Belfast Telegraph

Queen's birthday honours

Full list of awards to people in Northern Ireland

Knights Bachelor (K)

Knights Bachelor (K)Robert George Cooper CBE, Holywood, Co Down for Services to Equal Opportunities, Chairman of the Fair Employment Commission.

John Reginald Gorman CVO CBE MC DL, Killyleagh, Co Down Chairman, Northern Ireland Forum for Political Dialogue.

Robert William Roy McNulty CBE for services to Economic Development, Chairman of Short Bros PLC.

Companions of the Order of the Bath (CB)David John Bell, Belfast Chief Executive, Valuation & Lands Agency.

Commanders of the Civil Division of the Most Excellent Order of the British Empire (CBE)Dr Kevin Francis McCoy, Holywood, Co Down for public service, Chief Inspector, Social Services Inspectorate.

Sidney McDowell, Lisburn for services to Industrial Relations and to Housing.

Officers of the Civil Division of the Most Excellent Order of the British Empire (OBE)James Ashleigh Baird, Campsie, Co Londonderry for public service.

James William Calderwood, Belfast for services to Orthopaedic Surgery.

Thomas James Craig for services to the Police, Assistant Chief Constable.

Miss Aileen Graham, Ballymena for services to education, Principal Cambridge House Girls' Grammar School.

David Alexander Graham, Richhill, Co Armagh for services to the Dairy Industry, Chief Executive of Fane Valley Co-operative Society Ltd.

Dr James Niall Stevenson Green, Belfast for services to Medicine, General Medical Practitioner.

George Austin Hewitson for public service.

John Bonar Holmes Hill, Ballymena, Co Antrim for services to Further and Higher Education.

Robert Hugh Lilley for services to Journalism.

Mrs Grainne McCafferty, Londonderry for services to Secondary Education, Principal of St Cecilia's Secondary School.

Alan David McClure DL, Londonderry for services to the Medical Packaging Industry and to the community.

Miss Elizabeth Matilda McNair, Antrim for services to the re- organisation of Nursing, Midwifery and Health Visiting Training and to Nursing Quality.

Mervyn McQuillan, Bangor, Co Down for services to the Housing Association Movement and to Housing Provision.

Mrs Noel Murray for services to the Soldiers', Sailors' and Airmen's Families Association.

Anthony Arthur Reynolds, Warrenpoint, Co Down for services to the Construction Industry, Industrial Relations and for charitable services.

Professor William James Swindall, Lisburn, Co Antrim for services to Analytical Science and to the Environment.

Miss Rosemary Helena Weir, Belfast for services to Secondary Education, Principal Bloomfield Collegiate.

Mrs Margaret Elizabeth Joan Whiteside, Belfast for services to Consumer Affairs, Chairman of the General Consumers' Council for Northern Ireland.

Samuel Maurice Whitten, Bangor, Co Down Grade 7, Department of Education (NI).

Members of the Civil Division of the Most Excellent Order of the British Empire (MBE)David Allen, Belfast for services to Trade Unionism and to Education, former General Secretary of the Ulster Teachers' Union.

Mrs Barbara Elena Barry, Comber, Co Down Administrative Officer, Department of Economic Development.

Henry Joseph Bell, Portadown, Co Armagh for services to the Building Industry.

Miss Elizabeth Jean Black, Ballymena, Co Antrim for services to Disabled Anglers.

John Brown for services to the Petroleum Industry and to Disabled people, lately Area Manager, Esso UK plc.

Mrs Pauline Patricia Canavan for services to Elderly and Disabled People.

Sister Noreen Christian, Belfast for services to Community Relations, Founder of the Currach Community, West Belfast.

Mrs May Coffin, Newcastle, Co Down for services to the Mission to Lepers Fundraiser.

Miss Mary Catherine Connolly, Portstewart, Co Londonderry for services to the Catering industry and to Vocational Education.

Joseph Garth Corbett, Belfast for services to Young People, especially through the Duke of Edinburgh Award Scheme.

Mrs Margaret Dunwoody, Caledon, Co Tyrone for public service.

Mrs Margaret Elizabeth Eaton, Belfast for services to the Police.

Mrs Kathleen English, Lisburn, Co Antrim for services to Road Safety, The Tufty Club.

Joseph Alexander Gaston, Ballymena, Co Antrim for services to Local Government, former Mayor, Ballymoney Borough Council.

Mrs Doreen Gilliland, Belfast for services to the Dairy Industry.

Damien Gorman, for services to the Arts, poet and playwright.

Miss May Steele- Chesney Graham, Belfast for services to the School Meals Service, Catering Adviser.

Miss Eva Ruth Gross, Belfast for services to the Parkinson's Disease Society.

Joseph Robert Harold Hamilton, Kesh, Co Fermanagh for services to the Agri-Food industry, Past President Ulster Farmers' Union.

William R Hancock, Craigavon, Co Armagh for services to the Boys' Brigade.

Thomas Jackson Hewitt, Belfast for services to the community and to Employment, General Manager Farset Youth and Community Development Ltd.

Mrs Margaret Hills, Belfast Messenger, Department of the Environment (NI).

Mrs Nuala Teresa Kelly DL, Londonderry for services to Elderly and Disabled People, especially through the British Red Cross Society.

Colin Kerr for services to the Police.

Miss Hazel Margaret Knox for services to the community, General Secretary, Sandes Soldiers' and Airmens' Centres.

Victor James Leonard, Coleraine, Co Londonderry for services to Association Football for Young People and to Scouting.

George William Macartney, Armagh for services to the community and to Education, former Chairman Armagh College of Further Education and Armagh District Council.

Miss Audrey Agnes Alison Mawhinney, Saintfield for public service.

Mrs Lilian Mawhinney, Crumlin, Co Antrim for services to Local Government.

Sister Susan McClory, Newry for services to the Care of Children with Special Needs.

Alexander McConnell, Upperlands, Co Londonderry for charitable services to the community, especially the NHS.

Mrs Eleanor McLoughlin, Craigavon, Co Armagh for services to Local Government Management.

John McMullan, Belfast for services to the community and to Prison Visiting.

Mrs Dorothy Margaret Molyneaux for services to the Service Institute Fund.

Sean John Anthony Morton, Ballycastle, Co Antrim for services to the Fishing community and to the Environment.

Mrs Ida Kilgour Nesbitt, Ballyclare, Co Antrim for services to the British Association of Dental Nurses.

Richard William Oram, Newcastle, Co Down Senior Professional and Technical Officer, Department of the Environment (NI).

Miss Ann Doreen Patton, Carrickfergus, Co Antrim for services to Accident and Emergency Nursing, Nursing Sister.

Mrs Annie Lowe Poots, Dromore, Co Down for charitable services to the community, Chairperson, Dromore Branch Combat Cancer.

Kenneth John Ralfs for public service.

Mrs Anne Elizabeth Rice JP, Belfast for services to the community.

Linton Selfridge, Maghera, Co Londonderry for services to the Fire Service.

Samuel Brian Thompson for services to the Police.

Mrs Sarah Wynn, Carrickfergus, Co Antrim for services to Education, lately School Cleaner and Lunchtime Supervisor.

Queen's Police Medal (QPM)Thomas Duncan Corr Constable, Royal Ulster Constabulary.

Brian McCargo Superintendent, Royal Ulster Constabulary.

Belfast Telegraph

Daily News Headlines Newsletter

Today's news headlines, directly to your inbox.

Popular

From Belfast Telegraph