Belfast Telegraph

University of Ulster Graduations July 6, 2015: Full list of results

Results and pictures from the University of Ulster graduation ceremony July 6, 2015.

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES DOCTOR OF

PHILOSOPHY

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES DOCTOR OF

PHILOSOPHY

Pass

Michael Dempster

Christina Elizabeth Geary

Claire Gent

Graham Robert Cecil Hamilton

Barry William Hyland

Paul Montgomery

Sean James O’Neill

 

MASTER OF PHARMACY

With First Class Honours

Niall Claffey

Sara Corry

Ciara Curran

Marina Eskander

Sian Farrell

Jennifer Yvonne Fawcett

John Joseph Ferry

Aideen Marie Hegarty

Ciara Lavery

Bridgetta Maria Lynch

Rebecca Ann Morgan

Mikyla Jane Mortland

Katrina Moylan

Lisa O’Brien

Toal O’Connor

Kevin O’Neill

Natasha Smyth

 

With Second Class Honours

Upper Division

Patrick Campbell

Eimhear Coyle

Stephen Cuffe

Kim Curtis

Jonny Hill

Aoife Hollywood

Neil McCartan

Daniel McKendry Quinn

Joseph Martin McNeela

Patrick Moylan

Prisca Mugariri

 

MASTER OF SCIENCE IN

APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction

Laura Elizabeth Frazer

Sean Michael Heaney

Tara Louise Malone

Mary Geraldine O Kelly

Daniel John Sheridan

 

Pass

Niamh Fitzgerald

Michele Kathleen Young-Dunne

 

MASTER OF SCIENCE IN

COASTAL  AND MARINE TOURISM

With Distinction

Nicola Clowsley

 

MASTER OF SCIENCE

IN COASTAL ZONE

MANAGEMENT

With Distinction

Laura De La Campa Valdes

 

Pass

Jason Leonard Dunne

Panagiotis Pliatsikas

 

MASTER OF SCIENCE IN

ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT

With Distinction

Garrett Anthony Doolan

Sinead Doolan

Brian Gaw

Philipp Robeck

 

Pass

Ian Omar Balite

Brian Luke

 

MASTER OF SCIENCE IN

ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT WITH

GEOGRAPHIC

INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Julia Elizabeth Henderson

 

Pass

Brendan Patrick Kerr

Andrew John Hill Murray

Joanne Elizabeth Thompson

 

MASTER OF SCIENCE IN

ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Andrew James Davies

Colm William Harkin

Rebecca Louise Richardson

Anthony James Wilson

 

Pass

Peter Robert James Dryland

Jenny Maria Holmqvist

Ronan Turlough McShane

 

MASTER OF SCIENCE IN

GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Alfredo Conetta

Stuart John Yorke

 

Pass

Declan Carson

Nicholas Collins

David Edwards

Jonathan Hetherington

Michael Holmes

Ciaran Lenehan

Thomas Edward McDaid

Jenny McKay

Lasse Tilrem

 

MASTER OF SCIENCE IN

HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction

Sarah Jane Snuggs

 

Pass

Melissa Gillian Garzon

Karen McAlaney

 

MASTER OF SCIENCE IN

MARINE SPATIAL PLANNING

With Distinction

Paul Joseph Lawlor

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN COASTAL ZONE MANAGEMENT

Pass

Timothy Doran

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT

Pass

Shane Maguire

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT AND

GEOGRAPHIC INFORMATION

SYSTEMS

With Distinction

Patrick Doran

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT WITH

GEOGRAPHIC

INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Olivia Mary Crossan

 

Pass

Ann Louise Bright

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Alison McKay

Simon John O’Toole

Cathryn Valentyne

Ashley Robyn Williams

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

David Maxfield Cook

Orla Helen Daly

Carol Dempsey

 

Pass

Lisa Doyle

Ailbhe McCusker

Marcos Moreu Badia

Aine Caitrin O’Riordan

Andrew James Speer

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN MARINE SPATIAL PLANNING

With Distinction

Muiread Kelly

 

Pass

Anna Magee

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PHARMACY MANAGEMENT

With Distinction

Siobhan Cooley

Liam Glynn

 

Pass

Michael Roland Curran

Treasa Agnes Kilroy

Regina Margaret MacCormac

Neil McCloy

Enda Michael McCullagh

Feargal McDermott

Susan Mary McGann O’Brien

Aisling Eibhilin McQuaid

Eoin O’Leary

David William Southwell

Maree Brigid Walsh

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction

Donna Marie Buckingham

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE AND DIPLOMA IN

INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Aaron Wilkinson

 

With Second Class Honours

Lower Division

Rikki Philip Gordon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN

INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

John Scott Kelly

 

With Second Class Honours

Upper Division

Aidan McGauley

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE

AND DIPLOMA IN

INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Matthew Dale Jackson

David Robert Laverty

Caroline Smyth

 

With Second Class Honours

Lower Division

Glenn Jordan

 

BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY AND

DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Laura Makem

Tara Townsley

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Eve McColgan

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Patrick Corr

Judith Grace Cunningham

Catherine Mary Dynes

Andrew Moore

 

With Second Class Honours

Upper Division

Ethan Clarke

Calum Duffy

Natasha Zoe Henderson

Thomas David Lilburn

Colin Lunney

Niamh McDermott

 

With Second Class Honours

Lower Division

Darragh McKenna

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours

Upper Division

Heather Janet Allen

Christopher Neville Patterson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE

AND DIPLOMA IN

PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Charles Joseph Stow Ford

 

With Second Class Honours

Upper Division

Vanessa Pamela Brown

Conor William John Bush

 

With Second Class Honours

Lower Division

Daniel Lyner

Cahal Mallon

 

BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS IN

PSYCHOLOGY AND DIPLOMA

IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Christine Elizabeth Burns

Anna Magdalena Czerwinska

Cherith Marie Fenton

Carina Maria Fullerton

Nicole Rachel Smyth

Ling Ling Tsang

Matthew Tuff

 

With Second Class Honours

Upper Division

Ashleigh Agnew

Rebecca Black

Catherine Mary Doran

Rachel Eloise Gibson

Ciara Claire Grazier

Deborah Aileen Sophia Grace Greene

Shane Hamill

Sarah Louise Hamilton

Sophy Elizabeth Irwin

Danielle Kennedy

Melissa Ruth Lorimer

Rebecca McCreery

Veronica McKeever

Donna Marie Sophia McLean

Lucy Monaghan

Katherine Mulligan

Denise Murphy

Jessica Neeson

Zoe Nelson

Lauren Nicole Sterling

Aoife Trueman

Melody Yau

Natasha Young

 

With Second Class Honours

Lower Division

Fionnghuala Burns

Lauren Elliott

Andrea Hawkes

Colleen McKenna

Jennifer Pauley

Lynsey Nicole Sands

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Karen Bickerstaff

Emily Brussard

Ruth McMinn

 

With Second Class Honours

Upper Division

Cara Ann Byrne

Sarah Clifford

Bethany Rachel Downey

Louise Hegarty

Amyleigh Holmes

Nicola Leanne Irons

Anna Johnston

Alan Lynch

Niamh Claire McCormick

Lynley Megaw

Ryan Morgan

Stephanie O’Neill

Amy Rankin

Gemma Smith

Kerry Thompson

 

With Second Class Honours

Lower Division

Sian Paula Jamison

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH SPANISH AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours

Upper Division

Bernadette Martina Smith

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With First Class Honours

John O’Kane

 

With Second Class Honours

Upper Division

Jason Burns

Shane Patrick Carlin

Kathleen Caulfield

Diarmuid Ferry

Emmett Luney

Ciara Anne McDaid

Lauren McQuiggan

 

With Second Class Honours

Lower Division

Samuel Peter Cunningham

Lisa Lynch

William Gordon Savage

Peter Jacob Richard Robert James Wade

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH EDUCATION

With Second Class Honours

Lower Division

Niamh McShane

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With Second Class Honours

Lower Division

Clodagh McKeefry

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours

Upper Division

Lucy Elizabeth Finn

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY

With Second Class Honours

Upper Division

Charles Robert Barrett

Andrew Higginson

Lauren McCleery

Aoife McGlynn

Dale McKee

Catherine Ashley Moore

Rebekah Norris

 

With Second Class Honours

Lower Division

Nathan Armstrong

Dale Gordon McWatters

Philip Spratt

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY AND HISTORY

With Second Class Honours

Lower Division

Alexandra Janet Diver

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY

WITH BUSINESS

With First Class Honours

Lisa Patterson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours

Upper Division

Hannah Rosemary Wilson

 

With Second Class Honours Lower Division

Nena Girvin

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL

DEVELOPMENT

With Second Class Honours

Upper Division

Vanessa Burns

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours

Upper Division

John Dean Gabbey

Gary Eugene Heaney

Andrew John McKnight

Sean Patrick Pio McLaughlin

 

With Second Class Honours

Lower Division

Anthony Bevington

Neil Gerard Farquharson

Amy Johnston

Thomas Mackle

Graeme McFeely

Paul Alan Moffatt

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (ADULT)

With First Class Honours

Danielle McCoubrey

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Emma Beattie

Alison Cunningham

Chris Cunningham

Andrew Samuel James Gilmore

Zillah Elizabeth Ann Huddleston

Annette Lindsay

Jolene Maria Mathers

 

With Second Class Honours

Upper Division

Nicole Jayme Bradley

Lucy Elizabeth Campbell

Fergus Ryan Carlin

Claire Cassidy

Ryan Cuddy

Gemma Finn

Lauren Houston

Hannah Johnston

Clinton Kamara

Stephanie Marshall

Judith McGuigan

Naomi McIntyre

Kerri Moore

Eimear Poland

Lauran Denise Reid

Sarah Rodgers

 

With Second Class Honours

Lower Division

Zoe Bowman

Gemma Bowyer

Grainne Bridget Garvey

Joshua Hamilton

Denise Haslett

Matthew Hutchings

Fiona Davida Magill

Kristina McCormick

Symone Paula Mairead McNabb

Amy Moles

Jan Reid

Victoria Pearl Sloan

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL

PSYCHOLOGY

With Second Class Honours

Upper Division

Emma Jane Cross

Jeannie Dickie

Gemma Fields

Claire Hindman

Vanessa Matos

 

With Second Class Honours

Lower Division

Megan Gribben

Mark Patrick Grimley

Doiminic McGlinchey

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

Pass

Susan Coyle

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENVIRONMENTAL STUDIES

Pass

Jordan Robinson  

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

Pass

Gillian Elizabeth Haydon

 

ASSOCIATE BACHELOR’S

DEGREE IN MARINE SCIENCE

Pass

Aindriu Bresnahan

Jordan Nixon

Martin David Sheppey

Gary Colin Stafford

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES DOCTOR OF

PHILOSOPHY

Pass

Katy Doolan

Lesley Doyle

Christopher Hogg

Rachael Lennox

Hazel Mangan

Catherine Margaret McGarel

Audrey Lucinda Rankin

Tafadzwa Wylie

 

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Eibhlin McCole

Lyndsay Rowley

Emma Stopford

Nicole Marree Thornton

 

Pass

Rachel Claire Austin-Hutchison

Deirbhile Therese Brady

Louise Breslin

Kelley Folan

Terry Martina Hegarty

Nayia Ioannou

Nafisa Keynan

Rachel Clair Lampard

Stuart Benjamin John Long

Anne Marie O’Keeffe

Michelle Marie Oshea

Shaun Charles Pusar

Ciara Quigley

Rachel Roberts

Natasha Steele

 

MASTER OF SCIENCE

IN BIOTECHNOLOGY

With Distinction

Adam Patrick Campbell

Vicky Hegan

Aaron Etienne Hendriks

Ciara Hone

Kieran Gerald Mallon

 

Pass

Colleen Dempster

Neil Adam McBride

Karen Carol O’Hagan

Caoimhe Mary O’Hara

 

MASTER OF SCIENCE

IN CLINICAL VISION SCIENCE

Pass

David Berkow

Tina Lah Nolimal

 

MASTER OF SCIENCE IN DIETETICS

With Distinction

Maria Hynes

 

Pass

Deirdre Maria Donohoe

Ciara Marie Edel Reynolds

 

MASTER OF SCIENCE

IN HUMAN NUTRITION

Pass

Bedour Salem Handoom

Tafozzul Haque

Laura Brigid Kealy

Ashleigh Maginnes

Alison McGouran

Aoife O’Brien

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Laura Victoria Irving

Martin Liston

Claire Dale Wilson

 

Pass

Chitravidee Bheergoonath

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN DIETETICS

With Distinction

Jane Brown

Maria Anne Buffini

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Maria Johanna Henrica O’Hagan

Pass

Claire Maureen Clinton

Eva Barbara Gietl

Christoph Hermann Rohrig

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Sinead Mary Forde

Lucia Strhanova

 

Pass

Kareema Salim Alarrayed

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

Pass

Patrick James Burns

Rachael Clare Taylor

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS

With Distinction

Ruth Elizabeth Balmer

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN STEM CELL BIOLOGY

Pass

Nabila Mohammad-Adnan Kreidieh

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN VETERINARY PUBLIC HEALTH

Pass

Bernadette Byrne

Emma Campbell

Jeremiah Curtin

Olivia Mary Flynn

Rodrigo Javier Nova Chavez

David James Quinn

 

GRADUATE CERTIFICATE IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Katherine Ball

Joanna Chmielowiec

Elizabeth Louise Engledew

Emma Fitzpatrick

Sujan Gurung

Rachel Hale

Komal Ketki Shashikant Kaluskar

Moyra Olwen Keir

Zahra Mohamedraza Kermali

Sanna Khalid

Carol Kiernan

Aoife Therese McConnon

Fiona Minogue

Hannah Louise Slade

Ian Patrick Walsh

 

With Commendation

Chantelle Yvette Adams

Mudasar Ahmad

Stephen Henryk Bajek

Stephen Byrne

Joshua Dennis

Robin Charles Ellis

Calum Granger

Susanne Henry

Daniel James Hookway

Victoria Humphreys

Laura Jones

Namir Kubba

Trevor Albert Ledwidge

Hayley Lindenburn

Natalie Marron

Pamela Michelle Mulligan

Patricia Murphy

Thomas Murphy

Devyaniben Manish Patel

Nikita Patel

Jason Patterson

Elizabeth Arwen Jean Phillips

Timothy Matthew Prosser

Denise Sasenarine

Angela Scuderi

Thomas Shannon

Leah Sheffield

Emma Stack

Maranna Brigid Sweeney

Rebeca Hannah Thomas

Timothy Ian Warburton

Claire Helen Jayne Warnock

 

Pass

Jonathan Badrock

Nadia Munim

Karen Murphy

Laura Olenic

Lia Ashley Maria Tazioli

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Danielle Monaghan

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

AND DIPLOMA IN

INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Orlaith Furlong

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Seanin Smith

 

With Second Class Honours

Lower Division

Donna Marie Lynch

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Emily Margaret Hunter

Hannah Mary Kerr

Kerry McColgan

Rebecca Dawne McFaull

Michaela Wilson

 

With Second Class Honours

Upper Division

Kayleigh Magee

Sherilyn Catherine Phillips

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Katie Buckley

Margaret-Danielle Casement

Rachel Anna Doherty

Phillip Logue

Dean William McCrea

 

With Second Class Honours

Upper Division

Meabh Deeny

Tracy Diana Ewing

Beronia Elizabeth Gorges

Galyna Graham

Maeve Kathleen Higgins

Donna Kane

Mary McCarron

Nicole McClenaghan

Dale David Nesbitt

Liam Nesbitt

Rachele Ann Perry

Mark Spence

Andrea Louise Weir

 

With Second Class Honours

Lower Division

Richard Bell

Sean Dornan

Aoife McArdle

With Third Class Honours

Christina Grace Robins

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Grace Dempsey

Hayley Edwards

Lauren Beth Getty

 

With Second Class Honours

Upper Division

Louise Anne Bradley

Aveen Greenan

Harriett Catherine Hogan

Maria Kelly

Sarah McCullough

Ailish Moore

Christina O’Neill

Catherine Anne Rosborough

Thomas Traynor

Celine Watson

 

With Second Class Honours

Lower Division

Kayleigh Barr

Shannon Jennifer Wright

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN

NUTRITION

AND DIPLOMA IN

PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Laura Cassidy

Marie Catherine Conway

Joanna Victoria Crowe

Ashley Gilkinson

Adam William Wicklow

 

With Second Class Honours

Upper Division

Elizabeth Corbett

Carol Marie Doherty

Hannah Doherty

Aimee Alexandra Kerr

Jolene Little

Claire Mannion

Stacey Nicole Stevenson

Gavin Tobin

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN APPLIED

BIOSCIENCES

With First Class Honours

Patricia Louise Baker

Kevin Lafferty

Andrea MacEachen

 

With Second Class Honours

Upper Division

Lorna Catherine Dolan

Anne McMeel

Claire Louise Stimson

 

With Second Class Honours

Lower Division

Pamela Campbell

Kurdeem Shem Jr. Joseph

Natasha Mullarkey

Adrien Daniel Regnault

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY

With Second Class Honours

Upper Division

Robert Jeremy Gregg

Daniel Michael Harkin

Edward Hill

Peter Robert Lynas

Jonathan Matthew Magwood

 

With Second Class Honours

Lower Division

Roisin Maeve Carney

Christopher Lloyd Shaw

Leigh Alexandra Vennard

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours

Upper Division

Jordan Stephen Alexander Browne

Ethan William Gilkinson

Jessica Lucinda Adele Graham

Aimee Hazley

David Alexander Francis McKeown

Ka Shing Ng

Claire Louise Vaughan

 

With Second Class Honours

Lower Division

Keith Brandon

Stephen Michael Donaghy

Sarah Finnegan

Tom McCabe

Gavin Morrison

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOTECHNOLOGY

With First Class Honours

San Ling Wong

 

With Second Class Honours

Upper Division

Kwan Yin Chan

Siu Chung Chan

Wing Lam Lai

Sze Ting Pang

Man Ki Tong

Ka Yan Tse

Sum Yee Wong

Po Yi Yau

 

With Second Class Honours

Lower Division

Ching Yin Wong

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN DIETETICS

With First Class Honours

Helen Teresa Beagan

Catherine Anne Downey

Sarah Dawn Graham

Esther Susan Grieve

Aisling Rodgers

  

 

With Second Class Honours

Upper Division

Hannah Rachel Alexander

Rebekah Lynn Anderson

Rebekah Doreen Calvert

Madeline Mary Little

Niamh Brid McDermott

Sian Louise Murray

Lisa Joanne Reid

Christina Marie Reilly

Judith Robb

David Robert Scott

Rachel Elizabeth Thompson

 

Graduating from Ulster University is Johnny Graham from Glengormley with a degree in BSC Sports & Exercise Paul Moane

 

Graduating from Queen’s University are (left to right) Rachel Caines from Ballyclare who graduated with a degree in Human Biology; Victoria Brady from Glenann Co. Armagh, who graduated with a First Class Honours BSc in Food Quality, Safety and Nutrition with Professional Studies; and Hannah Wallace from Limavady who graduated with a First Class Honours BSc in Food Quality, Safety and Nutrition

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES DOCTOR OF

PHILOSOPHY

Pass

Michael Dempster

Christina Elizabeth Geary

Claire Gent

Graham Robert Cecil Hamilton

Barry William Hyland

Paul Montgomery

Sean James O’Neill

MASTER OF PHARMACY

With First Class Honours

Niall Claffey

Sara Corry

Ciara Curran

Marina Eskander

Sian Farrell

Jennifer Yvonne Fawcett

John Joseph Ferry

Aideen Marie Hegarty

Ciara Lavery

Bridgetta Maria Lynch

Rebecca Ann Morgan

Mikyla Jane Mortland

Katrina Moylan

Lisa O’Brien

Toal O’Connor

Kevin O’Neill

Natasha Smyth

With Second Class Honours

Upper Division

Patrick Campbell

Eimhear Coyle

Stephen Cuffe

Kim Curtis

Jonny Hill

Aoife Hollywood

Neil McCartan

Daniel McKendry Quinn

Joseph Martin McNeela

Patrick Moylan

Prisca Mugariri

MASTER OF SCIENCE IN

APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction

Laura Elizabeth Frazer

Sean Michael Heaney

Tara Louise Malone

Mary Geraldine O Kelly

Daniel John Sheridan

Pass

Niamh Fitzgerald

Michele Kathleen Young-Dunne

MASTER OF SCIENCE IN

COASTAL  AND MARINE TOURISM

With Distinction

Nicola Clowsley

MASTER OF SCIENCE

IN COASTAL ZONE

MANAGEMENT

With Distinction

Laura De La Campa Valdes

Pass

Jason Leonard Dunne

Panagiotis Pliatsikas

MASTER OF SCIENCE IN

ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT

With Distinction

Garrett Anthony Doolan

Sinead Doolan

Brian Gaw

Philipp Robeck

Pass

Ian Omar Balite

Brian Luke

MASTER OF SCIENCE IN

ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT WITH

GEOGRAPHIC

INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Julia Elizabeth Henderson

Pass

Brendan Patrick Kerr

Andrew John Hill Murray

Joanne Elizabeth Thompson

MASTER OF SCIENCE IN

ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Andrew James Davies

Colm William Harkin

Rebecca Louise Richardson

Anthony James Wilson

Pass

Peter Robert James Dryland

Jenny Maria Holmqvist

Ronan Turlough McShane

MASTER OF SCIENCE IN

GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Alfredo Conetta

Stuart John Yorke

Pass

Declan Carson

Nicholas Collins

David Edwards

Jonathan Hetherington

Michael Holmes

Ciaran Lenehan

Thomas Edward McDaid

Jenny McKay

Lasse Tilrem

MASTER OF SCIENCE IN

HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction

Sarah Jane Snuggs

Pass

Melissa Gillian Garzon

Karen McAlaney

MASTER OF SCIENCE IN

MARINE SPATIAL PLANNING

With Distinction

Paul Joseph Lawlor

POSTGRADUATE DIPLOMA IN COASTAL ZONE MANAGEMENT

Pass

Timothy Doran

POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT

Pass

Shane Maguire

POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT AND

GEOGRAPHIC INFORMATION

SYSTEMS

With Distinction

Patrick Doran

POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT WITH

GEOGRAPHIC

INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Olivia Mary Crossan

Pass

Ann Louise Bright

POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Alison McKay

Simon John O’Toole

Cathryn Valentyne

Ashley Robyn Williams

POSTGRADUATE DIPLOMA IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

David Maxfield Cook

Orla Helen Daly

Carol Dempsey

Pass

Lisa Doyle

Ailbhe McCusker

Marcos Moreu Badia

Aine Caitrin O’Riordan

Andrew James Speer

POSTGRADUATE DIPLOMA IN MARINE SPATIAL PLANNING

With Distinction

Muiread Kelly

Pass

Anna Magee

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PHARMACY MANAGEMENT

With Distinction

Siobhan Cooley

Liam Glynn

Pass

Michael Roland Curran

Treasa Agnes Kilroy

Regina Margaret MacCormac

Neil McCloy

Enda Michael McCullagh

Feargal McDermott

Susan Mary McGann O’Brien

Aisling Eibhilin McQuaid

Eoin O’Leary

David William Southwell

Maree Brigid Walsh

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction

Donna Marie Buckingham

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE AND DIPLOMA IN

INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Aaron Wilkinson

With Second Class Honours

Lower Division

Rikki Philip Gordon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN

INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

John Scott Kelly

With Second Class Honours

Upper Division

Aidan McGauley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE

AND DIPLOMA IN

INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Matthew Dale Jackson

David Robert Laverty

Caroline Smyth

With Second Class Honours

Lower Division

Glenn Jordan

BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY AND

DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Laura Makem

Tara Townsley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Eve McColgan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Patrick Corr

Judith Grace Cunningham

Catherine Mary Dynes

Andrew Moore

With Second Class Honours

Upper Division

Ethan Clarke

Calum Duffy

Natasha Zoe Henderson

Thomas David Lilburn

Colin Lunney

Niamh McDermott

With Second Class Honours

Lower Division

Darragh McKenna

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours

Upper Division

Heather Janet Allen

Christopher Neville Patterson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE

AND DIPLOMA IN

PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Charles Joseph Stow Ford

With Second Class Honours

Upper Division

Vanessa Pamela Brown

Conor William John Bush

With Second Class Honours

Lower Division

Daniel Lyner

Cahal Mallon

BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS IN

PSYCHOLOGY AND DIPLOMA

IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Christine Elizabeth Burns

Anna Magdalena Czerwinska

Cherith Marie Fenton

Carina Maria Fullerton

Nicole Rachel Smyth

Ling Ling Tsang

Matthew Tuff

With Second Class Honours

Upper Division

Ashleigh Agnew

Rebecca Black

Catherine Mary Doran

Rachel Eloise Gibson

Ciara Claire Grazier

Deborah Aileen Sophia Grace Greene

Shane Hamill

Sarah Louise Hamilton

Sophy Elizabeth Irwin

Danielle Kennedy

Melissa Ruth Lorimer

Rebecca McCreery

Veronica McKeever

Donna Marie Sophia McLean

Lucy Monaghan

Katherine Mulligan

Denise Murphy

Jessica Neeson

Zoe Nelson

Lauren Nicole Sterling

Aoife Trueman

Melody Yau

Natasha Young

With Second Class Honours

Lower Division

Fionnghuala Burns

Lauren Elliott

Andrea Hawkes

Colleen McKenna

Jennifer Pauley

Lynsey Nicole Sands

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Karen Bickerstaff

Emily Brussard

Ruth McMinn

With Second Class Honours

Upper Division

Cara Ann Byrne

Sarah Clifford

Bethany Rachel Downey

Louise Hegarty

Amyleigh Holmes

Nicola Leanne Irons

Anna Johnston

Alan Lynch

Niamh Claire McCormick

Lynley Megaw

Ryan Morgan

Stephanie O’Neill

Amy Rankin

Gemma Smith

Kerry Thompson

With Second Class Honours

Lower Division

Sian Paula Jamison

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH SPANISH AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours

Upper Division

Bernadette Martina Smith

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With First Class Honours

John O’Kane

With Second Class Honours

Upper Division

Jason Burns

Shane Patrick Carlin

Kathleen Caulfield

Diarmuid Ferry

Emmett Luney

Ciara Anne McDaid

Lauren McQuiggan

With Second Class Honours

Lower Division

Samuel Peter Cunningham

Lisa Lynch

William Gordon Savage

Peter Jacob Richard Robert James Wade

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH EDUCATION

With Second Class Honours

Lower Division

Niamh McShane

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With Second Class Honours

Lower Division

Clodagh McKeefry

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours

Upper Division

Lucy Elizabeth Finn

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY

With Second Class Honours

Upper Division

Charles Robert Barrett

Andrew Higginson

Lauren McCleery

Aoife McGlynn

Dale McKee

Catherine Ashley Moore

Rebekah Norris

With Second Class Honours

Lower Division

Nathan Armstrong

Dale Gordon McWatters

Philip Spratt

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY AND HISTORY

With Second Class Honours

Lower Division

Alexandra Janet Diver

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY

WITH BUSINESS

With First Class Honours

Lisa Patterson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours

Upper Division

Hannah Rosemary Wilson

With Second Class Honours Lower Division

Nena Girvin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL

DEVELOPMENT

With Second Class Honours

Upper Division

Vanessa Burns

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours

Upper Division

John Dean Gabbey

Gary Eugene Heaney

Andrew John McKnight

Sean Patrick Pio McLaughlin

With Second Class Honours

Lower Division

Anthony Bevington

Neil Gerard Farquharson

Amy Johnston

Thomas Mackle

Graeme McFeely

Paul Alan Moffatt

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (ADULT)

With First Class Honours

Danielle McCoubrey

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Emma Beattie

Alison Cunningham

Chris Cunningham

Andrew Samuel James Gilmore

Zillah Elizabeth Ann Huddleston

Annette Lindsay

Jolene Maria Mathers

With Second Class Honours

Upper Division

Nicole Jayme Bradley

Lucy Elizabeth Campbell

Fergus Ryan Carlin

Claire Cassidy

Ryan Cuddy

Gemma Finn

Lauren Houston

Hannah Johnston

Clinton Kamara

Stephanie Marshall

Judith McGuigan

Naomi McIntyre

Kerri Moore

Eimear Poland

Lauran Denise Reid

Sarah Rodgers

With Second Class Honours

Lower Division

Zoe Bowman

Gemma Bowyer

Grainne Bridget Garvey

Joshua Hamilton

Denise Haslett

Matthew Hutchings

Fiona Davida Magill

Kristina McCormick

Symone Paula Mairead McNabb

Amy Moles

Jan Reid

Victoria Pearl Sloan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL

PSYCHOLOGY

With Second Class Honours

Upper Division

Emma Jane Cross

Jeannie Dickie

Gemma Fields

Claire Hindman

Vanessa Matos

With Second Class Honours

Lower Division

Megan Gribben

Mark Patrick Grimley

Doiminic McGlinchey

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

Pass

Susan Coyle

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENVIRONMENTAL STUDIES

Pass

Jordan Robinson  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

Pass

Gillian Elizabeth Haydon

ASSOCIATE BACHELOR’S

DEGREE IN MARINE SCIENCE

Pass

Aindriu Bresnahan

Jordan Nixon

Martin David Sheppey

Gary Colin Stafford

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES DOCTOR OF

PHILOSOPHY

Pass

Katy Doolan

Lesley Doyle

Christopher Hogg

Rachael Lennox

Hazel Mangan

Catherine Margaret McGarel

Audrey Lucinda Rankin

Tafadzwa Wylie

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Eibhlin McCole

Lyndsay Rowley

Emma Stopford

Nicole Marree Thornton

Pass

Rachel Claire Austin-Hutchison

Deirbhile Therese Brady

Louise Breslin

Kelley Folan

Terry Martina Hegarty

Nayia Ioannou

Nafisa Keynan

Rachel Clair Lampard

Stuart Benjamin John Long

Anne Marie O’Keeffe

Michelle Marie Oshea

Shaun Charles Pusar

Ciara Quigley

Rachel Roberts

Natasha Steele

MASTER OF SCIENCE

IN BIOTECHNOLOGY

With Distinction

Adam Patrick Campbell

Vicky Hegan

Aaron Etienne Hendriks

Ciara Hone

Kieran Gerald Mallon

Pass

Colleen Dempster

Neil Adam McBride

Karen Carol O’Hagan

Caoimhe Mary O’Hara

MASTER OF SCIENCE

IN CLINICAL VISION SCIENCE

Pass

David Berkow

Tina Lah Nolimal

MASTER OF SCIENCE IN DIETETICS

With Distinction

Maria Hynes

Pass

Deirdre Maria Donohoe

Ciara Marie Edel Reynolds

MASTER OF SCIENCE

IN HUMAN NUTRITION

Pass

Bedour Salem Handoom

Tafozzul Haque

Laura Brigid Kealy

Ashleigh Maginnes

Alison McGouran

Aoife O’Brien

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Laura Victoria Irving

Martin Liston

Claire Dale Wilson

Pass

Chitravidee Bheergoonath

POSTGRADUATE DIPLOMA IN DIETETICS

With Distinction

Jane Brown

Maria Anne Buffini

POSTGRADUATE DIPLOMA IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Maria Johanna Henrica O’Hagan

Pass

Claire Maureen Clinton

Eva Barbara Gietl

Christoph Hermann Rohrig

POSTGRADUATE DIPLOMA IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Sinead Mary Forde

Lucia Strhanova

Pass

Kareema Salim Alarrayed

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

Pass

Patrick James Burns

Rachael Clare Taylor

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS

With Distinction

Ruth Elizabeth Balmer

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN STEM CELL BIOLOGY

Pass

Nabila Mohammad-Adnan Kreidieh

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN VETERINARY PUBLIC HEALTH

Pass

Bernadette Byrne

Emma Campbell

Jeremiah Curtin

Olivia Mary Flynn

Rodrigo Javier Nova Chavez

David James Quinn

GRADUATE CERTIFICATE IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Katherine Ball

Joanna Chmielowiec

Elizabeth Louise Engledew

Emma Fitzpatrick

Sujan Gurung

Rachel Hale

Komal Ketki Shashikant Kaluskar

Moyra Olwen Keir

Zahra Mohamedraza Kermali

Sanna Khalid

Carol Kiernan

Aoife Therese McConnon

Fiona Minogue

Hannah Louise Slade

Ian Patrick Walsh

With Commendation

Chantelle Yvette Adams

Mudasar Ahmad

Stephen Henryk Bajek

Stephen Byrne

Joshua Dennis

Robin Charles Ellis

Calum Granger

Susanne Henry

Daniel James Hookway

Victoria Humphreys

Laura Jones

Namir Kubba

Trevor Albert Ledwidge

Hayley Lindenburn

Natalie Marron

Pamela Michelle Mulligan

Patricia Murphy

Thomas Murphy

Devyaniben Manish Patel

Nikita Patel

Jason Patterson

Elizabeth Arwen Jean Phillips

Timothy Matthew Prosser

Denise Sasenarine

Angela Scuderi

Thomas Shannon

Leah Sheffield

Emma Stack

Maranna Brigid Sweeney

Rebeca Hannah Thomas

Timothy Ian Warburton

Claire Helen Jayne Warnock

Pass

Jonathan Badrock

Nadia Munim

Karen Murphy

Laura Olenic

Lia Ashley Maria Tazioli

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Danielle Monaghan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

AND DIPLOMA IN

INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Orlaith Furlong

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours

Upper Division

Seanin Smith

With Second Class Honours

Lower Division

Donna Marie Lynch

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Emily Margaret Hunter

Hannah Mary Kerr

Kerry McColgan

Rebecca Dawne McFaull

Michaela Wilson

With Second Class Honours

Upper Division

Kayleigh Magee

Sherilyn Catherine Phillips

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Katie Buckley

Margaret-Danielle Casement

Rachel Anna Doherty

Phillip Logue

Dean William McCrea

With Second Class Honours

Upper Division

Meabh Deeny

Tracy Diana Ewing

Beronia Elizabeth Gorges

Galyna Graham

Maeve Kathleen Higgins

Donna Kane

Mary McCarron

Nicole McClenaghan

Dale David Nesbitt

Liam Nesbitt

Rachele Ann Perry

Mark Spence

Andrea Louise Weir

With Second Class Honours

Lower Division

Richard Bell

Sean Dornan

Aoife McArdle

With Third Class Honours

Christina Grace Robins

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Grace Dempsey

Hayley Edwards

Lauren Beth Getty

With Second Class Honours

Upper Division

Louise Anne Bradley

Aveen Greenan

Harriett Catherine Hogan

Maria Kelly

Sarah McCullough

Ailish Moore

Christina O’Neill

Catherine Anne Rosborough

Thomas Traynor

Celine Watson

With Second Class Honours

Lower Division

Kayleigh Barr

Shannon Jennifer Wright

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN

NUTRITION

AND DIPLOMA IN

PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Laura Cassidy

Marie Catherine Conway

Joanna Victoria Crowe

Ashley Gilkinson

Adam William Wicklow

With Second Class Honours

Upper Division

Elizabeth Corbett

Carol Marie Doherty

Hannah Doherty

Aimee Alexandra Kerr

Jolene Little

Claire Mannion

Stacey Nicole Stevenson

Gavin Tobin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN APPLIED

BIOSCIENCES

With First Class Honours

Patricia Louise Baker

Kevin Lafferty

Andrea MacEachen

With Second Class Honours

Upper Division

Lorna Catherine Dolan

Anne McMeel

Claire Louise Stimson

With Second Class Honours

Lower Division

Pamela Campbell

Kurdeem Shem Jr. Joseph

Natasha Mullarkey

Adrien Daniel Regnault

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY

With Second Class Honours

Upper Division

Robert Jeremy Gregg

Daniel Michael Harkin

Edward Hill

Peter Robert Lynas

Jonathan Matthew Magwood

With Second Class Honours

Lower Division

Roisin Maeve Carney

Christopher Lloyd Shaw

Leigh Alexandra Vennard

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours

Upper Division

Jordan Stephen Alexander Browne

Ethan William Gilkinson

Jessica Lucinda Adele Graham

Aimee Hazley

David Alexander Francis McKeown

Ka Shing Ng

Claire Louise Vaughan

With Second Class Honours

Lower Division

Keith Brandon

Stephen Michael Donaghy

Sarah Finnegan

Tom McCabe

Gavin Morrison

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOTECHNOLOGY

With First Class Honours

San Ling Wong

With Second Class Honours

Upper Division

Kwan Yin Chan

Siu Chung Chan

Wing Lam Lai

Sze Ting Pang

Man Ki Tong

Ka Yan Tse

Sum Yee Wong

Po Yi Yau

With Second Class Honours

Lower Division

Ching Yin Wong

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN DIETETICS

With First Class Honours

Helen Teresa Beagan

Catherine Anne Downey

Sarah Dawn Graham

Esther Susan Grieve

Aisling Rodgers

  

With Second Class Honours

Upper Division

Hannah Rachel Alexander

Rebekah Lynn Anderson

Rebekah Doreen Calvert

Madeline Mary Little

Niamh Brid McDermott

Sian Louise Murray

Lisa Joanne Reid

Christina Marie Reilly

Judith Robb

David Robert Scott

Rachel Elizabeth Thompson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours

Upper Division

Ho Wing Cheung

Cheung King Chung

Fok Wing Yin

Tsz Yan Leung

Chun Kin Lo

Lam Hoi Tung

Ng Ming Yin

Wai Hang Yip

Ka Yi Yiu

 

With Second Class Honours

Lower Division

Chan Wai Chung

King Hei Lai

Pui Yuk Lam

Sin Yi Leung

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours

Upper Division

Nga Kwan Cheng

Yuen Ting Kwok

Tsz Ying Law

Hau Ying Ng

Pang Chui Ying

 

With Second Class Honours

Lower Division

Kirsty Louise Gray

Ngai Yin Ho

Lok Wing Ki

Chan Ho Man

Brian Mullen

Wong Chi Wing

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OPTOMETRY

With First Class Honours

Alanna Elizabeth Carson

Colette Donnellon

Hannah Eccles

Sarah Flanagan

Paula Grant

Colleen Howell

Kevin Michael Kelly

Rebecca Elizabeth Leighton

Adam Matthews

Niamh McConville

Amy Sarah McKay

Vanesta Ngako Nzeukoue

 

With Second Class Honours

Upper Division

Sabrina Ali

Emma Baird

Rosalie Louise Denise Davies

Cathal Dillane

Hannah Rebecca Grier

Daniel Judge

Michael Felix Morgan

Aisling Morris

Tomas Mulholland

Naomi Heather Ruth Throne

Amy Twibill

Maebh Weber

 

With Second Class Honours

Lower Division

Brian Liam Callan

Erin Davison

Chloe Jane Kennedy

Matthew McClean

Sarah Niblock

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Steven Galbraith

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOLOGY

With Commendation

Richard Blake Dowd

 

ASSOCIATE BACHELOR’S

DEGREE IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass

Christopher Cochrane

 

ASSOCIATE BACHELOR’S

DEGREE IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation

Avita Ramroop

 

Pass

Dawn Gallagher

Daniel Peter Michael O’Donnell

CERTIFICATE OF HIGHER

EDUCATION IN SCIENCE FOR NUTRITION

Pass

Blathnaid Lee

 

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Ehimika Ohirime Clement Onime

 

MASTER OF ARTS IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Rebecca McCarthy

Anna Papaioannou

Christine Tang

Bei Yang

 

POSTGRADUATE DIPLOMA IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Karen Elizabeth Allen

Megan Kearney

Christopher Conor McMahon

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN ART AND DESIGN

Pass

Laurina Donnelly

Jemma Ashleen McCrea

Jill Robyn McDowell

Julie Miller

Jennifer Anne Morrow

Pól O Labhradha

Chloe Patton

Rose Skehin

Jenna Sarah Stevenson

Antonia Louise Frances Stewart

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN ENGLISH WITH DRAMA AND MEDIA STUDIES

Pass

Paul Ivan Banks

Kirstie Louise Green

Donna Marie Kelly

Michael Patton Knox

Sarah Catherine McDermott

Susan McMonagle

Ciara Quinlivan

Shanie Raz

Jayne Anne Simpson

Claire Johnston Taylor

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN GEOGRAPHY

Pass

Amanda Berry

Aideen Mary Bradley

Barry John Clarke

Michaela Cusack

Séagh Ruairí Mac Siúrdáin

Scott McFarland

Ritchie James McMaster

Jenna McQueen

Lauren Charlotte-Ann Morrison

Siobhan Murtagh

Joseph Patrick Timlin

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN HISTORY

Pass

Simon Alexander

Kate Elizabeth Brown

Karl Joseph Cheetham

Barbara Ann Curran

Caoimhin Anthony Doherty

Melissa Jade Lee

Kerrie McKeague

Clare Maureen O’Neill

Jane Elizabeth Playfair

Aisling Rogan

Tom Stevenson

James John Tohill

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN HOME ECONOMICS

Pass

Emma Badger

Rowena Patricia Boyle

Olivia Downey

Jessica Irene Givan

Emma Jane Gray

Suzanne Griffin

Kirsty Jess

Suzanne McGahon

Ashley Lauren McKeown

Julie Lynne Moore

Ryan Ritchie

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN MUSIC

Pass

Lauren Beck

Nikki Cruise

Naomi Jennifer Given

Nicola Hughes

Jennifer Anne Marks

Neil David Samuel McKeown

Sionan Mullan

Sophie Worthington

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN PHYSICAL EDUCATION

Pass

Victoria Donnelly

Ciara Fegan

Jennie Agnes Fowler

Paul Gallagher

Conor Joseph Gillan

Shane Kelly

Cathryn Knipe

Nicola Elizabeth Mairs

Caoimhe McCoy

Gavin McGeehan

Suzanne Mc Keown

Kelly Morrow

Richard Woods

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN PRIMARY EDUCATION

Pass

Fiona Louise Alexander

Mark William Armstrong

Katie Julia Clegg

Aisling Maria Crossin

Niamh Currie

Shauna Mary Daly

Mary Hannah Louise Devlin

Jonathan Brian Doey

Gareth Edgar Donaldson

Edina Jane Duncan

Colin David James Fenton

Claire Elizabeth Gardner

Samuel Kenneth Gribben

Teresa Dympna Henry

Rachel Donna Louise Hume

Derek John Lynch

Emma Louise McGarry

Rebecca Clare McKee

Kevin Paul McKenna

Debbie McKnight

Mark James McLaughlin

Joseph McMahon

Kim Sarah Moore

David Thomas O’Hare

Mairead O’Neill

Miceala O’Neill

Andrew Patterson

Judith Valerie Pillow

Ruth Helena Sayers

Karen Elizabeth Thompson

  

POSTGRADUATE

CERTIFICATE IN

EDUCATION IN

TECHNOLOGY AND DESIGN

Pass

Loren Elisha Gartland

Anthony Glendinning

Ciaran Mc Donald

Danielle McDowell

Niall McGovern

Laura-Mae O’Neile

Victoria Orr

Deirdre Swail

 

Students celebrate after graduating from Ulster University

Paul Moane

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours

Upper Division

Ho Wing Cheung

Cheung King Chung

Fok Wing Yin

Tsz Yan Leung

Chun Kin Lo

Lam Hoi Tung

Ng Ming Yin

Wai Hang Yip

Ka Yi Yiu

With Second Class Honours

Lower Division

Chan Wai Chung

King Hei Lai

Pui Yuk Lam

Sin Yi Leung

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours

Upper Division

Nga Kwan Cheng

Yuen Ting Kwok

Tsz Ying Law

Hau Ying Ng

Pang Chui Ying

With Second Class Honours

Lower Division

Kirsty Louise Gray

Ngai Yin Ho

Lok Wing Ki

Chan Ho Man

Brian Mullen

Wong Chi Wing

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OPTOMETRY

With First Class Honours

Alanna Elizabeth Carson

Colette Donnellon

Hannah Eccles

Sarah Flanagan

Paula Grant

Colleen Howell

Kevin Michael Kelly

Rebecca Elizabeth Leighton

Adam Matthews

Niamh McConville

Amy Sarah McKay

Vanesta Ngako Nzeukoue

With Second Class Honours

Upper Division

Sabrina Ali

Emma Baird

Rosalie Louise Denise Davies

Cathal Dillane

Hannah Rebecca Grier

Daniel Judge

Michael Felix Morgan

Aisling Morris

Tomas Mulholland

Naomi Heather Ruth Throne

Amy Twibill

Maebh Weber

With Second Class Honours

Lower Division

Brian Liam Callan

Erin Davison

Chloe Jane Kennedy

Matthew McClean

Sarah Niblock

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Steven Galbraith

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOLOGY

With Commendation

Richard Blake Dowd

ASSOCIATE BACHELOR’S

DEGREE IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass

Christopher Cochrane

ASSOCIATE BACHELOR’S

DEGREE IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation

Avita Ramroop

Pass

Dawn Gallagher

Daniel Peter Michael O’Donnell

CERTIFICATE OF HIGHER

EDUCATION IN SCIENCE FOR NUTRITION

Pass

Blathnaid Lee

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Ehimika Ohirime Clement Onime

MASTER OF ARTS IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Rebecca McCarthy

Anna Papaioannou

Christine Tang

Bei Yang

POSTGRADUATE DIPLOMA IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Karen Elizabeth Allen

Megan Kearney

Christopher Conor McMahon

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN ART AND DESIGN

Pass

Laurina Donnelly

Jemma Ashleen McCrea

Jill Robyn McDowell

Julie Miller

Jennifer Anne Morrow

Pol O Labhradha

Chloe Patton

Rose Skehin

Jenna Sarah Stevenson

Antonia Louise Frances Stewart

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN ENGLISH WITH DRAMA AND MEDIA STUDIES

Pass

Paul Ivan Banks

Kirstie Louise Green

Donna Marie Kelly

Michael Patton Knox

Sarah Catherine McDermott

Susan McMonagle

Ciara Quinlivan

Shanie Raz

Jayne Anne Simpson

Claire Johnston Taylor

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN GEOGRAPHY

Pass

Amanda Berry

Aideen Mary Bradley

Barry John Clarke

Michaela Cusack

Séagh Ruairí Mac Siúrdáin

Scott McFarland

Ritchie James McMaster

Jenna McQueen

Lauren Charlotte-Ann Morrison

Siobhan Murtagh

Joseph Patrick Timlin

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN HISTORY

Pass

Simon Alexander

Kate Elizabeth Brown

Karl Joseph Cheetham

Barbara Ann Curran

Caoimhin Anthony Doherty

Melissa Jade Lee

Kerrie McKeague

Clare Maureen O’Neill

Jane Elizabeth Playfair

Aisling Rogan

Tom Stevenson

James John Tohill

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN HOME ECONOMICS

Pass

Emma Badger

Rowena Patricia Boyle

Olivia Downey

Jessica Irene Givan

Emma Jane Gray

Suzanne Griffin

Kirsty Jess

Suzanne McGahon

Ashley Lauren McKeown

Julie Lynne Moore

Ryan Ritchie

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN MUSIC

Pass

Lauren Beck

Nikki Cruise

Naomi Jennifer Given

Nicola Hughes

Jennifer Anne Marks

Neil David Samuel McKeown

Sionan Mullan

Sophie Worthington

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN PHYSICAL EDUCATION

Pass

Victoria Donnelly

Ciara Fegan

Jennie Agnes Fowler

Paul Gallagher

Conor Joseph Gillan

Shane Kelly

Cathryn Knipe

Nicola Elizabeth Mairs

Caoimhe McCoy

Gavin McGeehan

Suzanne Mc Keown

Kelly Morrow

Richard Woods

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN PRIMARY EDUCATION

Pass

Fiona Louise Alexander

Mark William Armstrong

Katie Julia Clegg

Aisling Maria Crossin

Niamh Currie

Shauna Mary Daly

Mary Hannah Louise Devlin

Jonathan Brian Doey

Gareth Edgar Donaldson

Edina Jane Duncan

Colin David James Fenton

Claire Elizabeth Gardner

Samuel Kenneth Gribben

Teresa Dympna Henry

Rachel Donna Louise Hume

Derek John Lynch

Emma Louise McGarry

Rebecca Clare McKee

Kevin Paul McKenna

Debbie McKnight

Mark James McLaughlin

Joseph McMahon

Kim Sarah Moore

David Thomas O’Hare

Mairead O’Neill

Miceala O’Neill

Andrew Patterson

Judith Valerie Pillow

Ruth Helena Sayers

Karen Elizabeth Thompson

  

POSTGRADUATE

CERTIFICATE IN

EDUCATION IN

TECHNOLOGY AND DESIGN

Pass

Loren Elisha Gartland

Anthony Glendinning

Ciaran Mc Donald

Danielle McDowell

Niall McGovern

Laura-Mae O’Neile

Victoria Orr

Deirdre Swail

Belfast Telegraph Digital

Popular

From Belfast Telegraph