Belfast Telegraph

Home Sport Rugby

Weekend's rugby teams

Teams for England versus Argentina, Twickenham, Saturday, 2.30pm.

England: M Brown (Harlequins); C Ashton (Saracens), J Tomkins (Saracens), B Twelvetrees (Gloucester), B Foden (Northampton); O Farrell (Saracens), L Dickson (Northampton); J Marler (Harlequins), D Hartley (Northampton), D Wilson (Bath), J Launchbury (Wasps), C Lawes (Northampton), T Wood (Northampton), C Robshaw (Harlequins, capt), B Vunipola (Saracens).

Replacements: T Youngs (Leicester), A Corbisiero (Northampton), D Cole (Leicester), G Parling (Leicester), B Morgan (Gloucester), B Youngs (Leicester), T Flood (Leicester), A Goode (Saracens).

Argentina: L Amorosino (Oyonnax); H Agulla (Bath), M Bosch (Saracens), S Fernandez (Bayonne), J Imhoff (Racing Metro); N Sanchez (Bordeaux), T Cubelli (Belgrano Athletic); M Ayerza (Leicester), E Guinazu (Bath), M Bustos (Montpellier), M Galarza (Worcester), P Albacete (Toulouse), P Matera (Leicester), J F Cabello (Tucuman), J M Leguizamon (Lyon).

Replacements: S I Valdez (Tucuman), N Lobo (Free), J P Orlandi (Bath), M Carizza (Western Province), B Macome (Tucuman), M Landajo (Casi), G Tiesi (Newcastle), S Cordeno (Regatas).

Referee: Pascal Gauzere (France).

Assistant referees: Chris Pollock (New Zealand) and Craig Joubert (South Africa).

:: ::

Teams for Scotland versus Japan, Murrayfield, Saturday, 2.30pm.

Scotland: S Maitland (Glasgow); T Seymour (Glasgow), N De Luca (Edinburgh), M Scott (Edinburgh), S Lamont (Glasgow); R Jackson (Glasgow), G Laidlaw (Edinburgh); R Grant (Glasgow), R Ford (Edinburgh), E Murray (Worcester), T Swinson (Glasgow), A Kellock (Glasgow), A Strokosch (Perpignan), K Brown (Saracens, capt), D Denton (Edinburgh).

Replacements: P MacArthur (Glasgow), A Dickinson (Edinburgh), G Cross (Edinburgh), R Gray (Castres), J Barclay (Scarlets), H Pyrgos (Glasgow), D Weir (Glasgow), D Taylor (Saracens).

Japan: A Goromaru; T Hirose (capt), M Sau, C Wing, K Fukuoka; K Ono, F Tanaka; M Mikami, S Horie, K Hatakeyama, L Thompson, S Makabe, H Tui, M Broadhurst, R Holani.

Replacements: Y Aoki, Y Nagae, H Yamashita, H Ono, T Kikutani, A Hiwasa, Y Tamura, Y Fujita.

Referee: J P Doyle (England).

Assistant referees: Leighton Hodges (Wales) and Greg Garner (England).

:: ::

Teams for Wales versus South Africa, Millennium Stadium, Saturday, 5.30pm.

Wales: L Halfpenny (Cardiff Blues); G North (Northampton), J Davies (Scarlets), S Williams (Scarlets), Liam Williams (Scarlets); R Priestland (Scarlets), M Phillips (unattached); G Jenkins (Cardiff Blues), R Hibbard (Ospreys), A Jones (Ospreys), B Davies (Cardiff Blues), A-W Jones (Ospreys), D Lydiate (Racing Metro), S Warburton (Cardiff Blues, capt), T Faletau (Newport Gwent Dragons).

Replacements: K Owens (Scarlets), P James (Bath), S Andrews (Cardiff Blues), L Charteris (Perpignan), J Tipuric (Ospreys) Lloyd Williams (Cardiff Blues), J Hook (Perpignan), A Beck (Ospreys).

South Africa: P Lambie (Sharks); JP Pietersen (Panasonic Wild Knights), J Fourie (Kobe Steelers), J de Villiers (Western Province, capt), B Habana (Toulon); M Steyn (Blue Bulls), F du Preez (Suntory); T Mtawarira (Sharks), B du Plessis (Sharks), F Malberhe (Western Province), E Etzebeth (Western Province), F van der Merwe (Blue Bulls), F Louw (Bath), W Alberts (Sharks), D Vermeulen (Western Province).

Replacements: A Strauss (Cheetahs), G Steenkamp (Toulouse), C Oosthuizen (Cheetahs), P du Toit (Sharks), S Kolisi (Western Province), R Pienaar (Ulster), JJ Engelbrecht (Blue Bulls), W le Roux (Cheetahs).

Referee: Alain Rolland (Ireland).

Assistant referees: George Clancy (Ireland) and Marius Mitrea (Italy).

:: ::

Teams for Ireland versus Samoa, Aviva Stadium, Saturday, 5.45pm.

Ireland: R Kearney (Leinster); T Bowe (Ulster), B O'Driscoll (Leinster), G D'Arcy (Leinster), F McFadden (Leinster); P Jackson (Ulster), C Murray (Munster); J McGrath (Leinster), R Best (Ulster), M Ross (Leinster), M McCarthy (Leinster), D Toner (Leinster), P O'Mahony (Munster), C Henry (Ulster), J Heaslip (Leinster, capt).

Replacements: S Cronin (Leinster), C Healy (Leinster), D Fitzpatrick (Ulster), P O'Connell (Munster), S O'Brien (Leinster), E Reddan (Leinster), I Madigan (Leinster), D Kearney (Leinster).

Samoa: F Autagavaia; A Leuia, G Pisi, J Leota, B Vaaulu; T Pisi, K Fotuali'i; S Taulafo, O Avei, L Mulipola, F Lemalu, T Paulo, O Treviranus, J Lam, T Tuifua.

Replacements: T Paulo, V Afatia, J Johnston, J Tekori, A Faosilivia, J Sua, I Tuifua, F Otto.

Referee: Steve Walsh (Australia).

Assistant referees: Wayne Barnes and Luke Pearce (both England).

Popular

From Belfast Telegraph