Belfast Telegraph

Saturday 27 December 2014

UU Graduations December 15 2009

Michelle Clarke, Marcus Shortall and Anna McEntee who all graduated from the University of Ulster at Coleraine after completing their Master's in Human Nutrition.
Michelle Clarke, Marcus Shortall and Anna McEntee who all graduated from the University of Ulster at Coleraine after completing their Master's in Human Nutrition.
Jenna Martin, Stephen McDonald and Claire Stevenson who graduated from the University of Ulster's BSc (Hons) Biomedical Science course, during the winter graduations at Coleraine.
Edel Keaveney who received her Phd in Nutrition during the winter graduation ceremony at the University of Ulster in Coleraine.
Saoirse Costello, Niall Deeney and mum Donna pictured after he graduated from the University of Ulster with a BA (Hons) History, degree.
Louise McBrien who received her BSc (Hons) in Optometry after graduation from the University of Ulster. Picture Martin McKeown. Inpresspics.com. 15.12.09
Tania McDonnell who was jumping for Joy after receiving her MA in Journalisim at the University of Ulster's Winter graduation at Coleraine.
Grace McMonagle and Barbara Fegan who both graduated from the University of Ulster at Coleraine after competing their MA in Journalisim.
Miriam Irwin and Fionnuala McCullagh who both graduated from the University of Ulster in Coleraine after completing their BSc (Hons) Computing Science degree.

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Jacqueline Martina Doran

Kathleen Ellis

Flora Todaro Luck



MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction

Paula Elaine Close

Deborah Ging

Nicola Catherine Hardy

Lisa Margaret Hutchinson

Susan Keery

Susan Kelly

Oonagh Mac Mahon

Pass

Shelley Alison Brady

Fionuala Ann O'Connell

Wendy Jayne Robinson



MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED PSYCHOLOGY

With Distinction

Gillian Agnew

Jeanette Mary Christine Dillon

Aimee Elizabeth McDevitt

Joanne McWhirter

Colin O'Doherty

Jessica Russell-Carroll

Pass

Kathryn Boyle

Eileen Mary Butler

Damien Connolly

Fiona Fearon

Naomi Fitzsimons

Edel Gallagher

Laura Anne Gillen

Liza Grennan

Karen Kieran

Tracy Marie McCrossan

Darragh McCullagh

Aileen Mairead McGuinness

Lasairíona McGuinness

Jayne Heather McNeill

Yvonne Morgan

Alison Theresa O'Connell

Janice Mary Rushe



MASTER OF SCIENCE

IN GEOGRAPHIC

INFORMATION

SYSTEMS

With Distinction

Sean Padraig Minogue

Pass

Laurence Rorie Donaghy

Daniel Flynn

Josian Desire Didier Lebrun

Damien Lowry

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN APPLIED PSYCHOLOGY

With Distinction

Michelle Catherine Sweeney

Pass

Christine McCarron

Ruth McKernan



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CAREERS GUIDANCE

With Distinction

Aaron Marshall

Maria Toal

Pass

Ray Gerald Beattie

Catherine Devine

Paul McBride

Fiona Colette McKernan

Alison Theresa McMenamin

Sylvia Mooney

Shay Murrin

Alison O'Loan

Donna Mairead Pitts

Kellie Louise Smith



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENVIRONMENTAL

MANAGEMENT

With Distinction

Samantha Jayne Bruntlett

Dawn Lynch

Pass

Majella McCarron

Georgios Stamatopoulos



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENVIRONMENTAL

TOXICOLOGY AND

POLLUTION MONITORING

With Distinction

Nadine Mary Barrett

Julie Ann Bendall



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN GEOGRAPHIC

INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Ian John Raymond

Paul Wilkinson

Pass

Julian Boyle

Paul Anthony Phillip Fearon

Andrew McGonagle



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

Pass

Geraldine Gael Gartside

Sarah Gray

Linsey Sheerin



BACHELOR OF SCIENCE WITH

HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE AND

DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Carla Anne Mulholland



BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS IN

ENVIRONMENTAL SCIENCE

With Second Class Honours Lower Division

Adam James Henry

Nathan McCall

Aaron Robert John Taylor

Lisa Watterson



BACHELOR OF SCIENCE

WITH HONOURS IN

ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division

Martin Patrick Hughes



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY

With Second Class Honours Lower Division

Brendan Kelly

With Third Class Honours

Suzin Rachel Cooper



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division

Natalie Susan Clifford



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (ADULT)

With First Class Honours

Susan Elizabeth Caskey

Pamela Roisin Daly

Edith Michelle Doherty

Rosaleen Theresa Doone

Leonie King

Catherine June Magee

Julie Elizabeth Magee

Martha Joan McCallion

Ellen Pauline McCloskey

Finbarr McCloskey

Carla O'Neill

Tonya Roseanne Reilly

Laura Robinson

Barry Antony Tierney

Mary Michelle White

With Second Class Honours Upper Division

Denise Cassley

Jacqueline Ann Conway

Laura Patricia Cudden

Frida De Bruyn

Anna Frances Fair

Nichola Elizabeth Forsythe

Anna Laura Gallagher

Brenda Louisa Gallagher

Michelle Majella Gordon

Louise Hanna

Judith Esther Harbinson

Breege Paula Hetherington

Victoria Anne Hourican

Laura Elaine Jamison

Laura Kyle

Emma Louise Lyness

Rebecca Margaret Lyon

Hayley Louise Martin

Faye Mawhinney

Aisling Maria McBride

Danielle Sara McCabe

Declan Joseph McClintock

Clare Marie McCloy

Conall McCourt

Sharon Anne McGaughey

Laura McNulty

Deirdre Marie Millar

Angela Denise Murray

Emma O'Neill

Frances O'Neill

Natasha Robinson

Orla Rocks

Catherine Simpson

Charlotte Jane Sinclair

Margaret Jean Stalford

Rachel Georgina Strain

Sinead Watters

With Second Class Honours Lower Division

Sarah-Jane Bolton

Marion Carson

Kelly Conway

Siobhan Conway

Hollie Margaret Cowan

Bridget Coyle

Laura Deery

Jenna Doherty

Claire Donaghey

Michelle Elizabeth Doole

Donna Majella Duffy

Justine Frances Duncan

Karen Finlay

Donna Majella Fisher

Claire-Michelle Garrett

Caroline Jamieson

Nuala Kerr

Michelle Lavery

Anne Michelle McKeeman

Claire Louise McMurray

Jennifer McNeill

Katrina Monagle

Laura Jayne Murphy

Lisa O'Donnell

Ann-Marie Ross

Amanda Patricia Sherwood

Darryl Stewart

Gemma Marie Stewart

Sharon Elizabeth Thompson

Ursula Mary Toner

Emma Rose Watson

Nicola Wedlock

Geraldine Wilson

With Third Class Honours

Leanne Bridget Boyle

Sara Elizabeth Boyle

Cathy Doherty

Jacqueline Doherty

Mary Esler

Jane Macdonald

Joanne Claire McCallion

Hayley Stevenson-Currie



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (MENTAL HEALTH)

With First Class Honours

Lee Baxter

With Second Class Honours Upper Division

Vernon Charles Marshal Appleby

Mary Brown

Hollie Coyle

Seamus Crossan

Ciara Marie Victoria Louise Elliott

Kathleen Henry

Germaine Holmes

Robert Llewellyn Hussey

Frankie Mc Laughlin

Mary Smith

With Second Class Honours Lower Division

Rebekah Elizabeth Margaret Cashel

Mary Phelomena McBrearty

Lucy Patricia McCarroll

Sinead McNeill

Andrea McNerlin

Joseph Richard Moore

Ruairi Peter O'Neill

John Samuel Rankin

Emma Thompson

Kelly-Marie Walker

With Third Class Honours

Clare Jane Loftus



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING

SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Catherine Kelly

Christine McBrearty

Nollaig Maire McBride



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Ashley Elizabeth Ann Caskey

Sinead Gallagher

With Second Class Honours Upper Division

Mayfern Lynne Caldwell

With Second Class Honours Lower Division

Steven Daniel Brown



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL

PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Wendy Beatrice Black

Frances Mary Campbell

Alice Deeds Quigley



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Audrey Clarke

With Second Class Honours Lower Division

Samantha Jane Colhoun



BACHELOR OF SCIENCE

IN NURSING (ADULT)

With Commendation

Rachel Kendall

Charlene McDaid

Pass

Nina Deeney

Christine Elizabeth Anne Hamill



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN ENVIRONMENTAL STUDIES

Pass

Roisin Teresa Brolly

Eamonn Denny

Maria Patrice Duffy

Patrick Conan McKeever

Jonathan Robert Morrow

Christopher Trolan

Colin James Tweed

FACULTY OF ARTS



DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Neil Edward Burns

Timothy Maxwell-Conway

John Joseph McGovern

Oliver Thomas Mort



MASTER OF RESEARCH

With Distinction

Majella Joanne Morrison

Pass

Stephanie Simone Cassidy

Pamela Margaret Emerson

Alice Gaisburgh-Watkyn

Martin Keating

Andrew Francis Maguire

Michelle McCarron

MASTER OF ARTS IN

DOCUMENTARY PRACTICE

With Distinction

Gesha Zhu

Pass

Stephen Fullerton

Teresa Godfrey

Sarah Soubirous McGlinchey

Paul McParland

Ayfer Mills

Fiona Marian Thompson

Xiayang Wu



MASTER OF ARTS

IN FILM AND TELEVISION MANAGEMENT

AND POLICY

With Distinction

Charles Kirk Gilmore

Wai-Lun Tsang

Pass

Malachy Campbell

Liza Chambers

Clare Patricia Fitzpatrick

Lorraine Fox

Sinead Olivia Gribben

Michael James Kelly

Louise Pamela Moore

Keith Gerald Joseph O'Grady



MASTER OF ARTS

IN IRISH LITERATURE IN

ENGLISH

With Distinction

Malcolm Thomas McCullough

Pass

Carl Christopher Campbell

James Patrick McClenaghan

Deborah Williams

MASTER OF ARTS

IN JOURNALISM

With Distinction

Liane Wimhurst

Pass

Patrick Card

Christopher Corr

Nairrit Das

Barbara Jill Fegan

Rory James Mallon

Tania McDonnell

Grace McMonagle

Sara Marian Neill

Claire O'Callaghan

Eimhear O'Neill

Joanne Savage

Leona Schreiber

MASTER OF ARTS

IN PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction

Samantha Martin

Pass

Mary Jo McAllister

Mairead Nixon

Sean Nugent

Nanda Kumara Sandagiri



MASTER OF DESIGN

IN DESIGN COMMUNICATION

With Distinction

Daveth Fox

Pass

Laura Anne Crossett

Terri Marie McGovern

Ruth Milne

Claire Elizabeth Taylor



MASTER OF MUSIC

IN MUSIC

With Distinction

Peter Joseph Anthony O'Kane

Pass

Ann Elizabeth Gibson

Carolyn Hall

Siobhan Catherine Mallon

Eoin McGonagle

William Wright Morton

Triona Sweeney

Robert James Urquhart



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN IRISH HISTORY AND

POLITICS

Pass

Suzanne Jennings



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN IRISH LITERATURE IN

ENGLISH

Pass

Gemma Fox

John Kearns



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN JOURNALISM

Pass

Victor Loughlin



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

Pass

Robert James Nicholson



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN MUSIC

Pass

Emmett Patrick Joseph Pio Doherty

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH WITH EUROPEAN STUDIES

AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With Third Class Honours

Elizabeth Anne Douglas

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN DRAMA

With Third Class Honours

Michelle Smith



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division

Natasha Theresa Girvan-Curley

With Second Class Honours Lower Division

Kiera Patricia Byrne

Tina Cherelle Calwell

James Alexander Tolcher

With Third Class Honours

Olwen Janice Kennedy

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH

AND HISTORY

With Second Class Honours Lower Division

Bryan Gaynor



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH

AND MEDIA STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Joel Neill

Kate Norris



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division

David Charles Mullin

Niamh Shaw



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH WITH HISTORY

With Third Class Honours

Lesley Ann Wilson



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FILM STUDIES AND JOURNALISM

With Second Class Honours Lower Division

Nial Glyn Foster



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH WITH HISTORY

With Second Class Honours Lower Division

Patrick King



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY

With Second Class Honours Lower Division

Stein Carlisle

Sean Boyd Cunningham

Orlaith Dawson

Niall Deeney

Allan Jonathan Keatley

Philip Christopher McAuley

With Third Class Honours

Brian Matthew James Brown

Richard Raymond Hunter



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY AND JOURNALISM

With Second Class Honours Lower Division

Andrew Leslie Long



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH AMERICAN STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Colum Gerard Friel



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division

Edward Patrick Doherty



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY

WITH ENGLISH

With Second Class Honours Lower Division

Christopher Francis Petticrew



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH MEDIA STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Dominic Joseph McAleer



BACHELOR OF ARTS

WITH HONOURS IN

INTERNATIONAL POLITICS

With Second Class Honours Upper Division

Sarah Keys

Ryan James Maguire



BACHELOR OF ARTS

WITH HONOURS IN

INTERNATIONAL POLITICS AND SOCIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Laura McGilloway



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN INTERNATIONAL POLITICS WITH SOCIAL POLICY

With Second Class Honours Lower Division

Hugh Anthony Roarty



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With Second Class Honours Lower Division

Patricia Ann McShane

Ciara O'Neill



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH

LANGUAGE AND LITERATURE

With Second Class Honours Lower Division

Carolann Cassidy

Leanne Nicole Lynch



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA

STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Reuben Thomas Gourley



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA

STUDIES AND PRODUCTION

With Third Class Honours

Gerard Burke



BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA

STUDIES WITH IRISH

LITERATURE IN ENGLISH

With Third Class Honours

Robert Mark McManus



BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN DESIGN AND COMMUNICATION

With First Class Honours

Laura Ann-Marie McDowell

With Second Class Honours Upper Division

Sean Augustine Fean



BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS IN MUSIC

With Second Class Honours Upper Division

Niamh Mary Margaret McConville



DIPLOMA IN IRISH

LANGUAGE

Pass

Rionach Uí Dhaimhin



FACULTY OF COMPUTING AND ENGINEERING

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Glenn Gerard Campbell

Benjamin Ultan Cowley

Cathryn Jennifer Peoples



MASTER OF SCIENCE IN COMPUTING AND CREATIVE TECHNOLOGIES

Pass

John McCready

Tanmoy Sarkar

Qiyi Wu



MASTER OF SCIENCE IN COMPUTING AND INTELLIGENT SYSTEMS

Pass

Srikanth Reddy Bhimavarapu

Satya Manesh Veerapaneni



MASTER OF SCIENCE

IN COMPUTING FOR FINANCIAL SERVICES

Pass

Ian Shovlin

Jack Noble Tyrrell



MASTER OF SCIENCE

IN TELECOMMUNICATIONS AND INTERNET SYSTEMS

With Distinction

Brian Kieran

Charles Makakala



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COMPUTING AND

INFORMATION SYSTEMS MANAGEMENT

Pass

Kevin Mark Concannon



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN TELECOMMUNICATIONS AND INTERNET SYSTEMS

Pass

Thomas Brolly

Alistair Shaw



BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN

ELECTRONICS AND

COMPUTER SYSTEMS

With Second Class Honours Upper Division

Karl McCreadie

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER

SCIENCE AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Miriam Ann Irwin

Fionnuala Anne McCullagh



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING

AND DIPLOMA IN

INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Ciaran Sean Brady

Fergal Brendan Connolly

Andrew Ferguson

Joanne Laverty

Ian Leslie Willis



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING AND E-BUSINESS AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Niall Harrigan

With Second Class Honours Lower Division

Paul Curran



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MULTIMEDIA COMPUTER GAMES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Ann Marie Colton



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MULTIMEDIA COMPUTING AND DESIGN

AND DIPLOMA IN

INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

David Gregg

Caoimhe Morrison

With Third Class Honours

Eamonn Rafferty



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MULTIMEDIA COMPUTING AND DESIGN

With Second Class Honours Lower Division

John Collins

Paul Friel

Damien Loughery



ASSOCIATE BACHELOR'S

DEGREE IN COMPUTER

SCIENCE AND DIPLOMA IN

INDUSTRIAL STUDIES

Pass

Shane Thomas Cassidy

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES



DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Edwina Dobbin

Lesley Louise Hamill

Edel Keaveney

Alan Mark O'Doherty

Peipei Zhong



MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Marie Appleton

Caroline Cleopatra Chisenga

Karlyn Anne Elizabeth Coghill

Paula Muireann Conran

Maria Catherine Devereaux

Laura Doan

Carmel Erett

Rowan Lucy Grant

Christopher Graham Hughes

Megan Victoria Jackson

Michele Jobber

William John Jones

Stephen Kavanagh

Caitriona Kelly

Rachel Kelly

Julie Kilner

Christina Orla Maher

Shirley-Anne McKenzie

Des McNulty

Amanda Jayne Moffett

Caitríona Ní Dhonaill

David Ross Nutbean

Bosede Olayinka Owolabi

Jessica Lee Tither

Clare Williams

Elisabeth Ann Yates

Pass

Jody Abbott

Rabar Mohsin Abdulrahman

Charlotte Arnett

Isabel Barreto Baptista

Joanne Michelle Berridge

Kelley Ann Brandon

Carmel Ann Mary Brennan

Eleanor Carey

Ting-Ju Chen

Andrea Crowley

Christopher Richard Daw

Michael Debono

Lucy Devlin

Helena Duggan

Anjenney Dwarika

Adrienne Catherine Ellis

Sandra Jane Ferguson

Eimear Fitzpatrick

Louise Flannelly

Sarah Mairead Flynn

Delia Teresa Gallagher

Ashley Stewart Gilchrist

Conor Bernard Grieve

Mark John Hession

Agnieszka Miroslawa Komoterska

Sasha Joanna Krol

Hoi Cheong Lam

Peter Ludwig

Andrew Marshall

Mark Jonathan McCauley

Deirdre Elizabeth McCrae

Jean Murphy

Wayne O'Brien

Jonathan Geoffrey William

O’Connell

Catherine O'Connor

Joan O'Hara

Augustine Enyinna Okebugwu

David O'Keeffe

John Stephen O'Keeffe

Edel O’Meara

Ramesh Karsanbhai Patel

Francesca Judy Patton

Clare Louise Storton

Chigozie Sophie Udumaga

Srividya Vasu

Yolanda Baquilod Webb

Sharon Weekes

Wing Yan Yip



MASTER OF SCIENCE

IN BIOTECHNOLOGY

With Distinction

Soni Ashok Audhish

Swati Midha

Vadivel Parthsarathy

Poonam Tiwari

Ashwin Vinudev

Pass

Ciara Theresa Arthur

Balaji Balaraman

Devika Bhagwat

Govindraj Chavan

Anup Chowdhury

Kriti Gulati

Archana Juyal

Jasmine Sharon Luke

Pearl Passanha

Nilesh Patil

Vinith Pillai

Lav Sharma

Tanvi Trehan

Madhura Rajendra Vaivade

Rakesh Varghese

Monali Vijaykumar Madne

MASTER OF SCIENCE IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Distinction

Mohammad Ghasson Ayoubi

Paul Joseph Carey

Pass

Tahima Islam

Colm McAlinden

MASTER OF SCIENCE

IN DIETETICS

Pass

Mary Judette O’Hagan

MASTER OF SCIENCE

IN FOOD BIOTECHNOLOGY

Pass

Andreas Karapatakis

MASTER OF SCIENCE IN FOOD REGULATORY

AFFAIRS

With Distinction

Charles Kealey

Suzane Moreira Leser

Patrick O'Rourke

David Parkinson

Luis Vivas-Alegre

Pass

Anne-Marie Chambers

Alison Collins

Cristian Mircea Popa



MASTER OF SCIENCE

IN FORENSIC AND

LEGAL MEDICINE

Pass

Peter Arthur Rowan



MASTER OF SCIENCE

IN HUMAN NUTRITION

Pass

Neil Barrett

Michelle Mary Clarke

Mairead Josephine Davidson

Cathy-Anne Lennon

Anna Louise McEntee

Correta Odera

Marcus Shortall

Yifeng Wang

Samuel Luke White



MASTER OF SCIENCE IN PHARMACEUTICAL

SCIENCES

With Distinction

Paul Gerard Dillon

Ravikirana Shanbhogue

Pass

Sravan Reddy Abbidi

Shravan Kumar Blacksmith

Ashok Kumar Manda

Srikesh Marri

Srikanth Medisetty



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Hwee Lee Khor

Mandy Logan

Gillian Mair

Luke Nottage

Peter William Roots

Sarah Shiels

Mark George Wilde

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOTECHNOLOGY

Pass

Cliff Gilligan

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CAREERS GUIDANCE

Pass

Alison Theresa McMenamin

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CATARACT AND

REFRACTIVE SURGERY

With Distinction

Daniel James Burke

Roshni Chouhan

Emma Patricia Gilligan

Ammar Fouad Issa

Emily Anne O’Dwyer

Pass

Jawaid Masood

Marie Antoinette O’Keeffe

Elena Papaelissaiou

Joel Salzmann

Balbir Sewak

Nigel Harold Edward Smith



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FORENSIC AND LEGAL MEDICINE

With Distinction

Nicholas Swift

Pass Stephen Smith



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PHARMACEUTICAL

SCIENCES

With Distinction

Alan Trevor Campbell

POSTGRADUATE

CERTIFICATE IN

BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Mairead Aine Hanratty

Christine Logan

Felix Edward Owen McHenry

Laura Majella McShane

Lynne Taylor

Irene Vahey Moran

Simon Walmsley

POSTGRADUATE

CERTIFICATE IN FORENSIC AND LEGAL MEDICINE

Pass

Amitkumar Bajwala

Catriona Brodie

Maria Charmantas

Jeremy Luke

Gajendra Reddy

Khalid Saleem

Amina Kajatto Shaaban



GRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Commendation

Sarah Emma Jean Attwell

Mark David McDonald

Laura Anne Morris

Sylvia Alexandra Noorbhai

Michelle O Donnell

Anne Bernadette Turley

Pass

Priyadharshini Balaraman

Beverley Louise Hector

Ching Hong Tse

Mark Niall Wade

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Matthew McCabe



With Second Class Honours Lower Division

William Hamilton



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND |NUTRITION AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Adel Seline Doyle

Susan McCarthy

Jill Patterson

Katie Michelle Treanor



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN |NUTRITION AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Lower Division

Clare Griffin



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Jane Cathleen Rooney

Darren Hamilton Weatherburn

With Second Class Honours Lower Division

Stephen Wesley McDonald

Jonathan Reid



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Janine Kincaid



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Claire Louise Stevenson

With Second Class Honours Lower Division

Jenna Anne Martin

Conor McPhillips

BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |BIOTECHNOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Tsz Chun Chau

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN DIETETICS

With Second Class Honours Upper Division

Orlaith Catherine Evelyn Gillanders



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours Lower Division

Yat On Chan

Sze Ki Joyce Chow

Wai Yan Leung



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OPTOMETRY

With Second Class Honours Lower Division

Emma Marie Denby

Christina Holly Greenaway

Marie-Louise McBrien



FACULTY OF SOCIAL |SCIENCES



DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Kenneth Brendan Houston

Mary Caroline Murphy



MASTER OF ARTS IN |TEACHING OF ENGLISH |TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Gillian Black

Brendan John Charles Connolly

Dermot McCaughan

Michelle McMeekin

Qian Peng

Erin Schreck



MASTER OF LAWS

IN HUMAN RIGHTS LAW

With Distinction

Patrick Anthony Clay

Patrick Fahy

Pass

Diarmuid Thomas Bonner



MASTER OF SCIENCE

IN EDUCATION

Pass

Sue Donaghy

Mary Lafferty



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN SPECIALIST COGNITIVE THERAPY

Pass

Paul David Lyons

Jacqueline Maguire

Barry McGale

Bridget Margaret McPherson

Helen Morgan

Denise O'Neill

Paulette Wallace



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN TEACHING OF ENGLISH |TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Lynn McGowan



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN FURTHER AND HIGHER |EDUCATION

With Distinction

Ashlene Kinnear

Lorraine O'Reilly

Pass

Kathy Crowe

Stacey Gardiner

Dawn Graham

Brenda Kelly

Susan King

Lorraine Larney

Clare Maguire

Donna McCarron

Philomena McCluskey

Catherine McCollum

Michael Eugene McGrath

Rosemarie McGuigan

Irene Whelan



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN HIGHER EDUCATION |PRACTICE

Pass

Martina Sandilands



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN HOME ECONOMICS TEACHING

Pass

James Matthew Harkin



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN HUMAN RIGHTS LAW

Pass

Viola Atieno Ocharo



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PASTORAL CARE

Pass

Janice Vennard



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN TEACHING OF ENGLISH |TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Jian Meng



BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW WITH HUMAN RESOURCE |MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division

Shauna Louise McCullagh



BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW WITH INTERNATIONAL POLITICS

With Second Class Honours Upper Division

Roisin Nelson



BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW WITH MARKETING

With Second Class Honours Lower Division

Leah Daye



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL POLICY WITH SOCIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Susan Mary O'Doherty



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL WORK

With Second Class Honours Upper Division

Elaine Casey

Nicola Cooke

Samantha Jane Davis

Catherine Kelly

John Anthony McKeating

Rionach Aine McNicholl

Karen Watson

Jonathan Ian Wilson

With Second Class Honours Lower Division

Christine Elizabeth Donaghy

Edel Ann Kerr

Kerry Anne Maria

Mellissa McAlarney

Edel McCarroll

Glen Miller

Claire Shannon

Sara Sharkey

DIPLOMA IN FOUNDATION ENGLISH FOR ACADEMIC PURPOSES

With Commendation

Khalaf Alsharif

Sami Althwab

Pass

Hamad Al Barbar

Wen Zhang

CERTIFICATE IN COMMUNITY YOUTH STUDIES

With Commendation

Mark McElhinney

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz