| 15.1°C Belfast

CIYMS handed Civil Service North battle in cup semi-final draw

Close

David Miller of CIYMS. Credit: David Maginnis

David Miller of CIYMS. Credit: David Maginnis

PMAKER

David Miller of CIYMS. Credit: David Maginnis

Holders CIYMS and Instonians were kept apart in yesterday’s semi-final draw for the Gallagher Challenge Cup but both will have to win away to set up a repeat of the 2019 final.

CIYMS will meet Civil Service North at Stormont, where they won the opening league game of the season  the teams meet in the return at Belmont the day before the semi-final — with the help of a 50 from David Miller, while Instonians must return to North Down, where they scored only 124 in the league and lost by six wickets.

Tomorrow, the match of the day in the Robinson Services Premier League is at The Lawn, where leaders Waringstown meet CSN.

In the North West, it’s decision weekend with the top four in each group after tomorrow’s Long’s SuperValu 40-Over League games playing for this year’s Premiership title, while the other seven will contest the Championship.

The winners of the Burndennett-Coleraine game will clinch the final top-four place in group B while it is also a winner-take all in the Brigade- Fox Lodge game, although both will make the Premiership round if Bonds Glen fail to win at Bready.

Then on Sunday, Eglinton host Brigade in the Faughan Valley Cup final with the winners going through to the All-Ireland T20 semi-finals, joining Carrickfergus, YMCA or Merrion who meet in the Leinster decider tomorrow.

TOMOROROW’S FIXTURES (12.00): Carrickfergus v Instonians (11.00), North Down v Lisburn (11.00), Waringstown v Civil Service North, Woodvale v CIYMS

Daily Headlines & Evening Telegraph Newsletter

Receive today's headlines directly to your inbox every morning and evening, with our free daily newsletter.

This field is required

Section One: Ballymena v Cregagh, Cliftonville Academy v Muckamore (11.30), Derriaghy v Bangor (11.00), Saintfield v Armagh (11.30), Templepatrick v Donaghcloney Mill

Section Two: BISC v Laurelvale, Dundrum v Holywood

Section Three: Ards v Larne, Donaghadee v Dunmurry, Victoria v Drumaness Superkings (12.00).

Long’s SuperValu 40-Over League: Group A: Ardmore v Glendermott, Bready v Bonds Glen, Brigade v Fox Lodge, Strabane v St Johnston. Group B: Burndennett v Coleraine, Killyclooney v Ballyspallen, Newbuildings v Donemana.

Sunday: Faughan Valley Cup Final (2.00): Eglinton v Brigade (Eglinton).


Top Videos



Privacy