Belfast Telegraph

University of Ulster graduations June 27, 2016 - full list of results

'Medical miracle' earns degree after hospital bed exams

By Rebecca Black

A Cookstown woman hailed a "medical miracle" by doctors will be one of the first of thousands to graduate from Northern Ireland's universities over the next two weeks.

Megan Boyd will graduate from Ulster University in Coleraine today after overcoming a life-threatening illness.

She was diagnosed with Acute Lymphoblastic Leukaemia two years ago and doctors did not expect her to survive.

Brave Megan has gained a BSc 2:1 (Hons) Social Policy and Criminology degree after a three-year course at Ulster University.

The determined 23-year-old did her exams in hospital.

Her course director, Dr Wendy Saunderson, was at her hospital bedside in Belfast to invigilate.

Acute Lymphoblastic Leukaemia is a fast growing cancer that crowds out bone marrow, preventing it from making the red blood cells, white blood cells and platelets the body needs.

Megan said her life changed in 2014 when she was diagnosed, leading to a bone marrow transplant and a trial drug.

"I felt like I was getting a cold. I had sore muscles and flu-like symptoms and was so exhausted I couldn't get upstairs to bed and I told my mum I thought I was dying," she said.

"Professor McMullan in Belfast City Hospital said I wasn't going to survive without a bone marrow transplant. On January 1, 2015 I went for my transplant but was told that day my cancer was back, I had relapsed and that chemo wouldn't work because the last session was so aggressive I was now immune to it.

"Professor McMullan sent me to the Royal Free Hospital London for a new trial drug. I was there for 10 weeks and had two cycles of the drugs and steroids in between. I went back into remission. "I came back home but went straight to St James's Hospital in Dublin for the bone marrow transplant before I relapsed again.

"The doctors said I was a medical miracle and that I shouldn't be here. The thing is, I could relapse at any time."

Megan paid tribute to the hospital staff and Ulster University for their "amazing help".

She now plans to become a social worker and is intent on raising awareness of her illness, the Anthony Nolan Bone Marrow Register and to encourage people to sign up for the donor register.

Today will see graduations from Ulster University's Life and Health Sciences department at Coleraine.

They will include Pharmacy, a course for which the university has been rated as number one in the UK.

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Magda Malgorzata Bucholc

Aileen Burton

Liam Callaghan

Valeria Laura Cenini

Bernadette Kirkpatrick

Anthony Joseph Lindsay

Christopher O’Kane

Jared Lee Peters

Ryan Andrew Walker

 

MASTER OF PHARMACY

With First Class Honours

Sarah Armstrong

Danielle Barbara Beattie

William Blair

Mark Cormican

Alison Ferguson

Sara Gardner

Arlene Heekin

Charlotte Mary Margaret Kane

Oisin Kavanagh

Christina McBride

Kirsty Louise McClintock

Elaine McDonald

Sean McEvoy

Andrea McHugh

Nailin McManus

Stephanie Jane McMorran

Ciara McNulty

Caoimhe McParland

Angela Mary O Connor

Laura Quinn

 

With Second Class Honours Upper Division

Andrew Robert Allen

Rebecca Campbell

David Kyle Collins

Timothy Ferris

Michaela Gogolova

James O’Mahony

Ryan Martin Rosbotham

Elliot John Simpson

 

MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction

Fiona Magee

Cathy McClenaghan

Grace McGleenan

Sarah Steele

 

Pass

Caroline McDonnell

 

MASTER OF SCIENCE

IN COASTAL ZONE MANAGEMENT

With Distinction

Stephen Andrew Kay

Elizabeth MacLeod

Robyn Morris

 

Pass

Pamela Burke

Abdirahman Mohamoud Hassan

Melanie Quinlan

 

MASTER OF SCIENCE

IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT

With Distinction

Lorraine Annette Dolman

Mark James McCauley

Ciara O Mahony

 

Pass

Peter David Browne

Kathryn Fitzsimmons

David Hughes

 

MASTER OF SCIENCE

IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT WITH GEOGRAPHIC INFORMATION

SYSTEMS

With Distinction

David William Izzard

 

MASTER OF SCIENCE

IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Luke Joseph Patrick Goldsmith

Anthony Gerard Hickey

Ruth Alexandra McCormack

Ruben Sciortino

Christopher David Walkinshaw

 

Pass

Tamara Micallef

 

MASTER OF SCIENCE

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Maria Jesus Arguelles

Samuel David Grace

Paul O’Keeffe

Arnaud Vedy

 

Pass

Thomas Clarke

Gavin Martin Collins

Peter McGowan

Sean O’Doherty

Marco Tognella

 

MASTER OF SCIENCE

IN MARINE SPATIAL PLANNING

Pass

Gerard Daryl Declan Wharton

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COASTAL AND MARINE TOURISM

Pass

Brid Sorcha O Hehir

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COASTAL ZONE MANAGEMENT

With Distinction

Laura Helen Farley

 

Pass

Sinead Catherine O’Keeffe

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT

With Distinction

Marco Fioratti

Richard George Gordon

 

Pass

Mark Corrigan

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Roger Trevor McBurney

Stephen Patrick Quinn

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Laura Leahy

 

With Commendation

Kerrie Joanne Norton

 

Pass

Claire Una Lauder

Khalid Kubau Salihu

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN MARINE SPATIAL PLANNING

With Distinction

William Burke

 

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PHARMACY MANAGEMENT

With Distinction

Tomas Concannon

 

Pass

Gemma Herbert

Sarah Mary Mageean

Ciaran Maguire

Louise Jennifer Mulholland

Louise Toner

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

Pass

Niamh Carroll

Alice Murphy

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Stacey Vernon

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Anne Wilson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Leah Victoria Wright

 

With Second Class Honours Lower Division

Orla Ireland

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With First Class Honours

Sarah Bond

 

With Second Class Honours Upper Division

Daniel Jordan Henderson

Ailise McKeegan

Sarah Elizabeth Wilson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

 

With Second Class Honours Upper Division

Ellen Frances Zoe Bruce

Niamh Ni Cheallaigh

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

With First Class Honours

Darren Alan Kidd

Honor Brook Ellen Mann

Michael James Sloan

 

With Second Class Honours Upper Division

Christopher David Allen

Hannah Conway

Raymond Lockhart

Shannen McEwen

James O’Mullan

Lauren Adele Wilson

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Richard Hugh Baird

Jennifer Sanlon

Martine Agnes Scott

 

With Second Class Honours Upper Division

Sheila Duffy

Stephen Kyle Johnston

Jamie Ryan Leyden

Jane Patton

 

With Second Class Honours Lower Division

Ria Mulholland

Clodagh Marie Sharkey

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH BUSINESS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Owen Kearns

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Lisa Alexander

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Yan-Ru Chang

 

With Second Class Honours Upper Division

Deirbhile Birt

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Emma Powell

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Magda Malgorzata Bucholc

Aileen Burton

Liam Callaghan

Valeria Laura Cenini

Bernadette Kirkpatrick

Anthony Joseph Lindsay

Christopher O’Kane

Jared Lee Peters

Ryan Andrew Walker

MASTER OF PHARMACY

With First Class Honours

Sarah Armstrong

Danielle Barbara Beattie

William Blair

Mark Cormican

Alison Ferguson

Sara Gardner

Arlene Heekin

Charlotte Mary Margaret Kane

Oisin Kavanagh

Christina McBride

Kirsty Louise McClintock

Elaine McDonald

Sean McEvoy

Andrea McHugh

Nailin McManus

Stephanie Jane McMorran

Ciara McNulty

Caoimhe McParland

Angela Mary O Connor

Laura Quinn

With Second Class Honours Upper Division

Andrew Robert Allen

Rebecca Campbell

David Kyle Collins

Timothy Ferris

Michaela Gogolova

James O’Mahony

Ryan Martin Rosbotham

Elliot John Simpson

MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction

Fiona Magee

Cathy McClenaghan

Grace McGleenan

Sarah Steele

Pass

Caroline McDonnell

MASTER OF SCIENCE

IN COASTAL ZONE MANAGEMENT

With Distinction

Stephen Andrew Kay

Elizabeth MacLeod

Robyn Morris

Pass

Pamela Burke

Abdirahman Mohamoud Hassan

Melanie Quinlan

MASTER OF SCIENCE

IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT

With Distinction

Lorraine Annette Dolman

Mark James McCauley

Ciara O Mahony

Pass

Peter David Browne

Kathryn Fitzsimmons

David Hughes

MASTER OF SCIENCE

IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT WITH GEOGRAPHIC INFORMATION

SYSTEMS

With Distinction

David William Izzard

MASTER OF SCIENCE

IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Luke Joseph Patrick Goldsmith

Anthony Gerard Hickey

Ruth Alexandra McCormack

Ruben Sciortino

Christopher David Walkinshaw

Pass

Tamara Micallef

MASTER OF SCIENCE

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Maria Jesus Arguelles

Samuel David Grace

Paul O’Keeffe

Arnaud Vedy

Pass

Thomas Clarke

Gavin Martin Collins

Peter McGowan

Sean O’Doherty

Marco Tognella

MASTER OF SCIENCE

IN MARINE SPATIAL PLANNING

Pass

Gerard Daryl Declan Wharton

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COASTAL AND MARINE TOURISM

Pass

Brid Sorcha O Hehir

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COASTAL ZONE MANAGEMENT

With Distinction

Laura Helen Farley

Pass

Sinead Catherine O’Keeffe

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT

With Distinction

Marco Fioratti

Richard George Gordon

Pass

Mark Corrigan

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

With Distinction

Roger Trevor McBurney

Stephen Patrick Quinn

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Laura Leahy

With Commendation

Kerrie Joanne Norton

Pass

Claire Una Lauder

Khalid Kubau Salihu

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN MARINE SPATIAL PLANNING

With Distinction

William Burke

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PHARMACY MANAGEMENT

With Distinction

Tomas Concannon

Pass

Gemma Herbert

Sarah Mary Mageean

Ciaran Maguire

Louise Jennifer Mulholland

Louise Toner

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

Pass

Niamh Carroll

Alice Murphy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Stacey Vernon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Anne Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Leah Victoria Wright

With Second Class Honours Lower Division

Orla Ireland

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Sarah Bond

With Second Class Honours Upper Division

Daniel Jordan Henderson

Ailise McKeegan

Sarah Elizabeth Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Ellen Frances Zoe Bruce

Niamh Ni Cheallaigh

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Darren Alan Kidd

Honor Brook Ellen Mann

Michael James Sloan

With Second Class Honours Upper Division

Christopher David Allen

Hannah Conway

Raymond Lockhart

Shannen McEwen

James O’Mullan

Lauren Adele Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Richard Hugh Baird

Jennifer Sanlon

Martine Agnes Scott

With Second Class Honours Upper Division

Sheila Duffy

Stephen Kyle Johnston

Jamie Ryan Leyden

Jane Patton

With Second Class Honours Lower Division

Ria Mulholland

Clodagh Marie Sharkey

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH BUSINESS

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Owen Kearns

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Lisa Alexander

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Yan-Ru Chang

With Second Class Honours Upper Division

Deirbhile Birt

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Emma Powell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Claire McDonald

 

With Second Class Honours Lower Division

Emily-Jayne Elizabeth Dinsmore

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Claire Downey

Seana Leona Friel

Ryan Daniel Henderson

Sarah McConnell

Andrew James McWhirter

Natasha Pauline Palmer

Colleen Quigley

Jake Robinson

Martin Robinson

Zoe Thompson

Maria Vize

Sarah Lee West

 

With Second Class Honours Upper Division

Lauren Branney

Carla Anne Mary Brazier

Aaron John Brown

Aodhan Brown

Julie Lauran Brown

Hannah Clarke

Roisin Clarke

Maeve Anne Coffey

Henna Rebecca Cooke

Gabrielle Anne Cupples

Seanna Caitlin Davison

Robyn Dunwoody

Christopher Elliott

Rebecca Feeney

Jill Christina Ferguson

Zoe Louise Forsythe

Alice Lorraine Gordon

Grainne McBride

Rebecca McCaughan

Ruth Anna McClenaghan

Suzanne McMillan

Hannah Evelyn McNeill

Emma Moore

Nicole Murray

Leah Margaret Emma Parker

Bronagh Ross

Gemma Ross

Georgia-May Swales

Aleksandra Szczypior

Clare Taggart

Kimberley Thompson

Jillian Wells

 

With Second Class Honours Lower Division

Eugene Pius Callaghan

Jennifer Green

Emma McMullan

Cara Marie Shanley

Katherine Stirling

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Tracey Conway

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With First Class Honours

Thomas Edward Finn

Conor Leighton

Benjamin Ian McClintock

Jason Tate

James Thompson

 

With Second Class Honours Upper Division

Ian William James Calderwood

Kyle Champion

Jayne Colgan

Lianne McDonnell

Karen McGeever

Phillip Patterson

Declan Toner

 

With Second Class Honours Lower Division

Hayley McKeown

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Nicholas Samuel Davis

Adam McVeigh

Lois Lynn Williamson

 

With Second Class Honours Lower Division

Chloe Ellen Dinah Moore

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

With First Class Honours

Andrew Baird

Elizabeth Bartlett

Rudi Zack Doran

Gareth Ewing

 

With Second Class Honours Upper Division

Patrick Cunningham

Christian Donaghey

Hannah Joan Downey

Andrew Eastop

Sarah Louise Fannin

Rachel Gallagher

Sean Hassan

Yu-Hin Lau

Chloe Lavinia Anne MacCombe

Judith Christine Ruth MacCombe

Andrew McAllister

Caitlin McFarlane

Enya McMullan

Declan James Shiels

Aaron Taggart

Craig Todd

 

With Second Class Honours Lower Division

Emma Campbell

Rachel Harvey

Stuart Hunter

Catriona Leigh Johnston

Chloe McBride

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH BUSINESS

With Second Class Honours Upper Division

Neil Crawford Allen

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division

Daniel David Goudie

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Emma Clarke

Christopher Peter John Crowe

 

With Second Class Honours Lower Division

Gemma Baxter

Hannah Conroy

Alexander James Tate

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With First Class Honours

Rachel Margaret Rusk

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Ruairi Boyd

 

With Second Class Honours Lower Division

James Egan

Ryan Hanna

David Murphy

Conor Pádraig Smyth

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHARMACEUTICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Chenxue Liang

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Amanda Baker

Richard McClelland

Laine Linda Megaw

Rachel Mooney

Fiona Murphy

Adrian Olesiak

Paige Pleasant

Amy Stitt

Dominika Ziemba

 

With Second Class Honours Upper Division

Ben Emmanuel Allen

Joanne Austin

Dean Paul Buchanan

Kayleigh Caldwell

Laura Finn

Leah Catherine Anne Glover

Niamh Hart

Matthew Lenagh

Kerri Louise McCreadie

Amy Michelle McKeown

Orlagh Frances McLaughlin

Abigail McNeill

Sarah Moore

Danielle O’Kane

Amanda Jayne Speer

Jane Carol Whiteside

 

With Second Class Honours Lower Division

Sarah Bacon

Cormac Breen

Stacey Leanne Cleland

Megan Coyle

Leanne Greer

Sarah Lyndsey McAneaney

Mairead Press

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Adele McLoughlin

 

With Second Class Honours Upper Division

Laura Tang

 

With Second Class Honours Lower Division

Maria Bailey

Danielle Doherty

Victoria Girvan

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH PSYCHOLOGY

Pass

Cathal Owens

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

Pass

Emma Elizabeth Quinn

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN MARINE SCIENCE

Pass

Clara Conn

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN PSYCHOLOGY

Pass

Lauren McCann

Agnes Ann Newell

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

Pass

Lee Reynolds

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN PSYCHOLOGY

With Commendation

Andrew David Harkin

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Distinction

Amy King

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Emma Carson

David John Cochrane

Barbara Ellen Cronin

Aisling Duffy

Scott James Funston

Rachelle Irwin

Caomhan Logue

Seodhna Maria Lynch

Emma Louise McAuley

Bosede Olayinka Owolabi

  

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Christine Meenan

  

Pass

Halina Antonowicz

Joanne Nicola Atkinson

Catherine Louise Brooks

Anne Catherine Browne

Marie Clarke

Louise Marie Comer

Catriona Ferguson

Leanne Griffiths

Dale Jamieson

Ragini Khurana

Helena Therese Martin

Michael McCafferty

Fiona Margaret McNamara

Godfrey Pizaroh Mujuzi

James Patrick O’Dwyer

Ifeoluwapo Rachel Okewumi

Grainne Quinn

Gaogakwe Steven Sedio

Karena Wall

  

MASTER OF SCIENCE

IN CLINICAL VISUAL SCIENCE

Pass

Ailbhe Ni Raighne

  

MASTER OF SCIENCE

IN DIETETICS

With Distinction

Sean Christopher Coleman

Roisin Marie McToal

  

Pass

Denise Mary McMorrow

Aoife Reilly

  

MASTER OF SCIENCE

IN HUMAN NUTRITION

Pass

Claire Little

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Catherine Jane Kilbride

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN DIETETICS

Pass

Alyssa Josephine Quinn

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD AND NUTRITION

With Distinction

Ashleigh Lorraine Collins

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Nele Cattoor

James Gallagher

  

Pass

Patrick Greene

Deirdre Anne Hughes

Brian Leen

Rosita Tully

Kevin Waldron

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Wah Suet Ng

Cynthia Stafford

  

With Commendation

Geraldine Reid

  

Pass

Asma Shakeb Elahi

Patrick Adam Torrie

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Kim Alexandra Hunter

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Stephanie Elizabeth Clarke

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Nathan Mount

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction

Gemma Louise O’Rourke

Ahmed Zimar Sivardeen

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN VETERINARY PUBLIC HEALTH

With Distinction

Laura Farrell

Aleksandra Szyszka

  

With Commendation

Fidelma Mary Farrell

Sarah Louise Hanley

Emma-Jane Miriam Helen

Brian Joachim Murphy

Rania Nougd

Timothy Mark O Donnell

Laurence O Sullivan

Marianne Helen Power

Lucinda - Rohen

 

Pass

Anna Josephine Davis

Tomas Taras

  

GRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Fatima Ali

Isabel Helen Caldwell

Sarah Lillian Clark

Heather Ann Collins

Annie Elizabeth Cook

Karl Cullen

Mandy Donaldson

Leanne Evans

Anuruddika Fernando

Claire Fillery

Conor Martin Hynes

Carol Kiernan

Tamara Jane Matthews

Victoria Louise Murphy

Jennifer Lindsay Nelson

Humani Paidipala

Nicola Dawn Shand

Jessica Louise Smalley

Isla Helen Bryan Thomson

  

With Commendation

Olga Ansmidte

Lisa Anne Armstrong

Emma Anne Chapman

Ashley Thomas Craine

Ellen Elizabeth Day

Elizabeth Marie Duberry

Tara Ellen Durney Reddy

Jade Louise Farrell

Grant Andrew Freer

Louanna Harrison

Simon Hayden

Melissa Hogg

James Stephen Howland

April Benita Helen Inglis

Olivia Charlotte James

Suzanne Jones

Aoife Kennedy

Samuel John Lister

Paulina Anna Nieweglowska

Semsa Omerovic

Jason Patterson

Iwona Maria Pawlak

Helder Rodrigues Silva

Francesca Sylvia Wilson

Paulina Magda Winiarczyk

  

Pass

Mandeep Kaur Bains

Anita Imelda Cosgrove

Keira Louise Donaldson Forsyth

David James Graham

Olugbenga Oladipo Shobooye

Elena Tung

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Sara-Jayne Thursby

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

  

With Second Class Honours Upper Division

Sinead Mullan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

  

With First Class Honours

Mandy Holmes

Alan Megarry Stewart

Tom Michael Toner

  

With Second Class Honours Upper Division

Jack Abraham

Erin Sandra Johnston

Aimee Natasha Lee

Kerri Magee

Conor McCartney

Danielle Ritchie

Lucinda Gwen Fiona Rogers

Karl William Smith

  

With Second Class Honours Lower Division

Lauren Jayne Ferguson

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Kerry Anderson

Aisling McMonagle

Gareth Pollin

Alannah Charlotte Qua

Hannah Rebecca Richmond

Jackelyn Ferrin Scott

Catherine Scullion

Mark Watson

  

With Second Class Honours Upper Division

Dolapo Agarawu

Lindsey Stephanie Burns

Ryan Kelsey

Christopher McCartney

Samuel Ross McKee

Nadine McKerrow

Rebecca Elizabeth Molloy

Kelly Mon

Tendai Muruko

Sinead Patricia O’Donovan

Kim Diane Paisley

Kirsty Rafferty

Rachael Grace Robinson

Aimee Sheerin

Jamie-Lee Smith

Sarah Jane Smyth

Margaret Claire Amanda Welsh

  

With Second Class Honours Lower Division

Rachel Louise Duffy

Matthew Helferty

Alanna Morgan

Ryan O’Kane

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

First Class Honours

Louise Chapman

Taylor Davidson

Jenni Anna Hamilton

Andrea McKay

Claire Elizabeth Montgomery

Kathy Wilson

  

With Second Class Honours Upper Division

Claire Elizabeth Adams

Lauren Ashfield

Laura Beggan

Darina Coney

Judith Corbett

Hannah Dougherty

Toni Ann Ferguson

Natalie Hodgett

Melissa Irvine

Siobhan Lavery

Sharon McConnell

Laura McGeown

Rachel Emma McLean

Sinead McShane

Ella Monaghan

Maria Rowntree

Rachel Tinney

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Rachel Coates

Susannah Gilpin

Alice McCaughey

Victoria Isabella Morrow

Emma Jayne Phair

Gillian Diane Ussher

Amy Victoria Wright

  

With Second Class Honours Upper Division

Chloe Allen

Nuala Beagan

Ciara Beggan

Haley Bell

Yannick Berberian Magee

Norma Lynn Savage

Elizabeth Joy Tinsley

  

With Second Class Honours Lower Division

Catherine McDaid

Noleen McGuirk

Niamh O’Donnell

Emma Rebecca Sloan

Dominique Walsh

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN APPLIED BIOSCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Abigail Ayorinde

Amadou Faal

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

With First Class Honours

Laura Catherine Gribben

Levi Rachel O’Kane

  

With Second Class Honours Upper Division

Emma Gregg

  

With Second Class Honours Lower Division

Louise Croft

Catrina McDermott

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Rebecca Kate Braund

Shona Louise Lamont

  

With Second Class Honours Lower Division

Charis Stewart

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

With First Class Honours

Aarón Alonso Torrens

Georgia Maria Mitchell

  

With Second Class Honours Upper Division

Julia Black

Alexandra Griffiths

Ka Yuet Ho

Emily Murtagh

Lindsay Shannon Theresa Nelson

Rachael Ann O’Neill

  

With Second Class Honours Lower Division

Matthew Cahoon

Christopher Cochrane

Curtis William Watson Hamilton

Johnathan O’Hara

Viktorija Ozerova

James Topping

Nicola Ruth White

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOTECHNOLOGY

With First Class Honours

Lai Ka Lo

Chris Ryan Proctor

  

With Second Class Honours Upper Division

Hiu Yan Cheung

Graeme Kirkpatrick

Yuen Cheung Koo

Tsz Ho Kwok

Chak Lam Pang

  

With Second Class Honours Lower Division

Sho Ling

Lauren Alanna Reid

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN DIETETICS

With First Class Honours

Rachel Ewing

Melanie Gibson

Rachel Louise Kennedy

Katie Mac Nabb

Laura Eileen Malone

Lindsay McCullough

Cushla Bridget McNeill

Emma Morris

Aoife Therese Savage

Catherine Louise Telford

  

With Second Class Honours Upper Division

Anna Sinead Doherty

Aideen Joyce

Caoimhe Kenny

Jenny Ledlie

Jill Rebecca McMullan

Emma Catherine Smyth

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Chi To Chan

Hiu Shan Chung

Chuyu Guan

Ching Sum Lai

Yan Ting Law

Ka Yi Luk

  

With Second Class Honours Lower Division

Wai Lam Au Yeung

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Niall Brady

Orla Grogan

Vanessa Elizabeth Lau

Ka See Leung

Wai Hei Ting

  

With Second Class Honours Lower Division

Shing Kwan Chan

Alicia Mary O’Neill

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN OPTOMETRY

With First Class Honours

Una Clare Bradley

James Michael Carolan

Karen Dinsmore

Aoife Mary Louise Hunter

Kerrie McGarvey

Claire Elizabeth McVeigh

  

With Second Class Honours Upper Division

Aoife Barr

Bella-Jane Beattie

Rebecca Mary Isabel Cairns

Zachary Cairns

Leanne May Ellison

David John Gibson

Rachel Sarah Herbison

Barry Gerard Jackson

Jordan Jackson

Victoria Breanne Macqueen

Megan Marie Marks

Enda Joseph McGonigle

Cliodhna McGrady

Nina Richardson

Grace Alice May Woods

  

With Second Class Honours Lower Division

Katie Samantha-Mary Geraghty

Sinead Kearney

Scott Alexander Lowe McAteer

Shona O’Kane

Matthew Sellers

  

With Third Class Honours

John Marshall Gibson

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOLOGY

Pass

Alex Stephen Gordon

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass

Nathan Dawson

Barry McAteer

David James McQuade

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOLOGY

Pass

Daniel Lyness

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation

Ashley Christie

 

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

MASTER OF ARTS

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Laura Breen

Reta Ethna McGuigan

Anne Louise Rowan

Marc Rugman

Pamela Mary Todd

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Justin Andrew McReynolds

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN ART AND DESIGN

Pass

Christopher Banks

Paul Connolly

Laura Dowey

Chloe Ferguson

Michaela Gallagher

Gemma Louise Gillen

Jemma Logan

Emma McCullough

Caroline McElroy

Emily Michelle Robinson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN ENGLISH WITH DRAMA AND MEDIA STUDIES

Pass

Lauren Margaret Beck

Conor Braniff

Karen Brown

Rachael Curran

Niamh McCurry

Siobhan Morgan

Jordain Helen Margaret Murray

Sophie Pandora Wilson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN GEOGRAPHY

Pass

Edwin James Aiken

Naomi Curry

Sarah Henning

Robyn Emily Livingstone

Christopher McGowan

Katherine Sarah Morris

Maeve Toner

Naomi Sarah Watson

Katherine Louise Welshman

Sarah Elizabeth Wright

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN HISTORY

Pass

Ursula Teresa Corrigan

Erica Samantha Doherty

Ciaran Martin Galway

Niall Eamon Kennedy

Leonie Eleanor Livingstone

Alison Margaret McNeill

Caelan Moreland

Lyndsey Edna Murray

Michael Smith

Racquel Wright

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN HOME ECONOMICS

Pass

Rachel Anderson

Claire Digney

Rebecca Jenkinson

Karen Elizabeth Kane

Maureen McCann

Laura Margaret McClintock

Terri Mullan

Lynsey Scott

Karla-Jayne Stewart

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN MUSIC

Pass

Elise Verity Brammer

Stefan Downey

Maria Ann Dunlop

Claire Elizabeth McNarry

Grainne Ann Morgan

Aidan Conor Murphy

Ryan Quinn

Laura Philippa Smyth

Rachel Jennifer Smyth

Kathryn Briony Wardil

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN PHYSICAL EDUCATION

Pass

John Francis Creighton

Lisa Marie McAliskey

Aimee Frances McAtamney

Stewart McCain

Brian McCaul

Edward Sean McCloskey

Mark Wallace McDowell

Megan Moran

Maire Mulholland

Patricia Anne O’Neill

Lois Passmore

Joseph Benedict Smyth

Vanessa Jane Surgeoner

Naomi Sarah Jean Thompson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN PRIMARY EDUCATION

Pass

John Thomas Allen

Aaron Robert Atcheson

Katy Mary Boyle

Maria Coll

Anna Eastwood

Susannah Dorothy Elliott

Samuel John George

Ciara Elizabeth Gorman

Katrina Louise Gormley

Jenny Grant

Darragh Grimley

Stuart Henry

Lindsay Louise Houston

Christopher Hyndman

Alison Fiona Little

Emma Mallon

Emer Mary McCallion

Sianine McGowan

Catherine Marie McGrann

Nichola McKillion

Nuala Ailish McKillop

Bernadine Claire Nixon

Nicole O’Connor

Kris Caroline Payne

Hannah Ruth

Petherick

Brendan Joseph Shannon

Damon Teague

Megan Whoriskey

Laura Ann Young

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN TECHNOLOGY AND DESIGN

Pass

Rory Eves

Kieran Gerard Graham

Colleen McFarlane

Dallan McKenna

Nathan Moreland

Ciaran Quigley

 

With First Class Honours

Claire McDonald

With Second Class Honours Lower Division

Emily-Jayne Elizabeth Dinsmore

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Claire Downey

Seana Leona Friel

Ryan Daniel Henderson

Sarah McConnell

Andrew James McWhirter

Natasha Pauline Palmer

Colleen Quigley

Jake Robinson

Martin Robinson

Zoe Thompson

Maria Vize

Sarah Lee West

With Second Class Honours Upper Division

Lauren Branney

Carla Anne Mary Brazier

Aaron John Brown

Aodhan Brown

Julie Lauran Brown

Hannah Clarke

Roisin Clarke

Maeve Anne Coffey

Henna Rebecca Cooke

Gabrielle Anne Cupples

Seanna Caitlin Davison

Robyn Dunwoody

Christopher Elliott

Rebecca Feeney

Jill Christina Ferguson

Zoe Louise Forsythe

Alice Lorraine Gordon

Grainne McBride

Rebecca McCaughan

Ruth Anna McClenaghan

Suzanne McMillan

Hannah Evelyn McNeill

Emma Moore

Nicole Murray

Leah Margaret Emma Parker

Bronagh Ross

Gemma Ross

Georgia-May Swales

Aleksandra Szczypior

Clare Taggart

Kimberley Thompson

Jillian Wells

With Second Class Honours Lower Division

Eugene Pius Callaghan

Jennifer Green

Emma McMullan

Cara Marie Shanley

Katherine Stirling

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Tracey Conway

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With First Class Honours

Thomas Edward Finn

Conor Leighton

Benjamin Ian McClintock

Jason Tate

James Thompson

With Second Class Honours Upper Division

Ian William James Calderwood

Kyle Champion

Jayne Colgan

Lianne McDonnell

Karen McGeever

Phillip Patterson

Declan Toner

With Second Class Honours Lower Division

Hayley McKeown

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Nicholas Samuel Davis

Adam McVeigh

Lois Lynn Williamson

With Second Class Honours Lower Division

Chloe Ellen Dinah Moore

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

With First Class Honours

Andrew Baird

Elizabeth Bartlett

Rudi Zack Doran

Gareth Ewing

With Second Class Honours Upper Division

Patrick Cunningham

Christian Donaghey

Hannah Joan Downey

Andrew Eastop

Sarah Louise Fannin

Rachel Gallagher

Sean Hassan

Yu-Hin Lau

Chloe Lavinia Anne MacCombe

Judith Christine Ruth MacCombe

Andrew McAllister

Caitlin McFarlane

Enya McMullan

Declan James Shiels

Aaron Taggart

Craig Todd

With Second Class Honours Lower Division

Emma Campbell

Rachel Harvey

Stuart Hunter

Catriona Leigh Johnston

Chloe McBride

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH BUSINESS

With Second Class Honours Upper Division

Neil Crawford Allen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division

Daniel David Goudie

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Emma Clarke

Christopher Peter John Crowe

With Second Class Honours Lower Division

Gemma Baxter

Hannah Conroy

Alexander James Tate

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With First Class Honours

Rachel Margaret Rusk

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Ruairi Boyd

With Second Class Honours Lower Division

James Egan

Ryan Hanna

David Murphy

Conor Pádraig Smyth

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHARMACEUTICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Chenxue Liang

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Amanda Baker

Richard McClelland

Laine Linda Megaw

Rachel Mooney

Fiona Murphy

Adrian Olesiak

Paige Pleasant

Amy Stitt

Dominika Ziemba

With Second Class Honours Upper Division

Ben Emmanuel Allen

Joanne Austin

Dean Paul Buchanan

Kayleigh Caldwell

Laura Finn

Leah Catherine Anne Glover

Niamh Hart

Matthew Lenagh

Kerri Louise McCreadie

Amy Michelle McKeown

Orlagh Frances McLaughlin

Abigail McNeill

Sarah Moore

Danielle O’Kane

Amanda Jayne Speer

Jane Carol Whiteside

With Second Class Honours Lower Division

Sarah Bacon

Cormac Breen

Stacey Leanne Cleland

Megan Coyle

Leanne Greer

Sarah Lyndsey McAneaney

Mairead Press

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Adele McLoughlin

With Second Class Honours Upper Division

Laura Tang

With Second Class Honours Lower Division

Maria Bailey

Danielle Doherty

Victoria Girvan

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH PSYCHOLOGY

Pass

Cathal Owens

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

Pass

Emma Elizabeth Quinn

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN MARINE SCIENCE

Pass

Clara Conn

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN PSYCHOLOGY

Pass

Lauren McCann

Agnes Ann Newell

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

Pass

Lee Reynolds

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN PSYCHOLOGY

With Commendation

Andrew David Harkin

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Distinction

Amy King

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Emma Carson

David John Cochrane

Barbara Ellen Cronin

Aisling Duffy

Scott James Funston

Rachelle Irwin

Caomhan Logue

Seodhna Maria Lynch

Emma Louise McAuley

Bosede Olayinka Owolabi

  

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Christine Meenan

  

Pass

Halina Antonowicz

Joanne Nicola Atkinson

Catherine Louise Brooks

Anne Catherine Browne

Marie Clarke

Louise Marie Comer

Catriona Ferguson

Leanne Griffiths

Dale Jamieson

Ragini Khurana

Helena Therese Martin

Michael McCafferty

Fiona Margaret McNamara

Godfrey Pizaroh Mujuzi

James Patrick O’Dwyer

Ifeoluwapo Rachel Okewumi

Grainne Quinn

Gaogakwe Steven Sedio

Karena Wall

  

MASTER OF SCIENCE

IN CLINICAL VISUAL SCIENCE

Pass

Ailbhe Ni Raighne

  

MASTER OF SCIENCE

IN DIETETICS

With Distinction

Sean Christopher Coleman

Roisin Marie McToal

  

Pass

Denise Mary McMorrow

Aoife Reilly

  

MASTER OF SCIENCE

IN HUMAN NUTRITION

Pass

Claire Little

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Catherine Jane Kilbride

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN DIETETICS

Pass

Alyssa Josephine Quinn

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD AND NUTRITION

With Distinction

Ashleigh Lorraine Collins

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Nele Cattoor

James Gallagher

  

Pass

Patrick Greene

Deirdre Anne Hughes

Brian Leen

Rosita Tully

Kevin Waldron

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Wah Suet Ng

Cynthia Stafford

  

With Commendation

Geraldine Reid

  

Pass

Asma Shakeb Elahi

Patrick Adam Torrie

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Kim Alexandra Hunter

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Stephanie Elizabeth Clarke

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Nathan Mount

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction

Gemma Louise O’Rourke

Ahmed Zimar Sivardeen

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN VETERINARY PUBLIC HEALTH

With Distinction

Laura Farrell

Aleksandra Szyszka

  

With Commendation

Fidelma Mary Farrell

Sarah Louise Hanley

Emma-Jane Miriam Helen

Brian Joachim Murphy

Rania Nougd

Timothy Mark O Donnell

Laurence O Sullivan

Marianne Helen Power

Lucinda - Rohen

Pass

Anna Josephine Davis

Tomas Taras

  

GRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Fatima Ali

Isabel Helen Caldwell

Sarah Lillian Clark

Heather Ann Collins

Annie Elizabeth Cook

Karl Cullen

Mandy Donaldson

Leanne Evans

Anuruddika Fernando

Claire Fillery

Conor Martin Hynes

Carol Kiernan

Tamara Jane Matthews

Victoria Louise Murphy

Jennifer Lindsay Nelson

Humani Paidipala

Nicola Dawn Shand

Jessica Louise Smalley

Isla Helen Bryan Thomson

  

With Commendation

Olga Ansmidte

Lisa Anne Armstrong

Emma Anne Chapman

Ashley Thomas Craine

Ellen Elizabeth Day

Elizabeth Marie Duberry

Tara Ellen Durney Reddy

Jade Louise Farrell

Grant Andrew Freer

Louanna Harrison

Simon Hayden

Melissa Hogg

James Stephen Howland

April Benita Helen Inglis

Olivia Charlotte James

Suzanne Jones

Aoife Kennedy

Samuel John Lister

Paulina Anna Nieweglowska

Semsa Omerovic

Jason Patterson

Iwona Maria Pawlak

Helder Rodrigues Silva

Francesca Sylvia Wilson

Paulina Magda Winiarczyk

  

Pass

Mandeep Kaur Bains

Anita Imelda Cosgrove

Keira Louise Donaldson Forsyth

David James Graham

Olugbenga Oladipo Shobooye

Elena Tung

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Sara-Jayne Thursby

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

  

With Second Class Honours Upper Division

Sinead Mullan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

  

With First Class Honours

Mandy Holmes

Alan Megarry Stewart

Tom Michael Toner

  

With Second Class Honours Upper Division

Jack Abraham

Erin Sandra Johnston

Aimee Natasha Lee

Kerri Magee

Conor McCartney

Danielle Ritchie

Lucinda Gwen Fiona Rogers

Karl William Smith

  

With Second Class Honours Lower Division

Lauren Jayne Ferguson

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Kerry Anderson

Aisling McMonagle

Gareth Pollin

Alannah Charlotte Qua

Hannah Rebecca Richmond

Jackelyn Ferrin Scott

Catherine Scullion

Mark Watson

  

With Second Class Honours Upper Division

Dolapo Agarawu

Lindsey Stephanie Burns

Ryan Kelsey

Christopher McCartney

Samuel Ross McKee

Nadine McKerrow

Rebecca Elizabeth Molloy

Kelly Mon

Tendai Muruko

Sinead Patricia O’Donovan

Kim Diane Paisley

Kirsty Rafferty

Rachael Grace Robinson

Aimee Sheerin

Jamie-Lee Smith

Sarah Jane Smyth

Margaret Claire Amanda Welsh

  

With Second Class Honours Lower Division

Rachel Louise Duffy

Matthew Helferty

Alanna Morgan

Ryan O’Kane

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Class Honours

Louise Chapman

Taylor Davidson

Jenni Anna Hamilton

Andrea McKay

Claire Elizabeth Montgomery

Kathy Wilson

  

With Second Class Honours Upper Division

Claire Elizabeth Adams

Lauren Ashfield

Laura Beggan

Darina Coney

Judith Corbett

Hannah Dougherty

Toni Ann Ferguson

Natalie Hodgett

Melissa Irvine

Siobhan Lavery

Sharon McConnell

Laura McGeown

Rachel Emma McLean

Sinead McShane

Ella Monaghan

Maria Rowntree

Rachel Tinney

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Rachel Coates

Susannah Gilpin

Alice McCaughey

Victoria Isabella Morrow

Emma Jayne Phair

Gillian Diane Ussher

Amy Victoria Wright

  

With Second Class Honours Upper Division

Chloe Allen

Nuala Beagan

Ciara Beggan

Haley Bell

Yannick Berberian Magee

Norma Lynn Savage

Elizabeth Joy Tinsley

  

With Second Class Honours Lower Division

Catherine McDaid

Noleen McGuirk

Niamh O’Donnell

Emma Rebecca Sloan

Dominique Walsh

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN APPLIED BIOSCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Abigail Ayorinde

Amadou Faal

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

With First Class Honours

Laura Catherine Gribben

Levi Rachel O’Kane

  

With Second Class Honours Upper Division

Emma Gregg

  

With Second Class Honours Lower Division

Louise Croft

Catrina McDermott

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Rebecca Kate Braund

Shona Louise Lamont

  

With Second Class Honours Lower Division

Charis Stewart

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

With First Class Honours

Aarón Alonso Torrens

Georgia Maria Mitchell

  

With Second Class Honours Upper Division

Julia Black

Alexandra Griffiths

Ka Yuet Ho

Emily Murtagh

Lindsay Shannon Theresa Nelson

Rachael Ann O’Neill

  

With Second Class Honours Lower Division

Matthew Cahoon

Christopher Cochrane

Curtis William Watson Hamilton

Johnathan O’Hara

Viktorija Ozerova

James Topping

Nicola Ruth White

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOTECHNOLOGY

With First Class Honours

Lai Ka Lo

Chris Ryan Proctor

  

With Second Class Honours Upper Division

Hiu Yan Cheung

Graeme Kirkpatrick

Yuen Cheung Koo

Tsz Ho Kwok

Chak Lam Pang

  

With Second Class Honours Lower Division

Sho Ling

Lauren Alanna Reid

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN DIETETICS

With First Class Honours

Rachel Ewing

Melanie Gibson

Rachel Louise Kennedy

Katie Mac Nabb

Laura Eileen Malone

Lindsay McCullough

Cushla Bridget McNeill

Emma Morris

Aoife Therese Savage

Catherine Louise Telford

  

With Second Class Honours Upper Division

Anna Sinead Doherty

Aideen Joyce

Caoimhe Kenny

Jenny Ledlie

Jill Rebecca McMullan

Emma Catherine Smyth

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Chi To Chan

Hiu Shan Chung

Chuyu Guan

Ching Sum Lai

Yan Ting Law

Ka Yi Luk

  

With Second Class Honours Lower Division

Wai Lam Au Yeung

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Niall Brady

Orla Grogan

Vanessa Elizabeth Lau

Ka See Leung

Wai Hei Ting

  

With Second Class Honours Lower Division

Shing Kwan Chan

Alicia Mary O’Neill

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN OPTOMETRY

With First Class Honours

Una Clare Bradley

James Michael Carolan

Karen Dinsmore

Aoife Mary Louise Hunter

Kerrie McGarvey

Claire Elizabeth McVeigh

  

With Second Class Honours Upper Division

Aoife Barr

Bella-Jane Beattie

Rebecca Mary Isabel Cairns

Zachary Cairns

Leanne May Ellison

David John Gibson

Rachel Sarah Herbison

Barry Gerard Jackson

Jordan Jackson

Victoria Breanne Macqueen

Megan Marie Marks

Enda Joseph McGonigle

Cliodhna McGrady

Nina Richardson

Grace Alice May Woods

  

With Second Class Honours Lower Division

Katie Samantha-Mary Geraghty

Sinead Kearney

Scott Alexander Lowe McAteer

Shona O’Kane

Matthew Sellers

  

With Third Class Honours

John Marshall Gibson

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOLOGY

Pass

Alex Stephen Gordon

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass

Nathan Dawson

Barry McAteer

David James McQuade

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOLOGY

Pass

Daniel Lyness

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation

Ashley Christie

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

MASTER OF ARTS

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Laura Breen

Reta Ethna McGuigan

Anne Louise Rowan

Marc Rugman

Pamela Mary Todd

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Justin Andrew McReynolds

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN ART AND DESIGN

Pass

Christopher Banks

Paul Connolly

Laura Dowey

Chloe Ferguson

Michaela Gallagher

Gemma Louise Gillen

Jemma Logan

Emma McCullough

Caroline McElroy

Emily Michelle Robinson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN ENGLISH WITH DRAMA AND MEDIA STUDIES

Pass

Lauren Margaret Beck

Conor Braniff

Karen Brown

Rachael Curran

Niamh McCurry

Siobhan Morgan

Jordain Helen Margaret Murray

Sophie Pandora Wilson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN GEOGRAPHY

Pass

Edwin James Aiken

Naomi Curry

Sarah Henning

Robyn Emily Livingstone

Christopher McGowan

Katherine Sarah Morris

Maeve Toner

Naomi Sarah Watson

Katherine Louise Welshman

Sarah Elizabeth Wright

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN HISTORY

Pass

Ursula Teresa Corrigan

Erica Samantha Doherty

Ciaran Martin Galway

Niall Eamon Kennedy

Leonie Eleanor Livingstone

Alison Margaret McNeill

Caelan Moreland

Lyndsey Edna Murray

Michael Smith

Racquel Wright

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN HOME ECONOMICS

Pass

Rachel Anderson

Claire Digney

Rebecca Jenkinson

Karen Elizabeth Kane

Maureen McCann

Laura Margaret McClintock

Terri Mullan

Lynsey Scott

Karla-Jayne Stewart

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN MUSIC

Pass

Elise Verity Brammer

Stefan Downey

Maria Ann Dunlop

Claire Elizabeth McNarry

Grainne Ann Morgan

Aidan Conor Murphy

Ryan Quinn

Laura Philippa Smyth

Rachel Jennifer Smyth

Kathryn Briony Wardil

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN PHYSICAL EDUCATION

Pass

John Francis Creighton

Lisa Marie McAliskey

Aimee Frances McAtamney

Stewart McCain

Brian McCaul

Edward Sean McCloskey

Mark Wallace McDowell

Megan Moran

Maire Mulholland

Patricia Anne O’Neill

Lois Passmore

Joseph Benedict Smyth

Vanessa Jane Surgeoner

Naomi Sarah Jean Thompson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN PRIMARY EDUCATION

Pass

John Thomas Allen

Aaron Robert Atcheson

Katy Mary Boyle

Maria Coll

Anna Eastwood

Susannah Dorothy Elliott

Samuel John George

Ciara Elizabeth Gorman

Katrina Louise Gormley

Jenny Grant

Darragh Grimley

Stuart Henry

Lindsay Louise Houston

Christopher Hyndman

Alison Fiona Little

Emma Mallon

Emer Mary McCallion

Sianine McGowan

Catherine Marie McGrann

Nichola McKillion

Nuala Ailish McKillop

Bernadine Claire Nixon

Nicole O’Connor

Kris Caroline Payne

Hannah Ruth

Petherick

Brendan Joseph Shannon

Damon Teague

Megan Whoriskey

Laura Ann Young

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN TECHNOLOGY AND DESIGN

Pass

Rory Eves

Kieran Gerard Graham

Colleen McFarlane

Dallan McKenna

Nathan Moreland

Ciaran Quigley

With First Class Honours

Claire McDonald

 

With Second Class Honours Lower Division

Emily-Jayne Elizabeth Dinsmore

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Claire Downey

Seana Leona Friel

Ryan Daniel Henderson

Sarah McConnell

Andrew James McWhirter

Natasha Pauline Palmer

Colleen Quigley

Jake Robinson

Martin Robinson

Zoe Thompson

Maria Vize

Sarah Lee West

 

With Second Class Honours Upper Division

Lauren Branney

Carla Anne Mary Brazier

Aaron John Brown

Aodhan Brown

Julie Lauran Brown

Hannah Clarke

Roisin Clarke

Maeve Anne Coffey

Henna Rebecca Cooke

Gabrielle Anne Cupples

Seanna Caitlin Davison

Robyn Dunwoody

Christopher Elliott

Rebecca Feeney

Jill Christina Ferguson

Zoe Louise Forsythe

Alice Lorraine Gordon

Grainne McBride

Rebecca McCaughan

Ruth Anna McClenaghan

Suzanne McMillan

Hannah Evelyn McNeill

Emma Moore

Nicole Murray

Leah Margaret Emma Parker

Bronagh Ross

Gemma Ross

Georgia-May Swales

Aleksandra Szczypior

Clare Taggart

Kimberley Thompson

Jillian Wells

 

With Second Class Honours Lower Division

Eugene Pius Callaghan

Jennifer Green

Emma McMullan

Cara Marie Shanley

Katherine Stirling

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Tracey Conway

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With First Class Honours

Thomas Edward Finn

Conor Leighton

Benjamin Ian McClintock

Jason Tate

James Thompson

 

With Second Class Honours Upper Division

Ian William James Calderwood

Kyle Champion

Jayne Colgan

Lianne McDonnell

Karen McGeever

Phillip Patterson

Declan Toner

 

With Second Class Honours Lower Division

Hayley McKeown

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Nicholas Samuel Davis

Adam McVeigh

Lois Lynn Williamson

 

With Second Class Honours Lower Division

Chloe Ellen Dinah Moore

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

With First Class Honours

Andrew Baird

Elizabeth Bartlett

Rudi Zack Doran

Gareth Ewing

 

With Second Class Honours Upper Division

Patrick Cunningham

Christian Donaghey

Hannah Joan Downey

Andrew Eastop

Sarah Louise Fannin

Rachel Gallagher

Sean Hassan

Yu-Hin Lau

Chloe Lavinia Anne MacCombe

Judith Christine Ruth MacCombe

Andrew McAllister

Caitlin McFarlane

Enya McMullan

Declan James Shiels

Aaron Taggart

Craig Todd

 

With Second Class Honours Lower Division

Emma Campbell

Rachel Harvey

Stuart Hunter

Catriona Leigh Johnston

Chloe McBride

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH BUSINESS

With Second Class Honours Upper Division

Neil Crawford Allen

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division

Daniel David Goudie

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Emma Clarke

Christopher Peter John Crowe

 

With Second Class Honours Lower Division

Gemma Baxter

Hannah Conroy

Alexander James Tate

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With First Class Honours

Rachel Margaret Rusk

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Ruairi Boyd

 

With Second Class Honours Lower Division

James Egan

Ryan Hanna

David Murphy

Conor Pádraig Smyth

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHARMACEUTICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Chenxue Liang

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Amanda Baker

Richard McClelland

Laine Linda Megaw

Rachel Mooney

Fiona Murphy

Adrian Olesiak

Paige Pleasant

Amy Stitt

Dominika Ziemba

 

With Second Class Honours Upper Division

Ben Emmanuel Allen

Joanne Austin

Dean Paul Buchanan

Kayleigh Caldwell

Laura Finn

Leah Catherine Anne Glover

Niamh Hart

Matthew Lenagh

Kerri Louise McCreadie

Amy Michelle McKeown

Orlagh Frances McLaughlin

Abigail McNeill

Sarah Moore

Danielle O’Kane

Amanda Jayne Speer

Jane Carol Whiteside

 

With Second Class Honours Lower Division

Sarah Bacon

Cormac Breen

Stacey Leanne Cleland

Megan Coyle

Leanne Greer

Sarah Lyndsey McAneaney

Mairead Press

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Adele McLoughlin

 

With Second Class Honours Upper Division

Laura Tang

 

With Second Class Honours Lower Division

Maria Bailey

Danielle Doherty

Victoria Girvan

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH PSYCHOLOGY

Pass

Cathal Owens

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

Pass

Emma Elizabeth Quinn

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN MARINE SCIENCE

Pass

Clara Conn

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN PSYCHOLOGY

Pass

Lauren McCann

Agnes Ann Newell

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

Pass

Lee Reynolds

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN PSYCHOLOGY

With Commendation

Andrew David Harkin

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Distinction

Amy King

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Emma Carson

David John Cochrane

Barbara Ellen Cronin

Aisling Duffy

Scott James Funston

Rachelle Irwin

Caomhan Logue

Seodhna Maria Lynch

Emma Louise McAuley

Bosede Olayinka Owolabi

  

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Christine Meenan

  

Pass

Halina Antonowicz

Joanne Nicola Atkinson

Catherine Louise Brooks

Anne Catherine Browne

Marie Clarke

Louise Marie Comer

Catriona Ferguson

Leanne Griffiths

Dale Jamieson

Ragini Khurana

Helena Therese Martin

Michael McCafferty

Fiona Margaret McNamara

Godfrey Pizaroh Mujuzi

James Patrick O’Dwyer

Ifeoluwapo Rachel Okewumi

Grainne Quinn

Gaogakwe Steven Sedio

Karena Wall

  

MASTER OF SCIENCE

IN CLINICAL VISUAL SCIENCE

Pass

Ailbhe Ni Raighne

  

MASTER OF SCIENCE

IN DIETETICS

With Distinction

Sean Christopher Coleman

Roisin Marie McToal

  

Pass

Denise Mary McMorrow

Aoife Reilly

  

MASTER OF SCIENCE

IN HUMAN NUTRITION

Pass

Claire Little

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Catherine Jane Kilbride

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN DIETETICS

Pass

Alyssa Josephine Quinn

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD AND NUTRITION

With Distinction

Ashleigh Lorraine Collins

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Nele Cattoor

James Gallagher

  

Pass

Patrick Greene

Deirdre Anne Hughes

Brian Leen

Rosita Tully

Kevin Waldron

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Wah Suet Ng

Cynthia Stafford

  

With Commendation

Geraldine Reid

  

Pass

Asma Shakeb Elahi

Patrick Adam Torrie

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Kim Alexandra Hunter

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Stephanie Elizabeth Clarke

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Nathan Mount

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction

Gemma Louise O’Rourke

Ahmed Zimar Sivardeen

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN VETERINARY PUBLIC HEALTH

With Distinction

Laura Farrell

Aleksandra Szyszka

  

With Commendation

Fidelma Mary Farrell

Sarah Louise Hanley

Emma-Jane Miriam Helen

Brian Joachim Murphy

Rania Nougd

Timothy Mark O Donnell

Laurence O Sullivan

Marianne Helen Power

Lucinda - Rohen

 

Pass

Anna Josephine Davis

Tomas Taras

  

GRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Fatima Ali

Isabel Helen Caldwell

Sarah Lillian Clark

Heather Ann Collins

Annie Elizabeth Cook

Karl Cullen

Mandy Donaldson

Leanne Evans

Anuruddika Fernando

Claire Fillery

Conor Martin Hynes

Carol Kiernan

Tamara Jane Matthews

Victoria Louise Murphy

Jennifer Lindsay Nelson

Humani Paidipala

Nicola Dawn Shand

Jessica Louise Smalley

Isla Helen Bryan Thomson

  

With Commendation

Olga Ansmidte

Lisa Anne Armstrong

Emma Anne Chapman

Ashley Thomas Craine

Ellen Elizabeth Day

Elizabeth Marie Duberry

Tara Ellen Durney Reddy

Jade Louise Farrell

Grant Andrew Freer

Louanna Harrison

Simon Hayden

Melissa Hogg

James Stephen Howland

April Benita Helen Inglis

Olivia Charlotte James

Suzanne Jones

Aoife Kennedy

Samuel John Lister

Paulina Anna Nieweglowska

Semsa Omerovic

Jason Patterson

Iwona Maria Pawlak

Helder Rodrigues Silva

Francesca Sylvia Wilson

Paulina Magda Winiarczyk

  

Pass

Mandeep Kaur Bains

Anita Imelda Cosgrove

Keira Louise Donaldson Forsyth

David James Graham

Olugbenga Oladipo Shobooye

Elena Tung

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Sara-Jayne Thursby

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

  

With Second Class Honours Upper Division

Sinead Mullan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

  

With First Class Honours

Mandy Holmes

Alan Megarry Stewart

Tom Michael Toner

  

With Second Class Honours Upper Division

Jack Abraham

Erin Sandra Johnston

Aimee Natasha Lee

Kerri Magee

Conor McCartney

Danielle Ritchie

Lucinda Gwen Fiona Rogers

Karl William Smith

  

With Second Class Honours Lower Division

Lauren Jayne Ferguson

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Kerry Anderson

Aisling McMonagle

Gareth Pollin

Alannah Charlotte Qua

Hannah Rebecca Richmond

Jackelyn Ferrin Scott

Catherine Scullion

Mark Watson

  

With Second Class Honours Upper Division

Dolapo Agarawu

Lindsey Stephanie Burns

Ryan Kelsey

Christopher McCartney

Samuel Ross McKee

Nadine McKerrow

Rebecca Elizabeth Molloy

Kelly Mon

Tendai Muruko

Sinead Patricia O’Donovan

Kim Diane Paisley

Kirsty Rafferty

Rachael Grace Robinson

Aimee Sheerin

Jamie-Lee Smith

Sarah Jane Smyth

Margaret Claire Amanda Welsh

  

With Second Class Honours Lower Division

Rachel Louise Duffy

Matthew Helferty

Alanna Morgan

Ryan O’Kane

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

First Class Honours

Louise Chapman

Taylor Davidson

Jenni Anna Hamilton

Andrea McKay

Claire Elizabeth Montgomery

Kathy Wilson

  

With Second Class Honours Upper Division

Claire Elizabeth Adams

Lauren Ashfield

Laura Beggan

Darina Coney

Judith Corbett

Hannah Dougherty

Toni Ann Ferguson

Natalie Hodgett

Melissa Irvine

Siobhan Lavery

Sharon McConnell

Laura McGeown

Rachel Emma McLean

Sinead McShane

Ella Monaghan

Maria Rowntree

Rachel Tinney

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Rachel Coates

Susannah Gilpin

Alice McCaughey

Victoria Isabella Morrow

Emma Jayne Phair

Gillian Diane Ussher

Amy Victoria Wright

  

With Second Class Honours Upper Division

Chloe Allen

Nuala Beagan

Ciara Beggan

Haley Bell

Yannick Berberian Magee

Norma Lynn Savage

Elizabeth Joy Tinsley

  

With Second Class Honours Lower Division

Catherine McDaid

Noleen McGuirk

Niamh O’Donnell

Emma Rebecca Sloan

Dominique Walsh

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN APPLIED BIOSCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Abigail Ayorinde

Amadou Faal

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

With First Class Honours

Laura Catherine Gribben

Levi Rachel O’Kane

  

With Second Class Honours Upper Division

Emma Gregg

  

With Second Class Honours Lower Division

Louise Croft

Catrina McDermott

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Rebecca Kate Braund

Shona Louise Lamont

  

With Second Class Honours Lower Division

Charis Stewart

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

With First Class Honours

Aarón Alonso Torrens

Georgia Maria Mitchell

  

With Second Class Honours Upper Division

Julia Black

Alexandra Griffiths

Ka Yuet Ho

Emily Murtagh

Lindsay Shannon Theresa Nelson

Rachael Ann O’Neill

  

With Second Class Honours Lower Division

Matthew Cahoon

Christopher Cochrane

Curtis William Watson Hamilton

Johnathan O’Hara

Viktorija Ozerova

James Topping

Nicola Ruth White

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOTECHNOLOGY

With First Class Honours

Lai Ka Lo

Chris Ryan Proctor

  

With Second Class Honours Upper Division

Hiu Yan Cheung

Graeme Kirkpatrick

Yuen Cheung Koo

Tsz Ho Kwok

Chak Lam Pang

  

With Second Class Honours Lower Division

Sho Ling

Lauren Alanna Reid

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN DIETETICS

With First Class Honours

Rachel Ewing

Melanie Gibson

Rachel Louise Kennedy

Katie Mac Nabb

Laura Eileen Malone

Lindsay McCullough

Cushla Bridget McNeill

Emma Morris

Aoife Therese Savage

Catherine Louise Telford

  

With Second Class Honours Upper Division

Anna Sinead Doherty

Aideen Joyce

Caoimhe Kenny

Jenny Ledlie

Jill Rebecca McMullan

Emma Catherine Smyth

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Chi To Chan

Hiu Shan Chung

Chuyu Guan

Ching Sum Lai

Yan Ting Law

Ka Yi Luk

  

With Second Class Honours Lower Division

Wai Lam Au Yeung

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Niall Brady

Orla Grogan

Vanessa Elizabeth Lau

Ka See Leung

Wai Hei Ting

  

With Second Class Honours Lower Division

Shing Kwan Chan

Alicia Mary O’Neill

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN OPTOMETRY

With First Class Honours

Una Clare Bradley

James Michael Carolan

Karen Dinsmore

Aoife Mary Louise Hunter

Kerrie McGarvey

Claire Elizabeth McVeigh

  

With Second Class Honours Upper Division

Aoife Barr

Bella-Jane Beattie

Rebecca Mary Isabel Cairns

Zachary Cairns

Leanne May Ellison

David John Gibson

Rachel Sarah Herbison

Barry Gerard Jackson

Jordan Jackson

Victoria Breanne Macqueen

Megan Marie Marks

Enda Joseph McGonigle

Cliodhna McGrady

Nina Richardson

Grace Alice May Woods

  

With Second Class Honours Lower Division

Katie Samantha-Mary Geraghty

Sinead Kearney

Scott Alexander Lowe McAteer

Shona O’Kane

Matthew Sellers

  

With Third Class Honours

John Marshall Gibson

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOLOGY

Pass

Alex Stephen Gordon

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass

Nathan Dawson

Barry McAteer

David James McQuade

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOLOGY

Pass

Daniel Lyness

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation

Ashley Christie

 

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

MASTER OF ARTS

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Laura Breen

Reta Ethna McGuigan

Anne Louise Rowan

Marc Rugman

Pamela Mary Todd

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Justin Andrew McReynolds

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN ART AND DESIGN

Pass

Christopher Banks

Paul Connolly

Laura Dowey

Chloe Ferguson

Michaela Gallagher

Gemma Louise Gillen

Jemma Logan

Emma McCullough

Caroline McElroy

Emily Michelle Robinson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN ENGLISH WITH DRAMA AND MEDIA STUDIES

Pass

Lauren Margaret Beck

Conor Braniff

Karen Brown

Rachael Curran

Niamh McCurry

Siobhan Morgan

Jordain Helen Margaret Murray

Sophie Pandora Wilson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN GEOGRAPHY

Pass

Edwin James Aiken

Naomi Curry

Sarah Henning

Robyn Emily Livingstone

Christopher McGowan

Katherine Sarah Morris

Maeve Toner

Naomi Sarah Watson

Katherine Louise Welshman

Sarah Elizabeth Wright

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN HISTORY

Pass

Ursula Teresa Corrigan

Erica Samantha Doherty

Ciaran Martin Galway

Niall Eamon Kennedy

Leonie Eleanor Livingstone

Alison Margaret McNeill

Caelan Moreland

Lyndsey Edna Murray

Michael Smith

Racquel Wright

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN HOME ECONOMICS

Pass

Rachel Anderson

Claire Digney

Rebecca Jenkinson

Karen Elizabeth Kane

Maureen McCann

Laura Margaret McClintock

Terri Mullan

Lynsey Scott

Karla-Jayne Stewart

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN MUSIC

Pass

Elise Verity Brammer

Stefan Downey

Maria Ann Dunlop

Claire Elizabeth McNarry

Grainne Ann Morgan

Aidan Conor Murphy

Ryan Quinn

Laura Philippa Smyth

Rachel Jennifer Smyth

Kathryn Briony Wardil

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN PHYSICAL EDUCATION

Pass

John Francis Creighton

Lisa Marie McAliskey

Aimee Frances McAtamney

Stewart McCain

Brian McCaul

Edward Sean McCloskey

Mark Wallace McDowell

Megan Moran

Maire Mulholland

Patricia Anne O’Neill

Lois Passmore

Joseph Benedict Smyth

Vanessa Jane Surgeoner

Naomi Sarah Jean Thompson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN PRIMARY EDUCATION

Pass

John Thomas Allen

Aaron Robert Atcheson

Katy Mary Boyle

Maria Coll

Anna Eastwood

Susannah Dorothy Elliott

Samuel John George

Ciara Elizabeth Gorman

Katrina Louise Gormley

Jenny Grant

Darragh Grimley

Stuart Henry

Lindsay Louise Houston

Christopher Hyndman

Alison Fiona Little

Emma Mallon

Emer Mary McCallion

Sianine McGowan

Catherine Marie McGrann

Nichola McKillion

Nuala Ailish McKillop

Bernadine Claire Nixon

Nicole O’Connor

Kris Caroline Payne

Hannah Ruth

Petherick

Brendan Joseph Shannon

Damon Teague

Megan Whoriskey

Laura Ann Young

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN TECHNOLOGY AND DESIGN

Pass

Rory Eves

Kieran Gerard Graham

Colleen McFarlane

Dallan McKenna

Nathan Moreland

Ciaran Quigley

 

With First Class Honours

Claire McDonald

With Second Class Honours Lower Division

Emily-Jayne Elizabeth Dinsmore

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Claire Downey

Seana Leona Friel

Ryan Daniel Henderson

Sarah McConnell

Andrew James McWhirter

Natasha Pauline Palmer

Colleen Quigley

Jake Robinson

Martin Robinson

Zoe Thompson

Maria Vize

Sarah Lee West

With Second Class Honours Upper Division

Lauren Branney

Carla Anne Mary Brazier

Aaron John Brown

Aodhan Brown

Julie Lauran Brown

Hannah Clarke

Roisin Clarke

Maeve Anne Coffey

Henna Rebecca Cooke

Gabrielle Anne Cupples

Seanna Caitlin Davison

Robyn Dunwoody

Christopher Elliott

Rebecca Feeney

Jill Christina Ferguson

Zoe Louise Forsythe

Alice Lorraine Gordon

Grainne McBride

Rebecca McCaughan

Ruth Anna McClenaghan

Suzanne McMillan

Hannah Evelyn McNeill

Emma Moore

Nicole Murray

Leah Margaret Emma Parker

Bronagh Ross

Gemma Ross

Georgia-May Swales

Aleksandra Szczypior

Clare Taggart

Kimberley Thompson

Jillian Wells

With Second Class Honours Lower Division

Eugene Pius Callaghan

Jennifer Green

Emma McMullan

Cara Marie Shanley

Katherine Stirling

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Tracey Conway

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With First Class Honours

Thomas Edward Finn

Conor Leighton

Benjamin Ian McClintock

Jason Tate

James Thompson

With Second Class Honours Upper Division

Ian William James Calderwood

Kyle Champion

Jayne Colgan

Lianne McDonnell

Karen McGeever

Phillip Patterson

Declan Toner

With Second Class Honours Lower Division

Hayley McKeown

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Nicholas Samuel Davis

Adam McVeigh

Lois Lynn Williamson

With Second Class Honours Lower Division

Chloe Ellen Dinah Moore

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

With First Class Honours

Andrew Baird

Elizabeth Bartlett

Rudi Zack Doran

Gareth Ewing

With Second Class Honours Upper Division

Patrick Cunningham

Christian Donaghey

Hannah Joan Downey

Andrew Eastop

Sarah Louise Fannin

Rachel Gallagher

Sean Hassan

Yu-Hin Lau

Chloe Lavinia Anne MacCombe

Judith Christine Ruth MacCombe

Andrew McAllister

Caitlin McFarlane

Enya McMullan

Declan James Shiels

Aaron Taggart

Craig Todd

With Second Class Honours Lower Division

Emma Campbell

Rachel Harvey

Stuart Hunter

Catriona Leigh Johnston

Chloe McBride

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH BUSINESS

With Second Class Honours Upper Division

Neil Crawford Allen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division

Daniel David Goudie

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Emma Clarke

Christopher Peter John Crowe

With Second Class Honours Lower Division

Gemma Baxter

Hannah Conroy

Alexander James Tate

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With First Class Honours

Rachel Margaret Rusk

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Ruairi Boyd

With Second Class Honours Lower Division

James Egan

Ryan Hanna

David Murphy

Conor Pádraig Smyth

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHARMACEUTICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Chenxue Liang

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Amanda Baker

Richard McClelland

Laine Linda Megaw

Rachel Mooney

Fiona Murphy

Adrian Olesiak

Paige Pleasant

Amy Stitt

Dominika Ziemba

With Second Class Honours Upper Division

Ben Emmanuel Allen

Joanne Austin

Dean Paul Buchanan

Kayleigh Caldwell

Laura Finn

Leah Catherine Anne Glover

Niamh Hart

Matthew Lenagh

Kerri Louise McCreadie

Amy Michelle McKeown

Orlagh Frances McLaughlin

Abigail McNeill

Sarah Moore

Danielle O’Kane

Amanda Jayne Speer

Jane Carol Whiteside

With Second Class Honours Lower Division

Sarah Bacon

Cormac Breen

Stacey Leanne Cleland

Megan Coyle

Leanne Greer

Sarah Lyndsey McAneaney

Mairead Press

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Adele McLoughlin

With Second Class Honours Upper Division

Laura Tang

With Second Class Honours Lower Division

Maria Bailey

Danielle Doherty

Victoria Girvan

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH PSYCHOLOGY

Pass

Cathal Owens

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

Pass

Emma Elizabeth Quinn

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN MARINE SCIENCE

Pass

Clara Conn

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN PSYCHOLOGY

Pass

Lauren McCann

Agnes Ann Newell

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

Pass

Lee Reynolds

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN PSYCHOLOGY

With Commendation

Andrew David Harkin

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Distinction

Amy King

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Emma Carson

David John Cochrane

Barbara Ellen Cronin

Aisling Duffy

Scott James Funston

Rachelle Irwin

Caomhan Logue

Seodhna Maria Lynch

Emma Louise McAuley

Bosede Olayinka Owolabi

  

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Christine Meenan

  

Pass

Halina Antonowicz

Joanne Nicola Atkinson

Catherine Louise Brooks

Anne Catherine Browne

Marie Clarke

Louise Marie Comer

Catriona Ferguson

Leanne Griffiths

Dale Jamieson

Ragini Khurana

Helena Therese Martin

Michael McCafferty

Fiona Margaret McNamara

Godfrey Pizaroh Mujuzi

James Patrick O’Dwyer

Ifeoluwapo Rachel Okewumi

Grainne Quinn

Gaogakwe Steven Sedio

Karena Wall

  

MASTER OF SCIENCE

IN CLINICAL VISUAL SCIENCE

Pass

Ailbhe Ni Raighne

  

MASTER OF SCIENCE

IN DIETETICS

With Distinction

Sean Christopher Coleman

Roisin Marie McToal

  

Pass

Denise Mary McMorrow

Aoife Reilly

  

MASTER OF SCIENCE

IN HUMAN NUTRITION

Pass

Claire Little

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Catherine Jane Kilbride

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN DIETETICS

Pass

Alyssa Josephine Quinn

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD AND NUTRITION

With Distinction

Ashleigh Lorraine Collins

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Nele Cattoor

James Gallagher

  

Pass

Patrick Greene

Deirdre Anne Hughes

Brian Leen

Rosita Tully

Kevin Waldron

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Wah Suet Ng

Cynthia Stafford

  

With Commendation

Geraldine Reid

  

Pass

Asma Shakeb Elahi

Patrick Adam Torrie

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Kim Alexandra Hunter

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Stephanie Elizabeth Clarke

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN STEM CELL BIOLOGY

With Distinction

Nathan Mount

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction

Gemma Louise O’Rourke

Ahmed Zimar Sivardeen

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN VETERINARY PUBLIC HEALTH

With Distinction

Laura Farrell

Aleksandra Szyszka

  

With Commendation

Fidelma Mary Farrell

Sarah Louise Hanley

Emma-Jane Miriam Helen

Brian Joachim Murphy

Rania Nougd

Timothy Mark O Donnell

Laurence O Sullivan

Marianne Helen Power

Lucinda - Rohen

Pass

Anna Josephine Davis

Tomas Taras

  

GRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Fatima Ali

Isabel Helen Caldwell

Sarah Lillian Clark

Heather Ann Collins

Annie Elizabeth Cook

Karl Cullen

Mandy Donaldson

Leanne Evans

Anuruddika Fernando

Claire Fillery

Conor Martin Hynes

Carol Kiernan

Tamara Jane Matthews

Victoria Louise Murphy

Jennifer Lindsay Nelson

Humani Paidipala

Nicola Dawn Shand

Jessica Louise Smalley

Isla Helen Bryan Thomson

  

With Commendation

Olga Ansmidte

Lisa Anne Armstrong

Emma Anne Chapman

Ashley Thomas Craine

Ellen Elizabeth Day

Elizabeth Marie Duberry

Tara Ellen Durney Reddy

Jade Louise Farrell

Grant Andrew Freer

Louanna Harrison

Simon Hayden

Melissa Hogg

James Stephen Howland

April Benita Helen Inglis

Olivia Charlotte James

Suzanne Jones

Aoife Kennedy

Samuel John Lister

Paulina Anna Nieweglowska

Semsa Omerovic

Jason Patterson

Iwona Maria Pawlak

Helder Rodrigues Silva

Francesca Sylvia Wilson

Paulina Magda Winiarczyk

  

Pass

Mandeep Kaur Bains

Anita Imelda Cosgrove

Keira Louise Donaldson Forsyth

David James Graham

Olugbenga Oladipo Shobooye

Elena Tung

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Sara-Jayne Thursby

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

  

With Second Class Honours Upper Division

Sinead Mullan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

  

With First Class Honours

Mandy Holmes

Alan Megarry Stewart

Tom Michael Toner

  

With Second Class Honours Upper Division

Jack Abraham

Erin Sandra Johnston

Aimee Natasha Lee

Kerri Magee

Conor McCartney

Danielle Ritchie

Lucinda Gwen Fiona Rogers

Karl William Smith

  

With Second Class Honours Lower Division

Lauren Jayne Ferguson

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Kerry Anderson

Aisling McMonagle

Gareth Pollin

Alannah Charlotte Qua

Hannah Rebecca Richmond

Jackelyn Ferrin Scott

Catherine Scullion

Mark Watson

  

With Second Class Honours Upper Division

Dolapo Agarawu

Lindsey Stephanie Burns

Ryan Kelsey

Christopher McCartney

Samuel Ross McKee

Nadine McKerrow

Rebecca Elizabeth Molloy

Kelly Mon

Tendai Muruko

Sinead Patricia O’Donovan

Kim Diane Paisley

Kirsty Rafferty

Rachael Grace Robinson

Aimee Sheerin

Jamie-Lee Smith

Sarah Jane Smyth

Margaret Claire Amanda Welsh

  

With Second Class Honours Lower Division

Rachel Louise Duffy

Matthew Helferty

Alanna Morgan

Ryan O’Kane

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Class Honours

Louise Chapman

Taylor Davidson

Jenni Anna Hamilton

Andrea McKay

Claire Elizabeth Montgomery

Kathy Wilson

  

With Second Class Honours Upper Division

Claire Elizabeth Adams

Lauren Ashfield

Laura Beggan

Darina Coney

Judith Corbett

Hannah Dougherty

Toni Ann Ferguson

Natalie Hodgett

Melissa Irvine

Siobhan Lavery

Sharon McConnell

Laura McGeown

Rachel Emma McLean

Sinead McShane

Ella Monaghan

Maria Rowntree

Rachel Tinney

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Rachel Coates

Susannah Gilpin

Alice McCaughey

Victoria Isabella Morrow

Emma Jayne Phair

Gillian Diane Ussher

Amy Victoria Wright

  

With Second Class Honours Upper Division

Chloe Allen

Nuala Beagan

Ciara Beggan

Haley Bell

Yannick Berberian Magee

Norma Lynn Savage

Elizabeth Joy Tinsley

  

With Second Class Honours Lower Division

Catherine McDaid

Noleen McGuirk

Niamh O’Donnell

Emma Rebecca Sloan

Dominique Walsh

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN APPLIED BIOSCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Abigail Ayorinde

Amadou Faal

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

With First Class Honours

Laura Catherine Gribben

Levi Rachel O’Kane

  

With Second Class Honours Upper Division

Emma Gregg

  

With Second Class Honours Lower Division

Louise Croft

Catrina McDermott

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

Rebecca Kate Braund

Shona Louise Lamont

  

With Second Class Honours Lower Division

Charis Stewart

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

With First Class Honours

Aarón Alonso Torrens

Georgia Maria Mitchell

  

With Second Class Honours Upper Division

Julia Black

Alexandra Griffiths

Ka Yuet Ho

Emily Murtagh

Lindsay Shannon Theresa Nelson

Rachael Ann O’Neill

  

With Second Class Honours Lower Division

Matthew Cahoon

Christopher Cochrane

Curtis William Watson Hamilton

Johnathan O’Hara

Viktorija Ozerova

James Topping

Nicola Ruth White

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOTECHNOLOGY

With First Class Honours

Lai Ka Lo

Chris Ryan Proctor

  

With Second Class Honours Upper Division

Hiu Yan Cheung

Graeme Kirkpatrick

Yuen Cheung Koo

Tsz Ho Kwok

Chak Lam Pang

  

With Second Class Honours Lower Division

Sho Ling

Lauren Alanna Reid

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN DIETETICS

With First Class Honours

Rachel Ewing

Melanie Gibson

Rachel Louise Kennedy

Katie Mac Nabb

Laura Eileen Malone

Lindsay McCullough

Cushla Bridget McNeill

Emma Morris

Aoife Therese Savage

Catherine Louise Telford

  

With Second Class Honours Upper Division

Anna Sinead Doherty

Aideen Joyce

Caoimhe Kenny

Jenny Ledlie

Jill Rebecca McMullan

Emma Catherine Smyth

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Chi To Chan

Hiu Shan Chung

Chuyu Guan

Ching Sum Lai

Yan Ting Law

Ka Yi Luk

  

With Second Class Honours Lower Division

Wai Lam Au Yeung

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Niall Brady

Orla Grogan

Vanessa Elizabeth Lau

Ka See Leung

Wai Hei Ting

  

With Second Class Honours Lower Division

Shing Kwan Chan

Alicia Mary O’Neill

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN OPTOMETRY

With First Class Honours

Una Clare Bradley

James Michael Carolan

Karen Dinsmore

Aoife Mary Louise Hunter

Kerrie McGarvey

Claire Elizabeth McVeigh

  

With Second Class Honours Upper Division

Aoife Barr

Bella-Jane Beattie

Rebecca Mary Isabel Cairns

Zachary Cairns

Leanne May Ellison

David John Gibson

Rachel Sarah Herbison

Barry Gerard Jackson

Jordan Jackson

Victoria Breanne Macqueen

Megan Marie Marks

Enda Joseph McGonigle

Cliodhna McGrady

Nina Richardson

Grace Alice May Woods

  

With Second Class Honours Lower Division

Katie Samantha-Mary Geraghty

Sinead Kearney

Scott Alexander Lowe McAteer

Shona O’Kane

Matthew Sellers

  

With Third Class Honours

John Marshall Gibson

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOLOGY

Pass

Alex Stephen Gordon

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass

Nathan Dawson

Barry McAteer

David James McQuade

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOLOGY

Pass

Daniel Lyness

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation

Ashley Christie

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

MASTER OF ARTS

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Laura Breen

Reta Ethna McGuigan

Anne Louise Rowan

Marc Rugman

Pamela Mary Todd

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Justin Andrew McReynolds

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN ART AND DESIGN

Pass

Christopher Banks

Paul Connolly

Laura Dowey

Chloe Ferguson

Michaela Gallagher

Gemma Louise Gillen

Jemma Logan

Emma McCullough

Caroline McElroy

Emily Michelle Robinson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN ENGLISH WITH DRAMA AND MEDIA STUDIES

Pass

Lauren Margaret Beck

Conor Braniff

Karen Brown

Rachael Curran

Niamh McCurry

Siobhan Morgan

Jordain Helen Margaret Murray

Sophie Pandora Wilson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN GEOGRAPHY

Pass

Edwin James Aiken

Naomi Curry

Sarah Henning

Robyn Emily Livingstone

Christopher McGowan

Katherine Sarah Morris

Maeve Toner

Naomi Sarah Watson

Katherine Louise Welshman

Sarah Elizabeth Wright

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN HISTORY

Pass

Ursula Teresa Corrigan

Erica Samantha Doherty

Ciaran Martin Galway

Niall Eamon Kennedy

Leonie Eleanor Livingstone

Alison Margaret McNeill

Caelan Moreland

Lyndsey Edna Murray

Michael Smith

Racquel Wright

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN HOME ECONOMICS

Pass

Rachel Anderson

Claire Digney

Rebecca Jenkinson

Karen Elizabeth Kane

Maureen McCann

Laura Margaret McClintock

Terri Mullan

Lynsey Scott

Karla-Jayne Stewart

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN MUSIC

Pass

Elise Verity Brammer

Stefan Downey

Maria Ann Dunlop

Claire Elizabeth McNarry

Grainne Ann Morgan

Aidan Conor Murphy

Ryan Quinn

Laura Philippa Smyth

Rachel Jennifer Smyth

Kathryn Briony Wardil

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN PHYSICAL EDUCATION

Pass

John Francis Creighton

Lisa Marie McAliskey

Aimee Frances McAtamney

Stewart McCain

Brian McCaul

Edward Sean McCloskey

Mark Wallace McDowell

Megan Moran

Maire Mulholland

Patricia Anne O’Neill

Lois Passmore

Joseph Benedict Smyth

Vanessa Jane Surgeoner

Naomi Sarah Jean Thompson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN PRIMARY EDUCATION

Pass

John Thomas Allen

Aaron Robert Atcheson

Katy Mary Boyle

Maria Coll

Anna Eastwood

Susannah Dorothy Elliott

Samuel John George

Ciara Elizabeth Gorman

Katrina Louise Gormley

Jenny Grant

Darragh Grimley

Stuart Henry

Lindsay Louise Houston

Christopher Hyndman

Alison Fiona Little

Emma Mallon

Emer Mary McCallion

Sianine McGowan

Catherine Marie McGrann

Nichola McKillion

Nuala Ailish McKillop

Bernadine Claire Nixon

Nicole O’Connor

Kris Caroline Payne

Hannah Ruth

Petherick

Brendan Joseph Shannon

Damon Teague

Megan Whoriskey

Laura Ann Young

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION

IN TECHNOLOGY AND DESIGN

Pass

Rory Eves

Kieran Gerard Graham

Colleen McFarlane

Dallan McKenna

Nathan Moreland

Ciaran Quigley

Belfast Telegraph

Popular

From Belfast Telegraph