Belfast Telegraph

University of Ulster graduations - Monday, December 10 2018

Full list of today's graduations at the University of Ulster.

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HIGHER EDUCATION PRACTICE

Pass
Suzanne Beech
Debbie Blair
Kyle Boyd
Tanya Dean
Juliana Gerard
Linley Hamilton
Mo Henderson
Caomhan Patrick David Logue
Victoria McCollum
Padraig Mulholland
Lorna Reid
Stephen Shannon
Priyank Shukla
Mark Simpson
Shuai Zhang

CERTIFICATE
IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass
Mark Begley
Michael Campbell
Nichola Connor
Jason Deery
Callum Robert Dickson
Jay Eisenstadt
Stephanie Esler
Stacy Hooper
Kevin Keenan
Neil Kerr
Patreea Long
Cara Mackenzie
Hazel Magill
Dainealle Martin
Adrian McDaid
Caolan McDonald
Paul McKnight
Aaron Murray
Shauneen O’Callaghan
Kevin Osborne
Gemma Reilly
Miriam Witts

FACULTY OF COMPUTING, ENGINEERING & BUILT ENVIRONMENT

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Gavin Michael Abernethy
Ashleigh Anderson
Konstantinos Chotzoglou
Donatella Maria Chiara Cirrone
Kate Crinion
Danielle Sylvia Evelyn Magowan
Patrick McAllister
Andrew McErlane
Anna McLister
Andrew John Molloy
Jennifer Therese O’Neill

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCED COMPOSITES AND POLYMERS

With Distinction
Stephen Hewitt
Adrian John Terry Mulholland
With Commendation
Neall Torney

MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Distinction
Hamza Ali Alzyod

Pass
Michael Conlon

MASTER OF SCIENCE
IN CONSTRUCTION BUSINESS
AND LEADERSHIP

With Commendation
Sean Corr

MASTER OF SCIENCE
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND LEADERSHIP (WITH MANAGEMENT
SPECIALISMS)

With Distinction
Declan Diamond

MASTER OF SCIENCE
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

With Commendation
Peter William Horner

MASTER OF SCIENCE
IN DATA SCIENCE

With Commendation
Fiona Marshall
Paul Simpson

MASTER OF SCIENCE
IN FIRE SAFETY ENGINEERING

With Distinction
Adeline Le Douarin

With Commendation
Olivia Cappetta
Pierre Alain Thomas

MASTER OF SCIENCE
IN INFRASTRUCTURE ENGINEERING

With Distinction
Jude Barrett
Jocelyn Donnelly
John James Gaston
Richard Nevin

With Commendation
Mark Cecil Brownlee
Feidhlim Rafferty
Mark Sands

Pass
Feras Freag

MASTER OF SCIENCE
IN MANUFACTURING MANAGEMENT

With Distinction
Gary McGuire
Christopher Martin Roulston
With Commendation
Robert Dow

MASTER OF SCIENCE
IN REAL ESTATE

With Distinction
Philip Culbert
Annabelle Maxwell Hamilton
James Robert Turkington
William Robert David Wilson

With Commendation
Timothy Cunningham

Pass
Garth Ford Loughrin
Seamus O’Donnell
Christopher Small

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCED COMPOSITES
AND POLYMERS

With Distinction
Paul Zoltan Vajda

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CONSTRUCTION
BUSINESS
AND LEADERSHIP

With Distinction
Jonathan Craig
Kevin Lees
Mark Pentland

With Commendation
Michael Fitzpatrick
Ryan William Kenny
Conor Patrick McClory
Ryan Stephenson

Pass
Bryan Noel McIntosh

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN REAL ESTATE

Pass
Michael Chodeva

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

With Commendation
Rory Owens
Gavin Wilson

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COMMUNITY PLANNING AND GOVERNANCE

With Commendation
Emma O’Mahoney

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DATA SCIENCE

Pass
Yong Meng Lim

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN REAL ESTATE

With Commendation
Jack Henry Edgar
Kaijie Wu

MASTER OF ENGINEERING
IN MECHATRONIC ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Edward Crowther

MASTER OF ENGINEERING
IN ELECTRONIC ENGINEERING

With First Class Honours
Philipp Banning
Stefan Greppmair
Dominik Mittel
Christoph Prummer
Tobias Riemensperger

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ARCHITECTURE

With Second Class Honours Upper Division
Aoife Kane

With Second Class Honours Lower Division
Jordan Beattie
Jade Amber Flaherty
Peter Samuel Scott
Jonathan Gerard Wasson

With Third Class Honours
Ayah Aljunaid
Luke Mars
Angela Sara Meehan
Mantas Simanaitis

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Michael Robert Melville

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN ENGINEERING MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Karol Loughran

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN MECHANICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Miceal Quinn

With Second Class Honours
Lower
Division
Daniel Jonathan Cassells
Jamie Oliver Gates
Adam David Oldcroft
BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN SOFTWARE ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Katie Catherine Ann McCartan

With Second Class Honours Lower Division
Ryan McLarnon

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING

With First Class Honours
Aphra Leavy

With Second Class Honours Lower Division
Gemma Keenan

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN CLEAN TECHNOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Daragh McGuinness

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN ELECTRONIC ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
James Quinn

With Third Class Honours
Michael John Hamilton
Aoibhin Hampsey

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

With Second Class Honours Upper Division
Paul James Ferguson
Steven Robert John Magill

With Third Class Honours
Michael Sean Greene

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN MECHANICAL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
Jose Manuel Galhos Cardoso
Ellen-Rose Murphy

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN SOFTWARE ENGINEERING

With Second Class Honours Upper Division
Michael Corrigan

With Third Class Honours
Matthew Simpson
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Breffni Gallagher

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Mark Boyle
Jamie George McLaughlin

With Second Class Honours Lower Division
Ciaran McEvoy
Rory-James Strapp

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING SURVEYING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Peter Gillespie
Conor O’Hare

With Second Class Honours Lower Division
Conor Stephen Carty

With Third Class Honours
Liam King

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING (GEOINFORMATICS)
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Cormac Toner

With Third Class Honours
Oisin Campbell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Shane Morgan

With Second Class Honours Lower Division
Ronan Kirk
Matthew Robert McNeilly

With Third Class Honours
Nathanael Ardis
Nathan Irvine
Jillian Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING TECHNOLOGIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Lundy

With Second Class Honours Lower Division
Dylan McKerr
Stephen Walsh

With Third Class Honours
Jonathan Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Philip Digney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HOUSING MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Bridget Campbell
Aidan Slevin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MATHEMATICS WITH COMPUTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Oisin Brion Sheridan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Jennie Morgan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN QUANTITY SURVEYING AND COMMERCIAL MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Stephen Noel Mallon
Stuart John McIntyre

With Third Class Honours
Daniel Maguire

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Conor McElhone

With Second Class Honours Lower Division
Benjamin Stewart

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
Shu Wang

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING (GEOINFORMATICS)

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Fox

With Third Class Honours
Patrick George Shepherd

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING SCIENCE

With First Class Honours
Conor Murphy

With Second Class Honours Upper Division
Robyn Alexandra Long

With Second Class Honours Lower Division
Rhiannon McDermott

With Third Class Honours
Shane Barr
Patrick Sally

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Upper Division
Gavin Conn

With Second Class Honours Lower Division
David Christopher McConnell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division
Stephen Fox
Phumelele Brian Msweli

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ENERGY

With Second Class Honours Lower Division
Stephen Gerard Quinn

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MATHEMATICS

With Third Class Honours
Niall John McKinney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN REAL ESTATE

With Second Class Honours Lower Division
Dara Juilette Adams
Amy Burns

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Athena Davis
John Fahy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BIOMEDICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation
Yuriy Kravchenko

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING TECHNOLOGIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation
Jake Morris

Pass
Samuel Johnston

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Hannah Foster
Dermot Quinn

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MECHANICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Jacob Jenkins

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN QUANTITY SURVEYING AND COMMERCIAL MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Joseph Callum McFadden

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

Pass
David Geddis
Riain Antonio White Garcia

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ARCHITECTURE

Pass
Daniel Cartin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUILDING SURVEYING

With Commendation
Cameron Malcolmson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING SCIENCE

Pass
Michael Adams
Alexander Aulds
David Gilliland
Anton Gerard Lidster
Peter John Marshall
John David McClintock
Claire Louise Mulholland
Kyle Woods

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

Pass
Ryan Stephen Long

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ENERGY

Pass
Jack Hoy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

Pass
Barry John Priestley

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Commendation
Stephen England

Pass
Stephen Montgomery

ASSOCIATE BACHELOR’S
DEGREE
IN MECHANICAL ENGINEERING

With Distinction
Paul Vajda

Pass
William Cheung
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN SOFTWARE ENGINEERING

With Commendation
Ciaran Henry
Peter Murtagh

Pass
Emmett Douglas
Aaron McGarvey
Daniel McMinn
Amy-Rose Slavin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN TECHNOLOGY WITH DESIGN

Pass
Alasdair Smyth

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE IN ENGINEERING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Clive Robert Bruce

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING SCIENCE

Pass
Eamon Breen
Robert McGrath
Conall O’Neill
Finn O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING SYSTEMS

With Distinction
Daniel Francis James Carroll
David Gary Smylie

With Commendation
Glenn Justin McGookin

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

Pass
Ross Ian Campbell

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENGINEERING

With Commendation
Michael Cousins
Cara McGuinness
Eoin McParland

Pass
Conor Jones
Kieran McCloskey
Bernard McElroy
Ruari Mulvenna

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENGINEERING MANAGEMENT

Pass
Conor Kelly

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENVIRONMENTAL HEALTH

With Commendation
Michael Mango

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Distinction
Jonathan Wallace

With Commendation
Eva Kelly
Pass
Megan Corrigan
Ryan Tinsley
Charley Amelia Tollerton

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN SOFTWARE ENGINEERING

With Commendation
Jack Brown

Pass
Shea Devlin
Brendan Michael Gribben
Joseph Watson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN TECHNOLOGY
WITH DESIGN

With Commendation
Lauren Patricia Nicholl

ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction
Francis Patrick Webster Geddis
Geraldine Hanna
Jeff Kearon
Andrew Maguire
Ryan James Martinelli
David Robert McGrath
Catherine Mulligan
Stephen Joseph Saviano

With Commendation
Colin Caldwell
Jill Downing
Karolyn Terry Samantha Gaston
Marek Mateusz Martynowicz
Francis Lewis McClure
Donovan Gerard McKillen
Patrick Porter
Min Ying Tsang
Marcin Michal Wegrzyn

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCED ACCOUNTING

With Distinction
Caroline Emma Black
Laura Lucy Rosemary Boyce
John Henry
Cliodhna Maguire
Neil Patrick McAleenan
Ahmad Hassan Qureshi

With Commendation
Curtis Stephen Fleming
Aidan Harris
Peter Daniel McCormick
Liam Pettigrew
Connor William Smyth

Pass
Emma Morgan

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED FINANCE

With Commendation
Jiangde Chen

Pass
George Thomas Anderson
James Drumm
Eoin Fox
He Ye
Abdul Latif
Meiling Niu
Ying Ruan

MASTER OF SCIENCE
IN BUSINESS DEVELOPMENT AND INNOVATION

With Distinction
Valerio Criscimanna
Louise Maria Cushnahan
Paul Gribbon
Anna Hughes
Marie Clare Kelsall
Claire Elizabeth Liddy
Antonia McAlister
Karen McCallion
Chris McVeigh
Katherine Rhoda Moore
Megan Patterson

With Commendation
Gillian Eleanor Elizabeth Cameron
Rachel Cochrane
Odhran Patrick Devlin
Tyler Benjamin Hess
Chris McCotter
Matthew Teague

Pass
Grainne Donnelly
Emer Fardy
Ceallaigh Aine Gatt
Benchil Jose

MASTER OF SCIENCE
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Distinction
Damien Carson
Alan Metcalfe

With Commendation
Anne Donaghey
Ruth Gray
Michelle Marie Kelly
Bernadette Marie McCafferty
Rachael Mary McKibbin
Fiona Winifred Reid
Justin Alexander Stephens

MASTER OF SCIENCE
IN EXECUTIVE LEADERSHIP

With Distinction
Brian Armstrong
Orla Mary Black
Stephen Boyd
Catherine Cummins
Kerry Alannah McCaughan
Maria McCaul
Randy McComb
Bernie Anne McQuillan
Susan Frances O’Hanlon
Paul O’Leary
Joan Peden
Kevin Prendergast
Billy Sheill
Gustav Van Der Westhuizen
Christopher Norman Renwick Wilson

With Commendation
Robert Gould
Richard McGrath

MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Distinction
Keith Joseph Houston
Natassja Alexandra van der Walt

With Commendation
Claire Elizabeth Barnes
Samantha Callaghan
Therese Cunningham
Denise Greatorex
Janine Martin
Fiona Murray
Kerri Pollock
Ciara Smyth

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL EVENT MANAGEMENT

With Commendation
Sophie Johnston
Rafaella Mappoura

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL TOURISM MANAGEMENT

With Distinction
Mohamed Awwad

With Commendation
Jamie Dunlop

Pass
Yihui Zhao

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT

With Distinction
Sophie Nichole Windebank

With Commendation
Gerard Anthony Mullan
Chinenye Muoneme
Olympia Marie Lourda O’Dea

Pass
Nkechinyere Kayode-Omowunmi

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT AND CORPORATE GOVERNANCE

With Distinction
Richard William Cairns
Rachel Sarah Carswell
Niamh Friel
Claire Healey
Aishling Clare Hourican
Sarah Hughes
Stephanie Hughes
Eoin Edward Redmond
Martin Rogers
Sarah Elizabeth Witchell

With Commendation
Nigel Alexander Brannigan
Catherine Mary Carron
Ciaran Churchill
Karen Crowe
Sean Michael Egan
Ailish Maria Hamill
Catherine McAlinden
Rachel McCadden
Tara McCoy
Emma Louise McMenamin
Michael Milne
Rumbidzai Shirley Mundawarara
James O’Brien
Eoin O Caollai
Olivia O’Kane
Rebecca Laura O’Sullivan
Ronan Quinn
Seanna Marie Shields
Jason Stroud
Aisling Toner
Magdel Van Schaik
Mick Andrew Walsh
Andrew Stephen Whyte

Pass
Ciara McNabb
Glenda Sinead Molloy
Patrick Joseph Treacy

MASTER OF SCIENCE
IN MARKETING

With Distinction
Bronagh Rose Magee
Daniel McCarthy
Samantha Jayne Shannon

With Commendation
Jing Li
Adam McCoy
Laura Marie Mc Gillion
Seamus McShane
Katie Anne Maria Mulligan
Nicole Simms
Ciara Watson

Pass
Joseph Corrigan Colton
Peter Adam Davidson
Martin Rice

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT MANAGEMENT

With Distinction
Paul Cain
Ben Frederick Crossley
Tiernan Elliott
Kevin Rogers

With Commendation
Mark Gregor Bailie
Shane Donnelly
Spiro Goulakos
Matthew Mallon
Vatsal Mulay
Shauna Murphy
Blair Douglas Riley
Gabrielle Alyse Salomon
Jackson Francis Alexander Whistle

Pass
Keze Niu
Mark Treanor

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCED ACCOUNTING

With Distinction
Katie Lauren Jamieson
Thomas Livings

With Commendation
Richard Hood
Anna Beth Hutchinson
Owen McEvoy
Shinin McGovern
Joshua Knox Morrow
Daniel Murdock
Deirbhile Murtagh
Robert Andrew Reid

Pass
Conor James Hughes
Marcus McGrath
Oisin McKibbin
Michael Wilson

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Commendation
Mervyn John McCollam
Emma Jane Ross
Phillip Woods

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Distinction
Louise Henry
Clare Murdock

With Commendation
Loren Burton
Aaron Ronald Edgar
Michael Ronald Hawthorne
Clare Shields
Kerry Torney

Pass
Pamela McQuoid

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL EVENT MANAGEMENT

With Distinction
Heather Winifred Maguire

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL TOURISM MANAGEMENT

With Distinction
Kerry Dee Bryson

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MANAGEMENT

With Commendation
Jennifer Skelton

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MANAGEMENT AND CORPORATE GOVERNANCE

With Commendation
Aaron Brady
Patrick Butler
Eilish Downes
Michael Bartholomew Kavanagh
Evelyne Kpolo
Niamh Matthews
Conor Pujol

Pass
Elizabeth Kate Burr
Elizabeth Pauline O’Mahony

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MARKETING

With Commendation
Chris McGeough
Ethan Moore

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT MANAGEMENT

With Commendation
Jeffrey Carson McCready

GRADUATE DIPLOMA
IN ACCOUNTING

With Commendation
Adrian Lonergan

Pass
Julie Cooke
Michelle Lambe
Colm Smyth

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN ADVANCED ACCOUNTING

Pass
Laura Matthews

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Commendation
Deirdre Donaghy
Roberta Myers
Eileen McKay
Grace O’Neill

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INTERNATIONAL TOURISM MANAGEMENT

Pass
Idowu Florence Yinka

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN ACCOUNTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Peter Mullin
Mairead Watters

With Second Class Honours Lower Division
Ben Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS WITH ACCOUNTING STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Conor McAteer

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Stephen Heaney

With Second Class Honours Lower Division
Mark Skillen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Akshay Kochhar
Abhijit Singh

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Caron Devlin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With First Class Honours
Conor McNally

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS WITH MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Upper Division
Cormac Bradley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Upper Division
Aimee Devlin

With Second Class Honours Lower Division
Emma McCullagh
Ryan Raymond Skillen

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Lower Division
Declan McCavana

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING

With Second Class Honours Upper Division
Nicola Hunter
Joseph Morgan

With Second Class Honours Lower Division
Derwin Declan McCartan
Louise McMullan
Bradley Robert Alan Wightman

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING AND LAW

With Second Class Honours Lower Division
Rose McAuley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS WITH MARKETING

With First Class Honours
Laura Murphy

With Second Class Honours Upper Division
Dearbhla Murphy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Eoin McHugh

With Second Class Honours Lower Division
Conor Campion
Gareth Fall
Catherine McAleese
Lauren McCormick
Ciaran Martin Robinson
Ciara Trainor

With Third Class Honours
Jamie McCullagh
Victoria Melody Salters

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CUSTOMER CONTACT MANAGEMENT

With First Class Honours
Matthew John Butler

With Second Class Honours Upper Division
Laura Karen McGhie

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Deborah Marie Ashley
Ruairi Bunting
Gareth Connor Gallagher
Andrew O’Hagan

With Second Class Honours Lower Division
Sham Chada

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN FINANCE AND INVESTMENT MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Yanru Xu

With Second Class Honours Lower Division
Noel Crossey

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division
Nuala McCann

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS IN INTERNATIONAL
HOSPITALITY
MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Caoimhe Barry
Daryl Bogues
Seamus Morgan

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN MANAGEMENT PRACTICE

With First Class Honours
Mark Christopher Campbell
Michael Alexander Currie
Victoria Ann Roberta Kerr
Johnny Rea

With Second Class Honours Upper Division
Mark Raymond Green
Catherine Louise Heatley
Sarah Jones
Colleen Marie McIlwrath
Christopher McKaigue
David Young
BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS IN
MANAGING THE CUSTOMER CONTACT

With First Class Honours
David Andrew Pittam
Rajeev Kumar Singh

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN MARKETING

With Second Class Honours Upper Division
Ryan McKenna

With Second Class Honours Lower Division
Rory Hughes

ADVANCED DIPLOMA
IN CUSTOMER CONTACT MANAGEMENT

With Commendation
Helen Frances Alexandra Wilson

ADVANCED DIPLOMA
IN MANAGEMENT PRACTICE

With Distinction
Timothy Boyle
Junga Ji
Mark Patrick Kavanagh
David Kirk
Charlotte Mattu
John Martyn McBride
Jasmine Nadine McIlroy
Eilish Moore
Mark Joseph Morrison
Katie Moyna
David O’Flaherty
Ken Martin O’Flaherty
Tara Christina O’Mahony
David John Shortt
Shari Wilson

With Commendation
Ciara Bailey
Aileen Courtney
Andrea Desneaux
Anne Wagithi Kyle
David McCaffrey
Gerard McCann
Nessa Morrissey
Alan Noel O Mahony
Patrick Walker

ADVANCED DIPLOMA
IN MANAGING THE
CUSTOMER CONTACT

With Distinction
Matthew Robert Carlton
Elaine Hanrahan
Helen Elizabeth May
Lauren Jane McDermott
Diana Murphy
Dale Owen

With Commendation
Mark Barrie Davey
Michelle Louise Gough
Reanna Ellise Harrison
Charlotte Anne Hearn

Pass
Matthew Anthony Wragg

ADVANCED CERTIFICATE
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

Pass
Jewelrie Jimenez

ADVANCED CERTIFICATE
IN MANAGEMENT PRACTICE

With Distinction
Michelle McKenna

Pass
Eamon Jakubowski
ADVANCED CERTIFICATE
IN MANAGING THE CUSTOMER CONTACT

With Distinction
Heather Cecilia Bowes-Taylor
Debbie Sangster

With Commendation
Neil McClellan
Christopher William Taylor
Jason Eamonn Thomas
Sarah Elisabeth Wilson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN FINANCE AND INVESTMENT ANALYSIS AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Emmet McCracken

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Ryan Magill

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ACCOUNTING

Pass
Emmett Kerlin
Michael Mooney

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES

Pass
Aoibheann O’Hare

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

Pass
Hannah Crawford

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS ECONOMICS WITH ACCOUNTING STUDIES

Pass
Thomas Gillespie

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS STUDIES

With Commendation
Perry Andrew Galbraith
Adam Watt

Pass
Ben Arthurs
Niall Burns
Christopher Egan
Chloe McStravick
Gerard O’Connor
Michael Reid

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ECONOMICS WITH FINANCE

Pass
Sean Leonard

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FINANCE AND INVESTMENT MANAGEMENT

With Commendation
Fionntan Cathal Tennyson

Pass
Rory Devlin

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

With Commendation
Anna Hamilton
Kaci McDowell
Leigh-Ann Moloney
Qasim Muhammad
Daniel Leonard Sloan

Pass
Philip Bradley
Clara Quigley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN MARKETING

Pass
Louis Jellie
Dylan Kleyn

FACULTY OF ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Rimona Afana
Alfred Burballa Noria
Federica Di Bacco
Nazli Kazanoglu
Adrian Thaddeus Kerrison
Daire McGill
Matthew John Milliken

MASTER OF ARTS
IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

With Distinction
Michael Fryer
Chloe Jamieson
Claire Marley

With Commendation
Hollie Bishop
Martina Boysen
Orlagh Caldwell
Lisa Duggan
Andrea Gonzalez Castilla
Rebecca Laverty
Adam McIlveen

Pass
Daniel Jared Becker
Ryan Matthew Jackson

MASTER OF ARTS
IN MODERN IRISH

With Distinction
Aine-Maire Ui Neill

MASTER OF EDUCATION

With Distinction
Emily Marianne O’Regan
Rosie Smyth

With Commendation
Michael Lyons
Catriona Porter

MASTER OF FINE ART
IN PHOTOGRAPHY

Pass
James Ian Maginn

MASTER OF LAWS
IN ACCESS TO JUSTICE

With Distinction
Sasha Jayne Gillespie
Natalie Louise Hayes

With Commendation
Catherine Ann Byrne
Lindsay Rita Gavin-Williams
James Kyle Moore
Judy Rigney

Pass
Romizela Torres Augusto Ferreira
Conor Padraig Moylan
MASTER OF LAWS
IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

With Distinction
Nerissa Cheryl Morales Cordoba
Emma Louise Osborne

With Commendation
Emma Fallon
Grainne Marja Le Fevre
Sinead Magner
Aisha Eileen O’Reilly

Pass
David Devlin
Sian Hourican
Ashton McKernan
Diana Nakaweesa
Caitriona Dieudonnee Roberts

MASTER OF LAWS
IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

With Distinction
Veronica Bellintani
Frances McCourt
Ciara Timoney

With Commendation
Eimear Sarah Carlin
Pieter Philippus De Tombe
Marianna Higgins
Deaglan McConville
Stephen McCourt
Lynn Mbeti Michuki
Rebecca Morgan
Roisin Stanton

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction
Mary Coulter
Don Gamble
John McEntee
Karen Mills

With Commendation
Mairead McGilloway

MASTER OF SCIENCE
IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction
Silvia Bajlova
Emma Fiona Catney
Bronagh Kelly
Emma Magee
Olivia McAleenan
Courtenay Mercer
Ella Rose Simpson

With Commendation
Nicola Abernethy
Eimear Curran
Louise Harvey
Catherine Ann Leonard
Kathryn McBride
Lindsay Millar
Nadia Milliken
Hannah Alexandra Moore
John James Murphy
Andrew O’Keefe
Rebecca Toolan

Pass
Hannah Burton

MASTER OF SCIENCE
IN COMMUNITY YOUTH WORK

With Commendation
Jill Elizabeth Caskey

MASTER OF SCIENCE
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Distinction
Kimberley Anne Boyle
Lucie Hlavacova
Georgina Ann Morrison

With Commendation
Lisa Carnduff
Eimear Loughran
Breda Mulvenna
Deborah Oktar-Campbell
Nadine Quigley
Wendy Stevenson

Pass
Orla Mary Doherty
Daryl Taggart

MASTER OF SCIENCE
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION

With Distinction
Caroline Bowers
Avril Margaret Anne Fox
Lorna McGivern

With Commendation
Emma Callaghan
Gareth Anthony Heaney
Michael Johnson
Pamela Heather McCafferty

Pass
Fabio Cristiano
Shane Delargy
Martin Henry Murtagh

MASTER OF SCIENCE
IN ENGLISH LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Distinction
Eman Abdulrahman Alharbi
Samantha Finlay
Sean Patrick Fox
Marc Michel Olivier

With Commendation
Abdullah Obaidallah Abol Alshomrani

MASTER OF SCIENCE
IN PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction
Timothee Calame
Manus John Cowan
Luz Ayda Gomez Duran
Kim McCallum
Nial McGoran
Gabriel Rousso William Nuckhir

With Commendation
Benedicte Christensen
Mel Anthony McConville
Antoine O’Fionnagain
Alex Proudfoot

Pass
Colleen Doherty

MASTER OF SCIENCE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Elaine Pollock

With Commendation
Ian Burnside

Pass
Joseph Patrick Elliott

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Commendation
Grainne Anne Mc Guckin
Jordan Thomas Spry

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Commendation
Kirk David Ivan Dennison

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

Pass
Shannon McGaffin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION

With Commendation
Chloe Loretta Crudden

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

Pass
Clara Love

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

With Commendation
Jennifer Fitzgibbon

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Anna Marie McAnallen

With Commendation
Roisin Brady-Moyes
Aoife Donnelly
Laura Teresa Doyle
Michaela Holland
Andrea Kyle
Rosemary Helen McCallister
Daniel Mc Donald
Marion Mitchell
Eilish Sara Whitmarsh

Pass
David Bolster
Ann-Marie Boyle
Alain Samuel Douglas
Pamela Magill
Quintin Patrick O’Kane
Elizabeth Owens
Tracey Sproule
Philip Teer

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PUBLIC ADMINISTRATION

Pass
Frederick Joseph Harris

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN RESTORATIVE PRACTICES

With Distinction
David Joseph Price
Karen Scott-Boyd

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION WITH PROFESSIONAL
PRACTICE

With Distinction
Andrew McMurray

With Commendation
Zivai Mutokonyi
Dympna Palmer
Ashling Pearson

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass
Megan Maxwell

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION
With Distinction
Emma Madeline McAleer

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN EDUCATION (FURTHER EDUCATION)

With Distinction
Michelle Marie Bolton
Marek Pipiska
Claire Ann Rogan

With Commendation
Anne Marie O’Neill

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Michael Devine
Paula Harkness
Kerry Henricks
Francis McBurney
Elizabeth Peeples

With Commendation
Carrie Armstrong
Cara Boyle
Sharon Elizabeth Emma Campbell
Jacqueline Donnelly
Ashleigh Douglas
Lauren Fleming
Emma Harte
Grainne Marie Henry
Gillian Jackson
Melissa Johnston
Katherine Alexandra Leathem
Kim Litchfield
Nuala Magee
Andrew Robert McConnell
Eimear McCormack
Lianne McLaughlin
Claire Elizabeth Emma Miller
Theresa Briege Quinn
Christine Reynolds
Deirdre Roulston
Caoimhe Sheridan
Lee-Anne Sinnerton

Pass
Marion Crawford
Eimear Duggan
Dymphna McClements
Danielle McNair
Jennifer Smith

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction
Michael Conor Bradley

With Commendation
Mark Anderson
Karen Crilly
Yvonne Mary Curran
Clare Louise Irvine
Andrew Spencer Johnston
Raymond Francis Kelly
Carol Anne McCabe
Sara Louise McKeegan
Carol June Morrow
Brendan Joseph Sansome
Paul William Skillen
Sharon Georgina Smyth
Mark William Stranaghan
Rosheen Anne Thompson
Karen Georgina Tushingham

Pass
Bridgeen Coney
Rhonda McFall
Brenda Elizabeth McGilligan

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CERAMICS, JEWELLERY AND SILVERSMITHING

With Second Class Honours Lower Division
Suzanne Mackenzie
Aine McCann
Emily Mullan
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FINE ART

With Second Class Honours Upper Division
Shannon O’Kane

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With First Class Honours
Jean O’Neill

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN INTERIOR DESIGN
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Anna Hamilton

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Saerlaith Duffy

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN INTERIOR DESIGN
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours
Turner James Marlow

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN INTERACTION DESIGN

With Second Class Honours Upper Division
Ryan McIlwaine

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN INTERIOR
DESIGN

With Second Class Honours Lower Division
Nicole Bhurji
Rachael Hart

With Third Class Honours
Deborah Johnston

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW

With First Class Honours
Timothy Alan Hedgley

With Second Class Honours Upper Division
Katharine Elizabeth Hughes
Gareth John Jenkins
Cliona Magee

With Second Class Honours Lower Division
James Robert Ross
Gareth Henry Tucker

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Niamh Bell
Kenzie Brennan
Hayley Marks
Niamh McCloskey
David Paterson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With First Class Honours
Hannah Rebecca Martin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PUBLIC
RELATIONSAND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Niamh McNally

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING

With Second Class Honours Upper Division
Rachel Victoria Henry

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNITY DEVELOPMENT

With First Class Honours
Tracy Kane

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNITY YOUTH WORK

With Second Class Honours Upper Division
Claire McHugh

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

With Second Class Honours Lower Division
Nicole Carey
Jiacheng Sun
Jiexi Zhou

With Third Class Honours
Matthew Madeleine

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN POLITICS

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Creaney
Chris Edwards

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Eilis Mairead Millen

With Second Class Honours Lower Division
Katie Jayne Russell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL POLICY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Naomi Smith

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIOLOGY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Kristopher Halfpenny

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERIOR DESIGN

With Commendation
Jessica Alexander

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

Pass
Claire Ursula Nic Ionnrachtaigh

ASSOCIATE BACHELOR’S
DEGREE
IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

Pass
William Hamilton

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

Pass
Jessica Hamilton

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN SOCIAL POLICY WITH SOCIOLOGY

Pass
Megan McDonagh

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ANIMATION

Pass
Jessica Lauren Kirkpatrick

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CERAMICS, JEWELLERY AND SILVERSMITHING

With Distinction
Robert Turkington

Pass
Rachel Gammon

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMMUNICATION MANAGEMENT AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction
Keira Goldring

With Commendation
Bethany Moore
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING

Pass
Ethan Anthony McParland

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

Pass
Anna Elizabeth Cummings

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FINE ART

With Commendation
Aimee Magowan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HEALTH AND SOCIAL CARE POLICY

With Commendation
Bethany Ruth Martin

Pass
Dervla O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERACTION DESIGN

Pass
Adam Lawder

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Distinction
Stephen James Peover

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

Pass
Vivienne Carville
Laura Harte
Rebecca Jane Priestley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PHOTOGRAPHY WITH VIDEO

Pass
Luca Cerulli

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

Pass
Caolan McWilliams
Luke Philpott

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

With Distinction
Martin Keenan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL POLICY WITH CRIMINOLOGY

Pass
Daniel Cusack

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY

Pass
Danielle O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY WITH CRIMINOLOGY

With Commendation
Kelly Margaret Thompson

Pass
Savannah Hyndes
Laura Sedgwick

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY WITH POLITICS

With Commendation
Conor Carberry

Pass
Daniel McArdle

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

Pass
Nadine Barrow
Ryan Smith

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN THERAPEUTIC COMMUNICATION AND COUNSELLING STUDIES

Pass
Chloe Rooney
Emma Michaela Ross
Chloe Rose Steele

DIPLOMA
IN FOUNDATION STUDIES IN ART AND DESIGN

With Distinction
Pippa Harrison
Sarah Nicholson

With Commendation
Ellen McConnell
Emily McIntyre

Pass
Molly Niamh McShane
DIPLOMA
IN IRISH LANGUAGE

With Distinction
Tiernan Rua Davey
Christopher Dunn
Leonard William Reid

CERTIFICATE
IN IRISH LANGUAGE

With Commendation
Niamh Taggart

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES


DOCTOR OF PHILOSOPHY
IN PUBLISHED WORK

Pass
Elizabeth Ann Turner

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Olivia Mary Elizabeth Gray
Anne Elizabeth Johnston
Laura McLaughlin
Mu’ath Ibrahim Mustafa Tanash

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction
Karen Theresa Crowther
Nuala Marie Doherty
Joanna Moore
Nicole Southon

With Commendation
Lorraine Maria McMahon
Michelle Ross

Pass
Grainne Mary Forsythe

MASTER OF SCIENCE
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Commendation
Eamon Farrell
Fiona Groogan
Sheila Teresa Nevin

MASTER OF SCIENCE
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction
Anthea Trainor

With Commendation
Katie Anne Blair
Laura Patricia Feeney
Laura Maeve O’Rourke
Sinéad Sutton

Pass
Beth Eileen Glenn
Anna Rose McCambridge

MASTER OF SCIENCE
IN NURSING

With Commendation
Lorraine McGlinchey
Michelle Ann Murray
Tshamano Michael Mushapho
Roisin Scullion

Pass
Wai-Fun Wong

MASTER OF SCIENCE
IN PALLIATIVE CARE

With Commendation
Naomi Kelly

MASTER OF SCIENCE
IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

With Commendation
Laura Claire Beatty
Connor Sean Grogan

MASTER OF SCIENCE
IN PROFESSIONAL
DEVELOPMENT IN OCCUPATIONAL THERAPY

With Distinction
Ellen Bailie

With Commendation
Grace Adeyinka

MASTER OF SCIENCE
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Moira Veira

With Commendation
Emer Broderick
Gemma Carlier
Rachelle Curtis
Jannie Laverie
Kathryn Rowley
Aideen Ruttledge

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE MEDICINE

With Commendation
Lorna Mary Flanagan
Kelly Fox
Emily Gaffney
Eimear Gallen
Ed King
Ian Charles Francis McIlfatrick
Caitriona Louise Sloan

Pass
Saeed Nasser M Alshahrani
Ali Mohammed Alzahrani
Conor Blee

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

With Distinction
Justin Kelly
With Commendation
Katherine Ellen Ewing
James Gallagher
Melissa Marie Irvine
Danielle Tamara Neill
Leslie Anne Rice
Nina Antoinette Singaroyan
Aidan Joseph Wall
Jonathan Mark Wylie

Pass
Lisa Marie Lafferty
Siu Chit Leung

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

With Distinction
Shannon Nora Burke
Samantha Cooke

With Commendation
Terry Conroy
Matthew Aubrey Johnston
Tara Jane Malcolmson
Conor McGeown
Kelsey Nolan
Edward Gerard Sheeky
Robert Andrew James Walker
Sam Robert Wright

Pass
Geard Michael Breslin
Rebecca Foreman

MASTER OF SCIENCE
IN SPORTS COACHING

With Distinction
Liam Gerrard

With Commendation
Gemma Brown
Michelle Comer
Mark Copeland
Jessica Hassan
Emma McCay
Brendan Vaudequin

Pass
Kristen Castellani Bromley
Dominic Frank Diaz
Luke Alan Eddy

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCING PRACTICE

With Commendation
Elaine McShane

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Distinction
Ria Malone
Elinor Welch

With Commendation
Roisin Kelly
Susan Moore
Jacqueline Rafferty
Jacqueline Louise Toner

Pass
Peter Forsythe Johnston

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction
Marie Brigid McAuley

Pass
Grace Elizabeth Moore

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

With Commendation
Catherine McCanny

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN OCCUPATIONAL THERAPY

Pass
Victoria Ruth Moore

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Sanjeev Badwal
Madeleine Dewis
Catherine Warne

With Commendation
Frances Critchley
Signe Dimitriades
Rachel Swatton

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With Distinction
Carolyn Margaret Gill

With Commendation
Tina Allan
Nicola Arnott
Karen Patricia Brown
Caoimhe Carlin
Josephine Louise Gibson
Charlotte Louise Karen Elizabeth Harris
Tammy Elizabeth Jayne Harty
Sian Jade Johnston
Nadine Jayne Kinnear
Linda Grace Maginnis
Joanna Elizabeth Martin
Rachel Anne McKay
Claire Miskelly
Naoimh O’Neill
Emma Prior

Pass
Ciara Patricia Carlin
Maeve Cawley
Shannon Julia Corbett
Danielle Catherine Curry
Caron Mary Devlin
Fiona Patricia Heffron
Louise Marie Jorgensen
Allison Ann Keys
Colleen Laverty
Niamh Lloyd
Karen Lowry
Aoife Catherine Martin
Kerry O’Hanlon
Elizabeth Ann Taylor

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST NURSING

With Distinction
Rachel Stephanie Elizabeth Boyle
Laura Dixon
Mary Bernadette Dunne
Jincy Labade
Laura McClintock
Victoria Anne McCrory
Bridgeen Tohill
Charlene Amanda Young

With Commendation
Kathryn Ann Bailie
Susan Patricia Geraldine Boyle
Angela Brown
Annette Burrows
Wendy Canders
Claire Clarke
Gemma Conway
Emma Jane Crozier
Ludmila Cunningham
Hannah Julia Daly
Lisa Naomi Davies
Laura Elizabeth Espie
Emma Louise Fegan
Ursula Heaney
Samantha Clare Holmes
Corriena Mary Lavery
Mary Josephine Maxwell
Deborah McCabe
Annabel Jane Louise McCandless
Lynsey McLeod
Cathy Monaghan
Sara Montgomery
Gavin O’Kane
Janine Patton
Ashleigh Suzanne Pullins
Claire Catherine Smyth
Gabrielle Smyth

Pass
Leah Easton
Kathryn Sarah Ferguson
Sarah Magee
Yvonne Linda Masterson
Mark McCullough
Lorna Ann Reid
Leah Smyth
Joanne Wilhelmina Turtle

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Commendation
Leanne Marie Devlin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

With Distinction
Elizabeth Sarah Cassidy
Paul Richardson
Gary Sweeney

With Commendation
Tracy Ann Phelan
David Robert Scott

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

With Commendation
Martin McDonald

Pass
Aaron Dunlop
Luke Gayle

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORTS COACHING

Pass
Natalya Lee

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

Pass
Lorna Fisher

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction
Caroline Bucklee
Jennifer McKeague
Chloe Shand

With Commendation
Cara Rachael Biddle

Pass
Nicola Claire Clarke

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Commendation
John Wesley McKinty

Pass
Laura Postlethwaite

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN EDUCATION FOR NURSES AND MIDWIVES

With Commendation
Aine Maria MacNamara

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH AND WELLBEING

With Distinction
Judith Michelle Baird

With Commendation
Laura Kathryn Hadden
Danielle McGranaghan
Kelly Marie Robinson
Hannah Scott
Briege Anne Tracey

Pass
Gemma Woods-Topping

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MEDICINES MANAGEMENT
With Distinction
Paul McCormac
Maria McCullagh
Eamonn Toner

With Commendation
Catriona Isabella Mary Warke

Pass
Niamh Canavan

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

With Distinction
Pauline Tracey Daphne Ashfield
Rachel Mary Beggs
Melanie Carleton
Roisin Dorrian
Rhonda Elizabeth Evans-Gorman
Gayle Martin
Angela McKeever
Vivienne Wilma Murdoch
Colette Robb
Jennifer Lorraine Rooney

With Commendation
Lauren Naoimh Ashe
Jennifer Sarita Barklie
Stephen Henry James Baxter
Nadine Sara Brown
Fiona Eileen Clements
Lisa Geraldine Crossan
Sinead Eccles
Kellie Ferguson
Brian Gillespie
Eleanor Margaret Henderson
Sarah Lyons
Danielle McCartan
Finbarr McCloskey
Catherine Victoria McClure
Eamon Kieran McCusker
Emma Catherine McGlinchey
Christina Marie McShane
Louisa Robyn Mills
Denise Nelson
Noelle O’Hanlon
Louise Scullion
Ciara Watters

Pass
Julie Kelly
Joanne Lorraine Megrath
Orla Morgan
Michelle Mary Elizabeth Patterson
Lisa Peoples

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN PHYSIOTHERAPY

With Distinction
Lisa Hughes

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Hannah Aitken
Leisa Allinson
Jemma Baker
Victoria Bayes
Karin Bayley
Debbie Bissell
Jennie Brooks
Rachael Busby
Nancy Buttling
Penny Calder
Carey-Anne Carlyon
Frances Clark
Sophie Cockell
Rebecca Collis
Keira Deane
Rachel Deighton
Elizabeth-Ann Erasmus
Caroline Finch
Rowena Fox
Susannah Giles
Abigail Hancock
Kiera Haughley
Melissa Homer
Emily Kellett
Claire King
Katy Kitson
Emily Kobelis
Felicity Marriott
Alicia Marzahn
Susan McGill
Lucy McGregor
Katherine McSweeney
Eveline Milne
Laura Murray
Ricky Netting
Una O’Farrell
Hollie Patroni
Claire Portener
Catriona Power
Fiona Prior
Lucy Robertshaw
Donna Susan Ross
Elisheva Salomon
Rebecca Seaman
Jennifer Shorter
Sarah Skinner
Emily Stiles
Janice Thorne
Dianne Waters
Alexa Wilcock
Natasha Woollard

With Commendation
Carla Atkins
Charlotte Axton
Sarah Barker
Jennifer Beal
Paul Bloomfield
Sophie Brummell
Amanda Byrne
Jennifer Champion
Aranzazu Cobo-Gines
Amanda Ebdon
Fiona Evriviades
Rachael Gartland
Kerry Grady
Rhona Harkness
Joanne Harries
Jamie Hooper
Nicola Jenkins
Shirley Jones
Chantelle Lambert
Hannah Learner
Emma Lynne
Donna McElhinney
Caroline Elizabeth McGloin
Justine McManus
Catherine M’Crystal-Fletcher
Sandi O’Neill
Julia Pollock
Louise Reid
Debra Robinson
Faith Rollins
Teresa Jane Ryan
Warren Sandells
Malene Sogaard
Rachael Thompson
Christine Tout
Rosana Tuck
Alice Ward
Lesley Wilson
Katie Witt

Pass
Nimet Altiok
Debra Divell
Louise Holdsworth
Danielle Longden
Helen Mason
Ela Powezka
Mary Read

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SPORTS COACHING

Pass
Arlene Jane Brock

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES
AND DIPLOMA IN
PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Michaela Campbell
Tarnjit Matharu
Rossa McCartan
Lisa McGuigan
Simon McSparron
Leah Jill Robb

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPORT: THEORY AND PRACTICE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Ronan ONeill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Second Class Honours Upper Division
Carolyn Locke

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY AND IMAGING

With Second Class Honours Lower Division
Rosaleen Dolan
Nuala Murphy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HEALTH PHYSIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Lauren Brace
Rebecca Cable
Caoimhe Calders
Paul McMenamy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HEALTHCARE SCIENCE (RESPIRATORY AND SLEEP PHYSIOLOGY)

With Second Class Honours Lower Division
Marisa Anastasia Delaney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN OCCUPATIONAL THERAPY

With First Class Honours
Claire Kennedy
Clare Strathern

With Second Class Honours Upper Division
Laura Campbell
Ciara Downey
Sheena Duffy
Megan Hayes
Taylor Emma Reddick
Kevin Shearer

With Second Class Honours Lower Division
Rachel Kennedy
Tara McCool
Caoimhe Marie McLaughlin
Ciaran Reavey

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PHYSIOTHERAPY

With Second Class Honours Upper Division
Jonathan Courtney

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Petersen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PODIATRY

With Second Class Honours Upper Division
Peter-Eoin Gilmore
Molly McAuley

With Second Class Honours Lower Division
Joel James Lowe

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN RADIOTHERAPY AND ONCOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Melanie Louise Edgar

With Second Class Honours Lower Division
Clidna O’Neill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With First Class Honours
Tania McMullan

With Second Class Honours Upper Division
Elizabeth McKevitt
Laura Anne Sharkey

With Second Class Honours Lower Division
Karen Marie Byrne
Donna Duffy
Helen Elizabeth McLaughlin
Donna- Michele Stewart

With Third Class Honours
Dana Marie Murphy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPECIALIST NURSING

With Second Class Honours Upper Division
Julie Meta Sharon Kinkaid
Patricia Elaine Magill
Jacqueline McVeigh
Nicola Geraldine Moss

With Second Class Honours Lower Division
Katrina Albarico
Maria Cullen
Helen Gormley
Maria Hamill
Joanne Kelly
John William Denis Lindop
Tiffany McCartan
Anne Marie McColgan
Louise O’Neill
Paula Elaine Swann

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division
Josh David McIlroy

With Second Class Honours Lower Division
Jonathan Brownlow
Cieran Clougherty
Shona Costello
Gareth Hillen
Corey McCullough
Jennifer McDade
Mark McGarvey
Jennifer Smyth

With Third Class Honours
Mark Dillon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPORT: THEORY
AND PRACTICE

With Third Class Honours
Paul Young

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORTS COACHING

With Second Class Honours Upper Division
Mark Bradley

ADVANCED CERTIFICATE
IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

With Distinction
Carolyn Jane Megaw

With Commendation
Caroline Beattie
Susan Margaret Louise Campbell
Glenn Wesley Cartmill
June Myria Cox
Michele Eileen Hamilton
Charlotte Roisin Hill
Liana May Montgomery
Helena Phelan
Colin David Williamson

Pass
Alison Joanne Cain
Elizabeth Ann Cummings
Lisa Karen Goodwin
Fiona McKenna

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HEALTHCARE SCIENCE (CARDIAC PHYSIOLOGY)

With Distinction
Helen Catchpole

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN APPLIED HEALTH STUDIES

Pass
Cahal McArdle

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HEALTH PHYSIOLOGY

Pass
Aine Murphy

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HIGHER EDUCATION PRACTICE

Pass
Suzanne Beech
Debbie Blair
Kyle Boyd
Tanya Dean
Juliana Gerard
Linley Hamilton
Mo Henderson
Caomhan Patrick David Logue
Victoria McCollum
Padraig Mulholland
Lorna Reid
Stephen Shannon
Priyank Shukla
Mark Simpson
Shuai Zhang

CERTIFICATE
IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass
Mark Begley
Michael Campbell
Nichola Connor
Jason Deery
Callum Robert Dickson
Jay Eisenstadt
Stephanie Esler
Stacy Hooper
Kevin Keenan
Neil Kerr
Patreea Long
Cara Mackenzie
Hazel Magill
Dainealle Martin
Adrian McDaid
Caolan McDonald
Paul McKnight
Aaron Murray
Shauneen O’Callaghan
Kevin Osborne
Gemma Reilly
Miriam Witts
FACULTY OF COMPUTING, ENGINEERING & BUILT ENVIRONMENT

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Gavin Michael Abernethy
Ashleigh Anderson
Konstantinos Chotzoglou
Donatella Maria Chiara Cirrone
Kate Crinion
Danielle Sylvia Evelyn Magowan
Patrick McAllister
Andrew McErlane
Anna McLister
Andrew John Molloy
Jennifer Therese O’Neill

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCED COMPOSITES AND POLYMERS

With Distinction
Stephen Hewitt
Adrian John Terry Mulholland
With Commendation
Neall Torney

MASTER OF SCIENCE
IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Distinction
Hamza Ali Alzyod

Pass
Michael Conlon

MASTER OF SCIENCE
IN CONSTRUCTION BUSINESS
AND LEADERSHIP

With Commendation
Sean Corr

MASTER OF SCIENCE
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND LEADERSHIP (WITH MANAGEMENT
SPECIALISMS)

With Distinction
Declan Diamond

MASTER OF SCIENCE
IN CONSTRUCTION BUSINESS AND PROJECT MANAGEMENT

With Commendation
Peter William Horner

MASTER OF SCIENCE
IN DATA SCIENCE

With Commendation
Fiona Marshall
Paul Simpson

MASTER OF SCIENCE
IN FIRE SAFETY ENGINEERING

With Distinction
Adeline Le Douarin

With Commendation
Olivia Cappetta
Pierre Alain Thomas

MASTER OF SCIENCE
IN INFRASTRUCTURE ENGINEERING

With Distinction
Jude Barrett
Jocelyn Donnelly
John James Gaston
Richard Nevin

With Commendation
Mark Cecil Brownlee
Feidhlim Rafferty
Mark Sands

Pass
Feras Freag

MASTER OF SCIENCE
IN MANUFACTURING MANAGEMENT

With Distinction
Gary McGuire
Christopher Martin Roulston
With Commendation
Robert Dow

MASTER OF SCIENCE
IN REAL ESTATE

With Distinction
Philip Culbert
Annabelle Maxwell Hamilton
James Robert Turkington
William Robert David Wilson

With Commendation
Timothy Cunningham

Pass
Garth Ford Loughrin
Seamus O’Donnell
Christopher Small

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCED COMPOSITES
AND POLYMERS

With Distinction
Paul Zoltan Vajda

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CONSTRUCTION
BUSINESS
AND LEADERSHIP

With Distinction
Jonathan Craig
Kevin Lees
Mark Pentland

With Commendation
Michael Fitzpatrick
Ryan William Kenny
Conor Patrick McClory
Ryan Stephenson
Pass
Bryan Noel McIntosh

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN REAL ESTATE
Pass
Michael Chodeva

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN RENEWABLE ENERGY AND ENERGY MANAGEMENT

With Commendation
Rory Owens
Gavin Wilson
POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COMMUNITY PLANNING AND GOVERNANCE
With Commendation
Emma O’Mahoney

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DATA SCIENCE

Pass
Yong Meng Lim

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN REAL ESTATE

With Commendation
Jack Henry Edgar
Kaijie Wu

MASTER OF ENGINEERING
IN MECHATRONIC ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Edward Crowther

MASTER OF ENGINEERING
IN ELECTRONIC ENGINEERING

With First Class Honours
Philipp Banning
Stefan Greppmair
Dominik Mittel
Christoph Prummer
Tobias Riemensperger

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS
IN ARCHITECTURE

With Second Class Honours Upper Division
Aoife Kane

With Second Class Honours Lower Division
Jordan Beattie
Jade Amber Flaherty
Peter Samuel Scott
Jonathan Gerard Wasson

With Third Class Honours
Ayah Aljunaid
Luke Mars
Angela Sara Meehan
Mantas Simanaitis

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours
Michael Robert Melville

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN ENGINEERING MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Karol Loughran

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN MECHANICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Miceal Quinn

With Second Class Honours
Lower
Division
Daniel Jonathan Cassells
Jamie Oliver Gates
Adam David Oldcroft
BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN SOFTWARE ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Katie Catherine Ann McCartan

With Second Class Honours Lower Division
Ryan McLarnon

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING

With First Class Honours
Aphra Leavy

With Second Class Honours Lower Division
Gemma Keenan

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN CLEAN TECHNOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Daragh McGuinness

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN ELECTRONIC ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
James Quinn

With Third Class Honours
Michael John Hamilton
Aoibhin Hampsey

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

With Second Class Honours Upper Division
Paul James Ferguson
Steven Robert John Magill

With Third Class Honours
Michael Sean Greene

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN MECHANICAL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
Jose Manuel Galhos Cardoso
Ellen-Rose Murphy

BACHELOR OF ENGINEERING
WITH HONOURS
IN SOFTWARE ENGINEERING

With Second Class Honours Upper Division
Michael Corrigan

With Third Class Honours
Matthew Simpson
BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Breffni Gallagher

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Mark Boyle
Jamie George McLaughlin

With Second Class Honours Lower Division
Ciaran McEvoy
Rory-James Strapp

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUILDING SURVEYING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Peter Gillespie
Conor O’Hare

With Second Class Honours Lower Division
Conor Stephen Carty

With Third Class Honours
Liam King

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING (GEOINFORMATICS)
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Cormac Toner

With Third Class Honours
Oisin Campbell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING SCIENCE
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Shane Morgan

With Second Class Honours Lower Division
Ronan Kirk
Matthew Robert McNeilly

With Third Class Honours
Nathanael Ardis
Nathan Irvine
Jillian Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING TECHNOLOGIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Lundy

With Second Class Honours Lower Division
Dylan McKerr
Stephen Walsh

With Third Class Honours
Jonathan Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Philip Digney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HOUSING MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Bridget Campbell
Aidan Slevin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MATHEMATICS WITH COMPUTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Oisin Brion Sheridan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PROPERTY INVESTMENT, APPRAISAL AND DEVELOPMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Jennie Morgan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN QUANTITY SURVEYING AND COMMERCIAL MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Stephen Noel Mallon
Stuart John McIntyre

With Third Class Honours
Daniel Maguire

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Conor McElhone

With Second Class Honours Lower Division
Benjamin Stewart

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BIOMEDICAL ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division
Shu Wang

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CIVIL ENGINEERING (GEOINFORMATICS)

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Fox

With Third Class Honours
Patrick George Shepherd

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING SCIENCE

With First Class Honours
Conor Murphy

With Second Class Honours Upper Division
Robyn Alexandra Long

With Second Class Honours Lower Division
Rhiannon McDermott

With Third Class Honours
Shane Barr
Patrick Sally

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Upper Division
Gavin Conn

With Second Class Honours Lower Division
David Christopher McConnell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CONSTRUCTION ENGINEERING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division
Stephen Fox
Phumelele Brian Msweli

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ENERGY

With Second Class Honours Lower Division
Stephen Gerard Quinn

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MATHEMATICS

With Third Class Honours
Niall John McKinney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN REAL ESTATE

With Second Class Honours Lower Division
Dara Juilette Adams
Amy Burns

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Athena Davis
John Fahy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BIOMEDICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation
Yuriy Kravchenko

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING TECHNOLOGIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Commendation
Jake Morris

Pass
Samuel Johnston

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Hannah Foster
Dermot Quinn

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN MECHANICAL ENGINEERING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Jacob Jenkins

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN QUANTITY SURVEYING AND COMMERCIAL MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Joseph Callum McFadden

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ARCHITECTURAL TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

Pass
David Geddis
Riain Antonio White Garcia

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ARCHITECTURE

Pass
Daniel Cartin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUILDING SURVEYING

With Commendation
Cameron Malcolmson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING SCIENCE

Pass
Michael Adams
Alexander Aulds
David Gilliland
Anton Gerard Lidster
Peter John Marshall
John David McClintock
Claire Louise Mulholland
Kyle Woods

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

Pass
Ryan Stephen Long

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ENERGY

Pass
Jack Hoy

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ENERGY AND BUILDING SERVICES ENGINEERING

Pass
Barry John Priestley

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Commendation
Stephen England

Pass
Stephen Montgomery

ASSOCIATE BACHELOR’S
DEGREE
IN MECHANICAL ENGINEERING

With Distinction
Paul Vajda

Pass
William Cheung
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN SOFTWARE ENGINEERING

With Commendation
Ciaran Henry
Peter Murtagh

Pass
Emmett Douglas
Aaron McGarvey
Daniel McMinn
Amy-Rose Slavin

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN TECHNOLOGY WITH DESIGN

Pass
Alasdair Smyth

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE IN ENGINEERING AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Clive Robert Bruce

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING SCIENCE

Pass
Eamon Breen
Robert McGrath
Conall O’Neill
Finn O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING SYSTEMS

With Distinction
Daniel Francis James Carroll
David Gary Smylie

With Commendation
Glenn Justin McGookin

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMPUTING TECHNOLOGIES

Pass
Ross Ian Campbell

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENGINEERING

With Commendation
Michael Cousins
Cara McGuinness
Eoin McParland

Pass
Conor Jones
Kieran McCloskey
Bernard McElroy
Ruari Mulvenna
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENGINEERING MANAGEMENT
Pass
Conor Kelly

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ENVIRONMENTAL HEALTH

With Commendation
Michael Mango

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERACTIVE MULTIMEDIA DESIGN

With Distinction
Jonathan Wallace

With Commendation
Eva Kelly
Pass
Megan Corrigan
Ryan Tinsley
Charley Amelia Tollerton

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN SOFTWARE ENGINEERING

With Commendation
Jack Brown

Pass
Shea Devlin
Brendan Michael Gribben
Joseph Watson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN TECHNOLOGY
WITH DESIGN

With Commendation
Lauren Patricia Nicholl
ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction
Francis Patrick Webster Geddis
Geraldine Hanna
Jeff Kearon
Andrew Maguire
Ryan James Martinelli
David Robert McGrath
Catherine Mulligan
Stephen Joseph Saviano

With Commendation
Colin Caldwell
Jill Downing
Karolyn Terry Samantha Gaston
Marek Mateusz Martynowicz
Francis Lewis McClure
Donovan Gerard McKillen
Patrick Porter
Min Ying Tsang
Marcin Michal Wegrzyn

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCED ACCOUNTING

With Distinction
Caroline Emma Black
Laura Lucy Rosemary Boyce
John Henry
Cliodhna Maguire
Neil Patrick McAleenan
Ahmad Hassan Qureshi

With Commendation
Curtis Stephen Fleming
Aidan Harris
Peter Daniel McCormick
Liam Pettigrew
Connor William Smyth

Pass
Emma Morgan

MASTER OF SCIENCE
IN APPLIED FINANCE

With Commendation
Jiangde Chen

Pass
George Thomas Anderson
James Drumm
Eoin Fox
He Ye
Abdul Latif
Meiling Niu
Ying Ruan

MASTER OF SCIENCE
IN BUSINESS DEVELOPMENT AND INNOVATION

With Distinction
Valerio Criscimanna
Louise Maria Cushnahan
Paul Gribbon
Anna Hughes
Marie Clare Kelsall
Claire Elizabeth Liddy
Antonia McAlister
Karen McCallion
Chris McVeigh
Katherine Rhoda Moore
Megan Patterson

With Commendation
Gillian Eleanor Elizabeth Cameron
Rachel Cochrane
Odhran Patrick Devlin
Tyler Benjamin Hess
Chris McCotter
Matthew Teague

Pass
Grainne Donnelly
Emer Fardy
Ceallaigh Aine Gatt
Benchil Jose

MASTER OF SCIENCE
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Distinction
Damien Carson
Alan Metcalfe

With Commendation
Anne Donaghey
Ruth Gray
Michelle Marie Kelly
Bernadette Marie McCafferty
Rachael Mary McKibbin
Fiona Winifred Reid
Justin Alexander Stephens

MASTER OF SCIENCE
IN EXECUTIVE LEADERSHIP

With Distinction
Brian Armstrong
Orla Mary Black
Stephen Boyd
Catherine Cummins
Kerry Alannah McCaughan
Maria McCaul
Randy McComb
Bernie Anne McQuillan
Susan Frances O’Hanlon
Paul O’Leary
Joan Peden
Kevin Prendergast
Billy Sheill
Gustav Van Der Westhuizen
Christopher Norman Renwick Wilson

With Commendation
Robert Gould
Richard McGrath

MASTER OF SCIENCE
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Distinction
Keith Joseph Houston
Natassja Alexandra van der Walt

With Commendation
Claire Elizabeth Barnes
Samantha Callaghan
Therese Cunningham
Denise Greatorex
Janine Martin
Fiona Murray
Kerri Pollock
Ciara Smyth

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL EVENT MANAGEMENT

With Commendation
Sophie Johnston
Rafaella Mappoura

MASTER OF SCIENCE
IN INTERNATIONAL TOURISM MANAGEMENT

With Distinction
Mohamed Awwad

With Commendation
Jamie Dunlop

Pass
Yihui Zhao

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT

With Distinction
Sophie Nichole Windebank

With Commendation
Gerard Anthony Mullan
Chinenye Muoneme
Olympia Marie Lourda O’Dea

Pass
Nkechinyere Kayode-Omowunmi

MASTER OF SCIENCE
IN MANAGEMENT AND CORPORATE GOVERNANCE

With Distinction
Richard William Cairns
Rachel Sarah Carswell
Niamh Friel
Claire Healey
Aishling Clare Hourican
Sarah Hughes
Stephanie Hughes
Eoin Edward Redmond
Martin Rogers
Sarah Elizabeth Witchell

With Commendation
Nigel Alexander Brannigan
Catherine Mary Carron
Ciaran Churchill
Karen Crowe
Sean Michael Egan
Ailish Maria Hamill
Catherine McAlinden
Rachel McCadden
Tara McCoy
Emma Louise McMenamin
Michael Milne
Rumbidzai Shirley Mundawarara
James O’Brien
Eoin O Caollai
Olivia O’Kane
Rebecca Laura O’Sullivan
Ronan Quinn
Seanna Marie Shields
Jason Stroud
Aisling Toner
Magdel Van Schaik
Mick Andrew Walsh
Andrew Stephen Whyte

Pass
Ciara McNabb
Glenda Sinead Molloy
Patrick Joseph Treacy

MASTER OF SCIENCE
IN MARKETING

With Distinction
Bronagh Rose Magee
Daniel McCarthy
Samantha Jayne Shannon

With Commendation
Jing Li
Adam McCoy
Laura Marie Mc Gillion
Seamus McShane
Katie Anne Maria Mulligan
Nicole Simms
Ciara Watson

Pass
Joseph Corrigan Colton
Peter Adam Davidson
Martin Rice

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT MANAGEMENT

With Distinction
Paul Cain
Ben Frederick Crossley
Tiernan Elliott
Kevin Rogers

With Commendation
Mark Gregor Bailie
Shane Donnelly
Spiro Goulakos
Matthew Mallon
Vatsal Mulay
Shauna Murphy
Blair Douglas Riley
Gabrielle Alyse Salomon
Jackson Francis Alexander Whistle

Pass
Keze Niu
Mark Treanor

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCED ACCOUNTING

With Distinction
Katie Lauren Jamieson
Thomas Livings

With Commendation
Richard Hood
Anna Beth Hutchinson
Owen McEvoy
Shinin McGovern
Joshua Knox Morrow
Daniel Murdock
Deirbhile Murtagh
Robert Andrew Reid

Pass
Conor James Hughes
Marcus McGrath
Oisin McKibbin
Michael Wilson

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Commendation
Mervyn John McCollam
Emma Jane Ross
Phillip Woods

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Distinction
Louise Henry
Clare Murdock

With Commendation
Loren Burton
Aaron Ronald Edgar
Michael Ronald Hawthorne
Clare Shields
Kerry Torney

Pass
Pamela McQuoid

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL EVENT MANAGEMENT

With Distinction
Heather Winifred Maguire

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN INTERNATIONAL TOURISM MANAGEMENT

With Distinction
Kerry Dee Bryson

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MANAGEMENT

With Commendation
Jennifer Skelton

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MANAGEMENT AND CORPORATE GOVERNANCE

With Commendation
Aaron Brady
Patrick Butler
Eilish Downes
Michael Bartholomew Kavanagh
Evelyne Kpolo
Niamh Matthews
Conor Pujol

Pass
Elizabeth Kate Burr
Elizabeth Pauline O’Mahony

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN MARKETING

With Commendation
Chris McGeough
Ethan Moore

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT MANAGEMENT

With Commendation
Jeffrey Carson McCready

GRADUATE DIPLOMA
IN ACCOUNTING

With Commendation
Adrian Lonergan

Pass
Julie Cooke
Michelle Lambe
Colm Smyth

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN ADVANCED ACCOUNTING

Pass
Laura Matthews

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN BUSINESS IMPROVEMENT

With Commendation
Deirdre Donaghy
Roberta Myers
Eileen McKay
Grace O’Neill

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN INTERNATIONAL TOURISM MANAGEMENT

Pass
Idowu Florence Yinka

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN ACCOUNTING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Peter Mullin
Mairead Watters

With Second Class Honours Lower Division
Ben Wilson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS WITH ACCOUNTING STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Conor McAteer

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Stephen Heaney

With Second Class Honours Lower Division
Mark Skillen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Akshay Kochhar
Abhijit Singh

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Caron Devlin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With First Class Honours
Conor McNally

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS WITH MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Upper Division
Cormac Bradley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Upper Division
Aimee Devlin

With Second Class Honours Lower Division
Emma McCullagh
Ryan Raymond Skillen

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Second Class Honours Lower Division
Declan McCavana

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING

With Second Class Honours Upper Division
Nicola Hunter
Joseph Morgan

With Second Class Honours Lower Division
Derwin Declan McCartan
Louise McMullan
Bradley Robert Alan Wightman

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN ACCOUNTING AND LAW

With Second Class Honours Lower Division
Rose McAuley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS ECONOMICS WITH MARKETING

With First Class Honours
Laura Murphy

With Second Class Honours Upper Division
Dearbhla Murphy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN BUSINESS STUDIES

With Second Class Honours Upper Division
Eoin McHugh

With Second Class Honours Lower Division
Conor Campion
Gareth Fall
Catherine McAleese
Lauren McCormick
Ciaran Martin Robinson
Ciara Trainor

With Third Class Honours
Jamie McCullagh
Victoria Melody Salters

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CUSTOMER CONTACT MANAGEMENT

With First Class Honours
Matthew John Butler

With Second Class Honours Upper Division
Laura Karen McGhie

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Deborah Marie Ashley
Ruairi Bunting
Gareth Connor Gallagher
Andrew O’Hagan

With Second Class Honours Lower Division
Sham Chada

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN FINANCE AND INVESTMENT MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Yanru Xu

With Second Class Honours Lower Division
Noel Crossey

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division
Nuala McCann

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS IN INTERNATIONAL
HOSPITALITY
MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division
Caoimhe Barry
Daryl Bogues
Seamus Morgan

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN MANAGEMENT PRACTICE

With First Class Honours
Mark Christopher Campbell
Michael Alexander Currie
Victoria Ann Roberta Kerr
Johnny Rea

With Second Class Honours Upper Division
Mark Raymond Green
Catherine Louise Heatley
Sarah Jones
Colleen Marie McIlwrath
Christopher McKaigue
David Young
BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS IN
MANAGING THE CUSTOMER CONTACT

With First Class Honours
David Andrew Pittam
Rajeev Kumar Singh

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN MARKETING

With Second Class Honours Upper Division
Ryan McKenna

With Second Class Honours Lower Division
Rory Hughes
ADVANCED DIPLOMA
IN CUSTOMER CONTACT MANAGEMENT
With Commendation
Helen Frances Alexandra Wilson

ADVANCED DIPLOMA
IN MANAGEMENT PRACTICE

With Distinction
Timothy Boyle
Junga Ji
Mark Patrick Kavanagh
David Kirk
Charlotte Mattu
John Martyn McBride
Jasmine Nadine McIlroy
Eilish Moore
Mark Joseph Morrison
Katie Moyna
David O’Flaherty
Ken Martin O’Flaherty
Tara Christina O’Mahony
David John Shortt
Shari Wilson

With Commendation
Ciara Bailey
Aileen Courtney
Andrea Desneaux
Anne Wagithi Kyle
David McCaffrey
Gerard McCann
Nessa Morrissey
Alan Noel O Mahony
Patrick Walker

ADVANCED DIPLOMA
IN MANAGING THE
CUSTOMER CONTACT

With Distinction
Matthew Robert Carlton
Elaine Hanrahan
Helen Elizabeth May
Lauren Jane McDermott
Diana Murphy
Dale Owen

With Commendation
Mark Barrie Davey
Michelle Louise Gough
Reanna Ellise Harrison
Charlotte Anne Hearn

Pass
Matthew Anthony Wragg

ADVANCED CERTIFICATE
IN CUSTOMER CONTACT PLANNING AND MANAGEMENT

Pass
Jewelrie Jimenez

ADVANCED CERTIFICATE
IN MANAGEMENT PRACTICE

With Distinction
Michelle McKenna

Pass
Eamon Jakubowski
ADVANCED CERTIFICATE
IN MANAGING THE CUSTOMER CONTACT

With Distinction
Heather Cecilia Bowes-Taylor
Debbie Sangster

With Commendation
Neil McClellan
Christopher William Taylor
Jason Eamonn Thomas
Sarah Elisabeth Wilson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE IN FINANCE AND INVESTMENT ANALYSIS AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Emmet McCracken

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass
Ryan Magill

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN ACCOUNTING

Pass
Emmett Kerlin
Michael Mooney

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN BUSINESS STUDIES

Pass
Aoibheann O’Hare

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

Pass
Hannah Crawford

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS ECONOMICS WITH ACCOUNTING STUDIES

Pass
Thomas Gillespie

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN BUSINESS STUDIES

With Commendation
Perry Andrew Galbraith
Adam Watt

Pass
Ben Arthurs
Niall Burns
Christopher Egan
Chloe McStravick
Gerard O’Connor
Michael Reid

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN ECONOMICS WITH FINANCE

Pass
Sean Leonard

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FINANCE AND INVESTMENT MANAGEMENT

With Commendation
Fionntan Cathal Tennyson

Pass
Rory Devlin

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT

With Commendation
Anna Hamilton
Kaci McDowell
Leigh-Ann Moloney
Qasim Muhammad
Daniel Leonard Sloan

Pass
Philip Bradley
Clara Quigley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN MARKETING

Pass
Louis Jellie
Dylan Kleyn
FACULTY OF ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Rimona Afana
Alfred Burballa Noria
Federica Di Bacco
Nazli Kazanoglu
Adrian Thaddeus Kerrison
Daire McGill
Matthew John Milliken

MASTER OF ARTS
IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

With Distinction
Michael Fryer
Chloe Jamieson
Claire Marley

With Commendation
Hollie Bishop
Martina Boysen
Orlagh Caldwell
Lisa Duggan
Andrea Gonzalez Castilla
Rebecca Laverty
Adam McIlveen

Pass
Daniel Jared Becker
Ryan Matthew Jackson

MASTER OF ARTS
IN MODERN IRISH

With Distinction
Aine-Maire Ui Neill

MASTER OF EDUCATION

With Distinction
Emily Marianne O’Regan
Rosie Smyth

With Commendation
Michael Lyons
Catriona Porter

MASTER OF FINE ART
IN PHOTOGRAPHY

Pass
James Ian Maginn

MASTER OF LAWS
IN ACCESS TO JUSTICE

With Distinction
Sasha Jayne Gillespie
Natalie Louise Hayes

With Commendation
Catherine Ann Byrne
Lindsay Rita Gavin-Williams
James Kyle Moore
Judy Rigney

Pass
Romizela Torres Augusto Ferreira
Conor Padraig Moylan
MASTER OF LAWS
IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

With Distinction
Nerissa Cheryl Morales Cordoba
Emma Louise Osborne

With Commendation
Emma Fallon
Grainne Marja Le Fevre
Sinead Magner
Aisha Eileen O’Reilly

Pass
David Devlin
Sian Hourican
Ashton McKernan
Diana Nakaweesa
Caitriona Dieudonnee Roberts

MASTER OF LAWS
IN HUMAN RIGHTS LAW AND TRANSITIONAL JUSTICE

With Distinction
Veronica Bellintani
Frances McCourt
Ciara Timoney

With Commendation
Eimear Sarah Carlin
Pieter Philippus De Tombe
Marianna Higgins
Deaglan McConville
Stephen McCourt
Lynn Mbeti Michuki
Rebecca Morgan
Roisin Stanton

MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction
Mary Coulter
Don Gamble
John McEntee
Karen Mills

With Commendation
Mairead McGilloway

MASTER OF SCIENCE
IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction
Silvia Bajlova
Emma Fiona Catney
Bronagh Kelly
Emma Magee
Olivia McAleenan
Courtenay Mercer
Ella Rose Simpson

With Commendation
Nicola Abernethy
Eimear Curran
Louise Harvey
Catherine Ann Leonard
Kathryn McBride
Lindsay Millar
Nadia Milliken
Hannah Alexandra Moore
John James Murphy
Andrew O’Keefe
Rebecca Toolan

Pass
Hannah Burton

MASTER OF SCIENCE
IN COMMUNITY YOUTH WORK

With Commendation
Jill Elizabeth Caskey

MASTER OF SCIENCE
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Distinction
Kimberley Anne Boyle
Lucie Hlavacova
Georgina Ann Morrison

With Commendation
Lisa Carnduff
Eimear Loughran
Breda Mulvenna
Deborah Oktar-Campbell
Nadine Quigley
Wendy Stevenson

Pass
Orla Mary Doherty
Daryl Taggart

MASTER OF SCIENCE
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION

With Distinction
Caroline Bowers
Avril Margaret Anne Fox
Lorna McGivern

With Commendation
Emma Callaghan
Gareth Anthony Heaney
Michael Johnson
Pamela Heather McCafferty

Pass
Fabio Cristiano
Shane Delargy
Martin Henry Murtagh

MASTER OF SCIENCE
IN ENGLISH LANGUAGE AND LINGUISTICS

With Distinction
Eman Abdulrahman Alharbi
Samantha Finlay
Sean Patrick Fox
Marc Michel Olivier

With Commendation
Abdullah Obaidallah Abol Alshomrani

MASTER OF SCIENCE
IN PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction
Timothee Calame
Manus John Cowan
Luz Ayda Gomez Duran
Kim McCallum
Nial McGoran
Gabriel Rousso William Nuckhir

With Commendation
Benedicte Christensen
Mel Anthony McConville
Antoine O’Fionnagain
Alex Proudfoot

Pass
Colleen Doherty

MASTER OF SCIENCE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Elaine Pollock

With Commendation
Ian Burnside

Pass
Joseph Patrick Elliott

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS

With Commendation
Grainne Anne Mc Guckin
Jordan Thomas Spry

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

With Commendation
Kirk David Ivan Dennison

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN CULTURAL HERITAGE AND MUSEUM STUDIES

Pass
Shannon McGaffin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION

With Commendation
Chloe Loretta Crudden

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN GENDER, CONFLICT AND HUMAN RIGHTS

Pass
Clara Love

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN LIBRARY AND INFORMATION MANAGEMENT

With Commendation
Jennifer Fitzgibbon

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Anna Marie McAnallen

With Commendation
Roisin Brady-Moyes
Aoife Donnelly
Laura Teresa Doyle
Michaela Holland
Andrea Kyle
Rosemary Helen McCallister
Daniel Mc Donald
Marion Mitchell
Eilish Sara Whitmarsh

Pass
David Bolster
Ann-Marie Boyle
Alain Samuel Douglas
Pamela Magill
Quintin Patrick O’Kane
Elizabeth Owens
Tracey Sproule
Philip Teer

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PUBLIC ADMINISTRATION

Pass
Frederick Joseph Harris

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN RESTORATIVE PRACTICES

With Distinction
David Joseph Price
Karen Scott-Boyd

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COUNSELLING AND THERAPEUTIC COMMUNICATION WITH PROFESSIONAL
PRACTICE

With Distinction
Andrew McMurray

With Commendation
Zivai Mutokonyi
Dympna Palmer
Ashling Pearson

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN COUNSELLING STUDIES AND THERAPEUTIC COMMUNICATION

Pass
Megan Maxwell

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DIGITAL MEDIA COMMUNICATION
With Distinction
Emma Madeline McAleer

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN EDUCATION (FURTHER EDUCATION)

With Distinction
Michelle Marie Bolton
Marek Pipiska
Claire Ann Rogan

With Commendation
Anne Marie O’Neill

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN SOCIAL WORK

With Distinction
Michael Devine
Paula Harkness
Kerry Henricks
Francis McBurney
Elizabeth Peeples

With Commendation
Carrie Armstrong
Cara Boyle
Sharon Elizabeth Emma Campbell
Jacqueline Donnelly
Ashleigh Douglas
Lauren Fleming
Emma Harte
Grainne Marie Henry
Gillian Jackson
Melissa Johnston
Katherine Alexandra Leathem
Kim Litchfield
Nuala Magee
Andrew Robert McConnell
Eimear McCormack
Lianne McLaughlin
Claire Elizabeth Emma Miller
Theresa Briege Quinn
Christine Reynolds
Deirdre Roulston
Caoimhe Sheridan
Lee-Anne Sinnerton

Pass
Marion Crawford
Eimear Duggan
Dymphna McClements
Danielle McNair
Jennifer Smith

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PUBLIC SECTOR EXECUTIVE DEVELOPMENT

With Distinction
Michael Conor Bradley

With Commendation
Mark Anderson
Karen Crilly
Yvonne Mary Curran
Clare Louise Irvine
Andrew Spencer Johnston
Raymond Francis Kelly
Carol Anne McCabe
Sara Louise McKeegan
Carol June Morrow
Brendan Joseph Sansome
Paul William Skillen
Sharon Georgina Smyth
Mark William Stranaghan
Rosheen Anne Thompson
Karen Georgina Tushingham

Pass
Bridgeen Coney
Rhonda McFall
Brenda Elizabeth McGilligan

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN CERAMICS, JEWELLERY AND SILVERSMITHING

With Second Class Honours Lower Division
Suzanne Mackenzie
Aine McCann
Emily Mullan
BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN FINE ART

With Second Class Honours Upper Division
Shannon O’Kane

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With First Class Honours
Jean O’Neill

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN INTERIOR DESIGN
AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Lower Division
Anna Hamilton

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN GRAPHIC DESIGN AND ILLUSTRATION AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Saerlaith Duffy

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN INTERIOR DESIGN
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Third Class Honours
Turner James Marlow

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN INTERACTION DESIGN

With Second Class Honours Upper Division
Ryan McIlwaine

BACHELOR OF DESIGN WITH HONOURS IN INTERIOR
DESIGN

With Second Class Honours Lower Division
Nicole Bhurji
Rachael Hart

With Third Class Honours
Deborah Johnston

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW

With First Class Honours
Timothy Alan Hedgley

With Second Class Honours Upper Division
Katharine Elizabeth Hughes
Gareth John Jenkins
Cliona Magee

With Second Class Honours Lower Division
James Robert Ross
Gareth Henry Tucker

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS IN LAW WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Niamh Bell
Kenzie Brennan
Hayley Marks
Niamh McCloskey
David Paterson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING
AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE
With First Class Honours
Hannah Rebecca Martin

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PUBLIC
RELATIONSAND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division
Niamh McNally

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING

With Second Class Honours Upper Division
Rachel Victoria Henry

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNITY DEVELOPMENT

With First Class Honours
Tracy Kane

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN COMMUNITY YOUTH WORK

With Second Class Honours Upper Division
Claire McHugh

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

With Second Class Honours Lower Division
Nicole Carey
Jiacheng Sun
Jiexi Zhou

With Third Class Honours
Matthew Madeleine

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN POLITICS

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Creaney
Chris Edwards

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Eilis Mairead Millen

With Second Class Honours Lower Division
Katie Jayne Russell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIAL POLICY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Naomi Smith

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SOCIOLOGY WITH CRIMINOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Kristopher Halfpenny

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN INTERIOR DESIGN

With Commendation
Jessica Alexander
ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE
Pass
Claire Ursula Nic Ionnrachtaigh

ASSOCIATE BACHELOR’S
DEGREE
IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

Pass
William Hamilton

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

Pass
Jessica Hamilton

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN SOCIAL POLICY WITH SOCIOLOGY

Pass
Megan McDonagh

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN ANIMATION

Pass
Jessica Lauren Kirkpatrick

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN CERAMICS, JEWELLERY AND SILVERSMITHING

With Distinction
Robert Turkington

Pass
Rachel Gammon

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN COMMUNICATION MANAGEMENT AND PUBLIC RELATIONS

With Distinction
Keira Goldring

With Commendation
Bethany Moore
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN COMMUNICATION, ADVERTISING AND MARKETING

Pass
Ethan Anthony McParland

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CRIMINOLOGY AND CRIMINAL JUSTICE

Pass
Anna Elizabeth Cummings

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN FINE ART

With Commendation
Aimee Magowan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HEALTH AND SOCIAL CARE POLICY

With Commendation
Bethany Ruth Martin

Pass
Dervla O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN INTERACTION DESIGN

Pass
Adam Lawder

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN IRISH LANGUAGE AND LITERATURE

With Distinction
Stephen James Peover

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN LANGUAGE AND LINGUISTICS

Pass
Vivienne Carville
Laura Harte
Rebecca Jane Priestley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PHOTOGRAPHY WITH VIDEO

Pass
Luca Cerulli

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN POLITICS WITH CRIMINOLOGY

Pass
Caolan McWilliams
Luke Philpott

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN PRODUCT AND FURNITURE DESIGN

With Distinction
Martin Keenan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIAL POLICY WITH CRIMINOLOGY

Pass
Daniel Cusack

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY

Pass
Danielle O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY WITH CRIMINOLOGY

With Commendation
Kelly Margaret Thompson

Pass
Savannah Hyndes
Laura Sedgwick

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN SOCIOLOGY WITH POLITICS

With Commendation
Conor Carberry

Pass
Daniel McArdle

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN TEXTILE ART, DESIGN AND FASHION

Pass
Nadine Barrow
Ryan Smith

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN THERAPEUTIC COMMUNICATION AND COUNSELLING STUDIES

Pass
Chloe Rooney
Emma Michaela Ross
Chloe Rose Steele

DIPLOMA
IN FOUNDATION STUDIES IN ART AND DESIGN

With Distinction
Pippa Harrison
Sarah Nicholson

With Commendation
Ellen McConnell
Emily McIntyre

Pass
Molly Niamh McShane
DIPLOMA
IN IRISH LANGUAGE

With Distinction
Tiernan Rua Davey
Christopher Dunn
Leonard William Reid

CERTIFICATE
IN IRISH LANGUAGE

With Commendation
Niamh Taggart

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES


DOCTOR OF PHILOSOPHY
IN PUBLISHED WORK

Pass
Elizabeth Ann Turner
DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass
Olivia Mary Elizabeth Gray
Anne Elizabeth Johnston
Laura McLaughlin
Mu’ath Ibrahim Mustafa Tanash

MASTER OF SCIENCE
IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction
Karen Theresa Crowther
Nuala Marie Doherty
Joanna Moore
Nicole Southon

With Commendation
Lorraine Maria McMahon
Michelle Ross

Pass
Grainne Mary Forsythe

MASTER OF SCIENCE
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Commendation
Eamon Farrell
Fiona Groogan
Sheila Teresa Nevin

MASTER OF SCIENCE
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction
Anthea Trainor

With Commendation
Katie Anne Blair
Laura Patricia Feeney
Laura Maeve O’Rourke
Sinéad Sutton

Pass
Beth Eileen Glenn
Anna Rose McCambridge

MASTER OF SCIENCE
IN NURSING

With Commendation
Lorraine McGlinchey
Michelle Ann Murray
Tshamano Michael Mushapho
Roisin Scullion

Pass
Wai-Fun Wong

MASTER OF SCIENCE
IN PALLIATIVE CARE

With Commendation
Naomi Kelly

MASTER OF SCIENCE
IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

With Commendation
Laura Claire Beatty
Connor Sean Grogan

MASTER OF SCIENCE
IN PROFESSIONAL
DEVELOPMENT IN OCCUPATIONAL THERAPY

With Distinction
Ellen Bailie

With Commendation
Grace Adeyinka

MASTER OF SCIENCE
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Moira Veira

With Commendation
Emer Broderick
Gemma Carlier
Rachelle Curtis
Jannie Laverie
Kathryn Rowley
Aideen Ruttledge

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE MEDICINE

With Commendation
Lorna Mary Flanagan
Kelly Fox
Emily Gaffney
Eimear Gallen
Ed King
Ian Charles Francis McIlfatrick
Caitriona Louise Sloan

Pass
Saeed Nasser M Alshahrani
Ali Mohammed Alzahrani
Conor Blee

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

With Distinction
Justin Kelly
With Commendation
Katherine Ellen Ewing
James Gallagher
Melissa Marie Irvine
Danielle Tamara Neill
Leslie Anne Rice
Nina Antoinette Singaroyan
Aidan Joseph Wall
Jonathan Mark Wylie

Pass
Lisa Marie Lafferty
Siu Chit Leung

MASTER OF SCIENCE
IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

With Distinction
Shannon Nora Burke
Samantha Cooke

With Commendation
Terry Conroy
Matthew Aubrey Johnston
Tara Jane Malcolmson
Conor McGeown
Kelsey Nolan
Edward Gerard Sheeky
Robert Andrew James Walker
Sam Robert Wright

Pass
Geard Michael Breslin
Rebecca Foreman

MASTER OF SCIENCE
IN SPORTS COACHING

With Distinction
Liam Gerrard

With Commendation
Gemma Brown
Michelle Comer
Mark Copeland
Jessica Hassan
Emma McCay
Brendan Vaudequin

Pass
Kristen Castellani Bromley
Dominic Frank Diaz
Luke Alan Eddy

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN ADVANCING PRACTICE

With Commendation
Elaine McShane

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Distinction
Ria Malone
Elinor Welch

With Commendation
Roisin Kelly
Susan Moore
Jacqueline Rafferty
Jacqueline Louise Toner

Pass
Peter Forsythe Johnston

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN HEALTH PROMOTION AND PUBLIC HEALTH

With Distinction
Marie Brigid McAuley

Pass
Grace Elizabeth Moore

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PHYSICAL ACTIVITY AND PUBLIC HEALTH

With Commendation
Catherine McCanny

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN OCCUPATIONAL THERAPY

Pass
Victoria Ruth Moore

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Sanjeev Badwal
Madeleine Dewis
Catherine Warne

With Commendation
Frances Critchley
Signe Dimitriades
Rachel Swatton

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With Distinction
Carolyn Margaret Gill

With Commendation
Tina Allan
Nicola Arnott
Karen Patricia Brown
Caoimhe Carlin
Josephine Louise Gibson
Charlotte Louise Karen Elizabeth Harris
Tammy Elizabeth Jayne Harty
Sian Jade Johnston
Nadine Jayne Kinnear
Linda Grace Maginnis
Joanna Elizabeth Martin
Rachel Anne McKay
Claire Miskelly
Naoimh O’Neill
Emma Prior

Pass
Ciara Patricia Carlin
Maeve Cawley
Shannon Julia Corbett
Danielle Catherine Curry
Caron Mary Devlin
Fiona Patricia Heffron
Louise Marie Jorgensen
Allison Ann Keys
Colleen Laverty
Niamh Lloyd
Karen Lowry
Aoife Catherine Martin
Kerry O’Hanlon
Elizabeth Ann Taylor

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST NURSING

With Distinction
Rachel Stephanie Elizabeth Boyle
Laura Dixon
Mary Bernadette Dunne
Jincy Labade
Laura McClintock
Victoria Anne McCrory
Bridgeen Tohill
Charlene Amanda Young

With Commendation
Kathryn Ann Bailie
Susan Patricia Geraldine Boyle
Angela Brown
Annette Burrows
Wendy Canders
Claire Clarke
Gemma Conway
Emma Jane Crozier
Ludmila Cunningham
Hannah Julia Daly
Lisa Naomi Davies
Laura Elizabeth Espie
Emma Louise Fegan
Ursula Heaney
Samantha Clare Holmes
Corriena Mary Lavery
Mary Josephine Maxwell
Deborah McCabe
Annabel Jane Louise McCandless
Lynsey McLeod
Cathy Monaghan
Sara Montgomery
Gavin O’Kane
Janine Patton
Ashleigh Suzanne Pullins
Claire Catherine Smyth
Gabrielle Smyth

Pass
Leah Easton
Kathryn Sarah Ferguson
Sarah Magee
Yvonne Linda Masterson
Mark McCullough
Lorna Ann Reid
Leah Smyth
Joanne Wilhelmina Turtle

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPECIALIST NURSING PRACTICE

With Commendation
Leanne Marie Devlin

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT AND EXERCISE NUTRITION

With Distinction
Elizabeth Sarah Cassidy
Paul Richardson
Gary Sweeney

With Commendation
Tracy Ann Phelan
David Robert Scott

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORT AND EXERCISE PSYCHOLOGY

With Commendation
Martin McDonald

Pass
Aaron Dunlop
Luke Gayle
POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORTS COACHING
Pass
Natalya Lee

POSTGRADUATE DIPLOMA
IN SPORTS DEVELOPMENT AND COACHING

Pass
Lorna Fisher

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN ADVANCING PRACTICE

With Distinction
Caroline Bucklee
Jennifer McKeague
Chloe Shand

With Commendation
Cara Rachael Biddle

Pass
Nicola Claire Clarke

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Commendation
John Wesley McKinty
Pass
Laura Postlethwaite

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN EDUCATION FOR NURSES AND MIDWIVES

With Commendation
Aine Maria MacNamara

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN HEALTH AND WELLBEING

With Distinction
Judith Michelle Baird

With Commendation
Laura Kathryn Hadden
Danielle McGranaghan
Kelly Marie Robinson
Hannah Scott
Briege Anne Tracey

Pass
Gemma Woods-Topping

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN MEDICINES MANAGEMENT
With Distinction
Paul McCormac
Maria McCullagh
Eamonn Toner

With Commendation
Catriona Isabella Mary Warke

Pass
Niamh Canavan

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

With Distinction
Pauline Tracey Daphne Ashfield
Rachel Mary Beggs
Melanie Carleton
Roisin Dorrian
Rhonda Elizabeth Evans-Gorman
Gayle Martin
Angela McKeever
Vivienne Wilma Murdoch
Colette Robb
Jennifer Lorraine Rooney

With Commendation
Lauren Naoimh Ashe
Jennifer Sarita Barklie
Stephen Henry James Baxter
Nadine Sara Brown
Fiona Eileen Clements
Lisa Geraldine Crossan
Sinead Eccles
Kellie Ferguson
Brian Gillespie
Eleanor Margaret Henderson
Sarah Lyons
Danielle McCartan
Finbarr McCloskey
Catherine Victoria McClure
Eamon Kieran McCusker
Emma Catherine McGlinchey
Christina Marie McShane
Louisa Robyn Mills
Denise Nelson
Noelle O’Hanlon
Louise Scullion
Ciara Watters

Pass
Julie Kelly
Joanne Lorraine Megrath
Orla Morgan
Michelle Mary Elizabeth Patterson
Lisa Peoples

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN PROFESSIONAL DEVELOPMENT IN PHYSIOTHERAPY

With Distinction
Lisa Hughes

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SENSORY INTEGRATION

With Distinction
Hannah Aitken
Leisa Allinson
Jemma Baker
Victoria Bayes
Karin Bayley
Debbie Bissell
Jennie Brooks
Rachael Busby
Nancy Buttling
Penny Calder
Carey-Anne Carlyon
Frances Clark
Sophie Cockell
Rebecca Collis
Keira Deane
Rachel Deighton
Elizabeth-Ann Erasmus
Caroline Finch
Rowena Fox
Susannah Giles
Abigail Hancock
Kiera Haughley
Melissa Homer
Emily Kellett
Claire King
Katy Kitson
Emily Kobelis
Felicity Marriott
Alicia Marzahn
Susan McGill
Lucy McGregor
Katherine McSweeney
Eveline Milne
Laura Murray
Ricky Netting
Una O’Farrell
Hollie Patroni
Claire Portener
Catriona Power
Fiona Prior
Lucy Robertshaw
Donna Susan Ross
Elisheva Salomon
Rebecca Seaman
Jennifer Shorter
Sarah Skinner
Emily Stiles
Janice Thorne
Dianne Waters
Alexa Wilcock
Natasha Woollard

With Commendation
Carla Atkins
Charlotte Axton
Sarah Barker
Jennifer Beal
Paul Bloomfield
Sophie Brummell
Amanda Byrne
Jennifer Champion
Aranzazu Cobo-Gines
Amanda Ebdon
Fiona Evriviades
Rachael Gartland
Kerry Grady
Rhona Harkness
Joanne Harries
Jamie Hooper
Nicola Jenkins
Shirley Jones
Chantelle Lambert
Hannah Learner
Emma Lynne
Donna McElhinney
Caroline Elizabeth McGloin
Justine McManus
Catherine M’Crystal-Fletcher
Sandi O’Neill
Julia Pollock
Louise Reid
Debra Robinson
Faith Rollins
Teresa Jane Ryan
Warren Sandells
Malene Sogaard
Rachael Thompson
Christine Tout
Rosana Tuck
Alice Ward
Lesley Wilson
Katie Witt

Pass
Nimet Altiok
Debra Divell
Louise Holdsworth
Danielle Longden
Helen Mason
Ela Powezka
Mary Read

POSTGRADUATE CERTIFICATE
IN SPORTS COACHING

Pass
Arlene Jane Brock

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES
AND DIPLOMA IN
PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Michaela Campbell
Tarnjit Matharu
Rossa McCartan
Lisa McGuigan
Simon McSparron
Leah Jill Robb

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPORT: THEORY AND PRACTICE AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division
Ronan ONeill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN DEVELOPING PRACTICE IN HEALTHCARE

With Second Class Honours Upper Division
Carolyn Locke

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY AND IMAGING

With Second Class Honours Lower Division
Rosaleen Dolan
Nuala Murphy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN HEALTH PHYSIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division
Lauren Brace
Rebecca Cable
Caoimhe Calders
Paul McMenamy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HEALTHCARE SCIENCE (RESPIRATORY AND SLEEP PHYSIOLOGY)

With Second Class Honours Lower Division
Marisa Anastasia Delaney

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN OCCUPATIONAL THERAPY

With First Class Honours
Claire Kennedy
Clare Strathern

With Second Class Honours Upper Division
Laura Campbell
Ciara Downey
Sheena Duffy
Megan Hayes
Taylor Emma Reddick
Kevin Shearer

With Second Class Honours Lower Division
Rachel Kennedy
Tara McCool
Caoimhe Marie McLaughlin
Ciaran Reavey

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN PHYSIOTHERAPY

With Second Class Honours Upper Division
Jonathan Courtney

With Second Class Honours Lower Division
Christopher Petersen

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN PODIATRY

With Second Class Honours Upper Division
Peter-Eoin Gilmore
Molly McAuley

With Second Class Honours Lower Division
Joel James Lowe

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN RADIOTHERAPY AND ONCOLOGY

With Second Class Honours Upper Division
Melanie Louise Edgar

With Second Class Honours Lower Division
Clidna O’Neill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING

With First Class Honours
Tania McMullan

With Second Class Honours Upper Division
Elizabeth McKevitt
Laura Anne Sharkey

With Second Class Honours Lower Division
Karen Marie Byrne
Donna Duffy
Helen Elizabeth McLaughlin
Donna- Michele Stewart

With Third Class Honours
Dana Marie Murphy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPECIALIST NURSING

With Second Class Honours Upper Division
Julie Meta Sharon Kinkaid
Patricia Elaine Magill
Jacqueline McVeigh
Nicola Geraldine Moss

With Second Class Honours Lower Division
Katrina Albarico
Maria Cullen
Helen Gormley
Maria Hamill
Joanne Kelly
John William Denis Lindop
Tiffany McCartan
Anne Marie McColgan
Louise O’Neill
Paula Elaine Swann

BACHELOR OF SCIENCE
WITH HONOURS
IN SPORT AND EXERCISE SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division
Josh David McIlroy

With Second Class Honours Lower Division
Jonathan Brownlow
Cieran Clougherty
Shona Costello
Gareth Hillen
Corey McCullough
Jennifer McDade
Mark McGarvey
Jennifer Smyth

With Third Class Honours
Mark Dillon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN SPORT: THEORY
AND PRACTICE

With Third Class Honours
Paul Young

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS
IN SPORTS COACHING

With Second Class Honours Upper Division
Mark Bradley

ADVANCED CERTIFICATE
IN NON-MEDICAL PRESCRIBING

With Distinction
Carolyn Jane Megaw

With Commendation
Caroline Beattie
Susan Margaret Louise Campbell
Glenn Wesley Cartmill
June Myria Cox
Michele Eileen Hamilton
Charlotte Roisin Hill
Liana May Montgomery
Helena Phelan
Colin David Williamson

Pass
Alison Joanne Cain
Elizabeth Ann Cummings
Lisa Karen Goodwin
Fiona McKenna

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE
IN HEALTHCARE SCIENCE (CARDIAC PHYSIOLOGY)

With Distinction
Helen Catchpole

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN APPLIED HEALTH STUDIES

Pass
Cahal McArdle

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
IN HEALTH PHYSIOLOGY

Pass
Aine Murphy

Belfast Telegraph Digital

Popular

From Belfast Telegraph