Belfast Telegraph

Friday 25 July 2014

UU Grads List: July 2

02.07.09. Picture by David Fitzgerald. University of Ulster graduations in the Waterfront Hall Belfast. Seona Boyle and Stephanie McLernon who achieved a BSC Honours in Occupational Therapy
Mark Hughes and Olivia Cousins who both achieved a BA Honours degree in Humanities
Una Groogan who achieved a Bachelor Honours in Speach and Language Therapy

FACULTY OF ARTS

DOCTOR OF PHILOSOPHY



Pass

Alison Jacqueline Crawford



MASTER OF ARTS

IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES



Pass

Gemma Sarah Agnes Fitchie

Claire Goodwin

Rosita Quinn

Carmel Rudden

Gemma Mary Watson

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

Pass

Emma-Louise Morrison



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HUMANITIES

With Second Class Honours Upper Division

Olivia Cousins

Mark Hughes



With Second Class Honours Lower Division

Laurena Butler

Bronagh Loughran

Lisa McElroy



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HUMANITIES: ENGLISH



With Second Class Honours Upper Division

Judith Ellen Caldwell



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE



With First Class Honours

Margaret Caher



With Second Class Honours Lower Division

Patricia Bingham

Catherine Joan Calumarte

Una Tumelty



CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN MODERN AND CONTEMPORARY LITERATURE



With Commendation

Dennis Greig



Pass

Catherine Greig



DIPLOMA IN BELFAST: THE SOCIAL AND CULTURAL HISTORY OF A CHANGING CITY

(1600-2000)



With Commendation

Sharon Barbour

Mary Elizabeth Buchanan

Maureen Collins

John Currans

Eull Dunlop

Karen Gray

James Edward Hamilton

Monica Liddy

Eithne Mary Macshannon

Olive Maguire

Brian Godfrey McClelland

Isobel Patricia McComb

Anne Theresa McGreevy

Aidan Columba McMichael

Maureen Milne

Geraldine Mary Muckle

Henry James Muckle

Maureen Neeson

Patricia Paredes

James Sayers

Anne Elizabeth Watson



DIPLOMA IN CHINESE



With Commendation

Ciaran Mullan

Kenneth William Smith



Pass

Paul Morgan

Matthew Denis Rooney



DIPLOMA IN IRISH

LANGUAGE



With Commendation

Daniela Comisso

Patrick Duffy

Gavin Halpin

Seán Mac Diarmada

Alma Mc Caffrey

Catherine McGrattan

Bríd Ni Chainain

Margaret Smyth

Christopher Ward



Pass

Roisin Carleton

Kathleen Magee

Roisin Fiona McAllister

Gerri McMurray

CERTIFICATE IN

RECONCILIATION STUDIES

Pass

Cathy Curran

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES



DOCTOR OF PHILOSOPHY



Pass

Rachael Marilyn Jayne Brooks

Victoria Elizabeth Coulter

Diane Harvey-Smith

Lynette Marie Hughes

Attracta Mary Lafferty

Katherine Angela Lavery

Yi - Hui Liao

David McKee

Elizabeth Moreland

Nithima Purepong

Julia Shaw

Hui-Lin Sun

Dympna Colette Majella Walsh-Gallagher

DOCTOR OF NURSING

SCIENCE



Pass

James Gerard Callaghan



MASTER OF SCIENCE

IN ADVANCED NURSING



Pass

Mandy Anne Doherty

Gethin Wynn Hughes

Eleanor Louise Logan

MASTER OF SCIENCE

IN ADVANCED PRACTICE IN

OCCUPATIONAL THERAPY

Pass

Amanda Frances McMaster



MASTER OF SCIENCE

IN COMMUNITY AND PUBLIC HEALTH NURSING



Pass

Agatha Lyons



MASTER OF SCIENCE

IN DEMENTIA STUDIES



With Distinction

Elizabeth Jayne Elias



MASTER OF SCIENCE

IN HEALTH PROMOTION



Pass

Kathleen Ann McDermott



MASTER OF SCIENCE

IN HEALTH

PROMOTION AND

POPULATION HEALTH



Pass

Alison Garrod Briggs

Catherine Goodwin

Christina McMahon

Ellen Teresa Tiffney



MASTER OF SCIENCE

IN HEALTH SCIENCE



Pass

Claudine Annie Kathleen McFall

Ellen McFerran

Teresa McLarnon



MASTER OF SCIENCE

IN NURSING



With Distinction

Sharon Elizabeth Ann McCloskey



MASTER OF SCIENCE

IN PALLIATIVE CARE

With Distinction

Margaret Rose Devlin



MASTER OF SCIENCE

IN PRIMARY CARE AND

GENERAL PRACTICE



Pass

Anthony Xuereb



MASTER OF SCIENCE

IN SPECIALIST NURSING

PRACTICE



Pass

Fiona Mullan



MASTER OF SCIENCE

IN SPORT AND EXERCISE

MEDICINE



With Distinction

Catherine Elizabeth Hanratty



Pass

Andrew James Johnston



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ADVANCED MIDWIFERY



Pass

Sarah Elizabeth Loughridge

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ADVANCED NURSING

Pass

Gayle Elizabeth McClune



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FORENSIC AND LEGAL

MEDICINE



Pass

Morgan Costello

Richard John Penry Lewis

Colin John McCaw

Anthony Graham McCullagh

Mark Hugh William Munro

James Michael Arno Seaton

Jerzy Marcin Strukowski

Rudolf Thomasius

Peter Wilczynski

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HEALTH PROMOTION

Pass

Elizabeth Crawford



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HEALTH PROMOTION AND POPULATION HEALTH



Pass

Michelle Therese Donnelly

James Hugh Gillen

Ruth Ann Liggett



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN HEALTH SCIENCE



Pass

Lisa Mary Ferguson

Julia Marie Kearns

Christine O Connell

Lisa Potterton

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PALLIATIVE CARE

Pass

Trudy Perkins

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PRIMARY CARE AND

GENERAL PRACTICE

With Commendation

Audrey Dillon



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPECIALIST NURSING

PRACTICE



Pass

Janet Mary Dickson



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPORT AND EXERCISE

MEDICINE



Pass

Colin Lane



POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FORENSIC AND LEGAL

MEDICINE



Pass

Amina Kajatto Shaaban



POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FORENSIC STUDIES



Pass

Richard James Hoddes

Hannah Rebecca Massey

Leanne McNally

Joanne Moffett

Rachel Monaghan

Andrew Michael Osmond

Mary Carmel Martha Roulston

Leanne Jeanette Scott

Julie Seffen



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPORT AND

EXERCISE SCIENCES AND DIPLOMA IN AREA STUDIES



With First Class Honours

Robin Blair Millar



With Second Class Honours Upper Division

Lisa McCaffrey



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPORT

STUDIES AND DIPLOMA IN AREA STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Cora McKibbin



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SPORT AND EXERCISE

SCIENCES AND DIPLOMA IN

INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Greg Brown

Shannon Gerard Connolly

Conor Marlin

Elizabeth Martin

Jonathan Montgomery

Sarah Elizabeth Porter

Sarah Ralph

Erin Jordan Robinson



With Second Class Honours Upper Division

Kevin Anderson

Kim Archibald

Scott Andrew Beattie

Adam Bell

Sarah Colgan

Terry Conroy

Lee-Ann Ashling Forker

Mary Margaret Gilfedder

Máirtín Gillen

Susan Guiney

Alan Christopher Ernest Harper

Ian Higgins

Matthew Irvine

Ann-Marie Kane

Claire Lough

Joseph McCaughey

Kevin McGarry

Stephen Edward McMullan

John Alexander Gordon Percy

Aoife Stringer

Alan Teggart

Cormac Venney



With Second Class Honours Lower Division

Frances Bigley

Mark Fulton

Darren Patrick McCann

Louise Slevin



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPORT

STUDIES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Gemma Gibney

Helen Charlotte McConnell



With Second Class Honours Upper Division

Mark Devlin

Helena Fairbairn

Declan Lavery

Leslie Leung

Lynne McFrederick

Jonathan David Morgan

Ciara Quinn

Mark Joseph Surgenor



With Second Class Honours Lower Division

Robert Geary

Conor Hackett

Sinead McCormack

Ryan McQuillan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CLINICAL PHYSIOLOGY

AND DIPLOMA IN

PROFESSIONAL PRACTICE



With First Class Honours

Holly Brooker

John Paul Dowds

Ruth-Anne Victoria Williamson



With Second Class Honours Upper Division

Lindsey Mary Cassidy

Claire Doole

Helen Hart

John Robert James Irwin

Lindsay McCullough

Orla Celine McVey

Pauline Teresa Mitchell

John Thomas James O'Reilly



With Second Class Honours Lower Division

Alison Cloughley



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN APPLIED

PHYSIOLOGY



With Second Class Honours Upper Division

Peter James Bradley



With Second Class Honours Lower Division

Tracy Anne McElduff



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN CLINICAL

PHYSIOLOGY



With Second Class Honours Upper Division

Elisabeth Helen Holloway



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMMUNITY AND PUBLIC HEALTH

NURSING



With First Class Honours

Jeanette Armour

Margaret Cuddy

Elaine Charlotte Mary McGowan

Siobhan Mary Bernadette

Mellon

Jacqueline O'Rourke

Christine Denise Price



With Second Class Honours Upper Division

Jacqueline Bernadette

Campbell

Kathleen Mary Hughes

Ruth Pollock



With Second Class Honours Lower Division

Noreen Johnston



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HEALTH AND

SOCIAL CARE



With Second Class Honours

Upper Division

Pauline Denise Flanagan

Elaine Hardy

Mary Cathrine Jackson

Patricia Pio McAloon

Valerie Elizabeth McCausland

Ann Fiona O'Neill

Barry Joseph Rooney



With Second Class Honours Lower Division

Claire Donaghy

Harry Hutchinson

Nora Ingram

Margaret Irwin

Charleen Lisa Jane McKeown

Erika Jane Rodia

Adele Woods



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING

SCIENCES



With Second Class Honours Upper Division

Nujud Al-Bakheet

Marina Frances Lacey

Bridget McAnerney



With Second Class Honours Lower Division

Julie Ann Bennett

Sharon Mary Holmes

Patrick Joseph O'Neill

Leanne Patterson

Arlene Elizabeth Strain



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OCCUPATIONAL THERAPY



With First Class Honours

Seona Michelle Boyle

Judith Gault

Margaret Ann Hassard

Andrea Todd

Helena Wylie



With Second Class Honours Upper Division

Sarah Barry

Connie Dana Begley

Sarah Mary Campbell

Sandra Cromie

Aoife Thérèse Cunningham

Deborah Bridget Mary Cusack

Claire Dillon

Bronagh Donaghy

Oonagh Mary Duffy

Elaine Faulkner

Shauna Cáit Michala Feeney

Helen Ferguson

Eimear Mary Grieve

Linda Bernadette Hamill

Emma Harkin

Laura Jayne Hutchinson

Mary Irvine

Clare Jennings

Alexandra Johnston

Seaneen Kearney

Emma Jane Kelly

Roisin Lavery

Laura Mary Leitch

Susan Ann Logue

Seana Ann Marie Maguire

Mairead McAllister

Anna McCambridge

Siobhan McCann

Christine McClean

Catherine McDonald

Donna Marie McElduff

Laura McGeown

Lyndsay Anne McGookin

Martina McIlroy

Claire Mc Ivor

Erin McKenna

Stephanie Ann McLernon

Michelle McManus

Mary Kathleen McNicholl

Joanne Teresa Murphy

Monica Rose O'Neill

Laura Parks

Gillian Kathryn Redpath

Nuala Marie Scullion

Josephine Anne Shaw

Heather Ruth Shillington

Aine Smyth

Taleen Lorick Thomassian

Rachel Todd



With Second Class Honours Lower Division

Susan Lorraine Allen

Oonagh Geraldine Brady

Ursula Brigid McCann

Kerri McGlinchey

Elizabeth Smith

Hannah Woods



BACHELOR OF

SCIENCE WITH

HONOURS

IN PHYSIOTHERAPY

With First Class Honours

Karen Donaldson

Anna Joy Garland

Matthew David Gibson

Amanda Rachel Hamilton

Catherine Hutchinson

Natasha McKernan

Rachel Anne McWilliams

Tara Mills

Alison Margaret Moore

Róisín Mary Murphy

Allana Patterson

Catherine Elizabeth Quinn

Claire Marie Quinn

Aidan Rainey

Aisling Reihill



With Second Class Honours Upper Division

Jonathan Neal Atkinson

Cameron Black

Anne Blackhall

Emma Joanne Booth

Marie Claire Caldwell

Sorcha Campbell

Lisa Anne Carleton

Katy Sian Chambers

Eimear Elizabeth Cradock

Eimear Leah Deehan

Catherine Denver

Aidan Dolan

Anna Dougan

Katherine Marie Eastwood

Patrick Gilmartin

Cara Anna Hanvey

Declan Hardy

Jonathan Gerard Hegarty

Conor Joseph Herron

Charlene Hyland

Elaine Catherine Kelly

Thomas Jack Leitch

John Thomas Loughrey

Clare Jane Lutton

Joanne Lyons

Rosemary Maureen Maitland

Anne Marie Mallon

Seana McCann

Nicola Ann McCartan

Jill Patricia McConkey

Brian Joseph McHugh

Claire McPeake

Orla O' Connor

Ryan O' Donnell

Stephanie O' Kane

Ross Oliver

Clare O'Neill

Ciara Phair

Steven Thomas Redpath

Michelle Robinson

Peter Joseph Scullion

Ronan Scullion

Catherine Short

Abigail Alexandra Yeates

Avril Young



With Second Class Honours Lower Division

Owen Behan

Laura Boyd

Regina Elizabeth Brady

James Colgan

Charles Thomas Connolly

Jacqueline Ann Davies

Caroline Duffy

Julie Fegan

Adrian Michael Haughey

Kathryn Charlotte Hilditch

Adele Hutchinson

Christine Ann Kelly

Brian Lagan

Tania Lynn

Michaela Mc Callion

Danielle Martina O'Neill

Eva Roulstone

Zoe Skelton

Leigh Whiteside



BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS

IN PODIATRY



With First Class Honours

Denise Carey

Carla Mc Ardle

Kathryn Elizabeth Scullion



With Second Class Honours Upper Division

Therese Anne Bradley

Micheal Philip Cassidy

Kelly Marie Hazzard

Marie Claire Hinfey

Laura Karen Johnston

Siobhan McCloskey

Claire Louise Murphy

Lois Elizabeth Stewart



BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS

IN RADIOGRAPHY



With First Class Honours

Brenda Elizabeth Anne Faloona

Claire Jean Montgomery



With Second Class Honours Upper Division

Christine Mary Bradley

Catherine Brazier

Mark Cadden

Craig Clarke

Carla Colton

Emma Crozier

Elaine Katherine Dunlop

Brenda Louise Griffin

Mary Catherine Hughes

Daniel David Hume

Colette Majella Keatings

Catherine Lavery

Deirdre Maire Lavery

Laura Mary McKenna

John Paul McKevitt

Roisin McToal

Rosalind Sarah Mitchell

Stacey Murray

Orlagh Teresa Nixon

Jennifer Ann Smyth

Gary William Thompson

Noreen Toner

Emma Joy Watson



With Second Class Honours Lower Division

Jocelyn Allen

Laura Bingham

John Kevin Bradley

Michelle Mary Cartin

David John Doherty

Sarah Doherty

Adele Grant

Sinead Heaney

Kathleen Laverty

Laura Bernadette McClory

Sarah McCluskey

Karen McGaughey

Aodhain McHugh

William Ardis McKeown

Kate McKinney

Christine Alexandra Mitchell

Paula Anne O'Connor

Gerard O Hara

Roisin O'Reilly

Laura Osborne

Maureen Rea

Sarah Anne Sloan

Leona Thompson

Joanne Lee Williams

Ciarrai Winters



With Honours (Aegrotat)

Keith Alexander Keppel Gamble



BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS IN

SPECIALIST NURSING

PRACTICE



With Second Class Honours Upper Division

Lindsey Ann Mon Firth

Ruth Mulligan

Patricia Jane Anne Spratt

With Second Class Honours Lower Division

Patricia Graham

Helen Kelly

Mary Robinson

Arlene Janice Synnott

With Third Class Honours

Sharon Clare Hughes

Brian Lundy



BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS IN

SPEECH AND

LANGUAGE THERAPY



With First Class Honours

Lauren Mohan



With Second Class Honours Upper Division

Claire Helen Abraham

Laura Andrews

Alison Cameron

Rachel Amanda Campbell

Stephanie Victoria Cassidy

Fiona Marie Donaghy

Ruth Christina Erwin

Caroline Gilmore

Karen Glasgow

Una Brigid Groogan

Gráinne Maria Laverty

Sharon Lavery

Claire Louise Lewis

Emma Jayne Little

Heather Alice Mackenzie

Tiffany Jayne McClure

Claire McCullagh

Paula Ann McLaughlin

Ciara McMullan

Michelle McNelis

Shauna Miller

Lyndsay Anne Neish

Denis John O' Kane

Leanne O'Neill

Hazel Victoria Parker



With Second Class Honours Lower Division

Miriam De Groot

Kathy Eccles

Melissa Marie Hanley

Pamela Hughes

Seana Marie Kerr

Claire McCusker

Christine Smyth



BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS IN SPORT

AND EXERCISE SCIENCES



With First Class Honours

Dawn Marie Millar

Donna Charlotte Elizabeth Rennie

Lydia Ellen Rusk

Aimee Tumelty



With Second Class Honours Upper Division

Jonathan Cahoon

Darren Moore Cave

Jolene Diane Cloughley

Alistair James Ferguson

Rebecca Elizabeth June Kernohan

Ciaran Lambe

Orla Mc Intyre

Andrea Smyth



With Second Class Honours Lower Division

Adam Nathan Byrne

Mark Ian Hazley

Lisa McAliskey

Feilim McGowan

Bernard Mc Loughlin

Lisa Alexandria McNiece

Bronagh O'Neill

Joanne Patricia Reid

Daniel Roddy



BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS IN

SPORT STUDIES



With First Class Honours

Colm Hickey

Robert Aidan David McTernaghan



With Second Class Honours Upper Division

Conor James Carberry

Ciaran Michael Robert Collins

Sheena Davidson

Naomi Elliott

Peter Heron

Peter Mc Cann

Shirley McCay



With Second Class Honours Lower Division

Peter Wilson Caruth

Ciara Louise Fitzsimons

Stephen Haughian

Kelly Hinds

Aileen Pyers

Jonathan Richard Rodgers

Alison Todd

Lisa Rachel Wallace

ADVANCED DIPLOMA

IN NURSING SCIENCES

With Commendation

Anne Theresa McCaw

Pass

Lucille Williamson

ADVANCED CERTIFICATE

IN HEALTH SCIENCES

Pass

Christine O’Hagan



ADVANCED CERTIFICATE

IN NURSING SCIENCES

With Commendation

Rosemary Farrell

Andrea Joan Gilles

Jacqueline Mackle

Valerie McAlister

Fiona Alexandra McKee

Mairead McVey

Mary Bernadette O’Neill

Caroline Jennifer Quinn

Moira Young



Pass

Hilary Brigid Cassidy

Aine Bernadette Connolly

Lee-Mary McGovern

Elizabeth McWilliams

Janet Dorothea Murdock

Susan Norton

Sharon Spence



FOUNDATION DEGREE

IN SCIENCE IN

NURSING SCIENCES



With Commendation

Lorna Alcorn

Suzanne Morwood



Pass

Karen Kyle

Mary Elizabeth Lavery

Ann McDonald

Mairead McGarvey



FOUNDATION DEGREE

IN SCIENCE IN

SPORTS COACHING



With Commendation

Paul Cooke

Adrian Ferson

Clare Anna Elizabeth Houston

Steven Hutton

Louise Irvine

Raymond Laverty

Peter McKnight

Mervyn Montgomery

Thomas Stevenson



Pass

Jane Allen

Francis Quinn



CERTIFICATE OF

HIGHER EDUCATION

IN HEALTH

AND SOCIAL CARE

(LEARNING DISABILITY)



With Commendation

Eileen Josephine Hamill

Elaine Pollock

DIPLOMA IN HEALTH

SCIENCES (DISABILITY

STUDIES)

With Commendation

Noreen Maginnis

CERTIFICATE IN

INDEPENDENT AND

SUPPLEMENTARY

PRESCRIBING



Pass

Maria Betts

Anita Josephine Black

Claire Cartin

Patricia Mary Clawson

Margo Susan Connolly

Angela Margaret Conway

Caroline Finlay

Heather Hoyle

Kiera Maria Lavery

Margaret Mary Magowan

Linda Ann McCord

Leta Elizabeth McCormick

Fionnuala Mitchell

Edna Margaret O'Neill

Teresa Rea

Anthony Roma

Anne Spence



BELFAST/JORDANSTOWN

FACULTY OF COMPUTING AND ENGINEERING



DOCTOR OF PHILOSOPHY



Pass

Mukhtar Hassan Ahmed

Dheaya' Alrousan

Aji Baby

Fiona Browne

Graham Dale

Mark Patrick Donnelly

Shailesh Kumar

Leahanne McCracken

Martin Patrick McMullan

Simon Craig Wootton

MASTER OF SCIENCE

IN COMPUTING AND INFORMATION SYSTEMS

Pass

Jonathan Patrick Lynch



MASTER OF SCIENCE

IN E-LEARNING: INTERACTIVE TEACHING TECHNOLOGIES



With Distinction

Kathleen Donohoe

Gerard Patrick Duffy

William James Morton



Pass

Luis Miguel Garcia



MASTER OF SCIENCE

IN ENGINEERING



Pass

William David Lynn

MASTER OF SCIENCE

IN INDUSTRIAL PRACTICE

With Distinction

Nigel James Hanson

Pass

Gillian Elizabeth Maguire

Joseph Oxley



MASTER OF SCIENCE

IN INDUSTRIAL PRACTICE

(INTERNATIONAL

REAL ESTATE )



With Distinction

Michael Bondy Peiser



Pass

Jan Blazek

Miroslava Fazikova

Marianna Kukely

Petr Pavelek

Filip Polomsky

Eva Zeliznakova



MASTER OF SCIENCE

IN INFORMATICS



With Distinction

Philip Christopher O'Kane



Pass

Stephen Robert Paul



MASTER OF SCIENCE

IN WEB INFORMATION

SYSTEMS



With Distinction

Paul Emmanuel Devenney

Pass

Gerard McManus

Mark Scully

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COMPUTING AND

INFORMATION SYSTEMS

Pass

Philip Frances Giblin

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENGINEERING

Pass

Michael Damien Allen



MASTER OF ENGINEERING

IN ENGINEERING

(ELECTRICAL/ELECTRONIC)

AND DIPLOMA IN

INDUSTRIAL STUDIES



With Distinction

Hugh Samuel Robert Lyle



Pass

William Marcus Agnew Hanna



MASTER OF ENGINEERING

IN ENGINEERING

(MECHANICAL) AND

DIPLOMA IN

INDUSTRIAL STUDIES



With Distinction

Ronan Patrick Lavery

Fintan McDonnell



Pass

Colin James McLean



MASTER OF ENGINEERING

IN ENGINEERING



With Distinction

Susanne Alletsee

Stefan Bosch

Gottfried Brem

Daniel Güldenring

Patrick Heinrich

Frank Imre

Dominik Kerler

Andreas Kühne

Philipp Lutz

Matthias Meeh

Dominik Merli

Florian Miller

Michael Peukert

Sven Richter

Thomas Schmidt

Michael Schreittmiller

Dominik Steiner

Alexander Christian Warns

Thomas Willetal



BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN ELECTRONICS,

COMMUNICATIONS AND SOFTWARE AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Colin James Burgess

Sean Heaney



With Second Class Honours Upper Division

Patrick Joseph Faith

Patrick Grant

Damian Richard McCorkell

Mark Weir



With Second Class Honours Lower Division

Pearse Mc Daid

Kanwaljeet Singh Rehsi



BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN ENGINEERING

AND DIPLOMA IN

INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Gillian Peden



With Second Class Honours Lower Division

John David Robert Browne

Michael Mageean



BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN

ENGINEERING

MANAGEMENT AND

DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Robin Herbert Butler

Andrew Robert Dunbar



With Second Class Honours Upper Division

Ryan Joseph Devlin

Matthew McConnell

Colleen Breige McIlroy

Michael McMenamin

Shane Stevenson

Catriona Teggart



With Second Class Honours Lower Division

Kenneth Sayers



BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN MECHANICAL

ENGINEERING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Christopher Joseph Camblin

Sean Connolly

William David Hadden

Sean Keenan

William Stephen Alexander Kilpatrick

Timothy Alan Macartney

Hayley Welsh



With Second Class Honours Upper Division

Gareth Bailie

David John Drennan

Sean Joseph Finnegan

Alan James Laird

Conor Mallon

Derek James Montgomery

Aidan Michael O'Hagan

David Rogers

Brian Laird Simpson



With Second Class Honours Lower Division

Gareth Paul Baird

Brian Donaghy

Ryan Edward Fitzpatrick

James Gerard Graham

Andrew Joseph Kelly

Christopher Robb

James Frederick John Scott

Samuel Robert Stevenson

Stephen Tarpey



BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN SOFTWARE ENGINEERING AND DIPLOMA IN

INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Connor McCabe

Alexander McRoberts

Heather Swan



With Second Class Honours Upper Division

Miceal Gallagher

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN

ELECTRONICS AND

SOFTWARE



With Second Class Honours Lower Division

Richard Magee



BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN ENGINEERING



With Second Class Honours Upper Division

Ciaran Fahey

Patrick William McCullough

Anthony O Connor

Trevor Nile Ranking



BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN

ENGINEERING

MANAGEMENT



With Second Class Honours Lower Division

Diarmuid Grant



BACHELOR OF ENGINEERING

IN ENGINEERING MANAGEMENT AND DIPLOMA IN

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk