Belfast Telegraph

University of Ulster graduations December 21, 2016 - full results and pictures

Sweet Ulster University Graduation Success with Nestle Internship

An Ulster University graduate has been given the opportunity of a lifetime with an internship at one of the world’s leading research institutions in food.

Former Galway GAA player Gary Sweeney will start work in February at the acclaimed Nestle Nutrition Research Institute in Switzerland fresh from graduating with a MSc in Human Nutrition, completed at Ulster University.

While Nestle is famous for its chocolate products, its Research Centre in Lausanne aims to help fulfil the company’s vision of good food, good life and a balanced healthy lifestyle for consumers. Gary is relishing being part of that for six months, starting in February, and perhaps enjoying some skiing and Swiss chocolate in his spare time.

Ultimately the 25 year old wants to become a specialised sports nutritionist.

"I have a strong sporting background in athletics, GAA, rugby and soccer. I proudly represented my county Galway in football at all age groups from under 16 to Senior, and this is where I first became exposed and interested in how the food I consumed could influence my health and performance on the pitch," said Gary, who did an Honours degree in science at NUIG before moving to Ulster University.

"I became fascinated with how the nutrients we consume every day can influence our biochemistry, health and sports performance.

“I decided I wanted a career that can educate people with information that is scientifically based and help them take control of their own relationship with food, creating healthier habits that will allow people to optimise their health and enjoy a happy lifestyle.”

 

Graduations December 21

 

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

CERTIFICATE IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass
Brian Cunningham
Stephanie Douglas
Peter Ferris
Charis Holgate
Michael Hynds
Linda Livingstone
Conor McFeely
Paul O’Connell
Theo Wall
James Robert Wallace

FACULTY OF ARTS
DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Neil Comer
John Fulton
Frances Lynch Kearney
Andrew Francis Maguire
Fiona McGrath

MASTER OF ARTS
IN ENGLISH LITERATURE

With Distinction
Alisa Hemphill
Svetozar Ruslanov Manev

With Commendation
Rebecca Devine
Michelle Louise McDaid
Zoe Purvis
Eadaoin Regan
Andrew Tinney

Pass
Melanie Rajan
Gillian Watton

MASTER OF ARTS
IN HISTORY

With Distinction
Catherine Mary Herron
Gary Richard Husk
Conor Murray

With Commendation
Clare-Sarah Cooper
Declan McGuinness
Brandon Ward-Walsh

Pass
Luke Wilkinson

MASTER OF ARTS
IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With Distinction
Teresa Irvine
Eimhear O’Neill

MASTER OF ARTS
IN JOURNALISM

With Distinction
Áine O Donnell

With Commendation
Michael Jackson
Andrew Eugene Madden
Conor Michael McArdle
Michael Morrow
Philip Watson
Sasha Wylie

Pass
Catherine Doyle
Jill Goligher
Richard Maurice O’Reilly
Claire Quinn
Nicholas Tate

MASTER OF DESIGN
FOR CREATIVE PRACTICE

With Commendation
Lisa Catherine Donaldson

Pass
Cathal Cavanagh
James Joseph Elliott

MASTER OF MUSIC
Pass
Keith Fadden
Andrew Desmond Hasson
Shonagh Lyons
Brais Monjardin Lopez

MASTER OF RESEARCH

With Distinction
Margaret Geraldine Gallagher
Duane Andrew Long
Briege Rafferty
Emma Elizabeth Taylor

Pass
Mairead Bradley
Rosemary Cunningham
Kelly Ann McCloy
Daniel McKeown

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN JOURNALISM

Pass
Martin Shanks

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN FRENCH AND SPANISH
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Margaret Elizabeth Holmes

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN SPANISH WITH FRENCH
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Leckey

With Third Class Honours
Jack Fitzgerald Dougherty

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN APPLIED LANGUAGES AND TRANSLATION

With Second Class Honours Lower
Division
David Glynn Martin

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division
Rachel Fullen

With Second Class Honours Lower Division
Daniel James McKenna
Fionnuala Scullin

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ENGLISH AND FILM STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Noel Kennedy

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ENGLISH AND HISTORY

With Second Class Honours Upper Division
Lauren Cochrane
James Gerard McEvoy

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ENGLISH WITH FRENCH

With First Class Honours
Catriona Bradley

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN HISTORY

With First Class Honours
Zachary Wilson

With Second Class Honours Upper Division
Michael Glackin

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Breen
Lauren Sarah McCabe

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN HISTORY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division
Mark Foster

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN HISTORY WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division
Christopher Kane

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN JOURNALISM WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division
Matthew Lindsay

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN JOURNALISM WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division
Meghan Gilleece

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN JOURNALISM WITH FILM STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
John Beattie

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

With Second Class Honours Lower Division
Matthew Damien McQuillan
Joe Miskelly
Cormac O Mordha

With Third Class Honours
Jonathan Torode

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Paul McGinn
Natasha Ivy Nortje

BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS

With Second Class Honours Lower Division
Laura Imelda Henderson
Patrick McGrandles

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CREATIVE TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Lower Division
Alan Monaghan
Liam Quayle
Philip Rafferty

With Third Class Honours
William Lavery

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN CREATIVE TECHNOLOGIES

With Commendation
Marana McLoughlin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ENGLISH WITH EDUCATION

Pass
Chloe Leanne Olphert

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN GERMAN WITH HISTORY

With Distinction
George John Anderson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HISTORY

With Commendation
Ronan Dooey
Andrew McClean
Rachel McDermott
Emmett Murray

Pass
Michael Kelly
Aimee McKenna

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MEDIA ARTS

Pass
Stephen Cuckoo

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MEDIA STUDIES WITH ENGLISH

Pass
Jonathan Spiers

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE IN
MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

Pass
Carla Rouse

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CREATIVE TECHNOLOGIES

Pass
Cathal Mc Curry

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN DESIGN

With Distinction
Niall O’Doherty

With Commendation
Shauna O’Connor

Pass
Padraig Shea Glass

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENGLISH

Pass
Brian McCloskey

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN FILM STUDIES AND MEDIA STUDIES

Pass
Shannon Stewart

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FRENCH AND SPANISH

With Commendation
Aimee Louise McKay

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FRENCH WITH BUSINESS

Pass
Rachael Katherine Holmes

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HISTORY

Pass
Shannon Duffy

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HISTORY WITH EDUCATION

Pass
Hannah McKillen

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN INTERACTIVE
MEDIA ARTS

Pass
Danielle Jennett
Caolan Smyth

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

Pass
Natalie Kelly

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN MEDIA STUDIES WITH FILM STUDIES

Pass
Natalie McDonnell

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SPANISH WITH BUSINESS

Pass
Eoin Maxwell

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SPANISH WITH EDUCATION

Pass
Jamie Lee Carson

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SPANISH WITH MARKETING

Pass
Rebecca Willee

FACULTY OF COMPUTING AND ENGINEERING

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Nithya Gopalakrishnan Nair
Haider Raza
Punnarai Siricharoen
Jinling Wang

MASTER OF SCIENCE
IN COMPUTATIONAL INTELLIGENCE

With Distinction
Azin Fathi

With Commendation
Tahereh Shah Mansouri

MASTER OF SCIENCE
IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

With Distinction
John Enda Burke
Mark Brendan Conaghan
Steven Edmund Richard Craig
Ciaran Doherty
David James Gleghorne
Paul Kelly
Ben Jamie Leonard
Anne Colette McAuley
Pamela McCloskey
Matthew Thomas McCreary
Edward Thomas Mullan
Niall O’Boyle
Christopher Alexander Patton
Daniel Willis

With Commendation
Stephen Black
Evan Shaw Blair
Stacey Lucinda Crockett
Lewis John Fitzgerald
Michael Steven Hamill
Christopher Kieran Hayes
Adam Samuel Horner
Diarmaid Conor Kelly
Gareth David Leetch
Conor Sean Mackel
Meabh Mackel
Katherine Jane McCann
Greer McCollum
Michael John McMacken
Marc McNally
Seanog O’Hara
Abiodun Oladipupo Oke
Jason Wallace

Pass
Anthony Bevington
Kevin Hegarty
Ronan Lowry
Emma Louise Lynch
Conor McCrisken
Luke McIntyre
Colm McNabola

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

Pass
Paul Simon Crawley
Conor Thomas
Caoimhin Williamson

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Declan McManus
Samuel Joseph O’Donnell

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Timothy Ian Humphrey
John McLaughlin

With Second Class Honours Lower Division
Steven Black
Lewis Farrall
Ruairi McElmeel

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Bronagh Quigley

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division
Ferruccio Egidio Guicciardi Carranza

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Patrick Hendron

With Second Class Honours Upper Division
Gareth Lanigan
Ryan Melaugh

With Second Class Honours Lower Division
Allen Carl Alfonso
Ruairi Dwyer
Stephen Mark Kyle
Scott Mackie

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Thomas O Hagan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Aaron Daly

With Second Class Honours Lower Division
David McCrory

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Jamie Fluke
Alex Nathaniel Knocker

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING WITH BUSINESS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Curtis Brown

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CREATIVE COMPUTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper
Division
Sarah Roberta Hamilton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Odhran McLaughlin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTER SCIENCE

With Second Class Honours Lower Division
Paul McClintock
Marisa McMullan

With Third Class Honours
Christina Marie Mc Kinney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

With Third Class Honours
Philip Keenan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MULTIMEDIA COMPUTING AND DESIGN

With Third Class Honours
Kevin Dunne

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Sara Jane Butler

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Distinction
Aaron O’Neill

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Commendation
Daniel McFadden
Matthew Stavri

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION

With Commendation
Gary Tsang
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE

With Commendation
Darren O’Sullivan
Mark Patterson

Pass
Aaron James Casey
Sean McGuigan
Corey McWilliams
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING

With Commendation
Luke Quinn

Pass
Jade Johnston

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING WITH BUSINESS

Pass
Cu Mhara McCann

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN CREATIVE COMPUTING

With Commendation
Carrie Lyttle

Pass
Una Mary Hampson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

With Commendation
Ryan Meenan

Pass
Conor Michael Butcher
Kerry Ann Swann

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTER ENGINEERING

With Distinction
Lee Sellers

With Commendation
Andrew Watterson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Distinction
Dylan Devine

With Commendation
Joseph O Driscoll

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN COMPUTER SCIENCE

With Commendation
Paul Leonard

Pass
Emma Gunning

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING

Pass
Dean Symington

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

Pass
Ryan Curley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING WITH EDUCATION
With Commendation
Nadine O’Neill

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS

Pass
Nuala Kelly

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY
BY PUBLISHED WORK

Pass
Lawrence Anthony Dedionisio

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Noella Marie Gormley
Stephanie Jean Hodge
Helen Patricia Kelly
Alexandru Eugeniu Mizeranschi
Deborah Smyth
Joshua Todd
Jaganathan Venkatesh
Ruth Roberta Weir

MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Niamh Marie Bouse
Frances Conlon
Joseph Costa
Richard John Daymond
Marlene Farrugia
Caoimhe Marie Haughey
Kirsten Maria Hayes
Emma Elizabeth Hoare
Tamar Ann Jayawardene
Mairead Bridget Keating
Caroline Elaine Kennedy
Loretta Masterson
Esther Marie McCarthy
Rachel Maire O Donovan
Matthew Richard Roberts
Aine Roche
Isla Catherine Thom
Gareth David Walker
Louise Marie Walsh
Claire Dale Wilson

Pass
Christine Ndubunma Abili
Emer Catherine Coyle
John Henry Davidge
Mairead Mary Dorney
Leila Jane Duguid
Martina Egan
Danielle Emery
Rebecca Anne Evans
Leanne Eileen Fitzgerald
Sinead Michelle Fuglstad
Christy Shannon Green
Nicola Harrington
Pamela Marcella Howard
Christopher Judge
Evan Francis Keogh
Karen Lawlor
Danielle Look
Barry Jude McGuinness
Jeremy Ian Mouer
Yejide Obamwonyi
Toshiko Okuyama-Dougall
Thomas Allan Parker
Clare Louise Peacock
Klara Victoria Peyton
Claire Margarite Pillion
Mostafa Redha
Lady Chilel Sanyang
Isatou Sarr
Karen Scott
Peter John Strong
Trevor Thompson
Maria Welsh
Joseph Craig West

MASTER OF SCIENCE
IN CLINICAL VISUAL SCIENCE

With Distinction
Luis Filipe Eusebio Martins

Pass
Lynda Claire McGivney-Nolan

MASTER OF SCIENCE
IN FOOD AND NUTRITION
With Commendation
Nicola Ann Sheanon

MASTER OF SCIENCE
IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction
Donna McGettigan

Pass
Styliani Kampouropoulou
Catherine Matthews
Stephanie McCarthy
Jasna Mikulic
David Roche

MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN NUTRITION

With Distinction
Chiara Campus
Maeve Teresa O Mahony
Gary Sweeney

With Commendation
Olivia Sakena Al-Haddad
Tahrir Mohammed Aldhirgham
Hasnaa Hasan Ayyad
Jennifer Galvin
Aisling Mhairi Halpin
Kathleen Louise Henderson
Robyn Levis
Sean McCallion

MASTER OF SCIENCE
IN MEDICAL AND HEALTHCARE BIOTECHNOLOGY

With Distinction
Robert Jeremy Gregg

With Commendation
Christopher Lloyd Shaw

MASTER OF SCIENCE
IN STRATIFIED MEDICINE

With Commendation
Roisin Maeve Carney
Sarah Judith Grant
Conor Mulholland

Pass
Gary Patrick Lonergan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Donna Martin

Pass
Olalekan Olubanwo Oludunmade

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Distinction
Wedad Majed Al-Dolat
Ibrahim Subhi Alsaad
Sheikh Mohammad Anwar
Goran Bencic
Chan Ching Yin
Sadia Humayun
Akash Raj
Dan Zoltan Reinstein
Julian Matius Tagal
Reginald Robert Go Tan
Emily Catherine Woodcock

With Commendation
Muhammad Amjad
Wasantha Kumara Gamage
Georgios Kiousis
Samir Aziz Mahmood
Arshed Malik
Manzoor Hussain Malik
Bita Manzouri
Jonathan Edward Moore
Wisam Jasim Muen
Sara Naef Maino
Paola Pantaleoni
Rubina Rahman
Vito Romano
Alex John Shortt

Pass
Arif Ahmed Adenwala
Victor Hu
Fung Kin Man Kelvin
Fayyaz Musa
Lucia Pelosini
Kaveh Vahdani

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FOOD AND NUTRITION

With Commendation
Charlene Vassallo

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

Pass
Orla Burke

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS

Pass
Leanne Marie Cronin

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass
Joanne Helen Baxter
Sandra Louise McHugh

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Commendation
James Woodward

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN FOOD AND NUTRITION

With Distinction
Cynthia Kit Ying Lai

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN FOOD
REGULATORY AFFAIRS

Pass
Lorraine Bailey

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction
Wendy Merrison

With Commendation
Dharmendra Dubay
Zoi Stefanopoulou

Pass
Quentin Beirne

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN STRATIFIED MEDICINE

Pass
Conor Joesph McErlean

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction
Fergus James Bain
Kimberley Alison Bruce
Fiona Mary Campbell
Paula June Coyles
Naeem Dharma
Michael Robert Foster
Anita Ellen Elizabeth Gillen
Jonathan Hall
Claire Marie McManus
Joanne Patton
Patrick Richardson
Barry Slowey
Massimiliano Stolfa

MASTER OF BIOMEDICAL SCIENCE
With Distinction
Ciaran Patrick McAtarsney
Kevin Toolan

Pass
Emily Francesca Hutchinson
Mark Morrison

GRADUATE CERTIFICATE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Rebecca Eleanor Touzel

With Commendation
Lorna Catherine Dolan
Kate Wyn Hughes
Stephanie Louise Taylor
Steven Paul Terry

Pass
Hajir Azam
Joshua Luke Baker
Craig Millar
Karen Mary O’Connell
Jasraj Kaur Sidhu

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOLOGY
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Niall Doyle

With Second Class Honours Lower Division
Emma McGinley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Patrick Kinnear

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL SCIENCES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Samuel Ross McKee

With Second Class Honours Upper Division
Deirdre Siobhan McClory

With Second Class Honours Lower Division
Alexander Houston Fowler
Aimee-Grace McGuinness
Ciaran Mullan
Pamela O’Donnell
Sarah Aisling Speers

With Third Class Honours
Samantha Watson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HUMAN NUTRITION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Elaine Geoghegan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN APPLIED BIOSCIENCES

With First Class Honours
Thalia Obeid

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Barry McManus

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours Lower Division
Sonia Nahid Ali
Laura Gribben
Stephen McCleery
Padro Naan
Oresta Petrosiute
Leanne Roan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOTECHNOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Chun Yin Chan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division
Yuk Man Chan

With Second Class Honours Lower Division
Tsz Ching Chau

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HUMAN NUTRITION

With First Class Honours
Maria Catherine Rushe

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN OPTOMETRY

With Second Class Honours Upper Division
Catherine Hamilton
Jemma Maclaine
Michaela Lee Magee

With Second Class Honours Lower Division
Leah Michelle Gavin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass
Sean Denny
David James McQuade
Cerri-Ann Morgan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BIOLOGY

Pass
Leonna Katherine McGarrity

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Distinction
Mantas Rudys

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BIOMEDICAL STUDIES

With Distinction
Rebecca Millican
Karine Wilson

With Commendation
Kyle Richard William Clarke
Denise Marie Tubera

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HUMAN NUTRITION

With Commendation
Michael Francis O’Sullivan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SCIENCE FOR NUTRITION

With Commendation
Deirbhile Sherry

Pass
Laura Mc Auley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN VISION SCIENCE

With Distinction
Sarah Frazer

Pass
Claire Elizabeth Bruce
James Smyth

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

MASTER OF ARTS
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Distinction
Saleh Matar A Al Qarni
Declan James Doherty

With Commendation
Mansour Abdulaziz Alfayez
Richard Albert Emo
Emmet Gates
Cora-Lee Johnston
Chenying Liu

Pass
Mark David Beattie
Maho Kanai
Colm McCloskey

MASTER OF LAWS
IN COMMERCIAL LAW

With Distinction
Emma Doherty
Siobhan Mary Heaney

With Commendation
John Gary Curran
Dympna Anne Gallinagh

Pass
Gbolahan Ayeni

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction
Balint Hudecz
Hugo Maguire
Cristal Palacios Yumar

With Commendation
Jennifer Jo Johnson
Chelsea Marie Williams

Pass
Garry Lynn
Herbert William McKeown

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES WITH EARLY YEARS

Pass
Carol Ann Hunter

MASTER OF
SCIENCE IN SOCIAL RESEARCH SKILLS

With Distinction
Gwen Margaret Harris

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COMMERCIAL
LAW

Pass
Megan Meenan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SOCIAL
RESEARCH SKILLS

With Distinction
Roisin Mulligan
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SOCIAL
RESEARCH SKILLS

Pass
Fiachra Barrett
James McCaughey

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN TEACHING OF
ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass
James Sean Killen

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS

With Second Class Honours Upper Division
Lauren Rebecca Hilman

With Second Class Honours Lower Division
Paul McDermott

With Third Class Honours
Aaron Samuel Glass

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS
IN LAW WITH ACCOUNTING

With Second Class Honours Upper Division
Jason Stroud

With Second Class Honours Lower Division
Victoria James

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL WORK

With Second Class Honours Upper Division
Bernadette Browne
Teresa Dillon
Tanya Margaret Elizabeth Ewing
Shaun Larmour
Stacey McCusker
Philomena McDermott
Niamh McKinney

With Second Class Honours Lower Division
Paula Brady-Donnelly
Tara Knowles
Louise McAreavey
Jill Rebecca McKean
Ciarrai McMullan
Orla Morrison
Angela Murphy
Lisa Rutter

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Hannah Boyd

With Second Class Honours Lower
Division
Claire Grace Ward

With Third Class Honours
Sebastian Cichosz
Darren John Greene

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

Pass
Craig Boyd

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL WORK

With Commendation
Kerry Watkinson
CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY WITH HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Commendation
Sandra Elizabeth McHarg

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

Pass
Stacey Bradley

CERTIFICATE
IN COMMUNITY YOUTH STUDIES

With Commendation
Darren Martin O’Neill

CERTIFICATE
IN TEACHING

Pass
Elaine Reilly

ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction
Michael Gallagher
Michael McClelland
Charles Patrick Mullan

Pass
Tara Teresa Evers-Cheung
Aubrey Kee

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Commendation
Laura Marie McCullough

Pass
Toufik Chaari
Austin Mario McLaughlin
Paul Wesley Joseph Miles
Katie Smyth

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT

Pass
Jayadevan Plachinghat Prasad

MASTER OF SCIENCE
IN STRATEGIC MANAGEMENT

With Distinction
Natasha Hamilton-Brown

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL BUSINESS

Pass
Conor Hasson
Kevin McFadden

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Commendation
Eileen Sandra Ann Gillespie

Pass
Mohammad Abduallah Al Khunaini
Bankie Martins

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS ADMINISTRATION

Pass
Fiona Farren

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MANAGEMENT

With Commendation
Wouter Den Dubbelden

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Fintan Sherry

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours
Christine Leanne Nelson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS WITH MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Amy Cadden

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Rebecca Leonard

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Niall Fergal Smith

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING AND HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Third Class Honours
Grainne McGillian

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING AND MANAGERIAL FINANCE

With Second Class Honours Upper Division
Raymond Lynch
Stuart James Nicholl

With Third Class Honours
Clare Morris

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING AND MARKETING

With Third Class Honours
Ryan McMonagle
Jonathan McNeill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ADVERTISING WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Giles Gallen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ADMINISTRATION

With First Class Honours
Roisin Mary Farren
Caroline Anne Hegarty
Paul Stephen Houston
Conor Joseph Hutton
Terence Francis Kelly

With Second Class Honours Upper Division
Sarah Bonner
David John Andrew Geddes
Breidge Hampson
Eamon Logue
Emma McCausland
Ruth McCrossan
Eimear McEldowney
Gail Mary McGlinchey
Alan William Montgomery
Sean Nangle
Karen O’Donnell

With Second Class Honours Lower Division
Sarah Ann Gillespie
Karen Theresa Houston
Emmett Keith
Eamon Maxwell
Dylan McGlynn
Daniel Eamon McGrath

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS MANAGEMENT

With First Class Honours
Peter Anthony McKeever
Lesa Thelma Nesbitt
Christopher Jeffery Small

With Second Class Honours Upper Division
James Joseph Boyle

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES

With First Class Honours
Jamie Breslin

With Second Class Honours Upper Division
Joseph Daniel Gallagher
Dawn Nicell

With Second Class Honours Lower Division
Fionnuala Gormley
Aimee-Lee Kinnear
Jane Owens
Rachel Thompson

With Third Class Honours
Corey Smith

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES WITH ADVERTISING

With Third Class Honours
Danny Johnson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

With Second Class Honours Lower Division
Martin Catney
Ryan James Gabbey
Benjamin Kenneth Harvey

With Third Class Honours
Conor Toner

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS WITH MARKETING

With Second Class Honours Lower Division
Sean O’Brien

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division
Annmarie Hilton
Declan Og McFlynn

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Bronagh McKinney

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Distinction
Rebecca Cahill

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN ADVERTISING

With Commendation
Jerome Patrick Reynolds

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES

Pass
Daniel Francis Conlon
Samara McAlister
Janet Sophie McKee

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

Pass
Christine Kelly

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS
STUDIES

With Commendation
Marie Claire Collins

Pass
Stuart Adams
Kyle Montford
Mark Morgan
Daithi O’Mianain

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS STUDIES WITH ADVERTISING

With Commendation
Emer Bernadette Magee

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CONSUMER MANAGEMENT AND FOOD INNOVATION

Pass
Sarah Jane Hilland

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

With Commendation
Niamh Aine Doris

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY
BY PUBLISHED WORK
Pass
Elizabeth Ann Laird

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Shelley Alison Brady
Phillip Matthew Gray
Eoin McElroy
Ian Alistair Thomas
Robert Samuel Vaughan

MASTER OF PHARMACY

With Second Class Honours Lower Division
Conor Mulholland

MASTER OF RESEARCH

With Commendation
Maeve Kathleen Higgins

Pass
Charles Robert Barrett

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

Pass
Laura Marie McGowan
Lisa McGowan
Claire Wilson

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)

With Distinction
Nora Anderson
Roisin Begley
Stephanie Boyle
Natasha Brown
Sarah Butter
Nicola Chappell
Una Margaret Clarke
Yasmin Stacey Cooke
Rachel Mary Donaldson
Mary Forde
Deirdre Foy
Christina Mallett
Catherine Jane Quinn
Noelle Sammon
Roisin West

With Commendation
Ashleigh Agnew
Yasmin Clare Louise Brennan
Colin Doherty
Jacqueline Julie Hanna
Jonathan Heaney
Elaine Carolyn Houston
Eilish Mary Keenan
Mary McCarthy
Alison Denise McFadden
Niamh Anna McGill
Clodagh Marie McHugh
Montana McKinney
Lauren Murray
Orla O’Neill
Lauren Anne Smith
Osas Iyamu Usideme

Pass
Grace Burns
Shannon McGowan
Stephen Ross
Andrea Bianca Visser
Adrian Raymond Watkins

MASTER OF SCIENCE
IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

Pass
Pedro Collins Onyemenem

MASTER OF SCIENCE
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction
Belinda Gascoigne

With Commendation
Shanique Christina Anderson
Anita Katarzyna Popis
Stewart Dale Reynolds
MASTER OF SCIENCE
IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction
Patrice Byrne Brennan
Ingrid Doyle
Denis Martin Fitzpatrick
Rebecca Good
Suzanne Elizabeth Hilton
Shauna Lucia Sweeney

With Commendation
Rebecca McCullagh

Pass
Maria Campbell
Niamh Mary Carty
Patrick Noel Nwaokorie
Shona Peacock
Jill Porter
Fazala Bi Rashid
Olinda Donnatella Santin

MASTER OF SCIENCE
IN PHARMACEUTICAL SCIENCES

With Distinction
Adam Spencer Johnston

With Commendation
Hongcen Zhou

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction
Jacqueline Bridget Alice Cullen

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT WITH GEOGRAPHIC INFORMATION
SYSTEMS

Pass
Darren James O’Malley

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction
Melissa Blessing
Shane Dalligan

Pass
Joseph Robert John Morris
Anderson William Ngina

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN GEOGRAPHIC INFORMATIONS SYSTEMS

Pass
Victoria Rebecca Kelly Campbell

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHARMACEUTICAL SCIENCES

Pass
Ayat Bakri Sid Ahmed

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction
Daniel Adam Crook
Domhnall Finch
David Williams

With Commendation
Benjamin McClune

Pass
Gemma Mary Davey
William Hunt
Aude Deborah
Laffon
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Commendation
Aoibheann O’Connor

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PHARMACY MANAGEMENT

Pass
Flora Longhurst
Donna Maire Martin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PSYCHOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Ursula Rush

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division
Niamh Leona Carmichael

With Second Class Honours Lower Division
Aileen Allen
Ciaran Joseph Martin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division
Rebecca Elizabeth Moore

With Third Class Honours
Dean Kelly

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HEALTH AND WELLBEING

With Second Class Honours Lower Division
Paris Danielle Kosky

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MARINE SCIENCE

With Third Class Honours
Keith McClenaghan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN NURSING (ADULT)

With First Class Honours
Magali Cassidy
Geraldine Doherty
Anna Foy
Breda Gallagher
Sara Godfrey
Olivia Lewis
Louise MacRory
Emma Mc Cormack
Donnamarie McGrillen
Sharon Frances McHugh
Sarah Prevatt
Charlotte Lucy Quinn
Ann Reid
Andrina Spence
Tamara Tierney
Zoe Hannah Warnock

With Second Class Honours Upper Division
Louise Anderson
Gillian Beggs
Bronagh Bradley
Sarah Brennan
Michaella Byrne
Jenna Rose Currie
Aisling Doherty
Eliza Doherty
Grainne Doherty
Kerrie Anne Falls
Natasha Farrell
Aideen Fegan
Stephen Ferguson
Noeleen Fullerton
Natasha Simone Gallagher
Pauline Gallagher
Eimear Gallogly
Patrick Gates
Sarah Gillespie
Jayne Gorman
Kirstie Ruth Graham
Ciara Gribben
Emer Harte
Laura Hegarty
Julie Anne Houston
Nicole Hughes
Christine Diane Johnstone
Grace Kelly
Shauna Kelly
Emma Louise Kerr
Anne Lagan
Aimee Lally
Charlene Leonard
Andrea Claire Li
Ashleigh Martha Jane Mac Combe
Stacey McAleer
Hannah McCloskey
Niamh McConville
Catherine McCormick
Sinead McCourt
Grainne McCrystal
Una McDevitt
Emma McErlain
Bernadette Mc Gee
Ellen McGinley
Sarah McHugh
Gemma Mc Kane
Joleen McKee
Yasmin McKenna
Carla McLaughlin
Danielle McLaughlin
Pauline McLaughlin
Niamh McQuaid
Rachel McVitty
Elaine Melaugh
Aliza Mercado
Gareth Moles
Sammy-Joe Murray
Aine O’Donnell
Sinead O Maolain
Clodagh O’Neill
Emma May O’Neill
Catherine Orme
Cally Patterson
Hannah Roulston
Catriona Simpson
Anita Emily Dawn Watters
Roisin White

With Second Class Honours Lower Division
Stacey Agnew
Rachel Hannah Allen
Rebecca Allen
Eve Alison Armstrong
Rebecca Bibby
Niamh Blaney
Leanne Bogle
Elisha Bradley
Melissa Callaghan
Samantha Louise Clyde
Mary Angeline Coronel
Sarah Coulter
Jenna Alex Cowden
Siofra Coyle
Yvette Majella D’Arcy
Gemma Elizabeth Donnelly
Lucinda Doran
Sarah Douglas
Jolene Ellen Duddy
Conan Duffy
Siofra Duffy
Roisin Duncan
Shamien Flanagan
Niamh Gormley
Deirdre Harkin
Malachy Harkin
Ciara Harte
Lisa-Jane Hartop
Niamh Haveron
Fionnuala Heatley
Stephanie Louise Huddleston
Rebecca Irene Jeffers
Kay Johnston
Fiona Kenny
Mary Kerlin
Robyn King
Kerry Ann Lavery
Toni Louise Leighton
Aoife Loughran
Jennifer Lynam
Grainne Lynch
Lisa Magee
Orlagh Maguire
Rebecca Matchett
Anne-Marie McAleer
Siobhan Mc Aleer
Danielle McAllister
Colleen McClelland
Nicole McGowan
Tamara McIvor
Louise McKeown
Hannah Montgomery
Ciara Mulhern
Hannah Myers
Claire Newell
Joanne O’Connell
Aoife O’Connor
Julie O’ Connor
Stephanie O’Donnell
Fionuala Anne O’Neill
Marie O’Sullivan
Dearbhla Page
Rachel Joan Jean Patterson
Aimee Pyper
Lisa Kathleen Schmid
Orla Lynn Sheridan
Ciara Skelton
Rebecca Spence
Christine Spiers
Sandra Taylor-Stratford
Rebecca Thompson
Fiona Ward
Rebekah Wilkinson
Eimear Wood
Sabrina Zerai

With Third Class Honours
Philomena Doherty
Sinead Matthews
Tara McDaid
Laura O’Hare

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN NURSING (MENTAL HEALTH)

With First Class Honours
Karen Lowry
Conor Maguire

With Second Class Honours Upper Division
Angela Catney
Elaine Cooke
Rory Daniel Doherty
Nicola Anne Donnell
Hannah Jane Esler
Rona Farrell
Caroline Gibney
Dominique Kerr
Sarah Laverty
Lesley Anne Lowry
Sarah McAuley
Brendan McConnellogue
Ellen Mc Daid
Caine McGoldrick
Ciara McGonagle
Ronan McKeever
Rosina McLaren
John McLaughlin
Kerrie McManus
Ceire Monaghan
Catherine Rosenberg
Ian Stewart
Lisa Wilson
Megan Jennifer Evelyn Wilson

With Second Class Honours Lower Division
Hannah Boyd
Eoin Browne
Karen Ferguson
Emma Lagan
Aisling McAtarsney
Nicola McCrory
Sinead McCullagh
Marie McGale
Mary McGuckian
Stacey McKeown
Christopher Moore
Jason Mulryan
Sarah Walker
Sinead Whoriskey
Bronagh Louise Young
With Third Class Honours
Noreen Graham
Julie Marie McCaffrey
Martina Rafferty

BACHELOR OF
SCIENCE WITH HONOURS
IN PSYCHOLOGY

With First Class
Honours
Victoria Eleanor Thompson

With Second Class Honours Upper Division
Emily Joanne McAllister

With Second Class Honours Lower Division
Rois Mhuire Dagens
Rachel Doherty
Stacy McLaughlin
Tracy McLaughlin
Fiona Mary Goretti McNamara
Steven Millar
Samantha O’Toole
Shane Quinnell

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND
HEALTH

Pass
Shauna Cassidy

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN PSYCHOLOGY

Pass
Paul McDonagh

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

Pass
Aaron Hunter

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN MARINE SCIENCE

Pass
Matthew Gaston
Zacharius Hamilton
Drake Harris
Jake Johnston
Dean McMeechan

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN PSYCHOLOGY

With Distinction
Sian Dunwoody
Elizabeth Flynn
Caoimhe Louise Starrs

With Commendation
Chelsea Jade Bain
Erin Boyd
Roisin Christie
Shannon Connor
Mary Brenda McCloskey
Sarah Jessica Wilson

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL
PSYCHOLOGY

With Distinction
Aaron Healy

With Commendation
Cathal Rooney
Gemma Ward

Pass
Carly Bothwell (posthumously)
Rebecca Turner

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

CERTIFICATE
IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass
Brian Cunningham
Stephanie Douglas
Peter Ferris
Charis Holgate
Michael Hynds
Linda Livingstone
Conor McFeely
Paul O’Connell
Theo Wall
James Robert Wallace
FACULTY OF ARTS
DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Neil Comer
John Fulton
Frances Lynch Kearney
Andrew Francis Maguire
Fiona McGrath

MASTER OF ARTS
IN ENGLISH LITERATURE

With Distinction
Alisa Hemphill
Svetozar Ruslanov Manev

With Commendation
Rebecca Devine
Michelle Louise McDaid
Zoe Purvis
Eadaoin Regan
Andrew Tinney

Pass
Melanie Rajan
Gillian Watton
MASTER OF ARTS
IN HISTORY

With Distinction
Catherine Mary Herron
Gary Richard Husk
Conor Murray

With Commendation
Clare-Sarah Cooper
Declan McGuinness
Brandon Ward-Walsh

Pass
Luke Wilkinson

MASTER OF ARTS
IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With Distinction
Teresa Irvine
Eimhear O’Neill

MASTER OF ARTS
IN JOURNALISM

With Distinction
Áine O Donnell

With Commendation
Michael Jackson
Andrew Eugene Madden
Conor Michael McArdle
Michael Morrow
Philip Watson
Sasha Wylie

Pass
Catherine Doyle
Jill Goligher
Richard Maurice O’Reilly
Claire Quinn
Nicholas Tate

MASTER OF DESIGN
FOR CREATIVE PRACTICE

With Commendation
Lisa Catherine Donaldson

Pass
Cathal Cavanagh
James Joseph Elliott
MASTER OF MUSIC
Pass
Keith Fadden
Andrew Desmond Hasson
Shonagh Lyons
Brais Monjardin Lopez

MASTER OF RESEARCH

With Distinction
Margaret Geraldine Gallagher
Duane Andrew Long
Briege Rafferty
Emma Elizabeth Taylor

Pass
Mairead Bradley
Rosemary Cunningham
Kelly Ann McCloy
Daniel McKeown

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN JOURNALISM

Pass
Martin Shanks

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN FRENCH AND SPANISH
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Margaret Elizabeth Holmes

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN SPANISH WITH FRENCH
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Leckey

With Third Class Honours
Jack Fitzgerald Dougherty

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN APPLIED LANGUAGES AND TRANSLATION

With Second Class Honours Lower
Division
David Glynn Martin
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division
Rachel Fullen

With Second Class Honours Lower Division
Daniel James McKenna
Fionnuala Scullin

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ENGLISH AND FILM STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Noel Kennedy

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ENGLISH AND HISTORY

With Second Class Honours Upper Division
Lauren Cochrane
James Gerard McEvoy

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ENGLISH WITH FRENCH

With First Class Honours
Catriona Bradley

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN HISTORY

With First Class Honours
Zachary Wilson

With Second Class Honours Upper Division
Michael Glackin

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Breen
Lauren Sarah McCabe

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN HISTORY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division
Mark Foster

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN HISTORY WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division
Christopher Kane

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN JOURNALISM WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division
Matthew Lindsay

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN JOURNALISM WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division
Meghan Gilleece

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN JOURNALISM WITH FILM STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
John Beattie

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

With Second Class Honours Lower Division
Matthew Damien McQuillan
Joe Miskelly
Cormac O Mordha

With Third Class Honours
Jonathan Torode

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Paul McGinn
Natasha Ivy Nortje

BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS

With Second Class Honours Lower Division
Laura Imelda Henderson
Patrick McGrandles

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CREATIVE TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Lower Division
Alan Monaghan
Liam Quayle
Philip Rafferty

With Third Class Honours
William Lavery
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN CREATIVE TECHNOLOGIES

With Commendation
Marana McLoughlin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ENGLISH WITH EDUCATION

Pass
Chloe Leanne Olphert

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN GERMAN WITH HISTORY

With Distinction
George John Anderson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HISTORY

With Commendation
Ronan Dooey
Andrew McClean
Rachel McDermott
Emmett Murray
Pass
Michael Kelly
Aimee McKenna

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MEDIA ARTS

Pass
Stephen Cuckoo

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MEDIA STUDIES WITH ENGLISH

Pass
Jonathan Spiers
ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE IN
MEDIA STUDIES AND PRODUCTION
Pass
Carla Rouse
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CREATIVE TECHNOLOGIES

Pass
Cathal Mc Curry

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN DESIGN

With Distinction
Niall O’Doherty

With Commendation
Shauna O’Connor

Pass
Padraig Shea Glass

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENGLISH

Pass
Brian McCloskey

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN FILM STUDIES AND MEDIA STUDIES

Pass
Shannon Stewart

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FRENCH AND SPANISH

With Commendation
Aimee Louise McKay

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FRENCH WITH BUSINESS

Pass
Rachael Katherine Holmes

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HISTORY

Pass
Shannon Duffy

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HISTORY WITH EDUCATION

Pass
Hannah McKillen

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN INTERACTIVE
MEDIA ARTS

Pass
Danielle Jennett
Caolan Smyth

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

Pass
Natalie Kelly

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN MEDIA STUDIES WITH FILM STUDIES

Pass
Natalie McDonnell

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SPANISH WITH BUSINESS

Pass
Eoin Maxwell

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SPANISH WITH EDUCATION

Pass
Jamie Lee Carson

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SPANISH WITH MARKETING

Pass
Rebecca Willee
FACULTY OF COMPUTING AND ENGINEERING

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Nithya Gopalakrishnan Nair
Haider Raza
Punnarai Siricharoen
Jinling Wang

MASTER OF SCIENCE
IN COMPUTATIONAL INTELLIGENCE

With Distinction
Azin Fathi

With Commendation
Tahereh Shah Mansouri

MASTER OF SCIENCE
IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

With Distinction
John Enda Burke
Mark Brendan Conaghan
Steven Edmund Richard Craig
Ciaran Doherty
David James Gleghorne
Paul Kelly
Ben Jamie Leonard
Anne Colette McAuley
Pamela McCloskey
Matthew Thomas McCreary
Edward Thomas Mullan
Niall O’Boyle
Christopher Alexander Patton
Daniel Willis

With Commendation
Stephen Black
Evan Shaw Blair
Stacey Lucinda Crockett
Lewis John Fitzgerald
Michael Steven Hamill
Christopher Kieran Hayes
Adam Samuel Horner
Diarmaid Conor Kelly
Gareth David Leetch
Conor Sean Mackel
Meabh Mackel
Katherine Jane McCann
Greer McCollum
Michael John McMacken
Marc McNally
Seanog O’Hara
Abiodun Oladipupo Oke
Jason Wallace

Pass
Anthony Bevington
Kevin Hegarty
Ronan Lowry
Emma Louise Lynch
Conor McCrisken
Luke McIntyre
Colm McNabola
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

Pass
Paul Simon Crawley
Conor Thomas
Caoimhin Williamson

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Declan McManus
Samuel Joseph O’Donnell

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Timothy Ian Humphrey
John McLaughlin

With Second Class Honours Lower Division
Steven Black
Lewis Farrall
Ruairi McElmeel

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Bronagh Quigley
BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division
Ferruccio Egidio Guicciardi Carranza

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Patrick Hendron

With Second Class Honours Upper Division
Gareth Lanigan
Ryan Melaugh

With Second Class Honours Lower Division
Allen Carl Alfonso
Ruairi Dwyer
Stephen Mark Kyle
Scott Mackie

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Thomas O Hagan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Aaron Daly

With Second Class Honours Lower Division
David McCrory

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Jamie Fluke
Alex Nathaniel Knocker

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING WITH BUSINESS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Curtis Brown

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CREATIVE COMPUTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper
Division
Sarah Roberta Hamilton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Odhran McLaughlin
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTER SCIENCE

With Second Class Honours Lower Division
Paul McClintock
Marisa McMullan

With Third Class Honours
Christina Marie Mc Kinney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

With Third Class Honours
Philip Keenan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MULTIMEDIA COMPUTING AND DESIGN

With Third Class Honours
Kevin Dunne

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Sara Jane Butler
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Distinction
Aaron O’Neill

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Commendation
Daniel McFadden
Matthew Stavri

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION

With Commendation
Gary Tsang
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE

With Commendation
Darren O’Sullivan
Mark Patterson

Pass
Aaron James Casey
Sean McGuigan
Corey McWilliams

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING

With Commendation
Luke Quinn

Pass
Jade Johnston

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING WITH BUSINESS

Pass
Cu Mhara McCann

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN CREATIVE COMPUTING

With Commendation
Carrie Lyttle
Pass
Una Mary Hampson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

With Commendation
Ryan Meenan

Pass
Conor Michael Butcher
Kerry Ann Swann

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTER ENGINEERING

With Distinction
Lee Sellers
With Commendation
Andrew Watterson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Distinction
Dylan Devine

With Commendation
Joseph O Driscoll

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN COMPUTER SCIENCE

With Commendation
Paul Leonard

Pass
Emma Gunning

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING

Pass
Dean Symington

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

Pass
Ryan Curley
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING WITH EDUCATION
With Commendation
Nadine O’Neill

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN ELECTRONICS AND COMPUTER SYSTEMS

Pass
Nuala Kelly
FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY
BY PUBLISHED WORK

Pass
Lawrence Anthony Dedionisio

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Noella Marie Gormley
Stephanie Jean Hodge
Helen Patricia Kelly
Alexandru Eugeniu Mizeranschi
Deborah Smyth
Joshua Todd
Jaganathan Venkatesh
Ruth Roberta Weir

MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Niamh Marie Bouse
Frances Conlon
Joseph Costa
Richard John Daymond
Marlene Farrugia
Caoimhe Marie Haughey
Kirsten Maria Hayes
Emma Elizabeth Hoare
Tamar Ann Jayawardene
Mairead Bridget Keating
Caroline Elaine Kennedy
Loretta Masterson
Esther Marie McCarthy
Rachel Maire O Donovan
Matthew Richard Roberts
Aine Roche
Isla Catherine Thom
Gareth David Walker
Louise Marie Walsh
Claire Dale Wilson

Pass
Christine Ndubunma Abili
Emer Catherine Coyle
John Henry Davidge
Mairead Mary Dorney
Leila Jane Duguid
Martina Egan
Danielle Emery
Rebecca Anne Evans
Leanne Eileen Fitzgerald
Sinead Michelle Fuglstad
Christy Shannon Green
Nicola Harrington
Pamela Marcella Howard
Christopher Judge
Evan Francis Keogh
Karen Lawlor
Danielle Look
Barry Jude McGuinness
Jeremy Ian Mouer
Yejide Obamwonyi
Toshiko Okuyama-Dougall
Thomas Allan Parker
Clare Louise Peacock
Klara Victoria Peyton
Claire Margarite Pillion
Mostafa Redha
Lady Chilel Sanyang
Isatou Sarr
Karen Scott
Peter John Strong
Trevor Thompson
Maria Welsh
Joseph Craig West

MASTER OF SCIENCE
IN CLINICAL VISUAL SCIENCE

With Distinction
Luis Filipe Eusebio Martins

Pass
Lynda Claire McGivney-Nolan
MASTER OF SCIENCE
IN FOOD AND NUTRITION
With Commendation
Nicola Ann Sheanon

MASTER OF SCIENCE
IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction
Donna McGettigan
Pass
Styliani Kampouropoulou
Catherine Matthews
Stephanie McCarthy
Jasna Mikulic
David Roche

MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN NUTRITION

With Distinction
Chiara Campus
Maeve Teresa O Mahony
Gary Sweeney

With Commendation
Olivia Sakena Al-Haddad
Tahrir Mohammed Aldhirgham
Hasnaa Hasan Ayyad
Jennifer Galvin
Aisling Mhairi Halpin
Kathleen Louise Henderson
Robyn Levis
Sean McCallion

MASTER OF SCIENCE
IN MEDICAL AND HEALTHCARE BIOTECHNOLOGY

With Distinction
Robert Jeremy Gregg

With Commendation
Christopher Lloyd Shaw

MASTER OF SCIENCE
IN STRATIFIED MEDICINE

With Commendation
Roisin Maeve Carney
Sarah Judith Grant
Conor Mulholland

Pass
Gary Patrick Lonergan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Donna Martin

Pass
Olalekan Olubanwo Oludunmade
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Distinction
Wedad Majed Al-Dolat
Ibrahim Subhi Alsaad
Sheikh Mohammad Anwar
Goran Bencic
Chan Ching Yin
Sadia Humayun
Akash Raj
Dan Zoltan Reinstein
Julian Matius Tagal
Reginald Robert Go Tan
Emily Catherine Woodcock

With Commendation
Muhammad Amjad
Wasantha Kumara Gamage
Georgios Kiousis
Samir Aziz Mahmood
Arshed Malik
Manzoor Hussain Malik
Bita Manzouri
Jonathan Edward Moore
Wisam Jasim Muen
Sara Naef Maino
Paola Pantaleoni
Rubina Rahman
Vito Romano
Alex John Shortt

Pass
Arif Ahmed Adenwala
Victor Hu
Fung Kin Man Kelvin
Fayyaz Musa
Lucia Pelosini
Kaveh Vahdani

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FOOD AND NUTRITION

With Commendation
Charlene Vassallo

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

Pass
Orla Burke

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS

Pass
Leanne Marie Cronin

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass
Joanne Helen Baxter
Sandra Louise McHugh

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Commendation
James Woodward

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN FOOD AND NUTRITION

With Distinction
Cynthia Kit Ying Lai

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN FOOD
REGULATORY AFFAIRS

Pass
Lorraine Bailey

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction
Wendy Merrison

With Commendation
Dharmendra Dubay
Zoi Stefanopoulou

Pass
Quentin Beirne

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN STRATIFIED MEDICINE

Pass
Conor Joesph McErlean
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction
Fergus James Bain
Kimberley Alison Bruce
Fiona Mary Campbell
Paula June Coyles
Naeem Dharma
Michael Robert Foster
Anita Ellen Elizabeth Gillen
Jonathan Hall
Claire Marie McManus
Joanne Patton
Patrick Richardson
Barry Slowey
Massimiliano Stolfa

MASTER OF BIOMEDICAL SCIENCE
With Distinction
Ciaran Patrick McAtarsney
Kevin Toolan

Pass
Emily Francesca Hutchinson
Mark Morrison

GRADUATE CERTIFICATE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Rebecca Eleanor Touzel

With Commendation
Lorna Catherine Dolan
Kate Wyn Hughes
Stephanie Louise Taylor
Steven Paul Terry

Pass
Hajir Azam
Joshua Luke Baker
Craig Millar
Karen Mary O’Connell
Jasraj Kaur Sidhu

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOLOGY
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Niall Doyle

With Second Class Honours Lower Division
Emma McGinley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Patrick Kinnear

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL SCIENCES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Samuel Ross McKee

With Second Class Honours Upper Division
Deirdre Siobhan McClory

With Second Class Honours Lower Division
Alexander Houston Fowler
Aimee-Grace McGuinness
Ciaran Mullan
Pamela O’Donnell
Sarah Aisling Speers

With Third Class Honours
Samantha Watson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HUMAN NUTRITION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Elaine Geoghegan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN APPLIED BIOSCIENCES

With First Class Honours
Thalia Obeid

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Barry McManus
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours Lower Division
Sonia Nahid Ali
Laura Gribben
Stephen McCleery
Padro Naan
Oresta Petrosiute
Leanne Roan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOTECHNOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Chun Yin Chan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division
Yuk Man Chan

With Second Class Honours Lower Division
Tsz Ching Chau

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HUMAN NUTRITION

With First Class Honours
Maria Catherine Rushe

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN OPTOMETRY

With Second Class Honours Upper Division
Catherine Hamilton
Jemma Maclaine
Michaela Lee Magee

With Second Class Honours Lower Division
Leah Michelle Gavin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass
Sean Denny
David James McQuade
Cerri-Ann Morgan
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BIOLOGY

Pass
Leonna Katherine McGarrity

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Distinction
Mantas Rudys

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BIOMEDICAL STUDIES

With Distinction
Rebecca Millican
Karine Wilson

With Commendation
Kyle Richard William Clarke
Denise Marie Tubera

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HUMAN NUTRITION

With Commendation
Michael Francis O’Sullivan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SCIENCE FOR NUTRITION

With Commendation
Deirbhile Sherry

Pass
Laura Mc Auley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN VISION SCIENCE

With Distinction
Sarah Frazer
Pass
Claire Elizabeth Bruce
James Smyth
FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

MASTER OF ARTS
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Distinction
Saleh Matar A Al Qarni
Declan James Doherty

With Commendation
Mansour Abdulaziz Alfayez
Richard Albert Emo
Emmet Gates
Cora-Lee Johnston
Chenying Liu

Pass
Mark David Beattie
Maho Kanai
Colm McCloskey

MASTER OF LAWS
IN COMMERCIAL LAW

With Distinction
Emma Doherty
Siobhan Mary Heaney

With Commendation
John Gary Curran
Dympna Anne Gallinagh
Pass
Gbolahan Ayeni

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction
Balint Hudecz
Hugo Maguire
Cristal Palacios Yumar

With Commendation
Jennifer Jo Johnson
Chelsea Marie Williams
Pass
Garry Lynn
Herbert William McKeown
MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES WITH EARLY YEARS

Pass
Carol Ann Hunter

MASTER OF
SCIENCE IN SOCIAL RESEARCH SKILLS

With Distinction
Gwen Margaret Harris

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COMMERCIAL
LAW

Pass
Megan Meenan

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SOCIAL
RESEARCH SKILLS

With Distinction
Roisin Mulligan
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SOCIAL
RESEARCH SKILLS

Pass
Fiachra Barrett
James McCaughey

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN TEACHING OF
ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass
James Sean Killen

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS

With Second Class Honours Upper Division
Lauren Rebecca Hilman

With Second Class Honours Lower Division
Paul McDermott

With Third Class Honours
Aaron Samuel Glass
BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS
IN LAW WITH ACCOUNTING

With Second Class Honours Upper Division
Jason Stroud

With Second Class Honours Lower Division
Victoria James

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL WORK

With Second Class Honours Upper Division
Bernadette Browne
Teresa Dillon
Tanya Margaret Elizabeth Ewing
Shaun Larmour
Stacey McCusker
Philomena McDermott
Niamh McKinney

With Second Class Honours Lower Division
Paula Brady-Donnelly
Tara Knowles
Louise McAreavey
Jill Rebecca McKean
Ciarrai McMullan
Orla Morrison
Angela Murphy
Lisa Rutter

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Hannah Boyd

With Second Class Honours Lower
Division
Claire Grace Ward

With Third Class Honours
Sebastian Cichosz
Darren John Greene

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

Pass
Craig Boyd
CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL WORK

With Commendation
Kerry Watkinson
CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY WITH HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Commendation
Sandra Elizabeth McHarg

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

Pass
Stacey Bradley

CERTIFICATE
IN COMMUNITY YOUTH STUDIES

With Commendation
Darren Martin O’Neill

CERTIFICATE
IN TEACHING

Pass
Elaine Reilly
ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction
Michael Gallagher
Michael McClelland
Charles Patrick Mullan

Pass
Tara Teresa Evers-Cheung
Aubrey Kee

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Commendation
Laura Marie McCullough
Pass
Toufik Chaari
Austin Mario McLaughlin
Paul Wesley Joseph Miles
Katie Smyth

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT
Pass
Jayadevan Plachinghat Prasad
MASTER OF SCIENCE
IN STRATEGIC MANAGEMENT

With Distinction
Natasha Hamilton-Brown

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL BUSINESS

Pass
Conor Hasson
Kevin McFadden

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Commendation
Eileen Sandra Ann Gillespie

Pass
Mohammad Abduallah Al Khunaini
Bankie Martins

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS ADMINISTRATION

Pass
Fiona Farren
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MANAGEMENT
With Commendation
Wouter Den Dubbelden

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Fintan Sherry

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours
Christine Leanne Nelson
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS WITH MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Amy Cadden
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Rebecca Leonard

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Niall Fergal Smith

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING AND HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Third Class Honours
Grainne McGillian

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING AND MANAGERIAL FINANCE

With Second Class Honours Upper Division
Raymond Lynch
Stuart James Nicholl

With Third Class Honours
Clare Morris

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING AND MARKETING

With Third Class Honours
Ryan McMonagle
Jonathan McNeill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ADVERTISING WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Giles Gallen
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ADMINISTRATION

With First Class Honours
Roisin Mary Farren
Caroline Anne Hegarty
Paul Stephen Houston
Conor Joseph Hutton
Terence Francis Kelly

With Second Class Honours Upper Division
Sarah Bonner
David John Andrew Geddes
Breidge Hampson
Eamon Logue
Emma McCausland
Ruth McCrossan
Eimear McEldowney
Gail Mary McGlinchey
Alan William Montgomery
Sean Nangle
Karen O’Donnell

With Second Class Honours Lower Division
Sarah Ann Gillespie
Karen Theresa Houston
Emmett Keith
Eamon Maxwell
Dylan McGlynn
Daniel Eamon McGrath

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS MANAGEMENT

With First Class Honours
Peter Anthony McKeever
Lesa Thelma Nesbitt
Christopher Jeffery Small

With Second Class Honours Upper Division
James Joseph Boyle

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES

With First Class Honours
Jamie Breslin

With Second Class Honours Upper Division
Joseph Daniel Gallagher
Dawn Nicell
With Second Class Honours Lower Division
Fionnuala Gormley
Aimee-Lee Kinnear
Jane Owens
Rachel Thompson

With Third Class Honours
Corey Smith

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES WITH ADVERTISING

With Third Class Honours
Danny Johnson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

With Second Class Honours Lower Division
Martin Catney
Ryan James Gabbey
Benjamin Kenneth Harvey

With Third Class Honours
Conor Toner

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS WITH MARKETING

With Second Class Honours Lower Division
Sean O’Brien

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division
Annmarie Hilton
Declan Og McFlynn

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Bronagh McKinney

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS WITH RETAIL STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Distinction
Rebecca Cahill

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN ADVERTISING

With Commendation
Jerome Patrick Reynolds

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES

Pass
Daniel Francis Conlon
Samara McAlister
Janet Sophie McKee

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

Pass
Christine Kelly

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS
STUDIES

With Commendation
Marie Claire Collins

Pass
Stuart Adams
Kyle Montford
Mark Morgan
Daithi O’Mianain

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS STUDIES WITH ADVERTISING

With Commendation
Emer Bernadette Magee

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CONSUMER MANAGEMENT AND FOOD INNOVATION

Pass
Sarah Jane Hilland

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

With Commendation
Niamh Aine Doris
FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY
BY PUBLISHED WORK
Pass
Elizabeth Ann Laird

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Shelley Alison Brady
Phillip Matthew Gray
Eoin McElroy
Ian Alistair Thomas
Robert Samuel Vaughan

MASTER OF PHARMACY

With Second Class Honours Lower Division
Conor Mulholland

MASTER OF RESEARCH

With Commendation
Maeve Kathleen Higgins

Pass
Charles Robert Barrett

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

Pass
Laura Marie McGowan
Lisa McGowan
Claire Wilson

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)

With Distinction
Nora Anderson
Roisin Begley
Stephanie Boyle
Natasha Brown
Sarah Butter
Nicola Chappell
Una Margaret Clarke
Yasmin Stacey Cooke
Rachel Mary Donaldson
Mary Forde
Deirdre Foy
Christina Mallett
Catherine Jane Quinn
Noelle Sammon
Roisin West

With Commendation
Ashleigh Agnew
Yasmin Clare Louise Brennan
Colin Doherty
Jacqueline Julie Hanna
Jonathan Heaney
Elaine Carolyn Houston
Eilish Mary Keenan
Mary McCarthy
Alison Denise McFadden
Niamh Anna McGill
Clodagh Marie McHugh
Montana McKinney
Lauren Murray
Orla O’Neill
Lauren Anne Smith
Osas Iyamu Usideme

Pass
Grace Burns
Shannon McGowan
Stephen Ross
Andrea Bianca Visser
Adrian Raymond Watkins

MASTER OF SCIENCE
IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

Pass
Pedro Collins Onyemenem

MASTER OF SCIENCE
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction
Belinda Gascoigne

With Commendation
Shanique Christina Anderson
Anita Katarzyna Popis
Stewart Dale Reynolds
MASTER OF SCIENCE
IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction
Patrice Byrne Brennan
Ingrid Doyle
Denis Martin Fitzpatrick
Rebecca Good
Suzanne Elizabeth Hilton
Shauna Lucia Sweeney

With Commendation
Rebecca McCullagh

Pass
Maria Campbell
Niamh Mary Carty
Patrick Noel Nwaokorie
Shona Peacock
Jill Porter
Fazala Bi Rashid
Olinda Donnatella Santin

MASTER OF SCIENCE
IN PHARMACEUTICAL SCIENCES

With Distinction
Adam Spencer Johnston

With Commendation
Hongcen Zhou

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction
Jacqueline Bridget Alice Cullen

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT WITH GEOGRAPHIC INFORMATION
SYSTEMS

Pass
Darren James O’Malley

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction
Melissa Blessing
Shane Dalligan
Pass
Joseph Robert John Morris
Anderson William Ngina
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN GEOGRAPHIC INFORMATIONS SYSTEMS
Pass
Victoria Rebecca Kelly Campbell

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHARMACEUTICAL SCIENCES

Pass
Ayat Bakri Sid Ahmed

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction
Daniel Adam Crook
Domhnall Finch
David Williams

With Commendation
Benjamin McClune

Pass
Gemma Mary Davey
William Hunt
Aude Deborah
Laffon
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Commendation
Aoibheann O’Connor

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PHARMACY MANAGEMENT

Pass
Flora Longhurst
Donna Maire Martin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PSYCHOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Ursula Rush

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division
Niamh Leona Carmichael
With Second Class Honours Lower Division
Aileen Allen
Ciaran Joseph Martin
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division
Rebecca Elizabeth Moore

With Third Class Honours
Dean Kelly

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HEALTH AND WELLBEING

With Second Class Honours Lower Division
Paris Danielle Kosky

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MARINE SCIENCE

With Third Class Honours
Keith McClenaghan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN NURSING (ADULT)

With First Class Honours
Magali Cassidy
Geraldine Doherty
Anna Foy
Breda Gallagher
Sara Godfrey
Olivia Lewis
Louise MacRory
Emma Mc Cormack
Donnamarie McGrillen
Sharon Frances McHugh
Sarah Prevatt
Charlotte Lucy Quinn
Ann Reid
Andrina Spence
Tamara Tierney
Zoe Hannah Warnock

With Second Class Honours Upper Division
Louise Anderson
Gillian Beggs
Bronagh Bradley
Sarah Brennan
Michaella Byrne
Jenna Rose Currie
Aisling Doherty
Eliza Doherty
Grainne Doherty
Kerrie Anne Falls
Natasha Farrell
Aideen Fegan
Stephen Ferguson
Noeleen Fullerton
Natasha Simone Gallagher
Pauline Gallagher
Eimear Gallogly
Patrick Gates
Sarah Gillespie
Jayne Gorman
Kirstie Ruth Graham
Ciara Gribben
Emer Harte
Laura Hegarty
Julie Anne Houston
Nicole Hughes
Christine Diane Johnstone
Grace Kelly
Shauna Kelly
Emma Louise Kerr
Anne Lagan
Aimee Lally
Charlene Leonard
Andrea Claire Li
Ashleigh Martha Jane Mac Combe
Stacey McAleer
Hannah McCloskey
Niamh McConville
Catherine McCormick
Sinead McCourt
Grainne McCrystal
Una McDevitt
Emma McErlain
Bernadette Mc Gee
Ellen McGinley
Sarah McHugh
Gemma Mc Kane
Joleen McKee
Yasmin McKenna
Carla McLaughlin
Danielle McLaughlin
Pauline McLaughlin
Niamh McQuaid
Rachel McVitty
Elaine Melaugh
Aliza Mercado
Gareth Moles
Sammy-Joe Murray
Aine O’Donnell
Sinead O Maolain
Clodagh O’Neill
Emma May O’Neill
Catherine Orme
Cally Patterson
Hannah Roulston
Catriona Simpson
Anita Emily Dawn Watters
Roisin White

With Second Class Honours Lower Division
Stacey Agnew
Rachel Hannah Allen
Rebecca Allen
Eve Alison Armstrong
Rebecca Bibby
Niamh Blaney
Leanne Bogle
Elisha Bradley
Melissa Callaghan
Samantha Louise Clyde
Mary Angeline Coronel
Sarah Coulter
Jenna Alex Cowden
Siofra Coyle
Yvette Majella D’Arcy
Gemma Elizabeth Donnelly
Lucinda Doran
Sarah Douglas
Jolene Ellen Duddy
Conan Duffy
Siofra Duffy
Roisin Duncan
Shamien Flanagan
Niamh Gormley
Deirdre Harkin
Malachy Harkin
Ciara Harte
Lisa-Jane Hartop
Niamh Haveron
Fionnuala Heatley
Stephanie Louise Huddleston
Rebecca Irene Jeffers
Kay Johnston
Fiona Kenny
Mary Kerlin
Robyn King
Kerry Ann Lavery
Toni Louise Leighton
Aoife Loughran
Jennifer Lynam
Grainne Lynch
Lisa Magee
Orlagh Maguire
Rebecca Matchett
Anne-Marie McAleer
Siobhan Mc Aleer
Danielle McAllister
Colleen McClelland
Nicole McGowan
Tamara McIvor
Louise McKeown
Hannah Montgomery
Ciara Mulhern
Hannah Myers
Claire Newell
Joanne O’Connell
Aoife O’Connor
Julie O’ Connor
Stephanie O’Donnell
Fionuala Anne O’Neill
Marie O’Sullivan
Dearbhla Page
Rachel Joan Jean Patterson
Aimee Pyper
Lisa Kathleen Schmid
Orla Lynn Sheridan
Ciara Skelton
Rebecca Spence
Christine Spiers
Sandra Taylor-Stratford
Rebecca Thompson
Fiona Ward
Rebekah Wilkinson
Eimear Wood
Sabrina Zerai

With Third Class Honours
Philomena Doherty
Sinead Matthews
Tara McDaid
Laura O’Hare

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN NURSING (MENTAL HEALTH)

With First Class Honours
Karen Lowry
Conor Maguire

With Second Class Honours Upper Division
Angela Catney
Elaine Cooke
Rory Daniel Doherty
Nicola Anne Donnell
Hannah Jane Esler
Rona Farrell
Caroline Gibney
Dominique Kerr
Sarah Laverty
Lesley Anne Lowry
Sarah McAuley
Brendan McConnellogue
Ellen Mc Daid
Caine McGoldrick
Ciara McGonagle
Ronan McKeever
Rosina McLaren
John McLaughlin
Kerrie McManus
Ceire Monaghan
Catherine Rosenberg
Ian Stewart
Lisa Wilson
Megan Jennifer Evelyn Wilson

With Second Class Honours Lower Division
Hannah Boyd
Eoin Browne
Karen Ferguson
Emma Lagan
Aisling McAtarsney
Nicola McCrory
Sinead McCullagh
Marie McGale
Mary McGuckian
Stacey McKeown
Christopher Moore
Jason Mulryan
Sarah Walker
Sinead Whoriskey
Bronagh Louise Young

With Third Class Honours
Noreen Graham
Julie Marie McCaffrey
Martina Rafferty
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours
Victoria Eleanor Thompson

With Second Class Honours Upper Division
Emily Joanne McAllister

With Second Class Honours Lower Division
Rois Mhuire Dagens
Rachel Doherty
Stacy McLaughlin
Tracy McLaughlin
Fiona Mary Goretti McNamara
Steven Millar
Samantha O’Toole
Shane Quinnell

ASSOCIATE
BACHELOR’S DEGREE
IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND
HEALTH

Pass
Shauna Cassidy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN PSYCHOLOGY

Pass
Paul McDonagh

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

Pass
Aaron Hunter

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN MARINE SCIENCE

Pass
Matthew Gaston
Zacharius Hamilton
Drake Harris
Jake Johnston
Dean McMeechan
CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN PSYCHOLOGY

With Distinction
Sian Dunwoody
Elizabeth Flynn
Caoimhe Louise Starrs

With Commendation
Chelsea Jade Bain
Erin Boyd
Roisin Christie
Shannon Connor
Mary Brenda McCloskey
Sarah Jessica Wilson

CERTIFICATE OF
HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Distinction
Aaron Healy

With Commendation
Cathal Rooney
Gemma Ward

Pass
Carly Bothwell (posthumously)
Rebecca Turner

Belfast Telegraph Digital

Popular

From Belfast Telegraph