Belfast Telegraph

UK Website Of The Year

University of Ulster graduations full list of results - December 16 2015

Published 16/12/2015

Conor Cooper gets in the picture as he Celebrates his degree in Adult Nursing at the Ulster University Winter Graduations at the Universitys Coleraine campus. Picture John Murphy Aurora PA
Conor Cooper gets in the picture as he Celebrates his degree in Adult Nursing at the Ulster University Winter Graduations at the Universitys Coleraine campus. Picture John Murphy Aurora PA
Pictured from left celebrating thier degree in adult nursing at the Ulster University Winter Graduations at the Universitys Coleraine campus are , Karen McCaughan,Denise McDonald, Janet Cochrane, Lynette Murphy, Shirlene McFeely and Tamara Devenny. Picture John Murphy Aurora PA
Joanne Mercer Celebrates her Degree in Adult Nursing with a selfie with son Hudson (5) at the Ulster University Winter Graduations at the Universitys Coleraine campus. Picture John Murphy Aurora PA
Sladjana Radulovic gets a cuddle from son Roy as she celebrates her Masters in applied Psychology at the Ulster University Winter Graduations at the Universitys Coleraine campus. Picture John Murphy Aurora PA
Nena Girvin celebrates her Degree in Geography with education with a picture with Alexander Morris at the Ulster University Winter Graduations at the Universitys Coleraine campus. Picture John Murphy Aurora PA
Psychology graduate Deirdre Timlin and her 2 year old daughter Eibhlin. (Photo: Nigel McDowell/Ulster University)
Deborah Doherty graduated from Queens University with MSc in Educational Multimedia, pictured with her 15month old daughter Isla and husband Simon who is an honorary lecture at Queens School of Biological Sciences.
Catherine Crozier from Randalstown graduated from Queen's University with MA in Communications and Strategic Management.
Hannah McGurk from Ardboe, graduated from Queen's University with MSc in Communications.
David Courtney graduates with a PhD (molecular biology). (Photo: Nigel McDowell/Ulster University) Ulster University copy - Tues 15 Dec 2015 graduations Image supplied by Lindsay Beacom Communications & PR Officer UU 14 Dec 2015
One of the one of the greatest Ryder Cup captains of all time is to be honoured at Queens University today (Thursday 10 December 2015). Paul McGinley will be presented with the degree of Doctor of the University in recognition of his distinction in sport Photographed with Paul is Professor Patrick JohnstonVice-Chancellor
Hiroshi Maekawa from Japan graduated from Queens University with an International MBA. Hiroshi has secured a top job with Ernst & Young in Japan.
Robert Smyth from Dublin graduated in Politics International Studies and Philosophy from Queens Universality today. Celebrating with his partner, Jane Carrigan and mum, Ann Smyth.
Brother and sister Michael and Suzanne Whitten celebrate their graduations at Queens University. The East Belfast duo will both received Masters degrees from the University. Suzanne completed a MA in Moral, Legal and Political Philosophy while Michael received a MA in Musicology. This is the second double celebration for the Whitten family as the siblings first graduated together in 2014.
Lindsay Brown from North Wales graduated from Queens University in Law, also pictured is Paul Kavanagh from Newry who graduated in Human Rights and Criminal Justice Law.
Fiona Prior and Michael Meaney both from Belfast graduated today from Queens University in Human Rights Law.
Pacemaker Press 10/12/2015 One of the greatest Ryder Cup Captains Paul McGinley is honoured at Queen's University on Thursday in Belfast. Paul McGinley was presented with the degree of the Doctor of the University in recognition of his distinction in Sport Pic Colm Lenaghan/Pacemaker
Anna Espana-McCartney graduated in Law from Queens University today, pictured with her sisters Lara and Nina.
Twins Edward and Omar Zatriqi from Bangor celebrate graduating together for the third time at Queens University. The brothers each graduated today with a PhD in Composition, having previously graduated with undergraduate and Masters degrees from Queens School of Creative Arts.
Jennifer Mary Maguire from Aghalee graduated with a PhD in French from Queens School of Modern Languages.
(L-R) Sisters Mary and Anne Marley from Portadown celebrate with a graduation selfie at Mary's graduation at Queen's University. Mary graduated with a MSc in Autism from Queens School of Education.
(L-R) Mark Higgins, Wei-han Pak, Hannah McVeigh and Gemma Megarry celebrate their graduation day at Queen's University. Mark graduated with MSc in Atypical Child Development, Wei-Han with MSc in Political Psychology and Hannah and Gemma with MSc in Psychology of Childhood Adversity.
Karen Palmer from Donaghadee will graduate from Queens University today with a First Class Honours degree in Disability
Poet Padraig Regan will graduate today with a Masters in Poetry from the QUB School of English
Jumping for joy International Student Christina Ramos from San Fancisco, USA, leaps with joy after getting her MSc in Applied Behavior Analysis at the School of Education at Queens University Belfast, Northern Ireland. This week Winter Graduation starts Wednesday 9th of December Friday 11th December 2015 Photo/Paul McErlane
Jumping for joy International Student Christina Ramos from San Fancisco, USA, leaps with joy after getting her MSc in Applied Behavior Analysis at the School of Education at Queens University Belfast, Northern Ireland. This week Winter Graduation starts Wednesday 9th of December Friday 11th December 2015 Photo/Paul McErlane
Neil Morton OBE, Headmaster of Portora Royal School, Enniskillen, has graduated from Queens University with a Professional Doctorate in Education. Neil is celebrated his graduation alongside (L-R) Jill Campbell, his son Simon and wife Linda.
(L-R) Mark Higgins, Wei-han Pak, Hannah McVeigh and Gemma Megarry celebrate their graduation day at Queen's University. Mark graduated with MSc in Atypical Child Development, Wei-Han with MSc in Political Psychology and Hannah and Gemma with MSc in Psychology of Childhood Adversity.
(L-R) Yikiang Ke, Lulu Bao and Ying King Shao from China celebrate Lulu's graduation at Queens's University. Lulu graduated with a Msc in TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages).

Full list of graduations from University of Ulster, December 16.

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

 

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HIGHER EDUCATION PRACTICE

Pass

Edward Archer

Maire Braniff

Fiona Browne

Ciaran Burke

Jonny Byrne

Ciara Chambers

Kyle Ferguson

Elizabeth Gallagher

Bryan Gardiner

Julie Gerrish

Glenn Ivan Hawe

Clodagh Hegarty

Jill Hendron

Helen Hou

Margaret - Ann Long

Inna Fedorivna Lytvyn

Denise Judith Mac Dermott

Davide Mariotti

Helena Mairead McEntee

John-Paul McGauran

Chris McGonigle

Robert Anthony McKenna

Fiona McMahon

Aisling Monds-Watson

William Moore

Ignacio Rano

Victoria Simms

Murtaza Tambuwala

Christopher Tierney

Lorna Treanor

Maria Truesdale-Kennedy

Srividya Vasu

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Febbie Francis

 

CERTIFICATE

IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass

Padraig Callaghan

Lauren Hodson

Abdul Jabbar

Christopher Kilpatrick

Helen Jayne McCune

Michael McGinn

Ruairi McLaughlin

Philip Murphy

Brendan Quinn

Ervin Slezak

William Scott Weatherup

 

FACULTY OF ARTS

MASTER OF ARTS

IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

With Distinction

Emma McAlister

 

Pass

Aoife Maria Julia Daly

Keara Downey

Rachel Duncan

Trista Kaylynn Hagen

Niamh Lily Hanlon

Elizabeth Sarah Henderson

Alannah Morrow

Erynn Phillips

Ciara Elizabeth Robinson

David Robinson

Jingze Sun

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

Pass

Paul Hull

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Second Class Honours Lower Division

Maeve Deeney

 

With Third Class Honours

Mark Mc Conville

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

Pass

Ciaran O Crothair

Aoibheann O’Neill

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

Pass

Kerri-Ann Grimley

 

FACULTY OF ART, DESIGN AND THE BUILT ENVIRONMENT DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Geraldine Gallagher

Helen Jackson

Grainne McQuaid

Halina Grazyna Sander

Nikhilkumar Shah

 

MASTER OF PHILOSOPHY

Pass

Denise Quigley

 

MASTER OF SCIENCE

IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

With Distinction

Victor Beggs

Barry Rodgers

 

Pass

Zhen Li

Daniel Shane McCrory

 

MASTER OF SCIENCE

IN FIRE SAFETY ENGINEERING

With Distinction

Paul James Tyson

 

Pass

Pauric Joseph McCaughey

Jules Stauder

Etienne Tournebise

 

MASTER OF SCIENCE

IN INFRASTRUCTURE ENGINEERING

With Distinction

Stephen Ellis

 

Pass

Iain Stuart Chisholm

Matthew Donnelly

Marti Junyent Mora

Brendan Mullan

Luke Murphy

Ronan Walsh

 

MASTER OF SCIENCE

IN REAL ESTATE

With Distinction

Mengmeng Dou

 

Pass

Chen Hangyuan

Julie Angela McCloskey

 

MASTER OF SCIENCE

IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

With Distinction

Niall McDermott

 

Pass

Sebastiano Longhi

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

Pass

Sean Corr

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HOUSING STUDIES

Pass

Siobhan Graham

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HYDROGEN SAFETY ENGINEERING

With Distinction

Marcin Khzouz

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN MULTIDISCIPLINARY DESIGN

With Distinction

Nicole McClean

Ursula Angela McCloy

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

Pass

Eric Crowe

Expedito Aguilloso Resma

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN COMMUNITY PLANNING AND GOVERNANCE

Pass

Laura Fay Porter

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HYDROGEN SAFETY ENGINEERING

With Distinction

Audrey Duclos

Lee Brian Gardner

Paul-Martin Steffen

 

Pass

Ahmed Essameldin Aly

 

MASTER OF ENGINEERING

IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Kieran McDaid

 

MASTER OF SCIENCE

IN PLANNING AND PROPERTY DEVELOPMENT

Pass

Matthew Conlan

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ARCHITECTURE

With Second Class Honours Lower Division

Pearse O’Prey

Nicolle White

 

With Third Class Honours

Stephen Patrick Carey

Leigh Cunningham

Micheal Fay

Nathan John Morris

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

With Third Class Honours

Alex Sword

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FINE ART

With First Class Honours

Allan John Offord

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN PHOTOGRAPHY

With Second Class Honours Upper Division

Cory Caughey

 

With Second Class Honours Lower Division

Rebecca McMaster

 

With Third Class Honours

Christopher Erwin

 

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Alexandrina Susanne Dodsworth

 

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

With Second Class Honours Upper Division

Leah Batchelor

William Woods

 

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

With Second Class Honours Lower Division

James Alistair McKee

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN CIVIL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Austin Byrne

Conor Diamond

Adam Alexander Neil Martin

Corey McGarry

Michael Scott Molloy

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Aidan Keown

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN BUILDING SERVICES AND ENERGY ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Gerard McCarry

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN CIVIL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Ryan McMullan

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

With Second Class Honours Upper Division

David Jin-Kea Lam

 

With Second Class Honours Lower Division

Nigel Philip Anderson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Emilija Petrauskaite

 

With Third Class Honours

Jennifer Nugent

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUILDING SURVEYING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

John Quinn

 

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Fay

Ryan McMahon

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Andrew William Johnston

 

With Second Class Honours Lower Division

Andrew Robert Charleton

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HOUSING MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Joy Rachel Coote

 

With Second Class Honours Lower Division

Shaunagh Grant

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Padraig Donnelly

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN QUANTITY SURVEYING AND COMMERCIAL MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Shane McManus

 

With Third Class Honours

Ryan Dickson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division

Redmond Hanna

Paul McCartan

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUILDING ENGINEERING AND MATERIALS

With Second Class Honours Upper Division

Orran Devine

Ruairi Donnelly

 

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Gerard Rocks

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUILDING SURVEYING

With Second Class Honours Lower Division

Jonathan Foster

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division

Sean O’Rourke

 

With Second Class Honours Lower Division

Ruadhan Duffy

Aaron Kelly

 

With Third Class Honours

Conrad Dinsmore

Conor Mc Laughlin

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT

With Second Class Honours Upper Division

Mark Fitzpatrick

 

With Second Class Honours Lower Division

Cara Mary O’Hagan

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN URBAN PLANNING AND PROPERTY DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division

Meghan McCormack

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN BUILDING SURVEYING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Declan Edward Duffy

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation

Rebecca Ellison

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN BUILDING ENGINEERING AND MATERIALS

With Commendation

Lewis David Campbell

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

Pass

Colm Joesph Donnelly

Shane O’Connell

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

Pass

Julia Duff

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

Pass

Dorothea Ernestine Hoffmann

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN FINE ART

Pass

Naomi McMahon

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

Pass

Jamie Henderson

Kady Lewis

Andrew McCartney

Adrian Steven McCrea

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

Pass

Rosie Malliarou

 

DIPLOMA IN FOUNDATION STUDIES IN ART AND DESIGN

With Commendation

Aislinn Finnegan

 

Pass

Lauren Maze

Michael Quinn

David Steenson

 

FACULTY OF COMPUTING & ENGINEERING

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Rory Mullan

 

MASTER OF SCIENCE

IN ADVANCED COMPOSITES AND POLYMERS

With Distinction

Noel Bloomfield

Andrew Robert Leitch

 

Pass

Francis Burns

Donna Madge Doherty

Jacqueline Magee

Paul Joseph O’Donnell

 

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Distinction

Ali Salman Rababah

 

Pass

Bridget Teresa Flanigan

Kathryn Anne Seymour

 

MASTER OF SCIENCE

IN MANUFACTURING MANAGEMENT

Pass

Michael Gill

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ADVANCED COMPOSITES AND POLYMERS

Pass

Alejandro Rodrigo

Colin Thomas Young

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL ENGINEERING

Pass

Kevin Vincent May

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HEALTH INFORMATICS

With Distinction

Michael Kane

 

MASTER OF ENGINEERING

IN ELECTRONIC ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Rimgaudas Pazusis

 

MASTER OF ENGINEERING

IN ELECTRONIC ENGINEERING

With First Class Honours

Florian Asam

Andreas Maximilian Franz

Johannes Guggemos

Alexander Keil

Maximilian Xaver Link

Franz Xaver Mayer

Tobias Nennstiel

Michael Rueffle

Daniel Scheller

Simon Schlosser

Fabian Schmoelz

Sebastian Schubert

Felix Steinberger

Christoph Josef Steinhart

Thomas Wetzel

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN MECHANICAL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Murray Kerr

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN MECHANICAL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Mark Alexander Moorcroft

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN ELECTRONIC ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Calum McKay

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN MECHANICAL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Shane McNally

 

With Second Class Honours Lower Division

Niall Duffy

Daryl Hill

Simon Christopher Hull

Darragh Ethan Kelly

Timothy McAuley

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN SOFTWARE ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Stefan Lee

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN CLEAN TECHNOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Danielle McBay

 

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN MECHANICAL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Nathan Ward

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Joel Mathew Joy

 

With Second Class Honours Lower Division

Daniel Mervyn James Millar

 

With Third Class Honours

Ruairi Heaney

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Thomas Armstrong

 

With Second Class Honours Lower Division

Ciaran Burns

Kurtis Hamill

Padraig Nevin

Chris Rolston

Vincent Yao

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING SCIENCE WITH MATHEMATICS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

John Mervyn Elliott

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Rebecca McGilton

 

With Second Class Honours Lower Division

Rebecca Campbell

Daniel Fitzpatrick

Jason Gray

Gary Niall Morrow

 

With Third Class Honours

Stephen Haughey

Marc Toal

Andrew Robert Watson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN TECHNOLOGY WITH DESIGN

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Michael Keenan

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Second Class Honours Upper Division

Ross Murphy

 

With Second Class Honours Lower Division

Gary Dominic McMonagle

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Ilish Clare McPolin

 

With Second Class Honours Lower Division

William Darren Caldwell

Ciaran Floyd

Craig Gibson

Amy Nadine Henderson

Ryan Wright

 

With Third Class Honours

Matthew Brian Adair

Edas Dabulevicius

Michael Daniel Malone

 

Continued on Page 36

 

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HIGHER EDUCATION PRACTICE

Pass

Edward Archer

Maire Braniff

Fiona Browne

Ciaran Burke

Jonny Byrne

Ciara Chambers

Kyle Ferguson

Elizabeth Gallagher

Bryan Gardiner

Julie Gerrish

Glenn Ivan Hawe

Clodagh Hegarty

Jill Hendron

Helen Hou

Margaret - Ann Long

Inna Fedorivna Lytvyn

Denise Judith Mac Dermott

Davide Mariotti

Helena Mairead McEntee

John-Paul McGauran

Chris McGonigle

Robert Anthony McKenna

Fiona McMahon

Aisling Monds-Watson

William Moore

Ignacio Rano

Victoria Simms

Murtaza Tambuwala

Christopher Tierney

Lorna Treanor

Maria Truesdale-Kennedy

Srividya Vasu

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Febbie Francis

CERTIFICATE

IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass

Padraig Callaghan

Lauren Hodson

Abdul Jabbar

Christopher Kilpatrick

Helen Jayne McCune

Michael McGinn

Ruairi McLaughlin

Philip Murphy

Brendan Quinn

Ervin Slezak

William Scott Weatherup

FACULTY OF ARTS

MASTER OF ARTS

IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

With Distinction

Emma McAlister

Pass

Aoife Maria Julia Daly

Keara Downey

Rachel Duncan

Trista Kaylynn Hagen

Niamh Lily Hanlon

Elizabeth Sarah Henderson

Alannah Morrow

Erynn Phillips

Ciara Elizabeth Robinson

David Robinson

Jingze Sun

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

Pass

Paul Hull

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Second Class Honours Lower Division

Maeve Deeney

With Third Class Honours

Mark Mc Conville

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

Pass

Ciaran O Crothair

Aoibheann O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

Pass

Kerri-Ann Grimley

FACULTY OF ART, DESIGN AND THE BUILT ENVIRONMENT DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Geraldine Gallagher

Helen Jackson

Grainne McQuaid

Halina Grazyna Sander

Nikhilkumar Shah

MASTER OF PHILOSOPHY

Pass

Denise Quigley

MASTER OF SCIENCE

IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

With Distinction

Victor Beggs

Barry Rodgers

Pass

Zhen Li

Daniel Shane McCrory

MASTER OF SCIENCE

IN FIRE SAFETY ENGINEERING

With Distinction

Paul James Tyson

Pass

Pauric Joseph McCaughey

Jules Stauder

Etienne Tournebise

MASTER OF SCIENCE

IN INFRASTRUCTURE ENGINEERING

With Distinction

Stephen Ellis

Pass

Iain Stuart Chisholm

Matthew Donnelly

Marti Junyent Mora

Brendan Mullan

Luke Murphy

Ronan Walsh

MASTER OF SCIENCE

IN REAL ESTATE

With Distinction

Mengmeng Dou

Pass

Chen Hangyuan

Julie Angela McCloskey

MASTER OF SCIENCE

IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

With Distinction

Niall McDermott

Pass

Sebastiano Longhi

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

Pass

Sean Corr

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HOUSING STUDIES

Pass

Siobhan Graham

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HYDROGEN SAFETY ENGINEERING

With Distinction

Marcin Khzouz

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN MULTIDISCIPLINARY DESIGN

With Distinction

Nicole McClean

Ursula Angela McCloy

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

Pass

Eric Crowe

Expedito Aguilloso Resma

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN COMMUNITY PLANNING AND GOVERNANCE

Pass

Laura Fay Porter

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HYDROGEN SAFETY ENGINEERING

With Distinction

Audrey Duclos

Lee Brian Gardner

Paul-Martin Steffen

Pass

Ahmed Essameldin Aly

MASTER OF ENGINEERING

IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Kieran McDaid

MASTER OF SCIENCE

IN PLANNING AND PROPERTY DEVELOPMENT

Pass

Matthew Conlan

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ARCHITECTURE

With Second Class Honours Lower Division

Pearse O’Prey

Nicolle White

With Third Class Honours

Stephen Patrick Carey

Leigh Cunningham

Micheal Fay

Nathan John Morris

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

With Third Class Honours

Alex Sword

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FINE ART

With First Class Honours

Allan John Offord

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN PHOTOGRAPHY

With Second Class Honours Upper Division

Cory Caughey

With Second Class Honours Lower Division

Rebecca McMaster

With Third Class Honours

Christopher Erwin

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Alexandrina Susanne Dodsworth

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

With Second Class Honours Upper Division

Leah Batchelor

William Woods

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

With Second Class Honours Lower Division

James Alistair McKee

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN CIVIL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Austin Byrne

Conor Diamond

Adam Alexander Neil Martin

Corey McGarry

Michael Scott Molloy

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Aidan Keown

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN BUILDING SERVICES AND ENERGY ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Gerard McCarry

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN CIVIL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Ryan McMullan

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

With Second Class Honours Upper Division

David Jin-Kea Lam

With Second Class Honours Lower Division

Nigel Philip Anderson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Emilija Petrauskaite

With Third Class Honours

Jennifer Nugent

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUILDING SURVEYING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

John Quinn

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Fay

Ryan McMahon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Andrew William Johnston

With Second Class Honours Lower Division

Andrew Robert Charleton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HOUSING MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Joy Rachel Coote

With Second Class Honours Lower Division

Shaunagh Grant

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Padraig Donnelly

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN QUANTITY SURVEYING AND COMMERCIAL MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Shane McManus

With Third Class Honours

Ryan Dickson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division

Redmond Hanna

Paul McCartan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUILDING ENGINEERING AND MATERIALS

With Second Class Honours Upper Division

Orran Devine

Ruairi Donnelly

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Gerard Rocks

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUILDING SURVEYING

With Second Class Honours Lower Division

Jonathan Foster

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division

Sean O’Rourke

With Second Class Honours Lower Division

Ruadhan Duffy

Aaron Kelly

With Third Class Honours

Conrad Dinsmore

Conor Mc Laughlin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT

With Second Class Honours Upper Division

Mark Fitzpatrick

With Second Class Honours Lower Division

Cara Mary O’Hagan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN URBAN PLANNING AND PROPERTY DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division

Meghan McCormack

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN BUILDING SURVEYING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Declan Edward Duffy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation

Rebecca Ellison

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN BUILDING ENGINEERING AND MATERIALS

With Commendation

Lewis David Campbell

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION

Pass

Colm Joesph Donnelly

Shane O’Connell

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

Pass

Julia Duff

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CONTEMPORARY APPLIED ARTS

Pass

Dorothea Ernestine Hoffmann

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN FINE ART

Pass

Naomi McMahon

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

Pass

Jamie Henderson

Kady Lewis

Andrew McCartney

Adrian Steven McCrea

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

Pass

Rosie Malliarou

DIPLOMA IN FOUNDATION STUDIES IN ART AND DESIGN

With Commendation

Aislinn Finnegan

Pass

Lauren Maze

Michael Quinn

David Steenson

FACULTY OF COMPUTING & ENGINEERING

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Rory Mullan

MASTER OF SCIENCE

IN ADVANCED COMPOSITES AND POLYMERS

With Distinction

Noel Bloomfield

Andrew Robert Leitch

Pass

Francis Burns

Donna Madge Doherty

Jacqueline Magee

Paul Joseph O’Donnell

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Distinction

Ali Salman Rababah

Pass

Bridget Teresa Flanigan

Kathryn Anne Seymour

MASTER OF SCIENCE

IN MANUFACTURING MANAGEMENT

Pass

Michael Gill

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ADVANCED COMPOSITES AND POLYMERS

Pass

Alejandro Rodrigo

Colin Thomas Young

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL ENGINEERING

Pass

Kevin Vincent May

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HEALTH INFORMATICS

With Distinction

Michael Kane

MASTER OF ENGINEERING

IN ELECTRONIC ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Rimgaudas Pazusis

MASTER OF ENGINEERING

IN ELECTRONIC ENGINEERING

With First Class Honours

Florian Asam

Andreas Maximilian Franz

Johannes Guggemos

Alexander Keil

Maximilian Xaver Link

Franz Xaver Mayer

Tobias Nennstiel

Michael Rueffle

Daniel Scheller

Simon Schlosser

Fabian Schmoelz

Sebastian Schubert

Felix Steinberger

Christoph Josef Steinhart

Thomas Wetzel

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN MECHANICAL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Murray Kerr

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN MECHANICAL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Mark Alexander Moorcroft

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN ELECTRONIC ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Calum McKay

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN MECHANICAL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Shane McNally

With Second Class Honours Lower Division

Niall Duffy

Daryl Hill

Simon Christopher Hull

Darragh Ethan Kelly

Timothy McAuley

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN SOFTWARE ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Stefan Lee

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN CLEAN TECHNOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Danielle McBay

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN MECHANICAL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Nathan Ward

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Joel Mathew Joy

With Second Class Honours Lower Division

Daniel Mervyn James Millar

With Third Class Honours

Ruairi Heaney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Thomas Armstrong

With Second Class Honours Lower Division

Ciaran Burns

Kurtis Hamill

Padraig Nevin

Chris Rolston

Vincent Yao

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING SCIENCE WITH MATHEMATICS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

John Mervyn Elliott

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Rebecca McGilton

With Second Class Honours Lower Division

Rebecca Campbell

Daniel Fitzpatrick

Jason Gray

Gary Niall Morrow

With Third Class Honours

Stephen Haughey

Marc Toal

Andrew Robert Watson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN TECHNOLOGY WITH DESIGN

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Michael Keenan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Second Class Honours Upper Division

Ross Murphy

With Second Class Honours Lower Division

Gary Dominic McMonagle

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Ilish Clare McPolin

With Second Class Honours Lower Division

William Darren Caldwell

Ciaran Floyd

Craig Gibson

Amy Nadine Henderson

Ryan Wright

With Third Class Honours

Matthew Brian Adair

Edas Dabulevicius

Michael Daniel Malone

Continued on Page 36

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Upper Division

Evanna McAuley

Stephen McCann

 

With Second Class Honours Lower Division

Jason Brennan

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Third Class Honours

Philip Kennedy

Maire-Claire McKay

Patrick McParland

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORTS TECHNOLOGY

With Third Class Honours

Stephen Beasant

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN TECHNOLOGY WITH DESIGN

With Second Class Honours Lower Division

Joanne McKelvey

 

With Third Class Honours

Gary Bagnall

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMPUTING SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Jordan Thomas Watson

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMPUTING SCIENCE

Pass

Christopher Sean Patrick Fairley

Graeme Hutchinson (Posthumously)

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN ENGINEERING

With Distinction

Darren Michael Vian-Coe

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN ENGINEERING MANAGEMENT

Pass

Rory O’Connor

Jordan Fraser Paterson

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Commendation

Cathryn Thornton

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN MECHATRONIC ENGINEERING

Pass

Matthew Kennedy

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTATIONAL FINANCE

With Commendation

Niall Mulholland

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTING SCIENCE

With Commendation

Liam Donnelly

Matthew Skeet

 

Pass

Michael Connolly

Neha Gurung

Daniel Hughes

Patrycja Witowska

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTING SYSTEMS

With Distinction

Darren Michael Patrick Hutton

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTING TECHNOLOGIES

Pass

Dale Jordan Haughian

Cherie McGarrity

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ENGINEERING

With Distinction

Stanley Robert Emerson

Conor McCaffrey

 

With Commendation

Niamh Ellen Donnelly

Robert Donnelly

James Fee

Nora Husin

John McAuley

Dean McGarrigle

Victoria Lynne McKnight

James Morren

Tyrone Mulvenna

Anne Murray

Gemma Marie Quigley

 

Pass

Aodhan Curran

James Hughes

Cary Lee

Fiontan MacGiolla Bhrighde

Conor McAleer

Conor McDevitt

Cormac McKee

Sean Moreland

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

Pass

Mark Kidd

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

Pass

Kelli O’Neill

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN MATHEMATICS

Pass

Jamie William Kenneth Floyd

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN SOFTWARE ENGINEERING

Pass

Jonathan Young

 

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Olivia Barnes

Orla Drummond

Frances Kane

Claire Elizabeth Pierson

 

MASTER OF EDUCATION

With Distinction

Catherine Harkin

 

Pass

Fiona Roberta Gormley

Aurla McLoughlin

Linda Moore

 

MASTER OF LAWS

IN CLINICAL LEGAL EDUCATION

With Distinction

Joan Caitlin Davison

Gregory Norman Smyth

 

Pass

Chantal Feeney

Orlagh Gallagher

Jessica Henderson

Shauna Louise McLaughlin

Mary Frances Shea

 

MASTER OF LAWS

IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

Pass

Nora Miralles Crespo

Katherine Karmen Trujillo

 

MASTER OF LAWS

IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

With Distinction

Kate Loughran

 

Pass

Prilian Cahyani

Shaun Daniel Kennedy

Rebekah Nelson

Irati Oleaga

Lucy Porter

Konor Smith

Kevin Taggart

Xiaolong Xi

 

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION

IN PUBLIC ADMINISTRATION

Pass

John Barrett

Elaine Gillespie

David Charles Gray

Christopher James Henry

Clare Higgins

Dean William Samuel McBride

Dearbhla O’Rourke

 

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

Pass

Joseph Patrick McCluskey

Angela Eileen McKeever

Roisin Bernadette Monan

 

MASTER OF SCIENCE

IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction

Rachel Angeline Annett

Fiona Elizabeth Hanna

Susannah Alice Hylands

Eimear Mooney

 

Pass

Gemma-Louise Elizabeth Bond

Lorcan Rory Byrne

Aisling Clarke

Katie Ann Ferguson

Michaela Anne Hollywood

Erin Kelly

Stephen Kelly

Nathan McAleese

Elizabeth McGrenaghan

Michael Gavin Moriarty

Adam David Newton

Amy Stinton

Philomena Tiernan

 

MASTER OF SCIENCE

IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction

Katharine Ashleigh Jane Hamilton

 

Pass

Gordon Brown

Damian Kelly

Helen Marie Loughran

 

MASTER OF SCIENCE

IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Cassandra Campbell

Carol Joanne McCann

Pauline Morgan

 

MASTER OF SCIENCE

IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Susan Mary Ellison

Abigail Frances Nelson

 

MASTER OF SCIENCE

IN ENGLISH LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Distinction

Caroline Elizabeth Dickson

 

Pass

Norhaslinda Hasan

Abeer Hikmet Malkawi

 

MASTER OF SCIENCE IN HEALTH COMMUNICATION

Pass

Susan Waithiegeni Gilchrist

 

MASTER OF SCIENCE

IN POLITICAL LOBBYING AND PUBLIC AFFAIRS

With Distinction

Sharon Elizabeth Whittaker

 

Pass

Laura McClean

 

MASTER OF SCIENCE

IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction

Catherine Maguire

 

Pass

Mark Irwin

Shirley McCaffrey

 

MASTER OF SCIENCE

IN RESTORATIVE PRACTICES

Pass

Benjamin Rayot

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction

Amy Rebecca McIlwaine

 

Pass

Helena Glackin

Hannora Erin Stewart

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Julie Duffy

Mary Fionnuala Forde

Julie Gregory

Margaret Matilda Louise Kitson

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENGLISH LANGUAGE AND LINGUISTICS

Pass

Jennifer McMahon

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

Pass

Conor McKenna

Eimer Marian Shea

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction

Steven Hawthorne

 

Pass

Agnes Adele Boyd

Donna Marie Morrow

Andrea Smyth

Sara-Jane Young

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN RESTORATIVE PRACTICES

Pass

Edel Mary Kelly

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

Pass

Niall Dunne

Brendan Hackett

Sinead Johnson

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Jessica Magaret Robinson

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Nicole Murray

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION

Pass

Shauna Marie Hanna

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION WITH SPECIALISMS

With Distinction

Sharon McQuillan

 

Pass

Nicola Joanne Leckey

Hugh Martin McAfee

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

Pass

Peter Ernest O’Hara

Eimer Trainor

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction

Danielle Boyd

Amanda Elizabeth Cooper

Stephen Gray

Kelly Anne Loughran

Tiffany McCullough

Kay Marie Nugent

Amy Noleen White

 

Pass

Suzanne Brady

Brendan Campbell

Robert James Campbell

Kerry Cullen

Jonathan Thomas Cundick

Trudy Doherty

Maureen Duffy

Lisa Marie Girvan

Nicola Hopper

Amy Catherine Kirkwood

Laura Lurring

Pamela Magill

Rachael McGarrity

Lara McKeever

Carla Marie McLaughlin

Caroline McMenamin

Mary Murray

Natasha O’Donnell

Joanne Peake

Fiona Bernadette Pollock

Claire Semple

Joanna Ruth Sloan

Jenny Taylor

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PUBLIC ADMINISTRATION

Pass

Bernadette Teresa Duffy

Paula Quigley

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction

Iain Greenway

Marc Little

Ann McMahon

Patrick Owen Savage

 

Pass

Nicola Armstrong

Gillian Louise Burns

John Gallagher

Jackie Gregg

Sorcha Deirdre Hassay

Laura Elizabeth Irvine

Alastair John James

Hugh Francis McCann

Pascal Gerard McCulla

Seamus McGreevy

Kevin John McVeigh

Martin John Mooney

Michael Gerard Pettigrew

Alan Weir

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN RESTORATIVE PRACTICES

With Distinction

Graham John Loftus

Andrea Mc Auley

Sarah Louise Ombler

 

Pass

Dermot Quigley

Brian Watson

Carly White

 

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Kieran Paul Hamilton

Paul Edward O’Brien

 

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW

With Second Class Honours Upper Division

James Lawrence O’Connor

 

With Second Class Honours Lower Division

Fiona Elizabeth Brown

Roy Mudiwa Chawatama

Olivia Hutton

Benjamin McGuckin

Catriona Mc Parland

Kevin Muldoon

Conall O’Kane

James Wilson

 

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Patrick McGlone

 

With Second Class Honours Lower Division

Peter Thomas Davidson

Stephen Mackie

Sian McConnell

Maria-Goretti O’Kane

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PUBLIC RELATIONS AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Gemma Murray

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMMUNICATION

With First Class Honours

Jonathan Daniel Graham

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMMUNICATION WITH ADVERTISING

With Second Class Honours Upper Division

Joshua Boon

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMMUNICATION WITH COUNSELLING

With Third Class Honours

Shannon McCausland

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Rosalie Ida Georgina Edge

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMMUNITY DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division

James Irwin

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

With Second Class Honours Upper Division

David Lyttle

Ruth Young-Mansilla

 

With Second Class Honours Lower Division

Andrew Hanna

 

With Third Class Honours

Laura Comiskey

Fan Wu

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HEALTH AND SOCIAL CARE POLICY

With Third Class Honours

Nuala Grimes

Michelle Zororo Mandipira

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Second Class Honours Lower Division

Amy Elizabeth Norma Simpson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN LANGUAGE AND LINGUISTICS WITH COUNSELLING

With Third Class Honours

Jagoda Baran

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN POLITICS

With Second Class Honours Upper Division

Conor Michael Denvir

Andrew Stewart

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

With First Class Honours

Jordan Hugh Alexander Hamilton

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PUBLIC RELATIONS

With Second Class Honours Lower Division

Niamh Campbell

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL POLICY

With Third Class Honours

Michelle Mooney

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Caoimhe Sloan

 

With Second Class Honours Lower Division

Megan Maxwell

Ciaran McWilliams

Conor Brian Smyth

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIOLOGY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Noel Ferguson

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING

With Commendation

David McCreesh

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMMUNITY YOUTH WORK

With Distinction

Joanne Drummond

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN PUBLIC RELATIONS

Pass

Jade Samantha Kennedy

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMMUNICATION WITH ADVERTISING

Pass

Amy McClorey

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMMUNICATION WITH COUNSELLING

With Commendation

Rebecca Victoria Crossett

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

Pass

Philip Anthony Kelly

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN LANGUAGE AND LINGUISTICS WITH COUNSELLING

Pass

Chloe McCaffrey

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN PUBLIC RELATIONS

With Commendation

Aine Donnelly

 

CERTIFICATE IN RESTORATIVE PRACTICES

Pass

Lee McKnight

 

CERTIFICATE IN TEACHING

With Commendation

Marguerite Mary Hughes

 

Pass

Hayley Barr

Michael McNeice

Saoirse Mary Pill

Brendan Daniel Quinn

Elaine Maria Taggart-Mutch

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Manal Alharbi

Paula Mary Brogan

Brighide Maura Lynch

Louise Kavanagh McBride

Claire Odile McCauley

Kathryn Jane McDowell

Cathy Payne

 

MASTER OF PHILOSOPHY

Pass

Deborrah Anne Russell

 

MASTER OF SCIENCE

IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction

Maire Gilmartin

Eveline Milne

 

Pass

Beatriz Mateu Mora

Claire Winters

 

MASTER OF SCIENCE

IN DEMENTIA STUDIES

With Distinction

Linda Grace Rutherford

 

Pass

Sarah Penney

 

MASTER OF SCIENCE

IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

Pass

Maria Briege Loughran

Lesley Reid

Margaret Ross

 

MASTER OF SCIENCE

IN HEALTH AND WELLBEING

Pass

Rachel Baker-Green

Susan Margaret McGrory

 

MASTER OF SCIENCE

IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction

Kerri Louise McAuley

 

Pass

Eilish Annette Gormley

Niall Heaney

 

MASTER OF SCIENCE

IN NURSING

Pass

Liezl Brondo Pagay

 

MASTER OF SCIENCE

IN PALLIATIVE CARE

Pass

Catherine Sarah Kelly

 

MASTER OF SCIENCE

IN PHYSICAL ACTIVITY AND POPULATION HEALTH

Pass

Maura Louise Kelly

 

MASTER OF SCIENCE

IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

With Distinction

Edel Mary Campbell

Ryan John Mooney

 

Pass

Nicola Kirwan

James McCabe

Robert Alan Morrison

Grainne Reilly

 

MASTER OF SCIENCE

IN SENSORY INTEGRATION

Pass

Roelien Heleen Kahn

 

MASTER OF SCIENCE

IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Distinction

Emma Elizabeth Anne Magowan

 

MASTER OF SCIENCE

IN SPORT AND EXERCISE MEDICINE

Pass

Roisin Brady

Emma Carragher

Owen Clarke

Bebhinn Margaret Louise Flaherty

Ruth Harrington

Peter Hughes

Sarah McGowan

 

MASTER OF SCIENCE

IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

Pass

Naomi Christina Browne

Hannah Jane Lough

Ethan Stewart Lowry

Garry Patrick McClelland

Troy Christopher Patrick McCormick

Christopher Redmond

Peter Whyte

 

MASTER OF SCIENCE

IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

With Distinction

Robert Samuel Vaughan

 

Pass

David Coyle

Steafan Gerard Deery

Roisin Fergus

John Ginty

Janine Gorman

Eddie Joseph Halligan

Niall Kelly

Conor Leaney

Mark Anthony McCaughey

Blaine Ross McKenna

Melissa McKenna

Eoghan David McNeill

Paul Thomas O’Brien

 

MASTER OF SCIENCE

IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

With Distinction

Alan Nixon

 

Pass

Matthew Charles Dick

William Holt

Mark Wallace McDowell

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN APPLIED SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

Pass

Paul Alexander Harrington

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN DEMENTIA STUDIES

Pass

Kevin Martin McLaughlin

Majella Olivia O Donnell

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HEALTH AND WELLBEING

Pass

Kathleen Mackenzie

Joanne Shingler

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction

Liana May Montgomery

Kelly Rusk

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PALLIATIVE CARE

Pass

Grainne McManamon

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

Pass

Emma McShane

Ryan Thomas Stewart

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction

Denise Dockery

Kirsty Newman

 

Pass

Mel Campbell

Philippa Lenton

Emma Shedlow

Andrea Smitten

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With Distinction

Caroline Elizabeth Martin

Laura Neill

 

Pass

Naomie Archer

Ruth Booth

Anna Bown

Lindsay Boyce

Rhonda Coulter

Denise Croton

Louise Donnelly

Marie Donnelly

Elizabeth Finlay

Paula Fitzsimmons

Elaine Forsythe

Jennifer Gault

Jennifer Geddis

Louise Graham

Sarah Grant

Ailsa Heggarty

Anna Hockley

Claira Keegan

Catriona Kerins

Mary Kiley

Orla Kilifin

Katrina Knipe

Eileen Lennon

Lisa Lennon

Nuala Mallon

Sinead McDaid

Brenda Tresa McKeown

Michelle McLernon

Clara McLoughlin

Sinead McMullan

Joanne Montgomery

Orla Murray

Justine O’Hagan

Roisin O Kane

Shauna O ‘Rourke

Colleen Philippa Quinn

Amy Sell

Laura Sharvin

Victoria Simpson

Rosalind Skelly

Pamela Stevenson

Paula Sweeney

Laura Traynor

Carla Wylie

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Distinction

Jasmin Clarke

Amanda Hamill

Karen Hiller

Jill McIldoon

Nicola McPeake

Christina McShane

Roisin O’Toole

Jenny Margaret Robinson

Adelaide Strain

Catherine Majella Watters

 

Pass

Sharon Marion Beattie

Lena Devlin

Sarah Louise Dunlop

Laura Franceska Haire

Julie Kelly

Christina King

Karen Louise Lilly

Brigeen Ann McCloskey

Finbarr McCloskey

Karen McErlean

Pauline Mary McVeigh

Martina Quinn

Julie Annette Reid

Nathaniel Tate

Donna Alexandra Wilson

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

Pass

Kathryn Boyd

Orla Claire Walsh

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

Pass

Stephen Joseph Sheridan

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

Pass

Shane Patrick McManus

Daniel McQuaid

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction

Pamela Anketell

Simon Artherton

Anne Giles

Conall Kerr

Alison Esther McConnell

Catherine McQuillan

Catherine Page

Anne-Marie Peace

Lisa Wallace

 

Pass

Melanie Armour

Jayne Cochrane

Andrea Fox

Nuala Marie Hamill

Lindsey Henry

Ruth Alexandra Hunter

Maura Macklin

Caroline McElhennon

Maureen Elizabeth O’Hara

Gillian Semple

Karen Toner

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN DEMENTIA STUDIES

Pass

Jonathan Hadley

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN EDUCATION FOR NURSES AND MIDWIVES

With Distinction

Sharon Maginn

 

Pass

Linda Mary Craig

Padraig Dougan

Sheila Mary Kinoulty

Kathleen Winifred McCandless

Maire Christina O’Halloran

Hilary Sharon Thompson

Tracey Anne Wallace

Ellen Teresa Young

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HEALTH AND WELLBEING

With Distinction

Emma Kane

Katherine Martin

Ciara Marie Victoria Louise Tweed

 

Pass

Colm Paul Darby

Frances Caroline Denny

Margaret Anne Diamond

Lee Edmonds

Kaye Gavin

Alyson Jones

Jennifer McGlinchey

Caroline Pamela Prentice

Emma Somerville

Chris Wamsley

Gemma White

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN MEDICINES MANAGEMENT

Pass

Mary Kennedy

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

Pass

Emma Louise Armstrong

Catherine Barr

John Peter Cartmill

Claire Cassells

Jonathan Fyfe

Victoria Ann King

Jacqueline Magee

Philippa McGavigan

Siobhan Quinn

Noella Martina Rodgers

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction

Catherine Astles

Tara Baird

Vanessa Battle

Mary Rose Bell

Marie Bidewell

Marion Blackman

Aislinn Bloomer

Sarah Bramley

Susanna Brown

Ann-Marie Burke

Jackie Casey

Odette Copping

Caron Coxon

Karen Crutchley

Natalie Dean

Ciara Devlin

Nicola Fairweather

Ciara Fitzgerald

Lisa Forrest

Marianne Frearson

Karen Fridberg

Elizabeth Graham

Liane Hall

Gabriella Hayes

Jennifer Heath

Deborah Hill

Jennifer Hill

Fay Isherwood

Hannah Jeffery

Sarah Jessop

Johanna Johnson

Sarah Johnson

Sian Kelly

Karen Kimberley

Claire Lancaster

Rebecca Lander

Justine Lang

Susan Lawton

Jamie Liddell

Tricia Lynch

Rebecca Matson

Carla McCall

Catherine McCann

Katrina McClintock

Sharon McMaster

Jo Mengell

Jennifer Meyer

Geraldine Morgan-Marks

Catherine Morris

Sandra Newbery

Lucy Nolan

Elisabeth Ohlbock

Jane Park

Stella Parkinson

Fleur Parks

Davina Parry

Rosalind Paul

Birgit Peeters

Emma Penfold

Francesca Pompili

Anna Roberts

Marion Rogerson

Mandy Ruddock

Carien Sabey

Sarah Sheffield

Jessica Shirley

Emma Siebert

Stella Smith

Faye Stammers

Claire Stirland

Rosemary Sutton

Anthea Thornton

Mayuri Tokekar

Sandra Town

Victoria Wall

Becky Wallen

Catherine Warne

Sue Watson

Jane Willdigg

 

Pass

Debbie Alaluf

Eithne Bale

David Barton

Gemma Bentley

Olivia Boyle

Darren Carr

Lorraine Coalter

Helen Considine

Vivienne Cook

Paula Cooper

Catherine Cullen

Fiona Cullen

Amanda David

Lauren Davitt

Clare Donoghue

Anna Duncan

Sophie Dungan

Kathryn Dunne

Melanie Ebanks

Louise Edgell

Jan Forwood

Nicola Foster

Maria Gueli

Hayley Hardcastle

Janice Harrison

Emma Hastings

Christine Heasman

Keli Horne

Colette Hughes

Rachel Hunt

Joanna Hutt

Carol Johnson

Anne Keegan

Kasey Joy Kellam

Sara Kennard

Karen Khamis-Burtoft

Leila Khoury

Sheena Kirk

Clare Lanman

Pauline Leathem

Katie Lees

Sarah Marshall

Anna McCoubrey

Siobhan McDermott

Karen McElligott

Tania McIlroy

Claire McKee

Rebecca McNamara

Lisa Mills

Avril Jane Nicholson

Navazudeen Noordeen

Pam O’Hara

Melissa O’Hare

Erna O’Neil

Emma Parrott

Catherine Piddubriwnyj

Claire Pidgeon

Elizabeth Lanier Pole

Barbara-Anne Richardson

Gemma Robertson

Heidi Rumford

Maike Schubert

Lorraine Shaw

Charles Sherratt

Kirstie Simpson

Trupti Sonsale

Kirsty Stansbie-Brown

Emma Stevens

Carol Stewart

Joanne Swancott

Sharon Symonds

Louise Thomas

Rosalind Wall

Sally Ward

Julie Whan

Francine Wheldon

Mark Willetts

Phillippa Williams

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

Pass

Sonya McGaw

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Louise McFrederick

Marcus McKeown

 

With Second Class Honours Lower Division

Simon Doherty

Scott Simmons

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORT STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours

Dania Donnelly

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY AND IMAGING

With Second Class Honours Lower Division

Paul Carty

Oonagh McCann

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HEALTHCARE SCIENCE (CARDIAC PHYSIOLOGY)

With Second Class Honours Upper Division

Orla Hurson

Jane Izunwanne

Nicola Masterson

 

With Second Class Honours Lower Division

Christine Martina Deegan

Orla Mc Elroy

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN OCCUPATIONAL THERAPY

With Second Class Honours Upper Division

Katherine O’Hagan

 

With Second Class Honours Lower Division

Cari Durnion

Aileen Nevin

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHYSIOTHERAPY

With First Class Honours

Rioghnach Sinead Bradley

 

With Second Class Honours Upper Division

Maria Donnelly

Gillian Ruth Harper

Ryan Mark Latimer

Colm Mac Rory

Victoria Wallace

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PODIATRY

With Second Class Honours Lower Division

Aisling Cecelia Canavan

Caoimhe Holly

Faoiltiarna Keenan

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN RADIOTHERAPY AND ONCOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Eva Conlon

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With First Class Honours

Niamh McCarron

 

With Second Class Honours Upper Division

Karen Crooks

Tracy Hagan

Catherine Lynch

Catherine McCaughan

Geraldine Teague

Yvonne Turner

 

With Second Class Honours Lower Division

Caroline Gibson

Sophie Houghton

Sharon Scullin

Tracie Smyth

Sharon Stephenson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With First Class Honours

Anne Carey

 

With Second Class Honours Upper Division

Jordann Beggs

Andrea Bell

Mary Bernadette Dunne

Sarah Ashleigh Gladwell

Sabrina Anne Kelly

Rachel Madden

Nicola Mary McShane

Sandra Catherine Monaghan

Caroline Mary Rice

 

With Second Class Honours Lower Division

Colette Donaghy

Suzanne Jordan

Bernice Rea

Elizabeth Toland

Judith Anne White

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPEECH AND LANGUAGE THERAPY

With Second Class Honours Upper Division

Leanne Gibbons

Aoife McGrenaghan

Roisin Martina Neill

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Kristian Mallon

David McGuigan

Glen Mowat

 

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Lennon

Lyndsay McPhee

Matthew Topley

Rachael Withers

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORT STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Stephen Beatty

 

ADVANCED CERTIFICATE

IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

Pass

Paul Bittle

Brendan Joseph Byrne

Karen Lesley Cairns

Karen Craig

Mandy Ellis

Lisa Harris

Ruth Isabella Lightbody

Bernadette McCabe

Eilish Marie McIvor

Caroline Ann Norcross

Paula Salmon

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN APPLIED HEALTH STUDIES

With Commendation

John Reid Andrew

 

Pass

Brid Graham

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN APPLIED HEALTH STUDIES

With Distinction

Gareth Carmichael

 

Pass

Amy McClenaghan

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH PHYSIOLOGY

Pass

Johnny Crowe

Nicola Lewis

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN HEALTHCARE SCIENCE (CARDIAC PHYSIOLOGY)

Pass

Elizabeth Winnard

 

Joanne Mercer celebrates her degree in Adult Nursing with a selfie with son Hudson (5) at the Ulster University’s  Coleraine campus

John Murphy

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Upper Division

Evanna McAuley

Stephen McCann

With Second Class Honours Lower Division

Jason Brennan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Third Class Honours

Philip Kennedy

Maire-Claire McKay

Patrick McParland

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORTS TECHNOLOGY

With Third Class Honours

Stephen Beasant

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN TECHNOLOGY WITH DESIGN

With Second Class Honours Lower Division

Joanne McKelvey

With Third Class Honours

Gary Bagnall

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMPUTING SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Jordan Thomas Watson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMPUTING SCIENCE

Pass

Christopher Sean Patrick Fairley

Graeme Hutchinson (Posthumously)

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN ENGINEERING

With Distinction

Darren Michael Vian-Coe

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN ENGINEERING MANAGEMENT

Pass

Rory O’Connor

Jordan Fraser Paterson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Commendation

Cathryn Thornton

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN MECHATRONIC ENGINEERING

Pass

Matthew Kennedy

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTATIONAL FINANCE

With Commendation

Niall Mulholland

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTING SCIENCE

With Commendation

Liam Donnelly

Matthew Skeet

Pass

Michael Connolly

Neha Gurung

Daniel Hughes

Patrycja Witowska

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTING SYSTEMS

With Distinction

Darren Michael Patrick Hutton

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTING TECHNOLOGIES

Pass

Dale Jordan Haughian

Cherie McGarrity

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ENGINEERING

With Distinction

Stanley Robert Emerson

Conor McCaffrey

With Commendation

Niamh Ellen Donnelly

Robert Donnelly

James Fee

Nora Husin

John McAuley

Dean McGarrigle

Victoria Lynne McKnight

James Morren

Tyrone Mulvenna

Anne Murray

Gemma Marie Quigley

Pass

Aodhan Curran

James Hughes

Cary Lee

Fiontan MacGiolla Bhrighde

Conor McAleer

Conor McDevitt

Cormac McKee

Sean Moreland

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES

Pass

Mark Kidd

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

Pass

Kelli O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN MATHEMATICS

Pass

Jamie William Kenneth Floyd

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN SOFTWARE ENGINEERING

Pass

Jonathan Young

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Olivia Barnes

Orla Drummond

Frances Kane

Claire Elizabeth Pierson

MASTER OF EDUCATION

With Distinction

Catherine Harkin

Pass

Fiona Roberta Gormley

Aurla McLoughlin

Linda Moore

MASTER OF LAWS

IN CLINICAL LEGAL EDUCATION

With Distinction

Joan Caitlin Davison

Gregory Norman Smyth

Pass

Chantal Feeney

Orlagh Gallagher

Jessica Henderson

Shauna Louise McLaughlin

Mary Frances Shea

MASTER OF LAWS

IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

Pass

Nora Miralles Crespo

Katherine Karmen Trujillo

MASTER OF LAWS

IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

With Distinction

Kate Loughran

Pass

Prilian Cahyani

Shaun Daniel Kennedy

Rebekah Nelson

Irati Oleaga

Lucy Porter

Konor Smith

Kevin Taggart

Xiaolong Xi

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION

IN PUBLIC ADMINISTRATION

Pass

John Barrett

Elaine Gillespie

David Charles Gray

Christopher James Henry

Clare Higgins

Dean William Samuel McBride

Dearbhla O’Rourke

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

Pass

Joseph Patrick McCluskey

Angela Eileen McKeever

Roisin Bernadette Monan

MASTER OF SCIENCE

IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction

Rachel Angeline Annett

Fiona Elizabeth Hanna

Susannah Alice Hylands

Eimear Mooney

Pass

Gemma-Louise Elizabeth Bond

Lorcan Rory Byrne

Aisling Clarke

Katie Ann Ferguson

Michaela Anne Hollywood

Erin Kelly

Stephen Kelly

Nathan McAleese

Elizabeth McGrenaghan

Michael Gavin Moriarty

Adam David Newton

Amy Stinton

Philomena Tiernan

MASTER OF SCIENCE

IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction

Katharine Ashleigh Jane Hamilton

Pass

Gordon Brown

Damian Kelly

Helen Marie Loughran

MASTER OF SCIENCE

IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Cassandra Campbell

Carol Joanne McCann

Pauline Morgan

MASTER OF SCIENCE

IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Susan Mary Ellison

Abigail Frances Nelson

MASTER OF SCIENCE

IN ENGLISH LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Distinction

Caroline Elizabeth Dickson

Pass

Norhaslinda Hasan

Abeer Hikmet Malkawi

MASTER OF SCIENCE IN HEALTH COMMUNICATION

Pass

Susan Waithiegeni Gilchrist

MASTER OF SCIENCE

IN POLITICAL LOBBYING AND PUBLIC AFFAIRS

With Distinction

Sharon Elizabeth Whittaker

Pass

Laura McClean

MASTER OF SCIENCE

IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction

Catherine Maguire

Pass

Mark Irwin

Shirley McCaffrey

MASTER OF SCIENCE

IN RESTORATIVE PRACTICES

Pass

Benjamin Rayot

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction

Amy Rebecca McIlwaine

Pass

Helena Glackin

Hannora Erin Stewart

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Julie Duffy

Mary Fionnuala Forde

Julie Gregory

Margaret Matilda Louise Kitson

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENGLISH LANGUAGE AND LINGUISTICS

Pass

Jennifer McMahon

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

Pass

Conor McKenna

Eimer Marian Shea

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction

Steven Hawthorne

Pass

Agnes Adele Boyd

Donna Marie Morrow

Andrea Smyth

Sara-Jane Young

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN RESTORATIVE PRACTICES

Pass

Edel Mary Kelly

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

Pass

Niall Dunne

Brendan Hackett

Sinead Johnson

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Jessica Magaret Robinson

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass

Nicole Murray

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION

Pass

Shauna Marie Hanna

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION WITH SPECIALISMS

With Distinction

Sharon McQuillan

Pass

Nicola Joanne Leckey

Hugh Martin McAfee

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

Pass

Peter Ernest O’Hara

Eimer Trainor

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction

Danielle Boyd

Amanda Elizabeth Cooper

Stephen Gray

Kelly Anne Loughran

Tiffany McCullough

Kay Marie Nugent

Amy Noleen White

Pass

Suzanne Brady

Brendan Campbell

Robert James Campbell

Kerry Cullen

Jonathan Thomas Cundick

Trudy Doherty

Maureen Duffy

Lisa Marie Girvan

Nicola Hopper

Amy Catherine Kirkwood

Laura Lurring

Pamela Magill

Rachael McGarrity

Lara McKeever

Carla Marie McLaughlin

Caroline McMenamin

Mary Murray

Natasha O’Donnell

Joanne Peake

Fiona Bernadette Pollock

Claire Semple

Joanna Ruth Sloan

Jenny Taylor

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PUBLIC ADMINISTRATION

Pass

Bernadette Teresa Duffy

Paula Quigley

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction

Iain Greenway

Marc Little

Ann McMahon

Patrick Owen Savage

Pass

Nicola Armstrong

Gillian Louise Burns

John Gallagher

Jackie Gregg

Sorcha Deirdre Hassay

Laura Elizabeth Irvine

Alastair John James

Hugh Francis McCann

Pascal Gerard McCulla

Seamus McGreevy

Kevin John McVeigh

Martin John Mooney

Michael Gerard Pettigrew

Alan Weir

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN RESTORATIVE PRACTICES

With Distinction

Graham John Loftus

Andrea Mc Auley

Sarah Louise Ombler

Pass

Dermot Quigley

Brian Watson

Carly White

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Kieran Paul Hamilton

Paul Edward O’Brien

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW

With Second Class Honours Upper Division

James Lawrence O’Connor

With Second Class Honours Lower Division

Fiona Elizabeth Brown

Roy Mudiwa Chawatama

Olivia Hutton

Benjamin McGuckin

Catriona Mc Parland

Kevin Muldoon

Conall O’Kane

James Wilson

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Patrick McGlone

With Second Class Honours Lower Division

Peter Thomas Davidson

Stephen Mackie

Sian McConnell

Maria-Goretti O’Kane

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PUBLIC RELATIONS AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Gemma Murray

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMMUNICATION

With First Class Honours

Jonathan Daniel Graham

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMMUNICATION WITH ADVERTISING

With Second Class Honours Upper Division

Joshua Boon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMMUNICATION WITH COUNSELLING

With Third Class Honours

Shannon McCausland

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Rosalie Ida Georgina Edge

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMMUNITY DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division

James Irwin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

With Second Class Honours Upper Division

David Lyttle

Ruth Young-Mansilla

With Second Class Honours Lower Division

Andrew Hanna

With Third Class Honours

Laura Comiskey

Fan Wu

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HEALTH AND SOCIAL CARE POLICY

With Third Class Honours

Nuala Grimes

Michelle Zororo Mandipira

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Second Class Honours Lower Division

Amy Elizabeth Norma Simpson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN LANGUAGE AND LINGUISTICS WITH COUNSELLING

With Third Class Honours

Jagoda Baran

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN POLITICS

With Second Class Honours Upper Division

Conor Michael Denvir

Andrew Stewart

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

With First Class Honours

Jordan Hugh Alexander Hamilton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PUBLIC RELATIONS

With Second Class Honours Lower Division

Niamh Campbell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL POLICY

With Third Class Honours

Michelle Mooney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Caoimhe Sloan

With Second Class Honours Lower Division

Megan Maxwell

Ciaran McWilliams

Conor Brian Smyth

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIOLOGY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Noel Ferguson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING

With Commendation

David McCreesh

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN COMMUNITY YOUTH WORK

With Distinction

Joanne Drummond

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN PUBLIC RELATIONS

Pass

Jade Samantha Kennedy

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMMUNICATION WITH ADVERTISING

Pass

Amy McClorey

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMMUNICATION WITH COUNSELLING

With Commendation

Rebecca Victoria Crossett

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

Pass

Philip Anthony Kelly

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN LANGUAGE AND LINGUISTICS WITH COUNSELLING

Pass

Chloe McCaffrey

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN PUBLIC RELATIONS

With Commendation

Aine Donnelly

CERTIFICATE IN RESTORATIVE PRACTICES

Pass

Lee McKnight

CERTIFICATE IN TEACHING

With Commendation

Marguerite Mary Hughes

Pass

Hayley Barr

Michael McNeice

Saoirse Mary Pill

Brendan Daniel Quinn

Elaine Maria Taggart-Mutch

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Manal Alharbi

Paula Mary Brogan

Brighide Maura Lynch

Louise Kavanagh McBride

Claire Odile McCauley

Kathryn Jane McDowell

Cathy Payne

MASTER OF PHILOSOPHY

Pass

Deborrah Anne Russell

MASTER OF SCIENCE

IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction

Maire Gilmartin

Eveline Milne

Pass

Beatriz Mateu Mora

Claire Winters

MASTER OF SCIENCE

IN DEMENTIA STUDIES

With Distinction

Linda Grace Rutherford

Pass

Sarah Penney

MASTER OF SCIENCE

IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

Pass

Maria Briege Loughran

Lesley Reid

Margaret Ross

MASTER OF SCIENCE

IN HEALTH AND WELLBEING

Pass

Rachel Baker-Green

Susan Margaret McGrory

MASTER OF SCIENCE

IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction

Kerri Louise McAuley

Pass

Eilish Annette Gormley

Niall Heaney

MASTER OF SCIENCE

IN NURSING

Pass

Liezl Brondo Pagay

MASTER OF SCIENCE

IN PALLIATIVE CARE

Pass

Catherine Sarah Kelly

MASTER OF SCIENCE

IN PHYSICAL ACTIVITY AND POPULATION HEALTH

Pass

Maura Louise Kelly

MASTER OF SCIENCE

IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

With Distinction

Edel Mary Campbell

Ryan John Mooney

Pass

Nicola Kirwan

James McCabe

Robert Alan Morrison

Grainne Reilly

MASTER OF SCIENCE

IN SENSORY INTEGRATION

Pass

Roelien Heleen Kahn

MASTER OF SCIENCE

IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Distinction

Emma Elizabeth Anne Magowan

MASTER OF SCIENCE

IN SPORT AND EXERCISE MEDICINE

Pass

Roisin Brady

Emma Carragher

Owen Clarke

Bebhinn Margaret Louise Flaherty

Ruth Harrington

Peter Hughes

Sarah McGowan

MASTER OF SCIENCE

IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

Pass

Naomi Christina Browne

Hannah Jane Lough

Ethan Stewart Lowry

Garry Patrick McClelland

Troy Christopher Patrick McCormick

Christopher Redmond

Peter Whyte

MASTER OF SCIENCE

IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

With Distinction

Robert Samuel Vaughan

Pass

David Coyle

Steafan Gerard Deery

Roisin Fergus

John Ginty

Janine Gorman

Eddie Joseph Halligan

Niall Kelly

Conor Leaney

Mark Anthony McCaughey

Blaine Ross McKenna

Melissa McKenna

Eoghan David McNeill

Paul Thomas O’Brien

MASTER OF SCIENCE

IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

With Distinction

Alan Nixon

Pass

Matthew Charles Dick

William Holt

Mark Wallace McDowell

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN APPLIED SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

Pass

Paul Alexander Harrington

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN DEMENTIA STUDIES

Pass

Kevin Martin McLaughlin

Majella Olivia O Donnell

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HEALTH AND WELLBEING

Pass

Kathleen Mackenzie

Joanne Shingler

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction

Liana May Montgomery

Kelly Rusk

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PALLIATIVE CARE

Pass

Grainne McManamon

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

Pass

Emma McShane

Ryan Thomas Stewart

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction

Denise Dockery

Kirsty Newman

Pass

Mel Campbell

Philippa Lenton

Emma Shedlow

Andrea Smitten

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With Distinction

Caroline Elizabeth Martin

Laura Neill

Pass

Naomie Archer

Ruth Booth

Anna Bown

Lindsay Boyce

Rhonda Coulter

Denise Croton

Louise Donnelly

Marie Donnelly

Elizabeth Finlay

Paula Fitzsimmons

Elaine Forsythe

Jennifer Gault

Jennifer Geddis

Louise Graham

Sarah Grant

Ailsa Heggarty

Anna Hockley

Claira Keegan

Catriona Kerins

Mary Kiley

Orla Kilifin

Katrina Knipe

Eileen Lennon

Lisa Lennon

Nuala Mallon

Sinead McDaid

Brenda Tresa McKeown

Michelle McLernon

Clara McLoughlin

Sinead McMullan

Joanne Montgomery

Orla Murray

Justine O’Hagan

Roisin O Kane

Shauna O ‘Rourke

Colleen Philippa Quinn

Amy Sell

Laura Sharvin

Victoria Simpson

Rosalind Skelly

Pamela Stevenson

Paula Sweeney

Laura Traynor

Carla Wylie

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Distinction

Jasmin Clarke

Amanda Hamill

Karen Hiller

Jill McIldoon

Nicola McPeake

Christina McShane

Roisin O’Toole

Jenny Margaret Robinson

Adelaide Strain

Catherine Majella Watters

Pass

Sharon Marion Beattie

Lena Devlin

Sarah Louise Dunlop

Laura Franceska Haire

Julie Kelly

Christina King

Karen Louise Lilly

Brigeen Ann McCloskey

Finbarr McCloskey

Karen McErlean

Pauline Mary McVeigh

Martina Quinn

Julie Annette Reid

Nathaniel Tate

Donna Alexandra Wilson

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

Pass

Kathryn Boyd

Orla Claire Walsh

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

Pass

Stephen Joseph Sheridan

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

Pass

Shane Patrick McManus

Daniel McQuaid

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction

Pamela Anketell

Simon Artherton

Anne Giles

Conall Kerr

Alison Esther McConnell

Catherine McQuillan

Catherine Page

Anne-Marie Peace

Lisa Wallace

Pass

Melanie Armour

Jayne Cochrane

Andrea Fox

Nuala Marie Hamill

Lindsey Henry

Ruth Alexandra Hunter

Maura Macklin

Caroline McElhennon

Maureen Elizabeth O’Hara

Gillian Semple

Karen Toner

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN DEMENTIA STUDIES

Pass

Jonathan Hadley

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN EDUCATION FOR NURSES AND MIDWIVES

With Distinction

Sharon Maginn

Pass

Linda Mary Craig

Padraig Dougan

Sheila Mary Kinoulty

Kathleen Winifred McCandless

Maire Christina O’Halloran

Hilary Sharon Thompson

Tracey Anne Wallace

Ellen Teresa Young

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HEALTH AND WELLBEING

With Distinction

Emma Kane

Katherine Martin

Ciara Marie Victoria Louise Tweed

Pass

Colm Paul Darby

Frances Caroline Denny

Margaret Anne Diamond

Lee Edmonds

Kaye Gavin

Alyson Jones

Jennifer McGlinchey

Caroline Pamela Prentice

Emma Somerville

Chris Wamsley

Gemma White

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN MEDICINES MANAGEMENT

Pass

Mary Kennedy

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

Pass

Emma Louise Armstrong

Catherine Barr

John Peter Cartmill

Claire Cassells

Jonathan Fyfe

Victoria Ann King

Jacqueline Magee

Philippa McGavigan

Siobhan Quinn

Noella Martina Rodgers

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction

Catherine Astles

Tara Baird

Vanessa Battle

Mary Rose Bell

Marie Bidewell

Marion Blackman

Aislinn Bloomer

Sarah Bramley

Susanna Brown

Ann-Marie Burke

Jackie Casey

Odette Copping

Caron Coxon

Karen Crutchley

Natalie Dean

Ciara Devlin

Nicola Fairweather

Ciara Fitzgerald

Lisa Forrest

Marianne Frearson

Karen Fridberg

Elizabeth Graham

Liane Hall

Gabriella Hayes

Jennifer Heath

Deborah Hill

Jennifer Hill

Fay Isherwood

Hannah Jeffery

Sarah Jessop

Johanna Johnson

Sarah Johnson

Sian Kelly

Karen Kimberley

Claire Lancaster

Rebecca Lander

Justine Lang

Susan Lawton

Jamie Liddell

Tricia Lynch

Rebecca Matson

Carla McCall

Catherine McCann

Katrina McClintock

Sharon McMaster

Jo Mengell

Jennifer Meyer

Geraldine Morgan-Marks

Catherine Morris

Sandra Newbery

Lucy Nolan

Elisabeth Ohlbock

Jane Park

Stella Parkinson

Fleur Parks

Davina Parry

Rosalind Paul

Birgit Peeters

Emma Penfold

Francesca Pompili

Anna Roberts

Marion Rogerson

Mandy Ruddock

Carien Sabey

Sarah Sheffield

Jessica Shirley

Emma Siebert

Stella Smith

Faye Stammers

Claire Stirland

Rosemary Sutton

Anthea Thornton

Mayuri Tokekar

Sandra Town

Victoria Wall

Becky Wallen

Catherine Warne

Sue Watson

Jane Willdigg

Pass

Debbie Alaluf

Eithne Bale

David Barton

Gemma Bentley

Olivia Boyle

Darren Carr

Lorraine Coalter

Helen Considine

Vivienne Cook

Paula Cooper

Catherine Cullen

Fiona Cullen

Amanda David

Lauren Davitt

Clare Donoghue

Anna Duncan

Sophie Dungan

Kathryn Dunne

Melanie Ebanks

Louise Edgell

Jan Forwood

Nicola Foster

Maria Gueli

Hayley Hardcastle

Janice Harrison

Emma Hastings

Christine Heasman

Keli Horne

Colette Hughes

Rachel Hunt

Joanna Hutt

Carol Johnson

Anne Keegan

Kasey Joy Kellam

Sara Kennard

Karen Khamis-Burtoft

Leila Khoury

Sheena Kirk

Clare Lanman

Pauline Leathem

Katie Lees

Sarah Marshall

Anna McCoubrey

Siobhan McDermott

Karen McElligott

Tania McIlroy

Claire McKee

Rebecca McNamara

Lisa Mills

Avril Jane Nicholson

Navazudeen Noordeen

Pam O’Hara

Melissa O’Hare

Erna O’Neil

Emma Parrott

Catherine Piddubriwnyj

Claire Pidgeon

Elizabeth Lanier Pole

Barbara-Anne Richardson

Gemma Robertson

Heidi Rumford

Maike Schubert

Lorraine Shaw

Charles Sherratt

Kirstie Simpson

Trupti Sonsale

Kirsty Stansbie-Brown

Emma Stevens

Carol Stewart

Joanne Swancott

Sharon Symonds

Louise Thomas

Rosalind Wall

Sally Ward

Julie Whan

Francine Wheldon

Mark Willetts

Phillippa Williams

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

Pass

Sonya McGaw

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Louise McFrederick

Marcus McKeown

With Second Class Honours Lower Division

Simon Doherty

Scott Simmons

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORT STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours

Dania Donnelly

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY AND IMAGING

With Second Class Honours Lower Division

Paul Carty

Oonagh McCann

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HEALTHCARE SCIENCE (CARDIAC PHYSIOLOGY)

With Second Class Honours Upper Division

Orla Hurson

Jane Izunwanne

Nicola Masterson

With Second Class Honours Lower Division

Christine Martina Deegan

Orla Mc Elroy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN OCCUPATIONAL THERAPY

With Second Class Honours Upper Division

Katherine O’Hagan

With Second Class Honours Lower Division

Cari Durnion

Aileen Nevin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHYSIOTHERAPY

With First Class Honours

Rioghnach Sinead Bradley

With Second Class Honours Upper Division

Maria Donnelly

Gillian Ruth Harper

Ryan Mark Latimer

Colm Mac Rory

Victoria Wallace

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PODIATRY

With Second Class Honours Lower Division

Aisling Cecelia Canavan

Caoimhe Holly

Faoiltiarna Keenan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN RADIOTHERAPY AND ONCOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Eva Conlon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With First Class Honours

Niamh McCarron

With Second Class Honours Upper Division

Karen Crooks

Tracy Hagan

Catherine Lynch

Catherine McCaughan

Geraldine Teague

Yvonne Turner

With Second Class Honours Lower Division

Caroline Gibson

Sophie Houghton

Sharon Scullin

Tracie Smyth

Sharon Stephenson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With First Class Honours

Anne Carey

With Second Class Honours Upper Division

Jordann Beggs

Andrea Bell

Mary Bernadette Dunne

Sarah Ashleigh Gladwell

Sabrina Anne Kelly

Rachel Madden

Nicola Mary McShane

Sandra Catherine Monaghan

Caroline Mary Rice

With Second Class Honours Lower Division

Colette Donaghy

Suzanne Jordan

Bernice Rea

Elizabeth Toland

Judith Anne White

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPEECH AND LANGUAGE THERAPY

With Second Class Honours Upper Division

Leanne Gibbons

Aoife McGrenaghan

Roisin Martina Neill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Kristian Mallon

David McGuigan

Glen Mowat

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Lennon

Lyndsay McPhee

Matthew Topley

Rachael Withers

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORT STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Stephen Beatty

ADVANCED CERTIFICATE

IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

Pass

Paul Bittle

Brendan Joseph Byrne

Karen Lesley Cairns

Karen Craig

Mandy Ellis

Lisa Harris

Ruth Isabella Lightbody

Bernadette McCabe

Eilish Marie McIvor

Caroline Ann Norcross

Paula Salmon

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN APPLIED HEALTH STUDIES

With Commendation

John Reid Andrew

Pass

Brid Graham

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN APPLIED HEALTH STUDIES

With Distinction

Gareth Carmichael

Pass

Amy McClenaghan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH PHYSIOLOGY

Pass

Johnny Crowe

Nicola Lewis

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN HEALTHCARE SCIENCE (CARDIAC PHYSIOLOGY)

Pass

Elizabeth Winnard

Online Editors

Read More

From Belfast Telegraph