Belfast Telegraph

Tuesday 21 October 2014

Graduations: University of Ulster June 27

The University of Ulster’s 2011 summer graduations began today with two ceremonies at the Coleraine campus.

Between now and July 5 more than 5,000 full and part-time students will be recognised for their success at various levels from certificates and diplomas, through to degrees and doctorates.

In all, the University of Ulster will hold 14 ceremonies over the graduation period.

Today students from the Faculty of Life and Health Sciences were due to receive their awards.

Honorary degrees were to be conferred to businesswoman Chris Brown, who received the degree of Doctor of Science (DSc) in recognition of her contribution to management leadership, while diplomat Miles Wickstead received the degree of Doctor of Laws (LLD) in recognition of his services to African development.



FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Freia Bladon

David Patrick Chaney

Diane Gillian Elizabeth Gibson

William Charles Seery



DOCTOR OF |ENVIRONMENTAL SCIENCE

Pass

Kelly Norman Bringhurst



MASTER OF SCIENCE IN COASTAL ZONE |MANAGEMENT

With Distinction

Ellen Louise Burt

Claire Louise Carey

Paulette Cully

Simon Laing



Pass

Paul Richard Linwood

Margaret Emily Cathrine MacDonald

Katherine Maria Rundquist



MASTER OF SCIENCE IN |ENVIRONMENTAL |MANAGEMENT

With Distinction

Nicola Creaney

David Stuart Fallis

Nicolas Hamelin

Orna Lynch

Marianne Clare Lyons

Chris Marrable

Arlene Anne McGowan

Stephen James McLaughlin

Juliet Vines

Barry Gerald Walls



Pass

Bebhinn Brennan

Christopher Aidan Callan

Sarah Rebecca Lofthouse

Francis MacFarlane

Amy Merritt

Emma Jane Parker



MASTER OF SCIENCE IN |ENVIRONMENTAL |TOXICOLOGY AND |POLLUTION MONITORING

With Distinction

Victoria Abigail Benson

Pacome Gazard Biyogo

Fiona Helen Cunningham

Una Prendergast

Christopher Alec Taylor

Gail Yvonneda Michelle Trotman



Pass

Sofia Georgala

Declan Reed



MASTER OF SCIENCE IN |GEOGRAPHIC |INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Florence Anthony Crowley

Robert William Alan Kerr

Jason Paul Larkin

Ruth Helen McArthur

Kathryn McNair



Pass

Stella Burns

Christopher John Conroy

Aidan Patrick Higgins

Maureen Frances Kerr

Aaron Richard Price

Ana Lucia Gago da Silva

Scott Wright



POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL |MANAGEMENT

With Distinction

Christopher Scott Iley

Anna Kathryn Kennedy

Gordon Joseph Reid



POSTGRADUATE DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL |TOXICOLOGY/POLLUTION MONITORING

With Distinction

Mark Patrick Butler

Sharon Margaret Greene

Conor Paul Hynes

Paloma Lopez Serrano



Pass

Courtney Marie Greene



POSTGRADUATE DIPLOMA IN GEOGRAPHIC |INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Patricia Dolores Quinn

David Hugh Sloan



Pass

Connor Bates

Anna Carolyn Carnson

Colin James Eskins

Darren Foster Arthur Heasty

Nathan Walter William McCall

Anne Marie McColgan

Marco Tognella



POSTGRADUATE DIPLOMA IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Distinction

Anne Gavaghan

Avril Martha McCloskey



Pass

Bernadette Marie Logue



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN GEOGRAPHIC |INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Rory W.A. McNeary



Pass

Ciaran Joseph Brady

Emma Louise Murphy

Stephanie Mary Treacy



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN SPECIALIST |NURSING PRACTICE

With Distinction

Kerry Margaret Chambers



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |GEOGRAPHY AND |DIPLOMA IN AREA STUDIES

With First Class Honours

Rebecca Claire Macartney



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE AND DIPLOMA IN AREA STUDIES

With First Class Honours

Aaron William Kirkpatrick



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |ENVIRONMENTAL SCIENCE AND DIPLOMA IN |INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Noelle May McAuley

Breige Maire Mc Grillen

Alasdair O'Hara

Karen Olivia Sands

Joanne Elizabeth Thompson



With Second Class Honours Lower Division

Carol Lilley



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |GEOGRAPHY/DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Heather Christine Bell

Sarah Georgina Adams McMullan

Kerrie Norton



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Alison Archer



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |ENVIRONMENTAL SCIENCE

With First Class Honours

Gail McAleese

Maureen Teresa McHenry

Philip Andrew Moffett



With Second Class Honours Upper Division

Roisin Teresa Brolly

Danielle Gault

Helen Rebecca Margaret Munnis

David Samuel Robinson

Linda Roohan

Stephen Robert Thompson

Shauna Whitwell



With Second Class Honours Lower Division

Arthur Neil Banks

Declan Emery

Maxine Martin

Claire Louise Morton

Nicola Murray



With Third Class Honours

Kerri McIlduff

Clare Gillian Elizabeth Thompson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH EDUCATION

With Second Class Honours Upper Division

Brendan Christopher O'Kane



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division

Thomas William Beattie



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |GEOGRAPHY

With First Class Honours

Naomi Julie-Anne Bedi

Adele Ruth Ferguson

Darrell Kelly

John Edward Lutton



With Second Class Honours Upper Division

Michael Boyd

Fionnuala Dominique Cormican

Leah Mary Henning

Claire Stephanie Hopper

Gillian McCord

Scott McFarland

Jonathan Henry Scott

Francine Woods



With Second Class Honours Lower Division

Deborah Naomi Anastasia Campbell

Paul Couch

Maria Patrice Duffy

Ian George Glass

Hilary Gourley

Nicola Louise Hunter

Amber Elizabeth Jane Kynes

Karen Denise McClure

Caitriona Mary McDermott

Emma McDermott

Phillip James McKinney

Carrie Saunderson



With Third Class Honours

Micheal Dunleavy

Anna Greer

Laura Sarah Valerie Haugh

Emma McCormick



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |GEOGRAPHY AND HISTORY

With First Class Honours

Evan McGuigan



With Second Class Honours Upper Division

Kyle Clarke



BACHELOR OF SCIENCE |WITH HONOURS IN |GEOGRAPHY WITH |COMPUTING

With First Class Honours

Katie McFarland



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |GEOGRAPHY WITH |EDUCATION

With First Class Honours

George Bernard Cregan



With Second Class Honours Upper Division

Peter Brown

Janice Mariena Watterson



With Second Class Honours Lower Division

Laura McCrystal



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |GEOGRAPHY WITH |INTERNATIONAL |DEVELOPMENT

With First Class Honours

Keira Quinn

With Second Class Honours Upper Division

Rachel Thompson

Seana Thompson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |GEOGRAPHY WITH MEDIA STUDIES



With Second Class Honours Lower Division

Natasha Clarke



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |GEOGRAPHY WITH |PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Kylie Boyle

Brian Hyland



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE

With First Class Honours

William Evans



With Second Class Honours Upper Division

Craig Trevor Dyer

Patricia Auleen Sloane



With Second Class Honours Lower Division

Sara Carse

Patrick Conan McKeever

Laura Michelle Norris

Christopher Hugh Trolan



With Third Class Honours

Aaron Samuel John Buick

Gary Godfrey

June Lorna Speers



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |NURSING (ADULT)

With Second Class Honours Upper Division

Ann Louise Howard

Katrina Moffatt



With Second Class Honours Lower Division

Katherine Burns

Emily Hayes

Jayne Myrtle Laffin

James Samuel McDougall

Sarah Violet Martha Younge



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |SPECIALIST NURSING |PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Patricia Loughan

With Third Class Honours

Emma Forde

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING (ADULT)

Pass

Olivia Catherine Mallon



ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN |ENVIRONMENTAL STUDIES

With Commendation

Ryan Davidson

Andrew Harbinson

Iain Patterson



Pass

Bronagh Mary Black

Emma-Louise Kells

Priscilla Elizabeth McClenaghan

Conair Maitu Morrison

Laura Claire Morrison

FACULTY OF SOCIAL |SCIENCES



DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Gaudence Nyirabikali



MASTER OF ARTS IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER |LANGUAGES

With Distinction

Patricia Agnes Howell

Beth Loughrey



Pass

Jennifer Irene Armstrong

Darren Thomas Cairns

Jonathan Alan Carswell

Marzena Anna Grzywa

Fei Long

Michael Edward James Long

Jianhua Wang

Iga Dorota Zielinska-Lawne



MASTER OF SCIENCE IN |EDUCATION

Pass

Denise Mary Morgan



POSTGRADUATE DIPLOMA IN EDUCATION

With Distinction

Clodagh Ann Kelly



POSTGRADUATE DIPLOMA IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Pass

Josephine Bradley

John McColgan



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN EDUCATION IN ART AND DESIGN

Pass

Victoria Backus

Robin Derek James Cahoon

Laura Conlon

Lyndsay Donly

Rebecca Jane Kells

Crona Maighread Lynch

Jennie Elizabeth McCarter

Ciaran O'Conboirne

Emma Louise Paul

Margaret Lorraine Taylor

Lauren Rose Woods



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN EDUCATION IN ENGLISH WITH DRAMA AND MEDIA STUDIES

Pass

Leanne Helen Craig

Aine Cunningham

Victoria Kerry Ennis

Sarah Jane Fahy

Leanne Grimley

Matthew Mark Hagan

Sean Hennessy

Nuala Marian McKay

Alison Gladys Grace Simpson

Emma Louise Simpson

Orla Marie Wilson



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN EDUCATION IN GEOGRAPHY

Pass

Kirstie Heather Bell

Grace Anne Calvert

Aisling Marian Dixon

Kayleigh Catherine Gauld

David Ian William Kearney

Siobhan Maire Leonard

Michaela Anne McCann

Nicola Sara Mc Guigan

Christopher Robert Nash

Lynn Emily Patterson

Gemma Quinn

Decla Mary Rafferty



POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN |HISTORY

Pass

Ruth Alexandra Boyd

Kieran Campbell

Catherine Philomena Corrigan

Lindsay Margaret Doulton

Richard Mervyn Glover

Brendan Daniel Henderson

Selina Margaret Little

Gemma Marie McMahon

Caitlin Marsailia Ni Ruanaidh

Noelle Nora Thompson

Cillian Joseph Woods

Kerry Sarah Young



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN EDUCATION IN HOME ECONOMICS

Pass

Lyndsey Alexandra Chambers

Gary Dickson

Amie Margaret Denise Gilpin

Deirdre Jamison

Mardeen McCaughey

Mary Josephine McKenna

Maria Catherine McKeown

Lisa Meneely

Victoria Margaret Patterson

Jolene Mary Rowland

Diane Wilson

Kerry Marie Young



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN EDUCATION IN MUSIC

Pass

Katie Ann Cosgrove

Ita Maire Finnegan

Gina Gault

Christopher Thomas Joseph Kerrigan

Ashley Lorraine McBride

Regina Josephine McCallion

Ruth Elizabeth McCavery

Sinead Aisling McErlane

Laura Frances McIvor

Laura O'Neill

Nicola Barbara Spence



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN EDUCATION IN PRIMARY EDUCATION

Pass

Debra Jane Adams

Linzi Bell

Lynsey Elizabeth-Jane Bell

Cornelius Kevin John Brannigan

Carly Campbell

Nuala Mary Margaret Cassidy

Helene Costecalde

Kathryn Mary Costello

Emma Margaret Ruth Cummings

Sinead Marie Duggan

Linda Viola Ferguson

Matthew Moore Fraser

Tamara Fraser

Michael Martin Gallagher

Nolene Anne Gordon

Claire Jayne Graham

Sharon Faith Lauren Hanna

Margaret Elizabeth Keaveney

Gary John Keenan

Declan Barry Lawlor

Miriam Theresa Lockhart

Christine Rosemary Mawhinney

Bronagh McBride

Jade Jennifer McCormick

Hannah McGibbon

Ruth McKeown

Martin Andrew Meehan

John Lloyd Nugent

Vivienne Maria O'Gorman

Coleen Louise O'Higgins

Paul Joseph O'Neill

Sarah Ann Petrie

Lynsey Purdy

Joseph Richardson

Amy Taggart

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES



DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Cherie Armour

Emma Marie Brown

Gillian Browne

Sharon Marie Doherty

Stephen Patrick Raphael Drain

Laura Kirsty Forsythe

Patricia Frazer

Simon Gengler

Alison Hamilton

Johan Hazekamp

Shailesh Jain

Barry Donal Kerr

Wan Chi Lam

Nason James Maani-Hessari

Catherine Arlie Louise Maingot

Ming Tak Ng

Carol Patricia Wilson

Ravi Yaragandla



MASTER OF SCIENCE IN |APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction

Rachel Rock



Pass

Katherine Dorrity

Emma Louise McCafferty

Geraldine McGaughey



MASTER OF SCIENCE IN |BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Linda Mary Corcoran

Elaine Grant

Tricia Hyland

Pamela Helen Marks

Cora Noreen McSweeney

Kenneth Meyler

Jeffrey Andrew Moores

Sarah O'Dowd

Gema Urbano Blanco



Pass

Waleed Aljabr

Khalaf Alsharif

Lucy-Anne Bentley

Samantha Jane Berry

Alwynne Cleary

Louise Dooley

Emer Earls

Wayne Ronald Eddie

Shane Joseph Enright

Aileen Farrelly

Claire Gates

Cliff Gilligan

Ciara Mary Golden

Neil Ross Grant

Anne Hession

Victoria Emma Hicks

Azra Ahsan Janjua

Nikki Kane

Ringo Lam

Ciaran Joseph Love

Susan Bridget Maguire

Robert Michael Maher

Patricia Marinic

Mohammed Essa Masri

Paul McArdle

Renagh Monica McGrath

Sarah Bridget Mulligan

Colin Murtagh

David Livingstone Murududdi

Fiona Anne Nattress

Tanya Nulty

Eileen O'Donovan

Jonathan Neville Reid

Lynne Taylor

Lorraine White

Colma Deirdre Wyse



MASTER OF SCIENCE IN BIOTECHNOLOGY



Pass

Georgios Argyropoulos

Georgios Paraskakis



MASTER OF SCIENCE IN |DIETETICS

With Distinction

Sandra Bridget Murphy



Pass

Sarah Colette Dowling

Niamh Mary Elliott

Nicola Anna Mahon

MASTER OF SCIENCE IN HUMAN NUTRITION

Pass

Heather Skinner



MASTER OF SCIENCE IN PHARMACEUTICAL |SCIENCES

Pass

Oonagh Mary Hague

Rita Marie Mc Laughlin

Vinay Kumar Vadla



POSTGRADUATE DIPLOMA IN BIOMEDICAL SCIENCE

Pass

Urmila Bhatt

Carmel Brady

Jodie Marie Brown

Neill Vincent Lewis

Christine Mary Logan

Jayesh Jethanand Mankani

Pauric Gerard O Donnell

Jean O Neill

Mary Lynn O' Neill

Michael Richard O'Sullivan

Elsie Elodie Rahal

Charlotte Scarry

Sandra White



POSTGRADUATE DIPLOMA IN DIETETICS

With Distinction

Arlene Evelyn Burns



POSTGRADUATE DIPLOMA IN FORENSIC AND LEGAL MEDICINE

Pass

Harriet Bradley

Colin Robert Dick

Simone Muehlbayer

Piya Parashar

Jason Ruediger Schreiber



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN |BIOTECHNOLOGY

Pass

Ketki Amar Dhas



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN FOOD BIOTECHNOLOGY

Pass

Marina Gargala

Efthymia Gkika

Effrosyni Gkrimpoura



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN FORENSIC AND LEGAL MEDICINE

Pass

Agnieszka Maria Cupples

Yousaf Khan

June Margaret Picton

Vinay Kumar Takkolu

Claire Louise Trayers



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN FORENSIC STUDIES

Pass

Idemudia Ernest Aguele

Eoghan Joseph Caldwell

David Ian Cross

Laura Mairead Drain

Fionnuala Mary Early

Andrew William Bruno Figini

Terry Forgrave

Daren Foxley

Rachel Lyn Freeburn

Anna Louise Jellie

Avril Kelly

Matthew Kinnear

Philip McConville

Ruth Angela Murdock

Anna Owens

Elaine Simpson

Aideen May Walsh

Glynn Wilfrid James Webster



POSTGRADUATE |CERTIFICATE IN |VETERINARY PUBLIC HEALTH

With Distinction

Philip David Breslin

Willie Dunne

Michael Gerard Hanrahan

Padraig Harris

Maria Lyons

Celine Mannion

John Evangelist Murphy

Andrew O'Connor

Maria Johanna Henrica O'Hagan

Philip O'Reilly

Rosanna Monica Wregor



Pass

Seamus Joseph Allis

Anne Coleman

Vivian Mary Gildea

Michael Edward King

William Joseph Maher

Paul Gerard McDermott

Olivia Ann Pakenham

Ann Quinn

Robert Vincent Treacy



GRADUATE CERTIFICATE IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Roxanne Austin

Amy Elizabeth Bailey

Kimberley Louise Campbell

Lucy Chan

Stephen Edward Dawson

Kim Dobson

Laura Eccles

Sinead Mary Forde

Kim Jenkins

Jenna Marie Murphy

Joanna Miroslawa Osiecka

Emma Mary Powell

Nicola Smith

Laura Jane Young



With Commendation

Robert Anderson

Emily Austin

Sophia Corsava

Rhiannon Grant

Christopher Mark Hibbins

Christopher Robert Martin

Claire Frances Mason

Laurie-Anne McMullen

Katie Louise Penman

Carolanne Sarah Phillips

Gavin George Regan

Samantha Spencer-Harty

Jennifer Claire Wood

Carole Ann Young



Pass

Israa Ali

Caitriona Ni Dhonaill

Rita Sa Ferreira Amaral Nogueira

Malgorzata Poznalska

Louise Mary Anne Waring



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |BIOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Suzanne Boyd

Robyn Crockard

John Rafferty



With Third Class Honours

Maura Anne Toner



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN |INDUSTRIAL STUDIES



With Second Class Honours Upper Division

Rachel Anna Young



With Second Class Honours Lower Division

Colleen Breslin

Jessica Effie Cairns

Sinead McGarry

Jason Lloyd Morgan

Claire Ann Wilson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Judith Sara McMullan

Ruth Victoria Moore

Ashley Neill



With Second Class Honours Upper Division

Laura Henry

Leah Kealey

Laura Porter

Leanne Hazel Mary Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Abigail Curran

Lisa Marie Donnelly

Laura Whittaker



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES



With First Class Honours

Esther Ruth Condell

Aisling Cowan

Katy Doolan

Caroline Mary Gallagher

Farrah Antoinette Lambe

Catherine Mc Garel



With Second Class Honours Upper Division

Michelle Carey

Janice Margaret Cuddy

Helena Doherty

Ciara Louise Errity

Gary Arthur Henry Longshawe

Niamh Mc Daid

Mariana Mc Feely

Rebekah McKelvey

Ãine Mulligan

Grainne Frances O'Higgins

Claire Rainey

Ruth Roberta Weir

Jessica Willow



With Second Class Honours Lower Division

Tracey Bernadette Conlon

Natalie Logue

Aine Niamh Malone

Clare Teresa Mc Conville

Ruth Stewart



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |PHARMACOLOGY AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Tabita Kreko



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |PSYCHOLOGY AND |DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Colleen Marie Crawford

Barry Hitchen

Nicola Moore



With Second Class Honours Upper Division

Lisa Brannigan

Angela Rose Brown

Sarah Clarke

Kirsty Louise Daye-Osborne

Lisa Donnelly

Donna Patterson



With Second Class Honours Lower Division

Laura Jayne Badger

Clare Hall

Leia Charlotte Smith



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY AND |DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES

With First Class Honours

Shauna Mary Mc Auley

Stephen Shortt



With Second Class Honours Upper Division

Chloe Alice Callister

Naeve Edgar

Naomi Grace Harkness

Katherine Leanne Smith



With Second Class Honours Lower Division

Sherlyn Logue



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN |PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Rachael Lennox



With Second Class Honours Upper Division

Ciaran Michael Brunton

Craig William Harry Cromie

Christopher Hogg

Rebecca Catherine Howard

Samuel Christopher Kilgore

Philip Andrew McCord

Emma Ruth McLean

Jacqueline Ann Mc Namee

Jessica O'Donnell

Aislinn Marie O'Dowd

Alistair John Rolleston



With Second Class Honours Lower Division

Lisa Booth

Leeanne Curragh

Ellen Sarah McCloy

Victoria Elizabeth McKnight

Jonathan Parkes-Galbraith



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN APPLIED BIOSCIENCES

With First Class Honours

Luke Jonathan Male



With Second Class Honours Upper Division

Chung Wa Tin



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |BIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Laura Fawcett

Kevin O'Boyle



With Second Class Honours Lower Division

Adam Jonathan Gault



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Victoria Frances Justin

Regina Marie O'Hagan

Jan Tullin



With Second Class Honours Lower Division

On Yin Cheng

Oi Ying Wong



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOTECHNOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Wai Laam Au

Wai Kuen Kammy Choi

Kui Harley Ho

Chun Ming Lam

Tsz Kwan Lau

Shun Hay Pun

Wai Lun Yung



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |DIETETICS

With First Class Honours

Michaela Horan

Rebecca Esther Wright



With Second Class Honours Upper Division

Susan Barber

Noelene Rose Burns

Michelle Judith Duffy

Victoria Henderson

Edel Mary Hoey

Katie Hunter

Darren McClelland

Helen McGurrin

Ashleigh Louise Mills

Alison Jane Quinn

Annelie Shaw

Lisa Sheridan



With Second Class Honours Lower Division

Edward Bergh

Louise Elizabeth Nesbitt



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN FOOD AND NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Man Him Ip

Lok Man Lai

Hiu Tung Law

Sze Man Law

Ting Chi Law

Yan Yee Lee

Pui Kwan Li

Pui Ying Li

Tsz Ting Li

Wing Shan Liu

Wing Kwan Ng



With Second Class Honours Lower Division

Kwong Chi Ko

Cheuk Yin Leung

Yin Hang Sham

Po In So

Lee Wong

Wai Ki Yeung

Sze Man Yiu



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division

Hang Yee Chan

Tsz Lam Cheung

Kei Kei Choi

Christina Ka Yan Yam



With Second Class Honours Lower Division

Gareth Hardy



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |OPTOMETRY

With First Class Honours

Ashleigh Best

Simon John Callaghan

Susan Elizabeth Jayne Lyons

Jaclyn Molloy

Hilary Elisabeth Ann Swann

Kathryn Jayne Young



With Second Class Honours Upper Division

Sandra Rebecca Baird

Charlene Brady

Fiona Julie Cleary

Naomi Deighan

Richard Flynn

Michaela Gallagher

Adam Gordon

Daniel Herbert

Helen McCann

Ellen Nuala Mc Gourty

Rebecca Moore

Sarah Natasha Maureen Murray

Kelly Sharkey

Claire Spratt



With Second Class Honours Lower Division

Anthony Cahir Bradley

Fiona Mary Campbell

Daniel Gallagher

Gemma Groogan

Alison Hanna

Patrick Lynch

Natalie McGuckin

Catherine Mc Kinney

Conor Gerard Morris

Jacqueline O'Hara



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |PHARMACOLOGY

With First Class Honours

Graham Hamilton



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN |PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Nikki Elizabeth Donnan

Victoria Johnston

Jean Leese

Deborah Jane McCrory



With Second Class Honours Upper Division

Laura Ashe

Laura Bonar

Anne-Marie Bright

Lisa Brown

Claire Campbell

David James Campbell

Jemma Louise Crozier

Alicia Daly

Selina Dunsmore

Stephen Forrest

Michelle Graham

Mary Laura Margaret Hamilton

Elaine Carolyn Houston

Kiera Hughes

Una Mary Lagan

Shauna Mallon

Michael Mc Cartney

Anne Marie McKendry

Kelly Anne McKenna

Seline McNamee

Adam Osman

Stacey Elaine Parker

Rebecca Victoria Pattison

Nuala Rooney

Nichola Sloan

Mark Stringer

Margaret Diane Woodside

Andrew Young



With Second Class Honours Lower Division

Amy Arbuthnot

Mairead Begley

Elizabeth Crowe

Keri Dickson

Kathy Farrell

Daniel Riaz Ma'ani Hessari

Kellyann Mc Auley

Lynn McCaughern

Emma Mc Gowan

Grainne Marie McShane

Kiera Ann O'Neill

Jenna Marie Sloan



With Third Class Honours

David James Wasson



BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Danielle McAleese



With Second Class Honours Upper Division

Bronagh Graham

Amy Harten

Emma Sarah Hunter

Lydia Kirwan

Beata Krawczyk

Catherine Martin

Michael Robert McCutcheon

Lauren Mc Eleney

Kirsty McLernon

Robin Wilson



With Second Class Honours Lower Division

Ciara Averell

Emma Mary Burns

Sarah Clarke

Anne-Marie Lynass

Eunan McCloskey

Sara McCullough

Nicola McDermott

Natasha McDonald

COMMENT RULES: Comments that are judged to be defamatory, abusive or in bad taste are not acceptable and contributors who consistently fall below certain criteria will be permanently blacklisted. The moderator will not enter into debate with individual contributors and the moderator’s decision is final. It is Belfast Telegraph policy to close comments on court cases, tribunals and active legal investigations. We may also close comments on articles which are being targeted for abuse. Problems with commenting? customercare@belfasttelegraph.co.uk

Nightlife Galleries

More

Latest News

Latest Sport

Latest Showbiz