Belfast Telegraph

Wednesday 16 April 2014

Teams for RBS 6 Nations matches

Latest rugby union news

Teams for Wales versus Italy, Millennium Stadium, Saturday, 2.30pm.

Wales: L Halfpenny (Cardiff Blues); A Cuthbert (Cardiff Blues), S Williams (Scarlets), J Roberts (Racing Metro), G North (Northampton); R Priestland (Scarlets), M Phillips (Racing Metro); P James (Bath), R Hibbard (Ospreys), A Jones (Ospreys), L Charteris (Perpignan), A-W Jones (Ospreys, capt), D Lydiate (Racing Metro), J Tipuric (Ospreys), T Faletau (Newport Gwent Dragons).

Replacements: K Owens (Scarlets), R Bevington (Ospreys), R Jones (Scarlets), A Coombs (Newport Gwent Dragons), S Warburton (Cardiff Blues), R Webb (Ospreys), J Hook (Perpignan), L Williams (Scarlets).

Italy: L McLean (Treviso); A Esposito (Treviso), M Campagnaro (Treviso), A Sgarbi (Treviso), L Sarto (Treviso); T Allan (Perpignan), E Gori (Treviso); M Rizzo (Treviso), L Ghiraldini (Treviso), M Castrogiovanni (Toulon), Q Geldenhuys (Zebre), M Bortolami (Zebre), A Zanni (Treviso), M Bergamasco (Zebre), S Parisse (Stade Francais, capt).

Replacements: D Giazzon (Zebre), A De Marchi (Treviso), L Cittadini (Treviso), J Furno (Biarritz), F Minto (Treviso), T Botes (Treviso), L Orquera (Zebre), T Iannone (Zebre).

Referee: John Lacey (Ireland).

Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand) and Francisco Pastrana (Argentina).

:: ::

Teams for France versus England, Stade de France, Saturday, 5pm GMT.

France: B Dulin (Castres); Y Huget (Toulouse), M Bastareaud (Toulon), W Fofana (Clermont Auvergne), M Medard (Toulouse); J Plisson (Stade Francais), J-M Doussain (Toulouse); T Domingo (Clermont Auvergne), B Kayser (Clermont Auvergne), N Mas (Montpellier), A Flanquart (Stade Francais), P Pape (Stade Francais, capt), Y Nyanga (Toulouse), B Le Roux (Racing Metro), L Picamoles (Toulouse).

Replacements: D Szarzewski (RacingMetro), Y Forestier (Castres), R Slimani (Stade Francais), Y Maestri (Toulouse), A Burban (Stade Francais), D Chouly (Clermont Auvergne), M Machenaud (Racing Metro), G Fickou (Toulouse).

England: M Brown (Harlequins); J Nowell (Exeter), L Burrell (Northampton), B Twelvetrees (Gloucester), J May (Gloucester); O Farrell (Saracens), D Care (Harlequins); J Marler (Harlequins), D Hartley (Northampton), D Cole (Leicester), J Launchbury (Wasps), C Lawes (Northampton), T Wood (Northampton), C Robshaw (Harlequins, capt), B Vunipola (Saracens).

Replacements: T Youngs (Leicester), M Vunipola (Saracens), H Thomas (Sale Sharks), D Attwood (Bath), B Morgan (Gloucester), L Dickson (Northampton), B Barritt (Saracens), A Goode (Saracens).

Referee: Nigel Owens (Wales).

Assistant referees: Alain Rolland (Ireland) and Stuart Berry (South Africa).

:: ::

Teams for Ireland versus Scotland, Aviva Stadium, Sunday, 3pm.

Ireland: R Kearney (Leinster); D Kearney (Leinster), B O'Driscoll (Leinster), L Marshall (Ulster), A Trimble (Ulster); J Sexton (Racing Metro), C Murray (Munster); C Healy (Leinster), R Best (Ulster), M Ross (Leinster),, D Toner (Leinster), P O'Connell (Munster, capt) P O'Mahony (Munster), C Henry (Ulster), J Heaslip (Leinster).

Replacements: S Cronin (Leinster), J McGrath (Leinster), M Moore (Leinster), D Tuohy (Ulster), T O'Donnell (Munster), I Boss (Leinster), P Jackson (Ulster), F McFadden (Leinster).

Scotland: S Hogg (Glasgow); S Maitland (Glasgow), A Dunbar (Glasgow), D Taylor (Saracens), S Lamont (Glasgow); D Weir (Glasgow), G Laidlaw (Edinburgh); R Grant (Glasgow), R Ford (Edinburgh), M Low (Glasgow), T Swinson (Glasgow), J Hamilton (Montpellier), R Wilson (Glasgow), K Brown (Saracens, capt), D Denton (Edinburgh).

Replacements: P MacArthur (Glasgow), A Dickinson (Edinburgh), G Cross (Edinburgh), R Gray (Castres), J Beattie (Montpellier), C Cusiter (Glasgow), M Scott (Edinburgh), M Evans (Castres).

Referee: Craig Joubert (South Africa).

Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa) and Mike Fraser (New Zealand).