Belfast Telegraph

Ulster University graduations - December 12, 2018

Full list of graduations at University of Ulster, December 12, 2018

FACULTY OF ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Krysta Laverne Beggs-McCormick
Breda Friel
Shaun Roddy
Denise Ann White

MASTER OF ARTS
IN CONTEMPORARY PERFORMANCE PRACTICE

With Commendation
Cahal Clarke
Aoibh Johnson

MASTER OF ARTS
IN ENGLISH LITERATURE

With Distinction
Stewart Robert Gillan
Michael Patrick Garrow Way

With Commendation
Ruth Barr
Kirsty Jade Majella Donnelly
Ryan Hanna
Cherie Katrina Magee
Laura-Jane White

Pass
Gavin Nial McGonigle
Sarah Eleanor Elizabeth Sefton
Amy Lauren Sloan

MASTER OF ARTS
IN HISTORY

With Distinction
Scott Lewis Bowes
Ruta Sulciene

With Commendation
Seosamh Liam Collins
James McDaid

Pass
Conor Martin Patrick Donaghy

MASTER OF ARTS
IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With Distinction
Michael Kinsella

Pass
Cormac Patrick McNeill

MASTER OF ARTS IN IRISH LANGUAGE TRANSLATION, INTERPRETING AND PROFESSIONAL
LANGUAGE SKILLS

With Distinction
Róise Ní Laifeartaigh
Seán Ó’Daimhín

With Commendation
Sinead Maeve Armstrong
Jude Doherty-Luiten
Edel Ellis
John Raymond Grant
Kathryn Mullan
Sharrifa O’Kane

Pass
Niamh Hughes
James McKevitt

MASTER OF ARTS
IN JOURNALISM

With Distinction
Christine Diane Carrigan
Jenna Gardiner
Darren Ian McCullins
Sarah Catherine McKinley
Lauren Wilson

With Commendation
Hannah Kirkpatrick
Gerald Lennon
Kelly McAllister
Eimhear McGurk
Aine Majella Quinn
Judith Rosemary Shaw

Pass
Ciaran Quinn

MASTER OF ARTS
IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Commendation
Maria Aspasia Bealby

MASTER OF ARTS
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Distinction
Megan Jane McKee
Victoria Georgina Isobel Thampi

With Commendation
Fiona Sarah Kathryn Bell
Haruka Murayama
Kin Ting Ng
David Martin Nugent

Pass
Reuben Boyd
Masami Doi
Adam Stephen Glover
Barry Thomas Jackson
Mary Annabelle Skeats

MASTER OF LAWS
IN COMMERCIAL LAW

With Distinction
Salem Sami Alqudah
Zaid Mohammad Tayseer Ghazleh
Sanad Hisham Khatib
Francis Joseph O’Neill

MASTER OF MUSIC
IN CREATIVE MUSICIANSHIP

With Distinction
Darren Andrew Beckett
Louis Fields
Gareth Paul Johnston
Jaime McEleney
Aaron McGlinchey
Trudy O’Donnell
Lewis Bernard Smith

With Commendation
Caitlyn Anne McCrea
Nicholas Richard Benjamin Morton

MASTER OF RESEARCH

With Commendation
Andrew Allen
Nicole Hamilton
John Francis Kavanagh
Nigel Robert Kelly

Pass
Diotima Charlotte Theresia Krug
Conor O’Neill

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CREATIVE MUSICIANSHIP

With Commendation
Ryan Rodgers

Pass
Zachary Andrew Campbell

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN JOURNALISM

With Commendation
Martin O’Neill

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Commendation
Aoife Concannon

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Distinction
Phillip Roe

With Commendation
Frank Eric Chinn (posthumously)

Pass
Lisa Burkitt

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND GEOGRAPHY AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Ryan Magee

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND SPANISH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Shanice Patrick

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN SPANISH WITH CHINESE AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Paul Declan O’Reilly

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division
Francis Hughes

With Second Class Honours Lower Division
Niall Doherty
Rachael Jayne McGahon

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH AND MEDIA STUDIES

With Third Class Honours
Alana Russell

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH AND SPANISH

With Second Class Honours Upper Division
Eve Alexandra Watton

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH ENGLISH

With Second Class Honours Lower Division
Roberto Munroe

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH PSYCHOLOGY

With Third Class Honours
Ronan McIlhennon

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Second Class Honours Upper Division
Cormac Art O’Hagan

With Second Class Honours Lower Division
Sean McCay
Mairead Catherine Mc Cleave
Eibhilin McKerr

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division
Richard Sandor

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

With Second Class Honours Lower Division
Darren Harkin
Henry McIlroy

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH PHOTO IMAGING

With Second Class Honours Upper Division
Joy Alexandra Goodall-Leonard

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Gibson

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS

With Second Class Honours Upper Division
Kathryn Sara Way

BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS

With Second Class Honours Upper Division
Aileen Bernadette Connor
Esther-Ruth Elizabeth Cuthbert

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL WORK

With Second Class Honours Lower Division
Sandra Afia Atoge
Ryan Campbell
Nicola Donnelly
Niamh Downey
Kirsty Hughes
Aimee Neill
Deborah Walker

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMMUNITY YOUTH WORK

Pass
Donal John Murphy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN DESIGN

Pass
Tanya Donnelly

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MEDIA ARTS

Pass
Louis Elliott Jack Field

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN JOURNALISM WITH FILM STUDIES

Pass
Ciaran Logue

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN APPLIED SOCIAL STUDIES

Pass
Aine Nugent

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CINEMATIC ARTS

With Commendation
Kayleigh Linehan

Pass
Tiarna Kerr

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CREATIVE TECHNOLOGIES

Pass
Adam Guilar

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN DRAMA

Pass
Nathan William Ian Redmond

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ENGLISH

Pass
Heini Vilhelmiina Onnela

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN JOURNALISM WITH ENGLISH

Pass
Leona Harkin

CERTIFICATE IN COMMUNITY YOUTH STUDIES

With Commendation
Angela Burns
Anthony McGinley
David Ralston

Pass
Reece Vincent Carlin
Ashling Louise Dixon
Gary Lavelle
Orfhlaith Moran

CERTIFICATE IN TEACHING

Pass
Joseph Desmond McGrann

FACULTY OF COMPUTING, ENGINEERING AND BUILT ENVIRONMENT

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Yogesh Kumar Meena

MASTER OF SCIENCE IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

With Distinction
Abdul Raman Ali
Jonathan Sunday Etumusei
Ashley Gallagher
Sean Gallagher
Shannon Leigh Harkin
Aine Meenagh
Richard White

With Commendation
Kevin Gerald Blakely
Leo Clancy
Gavin Connor Curran
David Gourley
Niall Grace
Dylan Jones
Fergal Joseph McCusker
Christopher Ryan Neill
Aiden Skelton
Grant Troupe

Pass
Stephen Concannon
Mark Madden

GRADUATE CERTIFICATE
IN COMPUTING

With Commendation
Francis Molloy

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER ENGINEERING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Ali Saeb Sha’ath

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Stephen Barr

With Second Class Honours Lower Division
Adam Hanlon

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division
Christopher McGovern

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Terence Sweeney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Patrick Quinn

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Paul Fegan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Laura Louise Mary McLaughlin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION TECHNOLOGIES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Upper Division
Aidan O’Hare

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

With Second Class Honours Lower Division
Kevin Doran
Diarmuid Gallagher
Daniel Lord

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division
Joseph McAuley

With Third Class Honours
Daniel Brendan Cassidy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION TECHNOLOGIES

With Third Class Honours
Gustavo Medeiros
Gareth Rodgers

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE

With Commendation
Adam Boyd
Arthur Caulfield
Daniel Magee

Pass
Ben Gerald Houston

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

With Distinction
Joseph O’Donnell

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING

With Commendation
Ethan David Kerrigan
Conor Michael Peter McQuaid
Ryan Walls

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

Pass
Jonathan Edward Coey

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING WITH EDUCATION

With Distinction
Marc Samuel Gary Curtis

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

Pass
Robert Kyle Moore

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER SCIENCE

With Commendation
Hayley Curran

Pass
Michael Mallon

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

Pass
Matthew Dixon
Bronach Aife McCartney

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INFORMATION TECHNOLOGIES

Pass
Erin Simpson

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF SCIENCE

Pass
Peter Raymond Flatt

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Raghad Alhomaid
Kathleen Alice Christie
Robert Goodman
Mohammed Naeem Khan
Aman-Deep Singh Mahil

MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Suzanne Emma Barrow
Mairead Antoinette Buckley
Francesca Anne Carvill
Emer Martina Connolly
Amanda Dawson
Tegan Louise Ducker
Emma Marie Dunne
Jennifer Fielding
Kimberley Elizabeth Finlayson
Aisling Foody
Lorraine Marion Gallagher
Mary Claire Ging
Caroline Hunt
Maria Elaine Jump
Patrick Noel Kelly
Linda McKinstry
Caroline Margaret Moffatt
Mary Moran
Lesley-Anne Nixon
Alison Frances Nolan
Laura Ann Oliver
Abigail Frances Pethick
Emma Prior
Michael Sanderson
Patrick Simms
Faye Emma Sims
Juanita Ann Spiteri Meilak
Sivatharsini Thasian-Sivarajah
Amanda Waddell

With Commendation
Martha Armstrong
Cliona Anne Barry
Elisa Barry
Andrew Stephen Beakey
John Burns
Lorinda Camilleri
Danielle Angela Clark
Emma Louise Clewlow
Christine Clifford
Sandra Catherine Clifford
Aisling Niamh Costelloe
Ciarán Stephen Deane
Noreen Evans
Angela Michelle Finan
Paul Raymond Fitzsimons
James Gale
Daniel Mark Gleghorn
Rebecca Graham
Patricia Ellen Griffin
Claire Haran
Gillian Hoare
Laura Victoria Irving
Andrew Christopher Kelly
Daniel Kelly
Mandy Logan
David Patrick Mahon
Louise Elizabeth McNeill
Helena Milton
Nomalanga Tracy Ndhlovu
Catriona Lawson Noble
Donal Joseph Noonan
Sinead O’Brien
Danielle O’Carroll
Lisa O’Connor
Ruth O’Connor
Eileen O’Leary
Elaine O’Riordan
Lisa Maria Power
Maria Eve Riley
Ciara Rogers
Govinder Shergill
Sharon Jane Stanley
Beryl Ann Waldron
Niamh Walsh
Aoife Warde
Aoife Wilson
Emily Jane Wood

Pass
Thais Emanuelle Ferrari Gersogamo
Aine Gorman
Janet Mary Hutchinson
Lindsey Mary Lindsay
Louise Alicia Quinn
Declan Ryan
John Michael Welsh

MASTER OF SCIENCE
IN BIOTECHNOLOGY RESEARCH

With Distinction
Emma Jennifer Davidson Hasson

With Commendation
Caolan David Boyle
Nichola Jayne Ejaz
Matthew Robert Johnston
Michael Andrew McBride
Cho King Ng
Kevin Gerard Walsh
Nicki Samuel Watton

MASTER OF SCIENCE
IN FOOD AND NUTRITION

With Commendation
Laura Ann McDermott
Therese Mary McNamee
Rachael Morrison
Kimberley Spiteri

Pass
Rachel Louise Ludkin

MASTER OF SCIENCE
IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction
Audrey Jane Jenkinson

With Commendation
Sinead Aoife Carroll
Orla Maire Ni Dhubhda

MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN NUTRITION

With Distinction
Olivia Fiona Carroll
Michael Aidan Day
Madison Herkert

With Commendation
David William Callaghan
Tara Caoilainn Flood
Chloe Ivy Ho Yin Hui
Jordan Kavanagh
Leo James Daniel McHugh
Sarah Rose Mullins
Shaun Sharkey

Pass
Edel Fitzgerald
Shayne Louie Ryan

MASTER OF SCIENCE IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS

With Distinction
Kate Sarah Thiruchelvam

With Commendation
Josianne Camilleri

MASTER OF SCIENCE
IN STRATIFIED MEDICINE

With Distinction
Mei Yu Cynthia Stafford

With Commendation
Nadine Sarah Esther Forde

Pass
Thejesveni Rudraprasad

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Helen Victoria Kirrane

With Commendation
Susan Jean Smyth

POSTGRADUATE DIPLOMA IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Distinction
Jonathan Aboshiha
Parul Adhana
Luca Antico
Ankur Ray Barua
Satya Sai Prasad Kolli
Zeba Matin
Titilayo Bola Odufuwa-Bolger
Shafiq Ur Rehman
Scott Robbie
Ioannis Sidiropoulos
Patrycja Smolarek-Kasprzak
Natasha Spiteri
Leonard Teye-Botchway
Grigorios Tzamos

With Commendation
Michael Adams
Seema Anand
Tariq Zeyad Mohammad Ayoub
James Ball
Lara Antoinette Brien
Matthias Benjamin Brunner
Jan Bond Chan
Evelien Dewilde
Navpreet Dhillon
Mohammad Samir Dowlut
Nishant Gupta
Wing Man Ho
Jeremy John Hoffman
Sharmina Rony Khan
Remin Nath
Francesco Pillitteri
Mrinal Rana
Lee Mun Toong
Bernhard Treiblmayr
Claus Zehetner

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FOOD AND NUTRITION

With Distinction
Yuen Ki Chiu

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN STRATIFIED MEDICINE

With Distinction
Paula Milligan

With Commendation
Claire Louise Curran

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MEDICAL STUDIES

With Distinction
Kevin John Matthews

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction
Rachel Joanne Davison
Marie Hughes
Elinor Kate Humphreys
Orla McArdle
Lorcan McGarry
Sarah Ann Morrin
Jayne Louise Owen
Shane Joseph Quinn
Joseph Seaman

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN VETERINARY PUBLIC HEALTH

With Commendation
Aine Mullahy

MASTER OF BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Jon Wah Cheung
Aidan Cornelius Fahey
Jithin Kuriakose
Jack Patrick McGeown

With Commendation
James Noel O’Kane

GRADUATE CERTIFICATE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Commendation
Fiona Harkin

Pass
Thomas Edwin Craddock
Harry Gay
Alisha Jordan
Joanne Marie Morris
Kudirat Olayinka Obikoya-Oladapo

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Hannah Maxine Graham

With Second Class Honours Lower Division
Kate Millar

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Noeleen Michelle O’Kane

With Second Class Honours Lower Division
Tara Marie O’Neill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Andrew Daniel Holmes
Lois Anne Wilson

With Second Class Honours Lower Division
Jamie Curtis Bell
Megan Marie Gillan
Meadhbh Elizabeth Kerr
Rachel Marie Ward

With Third Class Honours
Clive James Parkhill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours
Rachel Warke

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Ashleigh Greenaway
Rebecca Sarah Shearer

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division
Natalie Jay Johnson

With Second Class Honours Lower Division
Ensa Gitteh
Naomi Ann Jones
Zoi Stefanopoulou

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division
Tsz Yen Law

With Second Class Honours Lower Division
Conan Gerard Bradley
Niamh Collett
Adam Greenaway
Mark McGennity
Ryan McGrath
Naomi Lois Nelson

With Third Class Honours
Jodie Caroline Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division
Brian Crawford Porte

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OPTOMETRY

With Third Class Honours
Jason Michael Bratton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN STRATIFIED MEDICINE

With First Class Honours
Erin McHugh

With Second Class Honours Upper Division
Conor McLaughlin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation
Paul McCafferty

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN STRATIFIED MEDICINE

Pass
Louise Margaret O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BIOLOGY

Pass
Matthew Kevin Totten

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation
Rachael Nicole Hunt

Pass
Holly O’Donnell

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN SCIENCE FOR NUTRITION

Pass
Gordon David Crothers

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN STRATIFIED MEDICINE

With Commendation
Ruairi Drumm
Arlana McGoldrick

ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction
Emeline Marie Jeanne Hassen
Neil McLarnon
Fionnuala Brid Walsh

With Commendation
Gavin George Patrick Henderson
John Niall Kavanagh

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Distinction
Erin McEvoy
Mary McKeever
Sandra Magdalena Wojcik

With Commendation
Christopher James Evans
Peter Anthony McGowan

Pass
John Graham Beirne
Gareth Denis Gault

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Commendation
Elizabeth Forte
Arun Prasad Subramanian

Pass
Aljunia Marapira

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MANAGEMENT

Pass
Liam McDaid

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INTERNATIONAL BUSINESS

Pass
Simon John Burgess
Charidimos Vasilakis-Mykoniatis

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MANAGEMENT

With Commendation
John-Paul Glenn
Barry McDermott

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS ADMINISTRATION

With Commendation
Steven Brian Sweeney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM WITH FRENCH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Rachael Warren

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Aaron Leonard

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH EDUCATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Oisin Craig

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Niamh Chambers

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS ADMINISTRATION

With First Class Honours
Jordan Robert Andrew Armstrong
Lisa Hilary Dunn
Patricia Anne Foynes
Noel Anthony Jennings
Aaron McShane
Emma Teresa Roulston

With Second Class Honours Upper Division
Ciara Crossan
Declan Fullerton
Andrea Joy Magee
Oran McLaughlin
Joanne McMullan
Daire O’Donnell
Patrick O’ Donnell
Ciara Roulston

With Second Class Honours Lower Division
Tamara Vaughan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Craig McCloy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Roisin O’Neill

With Second Class Honours Lower Division
Nicole Bonner
Joanna Evelyn Gillespie
Aimee Rooney

With Third Class Honours
Martin McDonald

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division
Eimear Jackson
Aimee Louise McNicholl

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Gavin Carvill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

With Second Class Honours Upper Division
Tia-Jade Parry

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES

Pass
Gemma Clifford

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ACCOUNTING

With Commendation
Justin Heaney

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ADVERTISING

With Commendation
Matthew Harold

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BUSINESS STUDIES

Pass
Hannah Clare Johnston
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

With Commendation
Stacey McEldowney
Laura McGowan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

With Commendation
Jessica Bell

ACCESS, DIGITAL & DISTRIBUTED LEARNING

CERTIFICATE IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass
Cole Buchanan
Robert William Campbell
Daniel Maguire
James Sandrey

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Karen Cafferkey
Serena Tarlati

MASTER OF PHARMACY

With Second Class Honours Upper Division
Farshid-Paul Jahani
Ciaran McBride
Dikeledi Nkele Mushapho
Hannah O’Sullivan

With Second Class Honours Lower Division
Matthew Gerard Larkin
Eoin Linden
Jasmine Sarika Rajan

MASTER OF RESEARCH

With Distinction
Michelle Clements
Romain Hebert
Amber Elizabeth Manley

MASTER OF SCIENCE IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction
Gemma Finn
Eamonn Michael Patrick Gillen
Fiona Murphy

With Commendation
Christina Bowman
Patricia Anne Mary Cusick

Pass
Jennifer Naomh Hunter

MASTER OF SCIENCE IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)

With Distinction
Anna Charlotte Balmer
Ailana Boulos
Labhaoise Clynes
Daniel Collins
Jane Olivia Gilsenan
Rachel Bridget Kane
Justin MacLochlainn
Anthea McCloskey
Victoria Izara McFarlane
Aisling McGarrity
Katie Seanin McHugh
Shannen Molloy
Paula Nolan
Cara O’Brien
Olayinka Oladokun
Martin O’Reilly
Aaron Pyne
Amy Stitt
Lisa-Marie Sweeney
Sharon Jane Sweeney
Ellen Teague
Charlotte Elizabeth Turner
Oisin Young

With Commendation
Lauren Baker
Adrian Begley
Bethany Brown
Alison Burns
Courtney Campbell
Zoe Campbell
Robyn Cordner
Jill Christina Ferguson
Nicola Hughes
Angela Kinning
Charlotte Elizabeth Linstrom
Catherine McCann
Laura McCaughey
Louise Michelle McDougall
Catriona McEvoy
Abigail McNeill
Christopher Mulholland
Simona Petkeviciute
Barry Rouse
Michael Philip Sampson
Anna Izabela Syperek
Zoe Thompson
Ciara Vernon
Maeve Anna Walkington
Chi-Wai Alex Yu

Pass
Clodagh Ni Bhroin

MASTER OF SCIENCE IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction
Michelle Elizabeth Gurney
Emma Margaret Scott
Justin Leo Senn

MASTER OF SCIENCE IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction
Rachel Jane Black
Amelie Bobsien
Christopher Ian Gray
Felicity Lavena McGookin
Ann Marie McStocker
Sophie Alison Morris
Seamus Joseph Power
Aidan Stewart

With Commendation
Daniel Patrick Brown
Maureen Ann Busby
Suzanne Cassidy
Sean Green
Maeve Hinds
Catherine Michele Hitch
Sarah Caroline Lawlor
Aine Theresa Mahon
Natasha Murray
Emma Wray

MASTER OF SCIENCE
IN PHARMACEUTICAL SCIENCES

With Distinction
Kelan Flynn
Vanessa Namwanga

With Commendation
Christopher McCartney
Nojir Uddin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)

Pass
Priscilla Gallagher

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT WITH GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Commendation
Malcolm Debono

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Commendation
Izybelle Callow
Andrew Eastop
Darragh Murphy
Mark Stringer

Pass
Raymond Lockhart

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction
Deirdre McGrane

With Commendation
Rebecca Keeler

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHARMACY MANAGEMENT

With Commendation
Donna Bartlett

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN APPLIED HEALTH STUDIES

With Commendation
Rebecca Louise Mazur

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Commendation
John McConalogue

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction
Eleanor Bruce

With Commendation
Michelle Maria Peake

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Jodie McBride

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division
Thomas McAllister

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HEALTH AND WELLBEING

With Second Class Honours Lower Division
Carly Jade Doherty
Amy McGilligan

With Third Class Honours
Laura Anderson
Abbie Friel

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours Lower Division
Ciaran Crothers
Amanda Jane Edmund

With Third Class Honours
Craig Carson Hutchings

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (ADULT)

With First Class Honours
Emma Blair
Shannon Louise Brophy
Tamara Amy Campbell
Emma Coyle
Anthony Curran
Karen Elizabeth Darragh
Ashleigh Dempster
Erin Elizabeth Devine
Debbie Diver
Caoimhe Donaghy
Tania Dooher
Zoe Jamie Elder
Olivia Ervine
Ciara Farren
Edel Ferguson
Suzanne Elizabeth Gillespie
Robbyn Gray
Kathy Ellen Hall
Ciara Marie Lavender
Aine Marie McAnulla
Fiona McDermott
Martin McGowan
Oliver McKinney
Bronagh McMullan
Paul Nunez
Joan Josephine O’Kane
Catherine Jane Reid
Leonie Russell
Deborah Wallace
Christina Warren
Malgorzata Zieba

With Second Class Honours Upper Division
Aksa Aby
Naomi Ruth Aiken
Brinin Anderson
Tara Boyd
Victoria Campbell
Lauren Naomi Cottle
Aine Marie Doherty
Kirsten Doran
Niamh Briege Duggan
Colleen Fegan
Kryzzel-Kay Felwa
Kyra Faith Ferguson
Zoe Finlay
Shannon Flanagan
Laura Janine Foster
Amy Gallagher
Sinead Gallagher
Anne Marie Hall
Jann Hammond
Lauren Hargan
Kirsty Harper
Brooke Ellis Harrison
Megan Hetherington
Michelle Holdsworth
Emma Hutchinson
Albert Jose
Eve Kelly
Stacey Kelly
Aoife Kennedy
Mary Regina Kennedy
Sarah Kennedy
Sinead Kerlin
Maxine Kidd
Carole Rose Logue
Siobhan McBrearty
Rachel Elizabeth McCahon
Jennifer McCourt
Emma McCrudden
Megan McCullough
Rachel Mary McCurdy
Brid McGourty
Irene McGovern
Aoibhin McGurk
Marie McHugh
Shannon McKaigue
Catherine McKenna
Rachel McKeown
Sasha Beatrice McKinley
Hannah Catherine McLarnon
Ailbhe McLaughlin
Gerardette McLaughlin
Clare McMahon
Emma McQuillan
Ramona McShane
Rachel McWilliams
Steven Gareth Miller
Jennifer Rose Montgomery
Bryan Andrew Morgan
Roisin Mulholland
Lucinda Murphy
Rebecca Neely
Bridgeen O’Hanlon
Dearbhla Quinn
Mairead Quinn
Julie Robinson
Hollie Sargent
Claire Sheehan
Lori Shirlow
Patrina Stringer
Amy Elizabeth Taggart
Victoria Todd
Melissa Louise Waite
Matthew Ward
Nazareen Veronica Whelan

With Second Class Honours Lower Division
Lisa Shannen Anderson
Claire Beattie
Shannon Ann Braund
Charlene Breslin
Caoimhe Brogan
Molly Canavan
Elaine Colhoun
Sarah Dickey
Shauna Doherty
Una Doyle
Roisin Ann Forrest
Joanne Gallagher
Laura Harkin
Danielle Jacqueline Hueston
Shannan Jackson
Janet Jones
Keila Kearney
Leanne Kilgore
Katrina Logue
Kerri Ann Lynch
Maeve McCambridge
Megan McClements
Carl McErlean
Siobhan Laura McFadden
Nicole McGee
Lauren Jean McGeown
Rebecha McGimpsey
Sarah McKillen
Beth Ursula McParland
Michelle McVey
Danielle Moore
Emma Jean Moore
Kelly-Ann Moore
Declan Moran
Kerrie Ann Mullan
Jill O’Donnell
Debbie Elizabeth Olphert
Celia Olufemi
Lisa O’Neill
Louise Rasdale
Natasha Rice
Amanda Taggart
Clare Toner
Jenny Louise Tosh
Aileen Tuohey
Stephanie Louis Paragas Versoza
Caitlin White
Caoimhe White-Gillespie
Emma Willox

With Third Class Honours
Laurelle Carlin
Sarah Duffy
Tanya McCafferty
Lisa Montgomery
Laura Ann Jane Moore
Colleen Tierney
Abbie Trimble

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (MENTAL HEALTH)

With First Class Honours
Ashley Bowers
Danny Coll
Rebecca Haughey
Shannon Elizabeth Laverty
Michael McMullan
Aisling Anne Moore
Patrice Murray
Chris O’Donnell
Dean Pollock
With Second Class Honours Upper Division
Aislingmarie Breen
Rachael Brolly
Colleen Coulter
Sareena Gillespie
Jessica Marchini
Dymphna McConnellogue
Christy McLaughlin
Theresa Anne Mullan
Shauna O’Donnell
Danielle Smyth
Mary Paige Hollie Walton McGovern

With Second Class Honours Lower Division
Niamh Bolster
Eimear Callan
Rebecca Elizabeth Crawford
Ciara Dawson
Brenda Martina Divin
Jason Patrick Gillespie
Aoibhin Lennon
Kelly-Marie McMenamin
Ryan Barry McPhilomey
Orlaith Millar
Rebecca Peeples
Rachel Phillips
Clare Rowley
Catherine Scott

With Third Class Honours
Suzanne Danielle Boyle
Gabrielle Daly
Shauna Louise Gibbons
Eliza Opiola
Cathy Stewart
Diane Teresa Tierney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACEUTICAL BIOSCIENCES

With Second Class Honours Upper Division
Thomas McKaig
Joel McTaggart

With Second Class Honours Lower Division
David Campbell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACEUTICAL SCIENCE

With Third Class Honours
Haiying Dai

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours
Jamye Alison Walker

With Second Class Honours Upper Division
Anthony Cassidy
Lisa Deakin

With Second Class Honours Lower Division
Cara Cecilia McComb
Nicole Elizabeth Louise Millar
Chantelle O’Neill
Kirby Paula Percy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Shauna McCullagh

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HEALTH CARE

Pass
Emily Kane
Simon Mackey
Martynagh Moran

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH CARE

With Distinction
Kate Ann McSorley

With Commendation
Hannah Mary Helen Clarke
Emma Donnelly
Chad Horner

Pass
Stevonna Atkinson
Amy McShane
Sarah-Louise Thompson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND HEALTH

Pass
Anthony Maxwell

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PSYCHOLOGY

With Distinction
Jennifer Mullan
Katinka Lilla Szabo
Rebecca Todd

With Commendation
Natasha Kirke
Amy Jacqueline McKay

Pass
Courtney Allen
Cora Deery
Meghan Kealey
Edelle Maria McGlade (posthumously)

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Commendation
Fern Wilkin

FACULTY OF ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Krysta Laverne Beggs-McCormick
Breda Friel
Shaun Roddy
Denise Ann White

MASTER OF ARTS
IN CONTEMPORARY PERFORMANCE PRACTICE

With Commendation
Cahal Clarke
Aoibh Johnson

MASTER OF ARTS
IN ENGLISH LITERATURE

With Distinction
Stewart Robert Gillan
Michael Patrick Garrow Way

With Commendation
Ruth Barr
Kirsty Jade Majella Donnelly
Ryan Hanna
Cherie Katrina Magee
Laura-Jane White

Pass
Gavin Nial McGonigle
Sarah Eleanor Elizabeth Sefton
Amy Lauren Sloan

MASTER OF ARTS
IN HISTORY

With Distinction
Scott Lewis Bowes
Ruta Sulciene

With Commendation
Seosamh Liam Collins
James McDaid

Pass
Conor Martin Patrick Donaghy
MASTER OF ARTS
IN IRISH HISTORY AND POLITICS
With Distinction
Michael Kinsella
Pass
Cormac Patrick McNeill
MASTER OF ARTS IN IRISH LANGUAGE TRANSLATION, INTERPRETING AND PROFESSIONAL
LANGUAGE SKILLS

With Distinction
Róise Ní Laifeartaigh
Seán Ó’Daimhín

With Commendation
Sinead Maeve Armstrong
Jude Doherty-Luiten
Edel Ellis
John Raymond Grant
Kathryn Mullan
Sharrifa O’Kane

Pass
Niamh Hughes
James McKevitt

MASTER OF ARTS
IN JOURNALISM

With Distinction
Christine Diane Carrigan
Jenna Gardiner
Darren Ian McCullins
Sarah Catherine McKinley
Lauren Wilson

With Commendation
Hannah Kirkpatrick
Gerald Lennon
Kelly McAllister
Eimhear McGurk
Aine Majella Quinn
Judith Rosemary Shaw

Pass
Ciaran Quinn

MASTER OF ARTS
IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Commendation
Maria Aspasia Bealby
MASTER OF ARTS
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Distinction
Megan Jane McKee
Victoria Georgina Isobel Thampi

With Commendation
Fiona Sarah Kathryn Bell
Haruka Murayama
Kin Ting Ng
David Martin Nugent

Pass
Reuben Boyd
Masami Doi
Adam Stephen Glover
Barry Thomas Jackson
Mary Annabelle Skeats

MASTER OF LAWS
IN COMMERCIAL LAW

With Distinction
Salem Sami Alqudah
Zaid Mohammad Tayseer Ghazleh
Sanad Hisham Khatib
Francis Joseph O’Neill

MASTER OF MUSIC
IN CREATIVE MUSICIANSHIP

With Distinction
Darren Andrew Beckett
Louis Fields
Gareth Paul Johnston
Jaime McEleney
Aaron McGlinchey
Trudy O’Donnell
Lewis Bernard Smith

With Commendation
Caitlyn Anne McCrea
Nicholas Richard Benjamin Morton

MASTER OF RESEARCH

With Commendation
Andrew Allen
Nicole Hamilton
John Francis Kavanagh
Nigel Robert Kelly

Pass
Diotima Charlotte Theresia Krug
Conor O’Neill

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CREATIVE MUSICIANSHIP

With Commendation
Ryan Rodgers

Pass
Zachary Andrew Campbell

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN JOURNALISM

With Commendation
Martin O’Neill

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Commendation
Aoife Concannon

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT
With Distinction
Phillip Roe

With Commendation
Frank Eric Chinn (posthumously)

Pass
Lisa Burkitt

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND GEOGRAPHY AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Ryan Magee
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FRENCH AND SPANISH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Shanice Patrick
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN SPANISH WITH CHINESE AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Paul Declan O’Reilly

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division
Francis Hughes

With Second Class Honours Lower Division
Niall Doherty
Rachael Jayne McGahon

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH AND MEDIA STUDIES

With Third Class Honours
Alana Russell

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ENGLISH AND SPANISH

With Second Class Honours Upper Division
Eve Alexandra Watton

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH ENGLISH

With Second Class Honours Lower Division
Roberto Munroe
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HISTORY WITH PSYCHOLOGY

With Third Class Honours
Ronan McIlhennon

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Second Class Honours Upper Division
Cormac Art O’Hagan

With Second Class Honours Lower Division
Sean McCay
Mairead Catherine Mc Cleave
Eibhilin McKerr

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN JOURNALISM WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division
Richard Sandor

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

With Second Class Honours Lower Division
Darren Harkin
Henry McIlroy

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN MEDIA STUDIES WITH PHOTO IMAGING

With Second Class Honours Upper Division
Joy Alexandra Goodall-Leonard

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Gibson

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS

With Second Class Honours Upper Division
Kathryn Sara Way
BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS
With Second Class Honours Upper Division
Aileen Bernadette Connor
Esther-Ruth Elizabeth Cuthbert

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL WORK

With Second Class Honours Lower Division
Sandra Afia Atoge
Ryan Campbell
Nicola Donnelly
Niamh Downey
Kirsty Hughes
Aimee Neill
Deborah Walker

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMMUNITY YOUTH WORK

Pass
Donal John Murphy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN DESIGN

Pass
Tanya Donnelly

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MEDIA ARTS

Pass
Louis Elliott Jack Field

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN JOURNALISM WITH FILM STUDIES

Pass
Ciaran Logue
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN APPLIED SOCIAL STUDIES

Pass
Aine Nugent

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CINEMATIC ARTS

With Commendation
Kayleigh Linehan

Pass
Tiarna Kerr

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CREATIVE TECHNOLOGIES

Pass
Adam Guilar

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN DRAMA

Pass
Nathan William Ian Redmond

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ENGLISH

Pass
Heini Vilhelmiina Onnela

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN JOURNALISM WITH ENGLISH

Pass
Leona Harkin

CERTIFICATE IN COMMUNITY YOUTH STUDIES

With Commendation
Angela Burns
Anthony McGinley
David Ralston
Pass
Reece Vincent Carlin
Ashling Louise Dixon
Gary Lavelle
Orfhlaith Moran

CERTIFICATE IN TEACHING

Pass
Joseph Desmond McGrann
FACULTY OF COMPUTING, ENGINEERING AND BUILT ENVIRONMENT

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Yogesh Kumar Meena

MASTER OF SCIENCE IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

With Distinction
Abdul Raman Ali
Jonathan Sunday Etumusei
Ashley Gallagher
Sean Gallagher
Shannon Leigh Harkin
Aine Meenagh
Richard White

With Commendation
Kevin Gerald Blakely
Leo Clancy
Gavin Connor Curran
David Gourley
Niall Grace
Dylan Jones
Fergal Joseph McCusker
Christopher Ryan Neill
Aiden Skelton
Grant Troupe

Pass
Stephen Concannon
Mark Madden
GRADUATE CERTIFICATE
IN COMPUTING
With Commendation
Francis Molloy
BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER ENGINEERING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Ali Saeb Sha’ath

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Stephen Barr

With Second Class Honours Lower Division
Adam Hanlon

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division
Christopher McGovern

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Terence Sweeney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Patrick Quinn

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Paul Fegan
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING WITH PSYCHOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Laura Louise Mary McLaughlin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION TECHNOLOGIES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Upper Division
Aidan O’Hare

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

With Second Class Honours Lower Division
Kevin Doran
Diarmuid Gallagher
Daniel Lord

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division
Joseph McAuley

With Third Class Honours
Daniel Brendan Cassidy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INFORMATION TECHNOLOGIES

With Third Class Honours
Gustavo Medeiros
Gareth Rodgers
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE

With Commendation
Adam Boyd
Arthur Caulfield
Daniel Magee

Pass
Ben Gerald Houston

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

With Distinction
Joseph O’Donnell

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING

With Commendation
Ethan David Kerrigan
Conor Michael Peter McQuaid
Ryan Walls

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

Pass
Jonathan Edward Coey

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING WITH EDUCATION

With Distinction
Marc Samuel Gary Curtis

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

Pass
Robert Kyle Moore

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER SCIENCE

With Commendation
Hayley Curran
Pass
Michael Mallon
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

Pass
Matthew Dixon
Bronach Aife McCartney

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INFORMATION TECHNOLOGIES

Pass
Erin Simpson
FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES
DOCTOR OF SCIENCE
Pass
Peter Raymond Flatt

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Raghad Alhomaid
Kathleen Alice Christie
Robert Goodman
Mohammed Naeem Khan
Aman-Deep Singh Mahil

MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Suzanne Emma Barrow
Mairead Antoinette Buckley
Francesca Anne Carvill
Emer Martina Connolly
Amanda Dawson
Tegan Louise Ducker
Emma Marie Dunne
Jennifer Fielding
Kimberley Elizabeth Finlayson
Aisling Foody
Lorraine Marion Gallagher
Mary Claire Ging
Caroline Hunt
Maria Elaine Jump
Patrick Noel Kelly
Linda McKinstry
Caroline Margaret Moffatt
Mary Moran
Lesley-Anne Nixon
Alison Frances Nolan
Laura Ann Oliver
Abigail Frances Pethick
Emma Prior
Michael Sanderson
Patrick Simms
Faye Emma Sims
Juanita Ann Spiteri Meilak
Sivatharsini Thasian-Sivarajah
Amanda Waddell
With Commendation
Martha Armstrong
Cliona Anne Barry
Elisa Barry
Andrew Stephen Beakey
John Burns
Lorinda Camilleri
Danielle Angela Clark
Emma Louise Clewlow
Christine Clifford
Sandra Catherine Clifford
Aisling Niamh Costelloe
Ciarán Stephen Deane
Noreen Evans
Angela Michelle Finan
Paul Raymond Fitzsimons
James Gale
Daniel Mark Gleghorn
Rebecca Graham
Patricia Ellen Griffin
Claire Haran
Gillian Hoare
Laura Victoria Irving
Andrew Christopher Kelly
Daniel Kelly
Mandy Logan
David Patrick Mahon
Louise Elizabeth McNeill
Helena Milton
Nomalanga Tracy Ndhlovu
Catriona Lawson Noble
Donal Joseph Noonan
Sinead O’Brien
Danielle O’Carroll
Lisa O’Connor
Ruth O’Connor
Eileen O’Leary
Elaine O’Riordan
Lisa Maria Power
Maria Eve Riley
Ciara Rogers
Govinder Shergill
Sharon Jane Stanley
Beryl Ann Waldron
Niamh Walsh
Aoife Warde
Aoife Wilson
Emily Jane Wood

Pass
Thais Emanuelle Ferrari Gersogamo
Aine Gorman
Janet Mary Hutchinson
Lindsey Mary Lindsay
Louise Alicia Quinn
Declan Ryan
John Michael Welsh

MASTER OF SCIENCE
IN BIOTECHNOLOGY RESEARCH

With Distinction
Emma Jennifer Davidson Hasson

With Commendation
Caolan David Boyle
Nichola Jayne Ejaz
Matthew Robert Johnston
Michael Andrew McBride
Cho King Ng
Kevin Gerard Walsh
Nicki Samuel Watton

MASTER OF SCIENCE
IN FOOD AND NUTRITION

With Commendation
Laura Ann McDermott
Therese Mary McNamee
Rachael Morrison
Kimberley Spiteri
Pass
Rachel Louise Ludkin

MASTER OF SCIENCE
IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction
Audrey Jane Jenkinson

With Commendation
Sinead Aoife Carroll
Orla Maire Ni Dhubhda

MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN NUTRITION

With Distinction
Olivia Fiona Carroll
Michael Aidan Day
Madison Herkert

With Commendation
David William Callaghan
Tara Caoilainn Flood
Chloe Ivy Ho Yin Hui
Jordan Kavanagh
Leo James Daniel McHugh
Sarah Rose Mullins
Shaun Sharkey

Pass
Edel Fitzgerald
Shayne Louie Ryan

MASTER OF SCIENCE IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS

With Distinction
Kate Sarah Thiruchelvam

With Commendation
Josianne Camilleri

MASTER OF SCIENCE
IN STRATIFIED MEDICINE

With Distinction
Mei Yu Cynthia Stafford

With Commendation
Nadine Sarah Esther Forde
Pass
Thejesveni Rudraprasad

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Helen Victoria Kirrane

With Commendation
Susan Jean Smyth

POSTGRADUATE DIPLOMA IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Distinction
Jonathan Aboshiha
Parul Adhana
Luca Antico
Ankur Ray Barua
Satya Sai Prasad Kolli
Zeba Matin
Titilayo Bola Odufuwa-Bolger
Shafiq Ur Rehman
Scott Robbie
Ioannis Sidiropoulos
Patrycja Smolarek-Kasprzak
Natasha Spiteri
Leonard Teye-Botchway
Grigorios Tzamos

With Commendation
Michael Adams
Seema Anand
Tariq Zeyad Mohammad Ayoub
James Ball
Lara Antoinette Brien
Matthias Benjamin Brunner
Jan Bond Chan
Evelien Dewilde
Navpreet Dhillon
Mohammad Samir Dowlut
Nishant Gupta
Wing Man Ho
Jeremy John Hoffman
Sharmina Rony Khan
Remin Nath
Francesco Pillitteri
Mrinal Rana
Lee Mun Toong
Bernhard Treiblmayr
Claus Zehetner

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN FOOD AND NUTRITION

With Distinction
Yuen Ki Chiu

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN STRATIFIED MEDICINE

With Distinction
Paula Milligan
With Commendation
Claire Louise Curran
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MEDICAL STUDIES
With Distinction
Kevin John Matthews

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction
Rachel Joanne Davison
Marie Hughes
Elinor Kate Humphreys
Orla McArdle
Lorcan McGarry
Sarah Ann Morrin
Jayne Louise Owen
Shane Joseph Quinn
Joseph Seaman

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN VETERINARY PUBLIC HEALTH

With Commendation
Aine Mullahy

MASTER OF BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction
Jon Wah Cheung
Aidan Cornelius Fahey
Jithin Kuriakose
Jack Patrick McGeown

With Commendation
James Noel O’Kane

GRADUATE CERTIFICATE
IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Commendation
Fiona Harkin

Pass
Thomas Edwin Craddock
Harry Gay
Alisha Jordan
Joanne Marie Morris
Kudirat Olayinka Obikoya-Oladapo

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Hannah Maxine Graham

With Second Class Honours Lower Division
Kate Millar

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Noeleen Michelle O’Kane

With Second Class Honours Lower Division
Tara Marie O’Neill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Andrew Daniel Holmes
Lois Anne Wilson

With Second Class Honours Lower Division
Jamie Curtis Bell
Megan Marie Gillan
Meadhbh Elizabeth Kerr
Rachel Marie Ward

With Third Class Honours
Clive James Parkhill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours
Rachel Warke

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Ashleigh Greenaway
Rebecca Sarah Shearer
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division
Natalie Jay Johnson

With Second Class Honours Lower Division
Ensa Gitteh
Naomi Ann Jones
Zoi Stefanopoulou

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division
Tsz Yen Law

With Second Class Honours Lower Division
Conan Gerard Bradley
Niamh Collett
Adam Greenaway
Mark McGennity
Ryan McGrath
Naomi Lois Nelson

With Third Class Honours
Jodie Caroline Wilson
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Upper Division
Brian Crawford Porte

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN OPTOMETRY

With Third Class Honours
Jason Michael Bratton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN STRATIFIED MEDICINE

With First Class Honours
Erin McHugh

With Second Class Honours Upper Division
Conor McLaughlin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation
Paul McCafferty

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN STRATIFIED MEDICINE

Pass
Louise Margaret O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BIOLOGY

Pass
Matthew Kevin Totten

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BIOMEDICAL STUDIES

With Commendation
Rachael Nicole Hunt

Pass
Holly O’Donnell

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN SCIENCE FOR NUTRITION

Pass
Gordon David Crothers

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN STRATIFIED MEDICINE

With Commendation
Ruairi Drumm
Arlana McGoldrick
ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction
Emeline Marie Jeanne Hassen
Neil McLarnon
Fionnuala Brid Walsh

With Commendation
Gavin George Patrick Henderson
John Niall Kavanagh

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Distinction
Erin McEvoy
Mary McKeever
Sandra Magdalena Wojcik

With Commendation
Christopher James Evans
Peter Anthony McGowan

Pass
John Graham Beirne
Gareth Denis Gault

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Commendation
Elizabeth Forte
Arun Prasad Subramanian

Pass
Aljunia Marapira

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MANAGEMENT

Pass
Liam McDaid

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INTERNATIONAL BUSINESS

Pass
Simon John Burgess
Charidimos Vasilakis-Mykoniatis

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MANAGEMENT

With Commendation
John-Paul Glenn
Barry McDermott

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS ADMINISTRATION

With Commendation
Steven Brian Sweeney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM WITH FRENCH AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Rachael Warren

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Aaron Leonard

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH EDUCATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Oisin Craig
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Niamh Chambers

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS ADMINISTRATION

With First Class Honours
Jordan Robert Andrew Armstrong
Lisa Hilary Dunn
Patricia Anne Foynes
Noel Anthony Jennings
Aaron McShane
Emma Teresa Roulston

With Second Class Honours Upper Division
Ciara Crossan
Declan Fullerton
Andrea Joy Magee
Oran McLaughlin
Joanne McMullan
Daire O’Donnell
Patrick O’ Donnell
Ciara Roulston

With Second Class Honours Lower Division
Tamara Vaughan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Craig McCloy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Roisin O’Neill

With Second Class Honours Lower Division
Nicole Bonner
Joanna Evelyn Gillespie
Aimee Rooney
With Third Class Honours
Martin McDonald

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division
Eimear Jackson
Aimee Louise McNicholl
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Gavin Carvill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

With Second Class Honours Upper Division
Tia-Jade Parry

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES

Pass
Gemma Clifford

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ACCOUNTING

With Commendation
Justin Heaney

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ADVERTISING

With Commendation
Matthew Harold

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN BUSINESS STUDIES

Pass
Hannah Clare Johnston
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

With Commendation
Stacey McEldowney
Laura McGowan
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

With Commendation
Jessica Bell
ACCESS, DIGITAL & DISTRIBUTED LEARNING

CERTIFICATE IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass
Cole Buchanan
Robert William Campbell
Daniel Maguire
James Sandrey
FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Karen Cafferkey
Serena Tarlati

MASTER OF PHARMACY

With Second Class Honours Upper Division
Farshid-Paul Jahani
Ciaran McBride
Dikeledi Nkele Mushapho
Hannah O’Sullivan

With Second Class Honours Lower Division
Matthew Gerard Larkin
Eoin Linden
Jasmine Sarika Rajan

MASTER OF RESEARCH

With Distinction
Michelle Clements
Romain Hebert
Amber Elizabeth Manley

MASTER OF SCIENCE IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction
Gemma Finn
Eamonn Michael Patrick Gillen
Fiona Murphy
With Commendation
Christina Bowman
Patricia Anne Mary Cusick

Pass
Jennifer Naomh Hunter

MASTER OF SCIENCE IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)

With Distinction
Anna Charlotte Balmer
Ailana Boulos
Labhaoise Clynes
Daniel Collins
Jane Olivia Gilsenan
Rachel Bridget Kane
Justin MacLochlainn
Anthea McCloskey
Victoria Izara McFarlane
Aisling McGarrity
Katie Seanin McHugh
Shannen Molloy
Paula Nolan
Cara O’Brien
Olayinka Oladokun
Martin O’Reilly
Aaron Pyne
Amy Stitt
Lisa-Marie Sweeney
Sharon Jane Sweeney
Ellen Teague
Charlotte Elizabeth Turner
Oisin Young

With Commendation
Lauren Baker
Adrian Begley
Bethany Brown
Alison Burns
Courtney Campbell
Zoe Campbell
Robyn Cordner
Jill Christina Ferguson
Nicola Hughes
Angela Kinning
Charlotte Elizabeth Linstrom
Catherine McCann
Laura McCaughey
Louise Michelle McDougall
Catriona McEvoy
Abigail McNeill
Christopher Mulholland
Simona Petkeviciute
Barry Rouse
Michael Philip Sampson
Anna Izabela Syperek
Zoe Thompson
Ciara Vernon
Maeve Anna Walkington
Chi-Wai Alex Yu

Pass
Clodagh Ni Bhroin

MASTER OF SCIENCE IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction
Michelle Elizabeth Gurney
Emma Margaret Scott
Justin Leo Senn

MASTER OF SCIENCE IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction
Rachel Jane Black
Amelie Bobsien
Christopher Ian Gray
Felicity Lavena McGookin
Ann Marie McStocker
Sophie Alison Morris
Seamus Joseph Power
Aidan Stewart

With Commendation
Daniel Patrick Brown
Maureen Ann Busby
Suzanne Cassidy
Sean Green
Maeve Hinds
Catherine Michele Hitch
Sarah Caroline Lawlor
Aine Theresa Mahon
Natasha Murray
Emma Wray
MASTER OF SCIENCE
IN PHARMACEUTICAL SCIENCES
With Distinction
Kelan Flynn
Vanessa Namwanga

With Commendation
Christopher McCartney
Nojir Uddin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)
Pass
Priscilla Gallagher

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT WITH GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Commendation
Malcolm Debono

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Commendation
Izybelle Callow
Andrew Eastop
Darragh Murphy
Mark Stringer

Pass
Raymond Lockhart

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction
Deirdre McGrane

With Commendation
Rebecca Keeler

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHARMACY MANAGEMENT

With Commendation
Donna Bartlett
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN APPLIED HEALTH STUDIES

With Commendation
Rebecca Louise Mazur

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Commendation
John McConalogue

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction
Eleanor Bruce

With Commendation
Michelle Maria Peake

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Jodie McBride

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division
Thomas McAllister

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HEALTH AND WELLBEING

With Second Class Honours Lower Division
Carly Jade Doherty
Amy McGilligan

With Third Class Honours
Laura Anderson
Abbie Friel
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours Lower Division
Ciaran Crothers
Amanda Jane Edmund

With Third Class Honours
Craig Carson Hutchings

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (ADULT)

With First Class Honours
Emma Blair
Shannon Louise Brophy
Tamara Amy Campbell
Emma Coyle
Anthony Curran
Karen Elizabeth Darragh
Ashleigh Dempster
Erin Elizabeth Devine
Debbie Diver
Caoimhe Donaghy
Tania Dooher
Zoe Jamie Elder
Olivia Ervine
Ciara Farren
Edel Ferguson
Suzanne Elizabeth Gillespie
Robbyn Gray
Kathy Ellen Hall
Ciara Marie Lavender
Aine Marie McAnulla
Fiona McDermott
Martin McGowan
Oliver McKinney
Bronagh McMullan
Paul Nunez
Joan Josephine O’Kane
Catherine Jane Reid
Leonie Russell
Deborah Wallace
Christina Warren
Malgorzata Zieba

With Second Class Honours Upper Division
Aksa Aby
Naomi Ruth Aiken
Brinin Anderson
Tara Boyd
Victoria Campbell
Lauren Naomi Cottle
Aine Marie Doherty
Kirsten Doran
Niamh Briege Duggan
Colleen Fegan
Kryzzel-Kay Felwa
Kyra Faith Ferguson
Zoe Finlay
Shannon Flanagan
Laura Janine Foster
Amy Gallagher
Sinead Gallagher
Anne Marie Hall
Jann Hammond
Lauren Hargan
Kirsty Harper
Brooke Ellis Harrison
Megan Hetherington
Michelle Holdsworth
Emma Hutchinson
Albert Jose
Eve Kelly
Stacey Kelly
Aoife Kennedy
Mary Regina Kennedy
Sarah Kennedy
Sinead Kerlin
Maxine Kidd
Carole Rose Logue
Siobhan McBrearty
Rachel Elizabeth McCahon
Jennifer McCourt
Emma McCrudden
Megan McCullough
Rachel Mary McCurdy
Brid McGourty
Irene McGovern
Aoibhin McGurk
Marie McHugh
Shannon McKaigue
Catherine McKenna
Rachel McKeown
Sasha Beatrice McKinley
Hannah Catherine McLarnon
Ailbhe McLaughlin
Gerardette McLaughlin
Clare McMahon
Emma McQuillan
Ramona McShane
Rachel McWilliams
Steven Gareth Miller
Jennifer Rose Montgomery
Bryan Andrew Morgan
Roisin Mulholland
Lucinda Murphy
Rebecca Neely
Bridgeen O’Hanlon
Dearbhla Quinn
Mairead Quinn
Julie Robinson
Hollie Sargent
Claire Sheehan
Lori Shirlow
Patrina Stringer
Amy Elizabeth Taggart
Victoria Todd
Melissa Louise Waite
Matthew Ward
Nazareen Veronica Whelan

With Second Class Honours Lower Division
Lisa Shannen Anderson
Claire Beattie
Shannon Ann Braund
Charlene Breslin
Caoimhe Brogan
Molly Canavan
Elaine Colhoun
Sarah Dickey
Shauna Doherty
Una Doyle
Roisin Ann Forrest
Joanne Gallagher
Laura Harkin
Danielle Jacqueline Hueston
Shannan Jackson
Janet Jones
Keila Kearney
Leanne Kilgore
Katrina Logue
Kerri Ann Lynch
Maeve McCambridge
Megan McClements
Carl McErlean
Siobhan Laura McFadden
Nicole McGee
Lauren Jean McGeown
Rebecha McGimpsey
Sarah McKillen
Beth Ursula McParland
Michelle McVey
Danielle Moore
Emma Jean Moore
Kelly-Ann Moore
Declan Moran
Kerrie Ann Mullan
Jill O’Donnell
Debbie Elizabeth Olphert
Celia Olufemi
Lisa O’Neill
Louise Rasdale
Natasha Rice
Amanda Taggart
Clare Toner
Jenny Louise Tosh
Aileen Tuohey
Stephanie Louis Paragas Versoza
Caitlin White
Caoimhe White-Gillespie
Emma Willox

With Third Class Honours
Laurelle Carlin
Sarah Duffy
Tanya McCafferty
Lisa Montgomery
Laura Ann Jane Moore
Colleen Tierney
Abbie Trimble

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN NURSING (MENTAL HEALTH)

With First Class Honours
Ashley Bowers
Danny Coll
Rebecca Haughey
Shannon Elizabeth Laverty
Michael McMullan
Aisling Anne Moore
Patrice Murray
Chris O’Donnell
Dean Pollock
With Second Class Honours Upper Division
Aislingmarie Breen
Rachael Brolly
Colleen Coulter
Sareena Gillespie
Jessica Marchini
Dymphna McConnellogue
Christy McLaughlin
Theresa Anne Mullan
Shauna O’Donnell
Danielle Smyth
Mary Paige Hollie Walton McGovern

With Second Class Honours Lower Division
Niamh Bolster
Eimear Callan
Rebecca Elizabeth Crawford
Ciara Dawson
Brenda Martina Divin
Jason Patrick Gillespie
Aoibhin Lennon
Kelly-Marie McMenamin
Ryan Barry McPhilomey
Orlaith Millar
Rebecca Peeples
Rachel Phillips
Clare Rowley
Catherine Scott

With Third Class Honours
Suzanne Danielle Boyle
Gabrielle Daly
Shauna Louise Gibbons
Eliza Opiola
Cathy Stewart
Diane Teresa Tierney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACEUTICAL BIOSCIENCES

With Second Class Honours Upper Division
Thomas McKaig
Joel McTaggart

With Second Class Honours Lower Division
David Campbell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PHARMACEUTICAL SCIENCE

With Third Class Honours
Haiying Dai

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours
Jamye Alison Walker

With Second Class Honours Upper Division
Anthony Cassidy
Lisa Deakin

With Second Class Honours Lower Division
Cara Cecilia McComb
Nicole Elizabeth Louise Millar
Chantelle O’Neill
Kirby Paula Percy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Shauna McCullagh

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HEALTH CARE

Pass
Emily Kane
Simon Mackey
Martynagh Moran

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH CARE

With Distinction
Kate Ann McSorley

With Commendation
Hannah Mary Helen Clarke
Emma Donnelly
Chad Horner

Pass
Stevonna Atkinson
Amy McShane
Sarah-Louise Thompson
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND HEALTH

Pass
Anthony Maxwell

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PSYCHOLOGY

With Distinction
Jennifer Mullan
Katinka Lilla Szabo
Rebecca Todd

With Commendation
Natasha Kirke
Amy Jacqueline McKay

Pass
Courtney Allen
Cora Deery
Meghan Kealey
Edelle Maria McGlade (posthumously)

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Commendation
Fern Wilkin

Belfast Telegraph Digital

Popular

From Belfast Telegraph