Belfast Telegraph

Home Sport Tennis

Wimbledon order of play on Day 2 plus results round-up from day 1

Centre Court: Kiki Bertens (Ned) v (2) Petra Kvitova (Cze), Damir Dzumhur (Bih)v (2) Roger Federer (Sui), Mikhail Kukushkin (Kaz)v (3) Andy Murray (Gbr)

No. 1 Court: Thomaz Bellucci (Bra)v (10) Rafael Nadal (Spa), Jana Cepelova (Svk)v (3) Simona Halep (Rou), (6) Tomas Berdych (Cze)vJeremy Chardy (Fra)

 

No. 2 Court: (13) Jo-Wilfried Tsonga (Fra) vGilles Muller (Lux), Nicolas Almagro (Spa)v (12) Gilles Simon (Fra), (8) Ekaterina Makarova (Rus) vSachia Vickery (USA), (5) Caroline Wozniacki (Den) vSaisai Zheng (Chn)

 

No. 3 Court: Alexandr Dolgopolov (Ukr)vKyle Edmund (Gbr), Evgeniya Rodina (Rus)vLaura Robson (Gbr), Ying-ying Duan (Chn)v (12) Eugenie Bouchard (Can), (18) Gael Monfils (Fra) vPablo Carreno Busta (Spa)

 

Court 12: Elias Ymer (Swe)v (23) Ivo Karlovic (Cro), (13) Agnieszka Radwanska (Pol) vLucie Hradecka (Cze), Luca Vanni (Ita)vJames Ward (Gbr), Jarmila Gajdosova (Aus)v (18) Sabine Lisicki (Ger)

 

Court 18: Carina Witthoeft (Ger)v (10) Angelique Kerber (Ger), (25) Andreas Seppi (Ita) vBrydan Klein (Gbr), (15) Feliciano Lopez (Spa) vSteve Darcis (Bel), (26) Svetlana Kuznetsova (Rus) vLaura Siegemund (Ger)

 

Court 4: Mateusz Kowalczyk (Pol) / Igor Zelenay (Svk) v (6) Marcel Granollers (Spa) / Marc Lopez (Spa), Victor Estrella Burgos (Dom) / Joao Souza (Bra) v Andre Begemann (Ger) / Julian Knowle (Aut), Lara Arruabarrena (Spa) v Pauline Parmentier (Fra), Andreea Mitu (Rou) v Olga Govortsova (Blr)

 

Court 5: Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) v Mona Barthel (Ger), Sam Querrey (USA) v Igor Sijsling (Ned), Pablo Andujar (Spa) v (29) Guillermo Garcia-Lopez (Spa), Karin Knapp (Ita) v Magdalena Rybarikova (Svk)

 

Court 6: Ruben Bemelmans (Bel) v (20) Roberto Bautista Agut (Spa), (22) Viktor Troicki (Srb) v Aleksandr Nedovyesov (Kaz), Kristyna Pliskova (Cze) v Tereza Smitkova (Cze), Katerina Siniakova (Cze) v Denisa Allertova (Cze)

 

Court 7: Misaki Doi (Jpn) v (17) Elina Svitolina (Ukr), Denis Istomin (Uzb) v Albert Ramos-Vinolas (Spa), Robin Haase (Ned) v Alejandro Falla (Col), Johanna Larsson (Swe) v Christina McHale (USA)

 

Court 8: Magda Linette (Pol) v Kurumi Nara (Jpn), Yuichi Sugita (Jpn) v Blaz Kavcic (Slo), Radek Stepanek (Cze) v Aljaz Bedene (Gbr)

 

Court 9: Dustin Brown (Ger) v Yen-Hsun Lu (Tpe), Daniela Hantuchova (Svk) / Samantha Stosur (Aus) v Janette Husarova (Svk) / Paula Kania (Pol), Monica Puig (Pur) v Monica Niculescu (Rou), Adrian Mannarino (Fra) v Michael Berrer (Ger)

 

Court 10: Mirjana Lucic-baroni (Cro) v Yaroslava Shvedova (Kaz), Sergiy Stakhovsky (Ukr) v Borna Coric (Cro), Jiri Vesely (Cze) v Paolo Lorenzi (Ita), Sesil Karatantcheva (Bul) v Silvia Soler-Espinosa (Spa)

 

Court 11: Benoit Paire (Fra) v Mikhail Youzhny (Rus), Vasek Pospisil (Can) v Vincent Millot (Fra), Tatjana Maria (Ger) v Bojana Jovanovki (Srb), Yanina Wickmayer (Bel) v Elizaveta Kulichkova (Rus)

 

Court 15: (20) Garbine Muguruza (Spa) v Varvara Lepchenko (USA), Nikoloz Basilashvili (Geo) v Facundo Bagnis (Arg), (3) Bethanie Mattek-Sands (USA) / Lucie Safarova (Cze) v Naomi Broady (Gbr) / Emily Webley-Smith (Gbr), Teliana Pereira (Bra) v (31) Camila Giorgi (Ita)

 

Court 16: Tamira Paszek (Aut) v Casey Dellacqua (Aus), (31) Jack Sock (USA) v Sam Groth (Aus), (28) Jelena Jankovic (Srb) v Elena Vesnina (Rus)

 

Court 17: Malek Jaziri (Tun) v James Duckworth (Aus), Ajla Tomljanovic (Aus) v Klara Koukalova (Cze), Filip Krajinovic (Srb) v Nicolas Mahut (Fra), (21) Madison Keys (USA) v Stefanie Voegele (Sui)

 

Court 19: Margarita Gasparyan (Rus) / Alexandra Panova (Rus) v Ysaline Bonaventure (Bel) / Katalin Marosi (Hun), Tim Smyczek (USA) v (30) Fabio Fognini (Ita), Ernests Gulbis (Lat) v Lukas Rosol (Cze)

TBC Not Before 17.30: (15) Timea Bacsinszky (Sui) v Julia Goerges (Ger), Ana Konjuh (Cro) v (25) Alize Cornet (Fra)

 

*Play starts at 11.30am except Centre Court and Court One, which start at 1pm.

 

Centre Court: Kiki Bertens (Ned) v (2) Petra Kvitova (Cze), Damir Dzumhur (Bih)v (2) Roger Federer (Sui), Mikhail Kukushkin (Kaz)v (3) Andy Murray (Gbr)

No. 1 Court: Thomaz Bellucci (Bra)v (10) Rafael Nadal (Spa), Jana Cepelova (Svk)v (3) Simona Halep (Rou), (6) Tomas Berdych (Cze)vJeremy Chardy (Fra)

No. 2 Court: (13) Jo-Wilfried Tsonga (Fra) vGilles Muller (Lux), Nicolas Almagro (Spa)v (12) Gilles Simon (Fra), (8) Ekaterina Makarova (Rus) vSachia Vickery (USA), (5) Caroline Wozniacki (Den) vSaisai Zheng (Chn)

No. 3 Court: Alexandr Dolgopolov (Ukr)vKyle Edmund (Gbr), Evgeniya Rodina (Rus)vLaura Robson (Gbr), Ying-ying Duan (Chn)v (12) Eugenie Bouchard (Can), (18) Gael Monfils (Fra) vPablo Carreno Busta (Spa)

Court 12: Elias Ymer (Swe)v (23) Ivo Karlovic (Cro), (13) Agnieszka Radwanska (Pol) vLucie Hradecka (Cze), Luca Vanni (Ita)vJames Ward (Gbr), Jarmila Gajdosova (Aus)v (18) Sabine Lisicki (Ger)

Court 18: Carina Witthoeft (Ger)v (10) Angelique Kerber (Ger), (25) Andreas Seppi (Ita) vBrydan Klein (Gbr), (15) Feliciano Lopez (Spa) vSteve Darcis (Bel), (26) Svetlana Kuznetsova (Rus) vLaura Siegemund (Ger)

Court 4: Mateusz Kowalczyk (Pol) / Igor Zelenay (Svk) v (6) Marcel Granollers (Spa) / Marc Lopez (Spa), Victor Estrella Burgos (Dom) / Joao Souza (Bra) v Andre Begemann (Ger) / Julian Knowle (Aut), Lara Arruabarrena (Spa) v Pauline Parmentier (Fra), Andreea Mitu (Rou) v Olga Govortsova (Blr)

Court 5: Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) v Mona Barthel (Ger), Sam Querrey (USA) v Igor Sijsling (Ned), Pablo Andujar (Spa) v (29) Guillermo Garcia-Lopez (Spa), Karin Knapp (Ita) v Magdalena Rybarikova (Svk)

Court 6: Ruben Bemelmans (Bel) v (20) Roberto Bautista Agut (Spa), (22) Viktor Troicki (Srb) v Aleksandr Nedovyesov (Kaz), Kristyna Pliskova (Cze) v Tereza Smitkova (Cze), Katerina Siniakova (Cze) v Denisa Allertova (Cze)

Court 7: Misaki Doi (Jpn) v (17) Elina Svitolina (Ukr), Denis Istomin (Uzb) v Albert Ramos-Vinolas (Spa), Robin Haase (Ned) v Alejandro Falla (Col), Johanna Larsson (Swe) v Christina McHale (USA)

Court 8: Magda Linette (Pol) v Kurumi Nara (Jpn), Yuichi Sugita (Jpn) v Blaz Kavcic (Slo), Radek Stepanek (Cze) v Aljaz Bedene (Gbr)

Court 9: Dustin Brown (Ger) v Yen-Hsun Lu (Tpe), Daniela Hantuchova (Svk) / Samantha Stosur (Aus) v Janette Husarova (Svk) / Paula Kania (Pol), Monica Puig (Pur) v Monica Niculescu (Rou), Adrian Mannarino (Fra) v Michael Berrer (Ger)

Court 10: Mirjana Lucic-baroni (Cro) v Yaroslava Shvedova (Kaz), Sergiy Stakhovsky (Ukr) v Borna Coric (Cro), Jiri Vesely (Cze) v Paolo Lorenzi (Ita), Sesil Karatantcheva (Bul) v Silvia Soler-Espinosa (Spa)

Court 11: Benoit Paire (Fra) v Mikhail Youzhny (Rus), Vasek Pospisil (Can) v Vincent Millot (Fra), Tatjana Maria (Ger) v Bojana Jovanovki (Srb), Yanina Wickmayer (Bel) v Elizaveta Kulichkova (Rus)

Court 15: (20) Garbine Muguruza (Spa) v Varvara Lepchenko (USA), Nikoloz Basilashvili (Geo) v Facundo Bagnis (Arg), (3) Bethanie Mattek-Sands (USA) / Lucie Safarova (Cze) v Naomi Broady (Gbr) / Emily Webley-Smith (Gbr), Teliana Pereira (Bra) v (31) Camila Giorgi (Ita)

Court 16: Tamira Paszek (Aut) v Casey Dellacqua (Aus), (31) Jack Sock (USA) v Sam Groth (Aus), (28) Jelena Jankovic (Srb) v Elena Vesnina (Rus)

Court 17: Malek Jaziri (Tun) v James Duckworth (Aus), Ajla Tomljanovic (Aus) v Klara Koukalova (Cze), Filip Krajinovic (Srb) v Nicolas Mahut (Fra), (21) Madison Keys (USA) v Stefanie Voegele (Sui)

Court 19: Margarita Gasparyan (Rus) / Alexandra Panova (Rus) v Ysaline Bonaventure (Bel) / Katalin Marosi (Hun), Tim Smyczek (USA) v (30) Fabio Fognini (Ita), Ernests Gulbis (Lat) v Lukas Rosol (Cze)

TBC Not Before 17.30: (15) Timea Bacsinszky (Sui) v Julia Goerges (Ger), Ana Konjuh (Cro) v (25) Alize Cornet (Fra)

*Play starts at 11.30am except Centre Court and Court One, which start at 1pm.

 

Results round-up - Monday June 29

 

Mens Singles 1st rnd: (27) Bernard Tomic (Aus) bt Jan-Lennard Struff (Ger) 6-3 3-6 2-6 6-2 6-3, Tommy Haas (Ger) bt Dusan Lajovic (Ser) 6-2 6-3 4-6 6-2, (4) Stanislas Wawrinka (Swi) bt Joao Sousa (Por) 6-2 7-5 7-6 (7-3), (24) Leonardo Mayer (Arg) bt Thanasi Kokkinakis (Aus) 7-6 (9-7) 7-6 (7-3) 6-4, Denis Kudla (USA) bt (28) Pablo Cuevas (Uru) 6-7 (4-7) 4-6 6-3 6-2 6-2, (14) Kevin Anderson (Rsa) bt Lucas Pouille (Fra) 6-2 7-5 3-6 6-3, Liam Broady (Gbr) bt Marinko Matosevic (Aus) 5-7 4-6 6-3 6-2 6-3, (21) Richard Gasquet (Fra) bt Luke Saville (Aus) 6-3 6-2 6-2, (16) David Goffin (Bel) bt Horacio Zeballos (Arg) 7-6 (7-4) 6-1 6-1, Ricardas Berankis (Lit) bt Andreas Haider-Maurer (Aut) 6-2 5-2 ret, Jarkko Nieminen (Fin) bt Lleyton Hewitt (Aus) 3-6 6-3 4-6 6-0 11-9, (1) Novak Djokovic (Ser) bt Philipp Kohlschreiber (Ger) 6-4 6-4 6-4, Marcel Granollers (Spa) bt Janko Tipsarevic (Ser) 6-3 6-4 6-2, (17) John Isner (USA) bt Go Soeda (Jpn) 7-6 (7-5) 6-4 6-4, Alexander Zverev (Ger) bt Teymuraz Gabashvili (Rus) 6-3 1-6 6-3 3-6 9-7, John Millman (Aus) bt (19) Tommy Robredo (Spa) 6-2 6-3 6-4, Matthew Ebden (Aus) bt Blaz Rola (Slo) 6-2 6-1 6-4, (5) Kei Nishikori (Jpn) bt Simone Bolelli (Ita) 6-3 6-7 (4-7) 6-2 3-6 6-3, Marcos Baghdatis (Cyp) bt Donald Young (USA) 5-7 6-2 6-4 6-4, Pierre-Hugues Herbert (Fra) bt Hyeon Chung (Kor) 1-6 6-2 3-6 6-2 10-8, (11) Grigor Dimitrov (Bul) bt Federico Del Bonis (Arg) 6-3 6-0 6-4, Steve Johnson (USA) bt Lukas Lacko (Svk) 6-3 6-7 (5-7) 4-6 6-1 6-4, (32) Dominic Thiem (Aut) bt Dudi Sela (Isr) 2-6 6-3 6-4 6-4, Santiago Giraldo (Col) bt Joao Souza (Bra) 6-4 6-3 6-2, (9) Marin Cilic (Cro) bt Hiroki Moriya (Jpn) 6-3 6-2 7-6 (7-4), Victor Estrella Burgos (Dom) bt Benjamin Becker (Ger) 5-7 6-1 6-4 6-4, Fernando Verdasco (Spa) bt Martin Klizan (Svk) 4-6 6-2 6-3 6-7 (5-7) 13-11, Marsel Ilhan (Tur) bt Jerzy Janowicz (Pol) 7-6 (7-4) 6-4 6-7 (4-7) 6-3, Juan Monaco (Arg) bt Florian Mayer (Ger) 6-1 6-2 6-4, (26) Nick Kyrgios (Aus) bt Diego Sebastian Schwartzman (Arg) 6-0 6-2 7-6 (8-6), (7) Milos Raonic (Can) bt Daniel Gimeno-Traver (Spa) 6-2 6-3 3-6 7-6 (7-4), Kenny De Schepper (Fra) bt John-Patrick Smith (Aus) 4-6 4-6 7-6 (7-4) 6-4 6-4.

 

Womens Singles 1st rnd: (19) Sara Errani (Ita) bt Francesca Schiavone (Ita) 6-2 5-7 6-1, Zarina Diyas (Kaz) bt (24) Flavia Pennetta (Ita) 6-3 2-6 6-4, Anna-Lena Friedsam (Ger) bt Vitalia Diatchenko (Rus) 3-6 6-3 7-5, (29) Irina-Camelia Begu (Rom) bt Daria Gavrilova (Rus) 7-6 (8-6) 6-1, Timea Babos (Hun) bt Petra Cetkovska (Cze) 7-6 (7-4) 6-3, (1) Serena Williams (USA) bt Margarita Gasparyan (Rus) 6-4 6-1, Richel Hogenkamp (Ned) bt Qiang Wang (Chn) 6-4 6-4, Aleksandra Krunic (Ser) bt Roberta Vinci (Ita) 6-2 4-3 6-4, (7) Ana Ivanovic (Ser) bt Yi Fan Xu (Chn) 6-1 6-1, Daniela Hantuchova (Svk) bt Dominika Cibulkova (Svk) 7-5 6-0, (30) Belinda Bencic (Swi) bt Tsvetana Pironkova (Bul) 3-6 6-1 6-3, Yulia Putintseva (Kaz) bt Marina Erakovic (Nzl) 7-6 (7-5) 7-5, Lesia Tsurenko (Ukr) bt Nicole Gibbs (USA) 6-3 6-3, Sloane Stephens (USA) bt (27) Barbora Zahlavova Strycova (Cze) 6-4 6-2, Jelena Ostapenko (Lat) bt (9) Carla Suarez Navarro (Spa) 6-2 6-0, (6) Lucie Safarova (Cze) bt Alison Riske (USA) 3-6 7-5 6-3, (23) Victoria Azarenka (Blr) bt Anett Kontaveit (Est) 6-2 6-1, Lauren Davis (USA) bt  Polona Hercog (Slo) 6-4 7-6 (7-3), Urszula Radwanska (Pol) bt Edina Gallovits-Hall (Rom) 6-2 6-1, Kristina Mladenovic (Fra) bt Alexandra Dulgheru (Rom) 6-2 6-1, (22) Samantha Stosur (Aus) bt Danka Kovinic (Mne) 6-4 6-4, Mariana Duque Marino (Col) bt Naomi Broady (Gbr) 7-6 (7-5) 6-3, Su-Wei Hsieh (Tpe) bt Kaia Kanepi (Est) 6-1 6-4, (16) Venus Williams (USA) bt Madison Brengle (USA) 6-0 6-0, (14) Andrea Petkovic (Ger) bt Shelby Rogers (USA) 6-0 6-0, Kirsten Flipkens (Bel) bt Annika Beck (Ger) 0-6 6-3 6-4, Bethanie Mattek-Sands (USA) bt Alison Van Uytvanck (Bel) 6-3 6-2, (11) Karolina Pliskova (Cze) bt Irina Falconi (USA) 6-4 4-6 6-1, Aliaksandra Sasnovich (Blr) bt Lin Zhu (Chn) 4-6 7-5 6-1, (4) Maria Sharapova (Rus) bt Johanna Konta (Gbr) 6-2 6-2, Coco Vandeweghe (USA) bt Anna Karolina Schmiedlova (Svk) 6-4 6-2.

 

Mens Doubles 1st rnd: (3) Vasek Pospisil (Can) & Jack Sock (USA) bt Samuel Groth (Aus) & Sergiy Stakhovsky (Ukr) 5-7 7-6 (7-5) 7-6 (7-3) 6-1, Jonathan Erlich (Isr) & Philipp Petzschner (Ger) bt Albert Ramos-Vinolas (Spa) & Andreas Seppi (Ita) 6-4 6-2 4-6 6-3, (9) Rohan Bopanna (Ind) & Florin Mergea (Rom) bt Tim Smyczek (USA) & Jiri Vesely (Cze) 6-3 7-6 (7-1) 6-1

 

Womens Doubles 1st rnd: Darija Jurak (Cro) & Ana Konjuh (Cro) bt Jelena Jankovic (Ser) & Mirjana Lucic-Baroni (Cro) 6-3 6-3, (9) Casey Dellacqua (Aus) & Yaroslava Shvedova (Kaz) bt Gabriela Dabrowski (Can) & Alicja Rosolska (Pol) 6-4 6-4

 

Mens Singles 1st rnd: (27) Bernard Tomic (Aus) bt Jan-Lennard Struff (Ger) 6-3 3-6 2-6 6-2 6-3, Tommy Haas (Ger) bt Dusan Lajovic (Ser) 6-2 6-3 4-6 6-2, (4) Stanislas Wawrinka (Swi) bt Joao Sousa (Por) 6-2 7-5 7-6 (7-3), (24) Leonardo Mayer (Arg) bt Thanasi Kokkinakis (Aus) 7-6 (9-7) 7-6 (7-3) 6-4, Denis Kudla (USA) bt (28) Pablo Cuevas (Uru) 6-7 (4-7) 4-6 6-3 6-2 6-2, (14) Kevin Anderson (Rsa) bt Lucas Pouille (Fra) 6-2 7-5 3-6 6-3, Liam Broady (Gbr) bt Marinko Matosevic (Aus) 5-7 4-6 6-3 6-2 6-3, (21) Richard Gasquet (Fra) bt Luke Saville (Aus) 6-3 6-2 6-2, (16) David Goffin (Bel) bt Horacio Zeballos (Arg) 7-6 (7-4) 6-1 6-1, Ricardas Berankis (Lit) bt Andreas Haider-Maurer (Aut) 6-2 5-2 ret, Jarkko Nieminen (Fin) bt Lleyton Hewitt (Aus) 3-6 6-3 4-6 6-0 11-9, (1) Novak Djokovic (Ser) bt Philipp Kohlschreiber (Ger) 6-4 6-4 6-4, Marcel Granollers (Spa) bt Janko Tipsarevic (Ser) 6-3 6-4 6-2, (17) John Isner (USA) bt Go Soeda (Jpn) 7-6 (7-5) 6-4 6-4, Alexander Zverev (Ger) bt Teymuraz Gabashvili (Rus) 6-3 1-6 6-3 3-6 9-7, John Millman (Aus) bt (19) Tommy Robredo (Spa) 6-2 6-3 6-4, Matthew Ebden (Aus) bt Blaz Rola (Slo) 6-2 6-1 6-4, (5) Kei Nishikori (Jpn) bt Simone Bolelli (Ita) 6-3 6-7 (4-7) 6-2 3-6 6-3, Marcos Baghdatis (Cyp) bt Donald Young (USA) 5-7 6-2 6-4 6-4, Pierre-Hugues Herbert (Fra) bt Hyeon Chung (Kor) 1-6 6-2 3-6 6-2 10-8, (11) Grigor Dimitrov (Bul) bt Federico Del Bonis (Arg) 6-3 6-0 6-4, Steve Johnson (USA) bt Lukas Lacko (Svk) 6-3 6-7 (5-7) 4-6 6-1 6-4, (32) Dominic Thiem (Aut) bt Dudi Sela (Isr) 2-6 6-3 6-4 6-4, Santiago Giraldo (Col) bt Joao Souza (Bra) 6-4 6-3 6-2, (9) Marin Cilic (Cro) bt Hiroki Moriya (Jpn) 6-3 6-2 7-6 (7-4), Victor Estrella Burgos (Dom) bt Benjamin Becker (Ger) 5-7 6-1 6-4 6-4, Fernando Verdasco (Spa) bt Martin Klizan (Svk) 4-6 6-2 6-3 6-7 (5-7) 13-11, Marsel Ilhan (Tur) bt Jerzy Janowicz (Pol) 7-6 (7-4) 6-4 6-7 (4-7) 6-3, Juan Monaco (Arg) bt Florian Mayer (Ger) 6-1 6-2 6-4, (26) Nick Kyrgios (Aus) bt Diego Sebastian Schwartzman (Arg) 6-0 6-2 7-6 (8-6), (7) Milos Raonic (Can) bt Daniel Gimeno-Traver (Spa) 6-2 6-3 3-6 7-6 (7-4), Kenny De Schepper (Fra) bt John-Patrick Smith (Aus) 4-6 4-6 7-6 (7-4) 6-4 6-4.

Womens Singles 1st rnd: (19) Sara Errani (Ita) bt Francesca Schiavone (Ita) 6-2 5-7 6-1, Zarina Diyas (Kaz) bt (24) Flavia Pennetta (Ita) 6-3 2-6 6-4, Anna-Lena Friedsam (Ger) bt Vitalia Diatchenko (Rus) 3-6 6-3 7-5, (29) Irina-Camelia Begu (Rom) bt Daria Gavrilova (Rus) 7-6 (8-6) 6-1, Timea Babos (Hun) bt Petra Cetkovska (Cze) 7-6 (7-4) 6-3, (1) Serena Williams (USA) bt Margarita Gasparyan (Rus) 6-4 6-1, Richel Hogenkamp (Ned) bt Qiang Wang (Chn) 6-4 6-4, Aleksandra Krunic (Ser) bt Roberta Vinci (Ita) 6-2 4-3 6-4, (7) Ana Ivanovic (Ser) bt Yi Fan Xu (Chn) 6-1 6-1, Daniela Hantuchova (Svk) bt Dominika Cibulkova (Svk) 7-5 6-0, (30) Belinda Bencic (Swi) bt Tsvetana Pironkova (Bul) 3-6 6-1 6-3, Yulia Putintseva (Kaz) bt Marina Erakovic (Nzl) 7-6 (7-5) 7-5, Lesia Tsurenko (Ukr) bt Nicole Gibbs (USA) 6-3 6-3, Sloane Stephens (USA) bt (27) Barbora Zahlavova Strycova (Cze) 6-4 6-2, Jelena Ostapenko (Lat) bt (9) Carla Suarez Navarro (Spa) 6-2 6-0, (6) Lucie Safarova (Cze) bt Alison Riske (USA) 3-6 7-5 6-3, (23) Victoria Azarenka (Blr) bt Anett Kontaveit (Est) 6-2 6-1, Lauren Davis (USA) bt  Polona Hercog (Slo) 6-4 7-6 (7-3), Urszula Radwanska (Pol) bt Edina Gallovits-Hall (Rom) 6-2 6-1, Kristina Mladenovic (Fra) bt Alexandra Dulgheru (Rom) 6-2 6-1, (22) Samantha Stosur (Aus) bt Danka Kovinic (Mne) 6-4 6-4, Mariana Duque Marino (Col) bt Naomi Broady (Gbr) 7-6 (7-5) 6-3, Su-Wei Hsieh (Tpe) bt Kaia Kanepi (Est) 6-1 6-4, (16) Venus Williams (USA) bt Madison Brengle (USA) 6-0 6-0, (14) Andrea Petkovic (Ger) bt Shelby Rogers (USA) 6-0 6-0, Kirsten Flipkens (Bel) bt Annika Beck (Ger) 0-6 6-3 6-4, Bethanie Mattek-Sands (USA) bt Alison Van Uytvanck (Bel) 6-3 6-2, (11) Karolina Pliskova (Cze) bt Irina Falconi (USA) 6-4 4-6 6-1, Aliaksandra Sasnovich (Blr) bt Lin Zhu (Chn) 4-6 7-5 6-1, (4) Maria Sharapova (Rus) bt Johanna Konta (Gbr) 6-2 6-2, Coco Vandeweghe (USA) bt Anna Karolina Schmiedlova (Svk) 6-4 6-2.

Mens Doubles 1st rnd: (3) Vasek Pospisil (Can) & Jack Sock (USA) bt Samuel Groth (Aus) & Sergiy Stakhovsky (Ukr) 5-7 7-6 (7-5) 7-6 (7-3) 6-1, Jonathan Erlich (Isr) & Philipp Petzschner (Ger) bt Albert Ramos-Vinolas (Spa) & Andreas Seppi (Ita) 6-4 6-2 4-6 6-3, (9) Rohan Bopanna (Ind) & Florin Mergea (Rom) bt Tim Smyczek (USA) & Jiri Vesely (Cze) 6-3 7-6 (7-1) 6-1

Womens Doubles 1st rnd: Darija Jurak (Cro) & Ana Konjuh (Cro) bt Jelena Jankovic (Ser) & Mirjana Lucic-Baroni (Cro) 6-3 6-3, (9) Casey Dellacqua (Aus) & Yaroslava Shvedova (Kaz) bt Gabriela Dabrowski (Can) & Alicja Rosolska (Pol) 6-4 6-4

Belfast Telegraph Digital

Popular

From Belfast Telegraph