Belfast Telegraph

Friday 24 October 2014

UU Graduations list: June 30, 2009

Lee-Ane Moule from Limavady who graduated from Coleraine with a BSc (Hons) Business Studies in retail pictured with Karl Rushe and mum Kay Moule
Leona Christie from Ballymena and Garath Doyle from Limavady who graduated with BSc (Hons) International Travel.
Seana Heraghty from Londonderry and Laura Dobbyn from Belfast who graduated from the University of Ulster .

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY



Pass

Justine Sarah Jane Catherine Gannon

Ying-Suet Li

Emma Louise Madden

Grainne Maire McNeece

Kelly Norwood

Elizabeth Ann O'Donoghue

Tony Redmond

Clare Bridgeen Ryan

Natalie Frances Scott

Elizabeth Mary Walker

Claire Ruth Whittle



MASTER OF PHILOSOPHY

Pass

Anne Marie Geraldine Tunney



MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE



With Distinction

Richard Adams

Frances Mary Biggins

Malini De Almeida

Maria Godley

Anne-Marie Horton

Margaret Anne Hurst

Andrew Ronald Keag

Fiona Mary Mann

Shakeel Mohammed

Moira O'Connor

Rebecca Caroline Roberts



Pass

Gamel Adam Appiedu

Paula Jane Barkby

Jonathan Michael Burgess

Ophias Dube

Judith Elizabeth Elvin

Keith Neil Gibson

Helen Fay Gittins

Lisa Greenhalgh

Imran Haque

Emma Jayne Hart

Sarah Jane Hayes

David Edward Whitaker Innes

Sugirtha Jeyakumar

Elizabeth Johnson

Miriam Consiglio Kearns

Karen Elizabeth Kyle

Wendy Kartina Lister

Peter Long

Grainne Marie McMenamin

Catriona Neilan

Audrey Nicholson

Síle Ní Thuathail

James O'Mahony

Leonne O'Regan

Fiona O'Rourke

Husham Suliman Osman

Mandy Paterson

Janine Prentice

Pauline Martina Quinn

Ebrahim Ismail Rawat

Neil Restell

James Peter Spicer

Samuel Paul Thompson

Melanie Whitesmith

Carolyn Woods

Kelly-Ann Wright



MASTER OF SCIENCE

IN DIETETICS

With Distinction

Laura Keenaghan

Lorna King

Gillian Elizabeth Moore



Pass

Mary-Teresa Casserley



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Clare Burkett

Lorraine Cavanagh

Dawn Lisa Gibbon



Pass

Lucy Jayne Bevan

Oonagh Clarke

Laurence Isioma Ejiofor

Lisa Marie Gordon

Jason Antony Valentine Kimm

Ailish Patricia Lynch

Bronagh Rogers

Patrick Sinclair Smith



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN EUROPEAN FOOD |REGULATORY AFFAIRS



Pass

Mervyn John Dunlop



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FORENSIC AND LEGAL |MEDICINE



Pass

Muhammad Zubair Ali

Evashni Chetty

Moin Ghori

Nikolaos Gkampranis



POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE



Pass

Mairead Aine Hanratty

Patrick Lowry

Angela Maria O'Reilly



POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FORENSIC AND LEGAL |MEDICINE



Pass

Ciaran Wasson



POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FORENSIC STUDIES



Pass

Orlaith McAliskey

Christina McCorin

Jonathan McMurray

Nneka Uzochukwu



POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN VETERINARY PUBLIC HEALTH



With Distinction

Patrick Anthony Mary Holmes

Mark Vincent McCarthy

Thomas Michael Moran

Declan Murray

Timothy Teahan

Pass

Andrew Anthony Conway

Carmel Michele Doherty

William John Gerard Griffin

Paudie Hyland

Vincent William Jordan

Damien Kelly

John Thomas Gerard Matthews

Francis Joseph McRory

Catherine O'Brien Geraghty

Patrick O’Brien

Donal O Mahony

Fergal Anthony Sheridan

Javier Maria Tellechea Vértiz



GRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE



With Commendation

Cathrin Sian Alexander

Philip William Black

Gordon David Corry

Joanne Catherine Davies

Lorraine Gallagher

Lindsay Gibson

Jonathan Eino Halsall

Karen Louise Kydd

Caroline McElduff

Linsay Ines Nicoll

Lindsey Grace Phillips

Emma Louise Power

Margaret Oonagh Quinn

Marie Claire Raher

Emma Elizabeth Rollinson

Samantha Jane Smith

Samantha Stroud

Gary Farquhar Stuart

Catherine Louise Teague

Deborah Anne Tracey

Karen Victoria Whelan

Melanie Daphne Sandra Wright



Pass

Zarau Noma

Thomas Allan Parker

Rachel Claire Parsons

Carla Eileen Ruane

Farah Shahzadi



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Siobhan Mairead McMenamin

Karla Mary O'Neill

Katheryn Ann Jean Woosey



With Second Class Honours Upper Division

John William McBride

Imelda McCarron



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Paul Martin Black



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |FOOD AND NUTRITION AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL |STUDIES

With First Class Honours

Heather Milhench



With Second Class Honours Upper Division

Ruth Anna Badger

Audrey Lucinda Ballantine

Victoria Paula-Marie Cairnduff

Emma Joy Douglas

Clare Oonagh Hegarty

Leanne Margaret McKeag

Mary Josephine McKenna

Joanne Pollock

Andrea Noelle Porter



With Second Class Honours Lower Division

Christina Duffy

Anne-Marie Harkin

Heather Johnston

Michael Joseph McMullan

Cheryl Sarah Moore

Kathryn Jayne Pollock



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN |NUTRITION AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Diane Frances Boyd

Sandra O'Donnell

Dwaine Vance



With Second Class Honours Upper Division

Trudy Margaret Barnes

Lisa Marie Black

Michelle Anne Crawford

Roisin Deery

Sarah Louise Foran

Susan Marion Gallagher

Karen Ashleigh Graham

Lisa Danielle Graham

Sean Martin Kerr

Kathryn Hannah Logan

Christina McCallion

Celline McCormack

Úna Caitriona McMenamin

Catherine Mullan

Roisin O'Neill

Clionadh O'Reilly

Gail Rankin



With Second Class Honours Lower Division

John Connolly

Rossa Gallagher

Paul Gerard Lock

Yvonne Clare McLaughlin

Siobhán Bríd Mooney

Niamh O Brien

Zach Tweed

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MOLECULAR|BIOSCIENCE AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Peter Sinclair McKee



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |PHARMACOLOGY AND |DIPLOMA IN INDUSTRIAL |STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Aisling Martina Lynch

Mary Dolores McCormack

Janice Elizabeth Tinney



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Paul John Kennedy

Susannah Robinson



With Second Class Honours Upper Division

Christopher Gerard Carr

Arlene Anne McHugh

Angela Margaret McKeegan

John Monaghan

Gemma Rankin



With Second Class Honours Lower Division

Ciara Rodgers

Emma Suzanne Tracey



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Michael Patrick Begley

Janine Craig



With Second Class Honours Upper Division

Joanne Catherine Barry

Emma Frances Grainne McCarron



With Second Class Honours Lower Division

Charlene Brown



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE



With First Class Honours

Amy Bradley

Niall Byrne

Charles Eakin

Paul Arthur Davis Edwards

Eanan John Harkin

Rachel Emma Louise Henderson

David McMillan

Christine Sterrett



With Second Class Honours Upper Division

Gerald Robert Blair

Sarah Nicole Camac

Nicole Crone

Albert Jonathan Ryan Hutchinson

Christine Margaret Anne Martin

Emma McDermott

Kim Alexandra Nicholl

Danielle Maria Treanor



With Second Class Honours Lower Division

Martin Daniel McFadden

Mark White



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN APPLIED |BIOSCIENCES



With First Class Honours

Mai Mitchell



With Second Class Honours Upper Division

Paula Magowan

Ngan Fung Chi

Ivan Thomas Whelan

Wong Wing Jok Mona



With Second Class Honours Lower Division

Wing Sze Chan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY



With First Class Honours

Michelle Rudden



With Second Class Honours Upper Division

Toni Georgina Alexandra |Armstrong

Danielle Marie Brennan

Lara Byrne

Heather McCook

Joanne Wendy McKnight

Rebecca Jean Morgan

Linda Watterson



With Second Class Honours Lower Division

Mark McAleer

Cora McCarron

Antoinette O'Neill



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES



With Second Class Honours Upper Division

Gareth Andrew Bushe

Sunny Chun Sing Kwong



With Second Class Honours Lower Division

Richard Arnold Ziola



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOTECHNOLOGY



With First Class Honours

Kwok Lun Fung

Lok Kwan Matthew Lui

Wai Ho Shuen



With Second Class |Honours Upper Division

Hoi Yan Chu

Ka Chun Chung



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN DIETETICS

With First Class Honours

Niamh Finola Bourke

Maria Elizabeth Jones

Esther Mary Shannon



With Second Class Honours Upper Division

Aoife Carey

Karen Martina Connell

Ailish Gannon

Sharon Elizabeth Josephine Hamilton

Sarah Catherine Henderson

Fiona Anne Hillen

Sarah Ashleigh Johnston

Mary Jordan

Orlagh Lynch

Edel McGinley

Emma O'Gorman

Ruth Anne Simpson

Judith Emma Thompson



With Second Class Honours Lower Division

Aine Martha Anne Devine



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Yui Sze Lam

Lee Yuen Wing

Ka Po Ng

Chui Ting Poon

Ka Wing Wong



With Second Class Honours Lower Division

Lok Yan Lorraine Hui

Pui Ying Kong

Yuen Man Lau

Hau Yi Lo

Sin Chi Pang



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Jennifer Anne Bronte

Ho Yee Chau

Min Yan Cheng

Claire Cleland

Ina-Merle Hinz

Lisa Reilly



With Second Class Honours Lower Division

Chan Pik Lin



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN MOLECULAR BIOSCIENCE

With Second Class Honours Lower Division

Ronan Gerard Strain



BACHELOR OF SCIENCE WITH |HONOURS IN NURSING (ADULT)

With Second Class Honours Lower Division

Lorraine Margaret Coote

Susan Clare Edwards

Gillian Larmour

Natasha Bernadette McGlinchey

Graham David McMullan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OPTOMETRY



With First Class Honours

Peter Morrow

Pádraig Joseph Mulholland



With Second Class Honours Upper Division

Tracey Durnin

Margaret Fennell

Sara Johnston

Adelle Margaret Kirkpatrick

Maria Josephine McAllister

Rebecca Neill

Lorraine Anne Trainor

Elaine Walsh

Hannah Ruth Kathryn McFarlane Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Caroline Cheung

Michael Robert Clifford

Anne Louise Connolly

Siobhan Marie Dolan

Gavin Donnelly

Zaheer Azam Ghanchi

Jennifer Graham

Aaron William Jack Gribbon

Michael McGrath

Lauren Millar

Rachel Williams



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACOLOGY



With First Class Honours

Rachel Charlotte Rebecca Moffett



With Second Class Honours Upper Division

Natasha Ann Antonia Deehan

James Nicholas Quigley



With Second Class Honours Lower Division

Jennifer Maxwell



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY



With First Class Honours

Claire Victoria Cromie

Georgia Bailey Dalto

Lorraine Elizabeth Fleming

Sylvia Elizabeth Hunter

Debbie Leanne Scroggie



With Second Class Honours Upper Division

Gillian Baxter

Natasha Blundell

Suzanne Boyd

Emma Maire Boylan

Jodie Brown

Christine Byrne

Ryan Calvert

Liam Kevin Close

Frances Elizabeth Conway

Rachel Emma Crothers

Bridget Ann Gibson

Carol Ethel Greenlaw

Stephanie Jane Irwin

Aoife Johnston

Cheryl McIntyre

Jacqueline Anne McKay

Clare Anne McLernon

Claire Frances McNally

Victoria May Mitchell

Angela Montgomery

Kerry Rankin

Charlotte Elizabeth Turner

Lori Wallace



With Second Class Honours Lower Division

John William Bateman

Gerard Crozier

Kerri Louise Colleen Dunlop

Ashleigh Louise Edwards

Andrew William Bruno Figini

David Flynn

Laura Maria Gallagher

Dani Houston

Sarah Elizabeth Hughes

Ciara Marian Keenan

Nicola Keenan

Renata McAree

Leanne O'Gorman

Ashley Victoria Thompson

Stephanie Wilson

Bronagh Louise Young



With Third Class Honours

Deirbhle O'Brien



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY



With First Class Honours

Ciara Helen Guiney

Ruth Anne Logan



With Second Class Honours Upper Division

Claire Barfoot

Kelly-Anne Bartlett

Carla Davis

Robyn Ann Gallagher

Laura Gibson

Joan Grant

Joanna Elizabeth Gray

Christine Doris Hill

Blaine Kilgallon

Shirley Elizabeth Kincaid

Rachel Emily Logan

Lindsay Anne MacDonald

Danielle Marie McIlroy

Terri O'Rawe

Jennifer Emily Robinson

Sarah Spence



With Second Class Honours Lower Division

Sarah Martha Burke

Lyndsey Campbell

Marie Finnegan

Claire Foy

Julia Hulme

Joanna Georgina Keery

Robert McConnell

Michaela McGaughey

Ruth Moreland

Sarah Margaret O'Neill

Judith Taylor



BACHELOR OF SCIENCE

IN NURSING (ADULT)



With Commendation

Nicola Gray

Emma Louise Riddles

Joanne Stockman



Pass

Gemma Boyd

Daniel Owen Donnelly

Laura Anne Flanagan

Andrew Hamill

Kerry Patricia Henry

Kathleen Ann Marie Mooney

Kerry Mary O'Hanlon



CERTIFICATE IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT



With Commendation

Sarah Louise Badham

Timothy Creelman

Julie-Anne Little

Aoife Mary Martin

Dawn McBride

Clare Reid

Fiona Sills



Pass

Anna Marie Connolly

Carole Margaret Kerr

FACULTY OF COMPUTING AND ENGINEERING



DOCTOR OF PHILOSOPHY



Pass

Eoin James Malins

Shuai Zhang



MASTER OF SCIENCE

IN TELECOMMUNICATIONS AND INTERNET SYSTEMS



Pass

Kweku Nyanfeku Tandoh

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN TELECOMMUNICATIONS AND INTERNET SYSTEMS



Pass

Ye Tian



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING AND DIPLOMA IN AREA STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Nadine O'Hagan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Robert McIlreavy

Stuart Mark McKinley

Gareth Patterson

Timothy John Patterson



With Second Class Honours Upper Division

Craig Alexander Carson

Mark Andrew McCormick

Trevor Thomas Shaw



With Second Class Honours Lower Division

David Andrew James Coleman

Paul Francis Corr

Alistair Peter Ferguson Hagist

Christopher Harold William Kelly



With Third Class Honours

Steven John Cathcart

Laura Eileen Donnelly



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING ARTIFICIAL INTELLIGENCE AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Gareth Andrew Kyle



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH EDUCATION AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Joy Elizabeth Magowan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH GEOGRAPHY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Lauren Foster



With Second Class Honours Upper Division

William John Keith Greer



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH JOURNALISM AND PUBLISHING STUDIES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Neil Patrick Coleman



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH MEDIA STUDIES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Laura Mary January



With Second Class Honours Upper Division

Christopher Martin Lindsay



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Ciara O'Neill



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING



With Second Class Honours Upper Division

Bruno Remy Etienne

Gregory Alexander Moffett



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH EDUCATION



With Second Class Honours Upper Division

Eimhear Mary McGarry



With Second Class Honours Lower Division

Fiona Karen Coyle

Roisin-Aine Gallagher



With Third Class Honours

Alison Lena Campbell



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)



Pass

Andrew McGonigle

FACULTY OF LIFE |AND HEALTH SCIENCES



DOCTOR OF PHILOSOPHY



Pass

Karen Marie Delanty

Aine Marie Gormley

Dellwyn Albert Kane

Marianne Claire O'Connor

Michelle Marie Watson



MASTER OF SCIENCE IN COASTAL ZONE MANAGEMENT



With Distinction

Damian Cormac Allen

Helen Louise Cooper

Susan Portelli

Zeljka Skaricic



Pass

Bobbi Marilyn Smith

Thomas Andrew Speer



MASTER OF SCIENCE IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT



With Distinction

Karl Dalton

Clare Patricia Dore

Cormac Loughran

Robbie Miller



Pass

Jayne Iris Armstrong

Sarah Dallat

Sinead McAleer

Elizabeth Claire McCullough

Paula Elizabeth O'Gorman

Janet Sara Harcourt Slattery

Keith Geddis Turkington



MASTER OF SCIENCE IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING



With Distinction

Rebecca Jane Andrews

Richard Howard Dean

Laura Jane Pacholski

Mark Stevenson Elliot



Pass

David Stuart Aron

Edward Borsey

Clare Victoria Stirling



MASTER OF SCIENCE IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS



With Distinction

Richard Albert Fryer

Deirdre O'Driscoll



Pass

Andrea Ann Brown

Findan Joseph Cox

Paul Charles Gregory Farrell

Adam Moore



MASTER OF SCIENCE IN |MARITIME ARCHAEOLOGY



Pass

Robert Peacock



POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT



Pass

Samantha Jayne Bruntlett

William Burke

Paul Patrick Gildernew

Clare O'Morchoe

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING



With Distinction

Sarah Jane Berry

Irene Doyle

Anne Gaynor



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS



With Distinction

Colin Hamilton Campbell

Peter Anthony McCluskey



Pass

James Alexander Hunter Ball

Eugene Boyle

Gemma Boyle

Kevin Darren Colwell

Stuart William Hamilton

Kevin Kelly

Teresa McEvoy

John Andrew Robert Ringland

David Thompson Scott

Gerard Scott

Martin Niall Starrett

Hugh Martin Tohill

Sinead Frances Usher

Aidan Christopher Williams



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN MARITIME ARCHAEOLOGY



Pass

Donal James Boland



POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS



With Distinction

Robert Simon Golding



Pass

Cian Megannety



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE AND DIPLOMA IN AREA STUDIES



With First Class Honours

Laura Rachel McCartney



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Hannah Louise Cromie

Lesley Anne Gregg

Andrew Brian Westropp McFaul



With Second Class Honours Upper Division

Cillian Damien McConville

Sean McGrogan

Michael O'Sullivan

Peter Johnston William Reid

Robert Alan David Walker



With Second Class Honours Lower Division

Aaron Joseph Hagan



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Kathryn McNair



With Second Class Honours Upper Division

Lucinda Pamela Alice White



With Second Class Honours Lower Division

Joanne Martha Margaret Colvin



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE



With First Class Honours

Easkey Britton

Anna Carnson

Thomas Smyth



With Second Class Honours Upper Division

Peter Robin McCrea Brown

Michael Corcoran

Pamela Devlin

Alastair John Fenn

Gary Gilmore

Rachel Hamill

Tiernan Holgate

Colin Magee

Douglas John McLaren

Momme Reibisch



With Second Class Honours Lower Division

Martina Beggan

Kwun Yau Aaron Chan

Tom Corcoran

Douglas Dickson

Colin James Eskins

Iain Richard Hutchinson

Joseph Patrick Kelly

Emmet James Martin McLaughlin

Emma Susannah Presho

Anne Mary Timoney



With Third Class Honours

Martin Gerard Mullan



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH BUSINESS



With Second Class Honours Upper Division

Ronan Turlough McShane



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |ENVIRONMENTAL |SCIENCE WITH |EDUCATION



With Second Class Honours Upper Division

Jonathan Samuel Henderson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY



With First Class Honours

Sharon Ann Diamond

Sarah Marie McEleney

Gillian Elizabeth Roxborough

Alison May Walker



With Second Class Honours Upper Division

Paula Cooley

Patricia Deeney

Patricia Doran

Thomas James Glass

Daniel Anthony Glover

Leah Houston

Clare Grace James

Jamie Kernohan

Robert William Alan Kerr

Gillian Lowry

Alison McCabe

Helyn Jane Rankin

Mark Anthony Wardman

Scott Wright



With Second Class Honours Lower Division

Jonathan Brown

Dermot Doherty

Shaun Gribbin

Philip Stephen Leckey

Pamela Mary Grace Livingstone

Amanda McDaid

Peter McLean

Lauren Daisy Shilliday

Lauren Elizabeth Sleator

Kimberly Wray



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY AND JOURNALISM



With Second Class Honours Upper Division

Neil Robert Watson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH BUSINESS



With Third Class Honours

Michelle McGee



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION



With First Class Honours

Christopher James Parker



With Second Class Honours Upper Division

Jonathan Bell

Zara Margaret Brown

Lucy Jane Kearney

Nicola Michelle Kelly

Aoibheann Maire McGoohan

Elizabeth Sarah Agnes Waddell

Emma Witherhead



With Second Class Honours Lower Division

Deirdre Doherty



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH FILM STUDIES



With Second Class Honours Lower Division

Richard Benjamin Thompson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH JOURNALISM



With Second Class Honours Lower Division

Kendal Naomi Bleakley



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH MEDIA STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Oisin Doherty



With Second Class Honours Lower Division

Charlene Bell

Thomas Brian Gerald Speers



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN GEOGRAPHY WITH PSYCHOLOGY



With Second Class Honours Upper Division

Leanne Lynch



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE



With Second Class Honours Upper Division

Michael Joseph McMaster

Shane Garry O'Neill



With Second Class Honours Lower Division

Pierce McGonigle



With Third Class Honours

Tony Murray



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE

IN ENVIRONMENTAL STUDIES



Pass

Craig Trevor Dyer

Linda Roohan

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES



DOCTOR OF PHILOSOPHY



Pass

Marie Therese Doherty



MASTER OF ARTS IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES



With Distinction

Shelley Margaret Wright



MASTER OF SCIENCE

IN EDUCATION



Pass

Brian Steven Johnston



MASTER OF SCIENCE IN HIGHER EDUCATIONAL PRACTICE



Pass

Rachel Sherrard



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION



Pass

William King



POSTGRADUATE DIPLOMA

IN EDUCATION



Pass

Jean Louise Agnew



POSTGRADUATE DIPLOMA IN EDUCATION AND CONTEMPORARY SOCIETY



Pass

Paul Murphy



POSTGRADUATE DIPLOMA IN HIGHER EDUCATIONAL PRACTICE

Pass

Florence Blake

Manuel Rafael Catena Fontalba

Rosemary Dewhirst

Joseph English

Brianain Erraught

Sinead Gallagher

Colette Kelly

Michael James Margey

Majella McBride

Alan McCabe

Deidre Mary McClay

Helen McMahon

Helena Mc Neill

Conor McTiernan

Tena Patten

Suzanne Roarty

Meadbh Ruane

Austin Sammon

POSTGRADUATE DIPLOMA IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Nanae Kitagawa

Christine Tang



POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HIGHER EDUCATION PRACTICE



Pass

Una Cronin

Ronan Patrick Gallagher

Kelda Gibson

Paul Marley

Ciaran OhAnnrachain

Vicky O'Rourke



POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HOME ECONOMICS TEACHING



With Distinction

Heather Armstrong

Brenda Miriam Burnside

Claire Jane Fallis

Lyn Lynch

Reuben Magee

Susan Todd



Pass

Julie Baird

Brigid Boardman

Lillian Bradley

Niamh Bryson

Michelle Dillon

Emma Donnelly

Catherine Forrest

Chris Hart

Aileen Jane Hurson

Eileen Irwin

Annita Jain

Caroline Louise Johnston

Deirdre Kelly

Margaret Ann Magorrian

Rosemary Matthews

Patricia Maynes

Siobhan McGarvey

Catherine McGurk

Maeve McGurk

Sheena Elizabeth Margaret Mulholland

Rebecca Murphy

Kathryn Ruth Patterson

Maria Rafferty

Tracey Mura Taggart

Catherine Marie Tinney



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN ART AND DESIGN



Pass

Jonathan Joseph Carberry

Lee Ronald Dougherty

Catherine Mary-Jo Grehan

Adele Roberta Kelly

Sarah Marie Macklin

Grainne McMenamin

Robert Thomas Murray

Cárágh Maria Goretti Ní Cholmáin

Jayne Petrie

Peter Privilege

Michael Francis Rice

Lydia Smyth



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN ENGLISH WITH DRAMA AND MEDIA STUDIES



Pass

Jennifer Brittan Baker

Claire-Grace Begley

Fiona Ann Boyd

Leanne Crossey

Grace Esler

Andrew Forrest

Claire Louise Hall

Denise McGuigan

Linda McShane

David Nelson

Stephen Jerome Nugent



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN GEOGRAPHY



Pass

Michael William Robert Best

Sarah Rachel Kennedy

Carol Jean Marquess

Jennifer Brida McKeever

Caoimhe Claire McLaughlin

Steven Lawrence McMullan

Sharon Elizabeth Sarah Frances Reid

Peter James Sands

Catherine Elizabeth Anne Spence

Claire Jane Taylor

Emma Jayne Thatcher



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN HISTORY



Pass

Michael David Addley

Alana Elizabeth Frey

William Richard John Hargy

Aine Margaret McDaid

Sean McDonnell

Aidan McGuckin

Marese Mulligan

Colleen Geraldine O'Neill

Breandán Seán Quigley

Mark William Cecil Robinson

John Robert Wishart



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN HOME ECONOMICS



Pass

Kathy Curran

Eimear Mary Do Carmo Faria

Susanne Elizabeth Dodd

Patricia Jane Garrett

Caroline Alexandra Henning

Rebecca Denise Johnston

Karen Briege Kelly

Claire Alexandra McDowell

Mary Geraldine McSorley

Kelly Patrice O'Neill

Fiona Elizabeth Ann Sharkey

Deborah Mary Smet



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN MUSIC



Pass

Emmet Patrick Joseph Pio Doherty

Lois Ewart

Jonathan Hutton

Heather Louise Johnston

Emily Joy Martin

Rachael Louise McDonagh

Rebecca May McGuffin

Gareth Richard Proctor

Kerrie Mellissa Skelton



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN |EDUCATION IN PRIMARY |EDUCATION



Pass

Pamela Ruth Bannister

Naomi Shirley Beatty

Charlotte Jayne Bell

Mark Francis Bloomfield

Jade Louise Byrne

Lynsey Margaret Dalzell

Rachel Jennette Doherty

Eithne Colette Duffin

Stephanie Patricia Finn

Carmel Gallinagh

Stephanie Elaine Galloway

Deborah Graham

Claire Mairead Grant

Lindsey Anne Haire

Mary Shauneen Henry

Caroline Theresa Kernohan

Emma Louise Loughery

Alison Diane Manning

Roisin McCafferty

Lynsay Kathleen McKee

Arlene McKinney

Gemma Anne McLaughlin

Jemma McMaster

Danielle Patricia McSheffrey

Ciara Edel McSorley

Rachel Mehaffy

Mary Patricia Miskimmin

Orlagh O'Hagan

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz