Campbell
Lisa Marie Cassidy
Ashley Jane Courtney
Aine Doherty
Fiona Fenton
Aine Theresa Kelly
Ursula Kelly
Lisa Magennis
Orla Maginn
Danielle McCartan
Jaclyn Millar
Tshamano Michael Mushapho
Claire Sylvia Stewart
Jennifer Louise Vance

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT AND EXERCISE MEDICINE

Pass
Declan Doherty

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

With Commendation
Sarah Ann Lowry

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction
Pamela Joy Armstrong
Catherine Anne Mackle
Seana Ann Marie Maguire

With Commendation
Caroline McGrath
Anne Quinn

Pass
Fergus Gordon
Fiona O’Byrne Gregan

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

Pass
Sonya Elizabeth Anne McVeigh

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN EDUCATION FOR NURSES AND MIDWIVES

With Commendation
Gail Doak
Eleanor Mcknight Weir

Pass
Elizabeth Theresa Dolan
Charlotte Rebecca Elliott
Maria Gribben
Ciara McCrystal
Judith McIlwee
Sue Patchett
Carly Ann Thompson

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH AND WELLBEING

With Distinction
Katherine Baxter
Vincent Gerard McLarnon

With Commendation
Leanne Coney
Sarah Fiona Crothers
Paula Hamill
Lauren Heaney
Claire Hill
Sarah Kirker
Finbar Anthony McConville
John-Paul McGinley
Chelsea Meeke
Andrea Naylor
Janine Patton
Jacqueline Quinn
Kelly Starrett
Leanne Young

Pass
Kerry Mullan

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

Pass
Sharon Louise Adams
Helena Eva Lynne Shiells

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MEDICINES MANAGEMENT
With Commendation
Lisa Hughes

Pass
Katherine Angela Lavery

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

With Distinction
Pamela Marie Crooks
Catriona Harkin
Karen Kane
Beverley Kim Proctor
Catherine Scullin

With Commendation
Sonya Blythe
Marie Compton
Gina Dickson
Laura Franceska Haire
Claire McClelland
Shirley McGaffin
Marian Bridget McLaughlin
Rachael McMaster
Cailin Mullin
Donal Murray
Sioghan Rogan
Jennifer Rouse

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Giannella Attard
Alison Barrett
Karen Bates
Claire Bayfield
Janet Bianchi
Ann Boyle
Julie Brown
Stephanie Brown
Helen Buswell
Amy Carey
Geraldine Connolly
Rachelle Curtis
Amanda Davies
Colleen De Matos-Ala
Una Dillon
Carey-Anne Dooley
Helenda Edwards
Bernadette Ford
Dawn Frith
Samantha Gibson
Rachel Hall
Jennifer Hancocks
Amy Harrison
Karen Hazard
Annabelle Hippisley
Melanie Jones
Ruth Kiley
Susanne Kohler
Eleanor Lawley
Erynn Linabury
Sara Miller
Natalie Mills
Lucy Morland
Lindsey Mosley
Laura Murray
Susan O’Mahony
Kirsty Rogers
Rachael Sanderson
Rachel Sinclair
Yifat Skehan
Emma Snowdon
Ysella Tremayne
Rebecca Trevarrow

With Commendation
Denise Bird
Morwenna Boisseau
Andrea Evans
Kathy Horne
Melissa Howorth
Sian Pratchett
Jessica Quinn

Pass
Stephen Akers
Saffron Black
Anandhi Boorasamy
Sarah Browne
Judith Colborn
Alan Coutts
Michal Cwiekala
Alison Double
Philippa Else
Mel Homan
Belafonte Hosier
Emma Howell
Rachel Johnson
Lidia Karkocha
Paula Kiley
Andrea Loveridge
Lana Makdisi Elias
Michaela Manchester
Alison May
Maureen McManus
Lynn Mitchell
Amy Moore
James Paterson
Ann Popowich
Brian Purcell
Claire Thomson
Michelle Watson

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

Pass
Kristopher Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
David Shane McCabe
Danielle Tamara Neill

With Second Class Honours Lower Division
Conor Moley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Conor Duggan
James Gaskin
Reece Hamilton

With Second Class Honours Lower Division
Ronan McBrearty

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT: THEORY AND PRACTICE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Maria Doherty

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Second Class Honours Upper Division
Geraldine Gilmore
Thomas Patrick McManus

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY AND IMAGING

With Second Class Honours Lower Division
Laura Mc Manus
Laura O’Hare
Jacqueline Sherrie Percy

With Third Class Honours
Thomas Nicell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HEALTH AND WELLBEING

With First Class Honours
Jackie O’Donovan

With Second Class Honours Upper Division
Lena Hackenberg
Emily Moore

With Second Class Honours Lower Division
Deborah Louise Davis

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HEALTH PHYSIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Claire Louise McGroggan

With Second Class Honours Lower Division
Wonder Mukosera
Caoimhe Maria Smith

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN OCCUPATIONAL THERAPY

With Second Class Honours Upper Division
Judith Henry
Stephen Jennings
Fiona Mac Nally
Claire Marshall
Rachel McKenna

With Second Class Honours Lower Division
Marisa Devine
Stephen Loughrey
Celine O’Hagan
Lauren Sheridan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PHYSIOTHERAPY

With Second Class Honours Upper Division
Emma Marie Connolly
Eoin Mahon
Aimee McGuckin
Emily Mills
Colette Murphy
Claire O’Brien

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PODIATRY

With Second Class Honours Upper Division
Louise Bernadette McConville

With Second Class Honours Lower Division
Daniel Paul Bell
Philip Thomas McComiskey

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN RADIOTHERAPY AND ONCOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Roisin Eimear McShane

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With First Class Honours
Deborah Redfern

With Second Class Honours Upper Division
Ciara Bundy
Anne Teresa Carter
Joanne Martin
Michelle Mullan

With Second Class Honours Lower Division
Emma Jane Buick
Eilis Maria Carlin
Zoe Elizabeth Foster
Loretta Hegarty
Diane Hibbert
Sinead McGurren
Helen McKeown
Kathryn Morgan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPECIALIST NURSING

With Second Class Honours Upper Division
Sharon Chambers
Julie Edmonds
Carmel Kearney
Wendy Elizabeth Kelly
Rachel Elizabeth Stewart

With Second Class Honours Lower Division
Margaret Kelly
Maeve Marley
Lorraine McGovern
Cathy Newell-Hadden

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With First Class Honours
Catherine McKinley

With Second Class Honours Upper Division
Una McCurdy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division
Georgia Rowan Baxter
Ronan Gallen

With Second Class Honours Lower Division
Shane Donnelly
Steven Foreman
Stephen McAlone
Kathryn Moorhead
Stephen Sheridan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Vicki Lauren Anderson

With Third Class Honours
Michael Murphy

ADVANCED CERTIFICATE
IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

Pass
Una Allen
Joan Friel
Careen Susanna Getty
Heather Viola Hanna
Kirsteen Kelly
Serena Lewis
Oonagh Mackle
Sarah Bridget McConnell
Frances McEvoy
Pauline Joanne Sarah Nesbitt

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HEALTHCARE SCIENCE (CARDIAC PHYSIOLOGY)

Pass
Laura Marie Quinn

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN APPLIED HEALTH STUDIES

With Commendation
Lucy Kearney

Pass
Rachel Conway
Brona McLaughlin
Daniel Nelis

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HEALTH PHYSIOLOGY

Pass
Rebecca Johnston

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIUTED LEARNING

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN CONTINUING PROFESSIONAL DEVELOPMENT

With Distinction
Claire Ivreen Nevin

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HIGHER EDUCATION PRACTICE

Pass
Farid Arya
Sarah Atkinson
Caterina Brandoni
Fionnuala Carlin
Hubert Cecotti
Pauline Clancy
Richard Davies
Sinead Furey
Robin Gregg
Abas Hadawey
Norman Hagan
Mildred Hamill
Lisa Victoria Harkness
Matthew David Kearney
Jacqueline Mair
Jolene Alexandria Mairs Dyer
Liadhan McAnena
Mura McCafferty
Paula McClean
Michael McCord
Andrew McDowell
Claire McFeeters
Michael McGibbon
Judith McKnight
Elaine Murray
Marianne O’Connor
Vadivel Parthsarathy
Ruth Plets
Aisling Reid
Angela Rolfe
Jacopo Romoli
Jonathan Seymour
Nikhilkumar Shah
Maria Teresa Simone-Charteris
Paul Slater
Ian Smyth
Sarah Smyth
Heather Stirling
Svetlana Tretsiakova-McNally
Steven Watterson
Laura Wells

CERTIFICATE
IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass
Lauren Bernard
Sarah Brown
Reagan Byrne
Sinead Byrne
Kerred Connolly
Joseph Cunningham
Dana Dance
Sam Denning
Heather Flinn-Williamson
John Paul McCafferty
Cathryn Paula O’Neill
Rose O’Neill
Aimee Elizabeth Orr
Martina Rahman
Sohailur Rahman
Scott Semple
James Toal

FACULTY OF ARTS

MASTER OF ARTS
IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

With Distinction
Stephanie Marilyn Natasha Harper
Catherine Anne Mark

With Commendation
Donna Dianne Docherty
Rebecca Anne O’Rourke
Declan Peter Walsh

Pass
Alan Freeburn
Laura O’Neill

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHOTOGRAPHY

Pass
Nicole Liggett

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Second Class Honours Upper Division
Dearbhla Digney

With Third Class Honours
Roisin Carleton
Donnchadh Fitzsimons

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Distinction
Peter Joseph Deazley

With Commendation
Robert McKillen

Pass
Fionntan McManus
Duibheasa O’Reilly

CERTIFICATE
IN IRISH LANGUAGE

With Distinction
Brian McFaul

FACULTY OF ART, DESIGN AND THE BUILT ENVIRONMENT

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Donal Fergal Cotter
Orla Fitzpatrick
Sungwook Kang
Sergii Kashkarov
Gwyneth Margaret Redpath
Mohammad Salehi Kouhestani
Mirjami Pauliina Schuppert
David Yates

MASTER OF ARCHITECTURE

Pass
Jeffrey Samuel Sergeant

MASTER OF SCIENCE
IN COMMERCIAL MANAGEMENT IN CONSTRUCTION

Pass
Gary Keane-McCloskey

MASTER OF SCIENCE
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

Pass
Paul Grant
Robert McAuley
Andrew Leslie Nicholson

MASTER OF SCIENCE
IN FIRE SAFETY ENGINEERING
With Distinction
John McClean
Hugo Montagne

With Commendation
Ian Edward Dullaghan
Walid Nadjai
Adam John Stewart
Conor Toner

Pass
Conor McBride
MASTER OF SCIENCE
IN INFRASTRUCTURE ENGINEERING

With Distinction
Stephanie Emma Bamford
Simon Byrne
Mark William Gamble
Emma Hamilton
Paul David Magowan
Alan McCready

With Commendation
Stephen Conlon
Patrick Rhais dela Fuente
Mark Donnelly
Jack Flynn
Phillip Stenson
Wai-Sun Wong

Pass
Phillip Brown

MASTER OF SCIENCE
IN REAL ESTATE

With Distinction
Sean Ryan McCaffrey

With Commendation
Alla Balahnicova
Michael Timothy Clarke
Elizabeth O’Hara

Pass
Qian Sun

MASTER OF SCIENCE
IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

With Distinction
Declan John Kelleher

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COMMERCIAL MANAGEMENT IN CONSTRUCTION

Pass
Richard Henry Michael Cullen

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

Pass
Srikanth Panda

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FIRE SAFETY ENGINEERING

With Distinction
Louise Gallagher

Pass
Suzanne Claire Comerford
Daniel Sweeney

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MULTIDISCIPLINARY DESIGN

Pass
David George Cosgrove

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

Pass
Jonathan Cackett
Rory Shane Ferguson
Tomas Sweeney

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COMMERCIAL MANAGEMENT IN CONSTRUCTION

Pass
Ashley Margaret Patricia McGrath

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

Pass
Gerard McGrady

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INFRASTRUCTURE ENGINEERING

Pass
Gary Thomas McDowell

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

With Distinction
Martin Barr

Pass
Tomas McCormack

MASTER OF ENGINEERING
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

Pass
Alan George Doake

MASTER OF SCIENCE
IN PLANNING AND PROPERTY DEVELOPMENT

Pass
Michael Clarke

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Roseanna Isobel Crawford
Jordan Currie

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ARCHITECTURE

With Second Class Honours Lower Division
Megan Anna Ross

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

With Third Class Honours
Cheryl-Ann McKeegan

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN PHOTOGRAPHY

With Second Class Honours Lower Division
Aaron Benjamin North
Tayler Tate

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

With First Class Honours
Anna Duffy
Jaspreet Haair
Gemma McAllister
Margaret McGarrigle
Orlagh Mc Ginnity
Susan Jan Montgomery
Amy Scanlon

With Second Class Honours Upper Division
Chloe Acheson
Egle Narkeviciute
Amy Roulston
Louise Tweed

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Erin McCaul

With Second Class Honours Lower Division
Neil McDonald
Conor Quinn

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
IN INTERIOR DESIGN

With Third Class Honours
Viktorija Doke

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

With Second Class Honours Lower Division
Aine Barry

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
John Colgan
Darragh McGuigan

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

With First Class Honours
Stewart Christopher Mitchell
Stephen John Murphy

With Second Class Honours Upper Division
Alexander Montgomery
Christopher Walker

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Richard Cecil James French

With Third Class Honours
Constance McConville

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING ENGINEERING AND MATERIALS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Cahir David McNaughton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING SURVEYING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Declan Gilmore

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Patrick McElroy

With Second Class Honours Lower Division
Tomas John McCusker

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ENVIRONMENTAL HEALTH
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Caroline Woods

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HOUSING MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Mark Burke

With Third Class Honours
Carla Rosaria Anzellini

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Larissa Ann Wray

With Second Class Honours Upper Division
James Russell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN QUANTITY SURVEYING AND COMMERCIAL MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL
PRACTICE

With First Class Honours
Anthony Joseph McAleese

With Second Class Honours Lower Division
Darren Savage

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN TRANSPORTATION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
James Keenan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING ENGINEERING AND MATERIALS

With Third Class Honours
Conor James Harbinson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING
SURVEYING

With Second Class Honours Lower Division
Ryan Joseph Carron

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Aidan Cromie

With Second Class Honours Lower Division
Craig Stewart

With Third Class Honours
Pauric Toal

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ANIMATION

Pass
Toni Dempster

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ARCHITECTURE

Pass
Jonathan McAteer
Kyle Watt

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUILDING SURVEYING

Pass
Colin Harper

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

Pass
Janet Ann Duignan

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

Pass
Fiona Ellen McMaster

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

Pass
Johnathan Sung

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN PROPERTY INVESTMENT,
APPRAISAL AND DEVELOPMENT

Pass
Andrew Moorcroft

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

Pass
Bianca Catalina Fugaru
Leah McMullan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FINE ART

With Commendation
Clodagh Bryson
Daniel O’Rawe
Robert Alexander Scott

Pass
Emma Gallagher
Teresa Keenan
Blane McNab

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

With Distinction
Kirsty McKerracher
Jonathan Patterson

Pass
Marie-Belle O’Halloran
Ryan Owen

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERACTION DESIGN

Pass
Takashi Nikita Ibbotson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PHOTOGRAPHY

Pass
Tyler Russell

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

Pass
Emma Holly Faloon

DIPLOMA
IN FOUNDATION STUDIES IN ART AND DESIGN

With Distinction
Zoe Wilkinson

With Commendation
Jenna McElvogue
Philip Wood

Pass
Meg Rose Earls
Ilianna Edwards
Lucy Sharpe

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Ali Alfaifi
Ashley Alice McConnell
Philip Monaghan McCready
Brendan McGinley
Andrew Purcell

MASTER OF EDUCATION

With Distinction
Grainne Burness

Pass
Suzanne Mary Looby
Sinead Lynch
Gordon Wilson Patterson

MASTER OF LAWS
IN CLINICAL LEGAL EDUCATION

With Commendation
Sian Patterson-O’Neill
Fiona Quinn
Jan Killips Wright

Pass
Niall Joseph Byrne
Rachael Jane Jeffers
Claire Frances McGuigan
Michael Murphy
Frederick John Reilly

MASTER OF LAWS
IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

With Commendation
Natasha Kay Banfield
Conor Daniel Byrne

Pass
David McDowell
Michelle Isobel Rouse

MASTER OF LAWS
IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

With Distinction
Sakura Atsumi
Leo Green
Olivia Jayne Lucas

With Commendation
Michael Richard Adam Clements
Yutuxin Fu
Joel Moris Ramirez Mendoza
Edy Lynn Sabala Santiago

Pass
Yuhan Leng
Guangzhe Li
Orla O’Hagan

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction
Grace Sandra Hamilton

Pass
Lindsey Elaine Dobbin
Eilish Kilgallon
Clayre Frances Thompson

MASTER OF SCIENCE
IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction
Denise McAnena
Rosanna McComish
Aidan O’Hare
Iolanda Pearse

With Commendation
Catherine Sarah Devlin
Lisa Maria Fagan
Alana Marie Hughes
Caoimhe Jennings
Caoibhe McGee
Jonathan Chad McNair
Barbara Specchia

MASTER OF SCIENCE
IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Distinction
Joseph Patrick Barnes

MASTER OF SCIENCE
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Commendation
Ashleigh Jane O’Neill
Julie West

Pass
Nicole Bowman

MASTER OF SCIENCE
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION

With Distinction
Corrine Heaney
Sean Francis Higgins

With Commendation
Kathryn Elizabeth Douglas
Daniel Joseph Farnan

Pass
Mark Quinn

MASTER OF SCIENCE
IN ENGLISH LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Distinction
Susan Ann Logue

With Commendation
Colleen Gartland

Pass
Elshimaa Mohamed Refaat Mostafa

MASTER OF SCIENCE
IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

Pass
Eileen Rose McAtamney

MASTER OF SCIENCE
IN POLITICAL LOBBYING AND PUBLIC AFFAIRS

With Distinction
Edward Alexander Cooke
Denise Mary Claire Magill
Jennifer Robinson

With Commendation
John Paul McManus

MASTER OF SCIENCE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Commendation
Ruth Kathryn Kingston

MASTER OF SCIENCE
IN RESTORATIVE PRACTICES

With Distinction
Olive Monahan
Karen Margaret Mornin
Sarah Louise Ombler

Pass
Pat Teehan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass
Ursula Tumelty

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Commendation
Marc Connolly Buchanan
Kerry Anne Jamison
Niamh Molloy

Pass
Margaret Ferris Baker
Deborah Mary McBride
Roisin Ann O Donovan
Caralyn Laura Oliver
Jolene Jane Trainor

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN EDUCATION WITH SPECIALISMS

Pass
Aine Callan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENGLISH
LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Distinction
Lynsey Allen

Pass
Oonagh Murray

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH COMMUNICATION

With Commendation
Ifeoma Jennifer Onyekwulu

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

Pass
Amy Elizabeth Wagner

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

Pass
Victoria Margaret McQuilken

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

Pass
Rory Gallagher

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Gillian McAuley

With Commendation
Michael James Ferguson
Adrian Graham
Julie Elizabeth Hall
Carole Anne Kirk
Martina Mageean
Janice McNeill
Elizabeth Tanner

Pass
Andrea Annett
Natasha Louise Connelly
Deborah Dalton
Naomi Frazer
Robyn Jordan Lennox
Jonathan McDevitt
Dominic McLarnon
Laura Ann Rice
Nadine Simpson

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

Pass
Carole Lesley Long

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN RESTORATIVE PRACTICES

Pass
Rory Micheal Doherty

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION WITH PROFESSIONAL
PRACTICE

With Commendation
Ian James O’Dwyer

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Commendation
Michael Ambrose Doherty

Pass
Leah Rebecca Bothwell

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION

With Distinction
Alison Linda Shields

With Commendation
Emma Rafferty

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN EDUCATION
(FURTHER
EDUCATION)

With Commendation
Sheenagh McConville

Pass
Peter McElroy

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

Pass
Jenny Louise McCreedy

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

Pass
Roger Mulligan

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MIDDLE
LEADERSHIP

With Distinction
Jonathan William James Arnold

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Alison Irvine
Angela Olphert

With Commendation
Michael Boyd
Ann Marie Boyle
Kellie Anne Brogan
Claire Doherty
Bruce William Finlay
Allison Forde
Celena Holmes
Laura Irene Kernohan
Stephanie Kerr
Sarah Jane McGreevy
Amanda McMillen
Ryan Murray
Louise Rankin
Jonathan Samuel Smyth
Leanne Elizabeth Snoddy

Pass
Susan Curran
Karen Doherty
Theresa Rose Forbes
Clare Denise Greer
Gavin Colm Hamilton
Donna Marie Hasson
Sarah Robertson Johnston
Judith Mayne
Naomi Marie McCartan
Adele McNiece
Maria McTaggart
Margaret Orr
Elaine Clare Sloan
Conor Steele
Ashley Stewart
Alison Trimble
Donna Welch
Sally-Ann Whiteman

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction
Noel Griffin
Colin Moffett
Michael Thompson
Michael Willis

With Commendation
Sean Paul Ferrin
Stephen Gerard Fitzgerald
Keith Forster
Emmanuel Gault
Ivan Johnston
Gavin James King
Dean Looney
Patricia Eilish McConnell
Anne Marie McGowan
Kim Orchard
Annette Palmer
Bethany Victoria Sinclair-Giardini
Claire Margaret Wright

Pass
Patricia Mary McCann
Philip Alan Robinson

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS
IN LAW

With Second Class Honours Upper Division
Kyle Brown
Aaron Cairns
Sean McKenna
Catherine Neill

With Second Class Honours Lower Division
Patrick Francis Joachum Cunningham
Caolin Grant
Gemma Rafferty

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS
IN LAW WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Mia Goggin

With Second Class Honours Lower Division
Niamh Graham

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL
PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Terence McKernan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION WITH ADVERTISING

With Second Class Honours Upper Division
Alexandra Devenney

With Second Class Honours Lower Division
Richard Brier
Matthew William Heaney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION WITH PUBLIC RELATIONS

With Second Class Honours Upper Division
Eimear Cassidy
Leah George

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNITY YOUTH WORK

With First Class Honours
Ryan Lilley

With Second Class Honours Upper Division
Catherine Teresa Kearney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

With Second Class Honours Upper Division
Allison Elizabeth Crawford

With Second Class Honours Lower Division
Stephanie Broderick
Courtney Stevenson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN LANGUAGE AND LINGUISTICS WITH COUNSELLING

With Second Class Honours Lower Division
Mirjam Sofia Heikkinen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Alex Proudfoot

With Second Class Honours Lower Division
Dale McCrossan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN COUNSELLING

With Second Class Honours Upper Division
Laura Durcan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PUBLIC RELATIONS

With Second Class Honours Upper Division
Shona Mc Laughlin

With Second Class Honours Lower Division
Patrice Therese Lynch
Aoife Mooney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL POLICY

With First Class Honours
Ben McLaughlin

With Second Class Honours Lower Division
Ryan Brown

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL POLICY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Corrie Louise Clifford
Shauna O’Neill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL POLICY WITH SOCIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Jane Heatley

With Third Class Honours
Danielle Taggart

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Kara Kelly

With Second Class Honours Lower Division
Clara Love
Nadine McNally

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIOLOGY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Sophie Lavery

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMMUNICATION

Pass
Olivia Rudden

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMMUNICATION WITH COUNSELLING

Pass
Stephen Laurence Irons

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

Pass
Lynsey Ann Hindmarsh

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN PUBLIC RELATIONS

Pass
Nicole McCann

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMMUNICATION WITH ADVERTISING

Pass
Samuel Gyle

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HEALTH AND SOCIAL CARE POLICY

Pass
Katie Frances Ann Killen

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Commendation
Peter Colivet

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PUBLIC RELATIONS

Pass
Enda Bradley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL POLICY

Pass
Noeleen Sarah McBride

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL POLICY WITH CRIMINOLOGY

Pass
Bridget Mackel
Ryan McCambridge

CERTIFICATE
IN RESTORATIVE PRACTICES

With Commendation
Leanne Abernethy
John Thomas Donnelly
Paul Gallagher
Denise Margretta Catherine Grant
Robert Ian Harris
Franck Saucian
James Wright

Pass
Billy Banda

CERTIFICATE
IN TEACHING

With Distinction
Paula Elizabeth Gilmore
David Johnston
Mark Thomas Lewis

With Commendation
Sarah Victoria Creighton
Gillian Johnston
Laura Margaret Swandel
Aaron Anthony Tedford
Noreen Wall

Pass
Jonathan Mark Bain
Paul Davison
Stephen Latta
Ferdia Conor Young

ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Chien I Chen
Michael Needham
Stella Hoi Yan So

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction
Samuel James Brownlee
Samuel Hall Carson
Matthew Cummings
Ashleigh Dawn Doherty
Alister Reuben Hill
Thomas James Kelly
David Lowry
Jonathan Musgrave McCluskey
Michael McGuigan
Gail Troughton

With Commendation
Michael Patrick Radja

Pass
Sinead Cavanagh
John Donaldson
Mark Hudson
Andrew Robert McCullough
Rassel Al Mustasin Billah Md
William Scott Millar
Fergal Okane
Paul Denis Vaughan

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCED ACCOUNTING

With Distinction
Sem Ghebrezgiabiher
Kathleen Goodman

With Commendation
Sarah Campbell
Charis Elizabeth Irwin
Rachel Cyerene Joan McKee
John Mulholland
Timothy Andrew Alexander Smyth
Edward Robert Wilson

Pass
Sinead Kachroo
Kirsten Theresa McConnell

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED
FINANCE

Pass
Xiao Liu

MASTER OF SCIENCE
IN BUSINESS DEVELOPMENT AND INNOVATION

With Distinction
Conor Conway
Robert Edward Hopkin
Alayne Kinver
Aiden Peter O’Boyle
Marc James Wright

With Commendation
Bader Fuhaid Alharbi
Rocky Jacob
Kerry Wilson

Pass
Emma Brennan
Ben Howard Carter
Gary John Connolly
Orla Donaghy
Barry Folan
Richard Franklyn
Andrea Lenore Hunter
Marian Onikky Murphy

MASTER OF SCIENCE
IN BUSINESS IMPROVEMENT

Pass
Paul Adamson
Colin William McVea
Andy Rebbeck

MASTER OF SCIENCE
IN EXECUTIVE LEADERSHIP

With Distinction
Peter Farrelly
Rosita Mary Fennell
Phil Flanagan
Patricia Gilheaney
Laura Mary Grehan
Virginia Hanrahan
Brian Seamus Hayes
Andrew Irvine Johnston
John Keane
Colin Lauder
Eileen Lee
Padraig Noel Mallon
Declan McGrath
Tomas Patrick Murphy
Kieragh Nelson
Mary Lou Nolan
Dermot James O’Dwyer
Niall Edward O’Loughlin
Colm O’Mahony
Anthony O’Rourke
Andrew Charles Rayner
Pat Ryan
John Finbar Sheehan
John Stephens
Tom Waters

Pass
Declan John Barry
Aisling Costello
Jonathan Glendinning
David Kennedy

MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Distinction
Christine Leung
Cheryll Amanda Taylor
Chilemwa Zimba

Pass
Jacqueline Victoria Armstrong
Deborah Black
Janice Margaret Elliott-Wilson
Danielle Fletcher
Gemma Grant
Jane Lamph
Ashleigh Nadeen Maginess
Ciara McKegney
Jacqui Metcalfe
Nora O’Connor
Heather Robinson
Michelle Jane Shambley
Karen Tourish

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL EVENT
MANAGEMENT

With Distinction
Tina Maria Mullan

With Commendation
Andrew Toye

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL TOURISM MANAGEMENT

With Distinction
Amy Chambers

With Commendation
Maureen Maria Dooher

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT

With Distinction
Philip Patrick McKinney
William Jordan Watson

With Commendation
Abdulrahman Ibrahim Alqoud
Rebecca Bradshaw
Xuhong Chen
Laura Donnan
Julia Duff
Johan Erik Ejdepalm
Abdullah Al Mamun
Ross O’Rourke
Eva Strain
Clare Elizabeth Sullivan

Pass
Abdul Majid Kidwai
Rajeev Ranjan Kumar
Qiwen Luo
Yuan Wang
Yiran Zhao

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT AND CORPORATE GOVERNANCE

With Distinction
Claire De Wet
Brita Mary Foley
Dearbhlaith Harvey
Mary McHugh
Charlotte Amy Partington-McDermott
Jennifer Woods

With Commendation
Kerry Bowman
Elliott Bunting
Sarah Amy Helena Cowan
Dominique Cullen
Leagh Donnelly
Michael Gary Duff
Marc James Gallagher
Ciara Gallen
Andrew Joseph Hillan
Adrian Lonergan
Caoimhe Lowe
Darach Mallon
Pearce Manning
Ita McConville
Jocelyn McCullagh
Teresa Bridget McElroy
James McGlone
Akileshwari Servansingh
Karl Matthew St John

Pass
Jade Margaret Crawford
Donna Creaven
Alexandra Catherine Gracey
Michelle Catherine Keane
Sarah-Louise King
Mark McAlinden
Caoimhe Mairead McManus
Ashlyn Mullin
John Nixon
Peter O’Hara
Rachel Pyne
Natasha Mary Short
James Stevenson
Sarah Elizabeth Teer

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT IN CREATIVE
INDUSTRIES

With Distinction
Sarah Margaret Minihan
Jacqueline O’Hagan

MASTER OF SCIENCE
IN MARKETING

With Distinction
Andrew Bill
Jennifer Rebecca Cash
Curtis Mawhinney
Gavin McDonald
Kathryn McKnight

With Commendation
Bronwyn Elizabeth Atkinson
Andrew Clyde
Andrew Sean Curtin
Lauren Kelly
Rose Marie McLaughlin
Megan McNelis
Karen Elizabeth Pearson

Pass
Madeleine Beattie
Roisin Helen Fee
Eva Greene
Hussein Moustafa
Noel James O’Hare

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT MANAGEMENT

With Distinction
Kristopher Stuart Beech
Antonio Cannillo
Ruth Neill

With Commendation
Rebecca Mary Barry
Gareth Alastair William Gordon Bell
Connor Anthony Boyle
Christopher Clarke
Kelly Elizabeth Fraser
Alastair Morrison Irwin
Anna Kristen Kozniuk
Timothy McCollum
Jordan Michelle Page
James Zuccaro

Pass
Glen Graham
Ross Redman

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCED ACCOUNTING

With Distinction
Dara Donnelly

With Commendation
Chloe Nicole Brown
Claire Crawford
Sarah Darragh
Aisling Hughes
Rachel Macartney
Melissa Bernadette McGrath
Catherine Ruth Moss
James Murdock
Thomas Logan Toner
Alan Kenneth Wallwin

Pass
Michelle Elizabeth Armitage
Luke Martin Grimley
Adam Edward Thomas Hughes
Darragh Keary
Stephen Keenan
Eoghan Maguire
Ryan McAlister
Clare McKeogh
Gail Rocks
Lauren Elizabeth Turnbull

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BUSINESS DEVELOPMENT AND INNOVATION

Pass
Natalia-Maria Patrascu

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Distinction
Alexander John Patrick Deaney

Pass
Liam Glavin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Distinction
Jill Macaulay
Julie Alison Thompson

Pass
Emma Burns
Andrew Robert Dodds
Victoria Julie Irwin
Eamon Keenan
Clare Briege McCrossan
Mandy McQuillan

GRADUATE DIPLOMA
IN ACCOUNTING

Pass
Philip Brendan Cousins
Rachael Coyne
Adwoa Asantewaa Koduah-Sarpong

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN ADVANCED ACCOUNTING

Pass
Alexander Hawthorne

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS DEVELOPMENT AND INNOVATION

With Commendation
Gavin Teggart

Pass
Maria Joao Simoes
Stephen Strain

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Commendation
Ruari Timothy Smith

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

Pass
Maria Antoinette Allen

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MARKETING

With Commendation
Rory Harvey
Dhananjay Kumar

Pass
Nicola Mary Armstrong

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Andrew Burns

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ECONOMICS WITH ACCOUNTANCY STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours
Allyson O’Hanlon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN FINANCE AND INVESTMENT
ANALYSIS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Dylan Flanagan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Andrew William Darlington
Lisa Eastwood

With Second Class Honours Upper Division
Gintare Lenkeviciute

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING

With Second Class Honours Upper Division
Brian Peter Harvey
Jingyu Ma
Matthew Meston

With Second Class Honours Lower Division
Maeve Campbell
Mavis Kanengoni
Owen McKinney
David McMullan
Stephen Stewart

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS

With Second Class Honours Lower Division
Sarah Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Christopher William Boyd
Michael Rees

With Second Class Honours Lower Division
Nicola Bamford
Niamh Clements
Kara Gavin
Adam Thomas Gray
Barry Keenan
Brian Og Rice
Conor Russell
Joel Curtis Rutherford
Laura Rutherford
Ryan Strain

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Nathan James Stansbury

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN FINANCE AND INVESTMENT
ANALYSIS

With Second Class Honours Upper Division
Tong Wu

With Second Class Honours Lower Division
David Hazlett
James Lindsay

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Natalie McBurney

With Second Class Honours Lower Division
Jason Jeffery Cairns
Lakshay Singhal

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MANAGEMENT AND LEADERSHIP DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division
Peter Bingham
Barry Mc Cann
Fiachra McVeigh

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MANAGEMENT PRACTICE

With First Class Honours
Janet Dixon
Keith Robert Gibson
Stephen Patrick John Havern
Eleanor Therese Lynam
Martin O’Kane
Rhonda Louise Agnes Redfern

With Second Class Honours Upper Division
Danielle Curtis
Tom Hardy
Laurence Mario McLaughlin
Jonathan Alexander Michael
Carolann Mure
Carolyn O’Reilly
Aine Clare Stewart
Monika Szczur
Ewelina Trocka

With Second Class Honours Lower Division
Judith Sarah Brannigan

ADVANCED DIPLOMA
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

With Distinction
Michael Andrew Brown
Ann Edith Johnson
Matthew James Keyes

With Commendation
Michelle Binns
Richard Carless
Rachel Emma Eden
Gary Robinson
Debra Lynne White

ADVANCED DIPLOMA
IN MANAGEMENT PRACTICE

With Distinction
Hajar Al-Kaddo
Rachel Elizabeth Collins
Roise Cunningham
Jennifer Mary Hannon
Caroline Kelly
Patricia Kennedy
Ashleigh Margaret Mitchell
Michelle Wilson
John Edward Woods

With Commendation
Barry Baggley
James Canty
Alison Carr
James Davidson
Morgan Anthony Fogarty
Ronan McManus
Ciara Reel
Ryan Reid
Mark Sinclair
Michal Wilczynski

ADVANCED DIPLOMA
IN MONEY ADVICE PRACTICE

Aegrotat
Paddy Joseph Lavery

ADVANCED
CERTIFICATE
IN CUSTOMER CONTACT MANAGEMENT

With Distinction
Laura Clare Beedle
Sarah Gouch

With Commendation
Theresa Nancy McCabe
Mitchell Pink

Pass
Sharon Ann Glen

ADVANCED
CERTIFICATE
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

With Commendation
Neill Edward Cook

ASSOCIATE
BACHELOR’S
DEGREE
IN ACCOUNTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Colum Higgins

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ACCOUNTING

Pass
Nicola Kerr
Adam McCleary
Louise Clare McMullan

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES

Pass
Hoi Ching Lee

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

With Commendation
Hannah Waring

Pass
Ian Healy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MANAGEMENT AND LEADERSHIP DEVELOPMENT
Pass
Bartosz Wilczewski

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS ECONOMICS

Pass
Daniel John Fields
Seaneen Louise Neill
Jason Tierney

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS ECONOMICS WITH ACCOUNTING STUDIES

Pass
Caolan Doherty
Michael Dunne

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS STUDIES

With Distinction
Julia Margaret Helen Irvine

Pass
Emma Louise Beattie
Rebecca Cunningham
Shannon Heatley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CULINARY ARTS MANAGEMENT

With Commendation
Janine Lilley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FINANCE AND INVESTMENT ANALYSIS

Pass
Steven Bigger
Sean O Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

With Commendation
Darren Cush

Pass
Marc Doran
Tanya Kelly
Daniel Morrison
Daniel Robinson
Nicole Warren

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN MARKETING

Pass
James Connolly
Sara Anne Fearon
Danny Mc Elhatton

CERTIFICATE
IN MANAGEMENT PRACTICE

With Distinction
Ciara Burnell
Thomas Anthony Finlay
Paula Ann Kiernan
Helen Catherine Lavery
John Gerard McCabe
Louise Dempster-O’Neil

With Commendation
Hayley McBride
Emily Mc Farland
Aisling Ni Labhrai

FACULTY OF COMPUTING & ENGINEERING
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Pass
Phillip Jonathan Hartin
Robert Mc Lister
Joseph Padraig Rafferty
Tamilselvan Velusamy

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCED COMPOSITES AND POLYMERS
Pass
Kieran Gerard McVeigh
Ruairi Murton

MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Distinction
Mark Brolly

Pass
Kevin Vincent May

MASTER OF SCIENCE
IN INDUSTRIAL PRACTICE

Pass
Stephen David Clarke

MASTER OF SCIENCE
IN MANUFACTURING MANAGEMENT

Pass
Paul John Kivelehan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH INFORMATICS

With Distinction
Jacinta McAtamney

Pass
Harold Greenlees

MASTER OF ENGINEERING
IN ELECTRONIC ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Samuel McLaughlin

MASTER OF ENGINEERING
IN ELECTRONIC ENGINEERING

With First Class Honours
Ulrich Benjamin Bleicher
Fabian Willi Brosch
Andreas Dolp
Christoph Fackler
Leonie Gaiser
Manfred Garrecht
Benjamin Geirhos
Michael Haas
Andreas Loeffler
Rene Lusseni
Thomas Rupprecht
Sebastian Schiessler
Georg Schroeck
Christian Schwarzer
Daniel Skladny
Florian Stapler
Gerhard Steininger
Tobias Wagner
Matthias Weber
Markus Zeller

MASTER OF ENGINEERING
IN MECHATRONIC ENGINEERING

With First Class Honours
Cornelia Linder

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN CLEAN TECHNOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Ciaran Joseph McGlinchey

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN ELECTRONIC ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Matthew Hunter

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN ENGINEERING MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Daryl Boyd

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN MECHANICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Pearse McGrath
Connor James Watson

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN SOFTWARE ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Peter Murray

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN CLEAN TECHNOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Lucy Begley

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN MECHATRONIC ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
Raymond Nhembo

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Katherine Rachael Artt

With Second Class Honours Upper Division
Leon O’Neill

With Second Class Honours Lower Division
Crosbie Thomas Stanley Cox
Andrew John Leslie McKeown
Jonathan Swain

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Robinson

With Second Class Honours Lower Division
Megan Porter

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Diarmuid Bogner
Natasha Knox
Laura McHugh

With Second Class Honours Lower Division
Casey Doyle
Ben McGilton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Young-Beamand

With Third Class Honours
Paul McAleenan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Browne
Stephen Michael McParland
James Leslie Neville

With Second Class Honours Lower Division
Laura Brown
Malcolm Lowey
Jonathan Potts

With Third Class Honours
Carlos Cesar Galhos Cardoso

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Lower Division
James McConnell
Tiarnan Russell
Gemma Tummon
Paul Wilson

With Third Class Honours
Brian Cawley
Sean Dorman
Christopher Owens

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Lower Division
Conor McArdle

With Third Class Honours
Charlene Carr

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Thomas Markey

With Second Class Honours Lower Division
Emma Devlin

With Third Class Honours
Anthony Connolly
Scott Kerr

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN TECHNOLOGY WITH DESIGN
With Second Class Honours Upper Division
Stephen McKee
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
Pass
Matthew Shaw
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MECHANICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation
Alan Hunter

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING SCIENCE

With Commendation
Brendan Breen

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING SYSTEMS

With Distinction
Mervyn Kenneth Elliott

Pass
Kyle Smith

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

With Commendation
Gavin Caldwell

Pass
Jenny Rose Bond

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

Pass
Conor Day
Mark McEvoy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Commendation
Aimee Ruth McAvoy
Cameron Turner

Pass
Ellen Clarke
Christopher James Faulkner
Dwaine Haughian

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MATHEMATICS

Pass
David McKeeman

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation
John Leneghan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTATIONAL FINANCE

With Commendation
Gavin George Ireland

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING SCIENCE

With Distinction
David McMullen

Pass
Jonathan Craig Allen
Steven Elliott
Aaron King
Niall Christopher McGimpsey

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

With Commendation
Matthew Grimes

Pass
Sean Campbell
Joe Dawson
Aimee Devlin
Kyle Flynn
Conor Mackin
Aoife McCloskey
Eimhear McCusker
Michael McGrath
Conor Murphy
Aoife O’Connor
Curtis Robson Rea
Chloe Walker

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENGINEERING

With Commendation
Ciaran Bennett
Peter Joseph Daly
Conleth Hendron
Andrew Lowry

Pass
Christopher Campbell
Darren Clarke
Curtis Mark Millen
Matthew Harry Moore
Shannon Abby Watson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

Pass
Jason Bell
Paige Brady
Damian Campbell
Caoimhe Hegarty
Paul Kerr
Niamh Quinn
Michael David Simpson
Kyle Weekes

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN MATHEMATICS

With Commendation
Sean Martin
Shannon McGurnaghan
Christopher McKeever

Pass
John Hoy
Emma Rice
FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES
DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
William Malcolm Christopher Brown
Iain William McGowan

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction
Dorothy Veronica Clarke
Terri Patricia Flood
Kylie Holdback
Gemma O’Donnell

With Commendation
Denise Dockery

Pass
Aisling Jane Davis
Eileen Patricia Dolan
Janet Mary Eves
Sinead Fitzpatrick
Diana Pierags
Emma Regan
Sarah Jean Wink

MASTER OF SCIENCE
IN DEMENTIA STUDIES

Pass
Theresa Adams
Kevin Martin McLaughlin
Majella Olivia O’Donnell
Robert James Standen

MASTER OF SCIENCE
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Distinction
Bertha Dawn Ferguson
Sarah Henderson

Pass
Cathy Hamilton
Sandra Lemon
Peter Mervyn James Magowan
Catharine Mawhinney
Rosemary McCormick
Claire Murnin

MASTER OF SCIENCE
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction
Basmah Fehaid Alharbi
Janette Connolly
Catherine Anne Downey

With Commendation
Marese Camilla Fullen
Gemma Harkin
Siri Marleen Meylahn

Pass
Naomi Clare Davidson
Anna Linzi McIlroy

MASTER OF SCIENCE
IN NURSING

With Distinction
Patrick Gerard Deeny
Jerome Thomas Marley

Pass
Gerard Baxter
Samantha Soltani Rad

MASTER OF SCIENCE
IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

With Distinction
Jonathan Flynn

With Commendation
Blanaid Ellen Carney
Una Delahunt
Kristian Mallon
Eimear Nulty

Pass
Corina Marilyn Weekes

MASTER OF SCIENCE
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Aine Henry

Pass
Gina Daly
Rachael Daniels

MASTER OF SCIENCE
IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Distinction
Alison Jayne Robb

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE MEDICINE

With Distinction
Catriona Laverty

With Commendation
Rioghnach Sinead Bradley
Jamie Maurice Robert McFarland
Kyle David Mortland
Aidan O Neill
Shannon Tracey

Pass
Orlagh Kearns
Colm Mac Rory
Darian Shaw

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

With Distinction
Laura Mahony
Brian Mullen

With Commendation
Allsun Kelly
Katherine McToal
Tara Scully

Pass
Laura Masterson
Barry McGinley
Patrick Joseph McGuigan
Evan Regan
Julie Joanne Sittlington

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

With Distinction
Damian Haslett
Sophie Kiss
Carol McCarthy
Gary Woods

With Commendation
Nabil Murad Abdulkarim
Paul Brady
Brian Fitzpatrick
Tomas Mannion
Garbhan McKevitt
Eunan Quinn
Alexa Robertson

Pass
Kevin Nolan
Rachel Patton

MASTER OF SCIENCE
IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

With Commendation
Ryan Adams
Eimear Kane
Emily Maeve O’Leary

Pass
Hugh Francis Larkin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCING PRACTICE

Pass
Babatunde Festus Jegede

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Distinction
Collette Scullion

Pass
Allison Kathleen Crummey
Marysia Graffin
Tony O’Connor
Brenda Teresa Trainor

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH AND WELLBEING

Pass
Siobhan Dickson
Rachel Skews

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH
With Distinction
Lynsey Katharine Allen

Pass
Scott Sproule

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

Pass
Josh Adrian Mulligan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Julie Martell

With Commendation
Alison Neal
Vicky Ruffle

Pass
Laura Graham
Prasanta Kumar Pradhan
Beth Smart
Nick Smith

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With Distinction
Leanne Nicola Gordon
Michelle Anne Louden
Tracy McAllister

With Commendation
Carol Joanne Adams-Smith
Laura Jenifer Brown
Mary Corey
Anne Crawford
Daphne Elizabeth Glenn
Emer Hand
Naoimh Hughes
Patrica Jayne Kempton
Maria Geraldine Lennon
Linsay Kerry
Cecilia McNeice
Colleen Mulligan
Aine Murray
Ciara O’Reilly
Gillian Sara Mallinson Ross
Lorna Sarah Shannon
Lisa Sharpe
Cathy Smith
Bernadette Thompson
Leanne Turkington
Nicola Louise Wardle

Pass
Laura Alexandra Cherry
Sinead Duggan
Amanda Graham
Elaine Luke
Aisling Martin
Helen Elizabeth-Anne Mathews
Jennifer Murray
Danielle Quinn
Angela Mary Reid
Dionne Sloan
Aine Mary Small

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST NURSING

With Commendation
Christina Coney
Michael Denvir
Niamh Hardy
Sarah McGarrity
Olive McMullan
Keira Maria McParland
Sonya Mitchell
Catherine Elizabeth Moohan
Sarah Helen Ralph
Victoria Susan Shields

Pass
Eleanor Elizabeth Campbell
Maeve Campbell
Maria Gallagher
Elaine Anne Gillespie
Fiona Mc Ardle
Lisa McNiece
Gillian Mary Millar
Linda Marion Murphy
Marian O’Hagan
Elizabeth Margaret Preece

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

Pass
Stephen Henry James Baxter
Majella Louise Campbell
Lisa Marie Cassidy
Ashley Jane Courtney
Aine Doherty
Fiona Fenton
Aine Theresa Kelly
Ursula Kelly
Lisa Magennis
Orla Maginn
Danielle McCartan
Jaclyn Millar
Tshamano Michael Mushapho
Claire Sylvia Stewart
Jennifer Louise Vance

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT AND EXERCISE MEDICINE

Pass
Declan Doherty

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

With Commendation
Sarah Ann Lowry

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction
Pamela Joy Armstrong
Catherine Anne Mackle
Seana Ann Marie Maguire

With Commendation
Caroline McGrath
Anne Quinn

Pass
Fergus Gordon
Fiona O’Byrne Gregan

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

Pass
Sonya Elizabeth Anne McVeigh

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN EDUCATION FOR NURSES AND MIDWIVES

With Commendation
Gail Doak
Eleanor Mcknight Weir

Pass
Elizabeth Theresa Dolan
Charlotte Rebecca Elliott
Maria Gribben
Ciara McCrystal
Judith McIlwee
Sue Patchett
Carly Ann Thompson

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH AND WELLBEING

With Distinction
Katherine Baxter
Vincent Gerard McLarnon

With Commendation
Leanne Coney
Sarah Fiona Crothers
Paula Hamill
Lauren Heaney
Claire Hill
Sarah Kirker
Finbar Anthony McConville
John-Paul McGinley
Chelsea Meeke
Andrea Naylor
Janine Patton
Jacqueline Quinn
Kelly Starrett
Leanne Young

Pass
Kerry Mullan

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

Pass
Sharon Louise Adams
Helena Eva Lynne Shiells

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MEDICINES MANAGEMENT
With Commendation
Lisa Hughes

Pass
Katherine Angela Lavery

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

With Distinction
Pamela Marie Crooks
Catriona Harkin
Karen Kane
Beverley Kim Proctor
Catherine Scullin

With Commendation
Sonya Blythe
Marie Compton
Gina Dickson
Laura Franceska Haire
Claire McClelland
Shirley McGaffin
Marian Bridget McLaughlin
Rachael McMaster
Cailin Mullin
Donal Murray
Sioghan Rogan
Jennifer Rouse

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Giannella Attard
Alison Barrett
Karen Bates
Claire Bayfield
Janet Bianchi
Ann Boyle
Julie Brown
Stephanie Brown
Helen Buswell
Amy Carey
Geraldine Connolly
Rachelle Curtis
Amanda Davies
Colleen De Matos-Ala
Una Dillon
Carey-Anne Dooley
Helenda Edwards
Bernadette Ford
Dawn Frith
Samantha Gibson
Rachel Hall
Jennifer Hancocks
Amy Harrison
Karen Hazard
Annabelle Hippisley
Melanie Jones
Ruth Kiley
Susanne Kohler
Eleanor Lawley
Erynn Linabury
Sara Miller
Natalie Mills
Lucy Morland
Lindsey Mosley
Laura Murray
Susan O’Mahony
Kirsty Rogers
Rachael Sanderson
Rachel Sinclair
Yifat Skehan
Emma Snowdon
Ysella Tremayne
Rebecca Trevarrow

With Commendation
Denise Bird
Morwenna Boisseau
Andrea Evans
Kathy Horne
Melissa Howorth
Sian Pratchett
Jessica Quinn

Pass
Stephen Akers
Saffron Black
Anandhi Boorasamy
Sarah Browne
Judith Colborn
Alan Coutts
Michal Cwiekala
Alison Double
Philippa Else
Mel Homan
Belafonte Hosier
Emma Howell
Rachel Johnson
Lidia Karkocha
Paula Kiley
Andrea Loveridge
Lana Makdisi Elias
Michaela Manchester
Alison May
Maureen McManus
Lynn Mitchell
Amy Moore
James Paterson
Ann Popowich
Brian Purcell
Claire Thomson
Michelle Watson

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

Pass
Kristopher Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
David Shane McCabe
Danielle Tamara Neill

With Second Class Honours Lower Division
Conor Moley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Conor Duggan
James Gaskin
Reece Hamilton

With Second Class Honours Lower Division
Ronan McBrearty

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT: THEORY AND PRACTICE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Maria Doherty

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Second Class Honours Upper Division
Geraldine Gilmore
Thomas Patrick McManus

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY AND IMAGING

With Second Class Honours Lower Division
Laura Mc Manus
Laura O’Hare
Jacqueline Sherrie Percy

With Third Class Honours
Thomas Nicell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HEALTH AND WELLBEING

With First Class Honours
Jackie O’Donovan

With Second Class Honours Upper Division
Lena Hackenberg
Emily Moore

With Second Class Honours Lower Division
Deborah Louise Davis

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HEALTH PHYSIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Claire Louise McGroggan

With Second Class Honours Lower Division
Wonder Mukosera
Caoimhe Maria Smith

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN OCCUPATIONAL THERAPY

With Second Class Honours Upper Division
Judith Henry
Stephen Jennings
Fiona Mac Nally
Claire Marshall
Rachel McKenna

With Second Class Honours Lower Division
Marisa Devine
Stephen Loughrey
Celine O’Hagan
Lauren Sheridan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PHYSIOTHERAPY

With Second Class Honours Upper Division
Emma Marie Connolly
Eoin Mahon
Aimee McGuckin
Emily Mills
Colette Murphy
Claire O’Brien

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PODIATRY

With Second Class Honours Upper Division
Louise Bernadette McConville

With Second Class Honours Lower Division
Daniel Paul Bell
Philip Thomas McComiskey

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN RADIOTHERAPY AND ONCOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Roisin Eimear McShane

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With First Class Honours
Deborah Redfern

With Second Class Honours Upper Division
Ciara Bundy
Anne Teresa Carter
Joanne Martin
Michelle Mullan

With Second Class Honours Lower Division
Emma Jane Buick
Eilis Maria Carlin
Zoe Elizabeth Foster
Loretta Hegarty
Diane Hibbert
Sinead McGurren
Helen McKeown
Kathryn Morgan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPECIALIST NURSING

With Second Class Honours Upper Division
Sharon Chambers
Julie Edmonds
Carmel Kearney
Wendy Elizabeth Kelly
Rachel Elizabeth Stewart

With Second Class Honours Lower Division
Margaret Kelly
Maeve Marley
Lorraine McGovern
Cathy Newell-Hadden

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With First Class Honours
Catherine McKinley

With Second Class Honours Upper Division
Una McCurdy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division
Georgia Rowan Baxter
Ronan Gallen

With Second Class Honours Lower Division
Shane Donnelly
Steven Foreman
Stephen McAlone
Kathryn Moorhead
Stephen Sheridan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORT STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Vicki Lauren Anderson

With Third Class Honours
Michael Murphy

ADVANCED CERTIFICATE
IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

Pass
Una Allen
Joan Friel
Careen Susanna Getty
Heather Viola Hanna
Kirsteen Kelly
Serena Lewis
Oonagh Mackle
Sarah Bridget McConnell
Frances McEvoy
Pauline Joanne Sarah Nesbitt

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HEALTHCARE SCIENCE (CARDIAC PHYSIOLOGY)

Pass
Laura Marie Quinn

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN APPLIED HEALTH STUDIES

With Commendation
Lucy Kearney

Pass
Rachel Conway
Brona McLaughlin
Daniel Nelis

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HEALTH PHYSIOLOGY

Pass
Rebecca Johnston
ACCESS, DIGITAL AND DISTRIUTED LEARNING

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN CONTINUING PROFESSIONAL DEVELOPMENT

With Distinction
Claire Ivreen Nevin

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HIGHER EDUCATION PRACTICE

Pass
Farid Arya
Sarah Atkinson
Caterina Brandoni
Fionnuala Carlin
Hubert Cecotti
Pauline Clancy
Richard Davies
Sinead Furey
Robin Gregg
Abas Hadawey
Norman Hagan
Mildred Hamill
Lisa Victoria Harkness
Matthew David Kearney
Jacqueline Mair
Jolene Alexandria Mairs Dyer
Liadhan McAnena
Mura McCafferty
Paula McClean
Michael McCord
Andrew McDowell
Claire McFeeters
Michael McGibbon
Judith McKnight
Elaine Murray
Marianne O’Connor
Vadivel Parthsarathy
Ruth Plets
Aisling Reid
Angela Rolfe
Jacopo Romoli
Jonathan Seymour
Nikhilkumar Shah
Maria Teresa Simone-Charteris
Paul Slater
Ian Smyth
Sarah Smyth
Heather Stirling
Svetlana Tretsiakova-McNally
Steven Watterson
Laura Wells

CERTIFICATE
IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass
Lauren Bernard
Sarah Brown
Reagan Byrne
Sinead Byrne
Kerred Connolly
Joseph Cunningham
Dana Dance
Sam Denning
Heather Flinn-Williamson
John Paul McCafferty
Cathryn Paula O’Neill
Rose O’Neill
Aimee Elizabeth Orr
Martina Rahman
Sohailur Rahman
Scott Semple
James Toal
FACULTY OF ARTS

MASTER OF ARTS
IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

With Distinction
Stephanie Marilyn Natasha Harper
Catherine Anne Mark

With Commendation
Donna Dianne Docherty
Rebecca Anne O’Rourke
Declan Peter Walsh

Pass
Alan Freeburn
Laura O’Neill
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHOTOGRAPHY
Pass
Nicole Liggett

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Second Class Honours Upper Division
Dearbhla Digney

With Third Class Honours
Roisin Carleton
Donnchadh Fitzsimons

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Distinction
Peter Joseph Deazley

With Commendation
Robert McKillen

Pass
Fionntan McManus
Duibheasa O’Reilly

CERTIFICATE
IN IRISH LANGUAGE

With Distinction
Brian McFaul
FACULTY OF ART, DESIGN AND THE BUILT ENVIRONMENT

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Donal Fergal Cotter
Orla Fitzpatrick
Sungwook Kang
Sergii Kashkarov
Gwyneth Margaret Redpath
Mohammad Salehi Kouhestani
Mirjami Pauliina Schuppert
David Yates

MASTER OF ARCHITECTURE

Pass
Jeffrey Samuel Sergeant

MASTER OF SCIENCE
IN COMMERCIAL MANAGEMENT IN CONSTRUCTION

Pass
Gary Keane-McCloskey

MASTER OF SCIENCE
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

Pass
Paul Grant
Robert McAuley
Andrew Leslie Nicholson

MASTER OF SCIENCE
IN FIRE SAFETY ENGINEERING
With Distinction
John McClean
Hugo Montagne

With Commendation
Ian Edward Dullaghan
Walid Nadjai
Adam John Stewart
Conor Toner

Pass
Conor McBride
MASTER OF SCIENCE
IN INFRASTRUCTURE ENGINEERING

With Distinction
Stephanie Emma Bamford
Simon Byrne
Mark William Gamble
Emma Hamilton
Paul David Magowan
Alan McCready

With Commendation
Stephen Conlon
Patrick Rhais dela Fuente
Mark Donnelly
Jack Flynn
Phillip Stenson
Wai-Sun Wong

Pass
Phillip Brown

MASTER OF SCIENCE
IN REAL ESTATE

With Distinction
Sean Ryan McCaffrey

With Commendation
Alla Balahnicova
Michael Timothy Clarke
Elizabeth O’Hara

Pass
Qian Sun

MASTER OF SCIENCE
IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

With Distinction
Declan John Kelleher

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COMMERCIAL MANAGEMENT IN CONSTRUCTION

Pass
Richard Henry Michael Cullen

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

Pass
Srikanth Panda

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FIRE SAFETY ENGINEERING

With Distinction
Louise Gallagher
Pass
Suzanne Claire Comerford
Daniel Sweeney

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MULTIDISCIPLINARY DESIGN

Pass
David George Cosgrove

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

Pass
Jonathan Cackett
Rory Shane Ferguson
Tomas Sweeney

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COMMERCIAL MANAGEMENT IN CONSTRUCTION

Pass
Ashley Margaret Patricia McGrath

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

Pass
Gerard McGrady

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INFRASTRUCTURE ENGINEERING

Pass
Gary Thomas McDowell

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

With Distinction
Martin Barr

Pass
Tomas McCormack

MASTER OF ENGINEERING
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

Pass
Alan George Doake

MASTER OF SCIENCE
IN PLANNING AND PROPERTY DEVELOPMENT

Pass
Michael Clarke

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Roseanna Isobel Crawford
Jordan Currie

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ARCHITECTURE

With Second Class Honours Lower Division
Megan Anna Ross

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

With Third Class Honours
Cheryl-Ann McKeegan

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN PHOTOGRAPHY

With Second Class Honours Lower Division
Aaron Benjamin North
Tayler Tate

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

With First Class Honours
Anna Duffy
Jaspreet Haair
Gemma McAllister
Margaret McGarrigle
Orlagh Mc Ginnity
Susan Jan Montgomery
Amy Scanlon

With Second Class Honours Upper Division
Chloe Acheson
Egle Narkeviciute
Amy Roulston
Louise Tweed

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Erin McCaul

With Second Class Honours Lower Division
Neil McDonald
Conor Quinn

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
IN INTERIOR DESIGN

With Third Class Honours
Viktorija Doke

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

With Second Class Honours Lower Division
Aine Barry

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
John Colgan
Darragh McGuigan

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

With First Class Honours
Stewart Christopher Mitchell
Stephen John Murphy

With Second Class Honours Upper Division
Alexander Montgomery
Christopher Walker

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Richard Cecil James French

With Third Class Honours
Constance McConville

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING ENGINEERING AND MATERIALS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Cahir David McNaughton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING SURVEYING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Declan Gilmore

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Patrick McElroy

With Second Class Honours Lower Division
Tomas John McCusker

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ENVIRONMENTAL HEALTH
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Caroline Woods

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HOUSING MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Mark Burke

With Third Class Honours
Carla Rosaria Anzellini

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Larissa Ann Wray

With Second Class Honours Upper Division
James Russell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN QUANTITY SURVEYING AND COMMERCIAL MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL
PRACTICE

With First Class Honours
Anthony Joseph McAleese

With Second Class Honours Lower Division
Darren Savage

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN TRANSPORTATION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
James Keenan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING ENGINEERING AND MATERIALS

With Third Class Honours
Conor James Harbinson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING
SURVEYING

With Second Class Honours Lower Division
Ryan Joseph Carron

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Aidan Cromie

With Second Class Honours Lower Division
Craig Stewart

With Third Class Honours
Pauric Toal

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ANIMATION

Pass
Toni Dempster

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ARCHITECTURE

Pass
Jonathan McAteer
Kyle Watt

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUILDING SURVEYING

Pass
Colin Harper

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

Pass
Janet Ann Duignan

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

Pass
Fiona Ellen McMaster

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

Pass
Johnathan Sung

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN PROPERTY INVESTMENT,
APPRAISAL AND DEVELOPMENT

Pass
Andrew Moorcroft

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

Pass
Bianca Catalina Fugaru
Leah McMullan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FINE ART

With Commendation
Clodagh Bryson
Daniel O’Rawe
Robert Alexander Scott

Pass
Emma Gallagher
Teresa Keenan
Blane McNab

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

With Distinction
Kirsty McKerracher
Jonathan Patterson

Pass
Marie-Belle O’Halloran
Ryan Owen

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERACTION DESIGN

Pass
Takashi Nikita Ibbotson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PHOTOGRAPHY

Pass
Tyler Russell

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

Pass
Emma Holly Faloon

DIPLOMA
IN FOUNDATION STUDIES IN ART AND DESIGN

With Distinction
Zoe Wilkinson

With Commendation
Jenna McElvogue
Philip Wood

Pass
Meg Rose Earls
Ilianna Edwards
Lucy Sharpe
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Ali Alfaifi
Ashley Alice McConnell
Philip Monaghan McCready
Brendan McGinley
Andrew Purcell

MASTER OF EDUCATION

With Distinction
Grainne Burness

Pass
Suzanne Mary Looby
Sinead Lynch
Gordon Wilson Patterson

MASTER OF LAWS
IN CLINICAL LEGAL EDUCATION

With Commendation
Sian Patterson-O’Neill
Fiona Quinn
Jan Killips Wright

Pass
Niall Joseph Byrne
Rachael Jane Jeffers
Claire Frances McGuigan
Michael Murphy
Frederick John Reilly

MASTER OF LAWS
IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

With Commendation
Natasha Kay Banfield
Conor Daniel Byrne

Pass
David McDowell
Michelle Isobel Rouse

MASTER OF LAWS
IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

With Distinction
Sakura Atsumi
Leo Green
Olivia Jayne Lucas

With Commendation
Michael Richard Adam Clements
Yutuxin Fu
Joel Moris Ramirez Mendoza
Edy Lynn Sabala Santiago

Pass
Yuhan Leng
Guangzhe Li
Orla O’Hagan

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction
Grace Sandra Hamilton

Pass
Lindsey Elaine Dobbin
Eilish Kilgallon
Clayre Frances Thompson

MASTER OF SCIENCE
IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction
Denise McAnena
Rosanna McComish
Aidan O’Hare
Iolanda Pearse

With Commendation
Catherine Sarah Devlin
Lisa Maria Fagan
Alana Marie Hughes
Caoimhe Jennings
Caoibhe McGee
Jonathan Chad McNair
Barbara Specchia

MASTER OF SCIENCE
IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Distinction
Joseph Patrick Barnes

MASTER OF SCIENCE
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Commendation
Ashleigh Jane O’Neill
Julie West

Pass
Nicole Bowman

MASTER OF SCIENCE
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION

With Distinction
Corrine Heaney
Sean Francis Higgins

With Commendation
Kathryn Elizabeth Douglas
Daniel Joseph Farnan

Pass
Mark Quinn

MASTER OF SCIENCE
IN ENGLISH LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Distinction
Susan Ann Logue

With Commendation
Colleen Gartland

Pass
Elshimaa Mohamed Refaat Mostafa

MASTER OF SCIENCE
IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

Pass
Eileen Rose McAtamney

MASTER OF SCIENCE
IN POLITICAL LOBBYING AND PUBLIC AFFAIRS

With Distinction
Edward Alexander Cooke
Denise Mary Claire Magill
Jennifer Robinson

With Commendation
John Paul McManus

MASTER OF SCIENCE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Commendation
Ruth Kathryn Kingston

MASTER OF SCIENCE
IN RESTORATIVE PRACTICES

With Distinction
Olive Monahan
Karen Margaret Mornin
Sarah Louise Ombler

Pass
Pat Teehan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass
Ursula Tumelty

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Commendation
Marc Connolly Buchanan
Kerry Anne Jamison
Niamh Molloy

Pass
Margaret Ferris Baker
Deborah Mary McBride
Roisin Ann O Donovan
Caralyn Laura Oliver
Jolene Jane Trainor

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN EDUCATION WITH SPECIALISMS

Pass
Aine Callan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENGLISH
LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Distinction
Lynsey Allen

Pass
Oonagh Murray

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH COMMUNICATION

With Commendation
Ifeoma Jennifer Onyekwulu

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

Pass
Amy Elizabeth Wagner

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

Pass
Victoria Margaret McQuilken

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

Pass
Rory Gallagher

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Gillian McAuley

With Commendation
Michael James Ferguson
Adrian Graham
Julie Elizabeth Hall
Carole Anne Kirk
Martina Mageean
Janice McNeill
Elizabeth Tanner

Pass
Andrea Annett
Natasha Louise Connelly
Deborah Dalton
Naomi Frazer
Robyn Jordan Lennox
Jonathan McDevitt
Dominic McLarnon
Laura Ann Rice
Nadine Simpson

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

Pass
Carole Lesley Long

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN RESTORATIVE PRACTICES

Pass
Rory Micheal Doherty

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION WITH PROFESSIONAL
PRACTICE

With Commendation
Ian James O’Dwyer

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Commendation
Michael Ambrose Doherty

Pass
Leah Rebecca Bothwell
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION
With Distinction
Alison Linda Shields
With Commendation
Emma Rafferty

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN EDUCATION
(FURTHER
EDUCATION)

With Commendation
Sheenagh McConville

Pass
Peter McElroy

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

Pass
Jenny Louise McCreedy

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

Pass
Roger Mulligan

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MIDDLE
LEADERSHIP

With Distinction
Jonathan William James Arnold

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Alison Irvine
Angela Olphert

With Commendation
Michael Boyd
Ann Marie Boyle
Kellie Anne Brogan
Claire Doherty
Bruce William Finlay
Allison Forde
Celena Holmes
Laura Irene Kernohan
Stephanie Kerr
Sarah Jane McGreevy
Amanda McMillen
Ryan Murray
Louise Rankin
Jonathan Samuel Smyth
Leanne Elizabeth Snoddy

Pass
Susan Curran
Karen Doherty
Theresa Rose Forbes
Clare Denise Greer
Gavin Colm Hamilton
Donna Marie Hasson
Sarah Robertson Johnston
Judith Mayne
Naomi Marie McCartan
Adele McNiece
Maria McTaggart
Margaret Orr
Elaine Clare Sloan
Conor Steele
Ashley Stewart
Alison Trimble
Donna Welch
Sally-Ann Whiteman

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction
Noel Griffin
Colin Moffett
Michael Thompson
Michael Willis

With Commendation
Sean Paul Ferrin
Stephen Gerard Fitzgerald
Keith Forster
Emmanuel Gault
Ivan Johnston
Gavin James King
Dean Looney
Patricia Eilish McConnell
Anne Marie McGowan
Kim Orchard
Annette Palmer
Bethany Victoria Sinclair-Giardini
Claire Margaret Wright

Pass
Patricia Mary McCann
Philip Alan Robinson

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS
IN LAW

With Second Class Honours Upper Division
Kyle Brown
Aaron Cairns
Sean McKenna
Catherine Neill

With Second Class Honours Lower Division
Patrick Francis Joachum Cunningham
Caolin Grant
Gemma Rafferty

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS
IN LAW WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Mia Goggin

With Second Class Honours Lower Division
Niamh Graham

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL
PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Terence McKernan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION WITH ADVERTISING

With Second Class Honours Upper Division
Alexandra Devenney

With Second Class Honours Lower Division
Richard Brier
Matthew William Heaney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION WITH PUBLIC RELATIONS

With Second Class Honours Upper Division
Eimear Cassidy
Leah George

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNITY YOUTH WORK

With First Class Honours
Ryan Lilley

With Second Class Honours Upper Division
Catherine Teresa Kearney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

With Second Class Honours Upper Division
Allison Elizabeth Crawford

With Second Class Honours Lower Division
Stephanie Broderick
Courtney Stevenson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN LANGUAGE AND LINGUISTICS WITH COUNSELLING

With Second Class Honours Lower Division
Mirjam Sofia Heikkinen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Alex Proudfoot

With Second Class Honours Lower Division
Dale McCrossan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN COUNSELLING

With Second Class Honours Upper Division
Laura Durcan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PUBLIC RELATIONS

With Second Class Honours Upper Division
Shona Mc Laughlin

With Second Class Honours Lower Division
Patrice Therese Lynch
Aoife Mooney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL POLICY

With First Class Honours
Ben McLaughlin

With Second Class Honours Lower Division
Ryan Brown

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL POLICY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Corrie Louise Clifford
Shauna O’Neill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL POLICY WITH SOCIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Jane Heatley

With Third Class Honours
Danielle Taggart

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Kara Kelly

With Second Class Honours Lower Division
Clara Love
Nadine McNally

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIOLOGY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Sophie Lavery

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMMUNICATION

Pass
Olivia Rudden

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMMUNICATION WITH COUNSELLING

Pass
Stephen Laurence Irons

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

Pass
Lynsey Ann Hindmarsh

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN PUBLIC RELATIONS

Pass
Nicole McCann

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMMUNICATION WITH ADVERTISING

Pass
Samuel Gyle

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HEALTH AND SOCIAL CARE POLICY

Pass
Katie Frances Ann Killen

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Commendation
Peter Colivet

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PUBLIC RELATIONS

Pass
Enda Bradley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL POLICY

Pass
Noeleen Sarah McBride

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL POLICY WITH CRIMINOLOGY

Pass
Bridget Mackel
Ryan McCambridge

CERTIFICATE
IN RESTORATIVE PRACTICES

With Commendation
Leanne Abernethy
John Thomas Donnelly
Paul Gallagher
Denise Margretta Catherine Grant
Robert Ian Harris
Franck Saucian
James Wright

Pass
Billy Banda

CERTIFICATE
IN TEACHING

With Distinction
Paula Elizabeth Gilmore
David Johnston
Mark Thomas Lewis

With Commendation
Sarah Victoria Creighton
Gillian Johnston
Laura Margaret Swandel
Aaron Anthony Tedford
Noreen Wall

Pass
Jonathan Mark Bain
Paul Davison
Stephen Latta
Ferdia Conor Young
ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Chien I Chen
Michael Needham
Stella Hoi Yan So

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction
Samuel James Brownlee
Samuel Hall Carson
Matthew Cummings
Ashleigh Dawn Doherty
Alister Reuben Hill
Thomas James Kelly
David Lowry
Jonathan Musgrave McCluskey
Michael McGuigan
Gail Troughton

With Commendation
Michael Patrick Radja

Pass
Sinead Cavanagh
John Donaldson
Mark Hudson
Andrew Robert McCullough
Rassel Al Mustasin Billah Md
William Scott Millar
Fergal Okane
Paul Denis Vaughan

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCED ACCOUNTING

With Distinction
Sem Ghebrezgiabiher
Kathleen Goodman

With Commendation
Sarah Campbell
Charis Elizabeth Irwin
Rachel Cyerene Joan McKee
John Mulholland
Timothy Andrew Alexander Smyth
Edward Robert Wilson

Pass
Sinead Kachroo
Kirsten Theresa McConnell

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED
FINANCE

Pass
Xiao Liu

MASTER OF SCIENCE
IN BUSINESS DEVELOPMENT AND INNOVATION

With Distinction
Conor Conway
Robert Edward Hopkin
Alayne Kinver
Aiden Peter O’Boyle
Marc James Wright

With Commendation
Bader Fuhaid Alharbi
Rocky Jacob
Kerry Wilson

Pass
Emma Brennan
Ben Howard Carter
Gary John Connolly
Orla Donaghy
Barry Folan
Richard Franklyn
Andrea Lenore Hunter
Marian Onikky Murphy

MASTER OF SCIENCE
IN BUSINESS IMPROVEMENT

Pass
Paul Adamson
Colin William McVea
Andy Rebbeck

MASTER OF SCIENCE
IN EXECUTIVE LEADERSHIP

With Distinction
Peter Farrelly
Rosita Mary Fennell
Phil Flanagan
Patricia Gilheaney
Laura Mary Grehan
Virginia Hanrahan
Brian Seamus Hayes
Andrew Irvine Johnston
John Keane
Colin Lauder
Eileen Lee
Padraig Noel Mallon
Declan McGrath
Tomas Patrick Murphy
Kieragh Nelson
Mary Lou Nolan
Dermot James O’Dwyer
Niall Edward O’Loughlin
Colm O’Mahony
Anthony O’Rourke
Andrew Charles Rayner
Pat Ryan
John Finbar Sheehan
John Stephens
Tom Waters

Pass
Declan John Barry
Aisling Costello
Jonathan Glendinning
David Kennedy

MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Distinction
Christine Leung
Cheryll Amanda Taylor
Chilemwa Zimba

Pass
Jacqueline Victoria Armstrong
Deborah Black
Janice Margaret Elliott-Wilson
Danielle Fletcher
Gemma Grant
Jane Lamph
Ashleigh Nadeen Maginess
Ciara McKegney
Jacqui Metcalfe
Nora O’Connor
Heather Robinson
Michelle Jane Shambley
Karen Tourish

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL EVENT
MANAGEMENT

With Distinction
Tina Maria Mullan

With Commendation
Andrew Toye

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL TOURISM MANAGEMENT

With Distinction
Amy Chambers

With Commendation
Maureen Maria Dooher

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT

With Distinction
Philip Patrick McKinney
William Jordan Watson

With Commendation
Abdulrahman Ibrahim Alqoud
Rebecca Bradshaw
Xuhong Chen
Laura Donnan
Julia Duff
Johan Erik Ejdepalm
Abdullah Al Mamun
Ross O’Rourke
Eva Strain
Clare Elizabeth Sullivan

Pass
Abdul Majid Kidwai
Rajeev Ranjan Kumar
Qiwen Luo
Yuan Wang
Yiran Zhao

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT AND CORPORATE GOVERNANCE

With Distinction
Claire De Wet
Brita Mary Foley
Dearbhlaith Harvey
Mary McHugh
Charlotte Amy Partington-McDermott
Jennifer Woods

With Commendation
Kerry Bowman
Elliott Bunting
Sarah Amy Helena Cowan
Dominique Cullen
Leagh Donnelly
Michael Gary Duff
Marc James Gallagher
Ciara Gallen
Andrew Joseph Hillan
Adrian Lonergan
Caoimhe Lowe
Darach Mallon
Pearce Manning
Ita McConville
Jocelyn McCullagh
Teresa Bridget McElroy
James McGlone
Akileshwari Servansingh
Karl Matthew St John

Pass
Jade Margaret Crawford
Donna Creaven
Alexandra Catherine Gracey
Michelle Catherine Keane
Sarah-Louise King
Mark McAlinden
Caoimhe Mairead McManus
Ashlyn Mullin
John Nixon
Peter O’Hara
Rachel Pyne
Natasha Mary Short
James Stevenson
Sarah Elizabeth Teer

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT IN CREATIVE
INDUSTRIES

With Distinction
Sarah Margaret Minihan
Jacqueline O’Hagan

MASTER OF SCIENCE
IN MARKETING

With Distinction
Andrew Bill
Jennifer Rebecca Cash
Curtis Mawhinney
Gavin McDonald
Kathryn McKnight

With Commendation
Bronwyn Elizabeth Atkinson
Andrew Clyde
Andrew Sean Curtin
Lauren Kelly
Rose Marie McLaughlin
Megan McNelis
Karen Elizabeth Pearson

Pass
Madeleine Beattie
Roisin Helen Fee
Eva Greene
Hussein Moustafa
Noel James O’Hare

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT MANAGEMENT

With Distinction
Kristopher Stuart Beech
Antonio Cannillo
Ruth Neill

With Commendation
Rebecca Mary Barry
Gareth Alastair William Gordon Bell
Connor Anthony Boyle
Christopher Clarke
Kelly Elizabeth Fraser
Alastair Morrison Irwin
Anna Kristen Kozniuk
Timothy McCollum
Jordan Michelle Page
James Zuccaro

Pass
Glen Graham
Ross Redman

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCED ACCOUNTING

With Distinction
Dara Donnelly

With Commendation
Chloe Nicole Brown
Claire Crawford
Sarah Darragh
Aisling Hughes
Rachel Macartney
Melissa Bernadette McGrath
Catherine Ruth Moss
James Murdock
Thomas Logan Toner
Alan Kenneth Wallwin

Pass
Michelle Elizabeth Armitage
Luke Martin Grimley
Adam Edward Thomas Hughes
Darragh Keary
Stephen Keenan
Eoghan Maguire
Ryan McAlister
Clare McKeogh
Gail Rocks
Lauren Elizabeth Turnbull

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BUSINESS DEVELOPMENT AND INNOVATION

Pass
Natalia-Maria Patrascu

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Distinction
Alexander John Patrick Deaney

Pass
Liam Glavin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Distinction
Jill Macaulay
Julie Alison Thompson

Pass
Emma Burns
Andrew Robert Dodds
Victoria Julie Irwin
Eamon Keenan
Clare Briege McCrossan
Mandy McQuillan

GRADUATE DIPLOMA
IN ACCOUNTING

Pass
Philip Brendan Cousins
Rachael Coyne
Adwoa Asantewaa Koduah-Sarpong

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN ADVANCED ACCOUNTING

Pass
Alexander Hawthorne

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS DEVELOPMENT AND INNOVATION

With Commendation
Gavin Teggart

Pass
Maria Joao Simoes
Stephen Strain

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Commendation
Ruari Timothy Smith

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

Pass
Maria Antoinette Allen

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MARKETING

With Commendation
Rory Harvey
Dhananjay Kumar

Pass
Nicola Mary Armstrong

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Andrew Burns

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ECONOMICS WITH ACCOUNTANCY STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours
Allyson O’Hanlon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN FINANCE AND INVESTMENT
ANALYSIS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Dylan Flanagan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Andrew William Darlington
Lisa Eastwood

With Second Class Honours Upper Division
Gintare Lenkeviciute

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING

With Second Class Honours Upper Division
Brian Peter Harvey
Jingyu Ma
Matthew Meston

With Second Class Honours Lower Division
Maeve Campbell
Mavis Kanengoni
Owen McKinney
David McMullan
Stephen Stewart

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS

With Second Class Honours Lower Division
Sarah Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Christopher William Boyd
Michael Rees

With Second Class Honours Lower Division
Nicola Bamford
Niamh Clements
Kara Gavin
Adam Thomas Gray
Barry Keenan
Brian Og Rice
Conor Russell
Joel Curtis Rutherford
Laura Rutherford
Ryan Strain

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Nathan James Stansbury

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN FINANCE AND INVESTMENT
ANALYSIS

With Second Class Honours Upper Division
Tong Wu

With Second Class Honours Lower Division
David Hazlett
James Lindsay

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Natalie McBurney

With Second Class Honours Lower Division
Jason Jeffery Cairns
Lakshay Singhal

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MANAGEMENT AND LEADERSHIP DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division
Peter Bingham
Barry Mc Cann
Fiachra McVeigh

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MANAGEMENT PRACTICE

With First Class Honours
Janet Dixon
Keith Robert Gibson
Stephen Patrick John Havern
Eleanor Therese Lynam
Martin O’Kane
Rhonda Louise Agnes Redfern

With Second Class Honours Upper Division
Danielle Curtis
Tom Hardy
Laurence Mario McLaughlin
Jonathan Alexander Michael
Carolann Mure
Carolyn O’Reilly
Aine Clare Stewart
Monika Szczur
Ewelina Trocka

With Second Class Honours Lower Division
Judith Sarah Brannigan

ADVANCED DIPLOMA
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

With Distinction
Michael Andrew Brown
Ann Edith Johnson
Matthew James Keyes

With Commendation
Michelle Binns
Richard Carless
Rachel Emma Eden
Gary Robinson
Debra Lynne White

ADVANCED DIPLOMA
IN MANAGEMENT PRACTICE

With Distinction
Hajar Al-Kaddo
Rachel Elizabeth Collins
Roise Cunningham
Jennifer Mary Hannon
Caroline Kelly
Patricia Kennedy
Ashleigh Margaret Mitchell
Michelle Wilson
John Edward Woods

With Commendation
Barry Baggley
James Canty
Alison Carr
James Davidson
Morgan Anthony Fogarty
Ronan McManus
Ciara Reel
Ryan Reid
Mark Sinclair
Michal Wilczynski

ADVANCED DIPLOMA
IN MONEY ADVICE PRACTICE
Aegrotat
Paddy Joseph Lavery

ADVANCED
CERTIFICATE
IN CUSTOMER CONTACT MANAGEMENT

With Distinction
Laura Clare Beedle
Sarah Gouch

With Commendation
Theresa Nancy McCabe
Mitchell Pink

Pass
Sharon Ann Glen

ADVANCED
CERTIFICATE
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

With Commendation
Neill Edward Cook

ASSOCIATE
BACHELOR’S
DEGREE
IN ACCOUNTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Colum Higgins

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ACCOUNTING

Pass
Nicola Kerr
Adam McCleary
Louise Clare McMullan

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES

Pass
Hoi Ching Lee

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

With Commendation
Hannah Waring

Pass
Ian Healy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MANAGEMENT AND LEADERSHIP DEVELOPMENT
Pass
Bartosz Wilczewski

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS ECONOMICS

Pass
Daniel John Fields
Seaneen Louise Neill
Jason Tierney

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS ECONOMICS WITH ACCOUNTING STUDIES

Pass
Caolan Doherty
Michael Dunne

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS STUDIES

With Distinction
Julia Margaret Helen Irvine

Pass
Emma Louise Beattie
Rebecca Cunningham
Shannon Heatley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CULINARY ARTS MANAGEMENT

With Commendation
Janine Lilley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FINANCE AND INVESTMENT ANALYSIS

Pass
Steven Bigger
Sean O Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

With Commendation
Darren Cush

Pass
Marc Doran
Tanya Kelly
Daniel Morrison
Daniel Robinson
Nicole Warren

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN MARKETING

Pass
James Connolly
Sara Anne Fearon
Danny Mc Elhatton

CERTIFICATE
IN MANAGEMENT PRACTICE

With Distinction
Ciara Burnell
Thomas Anthony Finlay
Paula Ann Kiernan
Helen Catherine Lavery
John Gerard McCabe
Louise Dempster-O’Neil

With Commendation
Hayley McBride
Emily Mc Farland
Aisling Ni Labhrai

"It is such an exciting industry, and there are lots of exciting opportunities for new graduates like me.

"It is an area that every business in the world can benefit from. All successful businesses will already have, or require, a certain level of public relations, and many don't actually realise it.

"It is a creative, broad method of informing and communicating with target audiences, and I find it really exciting.

"There are many different areas covered within the degree I studied, including interpersonal communications, which carries beneficial skills that are valued highly by employers.

"I enjoyed my three years at Ulster University immensely. All my lecturers were very helpful when needed. I never felt as if I could not ask for assistance in anything, including assignments. My course director, Conor McGrath, was very accommodating and supportive, especially during my final year at Jordanstown following the news of my pregnancy."

Daisy is now six months old, and although Shona has taken some well-deserved time to recover and enjoy being a devoted mum, she is now looking to the future and taking the first steps towards commencing her career in public relations.

"I have only started to look for graduate jobs recently, but I am not ready to start full-time as my daughter is so young," stressed the new mum.

"I am hoping for a part-time opportunity to kick-start my career within the public relations or marketing sector and gain experience through real-life situations. I hope to do a job I love while at the same time making my mark by making a difference within a business."

Ulster University will always hold a special place in Shona's heart because of Daisy.

"Having Daisy was the best way to end my three years of study," she explained. "I'm not just graduating, I'm graduating with Daisy, and that means so much more to me. I'm so glad she came when she did. Now we get to share this special occasion together. It really is perfect."

Belfast Telegraph

Popular

From Belfast Telegraph