Belfast Telegraph

Ulster University graduations December 12, 2017 - Full list of results

Father and son make it a real family affair as they graduate together

By Staff Reporter

It's a double celebration for father and son Paul and Tony Ward as they both graduate today with an MBA from Ulster University.

Paul, a successful businessman and entrepreneur with over 20 years' experience in the food industry, was encouraged by his two sons to consider third level education as they were exploring their own options.

When Tony, his eldest son, who currently works for Danske Bank, enrolled on the MBA course at Magee in order to gain a competitive edge in financial services, Paul signed up alongside him and has never looked back.

Paul, who is originally from Campsie, Co Derry, but is now based in Longford, said: "I have worked in the food industry most of my life - sourcing artisan breads from across Europe and adapting them for the Irish and UK markets. Although I run a successful business I never had the opportunity to progress to third level education and when I saw my sons considering an MBA, I thought how well it would complement my own working life while giving me the chance to help support them at the same time.

"My second eldest son Ciaran ultimately ended up moving to study over in England, but for Tony and I, Magee was the best option and we have never looked back."

He added: "It was great being able to study alongside my son - I spent a lot of my career working away from home and this gave me the opportunity to do something great with Tony.

"There was a bit of competition between us and if I got a higher mark than him I would really rub it in!

"When we were doing assignments together it was good as we were able to keep the pressure on each other to get things done."

Paul admits that balancing work, study and family life wasn't always easy, but the sense of achievement of completing an MBA and the sense of fulfilment it gave him made it all worthwhile.

He said: "I feel very proud to be graduating from Ulster University today. I nearly gave up after the first economics lecture because I thoug ht I would never be able to do it but the MBA has given me a broader vision of business in general and reinforced many things which I was unsure of.

"It has given me an overall confidence in all aspects of business and was a great course."

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Maureen Teresa McHenry

Kyra Marie Reynolds

Katie Trainor

Barry Gerald Walls

MASTER OF PHARMACY

With First Class Honours

Joshua Gerard Meehan

With Second Class Honours Upper Division

Kathryn Margaret Dobbin

Hau Fai Fong

Audrey McMenamin

MASTER OF RESEARCH

With Distinction

Alice Mary Johnston

Kerri Magee

MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction

Gerard McWilliams

With Commendation

Sarah Grealish

Pass

Laura Montgomery

MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)

With Distinction

Siobhan Clifford

Alison Cunningham

Hannah Louise Dardis

James Fallis

Lorna Guilfoyle

Ciara Keon

Aoife Marie Lyons

Rachel McAllister

Ashling Sheila Naomi McCallion

Andrew James McWhirter

Orla Elizabeth Walsh

Rebecca Simone Weir

With Commendation

Iffah Ali

Aaron John Brown

Jennifer Devlin

Rosaleen Doherty

Roisin Fallon

Deborah Bridget Ferry

Caroline Hazzard

Ryan Daniel Henderson

Louise McCallan

Imelda Catherine McNicholl

Ryan Morgan

Matthew Muldoon

Aine Ni Chnaimhsi

Marie Robb

Stevie Sapphire Scott

Jallaina Elizabeth Smith

Jane Treanor

Maria Vize

Grainne Ward

Martyna Zaworska

Pass

Conall Curran

MASTER OF SCIENCE

IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

Pass

Kelly Joan Little

MASTER OF SCIENCE

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Christopher McLeod Burns

Rudi Zack Doran

MASTER OF SCIENCE

IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction

Mary Sophia Barnes

Joel Dan Nielsen Bjornsson

Nicole Ingrid Bond

Tracey Chapman

Ruth Hannon

Caroline Anna Clara Hyde

Pawel Konrad Kaliniecki

Catherine Barbara Leckie

Vanessa Matos

Adele McLoughlin

Anne-Marie McMahon

Sarah Marie Miller

Jennifer Tedstone

Annemarie Walsh

With Commendation

Yolanda Barnard

Laura Kaylie Buckley

Gemma Fields

Stephen John Goan

Judy Chieh Yee Lam

Brendan Patrick Lavery

Tracy Marie McCrossan

Kleanthi Georgia Nikolakaki

Orla Hegarty Spain

Aleksandra Szczypior

Laura Katharina Wilmers

Samantha Joanna Wright

Pass

Wendy Coulson

MASTER OF SCIENCE

IN PHARMACEUTICAL SCIENCES

With Distinction

Kanaan Dagher Dagher

Edel Marie Tobin

With Commendation

Haithaam Hasan Alias Mahamad

Pass

Phina Echeruwe

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT AND GEOGRAPHIC INFORMATION

SYSTEMS

Pass

Verity Ann Brown

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

Pass

Nicholas Doris

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FAMILY THERAPY AND SYSTEMIC PRACTICE

Pass

Sinead Green

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Commendation

Maria Demierre

Pass

Carl Armitage

David Adam Bustard

Simon Peter O’Connell

Simon David O Donovan

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HEALTH PSYCHOLOGY

Pass

Remco Peter De Vries

Clodagh Ann Higgins

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN NURSING (ADULT)

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Maeve Murray

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Adam O’Rourke

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Hannah Boyd

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division

David Craig Douglas

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

With Second Class Honours Lower Division

Tarran Patrick O’Hara

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division

Aoife Marie McGinley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HEALTH AND WELLBEING

With Second Class Honours Lower Division

Deborah Moore

With Third Class Honours

Chrystl Thompson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HEALTH CARE

With Second Class Honours Lower Division

Gemma Lynch

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

John Michael Gill

With Third Class Honours

Austin Robert Ramsey

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN NURSING (ADULT)

With First Class Honours

Tanya Britton

Erinna Aideen Campbell

Sonya Alexandra Canning

Gemma Carlin

Amy Carrigan

Emma Marie Corbett

Grace Daly

Ruth Anna Deeney

Clare Frances Doherty

Naomi Doherty

Kerri Duffy

Kathleen Ruth Duncan

Bernadette Flanagan

Sharon Louise Jamison

Lindsey Jane Kerr

Lynsey Kerr

Leah Knox

Edel Lynch

Esther Millar

Catherine May Mullan

Colleen O’Kane

Sarah Owens

Rebecca Rice

Simone Thompson

Anne-Marie Ward

With Second Class Honours Upper Division

Edel Barr

Maureen Mary Boyle

Sarah Byrne

Ciara Campbell

Shannon Carr

Gillian Carson

Bernadette Erin Cassidy

Nicole Clinton

Anna Daly

Aaron Doherty

Blaithin Doherty

Katie Donaghey

Lucy Dougherty

Geraldine Duncan

Teresa Folliard

Michaela Gallagher

Michelle Gibson

Frances Joesphine Gormley

Lauren Mary Greene

Laura Hannon

Conor Harte

Louise Harte

Jenna Hughes

Holly Hunter

Emma Joanne Johnson

Leanne Keenan

Danielle Kelly

Melina Kelly

Frances Kevin

Lindsay Jacqueline Keys

Lorraine Grace Loane

Cara Lowry

Jemma McAllister

Annamarie McCann

Megan McCann

Orla Mc Cann

Andrea Mary McClean

Emma McCloskey

Grace McCormick

Maria Iris McDevitt-Glenn

Emma-Jayne Mc Farland

Nicola McGonigle

Lauren McGowan

Michelle McGrory

Mary Brigid McGuckin

Jennifer McGuinness

Shannen McKeegan

Ciara Mc Laughlin

Claire McLaughlin

Joseph Gerard McLaughlin

Natalie Anne Millar

Jane Molloy

Wendy Marie Mount

Judith Mullan

Connan Nugent

Megan Elizabeth O’Doherty

Lauren Oglesby

Catherine Elizabeth O’Neill

Emma Elizabeth Patterson

Kellie Marie Phillips

Cora Quinn

Tanya-Lee Reid McKnight

Karen Roarty

Sophia Robinson

Roisin Roubini

Erin Naomi Steenson

Clare Sweeney

Mellissa Telford

Nicola Irene White

Niamh Catherine Whoriskey

With Second Class Honours Lower Division

Ciara Byrne

James Gerald Campbell

Catherine Elizabeth Colgan

Fiona Crawford

Claire Doherty

Charlene Patricia Donaghy

Helen Mary Donnelly

Naoimh Duffy

Gillian Funston

Catherine Gallinagh

Ryan Gilloway

Shannon Harkin

Roisin Hegarty

Nadine Hillen

Victoria Elizabeth Hogg

Oonagh Kelly

Saerlaith Keenan

Helen Killough

Marvina Lynch

Ciara McAleer

Brendan McCarron

Kirk McCourt

Jamie McGarvey

Eva McGilloway

Amy McGowan

Gareth Martin McGrath

Gemma Bernadette McGrory

Jayne Mcilveen

Keeva McNamee

Lucinda Mary McNamee

Donna Mellon

Shannon Teresa Miller

Aoife Moore

Jonathan Mullan

Lyndsey Nelis

Rachel Ellen May Nelson

Natasha Cavell Nicholl

Patrick O’Hagan

Jacklyn O’Haire

Laura O’Kane

Amanda O’Neill

Claire Pineda

Rebeckah Pomeroy

Hannah Postlethwaite

Shauna Quigley

Deborah Robinson

Leanne Bernadette Sawey

Rachel Victoria Uprichard

Rachael Walker

Elizabeth Wray

Hayleigh Young

With Third Class Honours

Clare Boylan

Carol Breslin

Laura Burke

Matthew Joshua Fenton

Zara Gillespie

Rachael Harkin

Rebecca Kathleen Kearney

Edel Kelly

Gemma Kennedy

Rebekah McCreery

Amanda Miller

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN NURSING (MENTAL HEALTH)

With First Class Honours

Jessica Crawford

Shauna Gillespie

Catherine Ann McKeever

Kayleigh Winstanley

With Second Class Honours Upper Division

Kerrie Lauren Anderson

Julia Elizabeth Best

Emma Bingham

Michael Breslin

Nathan Thomas Burley

Gerard Collins

Angela Curry

Christina Devenney

Rachael Given

Fiona Hamilton

Gemma Hassan

Frank McGirr

Cora McGrath

Kim McLaren

Daniel Murray

Michael Raflewski

Kathleen Teresa Simms

With Second Class Honours Lower Division

Rachel Anne Elizabeth Anderson

Eimear Boyle

Kerry Creelman

Eimear Dobbins

Shannen Furey

Grace Malcomson

Karen McCloskey

Megan McKenna

Naomi McManus

Colleen O’Reilly

Myka Theresa Dawn Walker

With Third Class Honours

Stephanie Logue

Erin McLaughlin

      

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHARMACEUTICAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Lauren Eleanor Ann Giles

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND HEALTH

With Second Class Honours Lower Division

Sean Comiskey

Samuel Graham Russell

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Laura Gallagher

Priscilla Gallagher

Sharon Jane Sweeney

With Second Class Honours Upper Division

Tara Boyle

Scott Edens

Barry Lawlor

Rebekah McCready

Kate McGovern

Shannon O’Kane

Michelle Robinson

Gary Scott

Bernard Shiels

Anna Izabela Syperek

With Second Class Honours Lower Division

Gary Soal

Siobhan Spratt

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL

PRACTICE

Pass

Alexander Gibson

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

With Commendation

Gemma Ashley Stewart

Pass

Portia Kelly Preston

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN HEALTH CARE

With Distinction

Jolene Warke

With Commendation

Mark Fullen

Eamonn McManus

Pass

Lindiwe Gwayi

Jennifer O’Hara

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN MARINE SCIENCE

With Commendation

Peter Friel

Pass

James Byers

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN PSYCHOLOGY

Pass

Christopher Dunlop

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

Pass

John McKay

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN HEALTH CARE

With Commendation

Emma Armstrong

Joanna Paula Susanna Black

Julie Elizabeth Campbell

Mary Louise Taggart

Gemma Wild

Pass

Nathan Beattie

Rachel Fisher

Joanne Gorman

Siobhan McCloskey

Ashleen Patricia McDaid

Niamh McNulty

Sarah Robinson

Shannon Smith

Jo-Anne Sneddon

 

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND HEALTH

Pass

Ciara McGurk

Aaron O’Hagan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN PSYCHOLOGY

With Distinction

Brenda Marie Donnelly

Christina Louise Gordon

With Commendation

Nicole Leigh Bell

Pass

Georgia Brownlees

Amy-Beth Campbell

Leigh Farren

Robert Gallagher

Katie Hill

Lauren Lees

Anna Smyth

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Distinction

Allison Jane Baxter

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SPORT, PHYSICAL ACTIVITY AND

HEALTH

Pass

Robert Brown

David McStravick

 

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

CERTIFICATE

IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass

Sharon Margaret Dalzell

Christopher Gamble

CJ Hamilton

Ethan Keenan

Lorraine Lavery-Bowen

Debbie Schmidt

Jan Spiers

 

FACULTY OF ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

 

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Amal Mohammed Al-Hamid

Una Carthy

Michael Nielsen

Okan Vincent Ozseker

Guizhi Zhang

 

MASTER OF ARTS

IN DOCUMENTARY PRACTICE

With Commendation

Robert Close Thompson

MASTER OF ARTS

IN ENGLISH LITERATURE

With Distinction

Cathal McDaid

With Commendation

Ninoska Dennisse Guerrero Once

Megan McCartney

Pass

Eden Kane

MASTER OF ARTS

IN HISTORY

With Distinction

Stuart William Brown

Ruth Elisabeth Coon

Eugenie Scott

Christopher Stevenson

Claire Torrens

MASTER OF ARTS

IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With Commendation

Matthew Blakley

Robert Irvine Kennedy

Robert Patrick James Macintosh

Aodhan McLaughlin

Pass

Aaron Patrick Rice

MASTER OF ARTS

IN JOURNALISM

With Distinction

Andrew Gray

With Commendation

Katie Boyd

Dermot Brogan

Duana Therese Forrest

Harry McCathie

Nikki McKeown

Grainne McKinney

Jonathan McNabb

Elizabeth Moore

Conor Neeson

Chloe St John

Rebekah Wilson

Pass

Aaron O’Neill

MASTER OF ARTS

IN MEDIA MANAGEMENT AND POLICY

With Commendation

Peter Thomas Killops

Pass

Colin McNeilly

MASTER OF ARTS

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Commendation

Shannon Rebecca Keys

Pass

Jiaorong Li

Colin McAlinden

MASTER OF LAWS

IN COMMERCIAL LAW

With Distinction

Gloria Anuoluwapo Fapohunda

Bronagh Anne O’Mullan

With Commendation

Jenevieve Devenny

Aaron Samuel Glass

Darragh McBride

Sean Murphy

MASTER OF MUSIC

With Distinction

Fiona Logue

Eugene Anthony John McKenna

Sinead Patricia Ni Dhomhnaill

Lauren O’Neill

Kirsten Alice Williams

With Commendation

Laura Frances McIvor

Hannah Alexandra Millar

Pass

Jun Kang Aegrotat

Marie Denise Carvill

MASTER OF RESEARCH

IN ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

With Distinction

Brian Devlin

Danielle Eileen Elizabeth Laverty

Jonathan Paul Wildsmith

With Commendation

Ciaran William Sharkey

MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction

Natalia Amaya Medina

Joleen Kuyper

Edward Philip Lynn

Shaley Michelle Moore

Sophie Moerkholt Rasmussen

Andrew John Ulasich

With Commendation

Louise Harriett Concannon

Matthew Moran

Enya Quigley

Rachel Shaw

Pass

Aoife Gertrude Costello

MASTER OF SCIENCE

IN SOCIAL RESEARCH SKILLS

With Distinction

Sarah Rebecca Martelli

Christopher James Stevenson

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction

Aideen Maria Campbell

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES WITH EARLY YEARS

With Distinction

Mary Patricia Hassan

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COMMERCIAL LAW

Pass

Caitlin Doherty

Maria Michelle Griffiths

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN EDUCATION (FURTHER EDUCATION)

With Commendation

Brenda Marie McCartney

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN EDUCATION

IN PRIMARY

EDUCATION

Pass

Simon Caddell

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Distinction

Claire Margaret Guerin

With Commendation

Adrian Kelly

Jennifer Turner

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Commendation

Nicola Jayne Wright

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN JOURNALISM WITH ENGLISH

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Andrew Aidan McAnallen

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN SPANISH WITH MARKETING

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Third Class Honours

Naomi Elizabeth Hodges

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH AND

SPANISH

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Third Class Honours

Deborah Friel

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division

Callum McConville

Katherine Mulligan

Cathryn Smyth

With Second Class Honours Lower Division

Jacob Fleming

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH AND GEOGRAPHY

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Varma

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN FILM STUDIES WITH PHOTO IMAGING

With Second Class Honours Upper Division

Stuart McLain

 

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN HISTORY

With Second Class Honours Lower Division

Adam McAllister

Ryan McMullan

  

With Third Class Honours

Chloe Alexandra Ross

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN HISTORY AND SPANISH

With First Class Honours

Megan Fitzsimons

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN HISTORY WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Robert Ashley Banham

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN IRISH WITH MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Clar Ni Dhornain

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN JOURNALISM WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division

Ian Hanson

  

With Second Class Honours Lower Division

Joanne Burns

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN JOURNALISM WITH PHOTO IMAGING

With Second Class Honours Lower Division

Dean Harkin

Carl Toner

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN JOURNALISM WITH PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Aaron Spiers

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

With Third Class Honours

David McGuinness

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN MEDIA STUDIES WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division

Brian McSherry

     

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS

With Second Class Honours Upper Division

Judy Rigney

  

With Second Class Honours Lower Division

Danielle Bradley

Ernesta Lukoseviciute

Wilhelmina Preston

  

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS

IN LAW WITH HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division

Miranda Sarah McFeely

  

With Second Class Honours Lower Division

Marie Clare Simpson

  

BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS

With First Class Honours

Crystal Bronwen McConkey

  

With Second Class Honours Upper Division

Catherine Reid

  

With Second Class Honours Lower Division

Orlaith Furey

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Upper Division

Conor Flanagan

  

With Second Class Honours Lower Division

Jordan Palmer

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL WORK

With Second Class Honours Upper Division

Lisa-Jill Adair

Niall Byrne

Majella Ferry

  

With Second Class Honours Lower Division

Michaela Barkley

Rachel Brown

Kerry Anne Harrigan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Abigail Ferguson

Wendy McFadden

Caoimhe Morrin

Kathryn Ross

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN HISTORY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

Pass

Louise Sarah Janice Glass

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN CREATIVE TECHNOLOGIES

Pass

Joe Darke-Villa

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN DESIGN

Pass

Andrea Corbett

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENGLISH

Pass

Stephen Dallas

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN HISTORY

With Commendation

Darren Clarke

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN INTERACTIVE MEDIA ARTS

Pass

Catherine Shiels

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

Pass

Christopher Calvert

Rachael Katrine McLean

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

Pass

Christine Carvill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN CINEMATIC ARTS

With Commendation

Caolan Patrick Caddell

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMMUNITY YOUTH WORK

With Commendation

Nick Campbell

Pass

Ciaran Devine

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN CREATIVE TECHNOLOGIES

Pass

Rory Fee

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN DESIGN

With Commendation

Amy Nicole Love

Robert James Stevens

Ashley Jane Sykes

Pass

Eamonn McLaughlin

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN DRAMA

Pass

Aisling McGandy

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ENGLISH

With Commendation

Colin McAlinden

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ENGLISH AND FILM STUDIES

Pass

Niamh Roberts

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ENGLISH WITH EDUCATION

Pass

Nadine Martin

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN FRENCH AND SPANISH

With Distinction

Laura McIntyre

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN FRENCH WITH SPANISH

With Commendation

Benjamin McBrierty

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN JOURNALISM WITH EDUCATION

With Commendation

Shauna Patricia Bradley

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

With Commendation

Mairead Hasson

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN MEDIA STUDIES WITH MARKETING

Pass

Jayne Sargent

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SOCIAL WORK

Pass

Sinead Harley

Ciara Miller

CERTIFICATE

IN COMMUNITY YOUTH STUDIES

With Commendation

Christopher McCloskey

Bernadette Tara McMullan

Amy Louise Murphy

Courtney Quinn

CERTIFICATE

IN IRISH LANGUAGE

With Distinction

Matthew James Driscoll

Faculty of Computing, Engineering and Built Environment

 

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Richard Mark Gault

MASTER OF SCIENCE

IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

With Distinction

Christopher John Ball

Sean Gallagher

Patrik Matthews

Thomas McCallion

Niall O’Kane

Martin Patrick O’Neill

 

With Commendation

Mary Brigid Bradley

Colleen Breslin

Adam Doherty

Grace Maria Fox

Eamon Geary

Samuel Jonathan Hastings

Caoimhghin Martin McFeely

Orla McLaughlin

Seamus McLaughlin

Louise Majella Molloy

Connor Shiels

Edel Smiley

Pass

Damien Colm Hutcheson

Matthew Lloyd Watson

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

With Distinction

Aruna Djalo

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN COMPUTER ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Thomas James Toland

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN MECHANICAL AND MANUFACTURING ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Niall Owens

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN RENEWABLE ENERGY ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Conor Willis

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN COMPUTER ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Christopher Maguire

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Jonathan Gareth Cuckson

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Sean McKinney

With Second Class Honours Lower Division

Mark Doherty

Lauren McGivern

Caolan Mullan

John Paul O’Connor

With Third Class Honours

Aaron McDaid

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Conor McMullan

With Second Class Honours Lower Division

Gavin Corry

Alex Malcolm Lord

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Mark Williamson

 

With Third Class Honours

Rory Gardiner

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING WITH EDUCATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Cara Pywell-Forbes

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INFORMATION TECHNOLOGIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Daniel Hoy

Amy Stanley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE

With Second Class Honours Lower Division

Jamie Bradley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

With Second Class Honours Lower Division

Benjamin Aranyi

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING

With Third Class Honours

Cathal Fullen

Rhys Martin

Scott John McCann

Caolan O’Hagan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

With Second Class Honours Lower Division

Jonathan Richard Samuel Carlisle

Aaron Thomas Gerard Fitzsimons

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTER SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Hector Alonso

Danielle Bowers

Bridgeen Goulding

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN RENEWABLE ENERGY ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Liam Hugh McGlade

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTER SCIENCE

With Distinction

Diarmaid McGowan

 

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTING

Pass

Donal Seamus Fullerton

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

Pass

Matthew Richard Dougan

Ching Tsang

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Distinction

David Lavery

Caolan Park

 

Pass

Lee Doherty

Sarah O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION

Pass

Conall O’Neill

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTER SCIENCE

With Distinction

John McKenna

Pass

Max Ethan Gibson

Calum Andrew McCandless

Ruairi Mc Eldowney

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

Pass

Jozef Henryk Dolecki

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTING

With Distinction

Danielle Anne Turtle

With Commendation

Gary Barnes

Cameron Hirt

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTING WITH BUSINESS

Pass

Sean Andrew Perry

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN INFORMATION TECHNOLOGIES

Pass

Eimear Quinn

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

 

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Syed A K Shifat Ahmed

Bader Saud Alotaibi

Aine Devlin-Mullin

Fiona Nadine Manderson Koivula

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Denise Borg

Tracey Eileen Breen

Deborah Anne Carey

Ruth Mary Cleary

Marija Debattista

Raymond Dickson

Sarah Dinning

Mairead Aoife Finn

Louise Flynn

Clodagh Gander

Siobhan Molly Hamon

Sarah May Hardy

Tamsin Grace Haydon

Siobhan Joy

Gordon Joseph Lalor

Audrey Lavoie

Emma Anne Main

Alanna Christina Masson

Amanda Siobhan Mostyn

Jennifer Mary Murphy

Christopher Edward North

Rosalie O’Leary

Simon James O’Leary-Jackson

Angela Richardson

Edward John Stanton

Deborah White

With Commendation

Niamh Bridget Boyle

Deirdre Geraldine Breslin

Lilia Brown

Angela Margaret Cooke

Denise Cronin

Ruth Crosbie

Linda Mary Cullen

Yewande Airat Dosunmu

Edel Galvin

Orla Sinead Gleeson

Mahboob Ilyas

Victor Yimbilmor Kingsley Kayan

Saralouise McNamara

Stephanie McPhee

Edwina Mary Meade

Jake Morrow

Trinh Pham

Michael Patrick Ryan

Natalie Margaret Scott

James Peter Sullivan

Rosemary Sweeney

Kayleigh Jean Wain

Pass

Susmi Bharanikulangara Joy

Fiona Maria Brannick

Hazel Chambers-Smith

Irene Christie

Eileen Dever

Joanne Patricia English

Christopher Stephen Hayes

Niamh McKiernan

Victoria Moran

Jennifer Mulvany

Ngabwa Mutenta

Mary Patricia O’Connell

Adrian Pearce

Sarah Smyth

Emma Louise Taylor

Lorna Ann Thomas

MASTER OF SCIENCE

IN BIOTECHNOLOGY RESEARCH

With Distinction

Kerry Anderson

With Commendation

Chun Yin Chan

Shing Kwan Chan

Tsz Ching Chau

Niall Patrick Doyle

Graeme Kirkpatrick

Lauren Alanna Reid

Lucinda Gwen Fiona Rogers

Pass

Christopher Patrick Kinnear

MASTER OF SCIENCE

IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Commendation

Esmaeil Arbabi

Magdalena Popiela

Pass

Lisa Patricia Farrell

Rory Malachy Murphy

Barry Power

MASTER OF SCIENCE

IN CLINICAL VISUAL SCIENCE

With Distinction

Niamh Wynne

With Commendation

David Gallagher

Muzzammil Hussain

 

MASTER OF SCIENCE

IN FOOD AND NUTRITION

With Commendation

Lauren McManus

MASTER OF SCIENCE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Dawn Grech

Patrick Greene

With Commendation

Tim Kevin Coleman

Jennifer Jane McGuinness

Victoria Opeoluwa Ola

Cavin Selukwe

Pass

Catherine Lane

MASTER OF SCIENCE

IN HUMAN NUTRITION

With Distinction

Mary Margaret Leonard

Fiona Clare McCallion

Cliona Margaret McGreevy

Una Mary Mc Naughton

With Commendation

Najwa Salim Khalfan Nasser Al-Aufi

Elaine Mairead Caffrey

Jessica Mary Hogarty

Ciara Marie Kelly

Alexandra Sarah Kirk

Robert William Lamberton

Sarah Mairead Noone

Rebecca Man-Ting Poh

MASTER OF SCIENCE

IN MEDICAL AND HEALTHCARE BIOTECHNOLOGY

With Commendation

Siu Chung Chan

MASTER OF SCIENCE

IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS

With Distinction

Ase Andresen

With Commendation

May Schembri

MASTER OF SCIENCE

IN STRATIFIED MEDICINE

With Distinction

Thomas Cahill

Rachael Ann O’Neill

With Commendation

Sarah Finnegan

Catherine Murray

Xiaoqin Heather Yu

Pass

Christopher Andrew Cochrane

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Distinction

Glenn Ian Carp

Alexander Clifford Day

Georgios Kontos

Robert Morris

Christoph Palme

Say Aun Quah

Alastair Stuart

With Commendation

Rafael Costa

William Martin Dawson

Graham Edward Fraenkel

Sid Goel

Todd William Goodwin

Ahmed Ibrahim Hamroush

Prashant Jindal

Sphiwe Fabian Khumalo

Marco Antonio Castro Olyntho Junior

Oluwaseun Babatunde Sobukunola

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD AND NUTRITION

Pass

Benny Manning

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Natalia Blanco Ballesteros

Kate Marie McGrath

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN STRATIFIED MEDICINE

With Distinction

Jean O Neill

With Commendation

Louise McNamara

Pass

Bernadette Patricia Pearson

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Philippa Theresa Elizabeth Bassford

Simone Di Maulo

Rachel Louise Duffy

Pass

Joanne Callan

Nina Ramdin

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Commendation

Elizabeth Helena Kowalewski

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD AND NUTRITION

With Commendation

Kathryn Jane French

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Martha Elizabeth Phelan

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HUMAN NUTRITION

Pass

Ana Michelle Checa

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction

Vanita Bhardwaj

Jill Linda Campbell

Darren Caulfield

Lesley Ann Doyle

Ivan Drinan

Ian Roderick McClenaghan

Stephen William McCluskey

Paula McElduff

Bernadette Anne McKeown

Faith Andrea Mills

Richard Morwood

Andrew Graham Spence

Garrick Wood

MASTER OF BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Alpha Lovely Alex

Jade Harkin

GRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

April Benita Helen Inglis

Fiona Spence

With Commendation

Leanne Ferguson

Niall Keys

Matthew Porter

Pass

Shammass Abaid

Ejaz Ahmed

Billie-Jo Elizabeth Darwin

Temple Chinatu Iroegbu

Cassie Rebecca Johnson

Atieh Manavipoor

Lindsey Rebecca Taylor

Zuzana Plevova

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Lorraine McClafferty

With Second Class Honours Lower Division

Hannah Evelyn Elizabeth Morrison

Alan William Stewart

With Third Class Honours

Robert Edmonds

Eugene McDonnell

Claire Lousie Patton

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Christine McCully

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN APPLIED BIOSCIENCES

With Second Class Honours Lower Division

Anne Kiernan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Cormac Eoin Kennedy

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With First Class Honours

Edrissa Jallow

With Second Class Honours Upper Division

Erin Marie Hunter

Nyima Sumareh

With Second Class Honours Lower Division

Amy Osborne

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Jody McKeown

Sinead Ryan

With Second Class Honours Lower Division

Nicola Coleman

Meadhbh Downey

Edward Fox

Robert Lindberg

Kevin Gerard Walsh

With Third Class Honours

Caelan Charles Taylor

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN DIETETICS

With First Class Honours

Margaret Catherine Mac Guinness

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

With Third Class Honours

Nim Ching Chan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Lower Division

Jason James Hunt

Hoo Ting Wong

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN OPTOMETRY

With Second Class Honours Upper Division

Cormac McKiernan

With Second Class Honours Lower Division

Declan Gallagher

Michael John Guilfoyle

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN STRATIFIED MEDICINE

With Second Class Honours Upper Division

Declan Cairns

With Second Class Honours Lower Division

Natasha Campbell

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOMEDICAL STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Noel Burns

Roisin Doherty

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN FOOD AND NUTRITION

Pass

Eve Bryans

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN HUMAN NUTRITION

With Distinction

Rebekah Kathleen Sarah Alexander

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOLOGY

With Distinction

Andrew Shields

Pass

Daniel McCambridge

Christopher McCauley

Darragh Reilly

Ethan Daniel Tyre

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass

Jason Todd

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SCIENCE FOR NUTRITION

With Commendation

Amanda McMichael

Elaine Siberry

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN VISION SCIENCE

With Commendation

Phelim Anthony Mallon

 

ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Jason William Broom

Rachel Sarah Jane Williamson

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction

Shelly Sarah McCaughey

Johnathan Samuel Pollock

Pass

Paul Anthony Ward

Paul Ward

Mohamed Yazjeen

MASTER OF SCIENCE

IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Distinction

William White

With Commendation

Mitchell Liam Lucas

Margaret Catherine McCartney

Pass

David Komakhidze

Lucia O’Neill

Andreas Pittig

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN INTERNATIONAL BUSINESS

Pass

John David Smyth

Sandrine Ya-Makilo

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN

BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction

Julieanne Bridget Hayes

 

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN MANAGEMENT

Pass

Richard Fearon

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Adam James Brown

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Seline Mackey

Ciara Mary McAdam

Ciara McKevitt

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Pamela Sinclair

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH SPANISH

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Peter Blake

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Demi McCartan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ACCOUNTING AND HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Third Class Honours

Kathryn Quinn

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ACCOUNTING AND MARKETING

With Second Class Honours Lower Division

Julie-Ann Corden

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ADVERTISING

With Second Class Honours Lower Division

Shannon Coleman

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ADVERTISING WITH DRAMA

With Second Class Honours Lower Division

Aoife Lyttle

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS ADMINISTRATION

With First Class Honours

Wendy Lea

Roisin O’Connor

  

With Second Class Honours Upper Division

Vanessa Butler

Sorcha Seana Mary Lagan

Brian Gerard McDaid

Rachael McDaid

Louise Msimond

Ronan McIvor

Eimear McLaughlin

Liam O’Brien

Thomas Anthony Shearring

Lisa Stewart

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division

Clare Cushnan

Donal Doherty

Jason Haire

  

With Second Class Honours Lower Division

Chris Blevins

Jordan Dane

Clark Mitchell

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Chloe Campbell

Shannon Hiscutt

Niall Christopher Keenan

John Lynn

  

With Second Class Honours Lower Division

Adam Campbell

Niamh Coleman

Gerald Ferguson

Justina Kriksciunaite

Catherine McKinley

John Moore

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division

John O’Neill

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS STUDIES WITH PSYCHOLOGY

  

With Second Class Honours Lower Division

Courtney Lenaghan

Orla Maria Mullin

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

With First Class Honours

Suzanne Maxwell

Michelle Ann McLaughlin

  

With Second Class Honours Lower Division

Gary James O’Gorman

Lee Matthew Speer

Ashley Steele

Cameron Vance

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Philip Brown

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division

Emma Goodman

Natasha Vlasyuk

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division

Nicola Rose Patton

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ADVERTISING

Pass

Caragh Duggan

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BUSINESS STUDIES

Pass

Shannon Fitzpatrick

Rachel Mc Anoy

Owen Nolan

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

Pass

Colin Campbell

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BUSINESS WITH EDUCATION

  

With Commendation

Kirstyn Greer

Pass

Thomas David Alderdice

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BUSINESS WITH ENVIRONMENTAL SCIENCE

Pass

Paul Brennan

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

Pass

Jamie Tohill

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ACCOUNTING AND MARKETING

Pass

Maureen Suzette Clarke

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING

Pass

Rebecca Nelson

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BUSINESS WITH COMPUTING

Pass

Andrew Dunleavy

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN CONSUMER MANAGEMENT AND FOOD INNOVATION

With Commendation

Michaela Lynn

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

With Commendation

Meabh McKinney

  

Pass

Shannon Walden

 

The Chancellor of Ulster University, actor James Nesbitt

 

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Maureen Teresa McHenry

Kyra Marie Reynolds

Katie Trainor

Barry Gerald Walls

  

MASTER OF PHARMACY

With First Class Honours

Joshua Gerard Meehan

  

With Second Class Honours Upper Division

Kathryn Margaret Dobbin

Hau Fai Fong

Audrey McMenamin

  

MASTER OF RESEARCH

With Distinction

Alice Mary Johnston

Kerri Magee

  

MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED BEHAVIOUR ANALYSIS

With Distinction

Gerard McWilliams

  

With Commendation

Sarah Grealish

  

Pass

Laura Montgomery

  

MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED PSYCHOLOGY (MENTAL HEALTH AND PSYCHOLOGICAL THERAPIES)

With Distinction

Siobhan Clifford

Alison Cunningham

Hannah Louise Dardis

James Fallis

Lorna Guilfoyle

Ciara Keon

Aoife Marie Lyons

Rachel McAllister

Ashling Sheila Naomi McCallion

Andrew James McWhirter

Orla Elizabeth Walsh

Rebecca Simone Weir

  

With Commendation

Iffah Ali

Aaron John Brown

Jennifer Devlin

Rosaleen Doherty

Roisin Fallon

Deborah Bridget Ferry

Caroline Hazzard

Ryan Daniel Henderson

Louise McCallan

Imelda Catherine McNicholl

Ryan Morgan

Matthew Muldoon

Aine Ni Chnaimhsi

Marie Robb

Stevie Sapphire Scott

Jallaina Elizabeth Smith

Jane Treanor

Maria Vize

Grainne Ward

Martyna Zaworska

  

Pass

Conall Curran

  

MASTER OF SCIENCE

IN ENVIRONMENTAL TOXICOLOGY AND POLLUTION MONITORING

Pass

Kelly Joan Little

  

MASTER OF SCIENCE

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Distinction

Christopher McLeod Burns

Rudi Zack Doran

  

MASTER OF SCIENCE

IN HEALTH PSYCHOLOGY

With Distinction

Mary Sophia Barnes

Joel Dan Nielsen Bjornsson

Nicole Ingrid Bond

Tracey Chapman

Ruth Hannon

Caroline Anna Clara Hyde

Pawel Konrad Kaliniecki

Catherine Barbara Leckie

Vanessa Matos

Adele McLoughlin

Anne-Marie McMahon

Sarah Marie Miller

Jennifer Tedstone

Annemarie Walsh

  

With Commendation

Yolanda Barnard

Laura Kaylie Buckley

Gemma Fields

Stephen John Goan

Judy Chieh Yee Lam

Brendan Patrick Lavery

Tracy Marie McCrossan

Kleanthi Georgia Nikolakaki

Orla Hegarty Spain

Aleksandra Szczypior

Laura Katharina Wilmers

Samantha Joanna Wright

  

Pass

Wendy Coulson

  

MASTER OF SCIENCE

IN PHARMACEUTICAL SCIENCES

With Distinction

Kanaan Dagher Dagher

Edel Marie Tobin

  

With Commendation

Haithaam Hasan Alias Mahamad

  

Pass

Phina Echeruwe

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN ENVIRONMENTAL MANAGEMENT AND GEOGRAPHIC INFORMATION

SYSTEMS

Pass

Verity Ann Brown

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

Pass

Nicholas Doris

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FAMILY THERAPY AND SYSTEMIC PRACTICE

Pass

Sinead Green

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS

With Commendation

Maria Demierre

  

Pass

Carl Armitage

David Adam Bustard

Simon Peter O’Connell

Simon David O Donovan

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HEALTH PSYCHOLOGY

Pass

Remco Peter De Vries

Clodagh Ann Higgins

  

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN NURSING (ADULT)

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With First Class Honours

Maeve Murray

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Adam O’Rourke

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Hannah Boyd

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE WITH INTERNATIONAL DEVELOPMENT

With Second Class Honours Lower Division

David Craig Douglas

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY

With Second Class Honours Lower Division

Tarran Patrick O’Hara

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN GEOGRAPHY WITH EDUCATION

With Second Class Honours Lower Division

Aoife Marie McGinley

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HEALTH AND WELLBEING

With Second Class Honours Lower Division

Deborah Moore

  

With Third Class Honours

Chrystl Thompson

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HEALTH CARE

With Second Class Honours Lower Division

Gemma Lynch

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN MARINE SCIENCE

With Second Class Honours Upper Division

John Michael Gill

  

With Third Class Honours

Austin Robert Ramsey

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN NURSING (ADULT)

With First Class Honours

Tanya Britton

Erinna Aideen Campbell

Sonya Alexandra Canning

Gemma Carlin

Amy Carrigan

Emma Marie Corbett

Grace Daly

Ruth Anna Deeney

Clare Frances Doherty

Naomi Doherty

Kerri Duffy

Kathleen Ruth Duncan

Bernadette Flanagan

Sharon Louise Jamison

Lindsey Jane Kerr

Lynsey Kerr

Leah Knox

Edel Lynch

Esther Millar

Catherine May Mullan

Colleen O’Kane

Sarah Owens

Rebecca Rice

Simone Thompson

Anne-Marie Ward

  

With Second Class Honours Upper Division

Edel Barr

Maureen Mary Boyle

Sarah Byrne

Ciara Campbell

Shannon Carr

Gillian Carson

Bernadette Erin Cassidy

Nicole Clinton

Anna Daly

Aaron Doherty

Blaithin Doherty

Katie Donaghey

Lucy Dougherty

Geraldine Duncan

Teresa Folliard

Michaela Gallagher

Michelle Gibson

Frances Joesphine Gormley

Lauren Mary Greene

Laura Hannon

Conor Harte

Louise Harte

Jenna Hughes

Holly Hunter

Emma Joanne Johnson

Leanne Keenan

Danielle Kelly

Melina Kelly

Frances Kevin

Lindsay Jacqueline Keys

Lorraine Grace Loane

Cara Lowry

Jemma McAllister

Annamarie McCann

Megan McCann

Orla Mc Cann

Andrea Mary McClean

Emma McCloskey

Grace McCormick

Maria Iris McDevitt-Glenn

Emma-Jayne Mc Farland

Nicola McGonigle

Lauren McGowan

Michelle McGrory

Mary Brigid McGuckin

Jennifer McGuinness

Shannen McKeegan

Ciara Mc Laughlin

Claire McLaughlin

Joseph Gerard McLaughlin

Natalie Anne Millar

Jane Molloy

Wendy Marie Mount

Judith Mullan

Connan Nugent

Megan Elizabeth O’Doherty

Lauren Oglesby

Catherine Elizabeth O’Neill

Emma Elizabeth Patterson

Kellie Marie Phillips

Cora Quinn

Tanya-Lee Reid McKnight

Karen Roarty

Sophia Robinson

Roisin Roubini

Erin Naomi Steenson

Clare Sweeney

Mellissa Telford

Nicola Irene White

Niamh Catherine Whoriskey

  

With Second Class Honours Lower Division

Ciara Byrne

James Gerald Campbell

Catherine Elizabeth Colgan

Fiona Crawford

Claire Doherty

Charlene Patricia Donaghy

Helen Mary Donnelly

Naoimh Duffy

Gillian Funston

Catherine Gallinagh

Ryan Gilloway

Shannon Harkin

Roisin Hegarty

Nadine Hillen

Victoria Elizabeth Hogg

Oonagh Kelly

Saerlaith Keenan

Helen Killough

Marvina Lynch

Ciara McAleer

Brendan McCarron

Kirk McCourt

Jamie McGarvey

Eva McGilloway

Amy McGowan

Gareth Martin McGrath

Gemma Bernadette McGrory

Jayne Mcilveen

Keeva McNamee

Lucinda Mary McNamee

Donna Mellon

Shannon Teresa Miller

Aoife Moore

Jonathan Mullan

Lyndsey Nelis

Rachel Ellen May Nelson

Natasha Cavell Nicholl

Patrick O’Hagan

Jacklyn O’Haire

Laura O’Kane

Amanda O’Neill

Claire Pineda

Rebeckah Pomeroy

Hannah Postlethwaite

Shauna Quigley

Deborah Robinson

Leanne Bernadette Sawey

Rachel Victoria Uprichard

Rachael Walker

Elizabeth Wray

Hayleigh Young

  

With Third Class Honours

Clare Boylan

Carol Breslin

Laura Burke

Matthew Joshua Fenton

Zara Gillespie

Rachael Harkin

Rebecca Kathleen Kearney

Edel Kelly

Gemma Kennedy

Rebekah McCreery

Amanda Miller

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN NURSING (MENTAL HEALTH)

With First Class Honours

Jessica Crawford

Shauna Gillespie

Catherine Ann McKeever

Kayleigh Winstanley

  

With Second Class Honours Upper Division

Kerrie Lauren Anderson

Julia Elizabeth Best

Emma Bingham

Michael Breslin

Nathan Thomas Burley

Gerard Collins

Angela Curry

Christina Devenney

Rachael Given

Fiona Hamilton

Gemma Hassan

Frank McGirr

Cora McGrath

Kim McLaren

Daniel Murray

Michael Raflewski

Kathleen Teresa Simms

  

With Second Class Honours Lower Division

Rachel Anne Elizabeth Anderson

Eimear Boyle

Kerry Creelman

Eimear Dobbins

Shannen Furey

Grace Malcomson

Karen McCloskey

Megan McKenna

Naomi McManus

Colleen O’Reilly

Myka Theresa Dawn Walker

  

With Third Class Honours

Stephanie Logue

Erin McLaughlin

        

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHARMACEUTICAL STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Lauren Eleanor Ann Giles

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND HEALTH

With Second Class Honours Lower Division

Sean Comiskey

Samuel Graham Russell

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Laura Gallagher

Priscilla Gallagher

Sharon Jane Sweeney

  

With Second Class Honours Upper Division

Tara Boyle

Scott Edens

Barry Lawlor

Rebekah McCready

Kate McGovern

Shannon O’Kane

Michelle Robinson

Gary Scott

Bernard Shiels

Anna Izabela Syperek

  

With Second Class Honours Lower Division

Gary Soal

Siobhan Spratt

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL

PRACTICE

Pass

Alexander Gibson

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN GEOGRAPHY

With Commendation

Gemma Ashley Stewart

  

Pass

Portia Kelly Preston

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN HEALTH CARE

With Distinction

Jolene Warke

  

With Commendation

Mark Fullen

Eamonn McManus

  

Pass

Lindiwe Gwayi

Jennifer O’Hara

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN MARINE SCIENCE

With Commendation

Peter Friel

  

Pass

James Byers

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN PSYCHOLOGY

Pass

Christopher Dunlop

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ENVIRONMENTAL SCIENCE

Pass

John McKay

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN HEALTH CARE

With Commendation

Emma Armstrong

Joanna Paula Susanna Black

Julie Elizabeth Campbell

Mary Louise Taggart

Gemma Wild

  

Pass

Nathan Beattie

Rachel Fisher

Joanne Gorman

Siobhan McCloskey

Ashleen Patricia McDaid

Niamh McNulty

Sarah Robinson

Shannon Smith

Jo-Anne Sneddon

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN PHYSICAL ACTIVITY EXERCISE AND HEALTH

Pass

Ciara McGurk

Aaron O’Hagan

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN PSYCHOLOGY

With Distinction

Brenda Marie Donnelly

Christina Louise Gordon

  

With Commendation

Nicole Leigh Bell

  

Pass

Georgia Brownlees

Amy-Beth Campbell

Leigh Farren

Robert Gallagher

Katie Hill

Lauren Lees

Anna Smyth

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SOCIAL PSYCHOLOGY

With Distinction

Allison Jane Baxter

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SPORT, PHYSICAL ACTIVITY AND

HEALTH

Pass

Robert Brown

David McStravick

ACCESS, DIGITAL AND DISTRIBUTED LEARNING

  

CERTIFICATE

IN PERSONAL AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT

Pass

Sharon Margaret Dalzell

Christopher Gamble

CJ Hamilton

Ethan Keenan

Lorraine Lavery-Bowen

Debbie Schmidt

Jan Spiers

 

FACULTY OF ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

 

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Amal Mohammed Al-Hamid

Una Carthy

Michael Nielsen

Okan Vincent Ozseker

Guizhi Zhang

 

MASTER OF ARTS

IN DOCUMENTARY PRACTICE

With Commendation

Robert Close Thompson

  

MASTER OF ARTS

IN ENGLISH LITERATURE

With Distinction

Cathal McDaid

  

With Commendation

Ninoska Dennisse Guerrero Once

Megan McCartney

  

Pass

Eden Kane

  

MASTER OF ARTS

IN HISTORY

  

With Distinction

Stuart William Brown

Ruth Elisabeth Coon

Eugenie Scott

Christopher Stevenson

Claire Torrens

  

MASTER OF ARTS

IN IRISH HISTORY AND POLITICS

With Commendation

Matthew Blakley

Robert Irvine Kennedy

Robert Patrick James Macintosh

Aodhan McLaughlin

  

Pass

Aaron Patrick Rice

  

MASTER OF ARTS

IN JOURNALISM

With Distinction

Andrew Gray

  

With Commendation

Katie Boyd

Dermot Brogan

Duana Therese Forrest

Harry McCathie

Nikki McKeown

Grainne McKinney

Jonathan McNabb

Elizabeth Moore

Conor Neeson

Chloe St John

Rebekah Wilson

  

Pass

Aaron O’Neill

  

MASTER OF ARTS

IN MEDIA MANAGEMENT AND POLICY

With Commendation

Peter Thomas Killops

  

Pass

Colin McNeilly

  

MASTER OF ARTS

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Commendation

Shannon Rebecca Keys

  

Pass

Jiaorong Li

Colin McAlinden

  

MASTER OF LAWS

IN COMMERCIAL LAW

With Distinction

Gloria Anuoluwapo Fapohunda

Bronagh Anne O’Mullan

  

With Commendation

Jenevieve Devenny

Aaron Samuel Glass

Darragh McBride

Sean Murphy

  

MASTER OF MUSIC

With Distinction

Fiona Logue

Eugene Anthony John McKenna

Sinead Patricia Ni Dhomhnaill

Lauren O’Neill

Kirsten Alice Williams

  

With Commendation

Laura Frances McIvor

Hannah Alexandra Millar

  

Pass

Jun Kang Aegrotat

Marie Denise Carvill

  

MASTER OF RESEARCH

IN ARTS, HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

With Distinction

Brian Devlin

Danielle Eileen Elizabeth Laverty

Jonathan Paul Wildsmith

  

With Commendation

Ciaran William Sharkey

  

MASTER OF SCIENCE

IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction

Natalia Amaya Medina

Joleen Kuyper

Edward Philip Lynn

Shaley Michelle Moore

Sophie Moerkholt Rasmussen

Andrew John Ulasich

  

With Commendation

Louise Harriett Concannon

Matthew Moran

Enya Quigley

Rachel Shaw

  

Pass

Aoife Gertrude Costello

  

MASTER OF SCIENCE

IN SOCIAL RESEARCH SKILLS

With Distinction

Sarah Rebecca Martelli

Christopher James Stevenson

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES

With Distinction

Aideen Maria Campbell

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN APPLIED PEACE AND CONFLICT STUDIES WITH EARLY YEARS

With Distinction

Mary Patricia Hassan

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN COMMERCIAL LAW

Pass

Caitlin Doherty

Maria Michelle Griffiths

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN EDUCATION (FURTHER EDUCATION)

With Commendation

Brenda Marie McCartney

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN EDUCATION

IN PRIMARY

EDUCATION

Pass

Simon Caddell

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN MUSEUM PRACTICE AND MANAGEMENT

With Distinction

Claire Margaret Guerin

  

With Commendation

Adrian Kelly

Jennifer Turner

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN TEACHING OF ENGLISH TO SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

With Commendation

Nicola Jayne Wright

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN JOURNALISM WITH ENGLISH

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Andrew Aidan McAnallen

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN SPANISH WITH MARKETING

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

With Third Class Honours

Naomi Elizabeth Hodges

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH AND

SPANISH

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE (INTERNATIONAL)

With Third Class Honours

Deborah Friel

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division

Callum McConville

Katherine Mulligan

Cathryn Smyth

  

With Second Class Honours Lower Division

Jacob Fleming

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN ENGLISH AND GEOGRAPHY

With Second Class Honours Lower Division

Ryan Varma

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN FILM STUDIES WITH PHOTO IMAGING

With Second Class Honours Upper Division

Stuart McLain

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN HISTORY

With Second Class Honours Lower Division

Adam McAllister

Ryan McMullan

  

With Third Class Honours

Chloe Alexandra Ross

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN HISTORY AND SPANISH

With First Class Honours

Megan Fitzsimons

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN HISTORY WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Robert Ashley Banham

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN IRISH WITH MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Clar Ni Dhornain

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN JOURNALISM WITH ENGLISH

With Second Class Honours Upper Division

Ian Hanson

  

With Second Class Honours Lower Division

Joanne Burns

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN JOURNALISM WITH PHOTO IMAGING

With Second Class Honours Lower Division

Dean Harkin

Carl Toner

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN JOURNALISM WITH PSYCHOLOGY

With First Class Honours

Aaron Spiers

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

With Third Class Honours

David McGuinness

  

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS

IN MEDIA STUDIES WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division

Brian McSherry

     

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS

With Second Class Honours Upper Division

Judy Rigney

  

With Second Class Honours Lower Division

Danielle Bradley

Ernesta Lukoseviciute

Wilhelmina Preston

  

BACHELOR OF LAWS WITH HONOURS

IN LAW WITH HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division

Miranda Sarah McFeely

  

With Second Class Honours Lower Division

Marie Clare Simpson

  

BACHELOR OF MUSIC WITH HONOURS

With First Class Honours

Crystal Bronwen McConkey

  

With Second Class Honours Upper Division

Catherine Reid

  

With Second Class Honours Lower Division

Orlaith Furey

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN CREATIVE TECHNOLOGIES

With Second Class Honours Upper Division

Conor Flanagan

  

With Second Class Honours Lower Division

Jordan Palmer

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIAL WORK

With Second Class Honours Upper Division

Lisa-Jill Adair

Niall Byrne

Majella Ferry

  

With Second Class Honours Lower Division

Michaela Barkley

Rachel Brown

Kerry Anne Harrigan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

With Second Class Honours Upper Division

Abigail Ferguson

Wendy McFadden

Caoimhe Morrin

Kathryn Ross

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN HISTORY

AND DIPLOMA IN INTERNATIONAL ACADEMIC STUDIES

Pass

Louise Sarah Janice Glass

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN CREATIVE TECHNOLOGIES

Pass

Joe Darke-Villa

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN DESIGN

Pass

Andrea Corbett

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ENGLISH

Pass

Stephen Dallas

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN HISTORY

With Commendation

Darren Clarke

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN INTERACTIVE MEDIA ARTS

Pass

Catherine Shiels

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

Pass

Christopher Calvert

Rachael Katrine McLean

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN SOCIOLOGY WITH PSYCHOLOGY

Pass

Christine Carvill

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN CINEMATIC ARTS

With Commendation

Caolan Patrick Caddell

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMMUNITY YOUTH WORK

With Commendation

Nick Campbell

  

Pass

Ciaran Devine

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN CREATIVE TECHNOLOGIES

Pass

Rory Fee

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN DESIGN

With Commendation

Amy Nicole Love

Robert James Stevens

Ashley Jane Sykes

  

Pass

Eamonn McLaughlin

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN DRAMA

Pass

Aisling McGandy

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ENGLISH

With Commendation

Colin McAlinden

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ENGLISH AND FILM STUDIES

Pass

Niamh Roberts

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ENGLISH WITH EDUCATION

Pass

Nadine Martin

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN FRENCH AND SPANISH

With Distinction

Laura McIntyre

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN FRENCH WITH SPANISH

With Commendation

Benjamin McBrierty

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN JOURNALISM WITH EDUCATION

With Commendation

Shauna Patricia Bradley

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN MEDIA STUDIES AND PRODUCTION

With Commendation

Mairead Hasson

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN MEDIA STUDIES WITH MARKETING

Pass

Jayne Sargent

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SOCIAL WORK

Pass

Sinead Harley

Ciara Miller

  

CERTIFICATE

IN COMMUNITY YOUTH STUDIES

With Commendation

Christopher McCloskey

Bernadette Tara McMullan

Amy Louise Murphy

Courtney Quinn

  

CERTIFICATE

IN IRISH LANGUAGE

With Distinction

Matthew James Driscoll

  

Faculty of Computing, Engineering and Built Environment

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Richard Mark Gault

  

MASTER OF SCIENCE

IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

With Distinction

Christopher John Ball

Sean Gallagher

Patrik Matthews

Thomas McCallion

Niall O’Kane

Martin Patrick O’Neill

With Commendation

Mary Brigid Bradley

Colleen Breslin

Adam Doherty

Grace Maria Fox

Eamon Geary

Samuel Jonathan Hastings

Caoimhghin Martin McFeely

Orla McLaughlin

Seamus McLaughlin

Louise Majella Molloy

Connor Shiels

Edel Smiley

  

Pass

Damien Colm Hutcheson

Matthew Lloyd Watson

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN PROFESSIONAL SOFTWARE DEVELOPMENT

With Distinction

Aruna Djalo

  

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN COMPUTER ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Thomas James Toland

  

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN MECHANICAL AND MANUFACTURING ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Niall Owens

  

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN RENEWABLE ENERGY ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Conor Willis

  

BACHELOR OF ENGINEERING WITH HONOURS

IN COMPUTER ENGINEERING

With Second Class Honours Lower Division

Christopher Maguire

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Jonathan Gareth Cuckson

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Sean McKinney

  

With Second Class Honours Lower Division

Mark Doherty

Lauren McGivern

Caolan Mullan

John Paul O’Connor

  

With Third Class Honours

Aaron McDaid

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Conor McMullan

  

With Second Class Honours Lower Division

Gavin Corry

Alex Malcolm Lord

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Mark Williamson

 

With Third Class Honours

Rory Gardiner

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING WITH EDUCATION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Cara Pywell-Forbes

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INFORMATION TECHNOLOGIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Daniel Hoy

Amy Stanley

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE

With Second Class Honours Lower Division

Jamie Bradley

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

With Second Class Honours Lower Division

Benjamin Aranyi

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING

With Third Class Honours

Cathal Fullen

Rhys Martin

Scott John McCann

Caolan O’Hagan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

With Second Class Honours Lower Division

Jonathan Richard Samuel Carlisle

Aaron Thomas Gerard Fitzsimons

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTER SCIENCE

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Hector Alonso

Danielle Bowers

Bridgeen Goulding

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN RENEWABLE ENERGY ENGINEERING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Liam Hugh McGlade

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTER SCIENCE

With Distinction

Diarmaid McGowan

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTING

Pass

Donal Seamus Fullerton

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN COMPUTING (GAME DEVELOPMENT)

Pass

Matthew Richard Dougan

Ching Tsang

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTER GAMES DEVELOPMENT

With Distinction

David Lavery

Caolan Park

Pass

Lee Doherty

Sarah O’Neill

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTER GAMES MODELLING AND ANIMATION

Pass

Conall O’Neill

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTER SCIENCE

With Distinction

John McKenna

  

Pass

Max Ethan Gibson

Calum Andrew McCandless

Ruairi Mc Eldowney

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTER SCIENCE (SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENT)

Pass

Jozef Henryk Dolecki

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTING

With Distinction

Danielle Anne Turtle

  

With Commendation

Gary Barnes

Cameron Hirt

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN COMPUTING WITH BUSINESS

Pass

Sean Andrew Perry

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN INFORMATION TECHNOLOGIES

Pass

Eimear Quinn

   

FACULTY OF LIFE AND HEALTH SCIENCES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Syed A K Shifat Ahmed

Bader Saud Alotaibi

Aine Devlin-Mullin

Fiona Nadine Manderson Koivula

  

MASTER OF SCIENCE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Denise Borg

Tracey Eileen Breen

Deborah Anne Carey

Ruth Mary Cleary

Marija Debattista

Raymond Dickson

Sarah Dinning

Mairead Aoife Finn

Louise Flynn

Clodagh Gander

Siobhan Molly Hamon

Sarah May Hardy

Tamsin Grace Haydon

Siobhan Joy

Gordon Joseph Lalor

Audrey Lavoie

Emma Anne Main

Alanna Christina Masson

Amanda Siobhan Mostyn

Jennifer Mary Murphy

Christopher Edward North

Rosalie O’Leary

Simon James O’Leary-Jackson

Angela Richardson

Edward John Stanton

Deborah White

  

With Commendation

Niamh Bridget Boyle

Deirdre Geraldine Breslin

Lilia Brown

Angela Margaret Cooke

Denise Cronin

Ruth Crosbie

Linda Mary Cullen

Yewande Airat Dosunmu

Edel Galvin

Orla Sinead Gleeson

Mahboob Ilyas

Victor Yimbilmor Kingsley Kayan

Saralouise McNamara

Stephanie McPhee

Edwina Mary Meade

Jake Morrow

Trinh Pham

Michael Patrick Ryan

Natalie Margaret Scott

James Peter Sullivan

Rosemary Sweeney

Kayleigh Jean Wain

  

Pass

Susmi Bharanikulangara Joy

Fiona Maria Brannick

Hazel Chambers-Smith

Irene Christie

Eileen Dever

Joanne Patricia English

Christopher Stephen Hayes

Niamh McKiernan

Victoria Moran

Jennifer Mulvany

Ngabwa Mutenta

Mary Patricia O’Connell

Adrian Pearce

Sarah Smyth

Emma Louise Taylor

Lorna Ann Thomas

  

MASTER OF SCIENCE

IN BIOTECHNOLOGY RESEARCH

With Distinction

Kerry Anderson

  

With Commendation

Chun Yin Chan

Shing Kwan Chan

Tsz Ching Chau

Niall Patrick Doyle

Graeme Kirkpatrick

Lauren Alanna Reid

Lucinda Gwen Fiona Rogers

  

Pass

Christopher Patrick Kinnear

  

MASTER OF SCIENCE

IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Commendation

Esmaeil Arbabi

Magdalena Popiela

  

Pass

Lisa Patricia Farrell

Rory Malachy Murphy

Barry Power

  

MASTER OF SCIENCE

IN CLINICAL VISUAL SCIENCE

With Distinction

Niamh Wynne

  

With Commendation

David Gallagher

Muzzammil Hussain

   

MASTER OF SCIENCE

IN FOOD AND NUTRITION

With Commendation

Lauren McManus

  

MASTER OF SCIENCE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Dawn Grech

Patrick Greene

  

With Commendation

Tim Kevin Coleman

Jennifer Jane McGuinness

Victoria Opeoluwa Ola

Cavin Selukwe

  

Pass

Catherine Lane

  

MASTER OF SCIENCE

IN HUMAN NUTRITION

With Distinction

Mary Margaret Leonard

Fiona Clare McCallion

Cliona Margaret McGreevy

Una Mary Mc Naughton

  

With Commendation

Najwa Salim Khalfan Nasser Al-Aufi

Elaine Mairead Caffrey

Jessica Mary Hogarty

Ciara Marie Kelly

Alexandra Sarah Kirk

Robert William Lamberton

Sarah Mairead Noone

Rebecca Man-Ting Poh

  

MASTER OF SCIENCE

IN MEDICAL AND HEALTHCARE BIOTECHNOLOGY

With Commendation

Siu Chung Chan

  

MASTER OF SCIENCE

IN NUTRACEUTICALS, FUNCTIONAL FOODS AND SUPPLEMENTS

With Distinction

Ase Andresen

  

With Commendation

May Schembri

  

MASTER OF SCIENCE

IN STRATIFIED MEDICINE

With Distinction

Thomas Cahill

Rachael Ann O’Neill

  

With Commendation

Sarah Finnegan

Catherine Murray

Xiaoqin Heather Yu

  

Pass

Christopher Andrew Cochrane

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Distinction

Glenn Ian Carp

Alexander Clifford Day

Georgios Kontos

Robert Morris

Christoph Palme

Say Aun Quah

Alastair Stuart

  

With Commendation

Rafael Costa

William Martin Dawson

Graham Edward Fraenkel

Sid Goel

Todd William Goodwin

Ahmed Ibrahim Hamroush

Prashant Jindal

Sphiwe Fabian Khumalo

Marco Antonio Castro Olyntho Junior

Oluwaseun Babatunde Sobukunola

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD AND NUTRITION

Pass

Benny Manning

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Natalia Blanco Ballesteros

Kate Marie McGrath

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN STRATIFIED MEDICINE

With Distinction

Jean O Neill

  

With Commendation

Louise McNamara

  

Pass

Bernadette Patricia Pearson

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Philippa Theresa Elizabeth Bassford

Simone Di Maulo

Rachel Louise Duffy

  

Pass

Joanne Callan

Nina Ramdin

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN CATARACT AND REFRACTIVE SURGERY

With Commendation

Elizabeth Helena Kowalewski

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD AND NUTRITION

With Commendation

Kathryn Jane French

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN FOOD REGULATORY AFFAIRS

With Distinction

Martha Elizabeth Phelan

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN HUMAN NUTRITION

Pass

Ana Michelle Checa

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN THEORY OF INDEPENDENT PRESCRIBING FOR OPTOMETRISTS

With Distinction

Vanita Bhardwaj

Jill Linda Campbell

Darren Caulfield

Lesley Ann Doyle

Ivan Drinan

Ian Roderick McClenaghan

Stephen William McCluskey

Paula McElduff

Bernadette Anne McKeown

Faith Andrea Mills

Richard Morwood

Andrew Graham Spence

Garrick Wood

  

MASTER OF BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

Alpha Lovely Alex

Jade Harkin

  

GRADUATE CERTIFICATE

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With Distinction

April Benita Helen Inglis

Fiona Spence

  

With Commendation

Leanne Ferguson

Niall Keys

Matthew Porter

  

Pass

Shammass Abaid

Ejaz Ahmed

Billie-Jo Elizabeth Darwin

Temple Chinatu Iroegbu

Cassie Rebecca Johnson

Atieh Manavipoor

Lindsey Rebecca Taylor

Zuzana Plevova

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Lorraine McClafferty

  

With Second Class Honours Lower Division

Hannah Evelyn Elizabeth Morrison

Alan William Stewart

  

With Third Class Honours

Robert Edmonds

Eugene McDonnell

Claire Lousie Patton

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Christine McCully

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN APPLIED BIOSCIENCES

With Second Class Honours Lower Division

Anne Kiernan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOLOGY

With Second Class Honours Lower Division

Cormac Eoin Kennedy

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCE

With First Class Honours

Edrissa Jallow

  

With Second Class Honours Upper Division

Erin Marie Hunter

Nyima Sumareh

  

With Second Class Honours Lower Division

Amy Osborne

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BIOMEDICAL SCIENCES

With Second Class Honours Upper Division

Jody McKeown

Sinead Ryan

  

With Second Class Honours Lower Division

Nicola Coleman

Meadhbh Downey

Edward Fox

Robert Lindberg

Kevin Gerard Walsh

  

With Third Class Honours

Caelan Charles Taylor

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN DIETETICS

With First Class Honours

Margaret Catherine Mac Guinness

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN FOOD AND NUTRITION

With Third Class Honours

Nim Ching Chan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN HUMAN NUTRITION

With Second Class Honours Lower Division

Jason James Hunt

Hoo Ting Wong

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN OPTOMETRY

With Second Class Honours Upper Division

Cormac McKiernan

  

With Second Class Honours Lower Division

Declan Gallagher

Michael John Guilfoyle

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN STRATIFIED MEDICINE

With Second Class Honours Upper Division

Declan Cairns

  

With Second Class Honours Lower Division

Natasha Campbell

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BIOMEDICAL STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

Pass

Noel Burns

Roisin Doherty

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN FOOD AND NUTRITION

Pass

Eve Bryans

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN HUMAN NUTRITION

With Distinction

Rebekah Kathleen Sarah Alexander

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOLOGY

With Distinction

Andrew Shields

  

Pass

Daniel McCambridge

Christopher McCauley

Darragh Reilly

Ethan Daniel Tyre

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BIOMEDICAL STUDIES

Pass

Jason Todd

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN SCIENCE FOR NUTRITION

With Commendation

Amanda McMichael

Elaine Siberry

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN VISION SCIENCE

With Commendation

Phelim Anthony Mallon

ULSTER UNIVERSITY BUSINESS SCHOOL

  

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Pass

Jason William Broom

Rachel Sarah Jane Williamson

  

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction

Shelly Sarah McCaughey

Johnathan Samuel Pollock

  

Pass

Paul Anthony Ward

Paul Ward

Mohamed Yazjeen

  

MASTER OF SCIENCE

IN INTERNATIONAL BUSINESS

With Distinction

William White

  

With Commendation

Mitchell Liam Lucas

Margaret Catherine McCartney

  

Pass

David Komakhidze

Lucia O’Neill

Andreas Pittig

  

POSTGRADUATE DIPLOMA

IN INTERNATIONAL BUSINESS

Pass

John David Smyth

Sandrine Ya-Makilo

  

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN

BUSINESS ADMINISTRATION

With Distinction

Julieanne Bridget Hayes

POSTGRADUATE CERTIFICATE

IN MANAGEMENT

  

Pass

Richard Fearon

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Adam James Brown

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS STUDIES

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Seline Mackey

Ciara Mary McAdam

Ciara McKevitt

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With First Class Honours

Pamela Sinclair

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH SPANISH

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Lower Division

Peter Blake

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

AND DIPLOMA IN PROFESSIONAL PRACTICE

With Second Class Honours Upper Division

Demi McCartan

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ACCOUNTING AND HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

With Third Class Honours

Kathryn Quinn

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ACCOUNTING AND MARKETING

With Second Class Honours Lower Division

Julie-Ann Corden

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ADVERTISING

With Second Class Honours Lower Division

Shannon Coleman

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN ADVERTISING WITH DRAMA

With Second Class Honours Lower Division

Aoife Lyttle

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS ADMINISTRATION

With First Class Honours

Wendy Lea

Roisin O’Connor

  

With Second Class Honours Upper Division

Vanessa Butler

Sorcha Seana Mary Lagan

Brian Gerard McDaid

Rachael McDaid

Louise Msimond

Ronan McIvor

Eimear McLaughlin

Liam O’Brien

Thomas Anthony Shearring

Lisa Stewart

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS MANAGEMENT

With Second Class Honours Upper Division

Clare Cushnan

Donal Doherty

Jason Haire

  

With Second Class Honours Lower Division

Chris Blevins

Jordan Dane

Clark Mitchell

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS STUDIES

With Second Class Honours Upper Division

Chloe Campbell

Shannon Hiscutt

Niall Christopher Keenan

John Lynn

  

With Second Class Honours Lower Division

Adam Campbell

Niamh Coleman

Gerald Ferguson

Justina Kriksciunaite

Catherine McKinley

John Moore

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING

With Second Class Honours Lower Division

John O’Neill

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS STUDIES WITH PSYCHOLOGY

  

With Second Class Honours Lower Division

Courtney Lenaghan

Orla Maria Mullin

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

With First Class Honours

Suzanne Maxwell

Michelle Ann McLaughlin

  

With Second Class Honours Lower Division

Gary James O’Gorman

Lee Matthew Speer

Ashley Steele

Cameron Vance

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN BUSINESS WITH MARKETING

With Second Class Honours Upper Division

Philip Brown

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division

Emma Goodman

Natasha Vlasyuk

  

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS

IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

With Second Class Honours Lower Division

Nicola Rose Patton

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN ADVERTISING

Pass

Caragh Duggan

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BUSINESS STUDIES

Pass

Shannon Fitzpatrick

Rachel Mc Anoy

Owen Nolan

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BUSINESS WITH ACCOUNTING

Pass

Colin Campbell

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BUSINESS WITH EDUCATION

  

With Commendation

Kirstyn Greer

Pass

Thomas David Alderdice

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN BUSINESS WITH ENVIRONMENTAL SCIENCE

Pass

Paul Brennan

  

ASSOCIATE BACHELOR’S DEGREE

IN LEISURE AND EVENTS MANAGEMENT

Pass

Jamie Tohill

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN ACCOUNTING AND MARKETING

Pass

Maureen Suzette Clarke

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BUSINESS STUDIES WITH COMPUTING

Pass

Rebecca Nelson

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN BUSINESS WITH COMPUTING

Pass

Andrew Dunleavy

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN CONSUMER MANAGEMENT AND FOOD INNOVATION

With Commendation

Michaela Lynn

  

CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION

IN INTERNATIONAL TRAVEL AND TOURISM MANAGEMENT

With Commendation

Meabh McKinney

  

Pass

Shannon Walden

The Chancellor of Ulster University, actor James Nesbitt

Belfast Telegraph

Popular

From Belfast Telegraph